Bewonerscommissie Molenstraat doet beroep op b. en w. en raad Donderdag 27 april 1973 51e jaargang no. 35 Uitgave: Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29, Soest Tel. 14152* - Postgiro 126156 Reuk van korruptie rond het Witte Huis Amnesty op Kunstmarkt Met bromfiets tegen autoportier Nachtelijk burengerucht Activiteiten op Koninginnedag onder leiding van Artishock, Vangrail, Praatpaal en Kinderboerderij Smijt uw geld in 't water HANDEN AF VAN GEVONDEN PROJECTIELEN Jeugdig tweetal bekent zeven inbraken Ik werk voor Chili" Feestconeert in Nicolaaskerk te Baarn Oranje-rit Baarnse Auto Club Interkerkelijke gespreksgroepen czDubbet }eeót in de ^koninklijke jamitie Beëdiging officieren Vals brandalarm Rijverbod voor drankmisbruik Twee auto's total-loss Toch achter het stuur Abonnement per kwartaal 4,75. Buiten Soest per kwartaal 9,Verschijnt iedere donderdag Een Amerikaanse Senaatskommissie gaat zich bemoeien met de zogenaamde Watergatezaak. Dit betekent dat ieder in zijn huiskamer via tv kan meege nieten, want naar traditie zijn Senato ren onaangenaam in hun vragen en eventuele insinuaties - ze kunnen meer doen dan in de rechtzaal mogelijk is. En al is het een oude zaak, de belang stelling ervoor groeit in de V.S. omdat steeds meer waaschijnlijk wordt dat het Witte Huis vrij wat te maken heeft met de onfrisse voorvallen in Water- ga te, het hoofdkwartier van de Demo- kratische partij. Vorig jaar juni, bijna een half jaar voor de verkiezing, werden daar vijf mannen betrapt die bezig waren in te breken en allerlei elektronisch spiona- gemateriaal te plaatsen. Wie zou er belangstelling hebben voor de Demo- kratische verkiezingscampagne? Dat was nogal duidelijk: de Republikeinen. Maar het Witte Huis gaf geen kom- mentaar: het was „een ordinaire in braak en het was beneden de waar digheid van de president om daarop in te gaan". Men mocht geloven dat slechts een stel aanhangers van de Republi keinse partij een beetje overijverig waren geweest en daaihij het fatsoen aan hun laars hadden gelapt alsmede een paar wetten. De Demokraten pro beerden voor hun verkiezingscampagne nog een beetje munt te slaan uit de Watergate-zaak, maar dit had niet veel effekt. De betrapten hielden voor de recht bank angstvallig hun mond zodat daar door ook niet te veel belangstelling werd gewekt, todat een van hen, James W. McCord, beloofde namen te zullen noemen. Die namen waren o.a. die van John Müchell, vroeger Nixons minister van justitie en ten tijde van Watergate de leider van Nixons verkiezingscam pagne. Overigens niet lang meer: bij nam plotseling ontslag nadat zijn vrouw Martha dit geëist had met het dreigement dat ze een boekje open zou doen over de viezigheid in het politieke leven als John Mitchell er niet uit stapte. Hetgeen Mitchell prompt deed. Irritatie Het vermoeden ligt voor de hand dat het dreigement van Martha betrekking had op het Watergate-schandaal. Nog meer figuren uit Nixons dorekte omge ving worden genoemd als organisato ren, maar hoeveel hiervan duidelijk zal worden is nog de vraag: Nixon heeft zijn onmiddellijke staf verboden vragen van de Senaatskommissie te beantwoor den - op zichzelf eigenlijk al een dui delijk antwoord. En dan gaat men zich afvragen of dit dan allemaal buiten de president zelf omgegaan is. En zo ja, waarom hij dan als kampioen voor het burgerlijk fatsoen niet rigoreus zijn bureaus gereinigd heeft door een fors aantal ontslagen. Het opmerkelijke is dat de grote ver ontwaardiging over de kwestie nu niet meer van Demokratische en van linkse groeperingen komt maar vooral uit de konservatieve