Feestelijke heropening R.K. kleuterschool in Soest-centrum Geslaagd jubileumconcert „Patiëntia Vincit Omnia" Donderdag 19 april 1973 51e jaargang no. 31 UitgaveDrukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29, Soest Tel. 14152" - Postgiro 126156 PASEN OPSTANDING VERNIEUWING W. Schimmel: „Neutraal onderwijs voor kleuter- en basisscholen wijzen wij af' Benoemd Rookkast slagerij in brand Zeven leden onderscheiden Openluchtzangdienst te Baarn Veiligheid voor alles Jeugdige autodieven op heterdaad betrapt Woningbouwcorporaties Soest te laat met huurverhoging Afdelingsbestuur P.v.d.A. vraagt een maand uitstel Het oog gericht op een duel met ongelijke wapens Concert Soester Orkest Vereniging Vijfde verdachte in textieldiefstal aangehouden SOESTER S COURANT Abonnement per kwartaal 4,75. Boften Soest per kwartaal 9,— Verschijnt iedere donderdag Pasen, het leest van de Opstanding. Het heeft naast de religieuze vooral een symbolische betekenis. De ver nieuwing die zich gaat openbaren. Be grijpelijk dat het dus in ons voorjaar is geprojekteerd. De christelijke gods dienst immers was aanvankelijk de godsdienst van het Westen, ze vond haar eerste vestigingen in de westelijk van Palestina gelegen landen. De tijds bepaling van het Paasfeest is een ker kelijke aangelegenheid geweest, die stoelde op de toen reeds eeuwen be staande gewoonte - ook altijd religieus gericht - om de vernieuwing in de na tuur ook met, in en voor de mensen te vieren. Het is een zinvol Iets. De vernieuwing in de natuur kunnen we niet looche nen, Hoever we ook van het natuurle ven zijn afgeweken, de verschijnselen van de natuur zien we, voelen we, ondergaan we. Het brengt toch iets in ons teweeg, waardoor we haast vanzelfsprekend ook een religieuze betekenis eraan geven. Natuur en religie zijn feitelijk onver brekelijk voor de mensheid. In alle godsdiensten die ooit hebben bestaan is dat aanwijsbaar. Het kon dus niet anders dan dat in de christelijke reli gie het feest van de Opstanding ook gesteld werd in de periode dat de na tuur herrijst, zich gaat vernieuwen en tot ontplooiing gaat komen. De gedachte van de opstanding van Jezus was en is het uitgangspunt voor de vernieuwing van het religieuze denken, nu in christelijke zin, We zijn door onze maatschappelijke ontwikke ling een beetje afgedwaald van de na tuur, ook van het natuurlijke en dus tevens religieuze denken. Daardoor be seffen we niet meer zo goed wat dit feest van de Opstanding eigenlijk in houdt. Maar ook wij zijn een produkt van de natuur, volkomen aan de ver schijnselen daarvan gebonden en ermee verbonden. En zelfs al zijn we ons dit niet bewust, willen we het ook niet erkennen, dan betekent dit in wezen toch ook een verbondenheid met het goddelijke, waaruit automatisch een re ligieuze samenhang voortvloeit. Dat feest van de Opstanding is in we zen een prachtige gedachte. Naast de nabuur wil ook de mens zelf zich im mers altijd weer vernieuwen; laten we liever zeggen: de mensheid. Ogenschijn lijk lijkt het nu alsof we de vernieu wing, de opstanding naar een betere wereld, alleen maar in maatschappe lijk opzicht zien. Alsof daar alle reli gieuze- en natuurgronden aan ontbre ken. Doch al die maatschappijvernieu wingen en -verbeteringen zijn in we zen niet anders dan een wisselwerking van de natuur en onbewust stoelen ze op religieuze gedachten en, omdat we allen voortkomen uit de christelijke gedachtenwereld. op het mededogen met de medemens. Er is niets nieuws onder de zon; het is een cirkelgang. Het huidige streven naar meer gelijkheid tussen de mensen is er niet voor het eerst. De geschie denis verhaalt meer pogingen hierop gericht, in weer andere omstandighe den, met andere middelen, maar feite lijk toch altijd gericht op het wezen