"PSddynette Koninklijke onderscheidingen BURG. GROTHESTRAAT14. SOEST Donderdag 3 mei 1973 51e jaargang no. 36 Uitgave: Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29, Soest Tel. 14152* - Postgiro 126156 De Soester feestvierders bleven er niet door thuis Herdenking van de gevallenen op mei a.s. 500 adhesiebetuigingen via de Kunstmarkt Ook commissie „Stadspark" protesteert tegen plan Kerckenlandt Het oog gericht op deficit van de polarisatie Herdenkingsplechtig heid op de vliegbasis Duizend gulden wissel geld gestolen I Aanbieding kinderstoelen in diverse fraaie kleuren, waar u ook een tafel en stoeltje van kunt maken reeds v.a. f 47,- Abonnement per kwartaal 4,75. Buiten Soest per kwartaal 9,— Verschijnt Iedere donderdag Verregende Koninginnedag 1973 Na Jaren op Koninginnedag frapant mooi weer gehad te hebben, is het wat dat betreft dan nu eindelijk een keer fout gegaan. De zangertjes voor het ge meentehuis, maandagmorgen, hadden er nog geen last van. Het met de jaren steeds meer slinkende groepje zong uit volle borst, daarbij begeleid door P.V.O. en gedirigeerd door de heer G. J. J. van de Schepop. Ook de drumbands van „De Springbokken" en van „Olympia" verleenden muzikale medewerking en buiten een volbezet gemeentehuisbordes waren er toch ook nog heel wat be langstellenden, die deze traditionele zanghulde bijwoonden. De voorzitter van de Oranjevereniging, de heer G. W. de Zwaan en de burgemeester zorgden voor de even traditionele toespraken. Het bloemendefilé langs het paleis kwam er, wat de regen betreft, ook nog goed af. Pas op het allerlaatste moment vielen de eerste druppels en daardoor hebben vele toch nog kunnen gemeten van deze jaarlijkse manifes tatie. Dit festijn wint jaarlijks aan charme, nu de prinsjes actief erbij be trokken raken, wat vooral voor de t.v.- kijkers het uurtje „zitten" aantrekke lijk maakt. Onze „eigen" PVO was er natuurlijk weer bij en kwam zelfs ta melijk uitgebreid op het scherm. De Kunstmarkt ondervond meer scha de van de regen en de Doe-Dag voor de kinderen kwam niet tot zijn recht. Het optreden van de Dixieland-band trok maar zeer weinig publiek. Des- ondanks trokken nog velen „dicht" langs de kramen daarbij pogend zo lang mogelijk droog te blijven. De ac tie „Zwanenwater" van de Natuur- wacht Eemland, leverde ƒ295,08 op; de Werkgroep Milieu Soest zamelde 500 protesten in tegen het gemeentelijke plan Kerckenlandt. Ook de kramen van de imkers en van de Soester Gemeen schap trokken veel belangstelling. Rond vier uur werden echter de eerste stands reeds ontruimd. Kinderfeest Op de Bosstraat, bij de kinderfeesten op de SEC-velden was, het ondanks de regen behoorlijk druk. De parkeer plaatsen waren vol, de kantine bij SEC overvol. De vele kraampjes wer den goed bezocht, maar het was toch niet zoals waarop de organisatie be rekend was. De ballonnenwedstrijd viel gedeeltelijk in het regenwater; de meeste „enkelingen" kregen niet vol doende hoogte, slechts kaarten „om hooggetrokken" door twee tot vijf bal lonnen konden aan hun onbekende reis beginnen. Aan de optocht op versierde fietsen namen 45 kinderen deel. Meer dan de helft kreeg een prijsje; er waren er 25 beschikbaar gesteld door diverse Soes ter bedrijven. De eerste prijs, was, evenals vorig jaar, voor Marchel Klomp en hij kreeg, evenals vorig jaar, weer een step. Tot ruilen waren de andere hoofdprijswinnaars niet bereid. Prins Carnaval reikte de prijzen uit. Met de