- V «J» J\ Donderdag 12 april 197:1 51e jaargang no. 33 UitgaveDrukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29, Soest Tel. 14152' - Postgiro 12615U AFGANG VAN EEN PARTIJ Bungalows, drive-in woningen en flats, maar geen winkels Mogelijkheden Diensten centrum Bejaarden Boerderij „Klein Middelwijk" niet op monumentenlijst Nieuwe verordening rechten ziekenvervoer 3750 Gulden schadevergoeding voor waardevermindering woning Jubileumconcert P.V.0. Palmpaasoptocht Manege „Eldorado" hervat pony-lessen Het oog gericht op gastarbeiders 16-jarige Zwitser uitgewezen SOESTERI COURANT Abonnement per kwartaal 4,75. Buiten Soest per kwartaal 9,— Verschijnt iedere donderdag We zijn nog niet toe aan de diktatuur van een kleine minderheid, maar veel scheelt het niet. Die kleine minder heid is dan de uiterst linkse vleugel in de PvdA, die vorig jaar het kon- gres van de partij de uitspraak wist af te dwingen dat er voor een kabi netsvorming niet veel te tornen aan het voor de verkiezing opgestelde pro gramma. Daar zat fraktieleider Den Uyl nu en kon zijn ongetwijfeld aanwezige diplo matieke gaven bij het onderhandelen over een kabinet niet gebruiken. Hij zit vastgenageld aan het progressieve programma, waaraan een „aktualise- ring" in wezen niets veranderde. Zijn teveel politiek en te weinig diploma tiek ingestelde linkervleugel moet voor hem, zoals voor het gehele land, een nagel aan zijn doodkist betekenen. Wanneer hij niet over zoveel diploma tieke gaven en daardoor aanzien in partij en overige politieke wereld be schikte, zou die linkervleugel hem trouwens graag ingeruild hebben voor een der hunnen. Zo ver kon die min derheid het echter niet schoppen. Dan zou de PvdA ongetwijfeld uit elkaar gebarsten zijn. Maar wel zat Den Uyl muurvast. Het verwijt van o.a. KVP-zijde dat er met hem niet viel te onderhandelen, moeten we Den Uyl daarom niet per soonlijk aanrekenen. Hij mocht niet. Hij zit gevangen, zoals de linkervleu gel wel meer lieden gevangen zou wil len zetten die tegen haar opponeren. Toch moet die linkervleugel weten dat er in onze partijverhoudingen geen re geringsvorming mogelijk is zonder sa menwerking met ietwat anders gezinde partijen en daarvoor dus konsessies moeten worden gedaan. Koesterde men de hoop dat links bij de verkiezingen plotseling een eigen meerderheid in de Kamer zou beha len? Heethoofden menen vaak dat zij het wel alleen kunnen redden. Die primitieve gedachte kan dan tevens geleid heben tot de idee dat de partij anders maar weer in de oppositie moest gaan. Een felle oppositie met veel buitenparlementair werk, om meer angst aan te kweken en daar door wat later hun zin te krijgen. De zin, de diktatuur van die minderheid. Daar zit Joop den Uyl dan maar mee. Als hij konsessies gaat doen, zijn z'n politieke levensjaren spoedig geteld. Dat weet hij en hij doet ze dus niet. Nu dreigt zijn droom om minister-pre sident te worden in rook op te gaan. En dat is in dit geval dan niet te wij ten aan de konfessinelen, zonder wie hij geen meerderheid in de Kamer krijgt, doch aan zijn eigen linker par tijgenoten. Een hard iets voor een politikus als Den Uyl, die heel goed beseft dat deze gang van zaken zijn partij geen goed doet. Want het duurt te lang met de kabinetsvorming. Langzamerhand beginnen velen te be seffen, dat de schuld van de impasse niet zozeer te wijten is aan de KVP of de andere konfessionele frakties doch dat de halsstarrigheid van de PvdA en zijn progressieve broeders er de grootste schuld van is. Aan die zijde werd geen druppel wa ter in de programmawijn gedaan. En zonder dat is nu eenmaal in Neder land geen kabinet te vormen. Soest meer „stad" bij realisering van het plan Kerckenlandt Tot 2 mei a.s. ligt in het gemeentehuis het bestemmingsplan „Kerckenlandt" ter inzage. Gedurende de termijn van terinzagelegging