ddy SRISÏ Oe Praatpaal" aan de Molenstraat ollicieel geopend de praatpaa EEN KABINET DEN UYL TREASURE HUNT OP 7 APRIL Donderdag 5 april 1973 l'itgaveDrukkerij Smit - Soest 51e jaargang no. 32 Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29, Soest Tel. 14152' - Postgiro 126156 Tweede gebouw van Stichting Jeugdzorg Soest Kattenmepper Jeugddienst in de „Open Hof" van de Gemeentehof Honderden huurders kunnen subsidie krijgen Kwestie schoolzwemmen met hoofden- convent besproken Drie auto's beschadigd door dronken chauffeur Het oog gericht op de boterberg Betaling abonnementsgeld „De Praatpaal" in gebruik BURG. GROTHESTRAAT14, SOEST BURG. GROTHESTRAAT 14, SOEST Abonnement per kwartaal 4,75. Buiten Soest per kwartaal 9, SOESTER 8 COURANT Verschijnt Iedere donderdag Hoe dan ook, er komt een kabinet Den Uyl. Dat lag eigenlijk al in de ver wachting sinds vorig jaar zomer het vijfpartijen-kabinet Biesheuvel door onderlinge spanning de DS'70 minis< ters zag vertrekken en met de andere vier de kamerontbinding kon worden voorbereid. Die onderlinge spanning betrof niet alleen de samenwerking met DS'70, ook tussen de konfessionelen en de VVD boterde het niet zo erg. Reeds toen was het alternatief alleen een ka binet Den Uyl. Als de heer Biesheuvel dat toen niet heeft voorzien, zou men hem gebrek aan vooruitzien, de eerste vereiste voor een regeerder, moeten verwijten. Reeds toen hadden onderzoekers aan getoond, dat bij een verkiezing de konfessionelen een flink verlies zouden boeken, waardoor voor „de vier" nau welijks meer een kamermeerderheid viel te verwachten. Ook de konfessio- nele partijen moeten toen dus reeds rekening hebben gehouden met het optreden van een kabinet Den Uyl, want het moest uitgesloten worden geacht dat iemand van de verliezende groepering de nieuwe formateur zou kunnen worden. Gezien de lust die er bij de heer Den Uyl en zijn PVDA bestond om einde lijk weer eens aan de regering deel te nemen, bestond er aan de konfessione- le zijde de verwachting dat men wel tot een akkoord met elkaar zou kun nen komen. Doch het PVDA-kongres gooide roet in het eten toen het be sloot dat er niet met de KVP mocht worden onderhandeld over de kabi netsvorming, later nog wat afgezwakt met de verklaring: tenzij het eigen program Keerpunt '72 volledig zou worden aanvaard. En de kongressen van PPR en D'66 sloten zich daar on geveer bij aan. Toen moest er wel een impasse ont staan, zeker toen de stembusuitslag de progressieve drie niet de winst bracht waarop men had gehoopt. Die hoop was gevestigd op ruim zestig zetels en dat viel wel 'n beetje tegen. Waren die ruim zestig zetels er gekomen, dan had men misschien alleen met de ARP, via Boersma, tot samenwerking behoeven te komen. De slechts matige winst voor de progressive drie gaf de konfessionelen weer wat hoop Den Uyl toch wat konsessies te kunnen af dwingen. De in het nauw zittende KVP, toch altijd nog een behoorlijke macht, propageerde sterk de christen- demokratische samenwerking, die no dig is om toekomstig verlies zoveel mogelijk in te perken. En toen liep men vast. Nadat informa teur Ruppert had aangetoond, dat een kabinet zonder de linkse drie niet te vormen was, hielden dezen de poot stijf toen Burger werd ingeschakeld om dan dat kabinet Den Uyl van de grond te krijgen. Het zou allemaal vlot verlopen zijn als men over en weer wat water in de wijn had gedaan, maar 'links prefereert de polarisering en wil daarom geen konsessies doen en de konfessionelen kunnen hun kie zers moeilijk het gehele linkse pro gram verkopen. Die polarisering heeft overigens wel zijn goede zijde. Het kan leiden