tweede had hij enige moeilijk heden. Die was gevallen op nummer elf. De houder, een klein jongetje, was zoek totdat hem duidelijk werd dat „zijn twee streepjes" nummer elf voor stelden. Voor de gecostumeerde voetbalwed strijd, geleid door Prins Carnaval, be stond, het weer in aanmerking geno men, nog redelijke belangstelling. Aan de andere kant van de Bosstraat trok het damesvoetbaltoernooi vooral in de morgenuren nogal wat publiek; 's middags was daar nog maar weinig van over. De finale, tussen Victorie uit Weesp en de S.O. Soest dames (door Soest met 4-0 verloren) werd nog slechts door een handvol supporters bijgewoond. Gehockeyed werd er ook om de „Ggne- raaT Brouv>er-beker". Soest' wott' dóoV in de finale Nijmegen te verslaan. De puzzelrit voor auto's, motoren, bromfietsen en fietsen leverde een groot aantal deelnemers op, die hier en daar voor behoorlijke verkeersop stoppingen zorgden. Het gevarieerde kinderprogramma in het Openluchttheater, waaraan onder meer Ciska Peters haar medewerking zou verlenen, werd afgelast. Dat was uiteraard niet nodig voor het program ma voor de bejaarden in het bejaar dencentrum Molenschot. De zaal was mudvol met bewoners van Molenschot, Braamhage en Groot Engendaal. Men heeft er volop genoten van het optre den van Anne Holtrop, het gooche laarsteam Ronald, Ravel en René en niet te vergeten Rony Tober, die echte „meezingenrs" op zijn repertoire had. Het optreden van het Huisvrouwen showorkest uit Utrecht in het Vereni gingsgebouw aan de Steenhoffstraat trok een honderdtal bezoekers. De lampionnenoptocht trof droog weer en daardoor viel het aantal deelnemers wel mee. Zeer druk was het in de sporthal Beu kendal. Daar traden opk op Kazimierz Lux en Shakin' Stevens and the Sun- scts. De uitvoering in het openlucht theater kon door de regen niet door gaan. Dankzij de welwillende mede werking van de organisatoren van het discobal, de Sportorganisatie Soest, verzorgden zij een deel van de avond in de sporthal, waarmee voor de Soes ter jeugd de Koninginnedag werd af gesloten. Ook dit jaar zal in onze gemeente de herdenking plaats vinden van allen - burger zowel als militair - die sinds 10 mei 1940, wanneer of waar ook ter wereld, in het belang van het Ko- ningkrijk zijn gevallen, alsmede van allen, die door oorlogshandelingen en terreur zijn omgekomen. Soesterberg Des middags te 14.30 uur vindt de her denking plaats bij het monument op de fusilladeplaats op de vliegbasis te Soes terberg. Te 14.00 uur worden degenen, die deze herdenking willen bijwonen, verwacht bij het hoofdgebouw op de vliegbasis. De deelnemers hiertoe kunnen zich melden bij de hoofdwacht van de vliegbasis, waarna men wordt verwezen naar de verzamelplaats. Soest Des avonds te 20.00 uur precies zal de herdenking bij het Monument in Braamhage plaats vinden. Het Soester Mannenkoor „Apollo" verleent hierbij haar medewerking. Na de 2 minuten stilte en het optreden van genoemd mannenkoor vindt de kranslegging plaats, waarna défilé langs het Monu ment. De commissie, belast met de uitvoering van de herdenking, dringt er bij de in woners van deze gemeente met klem op aan tijdig aanwezig te willen zijn in Braamhage, zodat er te 20.00 uur pre cies een absolute stilte heerst bij het monument. Stó Ter gelegenheid van de verjaardag van Hr M. de Koningin werden vrijdag morgen tijdens een officiële plechtigheid in het gemeentehuis aan drie plaats genoten Koninklijke Onderscheidingen