lijke van de christelijke gedachte: de liefde tot de medemens. Dan slaapt het bereikte weer een poosje in, suddert de maatschappij er een tijdje op voort, waarna de opstanding en de vernieu wing weer komt. Voorjaar, zomer, herfst, winter... voorjaar. We mogen dan nu vreselijk materia listisch lijken, maar we behoeven toch niet te wanhopen. We kunnen onze verbondenheid met de natuur niet voorbijgaan. Het ons geschonken denk vermogen dwingt ons hieraan religieuze gedachten èh daden te verbinden, uit welke gedachten we in wezen blijven handelen. In het algemeen gesproken. Pasen is en blijft dan ook altijd een feestelijk iets, de natuurlijke herinne ring aan het altijd vernieuwende. En daarvoor leven we. „Wij respecteren de mening van hen, die neutraal onderwijs voorstaan of on derwijs in samenwerkingsverband. Door de voorstanders hiervan wordt als één van de belangrijkste motieven aangevoerd dat het kind buiten het gezin toch ook in een neutrale sfeer opgroeit. Juist daarom meen ik dat neutraal onderwijs of onderwijs in samenwerkingsverband In ieder geval voor het kleuter- en basisonderwijs moet worden afgewezen", aldus de heer W. Schimmel in zjjn toespraak bjj gelegenheid van de officiële heropening van de R.K. Kleuter school in Soest Centrum aan de Parallelweg. inspectrice, mevrouw P. Goedhart- Hogendoorn, er op aangedrongen had een klas groter te maken, terwijl toen de direkteur van gemeentewerken er op wees, dat dan ook de voorgevel maar moest worden gewijzigd. „Dat dit, alles een verdubbeling gaf van het oor spronkelijke bedrag tot een totaal van ruim 200.000 gulden, deerde bij zoveel medewerking het schoolbestuur niet meer". Dank bracht de heer Schimmel, na mens het schoolbestuur aan allen die de verbouwing van de school en de verbetering van het terrein hebben mo gelijk gemaakt; het bouwbedrijf E. A. van den Hengel, het loodgietersbedrijf Bert v. d. Dijssel, Schildersbedrijf Van Asch, Electro-technischbedrijf Frans Bosman, Verwarmingsbedrijf Van den Broek en Smit, Woninginrichting Mid delman; het grondbedrijf Van Asch, Stratenmakersbedrijf Snijder en- tuin aanleg De Jong. Met een gerust hart droeg hij de nieuwe school over aan de hoofdleidster mej. I. Lemaire en haar twee .helpsters. Bij de opening waren vele plaatselijke autoriteiten en ouders aanwezig. On dermeer onderwijswethouder, de heer L. Dijkstra en zijn college wethouder K. de Haan, mevrouw P. J. Oranje-En- tink en de heer K. Levinga van de on derwijscommissie, gemeentesecretaris de heer H. Borreman, de directeur van gemeentewerken de heer H. J. van der Dussen en pastoor J. S. Buisman. De heer W. Schimmel, voorzitter van de Stichting voor Katholiek Onderwijs te Soest, bracht dank aan de gemeen telijke overheid en de betrokken in specties voor hun steeds royale me dewerking, zonder welke een school bestuur welhaast onmogelijk haar taak goed kan vervullen. „Het gemeentebestuur van Soest laat zich al enige tientallen jaren leiden door de gedachte dat voor de vorming en het onderwijs van het kind niets te veel is. Wie de vorming en het onder wijs van het kind verzorgt, van welke richting ook, kan rekenen op de volle medewerking en steun van het gemeen tebestuur", aldus de heer Schimmel. „Ik dacht dat hieraan het inzicht en beleid van wethouder De Haan, die jarenlang de portefeuille van onderwijs beheerde, niet vreemd is en het is ge lukkig te ervaren dat z|jn opvolger, wethouder D|jkstra op dezelfde weg is doorgegaan." Door deze goede verstandhouding en het wederwijdse begrip tussen alle partijen, ook met de inspecties, was naar zijn mening het onderwijs in Soest zonder meer goéd te noemen. Wat de verbouwing betreft bracht hij dank aan de toenmalige bestuursleden van de Stichting, de heren Van Dorre- steijn