hoek, voor een deel zelfs uit kringen waarop Nixon altijd zonder meer kon rekenen. Wat de protesteren den dwars zit is dat de Watergate- affaire een etalage dreigt te worden van grof onfatsoen en zelfs bandieterij in de opperste politieke kringen van het land. En een dergelijk afglijden naar korruptie zint hun niet - terecht natuurlijk. En nog minder zint hun dat juist de president niet in de voorste rijen meevecht om dergelijke korruptie in de kiem te smoren. Nixon zelf zal uiteraard geen last heb ben, hoe de uitslag van de onderzoe king ook is. Hij is aan zijn laatste ambtstermijn bezig en heel wat Sena toren die volgend jaar of over drie jaar voor hun zetel moeten vechten hebben niet de minste behoefte om hem met zachte handschoenen aan te pakken. En hoe dan ook: de zuiverheid van het hoogste ambt is iets wat Amerikanen over het algemeen ter harte gaat. Als het daar al niet zou deugen, hoe kan men dan verder in het lagere bestuur nog doorvoeren dat het eerlijk en rechtvaardig is. Voor het eerst dit jaar zal ook Amnes ty International op de Soester Kunst markt vertegenwoordigd zijn. De gehele Werkgroep Soest zal aan wezig zijn om geïnteresseerden infor matie te geven en als lid te noteren. Tal van Amnesty-uitgaven en postera zijn verkrijgbaar. De 17-jarige mej. E. M. V. uit Soest werd zondagmiddag het slachtoffer van ?en onoplettende autopassagier. Dez^ de 16-jarige Wim R. uit Weurt, opende op de Kerkstraat het rechterportier van zijn vaders auto op het moment dat mej. V.. met haar bromfiets rijdend in de richting van de Birkstraat, pas seerde. Zij reed tegen het portier en kreeg, als gevolg van de val die zij maakte, een hersenschudding en ver loor bovendien een paar tanden. Zij werd per ambulance naar Zonnegloren, gebracht. De politie krijgt meer dan eens klach ten over het feit, dat in de avonduren en 's nachts veelvuldig gebruik wordt gemaakt van meertonige hoorns. Mees tal is dit het geval bij het verlaten van café's. De politie controleert dan ook meer dan eens tijdens de sluitingsuren van de café's. De 30-jarige vertegenwoordiger G. A. L. uit Soest, die zijn vijftonige lucht- hoorn op de Koninginnelaan gebruikte, werd hiervoor aangehouden. De polilie nam de hoorn ter waarde van 200 gulden in beslag en bovendien krijgt L. een proces-verbaaL SOESTER COURANT Mevrouw Anna Rommers-de Bree (71) doet al voor de zesde keer mee aan de Soester Kunstmarkt. Eerst met haar zelfgemaakte poppen, kleine mannetjes en vrouwtjes, die je zo elke dag op straat tegenkomt, later met wandkle den. Zij exposeerde in Soesterberg („Goed Wonen"), in Soest bij Artishock in 1969 op de tentoonstelling „Naleven" en al twee jaar op Curaeao bij Galerie R. G., samen met Cor Kay. Nu gaat haar werk naar Venezuela. Otto Prinsen heeft haar destijds aan gezet met wandkleden te gaan begin nen en het was tot kort Emmy Eerd- mans die zei: „Je moet gaan schilde ren". De frappante resultaten zijn te zien op de achtste Kunstmarkt die dit jaar weer op Koninginnedag, op de Eng, wordt georganiseerd. Samen met 75 andere kunstenaars zal ze proberen haar produkten te verkopen. Van 10 tot 12 uur kunnen kinderen op het grote grasveld onder het motto „We versieren het wel" bezig zijn met alle mogelijke zaken, geleid door De Vangrail, Kinderboerderij, De Praat paal en Artishock. Tussen 12.00 en 12.30 uur verwacht men dat P.V.O. met de majorettes kersvers van paleis Soest dijk, het terrein zullen komen op marcheren, en na nog een rondje te hebben gemaakt met de aanwezige kinderen, in de muziektent een con cert zullen geven. 