uitgereikt. De heren J. A. Geijtenbeek en C. Merts uit Soesterberg en de heer V. S. ten Haaf uit Soest ontvingen bij deze gelegenheid de Eremedaille in Zilver, ver bonden aan de Orde van Oranje Nassau. De heer Geytenbeek is mede-op richter van de muziekvereniging Soes terberg; hij was vele jaren lid en be stuurder van de afdeling Soesterberg van de KAB, vele jaren lid van de vrijwillige brandweer en collectant in de r.k. kerk, en 30 jaar kassier bij de Centrale Volksbank. De heer Merts is vanaf 1932 lid van de muziekvereniging Soesterberg, was jarenlang secretaris-penningmeester en is thans voorzitter van deze vereniging. Daarnaast is hij voorzitter van de af deling Soesterberg van de KVP, lid van de KAB, van het plaatselijk ge mengd koor, van de Stille Omgang en 50 jaar lid van het r.k. kerkkoor. De 83-jarige heer Ten Haaf, die door ziekte verhinderd was de plech tigheid bij te wonen, kreeg de onder scheiding voor zijn verdiensten voor de wielersport. Reeds in 1912 was hij actief lid van de Amersfoortse Wieler vereniging „De Volharding"; ook is hij mede-oprichter van de Ren- en Toer- vereniging Tempo. De heer Ten Haaf De heren Geytenbeek en Merts ont vangen uit handen van de burgemeester hun koninklijke onderscheiding. nam in de loop der jaren aan vele grote tochten deel, de laatste keer op 78-jarige leeftijd in 1967 en heeft zeer veel gedaan voor de opleiding van jonge wielrenners. Een dochter van de heer Ten Haaf nam de onderscheiding in ontvangst. Op de vliegbasis Soesterberg werden de adjudanten o.o. J. Remijnse en W. K. Monfils onderscheiden. Zij ontvin gen uit handen van de basiscomman dant, de kolonel A. T. M. Oonincx de Eremedaille in zilver met de zwaarden, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. leer protesten tegen plan „Kerckenlandt Het bestemmingsplan Kerckenlandt brengt de gemoederen danig in beweging. Naast de Werkgroep Milieu Soest en de commissie Stadspark protesteert nu ook de werkgroep gemeentepolitiek D '66. Op de Kunstmarkt ondertekenden liefst 500 „passanten" een kant-en-klaar protest, dat in de stand van de werkgroep Milieu gereed lag. Dit protest bevatte slechts een verzet tegen het voornemen dat gedeelte van de Eng, Kerckenlandt, te gaan bebouwen, zonder nadere motivereng, D' 66 doet het zeer uitvoerig. De werkgroep van D'66 betwijfelt of Soest werkelijk 800 „dergelijke" wo ningen (262 eengezinshuizen en 552 meergezinshuizen) nodig heeft en of die dan uitgerekend daar maar ver rijzen: „hier waar het de opoffering met zich mee brengt van de Eng, het meest markante aspect van Soest". Uitgaande van de, ook door het ge meentebestuur aanvaarde gedachte, dat Soest niet verder moet groeien dan tot 50 a 60.000 inwoners, dat is 12. tot 22.000 méér dan per 1 jartuari van dit jaar werd bereikt, dan is de uitvoering van het plan Kerckenlandt en ook het plan Hees overbodig. Im mers het plan Overhees-Boerenstreek is gebaseerd op 12.200, Klein Engen daal 5800, Centrum 1.000 inwoners, samen 19.000 inwoners, waarbij nog 3000 inwoners van de wijk Klaarwa- ter. De werkgroep stelt dat de uitvoering van het 26 jaar oude plan toch aller eerst rekening moet houden met de maatschappelijke ontwikkeling sinds dien. Protest wordt ook aangetekend tegen de voorgenomen hoogbouw „op dit voor ons vlakke land unieke stukje natuur". De hoogbouw wordt geen „accentuering" genoemd, (volgens het plan vereist om de samenhang met het stedelijk centrum beter