tot een duidelijker politieke af bakening van links, rechts en mid den, waardoor tegelijkertijd wellicht minder gekonkelefoesel nodig is om tot een regeerbaar kabinet te komen. Dat laatste zit er nu in elk geval niet in. Al blijft een kabinet Den Uyl de enig aanwijsbare mogelijkheid, met of zonder konfessionele rand. van zijn regeerbaarheid kunnen geen hoge ver wachtingen worden gekoesterd. Het zal tussen vele klippen moeten trach ten door te zeilen en daardoor zullen de linkse drie in de praktijk toch kon sessies aan hun verlangens moeten doen. Die wetenschap moet de konfes sionelen het „gedogen" van dit kabi net toch niet langer doen uitstellen. Het is zinloos. Laat de praktijk maaT aantonen aan welke zijde tenslotte de grootste konsessies worden gedaan om de diverse landsproblemen en pro grammapunten tot een oplossing te brengen. Na vier maanden onderhan delen zonder tot elkaar te kunnen ko men blijft er geen andere mogelijkheid over. En dat weet men best. Een groot aantal genodigden woonden zaterdagmorgen de officiële opening bij van het jeugdgebouw „De Praatpaal" van de Stichting Jeugdzorg Soest. Zij werden in het gebouw „De Open Hof" aan de Veenbesstraat welkom geheten door de voorzitter van het bestuur, de heer YV. Huiser. Op het veld naast het bejaardencen trum „Groot Engendaal" aan de Albert Cuyplaan, zouden volgens berichten meerdere malen gestroopte kattenkada- vers zijn aangetroffen. Twee jonge meisjes vertelden de politie dat Zij in de afgelopen tijd reeds enige kadavers hadden begraven, alhoewel zij de juiste plaats niet meer konden aangeven. Nu werd er weer een katte- vel aangetroffen. De politie heeft de zaak in onderzoek. Zondag 8 april is het weer de 2e zon dag in de maand en is er dus weer een jeugddienst in de Open Hof om 19 uur. In deze dienst zal de heer Du- pont uit Leusden voorgaan. Deze keer zal er ook weer een koor zijn, n.1. het jeugdkoor uit Leusden. Natuurlijk is iedereen van harte wel kom. Zich tot de burgemeester richtend, zei de heer Huiser het prettig te vinden te kunnen constateren dat ook onder haar leiding het gemeentebestuur haar be leid ten aanzien van de jeugdzorg voortzette en de helpende hand bleef bieden aan het particulier initiatief. „De opening vier jaar geleden van „De Vangrail", leek de bekroning van het werk van enkele enthousiastelingen", aldus de heer Huiser, „maar alras bleek het de start van veel werk, waarvan wij nog veel moesten leren. De Vang rail was, zoals de heer Huiser opmerk te, een gebouw zoals wij ouderen dat gedacht hadden, maar het bleek niet te voldoen aan de eigentijdse behoeften van de jeugd. Het pand onderging een ware metamorfose en de eertijds aan gebrachte kleuren en verlichting waren inmiddels verdwenen. „Het eindresul taat is nu dat er geen gebouw vóór de jeugd is, maar een gebouw van de jeugd". Dank bracht de heer Huiser aan de twee beroepskrachten en de dertig vrij willigers die het „veldwerk" deden, waardoor het bestuur zich bezig kon houden met de vele andere taken. Dat bleek al gauw het zoeken naar een nieuw gebouw te zijn, omdat het werk sterk wijk-gebonöen was. Spreker merkte op dat er voor het werk veel geld nodig is en dat rijk en gemeente 85 subsidiëren', maar dat altijd nog 15 °/o opgebracht moest wor den door eigen initiatieven. Als voor beelden daarvan noemde hij het hou den van de rommelmarkt en het aan werven van donateurs. "Wat „De Praatpaal" betrof dankte de heer Huiser de gemeente, dat zij niet de ijskastpolitiek van het rijk had ge volgd, maar reeds in 1971 een krediet beschikbaar stelde voor het opknappen van het pand aan de Molenstraat. Tachtigduizend