kan een ieder schrifte lijk bij de gemeenteraad bezwaren tegen dit ontwerp indienen. Dit plan voorziet in de bebouwing van het gebied, dat begrensd wordt in het noorden en het oosten door respectievelijk de bestaande Talmalaan, de Albert Cuyplaan, de Molenstraat en de spoorlijn Utrecht-Baarn; in het westen door het tracé van de geprojetceerde weg-over-de-Eng en in het zuiden door het tracé van de geprojecteerde Centrumvveg, de verbinding tussen de bestaande rjjksweg en het te realiseren centrum en Soesterveen. Burger kon daardoor dus geen kabinet vormen dat op een voldoende meer derheid in de Kamer kon rekenen, zo als zijn pdracht luidde. Nu dus maar weer andere pogingen. Zal de partij raad van de PvdA nu uiteindelijk toch nog eieren voor zijn geld gaan kiezen? Of blijft hij zich laten ringeloren door de uiterst linksen? In dat geval wordt het land weer ge dwongen naar een soortgelijk kabinet als wat nu, demissionair is en waar tegen juist aan die zijde zoveel bezwa ren bestaan. Als dat de konsekwentie wordt van het partij beleid zal dat toch bepaald de aanhang niet doen toenemen, na alle toorn waarmede men het kabient Biesheuvel heeft overla den. En anders zijn er toch konsessies nodig van de progressieve drie. Dat zal wel weer even tijd vergen. In tussen loopt het spaak met het opstel len van de rijksbegroting voor 1974. De hierbij betrokken ambtenaren zit ten duimen te draaien, want beleids beslissingen kunnen er niet worden genomen. Vele van subsidie afhakelij ke organisaties in den lande zullen hiervan de nadelen ervaren. Nu het Dienstencentrum voor bejaar den op zaterdag 14 april officieel wordt geopepnd door de burgemeester me vrouw mr. J. M. Corver-van Haatten, vestigt de stichting de aandacht op de volgende mogelijkheden. Toegang tot het dienstencentrum geldt voor alle bejaarden uit Soesterberg. Het centrum is daartoe dagelijks ge opend van 9.30- 11.30 uur en van 14.00 -17.00 uur. Ouderen kunnen hier vrij binnenlopen en eventueel deelnemen aan de te bie den ontspanningsactiviteiten of alleen maar voor een gezellig babbeltje onder het genot van een kopje koffie. Gestart wordt maandag 16 april met een modeshow van 10.30 - 12.00 uur; kaarten 1,50 per persoon kunnen daarvoor worden afgehaald op woens dag 11 en donderdag 12 april van 14.00- 17.00 uur aan het dienstencen trum. De stichting kan deze speciale modeshow van harte aanbevelen. De realisering van het plan is ook in economische zin haalbaar. Het staat vast, dat uit de opbrengsten van de uit te geven gronden, ongeveer 125000 m2, de kosten van de aankoop van de gronden, het bouwrijpmaken enz. kun nen worden betaald. Daarbij is reke ning gehouden met de waarde van niet uit te geven gronden, als wegen, plant soenen e.d. 814 woningen In het gebied zullen 814 woningen ge bouwd kunnen worden. Deze zijn onder te verdelen in 262 eengezinshuizen, 102 hoogbouwflats in acht woonlagen; 84 hoogbouwflats in 6 woonlagen, 226 flats van vier wonolagen op een onderbouw en 140 stuks laagbouw met twee woon lagen. De 262 eengezinshuizen zijn on der te verdelen in 160 drive-in wonin gen en 102 schakelbungalows. Door schakeling van de meergezins- huizen in laagbouw, middelhoogbouw en hoogbouw kan een gevarieerde op bouw ontstaan. De Provinciale Planologische Commissie is van mening dat er zeker argumen ten van stedebouwkundige aard zijn, zoals de hoogteligging van het terrein, die het rechtvaardigen dat in dit plan overwegend hoogbouw zal worden toe- ast, met het voordeel, dat grote deien van het gebied onbebouwd kun nen blijven en vanuit de wijk een uit zicht op het silhouet van het oude dorp blijft behouden. De ligging van de Weg-over-de-Eng is uiteraard in sterke mate bepalend ge weest voor de ontwikkeling van dit plan. De geprojecteerde hoogbouw wordt een goede begeleiding genoemd van de