's Middags, van 3 tot 5 uur, zal een Dixieland-band de sfeer en stemming nieuwe impulsen proberen te geven. In samenwerking met het Oranje- comité. Het thema van de Kunstmarkt is dat jaar „De Soester Gemeenschap". Ver schillende Soester verenigingen zullen dan ook aanwezig zijn. Zo bijvoorbeeld de Natuurbeschermingswacht „Eem- land". Deze vereniging zal bij haar kraam een „Trevi-fontein" opstellen in de vorm van een kolossale zwaan. Het ligt in de bedoeling dat de bezoekers van de kunstmarkt hier hun geld „in 't water smijten". De Vereniging tot Be houd van Natuurmonumenten heeft eind vorig jaar het natuurreservaat ,Het Zwanen water aangekocht. Het voor de aankoop benodigde bedrag is inmiddels bijeen gebracht. Maar grote bedragen zijn nog nodig voor het be heer: onderhoud, bewaking enz. De actie „behoud het Zwanenwater" zal daarom voorlopig worden voortgezet. Verder kan een ieder deze dag zijn of haar creatieve, artistieke, politieke, kritische of welke impulsen nog meer de vrije loop laten. Het is nu al tweemaal binnen 14 dagen gebeurd dat personen in de gemeente Soest explosieven hebben aangetroffen respectievelijk op het terrein van de Vlasakkers en in de Soesterduinen. In beide gevallen bleek het te gaan om zeer gevaarlijke projectielen n.1. een granaat uit 1870, die nog geheel intact bleek te zijn en waarvan de ontsteking nog op scherp stond en een mortiergranaat uit de 2de wereldoorlog, die eveneens op scherp stond. Beide projectielen zijn door de Explosieven opruimingsdienst uit Culemborg on schadelijk gemaakt. In de twee bovengenoemde gevallen zijn de projectielen door de mensen vanaf de vindplaats mee naar huis genomen (risico 1). Hierna wordt de politie van de vondst in kennis gesteld, die op haar beurt het risico neemt het projectiel naar het bureau te brengen (risico 2). Dan het personeel van de O.E.D., die het ex plosief van het bureau naar de plaats moet brengen waar het on schadelijk wordt gemaakt (risico 3). Het publiek moet er echt van worden doordrongen dat bij aan treffen van dergelijk oorlogstuig in eerste instantie de politie moet worden gewaarschuwd, die dan op haar beurt de nodige maat regelen zal nemen. In geen geval de projectielen mee naar huis of naar het politiebureau brengen. Onder dit motto neemt de Natuurbe schermingswacht „Eemland" deel aan de jaarlijkse Kunstmarkt te Soest op Koninginnedag. De vereniging zal bij haar kraam een „Trevi-fontein" op stellen in de vorm van een kolossale zwaan. Het ligt in de bedoeling dat de bezoekers van de kunstmarkt hier hun geld „in 't water smijten". De vereniging tot Behoud van Natuur monumenten heeft, zoals bekend, eind vorig jaar het natuurreservaat „Het Zwanenwater" aangekocht. Het voor de aankoop benodigde bedrag is inmiddels bijeen gebracht, maar grote bedragen zijn nog nodig voor het beheer: onder houd, bewaking enz. De aktie „Behoud het Zwanenwater" zal daarom voor lopig worden voortgezet. Het initiatief van de Natuurbescher mingswacht om op deze aktie in te ha ken, lijkt ons bij voorbaat van succes verzekerd. Oplettendheid van een buurtbewoonster heeft ertoe geleid, dat de politie zater dagavond twee jeugdige inbrekers uit Utrecht kon aanhouden, kort na een in braak in een woning aan de Lt. Koppenlaan te Soesterberg. Tijdens verhoor door de recherche bekende het duo, de 16-jarige isoleerder P. J. van L. en de evenoude bottelier C. W. W., nog een serie inbraken in de omgeving. Beiden z\jn ingesloten. 