gulden was uitgegeven voor het opknappen van het gebouw, waardoor het nu geschikt was voor vele activiteiten. Dank bracht hij ook aan de firma Swager, de Soester Zakenkring en de Coca Cola fabriek, die daadwer kelijke steun verleenden. Hij hoopte dat de Soester jeugd „De Praatpaal' zou ervaren als een gebouw, waar men met zijn problemen terecht zou kun nen. Na de „storm" over de gele kleur aan gehaald te hebben, besloot de heer Huiser met de wens uit te spreken dat „De Praatpaal" zal bijdragen aan de leefbaarheid van de samenleving in Soest. Gelukwensen Als eerste wenste de burgemeester het bestuur geluk met de officiële inge bruikneming van het gebouw. Zij merk te daarbij op dat het altijd moeilijk is de eigentijdse behoefte van de jeugd te kennen, „die ligt ons altijd tien jaar vooruit en mogelijk verlangen zlf bin nenkort weer naar de zachtere kleuren waarin u „De Vangrail" opleverde. Wat de financiën betrof zei zij dat jeugdzorg de gemeenschap veel geld kostte. Vorig jaar werd aan de Stich ting een ton subsidie verleend, in 1969 ruim 17.000 gulden, in 19*72 50 duizend en voor dit jaar 77.000 gulden. Een ver gelijking makend met bedragen die aan muziekonderwijs worden gegeven, zei zij: „Als u zegt dat vorig jaar 9800 kinderen de drempel van „De Vangrail" hebben overschreden, dan kost iedere overstrijding de gemeenschap tien gul den. Aan de muziekschool wordt mo gelijk minder gegeven". Zij vond dat de werkelijkheid in de gaten gehouden moest worden. Ook zei de burgemeester het gelukkig te-vinden-dat--veel -werk door vrijwil ligers gedaan werd, „want vakkrachten zouden het onbetaalbaar maken". Na vroegere bestuurders van de ger. meente een pluin gegeven te hebben voor het beschikbaar stellen van de nodige financiële middelen, besloot zij met de wens uit te spreken dat velen de drempel van het nieuwe gebouw zouden overschrijden en dat zij er veel plezier zouden hebben. Ook dominee Jac. Smit wenste het be stuur geluk met het gereedkomen van het nieuwe gebouw. Hij noemde het werk voor de jeugd zeer belangrijk-, werk dat gedaan wordt vanuit de ker ken. „Dat brengt speciale verantwoor delijkheid met zich mee, het wordt im mers gedaan vanuit het, geloof". Hij zei groot respect te hebben voor de mensen die het werk doen en noemde het boeiend maar niet makkelijk. „Is een vangrail passief, een praatpaal Jeugdcentrum „De Praatpaal" Molenstraat. vraagt activiteit en houdt hulp bieden in. De leiding zal met de jeugd bezig moeten zijn" ende dominee besloot met de hoop uit te spreken dat daar gestalte aan gegeven zou worden. Muzikale medewerking aan de officiële gebeurtenis werd verleend door het jeugdorkest van P.V.O. onder leiding van de dirigent de heer Herman Wil- derdijk. Het gezelschap begaf zich daarna naar het gebouw aan de Molenstraat, waar de burgemeester een „praatpaal" ont hulde en vervolgens de deur opende. Velen maakten daarna van "de gelegen heid gebruik het prachtig ingerichte gebouw te bezichtigen. Onder de 'belangstellenden bevonden zich de wethouder van jeugdzaken, de heer K. de Haan, de raadsleden me vrouw G. Alting-Ambrosius, mevrouw P. Oranje-Entink en de heren P. Pieren, D. Hoekstra, K. Levinga, H. Jonker, R. v. Logtenstein en C. Smits. Verder dominee P. Kloek, pastoor J. Buisman, vertegenwoordigers van het bestuur van de Soester Gemeenschap, de direc teur van gemeentewerken en de heer ■H. J. v. d. Dussen, gemeentesecretaris H. Borreman en de heer Th. Peet, di recteur van de Sportstichting. De burgemeester onthult, daarbjj ge assisteerd door jeugdleider Rob van Dijkhorst, de Praatpaal. De reeds eerder aangekondigde Treasure