aan te leggen „weg", met aan de andere zijde daarvan het stadspark. De etagebouw accentueert op deze plaats het hoogteverschil, terwijl tevens het stedelijk karakter erdoor wordt on derstreept. In de toelichting wordt hier bovendien van gezegd dat hoogbouw hier „vereist" wordt om de samenhang met het stedelijk centrum beter te doen uitkomen. Bij de spoorlijn is laagbouw gesitueerd, waardoor een goede aansluiting met de bestaande bebouwing wordt verkregen, aan de overzijde van de spoorlijn. Tus sen de hoog- en laagbouw blijft een open ruimte bestemd voor buurtpark. Bij de meergezinshuizen zal naar een zodanige groepering gestreefd worden, dat aan elke woning een betrekkelijk stille buitenruimte grenst, waar ver keerslawaai niet in hinderlijke mate kan doordringen. De weg-over-de-Eng zal een verdiepte ligging krijgen, zodat overlast door verkeerslawaai van deze weg tot een minimum wordt beperkt. Woonblokken zullen zeker niet dichter dan 40 meter van de weg af gebouwd worden en er is mogelijkheid om ge- luidwerende voorzieningen aan de flats zelf aan te brengen. Verkeer De ontsluiting van het gebied waarop de meergezinshuizen worden gebouwd, geschiedt vanaf de Dalweg, de Albert Cuyplaan en de geprojecteerde Cen- trumweg. Het gebied waarop de een gezinshuizen wordTi gerealiseerd, wordt ontsloten via de Van Goyenlaan en de Centrumweg. Binnen de woonbuurten zal worden gestreefd naar een voet gangers-route, vrij van auto verkeer. In het plan is een parkeernorm van IV2 per woning opgenomen, naast ga rages ook open parkeerplaatsen, waar bij nog zal worden nagegaan of de open parkeerplaatsen verdiept kunnen wor den aangelegd. De bestaande Soesterengweg wordt wandel- en fietsroute, met aansluiting op de woonbuurt. Via een brug of tun nel zullen voetgangers en fietsers het stadspark en het stadscentrum kunnen bereiken. Een oversteekplaats voor voetgangers zal een vlotte verbinding van het gebied met het oude dorp tot stand brengen. Geen winkels In de wijk is geen ruimte gereserveerd voor de bouw van winkels. De ont werpers van het plan zijn van mening dat de bewoners zich zullen oriënteren op het nieuwe stadscentrum en op de winkels aan de Torenstraat. Men is van mening dat de bestaande winkels aan Torenstraat daarvoor niet vergroot) behoeven te worden. Mogelijk zal er animo zijn om te kopen bij zgn. rijden- dende winkels, die dan een standplaats kunnen vinden op de gecreëerde par keerplaatsen. Onderwijs In Kerckenlandt is ruimte gereserveerd voor de bouw van een zesklassige la gere school, in eerste instantie toe te denken aan het protestants-christelijk ondérwijs, ter vervanging van de be staande (oude) Da Costaschool. De daarna nog noodzakelijke lokalen kun nen gevonden worden in de bestaande huishoudschool, die in de nabije toe komst aan dat onderwijs onttrokken zal worden. In de toelichting op het plan Kercken landt wordt naar voren gebracht dat een r.k. school, ter vervanging van de ook zeer oude St. Josephschool, ge bouwd zal kunnen worden in het plan „Kort End". (Kort End is omgeving Ferd. Huycklaan). Bij de prognose is rekening gehouden met een zekere deconfessionalisering en met een lager aanbod van kinderen, aan de andere kant echter ook met een eventuele verlaging van het aantal leer lingen per klas. Het zal in de toekomst zowel voor het gemeentebestuur als voor de besturen van de bijzondere scholen noodzakelijk zijn, dat met de schoolgrenzen „ge schoven" wordt. Het voedingsgébied van elke school zal dienen te worden vergroot, waarbij de scholen, die aan de rand van nieuwe wijken staan, leer lingen uit de nieuwe wijken zullen moeten gaan opvangen. 