99" De Evert Vermeer Stichting, opgericht ter bevordering van internationale soli dariteit, gaat dit jaar aandacht aan Chili besteden. Op 1 mei zal de E.V.S., in samenwerking met de afdelingen van de P.v.d.A., Chili-comitee, Nieuwe Li nie, De Groene, Werktheater, Derde Wereldwinkels, Sjaloom, Nivon en Moderne Jeugdraad een aantal activi teiten organiseren die in het teken van Chili staan. In Soest spreekt om 8 uur in het Arti- shock-gebouw de heer J. Bos uit Odijk. Gedraaid wordt de film „Onderneming en ontwikkeling" van Peter Pennarts en Jan Glissenaar, gemaakt in Latijns- Amerika op verzoek van de internatio nale werkgeversorganisatie, die het tot discussie dwingende document niet ac cepteerde. „Ik werk voor „Chili" wordt in Soest georganiseerd door de P.S.P., P.P.R., P.v.d.A., Artishock en de We reldwinkel. Omstreeks kwart voor tien zaterdag avond werd de politie gewaarschuwd door een bewoonster van de Luit. Kop penlaan, die in de woning nummer 2 tegenover haar licht van zaklantaarns zag. Dit kwam haar verdacht voor, om dat zij wist dat de bewoonster, mej. M. L. afwezig was. Op het moment dat de politie arriveerde, waren de twee mannen net verdwenen. De aangeef- ster had hen uit de tuin zien komen en kon hen nog juist aanwijzen, omdat ze op de Lt. Koppenlaan liepen, in de richting van de Postweg. De politie zette direct de achtervol ging in, zag de mannen linksaf de Postweg inlopen, maar daar bleek het tweetal plotseling te zijn verdwenen. Er kwam politie-assistentie, waardoor de omgeving kon worden afgezocht. De daders lieten zich echter niet meer zien, ook niet in de tuinen en op de erven bij de woningen aan de Postweg. Dat de twee inbrekers uiteindelijk toch onden worden aangehouden, was te danken aan het feit, dat één van de surveillanceauto's op de rijksweg stond. De bemanning hield de twee langs de weg lopende Utrechters aan. Zij waren in het bezit van een bedrag aan Oos tenrijks geld en een alarmpistool. Ze bekenden deze buitgemaakt te hebben bij de inbraak in de woning van mej L. Het tweetal was het verlaten huis binnengekomen door het forceren van het bovenlicht van de keuken. Tijdens verhoor maakten de jongens direct schoon schip: zij bekenden nog zes inbraken. Vier ervan pleegden ze in hun woonplaats Utrecht, één in De Bilt en één in Zeist. Hun buit bestond meestal uit geld, in totaal ongeveer 1.500 gulden, en sieraden, waarvan de waarde onbekend is. In overleg met de officier van justitie in Utrecht zijn de jongens gezien hun leeftijd overgege ven aan de kinderpolitie in Utrecht. De politie in Soest ontfermde zich over de bromfietsen, die beiden tijdens hun vlucht in Soesterberg hadden achter gelaten. Het bestuur van het Groot. Nicolaas- koor te Baarn heeft het initiatief ge nomen om Koninginnedag 1973 op een bijzondere manier luister bij te zetten. Zij heeft hiertoe op 30 april een spe ciaal feestconcent georganiseerd, dat gegeven zal worden in de Nicolaaskerk. Aanvang van het concert 20.15 uur. Er zullen werken worden uitgevoerd van Joseph Haydn (Maria Zeiler Messe en het concert voor orgel en orkest in C. dur H. VIII nr. 8) en van George Friedrich Handel (Het Dettinger Te Deum). Medewerking wordt verleend door Ma ria Suchél, sopraan: Hanny de Hoog, alt; Herman van Kerkhof, tenor; en Lieuwe Visser, bas. Orgelsolist is Gert Muts. Voorts werken mee het Groot Nicolaaskoor en het versterkt Baarns kamerorkest. Dirigent is Louis Mol, die reeds bij vele voorgaande gelegenheden blijk heeft gegeven borg te staan voor uitstekende muzikale uitvoeringen. Kaarten, tevens bewijs van toegang zijn verkrijgbaar te Baarn, bij de boek handels Den Boer, Van der Ven en Van Ree, grammofoonplatenhandel Schuyff en de Baarnse V.V.V. Telefo nisch kunnen kaarten worden besteld onder nr. 