Hunt, die ten bate van de Mytylschool te Suriname wordt gehouden, belooft, gezien de vele enthousiaste reacties een eclatant succes te worden. Oud en jong, van 7 tot 70 kan zich op zaterdag 7 april, tussen half twee en kwart over twee, aanmelden bij en van start gaan vanaf Technische school „Eemland." Inschrijving geschiedt in koppels van twee, waarbij het raadzaam is dat in elk geval één per koppel een pen en fiets bij zich heeft. Zoals wij reeds eerder hebben gemeld is de Treasure Hunt een ideale en spannende ontspanning, waarbij het erom gaat in an derhalf uur tijd een aantal opdrachten uit te voeren en vragen te beantwoorden. Wij nemen aan dat deze geweldige rage uit Enge land, vanuit Soest in zeer korte tijd ook Nederland zal veroveren! Het inschrijfgeld (minimaal ƒ2,50 per volwassene en ƒ1,50 per kind tot 16 jaar) komt voor 70 ten goede aan de Mytylschool. De eerste prijs bestaat uit caudeaubonnen ter waarde van 15 °/o van de inleggelden; dit zou wel eens ver over de honderd gulden kunnen zijn. De tweede prijs is 10 de derde prijs 5 °/o, verder zijn er diverse aantrekkelijke troostprijzen. Soestenaren worden voor eigen en andermans plezier uitgenodigd in grote getale mee te doen, ze zullen er geen spijt van hebben! De tijd die vooraf gaat aan de prijsuitreiking door Ria Bremer zal worden gevuld met het tonen van films. Mensen, die dit grote evenement niet kunnen meemaken en toch hun bijdrage voor de Mytylschool te Suriname willen leveren kunnen dit doen door een storting op girorekening 22 34 79 van R. H. Scholtz, dierenarts te Baarn, met vermelding „Mytylschool".* Na 1 april 1973 kunnen de huurders van bepaalde woningen, gelegen aan de Akkeren, Albert Cuyplaan, Alb. Wolff- laan, Buys Ballotlaan, Chr. Huygens- laan, Colenso, Dalweg, Dorpsplein, Fok kerstraat, F. C Kuyperstraat, Gen. Spoorstraat, Gen. Winkelmanstraat, Van Goyenlaan, Gustaaf Gelderhof, Hartweg, Van Hamelstraat, Haver- weerd, Hobbemalaan, Kamperfoelie straat, Kampweg, Kerkstraat, Klaar- waterweg, Koekoekweg, Koninginne- laan, Korteweg, Korte Hartweg, Krom- rneweg, Kruisweg, Laanstraat, Leeuwe- rikweg, Van Maarenplein, Meidoorn- weg Merelweg, Moerbessenberg, Lo- rentzlaan, Rembrandtlaan, Rubenslaan, Ruysdaellaan, Saenredamplantsoen, Schaepmanstraat, de Schans, Simon Stevirvlaan, Smitsweg, Sterrenbergweg, Staringlaan, St. Theresiastraat, Talma- laan, Thorbeckestraat, Titus Brandsma- straat, Torenstraat, Varenstraat, Veen besstraat, v. d. Veldeplantsoen, Ver meerlaan, Vinkenweg, Dr. de Voslaan, Van Weedestraat, Weegbreestraat, Wiardi Beckmanstraat en Willem Speelmanhof, weer in aanmerking ko men voor een bijdrage als bedoeld in de Beschikking aanvullende huursub sidie. Deze regeling is van toepassing op die woningen, waarvoor na 31 maart 1960 rijkssubsidie is verleend, óf waar van de huurprijs in het kader van de huurharmonisatie met meer dan 6 °/o is verhoogd, óf die waarvan de huur prijs belangrijk is verhoogd als gevolg van een ingrij pende verbetering van de woning. Bij het vaststellen of een huurder al dan Vlietvoor ëen bijdrage (die van rijkswege wordt verstrekt) in aanmer king komt, wordt rekening gehouden met het inkomen en de te betalen huurprijs. De bijdrage wordt alleen verstrekt indien het inkomen minder dan 20.000,bedraagt en de huur niet lager is dan 1.175,per jaar. Huurders die een periodieke uitkering krachtens de Algemene Bijstandswet genieten, komen niet voor deze rege ling in aanmerking, daar hier de nood zakelijke woonkosten mede in aanmer king worden genomen. De bijdrage kan variëren van minimaal 120,tot maximaal 1.260,- per jaar. Indien men meent voor