1 5000 "•/EftKtARfNO «VEGEN VOETöANER5TRACE -'y Recreatie In de directe omgeving van de te bou wen woningen zullen speelplaatsen voor kinderen van vier vijf jaar wor den ingericht. Men denkt aan ongeveer zeven stuks, met een oppervlakte van 150 tot 300 m2. Die speelplaatsjes moe ten niet verder dan 100 meter van de woning gelegen zijn en voorzien van speelwerktuigen, een zandbak e.d. De oudere kinderen kunnen in het nabij gelegen buurtpark terecht en Verder zuilen, ten behoeve van de nieuwe be woners, elders in de gemeente nieuwe sportvelden moeten worden aangelegd. Ook zal gebruik gemaakt kunnen wor den van het park aan de overzijde van de aan te leggen weg-over-de-Eng. Overleg Aan liefst veertien instanties werd het plan toegezonden. Negen ervan bleken geen bezwaren te hebben. De inspec teur van de ruimtelijke ordening stelde dat de toelichting op het punt van de woningbehoefte onvoldoende was. Met de herschrijving van de toelichting werd daarmee rekening gehouden. De inspecteur van de volkshuisvesting deelde mee, dat de exploitatie-opzet ontbrak. Die werd hem in juni 1972 toegezonden, waarop verder geen re actie binnenkwam. Het standpunt van de provinciale planologische dienst ver meldden wij reeds. De hoofdingenieur- directeur van de provinciale waterstaat opperde dat de bewoners van de langs de „autoweg" geprojecteerde woningen veel geluidshinder zouden ondervinden. De gemeente is daaromtrent van me ning dat geluidwerende beplanting en extra voorzieningen aan de woningen, de hinder zal beperken. Daar komt nog bij, dat de echte hoogbouw op plus mi nus 100 meter van de weg zal worden gerealiseerd. De Spoorwegen tenslotte verzochten een voetgangerstracé aan te bi'engen, waardoor het station beter bereikbaar zou worden. In principe zal daarmee rekening gehouden worden, alhoewel dit hoort bij de uitwerking van het plan. Burgemeester en wethouders zijn het niet eens met de staatssecretaris van CRM, die de tot woonhuis verbouwde boerderij „Klein Middelwtfk" aan het Kerkpad ZZ 63 op de monumentenlijst wil plaatsen. De boerderij is op een voorlopige lijst gekomen omdat de monumentenraad het gebouw van belang acht uit een oogpunt van oudheidkundige en volks kundige waarde. De boerderij is voor zien van gepleisterde gevels, rieten wolfdak en vensters met 9- en 15- ruitschuiframen. B. en W. is echter van mening dat het pand door verbouwing niet meer aan te merken is als een gebouw van kunsthistorische waarde, ontkent daar bij niet dat enige elementen aan de boerderij een bepaalde oudheidkundige betekenis kunnen hebben, maar vin den dat geen reden het pand daarom op de monumentenlijst te plaatsen. Zij vindt bovendien dat de ligging niet fraai is, n.1. omsloten door bestaande woonbebouwing en in verband daar mee wordt gewezen op de voorgeno men woonbestemming van het gebied. Deze woonbestemming zou kunnen worden belemmerd door het opnemen van de boerderij op de monumenten lijst. Een en ander is aanleiding voor het college de raad voor te stellen, de staatssecretaris te verzoeken de boer derij van de ontwerp-aanvullende lijst af te voeren. In juli 1967 werd vastgesteld de Verordening rechten ongevallendienst, waarin geregeld werd de heffing van rechten voor het verlenen van eerste hulp bij ongevallen. Nu sinds vorig jaar januari het ziekenvervoer geheel door de ge meente verzorgd wordt, is het gewenst de vergoedingen te regelen in een be lastingverordening, waarbij gelijktijdig de bestaande verordening Kan worden ingetrokken. In het nieuwe ontwerp zijn dezelfde tarieven opgenomen die ook in de ge meente Amersfoort in rekening worden gebracht. O Voor de waardevermindering van het perceel Oude Utrechtseweg 22, zal de gemeente een schadevergoeding, groot 3750 gulden uitkeren. De gemeente volgt hierbij het advies van een com missie die een onderzoek hiernaar in stelde, toen G.S. een raadsbesluit dat tegenovergestelde strekking had, ver nietigde. Het betrof de aanleg van een pad naast het perceel, dat toegang gaf tot een schoolterrein. De