te doen uitkomen) maar „overheersing". Geen verstedelijking „Verstedelijking", zegt de werkgroep, „is iets dat ontstaat uit de gedachte: wij willen een stad en je kunt de klok niet meer terugzetten, want dan ga je niet met je lijd mee; en niet uit de gedachte: wij willen voor een groot aantal mensen een aantrekkelijke lcef- mogelykheid". Men is van mening dat het argu ment dat men met hoogbouw meer mensen kan huisvesten inmiddels wel algemeen als achterhaald wordt be schouwd, althans als men de huisves ting op verantwoorde wijze wil doen plaatsvinden. De werkgroep zegt ook niet in te zien hoe door hoogbouw op de Eng enigerlei samenhang met een stedelijk centrum, (dat ook niet vast staat), tot stand zou kunnen komen. „Het is allerminst zeker dat dit stads centrum er komt, zeker niet in de geplande omgeving. Daar is namelijk een bepaalde economische basis voor nodig en die is weer afhankelijk van de te verwachten bevolkingsgroei". Het is voorts naar de mening van de werkgroep niet noodzakelijk de Mo lenstraat reeds ter hoogte van de bi bliotheek te laten eindigen. Uitbreiding LTS De bestaande villabebouwing tegen over de bibliotheek en de LTS moet gehandhaafd worden, terwijl de uit breiding aan de nadere zijde van de LTS zou kunnen plaatsvinden. „Het gebied grenzend aan de LTS en de te lefooncentrale ware in deze gedachten- gang in plaats van voor woningbouw voor scholenbouw te bestemmen", al dus de werkgroep. Men heeft er verder bezwaar tegen dat het plan Kerckenlandt in sterke mate wordt bepaald door de Engweg „iets wat nog lang niet vaststaat". Het plan Kerckenlandt moet zo wor den uitgevoerd vanwege de Engweg, en als het plan erdoor is: de Engweg moet er komen omdat het plan Ker ckenlandt er op is gebaseerd", aldus de werkgroep van D'66, die verder zegt: „Het spijt ons dat wij het zo moeten stellen maar wij noemen dat onzindelijk redeneren: a. men heeft een korenveld, b. men zet er hoog. bouw op. c. men legt er een vierbaans- weg langs, d. men concludeert: de weg stoort niet meer. Nee, want de patiënt is al lang overleden". Wat betreft de geluidshinder zegt men dat het onvoorstelbaar is, dat men meent dat afstanden van 40 meter voldoende zullen zijn om de geluids overlast van een vierbaansweg tot een dragelijk niveau te beperken. „Geluid- werende voorzieningen aan de wonin gen jagen de mense het huis in en de huren omhoog. Achter geluidwerende, al dan niet uitlaatgasbestendige, be planting, plaatsen wij een nog veel groter vraagteken". Samenvattend concludeert de werk groep dat het plan is gebaseerd op uitgangspunten die voor een groot deel achterhaald zijn qua bevolkings groeicijfers, qua verstedelijkingsstre- ven, qua criteria voor leefmilieu. „Beleid is niet het eenvoudig door trekken van de lijnen uit het verleden, maar juist het bijsturen ervan op ba sis van een weten en aanvoelen van wat er in onze maatschappij gaande is in de richting van een samenleving waarvan men zegt: dat hebben wü gewild, het is niet over ons gekomen vanwege de eenmaal gemaakte plan nen". De werkgroep doet daarom een beroep op allen die het beleid bepalen zich deze dingen te realiseren en geen on herstelbare schade te veroorzaken in ruil voor een kortere tijdwinst van een dermate dubieus karakter. Het protest van de werkgroep werd mede ondertekend door de socioloog W. Zweers, die er bij nader inzien zich er echter toch niet mee verenigen kan: „Door onoplettendheid mijnerzijds