deze regeling in aanmerking te komen, kan men tot uiterlijk 1 juli a.s. aanvraagformulieren voor het verkrijgen van genoemde bij drage afhalen bij de afdeling algemene zaken ter gemeentesecretarie Soest en bij de hulpsecretarie Soesterberg. Des gewenst worden de formulieren op te lefonisch verzoek toegezonden. Wanneer men meer wil weten omtrent deze regeling zijn er folders op beide secretarieën verkrijgbaar. Tydens een vorige week in de instructiezaal van de brandweerkazerne gehou den vergadering hebben de schoolhoofden met de wethouders L. Dijkstra en K. de Haan, de kwestie betaling voor het schoolzwemmen en de administratie ervan, doorgesproken. Daarbij waren aanwezig de heer J. Verburg. inspecteur van het basis-onderwijs en de heer M. van Arkel, inspecteur van de lichame lijke opvoeding. Het hoofdenconvent heeft zich steeds op het standpunt gesteld dat het zwem men tijdens de schooluren, als onder deel van het vak gymnastiek, gratis moest zijn. Bovendien hadden zij be zwaar aangetekend tegen het feit dat hen de eerste administratie werd toe geschoven, een besluit dat de gemeen teraad vorig jaar december nam, toen ook de ouderbijdrage aan het zwemmen werd vastgesteld op zeventien gulden per kind. In de vergadering met de schoolhoof den, waaraan 19 van de 23 hoofden deelnamen, werden deze zaken uitvoe rig besproken. Daarbij werd gewezen op het feit dat het besluit om vergoe ding te vragen door de meerderheid van de raad werd genomen. De school hoofden ginger er tenslotte mee ac- coord. De zweminstructeurs krijgen nadere instructies ten aanzien van hun verant woordelijkheid tijdens de zwemlessen, afgezien van de verantwoordelijkheid welke de begeleidende ondrwijzers blij- dragen. Ook werd besloten dat alle kinderen, óók diegenen die niet zwemmen, mee gaan naar het instructiebad, waardoor niemand van de klas in de school be hoeft achter te blijven. Die kinderen zullen tijdens de instrultieles langs het bad moeten zitten. De onder invloed rijdende C. van D. uit Soest heeft zaterdagavond laat met zijn Volkswagen twee langs de Konin- ginnelaan geparkeerde personenauto's beschadigd. Komende van het Nieuwerhoékplein, passeerde hij een auto en kwam daar bij zover op de linker rijbaan terecht, dat hij langs de daar geparkeerde auto's van J. H. (49) en C. G. v. D. (24) schampte. De Volkswagenbestuur der reed echter door. Zijn wagen werd later door de politie op de Van Strae- lenlaan aangetroffen, waar hij ook nog tegen een muurtje opgereden was. Aan de hand van het kentekenbewijs kon hij worden opgespoord en nog dezelfde nacht bij zijn woning worden aange houden. Proces-verbaal werd opgemaakt en het rijbewijs van de onder invloed ver kerende Van D. werd ingehouden. n Grote verontwaardiging is opgelaaid over het voornemen om 200.000 ton EEG-boter te verkopen aan de Sowjet- unie tegen een cent of dertig per pakje - zo ongeveer een zesde van wat de huisvrouwen in de EEG moeten neer tellen voor een pakje koelhuisboter. Het vage plan voor deze boterverkoop is prompt aangevuld met beweringen dat Moskou de boter door soldaten van het Rode Leger zou laten opeten zo dat de gemeenschap der negen op die manier het Russische militaire apparaat zou subsidiëren. Nog wel vrij zwaar ook want het Landbouwfonds zou op die manier rond een miljard gulden toeleggen op de boter. Het is inderdaad een ongelukkige me dedeling op een ongelukkig moment geweest. Maar op de een of andere manier moet het Landbouwfonds van de boterberg af. Die is al aangegroeid tot vierhonderdduizend toen en in plaats van te slinken, zoals rond deze tijd normaal zou zijn geweest, groeit ze nog