en Van den Dijssel en de archi tect de heer G. Voskuilen, die de plan nen in eerste en tweede instantie, uit werkten. Hij merkte daarbij op dat de Na gezegd te hebben dat de school, die voorheen de naam „Philomena" droeg, een andere naam zou krijgen, die later bleek „Kastanjehof" te zjjn, ging de heer Schimmel verder: „De Stichting Katholiek onderwijs te Soest bljjft on derwijs op levensbeschouwelijke grond slag voorstaan voor kleuter- en basis onderwijs. Deze scholen zijn een ver lengstuk van het gezin en de ouders hebben het recht te eisen dat de school hun werk in het gezin completeert. Werd vroeger mogelijk te gemakkelijk gezegd, „dat leren ze op school wel", even verderfelijk is het van de zjjde van de school te zeggen, „dat is niet onze taak maar een taak van de ouders". tijd van wijziging van het vroegere levenspatroon de ouders meer dan ooit de steun van kerk en school nodig heb ben bij de opvoeding van hun kinderen. Hij vond het daarom ook te allen tijde onjuist van een schoolbestuur en de leerkrachten indien zij inzake ,de le vensbeschouwing beslissingen zouden nemen zonder overleg of tegen de zin van het merendeel van de ouders. Uitgaande van de gedachte dat moge lijk het levensbeschouwelijk onderwijs in Nederland tot stand gekomen was onder het oogmerk van bescherming van het kind, meende hij dat deze zienswijze in de tegenwoordige tijd achterhaald was. Dat was dan ook niet wat hem deed kiezen voor levensbe schouwelijk onderwijs. „Het nog on gerijpte kind moet uitgroeien tot een persoonlijkheid en wel in de geest, zo als de ouders wensen. De taak van de school is het hierbij de ouders volle dig van dienst te zijn. Het worden van een persoonlijkheid garandeert het kind zijn levensgeluk, maar ook de maat schappij vraagt om persoonlijkheden, die gedreven door een hoger ideaal De nieuwe school „Kastanjehof" zich inzetten voor hun medemensen. Het is daarom, dat, waar dit mogelijk is, levensbeschouwelijk onderwijs een dringende vereiste is". De heer Schimmel besloot met de wens uit te spreken dat onder de zege van God, tot tevredenheid van de ouders deze school veel zou bijdragen tot de vorming en het levensgeluk van de kinderen. Gelukwensen Na hem sprak wethouder Dijkstra, die namens het gemeentebestuur de geluk wensen overbracht. Namens de oudervereniging sprak de heer P. Backeland. Hij feliciteerde het Stichtingsbestuur en bracht dank aan allen die aan de tot standkoming van de nieuwe school haddén meegewerkt. Namens de ouders overhandigde hij een complete pick-up installatie. De inspectrice ,van het kleuteronder wijs, mevrouw P. Goedhart-Hogen- doorn benadrukte in haar toespraak de grote betekenis van de kleuterscholen, die van groot belang zijn voor de ver dere intellectuele ontwikkeling van het kind. Zij had de school reeds in be drijf gezien en roemde de sfeer die er heerste. Van grote betekenis was daar voor de inzet van de kleuterleidsters. Zij sprak de wens uit dat de school naar de wens van de ouders en alle belanghebbenden zou functioneren en dat men veel vreugde en voldoening aan het nieuwe gebouw zou beleven. Nadat pastoor Buisman in een kort ge bed Gods zege over de school en zijn bewoners had afgesmeekt, dankte de hoofdleidster mej. I. Lemaire alle aan wezigen voor hun belangstelling. Op verzoek van de leider van deze avond, de heer J. Boerenkamp, begaf iedereen zich daarna naar buiten, waar mevrouw Goedhart, door het aansteken van de feestverlichting, die de nieuwe naam van de school onthulde, de offi ciële heropening vèrrichtte. De vele be langstellenden maakten daarna van de gelegenheid gebruik de school te be zichtigen. Tot gewoon hoogleraar in de fakulteit der diergeneeskunde, om onderwijs te geven in de leer der voedingsmidde len van