commissie is tot de conclussie ge komen dat door aanleg van het pad er inderdaad sprake is van waarde vermindering van 3500 gulden. Met de aanpassing van de tuin is een be drag gemoeid van 250 gulden. Morgen, vrijdag 13 april, zal de Soester Harmonie. P.V.O., bij gelegenheid van haar 75-jarig bestaan, een jubileum concert geven in de Sporthal Beuken dal. Achtereenvolgens zullen concerteren het B-orkest, het jeugdorkest en het A- orkest. Het concert wordt besloten mei een gezamenlijk optreden van majoret tes, tamboers en de harmonie. In het voorstel van b. en. w. wordt daarbij opgemerkt dat met de nieuwe tarieven een nog niet geheel sluitende exploitatie wordt verkregen. Deze tarieven zijn: voor het lokaal vervoer per ziekenauto 72 gulden; voor het interlokaal vervoer per zie kenauto minimaal 108 gulden (60 gul den plus ƒ1,99 per kilometer); voor wachttijden langer dan een half uur, per kwartier ƒ8,50. Voor vervoer ge durende de nacht (van 22 tot 7 uur) feestdagen worden de tarieven met 50 verhoogd. In het geval dat meer dan één patiënt gelijktijdig in een ziekenauto wordt vervoerd, worden deze tarieven, met uitzondering van het wachttarief, even eens met 50 °/o verhoogd. In het geval dat de ziekenauto uitrukt voor het verlenen van eerste hulp, zonder dat bij aankomst ter plaatse vervoer nodig blijkt te zijn, bedraagt het recht 17 gulden. De kosten voor iesinfectie van de ziekenauto bedra gen eveneens 17 gulden. Ongeveer 200 kinderen van de hoogste klassen van de kleuterscholen en eerste klassen van de basisscholen zullen za terdag 14 april deelnemen aan de palm paasoptocht, georganiseerd door de in terkerkelijke werkgroep in samenwer king met de stichting Jeugdwerk. In de gereformeerde kerk aan de Gen. Winkelmanstraat ontvangen de kinde ren voor hun versierde palmpaasstok het bekende paashaantje. waarna de optocht om 14 uur een aanvang neemt. Het ligt in de bedoeling om de inwo ners van het woon- en dienstencentrum aan het Dorpsplein als welkomst- en paasattentie een palmpaasstok te over handigen. Afhankelijk van het aantal kinderen zullen ook langdurige zieken daarbij betrokken worden. A.s. zaterdag worden de pony-lessen hervat in manege „Eldorado" aan de Bosstraat. Deze lessen hebben enige weken stilgelegen in verband met het tragisch overlijden van de instructeur de heer Van Oosterom. De manege-houder, de heer M. Buys, is er thans in geslaagd enige nieuwe instructeurs te vinden, die zaterdag de lessen zullen hervatten. Voor het ove rige verwijzen wij naar de advertentie elders in dit blad. In Bonn wordt driftig gespeeld aan een nieuwe wetgeving voor de gastar beiders. Die vriendelijke term is nogal huichelachtig, want zoveel gastvrij heid genieten de tweeëneenhalf mil joen mannen en vrouwen niet die uit de vreemde kwamen om de Duitse industrie te laten draaien. Waarbij dan nog de verwanten komen - ongeveer een miljoen. Het gaat er niet alleen om dat ze sociaal in de verdomhoek •zitten - slechte huisvesting, woekerhu ren, onvoldoende onderwijs voor de kinderen. Ook hun rechten zijn maar matig geregeld. De grote groep Italia nen heeft nog een beetje vastigheid doordat hun land deel uitmaakt van de EEG, maar Turken, Grieken, Joego- slaven, Spanjaarden, Portugezen en Marokkanen kunnen b.v. na vijf jaar geen speciale aanspraken laten gelden of na tien jaar verblijf het Duitse staatsburgerschap aanvragen. In we zen kunnen zij van de ene dag op de andere teruggestuurd worden. Dit zal niet gebeuren, want de eko- nomen kunnen voorrekenen dat het juist die gastarbeid is waardoor de Duitse export zo hoog is en het over- schop op de betalingsbalans zo groot is. De welvaart is min of meer gekocht met de ellende van deze moderne koelies. Maar hun snel toenemend aantal gaat nu gelden als het grootste sociale probleem voor de bondsrepu bliek - een nagekomen rekening waar uit blijkt dat deze koelies niet zo goed koop waren als het zich liet aanzien. Een wijk in Berlijn is al zover dat een van de drie inwoners een Turk is - het begin van een akelige gettovor ming waarmee men in de maag zit, vooral omdat men kan voorspellen dat de ongenietbare woontoestanden met veel te veel mensen per huis leidt tot verkrotting, en de armoe samen met het gemis aan mogelijkheden tot normaal vertier tot een vlucht in de misdaad. In sommige landen van de bond is nu al een vijfde van de nieuw geborenen kind van een buienlander - over enige jaren rolt de golf van na- komelinen van de gastarbeiders op de scholen aan. Spottend, maar tevens enigzins beangstigend, stelt een kom- mentator vast dat de proletariërs al ler landen zich verenigen op Duitse bodem. En dan komt de nagekomen rekening voor de welvaart. De overheid bere kent dat voor de geringe zorg die nu aan de gastarbeiders wordt besteed zij ongeveer dertigduizend mark moet investeren. Zou men hen op hetzelfde niveau verzorgen als de Duitse bur gers dan was een investering van 150.000 tot 200.000 mark per persoon nodig geweest. Vermenigvuldig dit be drag met nu al drieëneenhalf miljoen en volgend jaar al meer dan vier mil joen als aantal gastarbeiders en men komt tot een bedrag van ettelijke honderden miljoenen mark. Het voor stel is al gedaan ten hoogste voor vijf jaar een verblijfsvergunning te geven, verder moet dan maar gerouleerd wor den - een cynische opvatting om de problemen maar op te lossen ten koste van de z waksten. De belangrijkste mogelijkheid om de stroom gastarbei ders althans af te remmen, is de in dustrie meer te laten betalen - niet onbillijk als men beziet welke extra- kosten de door hen aangeworven men sen veroorzaken. Thans is dit bedrag het bagatel van 300 mark - voor Ita lianen (EEG-burgers) zelfs maar zes tig mark, voornamelijk keuringskosten. Het risiko waarvoor men dan echter staat is of het dan voor de industrie niet aantrekkelijker wordt niet de ar beiders naar het bedrijf te halen maar de fabriek bij de arbeiders te brengen - naar Turkije, Griekenland enz. te verhuizen. Met het demonteren van de industrie is Duitsland natuurlijk allerminst gebaat, hoe een mooie ont wikkelingshulp het ook zou zijn voor de landen die nu uit armoe gedwon gen zijn hun mensen naar Duitsland te laten gaan. Het voornaamste wat met een nieuwe wetgeving beoogd zal moeten worden is te voorkomen dat zich getto's gaan vormen waar de ekonomische en so ciale standaard een stuk beneden dat van de omgeving ligt. Het ideaal kent men wel. Tenslotte hebben de VS hun tijd gekend van massale immigratie uit alle landen van de wereld. Toen werd in de „smeltkroes der naties" een nieuwe natie geboren, die van de Amerikanen. Dit procédé ging onbege leid zijn eigen gang, men zou door taktische maatregelen kunnen bevor deren dat de vreemdelingen worden opgenomen, zich assimileren. Maar hier steekt natuurlijk ook het pro bleem de kop op dat die omgeving aan de assimilatie moet meewerken, anders ontstaat gettovorming toch, van uigestotenen die wel gedwongen zijn op zichzelf te blijven. Zulke haarden van sociale onrust wenst men niet. Maar hoe Bonn met een wet dit hele komplex van problemen kan oplossen is daar nog niemand duidelijk. De lan den met eveneens geimporteerde werk krachten wachten met spanning af, wat koploper Duitsland doet. KANTMAN. Zondagmiddag werd in het bos achteT Zonnegloren de J 6-jarige Zwitser M. R. aangetroffen, die in een eigen gemaakt hutje in zijn slaapzak lag te slapen. Op het politiebureau vertelde hij vori ge week liftend uit zijn woonplaats te zijn vertrokken om zijn veertiendaagse vakantie in Nederland door te brengen. Daar hij geen middelen van bestaan had, is hij begin deze week uitgewezen.

Soester Courant | 1973 | | pagina 1