door. En het opslaan van deze gi gantische hoeveelheid is eveneens een dure zaak - koelhuizen huur je ook niet voor niets. Brussel meldt nu dat toch maar gestreefd zal worden om een andere koper te vinden die een wat redelijker prijs wil betalen, maar dat men al zover is ingegaan op het Rus sische bod tekent wel dat men in deze niet zo heel veel hoop heeft Merkwaardigerwijs komt deze zaak net aan de orde nu de landbouw ministers van de negen landen en de kommissie in Brussel moeizaam bezig zijn met de herziening van de prijzen voor agrarische produkten. De de- en revaluaties van de laatste tijd hebben er al voor gezorgd dat in deze de een heid is verstoord en enige regeringen speciale maatregelen hebben moeten nemen om teruggang in de inkomsten der agrariërs te kompenseren. Verhoging van de landbouwprijzen is hierom een heet hangijzer omdat prijs stijgingen van levensmiddelen - de on ontkoombare konsekwentie - bij de verbruiker terstond opvallen, misschien wel meer dan gerechtvaardigd is. De kosten van levensonderhoud nu willen de meeste regeringen liefst konstant houden om inflatie maar vooral het ontstaan van looneisen tegen te gaan. De logica lijkt dan te zijn dat het Lindbouwfonds in plaats van de Rus sen met een miljard gulden te subsi diëren dit geld nuttiger zou kunnen besteden door de eigen konsumenten in de EEG de boter goedkoper te leveren. Iets wat echter minder makkelijk uit te voeren is dan het lijkt. Er is ten slotte een grens aan het vermogen van de Euromarktlanden om boter op te nemen - een prijsverlaging zal zeker niet ogenblikkelijk ertoe leiden dat ieder zijn boterham twee keer zo dik gaat besmeren. Nog daargelaten dat bij spijsvetten koopgewoonten zijn ont staan die men niet makkelijk meer verandert. De kern van de zaak is natuurlijk dat de EEG maar door blijft sukkelen met een overproduktie aan boter waartegen tot dusver weinig doeltreffends is ge daan. Integendeel, zoals nu blijkt. De enige manier om eraf te komen is na tuurlijk de producent de prijs te be talen die er op de vrije markt voor te maken is - maar dit zou een teruggang in agrarische inkomens betekenen die regeringen en EEG-kommissie niet voor hun verantwoording willen nemen. Het zou ook onbillijk zijn in menig op zicht. Maar de rel om de boter voor Rusland geeft wel aanleiding om ein delijk eens een plan te ontwerpen waardoor de EEG van zijn boterbergen afraakt zonder dat daarvoor de vee houders zonder meer het gelag moeien betalen. KANTMAN. J- In de eerste weken van april worden de kwitanties van het abonnements geld voor het 2e kwartaal 1973 aan de incasseerder ter inning afgege ven. Wilt u liever niet per kwitantie betalen, dan verzoeken wij u het verschuldigde bedrag ad ƒ4,75 di- rekt over te maken op onze post girorekening 126156, of op onze rekening bij de Nederdansche Mid- denstandsbank of Coöp. Raif f eisen- bank te Soest, of het bedrag aan ons kantoor te voldoen. Voor de abonnees die automatisch gireren geldt deze mededeling niet. Wacht U a.u b. niet met gireren tot de incasseerder komt. Dan voorkomt U voor ons veel werk en ook een incasseerder wenst graag voor zijn werk beloond te worden. Administratie SOESTER COURANT Het jeugdclubhuis „De Praatpaal" aan de Molenstraat is vanaf heden tot half april geopend voor jongens en meisjes van 6 tot 16 jaar op maandag-, dins dag-, donderdag- en vrijdagavond van 7 tot 9 uur en op woensdagmiddag van 2 tot 4 uur. Deze twee weken is de toegang gratis. Iedereen is van harte welkom. Teddynette, fijne T-shirts, spijkerbroeken, tuinbroeken en strandkleding voor baby en kleuter.

Soester Courant | 1973 | | pagina 1