dierlijke oorsprong i.h.b. de keuring van deze voedingsmiddelen is benoemd de heer dr. J. G. van Logte- stijn. Prof, Van Logtestijn werd 14 februari 1931 geboren te Soest Hij studeerde diergeneeskunde aan de Utrechtse uni versiteit en behaalde in 1956 het die renartsdiploma. In 1965 promoveerde hij op het proef schrift getiteld „Over het post-mortale pH-verloop in vlees en de betekenis daarvan voor de beoordeling van slachtdieren". Sinds 1 september 1967 Is hij belast met een onderwijsopdracht In de hygiëne der voedingsmiddelen van dierlijke oorsprong". In 1971 werd hij benoemd tot gewoon lektor met voorgenoemde leeropdracht. Voorts werden buiten de fakulteit der diergeneeskunde kortere of langere se ries colleges vleeskennis en andere on derwerpen gegeven ten behoeve van o.a. de Landbouwhogeschool te Wage- ningen en de cursus Middelbare Nij verheidsakte. De heer Van Logtesteijn is woonachtig te Bunnik. De rookkast van slagerij Van de Salm Taakte vorige week door onbekende oorzaak in brand. De brandweer was spoedig met twee autospuiten en de materiaalwagen aanwezig en doofde de vlammen met één straal van de nevel spuit. Door de enorme rookontwikke ling moest bij het bluswerk gebruik gemaakt worden van persluchtmaskers. De verzekering dekt de schade. naar voren gehaald, die door hem wer den gehuldigd en onderscheiden met de unie-speld. De heren J. Paerel, J. Hornsveld en J. Oversteegen ontvingen de zilveren speld, de heren W. Lagemaat, J. Staal en A. Hoofd de vergulde speld. Hier voor komt ook de heer H. Knoppers in aanmerking, die echter door ziekte ver hinderd was het jubileum-concert bij te wonen. Nadat het b-orkest nog enkele num mers ten gehore gebracht had, maak ten zij plaats voor het jeugd-orkest, dat op voortreffelijke wijze een viertal nummers uitvoerde. Het muzikale woord was daarna aan het a-orkest, eveneens onder leiding van hun dirigent de heer Herman Wil- derdijk. Zij oogstten veel applaus. Het concert werd besloten met een subliem optreden van de in donkerblauw ge klede majorettes, het tamboerkorps en de complete harmonie. Daarna werd de sporthal veranderd in een grote feestzaal, waarbij het dans- orkest van de Amersfoorter Huib Fre- mouw voor een gezellige stemming zorgde. P.V.O. kon terugzien op een geslaagde jubileumviering. In de goed bezette sporthal „Beukendal" vond vrijdagavond het jubileum concert plaats van de Soester Harmonie P.V.O., dat gegeven werd ter gelegen heid van het vijf-en-zeventigjarig bestaan. Onder de ruim 500 belangstellenden bevond zich de beschermvrouwe van de harmonie, burgemeester mevrouw mr. J. M. Corver-van Haaften, wet houder K. de Haan, verschillende ge meenteraadsleden, terwijl de Neder landse Unie van Muziekverenigingen werd vertegenwoordigd door de voor zitter, de heer J. M. P. Wiegers. De heer J. K. de Bruin, voorzitter van de jubileumcommissie, begroette de aanwezigen, waarna mevrouw Latour de concerten inleidde, met het voor lezen van fragmenten uit de rijke PVO- historie. Het eerste gedeelte van het concert werd verzorgd door het b-orkest onder leiding van Herman Wilderdijk. Na dit succesvolle optreden kreeg de voorzit ter van de „Unie", de heer Wiegers het woord, die het PVO-bestuur en de leden prees voor hun juiste instelling. Naar zijn mening vervullen harmoniën een belangrijke taak bij de opvoeding Unie voorzitter Wiegers speld PVO-lid J. Staal de gouden speld op. Links de heer A. Hoofd en de derde van links de heer W. Lagemaat, die dezelfde on- derscheding kregen. van de jeugd en vullen zij de scholen aan, waar eigenlijk het muziekonder wijs thuishoort. De oudere leden com plimenteerde de heer Wiegers met hun positieve opstelling ten opzichte van de vereniging, „u heeft plezier in uw hobby en veel voor uw