zijn er n.1. in het stuk bij de laatste re dactie enkele punten zodanig gewijzigd dat ik er de voorkeur aan geef, mijn eigen bezwaarschrift in te dienen". De heer Zweers wijst op de afnemen de bevolkingsgroei en op recentere prognoses, die duidelijk wijzen in de richting van een veel minder sterke groei dan in alle plannen van de laat ste 10-15 jaar is voorzien. Hij meent dat dit in elk geval aanleiding moet 'zijn voor een hernieuwde analyse van de hele te verwachten groei', „zeker als het gaat om de bebouwing van een stuk grond als dat van de Eng". Als dat niet gebeurt, zegt de heer Zweers, als men eenmaal opgestelde plannen niet kritisch beziet, dan laat men zich leiden door de plannen in plaats van omgekeerd. In een brief aan de gemeenteraad protesteert de commissie Stadspark tegen het bestemmingsplan Kerckenlandt. „Kennis genomen hebbende van het thans ter visie liggende bestemmingsplan Kerckenlandt, wil de commissie zich met kracht verzetten en waarschuwen tegen dc uitvoering van dat plan en ten overvloede met nadruk nog eens ver wijzen naar het in november 1972 door haar uitgebrachte rapport met advies en het bijgevoegde alternatief plan". In het rapport dat de commissie na vele vergaderingen samenstelde, pleit de commissie er voor bij het structuur beleid, het natuurbehoud, in dit geval zelfs onvervangbaar gebied, niet als sluitpost te beschouwen, maar als een kostbaar kleinood en een belangrijke welzijnsfactor. Zij zegt in het rapport, zich goed te realiseren hoe weinig er nog van het echte Soester Engh-land- schap zal zijn overgebleven als de voorgenomen wegenaanleg en bouwpro jecten zijn uitgevoerd. Om te voldoen aan de opdracht kwa men zij tot een globale verdeling van het gebied in 1/3 voor agrarische doel einden, 1/3 voor algemene voorzienin gen en 1/3 voor kijkgroen en gebruiks- groen. Daarnaast diende de commissie een al ternatief plan in. Hierin werd uitge gaan van de handhaving van de Eng in zijn huidige staat. Het „stadscen trum" werd verlegd naar het terrein tussen de Molenstraat en de Verlengde Talmalaan, waardoor beide woonstraten met bebouwing practisch geheel in tact gelaten kunnen worden. Het was natuurlijk niet een toevallige stunt van de NOS-joumaaldienst toen de heer De Pous, voorzitter van de SER, zich in het tv-journaal liet in terviewen en verklaarde dat er voor werkgevers- en werknemersorganisaties alle aanleiding was om weer met el kaar te gaan overleggen inplaats van. te staken. Het is duidelijk geworden dat de vakbondsleiders hiertoe een hint hebben gegeven. Reeds enkele dagen later werd het einde, voorlopig nog aangekondigd als het opschorten, van de stakingsakties bekend gemaakt. Akties die tot nu toe nog vrijwel niets hebben uitgewerkt. Akties die nochtans vele miljoenen gekost hebben, zowel aan de stakingskassen der vakbonden als aan de bedrijven waar gestaakt werd. De bonden hadden het wel lis tig uitgekiend, om het staken zo lang mogelijk te kunnen volhouden. In de meeste gevallen ging het stakingspa rool alleen uit naar een vitaal onder deel van het bedrijf, waardoor echter ook de werkmogelijkheid in de andere delen van de bedrijven werd getroffen. Desalniettemin hebben de vakbonds leiders zich vergalopeerd. Men had er kennelijk niet op gerekend dat de werkgevers zo halsstarrig de strijd zou den volhouden. Maar juist dat hebben de vakbondsleiders ook aan zichzelf te wijten, door de wijze waarop zij hun nivelleringseisen