02154-4562 en 02154-3872. Maandagavond, op Koninginnedag, wordt de bekende Oranje-rit verreden van de Baarnse Auto Club. Een gezel- ligheidsrit zonder ingewikkelde regle menten, waarin deelnemers zonder er varing een grote kans op een prijs hebben. De lengte van de rit is onge veer 17 kilometer. Inschrijven op maan dagavond van 18.30 tot 20.00 uur in café- restaurant „Astoria", Oranjestraat te Baarn. Hedenmiddag zal de commandant van het Commando Logistiek en Opleiding, Generaal-Majoor L. W. Hansen, 23 of ficieren van de Koninklijke Luchtmacht de eed c.q. de belofte afnemen. De plechtigheid vindt plaats op het jes- surunkamp, De Beaufortlaan 33 te Soestdumen. Politie en brandweer hebben zondag middag omstreeks zes uur vergeefs ge zocht naar een brandende auto, die volgens een door de politie Amersfoort doorgegeven melding ter hoogte van de Richelleweg zou staan. Er zouden volgens degene die alarm sloeg nog mensen in de auto zitten. De met twee wagens uitgerukte brandweer van Soesterberg en de politie konden on- verrichterzake rechtsomkeert maken, omdat de melding vals bleek te zijn. Mr. Pieter van Vollenhoven hoopt op dezelfde dag als koningin Juliana zijn 34ste verjaardag te vieren. Tijdens het staatsbezoek van de president van Roemenië, Ceausescu, konden wij konstateren tot welk een waardig lid van de koninklijke familie hij zich heeft weten te formeren. De steun van zijn vrouw en de vele sympathie-betuigingen vanuit het volk zullen hieraan hebben bijgedragen. Ook hem wensen wij temidden van zijn jon ge gezin een goede verjaardag toe. Door enkele interkerkelijke gespreks groepen te Soest wordt op dinsdag 1 mei, 's avonds te kwart voor acht, in de „Open Hof", een gezamenlijke bespre king gehouden van het door de Raad van Kerken aangereikte thema „Waar voor leven wij?" Een folder met meer informatie over het onderwerp, zal na Pasen bij de gespreksgroepen ter inzage liggen. Iedereen is van harte welkom, ook in dien U geen lid van een gespreksgroep bent. De bewonerscommissie van de Molenstraat doet een beroep op de gemeenteraad en op het college van burgemeester en wethouders haar invloed aan te wenden bü het bestuur van de woningbouwvereniging St. Jozeph, bü de provinciale direktie volkshuisvesting en zo nodig ook bü de rijksoverheid, om de sloop en verdere ontreddering van de woningen aan de Molenstraat en omgeving onge daan te maken. In een brief van 18 april aan de beide instanties zeggen zij: „Wij zijn het met de „onvermijddelijkheid" van de af braak in het geheel niet eens en wij vinden dat de woningen bij een vol doende inzet van alle partijen behou den kunnen blijven. Wij achten dit van groot belang, niet aleeen voor de hui dige bewoners, die zeer verknocht zijn aan hun huis en de woonomgeving, maar óók voor de gemeente die ten slotte veel baat kan hebben bij een kontigent goedkope huurwoningen". Zij wijzen er daarbij op dat ook de gemeente Soest een lange lijst woning zoekenden kent en dat zij in hun acti viteiten voor het behoud van de wo ningen niet alleen staan. „Zowel het Tweede Kamerlid de heer P. van Zeil (KVP), als het ex-kamerlid E. Nypels (D '66) en tevens de heren L. de Beer (VVD) en J. Schaefer (PvdA) hebben onze aktie van harte gesteund. Helaas mochten wij vrijwel geen aktieve medewerking ondervinden van het bestuur van de woningbouw vereniging St. Jozeph, hoewel voorzitter J. C. Korte wel verklaarde de huizen te willen opknappen wanneer vanuit Den Haag daarvoor de nodige finan ciën verstrekt zullen worden". De bewonerscommissie zegt het zeer op prijs te stellen dat enkele leden van de gemeenteraad