vereniging gedaan". Nadat hij namens de Unie het bestuur had gefeliciteerd met de grote vereni ging, die over verschillende orkesten, een majorette- en een tamboerkorps beschikt, werden zes jubilerende leden De Evangelische Werkgroep van Baarn organiseert op le Paasdag, 's middags van half drie tot vier uur, in de Pe- kingtuin in Baarn een massale open luchtzangdienst. Op het programma staan o.a. samen zang, koorzang en korte getuigenissen. Ook zal er een grote informatie-stand zijn met evangelische lektuur. De opzet van deze manifestatie is om een duidelijk getuigenis te stellen van het geloof in de opgestane Heer Jezus Christus. De toegang is gratis en ieder een is van harte welkom. Inlichtingen bij Gerrit Knotters, telefoon 02154-3272 of bij Jaap van Leeuwen, telefoon 02154-5353. Autobestuurder R. v. H. kwam in de nacht van zondag op maandag het po litiebureau binnen omdat hij zich niet in staat voelde zijn wagen verder te besturen. Hij leverde de autosleutel tjes in en de politie zorgde ervoor dat hij veilig thuiskwam. Twee jeugdige. Soesters, A....J, A. R. (22) en G. W. T. D. (22) werden op de Van Straelenlaan door de heer B. op heterdaad betrapt bij het stelen van een auto B. waarschuwde de politie en hield R. vast 'totdat de agenten arri veerden. Even te voren was de politie eveneens gewaarschuwd door de commandant van de wacht voor het Paleis Soestdijk, dat twee jongemannen, na een fiets tegen het hek gezet te hebben, zich samen op een andere fiets richting Soestdijk begaven. R. gaf toe het voornemen gehad te hebben de auto mee te nemen en ver telde ook de naam van zijn weggelo pen vriend D. Deze werd van huis op gehaald en beiden bekenden ook de fietsen van een onbekende eigenaar „geleend" te hebben. De jongens wer den na verhoor naar huis gezonden. Het afdelingsbestuur van de Part|j van de Arbeid te Soest heeft de Stichting Samenwerkende Woningbouwcorporaties in Soest er op gewezen dat de S.S.W. te laat haar huurders heeft geïnformeerd, dat per 1 april een huurverhoging in zou gaan. Ook liet z|j achterwege te wijzen op de heroepsmogel|jkheid. wijzen op de mogelijkheid hiertegen ui beroep te gaan; speciaal daar waar klachten t.a.v. het onderhoud zijn. Wij verzoeken u derhalve dringend de bewoners (allemaal) bericht te zenden, dat de huurverhoging niet per 1 april maar per 1 mei ingaat. En hen Het afdelingsbestuur verzoekt de S.S.W. een en ander te herstellen en de nieu we huur per 1 mei te doen ingaan. Zij schrijft als volgt: „Het bestuur van de afdeling Soest van de Partij van de Arbeid brengt hierbij het volgende onder uw aandacht: De bewoners van de percelen die onder de Stichting Samenwerkende Woning bouwcorporaties vallen zijn door u te laat ingelicht over de huurverhoging die per 1 april j.l. in zou gaan. Dit dient een maand van tevoren te ge schieden. Ook heeft u verzuimd de bewoners te President Nixon heeft zijn voorstellen bij het kongres ingediend die hem on gekende bevoegdheden moeten geven met betrekking tot de buitenlandse handel. De voornaamste volmachten die hij vraagt zijn die voor het wijzigen van invoerrechten, het remmen van impor ten van bepaalde artikelen of uit be paalde landen en dergelijk ingrijpen als de Amerikaanse betalingsbalans uit evenwicht dreigt te raken of de inflatie dreigt opgezweept te worden. Er zal in het kongres nog wel een har tig woordje over vallen want het zijn geen geringe volmachten die hij vraagt en het kongres geeft niet graag be voegdheden uit handen. Zeker niet aan een man van wie niet ieder even over tuigd is dat hij een zo kalm mogelijk gebruik zal maken van machtmiddelen die hij bezit. Men vindt Nixon wel handig maar aan de andere kant ook niet te goed voor nog maar nauwelijks frisse zetten bij het nastreven