op tafel smeten, waarover men niet wilde onderhan delen èn tegelijk het hogere personeel onder de c.a.o. wilde laten vallen, zon der dat deze ieden daarover zeggings kracht kregen. Het is juist die polari- seringsmentaliteit, met het mes op ta fel, dit aanvaarden of anders staking, die de werkgevers frustreerde en het been stijf deed houden. Met zo'n onde- mokratische handelwijze moet je bij de Hollanders niet aankomen. Dan neemt hij ook een agressieve houding aan en aanvaard de hem opgedrongen strijd. Neen, de wijze waarop de heer Ari® Groenevelt zich heeft willen la ten gelden, is bepaald niet taktisch ge weest. De hele nivelleringsgedachte ia trouwens iets waarover niet alleen be drijfsleiders en vakbondsleiders te oor delen hebben en kunnen. Dat is een ieder en alles omvattend politiek punt, dat men niet even via een c.a.o. kan regelen. Er kan begrip voor zijn om dat punt in bespreking te brengen, het in de aandacht te brengen, maar het kan niet even door het bedrijfsleven zelf geregeld worden. Nog niet de helft van alle werknemers is lid van een vakbond. Dan zijn er nog de talloze zelfstandigen in beroep en bedrijf. Daar is de reeds zo sterk afromende belastingtechniek en meer moeilijke punten die bij een eventuele nivelle ringsprocedure in ogenschouw moeten worden genomen. En dan mogen toch zeker degenen die het het nauwst aan gaat, de hoger betaalden, daarbij wel een woordje meespreken. Zoals ook de heer De Pous reeds zei, deze stakingsaktie heeft veel kwaad bloed gezet. En onnodig. De atmosfeer tussen de leiders van werkgevers en van werknemers is erdoor verstoord, maar ook de atmosfeer in de bedrijven zelf heeft er door geleden. Een groot deel van de stakers was er helemaal niet zo happig op en tussen stakers en niet-stakers is de verstandhouding in menig door de akties getroffen be drijf niet zo best geworden. Nu moesten de vakbondsleiders dan toch weer met de werkgevers gaan praten. Er zal wat water in beider wijn worden gedaan en de nivellering - al reeds jaren zo sterk bevorderd door het belastingsysteem - zal er maar nauwelijks verder door bevorderd wor den. Dan heeft deze om zo weinig voordeel gaande strijd de vakbonden wel zo'n vijftien miljoen gekost. Aan de bedrijven waar werd gestaakt is minstens zo'n schade, zo niet meer, toegebracht. Menig bedrijf zal het in zijn werkgelegenheid gaan merken, en in de loop van dit jaar gedwongen worden mensen te ontslaan. De werk loosheid zal dan weer toenemen en ons nationale inkomen verminderen. Maar de leiders van de vakbonden zullen er geen last van hebben en door blijven gaan met zichzelf en hun werkkring waar te maken. Terwijl Nederland snakt naar eindelijk weer eens wat meer overleg en samenwerking. KANTMAN. Op vrijdag 4 mei a.s. zal de Koninklijk® Luchtmacht in het kader van de Natio nale Herdenkingsplechtigheid op de Vliegbasis Soesterberg de in de tweedt wereldoorlog gevallen militairen van de Koninklijke Luchtmacht herdenken. Tijdens deze plechtigheid legt de be velhebber der Luchtstrijdkrachten, Lui tenant-Generaal J. H. Knoop, namens de krijgsmacht een krans bij het mo nument van de Luchtmacht. Ingebroken werd in de slagerij Van Asch aan de Van Weedestraat. De on bekende dader verdween met 1000 gul den wisselgeld, die hij uit een schrijf bureau meenam. Om binnen te komen forceerde de man een slaapkamerraam aan de zijkant van de woning. SOESTER COURANT I

Soester Courant | 1973 | | pagina 1