hebben ingezien wel ke grote sociale belangen er worden gediend met het behoud en het herstel van de woningen; „zij zijn met ons van mening dat er van gemeentewege geen onvermijdelijke problemen zijn, die de sloop van de huizen dwingend voorschrijven". Ook het ministerie van volkshuisves ting en ruimtelijke ordening berichtte hen dat de 82 woningen weliswaar niet voor onbeperkte tijd kunnen worden gehandhaafd, maar dat ze anderzijds niet direkt aan de woningvoorraad be- hoeven te worden onttrokken. De omstreden woningen aan de Molenstraat Met het oog daarop is de minister, in overleg met het gemeentebestuur en het bestuur van de woningbouwvereni ging bereid te doen nagaan, welke maatregelen getroffen moeten worden om de woningen nog enige tijd te handhaven. In dit overleg zullen ook de bewoners worden betrokken. De minister is van mening dat de wo ningen er nog acht a tien jaar kunnen blijven staan, en zegde aan. de kamer leden Van Zeil de Du Chatinier toe, in beginsel voor herstel een rijkssubsidie te zullen geven. In dit verband doet de bewonerscom missie ook een beroep op b. en w. en de raad ervóór zorg te dragen dat riu verder geen woningen onbewoonbaar gemaakt worden. De commissie besluit haar brief: „Om dat u ook in het verleden hebt bewe zen de belangen van uw inwoners te willen behartigen met groot inzicht in de sociale problematiek, vertrouwen wij erop, dat u ons als vertegenwoordigers van de bewonerscommissie van de be woners van de Molenstraat en omge ving in onze wensen tegemoet zult wil len komen". De politie legde de Amerikaanse mili tair V. L. B., gelegerd op Camp New Amsterdam, een rijverbod op, omdat hij teveel had gedronken. Daarnaast verleende de politie onderdak aan drie mannen, die onder invloed waren, maar geen auto reden. Bij een autobotsing op de hoek Nas- sauplantsoen-Irenelaan werden de twee daarbij betrokken auto's zó zwaar be schadigd, dat zij als total-loss moeten worden beschouwd. De aanrijding werd veroorzaakt door de 21-jarige student H.O. uit Soest, die rijdende op de Irenelaan in de richting van de Anna Paulownalaan het Nas- sauplantsoen overstak. Hij lette daar bij op spelende kinderen en zag niet de voor hem van rechts naderende auto, bestuurd door Z. v. H, (24) uit Soest. Beide wagens kwamen op het trottoir tot stilstand. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. De 30-jarige C. P. G. W. uit Soest werd zondag op de Beukenlaan aan gehouden. Het bleek de politie, dat hem de rijbevoegdheid was ontzegd. Op 30 april, de verjaardag van de koningin, zullen vele Neder landers de vlag weer uitsteken. Velen zullen deze versieren met de oranje wimpel, het symbool van de twee-eenheid van Neder land en Oranje. In ons hart hebben we allemaal een diepe sympathie voor ons vorstenhuis. Een sympathie die in de loop van vele jaren gegroeid is en daarom niet meer is weg te vagen. Onze vorstin heeft een zware tijd achter de rug. De mislukking van de kabinets-formatie moet haar vele hoofdbrekens hebben ge kost. Meermalen heeft zij haar vakantie moeten onderbreken om te onderhandelen met haar raadgevers. Zelfs heeft zij, wat zeer ongebruikelijk is, gesproken met ministers van staat. Dit ook illus treert in wat een moeilijke periode ons land zich bevindt. In deze moeilijke tijd, een tijd vol tegenstellingen, onbegrip en inflatie, moeten wij onze koningin dankbaar zijn dat zij ten volle haar- warme persoonlijkheid inzet om onze natie regeerbaar te houden. Wij danken haar daarvoor en wensen haar temidden van haar familie een gezellige verjaardag toe.

Soester Courant | 1973 | | pagina 1