van zijn doeleinden. Een dergelijk soort wantrouwen mag Europa ook wel koesteren, want de presidentiële volmachten zijn dan wel aangevraagd omdat Nixon zegt de in ternationale handel te willen bevor deren, maar ze zijn ook uiterst werk zame pressiemiddelen bij onderhande lingen over het goederenverkeer. En die wil Nixon spoedig gaan voeren, vooral met de EEG die hij ekonomisch niet al te zeer kan pruimen. Hij meent dat de gemeenschap op allerlei manie ren diskriminerend werkt jegens de Ver. Staten. Hij denkt daarbij onder meer aan de agrarische politiek van de kommissie in Brussel. Die beschermt de eigen landbouw met forse heffingen op in voer uit zogenaamde derde landen, wat bijvoorbeeld een barrière is voor de Amerikaanse graanexport. En dan heeft de EG zijn speciale overeenkom sten met diverse ontwikkelingslanden die daardoor op de Europese markt voordelen genieten die de VS niet heb ben. Met als tegenprestatie - en dit steeks Nixon zeer - dat de industrie van de EG in die ontwikkelingslanden een streepje voor heeft op andere, de Amerikaanse inkluis. Een plan van Nixon, dat in zijn ver zoek aan het kongres is vervat, luidt dan ook om de invoerbeperkingen op industriële produkten uit de ontwikke lingslanden op te heffen. Met één uit zondering: niet als die landen over eenkomsten met de EG hebben. Duidelijk is ook uit de verzoeken dat Nixon op handelsgebied maatregelen wil kunnen treffen als antwoord op zaken die niet direkt met de handel maar wel met de betalingsbalans of de status van de dollar van doen heb ben. Een handelspolitiek wapen in monetaire kwesties. Iets waarop Euro pa zeker bedacht mag zijn: hier immers hangen nog altijd enorme sommen rond aan zogenaamde Eurodollars die in feite gewoon Amerikaanse dollars zijn die voor onbepaalde tijd een verblijf buiten de grens hebben verkozen. Euro pa wil die zo langzamerhand wel weer eens naar huis terug zien keren, iets wat Nixon misschien wel redelijk maar daarom nog niet aangenaam vindt. Als hij voor zijn medewerking een paar handelsvoordelen kan losbranden zal hij het niet laten. Men weet zo langzamerhand dat Nixon een harde onderhandelaar is. Europa kan nu ook zien dat hij zich voor het komende treffen stevig wapent. En het moet met lede ogen aanzien dat hij waarschijnlijk komt met althans een deel van zijn volmachten waardoor hij handig en snel kan manoeuvreren. Dit in tegenstelling tot Brussel dat over allerlei zaken eerst diverse comité's bijeen moet roepen en moeizaam tot een besluit komt. Het ziet ernaar uit dat het een duel wordt tussen een le nige en snelle schermer en een trage, volbeladen vechter met een heel kort zwaard. KANTMAN. In het kader van de Artishockweek zal de Soester Orkest Vereniging o.l.v. Wil lem de Vries, op donderdag 26 april een concert geven. Dit concert zal wederom gehouden wor den in de daarvoor bijzonder geschikte Petrus en Pauluskerk aan het Kerk plein. Toegangsbewijzen voor dit concert zijn verkrijgbaar bij het VW-kantoor en aan de kerk. Bij dit concert is de WlSO-organisatie worden ingeschakeld, waardoor men, zoals het vorige jaar, door inlevering van een zegelkaart vrij toegang tot het concert kan verkrijgen. „cu de huurverhoging, voor zover reeds over de maand april betaald, op de een of andere manier te restitueren. Ook dient u hen alsnog op de mogelijk heid van beroep te wijzen. Graag zullen wij van u vernemen hoe u een en ander hebt opgelost." De 53-jarige Amsterdammer L. N. L. W. werd door de politie gehoord in verband met de geruchtmakende dief stal bij het confectiebedrijf Linda aan de Nieuweweg. Hij heeft bekend zich met het vervoer van de gestolen goe deren bezig gehouden te hebben en ls inmiddels weer op vrije voeten ge steld.

Soester Courant | 1973 | | pagina 1