Sportnieuws jeams V, LJ y Coureur Randy Lewis bij Eb Kareisen AUDIO flfaifOK NIC. VAN DAM B EDOX S RADEMAKER Vervolg Sport Soester bedrijfssporteompetitie Grote belangstelling voor voetbalwedstrijden K.P.S. had geen kracht genoeg Pol Boys op de goede weg all you need is SCHOENEN TASSEN Succesvol bezoek van Belgische club Rochus aan SEC Hees-jeugd wint toernooi in Amersfoort Hees adspiranten toernooi ZIEKENAUTO - TEL. 12727 urm M ,b r? - Basketbalvereniging „The Red Stars" Soest RADIO - TELEVISIE-HIFI /STEREO APPARATUUR Servicedienst Antennebouw SOEST - KERKSTRAAT 3, naast de Oude Kerk - TEL 02155-15677 L.T.C. Soest kon eerste kampioensteam begroeten BADM0DE 1973 DELFIN champion Onderscheiding voor Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde Soest KOFFIE EN SOCIALISME Soester Courant van donderdag 24 mei 1973 rydag-, maandag- en dinsdagavond werden de voetbalwedstrijden verspeeld van de Soester Bedryfssportcompetitie. Er bestond voor deze voor de toeschou wers zeer aantrekkelijke sport, grote belangstelling. vlêkkeJST1wa?opV"Sg komt*van on-de.rbI:e- de sportieve instelling van de spelers en o.ok op de deskundige leiding van de scheidsrechters. Slechts enkele spe lers, waaronder helaas enkele bekende figuren uit het plaatselijk voetbal, moesten door de streng leidende scheidsrechters van het veld worden gestuurd wegens onsportief gedrag. Over het algemeen werd echter geen wanklank gehoord en ook de trouwe leden van de rodekruis-colone hoefden niet eenmaal in actie te komen. Ook maandagavond, toen de weersom standigheden bar en boos waren, gin gen de wedstrijden gewoon door. Slechts vier scheidsrechters lieten het afweten; de andere vier vingen dit probleem echter geweldig op. Zij moes- king, zeven wedstrijden leiden. Ook die avond was de belangstelling echter groot. Poule-winnaars werden de teams van Amro, Klomp, Kela, v. d. Dijssel, Foxboro 1, Drukkerij Smit, Howson Alg., Mercurius, Coca-Cola, Smeeing, Klöckner-Bamaco en Van Hengstum. Deze poule-winnaars kwamen dinsdag avond tegen elkaar uit, wat de volgen de resultaten opleverde: KPS heeft de zomeravondcompetitie zeer goed ingezet,- maar zoals het nu gaat, zit er geen kampioenschap in. Na twee overwinningen werd de derde wedstrijd een gelijk spel en dinsdag avond, toen G.A. '70, (Gemeenteambte naren) uit Amersfoort op bezoek was, werd het een smadelijke 0-2 neder laag. De oorzaak was geen schutters in de voorhoede. Het eerst G.A.-doelpunt was een ge schenk van back De Vries, die te lang zaam op Bertus van Essen terugspeel de. Midvoor v. d. Straal was er vlug ger bij en kon ongehinderd inschieten. 0-1. KPS was nog niet verloren en wist moedig stand te houden. Ook deden zich wel scoringskansen voor, maar zoals gezegd, het ontbrak hen aan af- werkers. G.A. daarentegen probeerde van alles om de score te verhogen, maar de hechte KPS-verdediging wist van geen wijken. Rust 0-1. Daarna eenzelfde spelwijze, met wis selende kansen. Een schot van Henk van Essen tegen de paal en even later juist over, dat waren de povere resul taten van het KPS-spel. G.A. kon er echter ook niet doorkomen en wanneer een schot werd gelost, stond Bertus op z'n plaats. In de 25e minuut werd het vonnis over KPS geveld. Groeneveld van G.A. stormde met de bal naar voren en hij kogelde langs Bertus van Essen, die bij dit schot geheel vrij uitging, omdat het onhoudbaar was. Voor KPS was er niets meer aan te doen. Men kon geen vuist maken de eerste nederlaag was een feit. Amro-Foxboro 0-2 Van Hengstum-Smeeing 0-0 Foxboro-Howson Alg. 0-1 Van Hengstum-Kela 0-1 Coca-Cola-Klomp 0-1 Smit-Kela 1-0 Klomp-Klöckner 0-0 Smeeing-Smit 0-1 Howson-Mercurius 2-0 Amro-Mercurius 1-3 Amro-Howson 1-0 Klöckner-v. d. Dijssel 1-0 Coca-Cola-v. d. Dijssel 0-1 Coca-Cola-Klöckner 0-1 Na een slecht begin in de zomer avondcompetitie, gaat het met Pol Boys nu de goede kant op. Na twee nederlagen nu twee overwinningen achter elkaar. Maandagavond werd het elftal van Haceka uit Amersfoort maar liefst met 6-1 verslagen. Het eerste doelpunt na een kwartier spelen was een cadeau van back Han- nessen, die in eigen doel schoot. 1-0. Dat had tot gevolg, dat Haceka beter ging spelen en vooral de verdediging was bijzonder aktief. Pol Boys bleef aanvallen en drukte de tegenpartij in de verdediging. In de 25e minuut had Paul Dorrestein eindelijk geluk na zijn zoveelste schot, dat toen doel trof. 2-0. Na de rust, die vanwege de duisternis zeer kort was, zag men alleen Pol Boys spelen. Henk de Gouw maakte er spoedig 3-0 van en vijf minuten later was het dezelfde speler die de stand op 4-0 bracht. Pol Boys gaf geheel de toon aan en bij een snelle uitval kon Huffels met een zuiver gericht schot no. 5 in de touwen jagen. Huffels had het deze avond goed op z'n heupen want nog geen vijf minuten later had hij het halve dozijn doelpunten voor Pol Boys vol. 6-0. De Amersfoorters bleven echter goed partij geven en het gelukte hen even voor tijd, uit een vrije schop, de eer te redden, 6-1, waarmee ook het einde kwam. De finales worden maandag a.s. ge speeld, ook weer op de SEC-velden aan de Bosstraat. Vanavond vinden de gro te finales dames- en heren volleybal plaats in de sporthal Beukendal. Zaterdag kan iedereen meedoen aan het wandelen. Vertrokken word om 10 uur vanaf het SEC-sportcomplex aan de Bosstraat. TORENSTRAAT 5 ,,by de Oude Kerk" Behalve het grote onderlinge SEC-pupillentoernooi, dat uitzonderlijk slaagde, had de jeugdcommissie van SEC het afgelopen weekeinde ook op bezoek de twee jeugdploegen van de Koninklijke FC Rochus uit Deurne, de Belgische club, waarmee SEC reeds sedert vier jaren betrekkingen onderhoudt. Een zeer geslaagd weekeinde voor de Belgische voetballers, die zaterdag middag om drie uur door SEC voor zitter J. Elderman in het clubhuis welkom werden geheten. Reeds om vier uur gingen de gasten van start voor de eerste wedstrijden tegen de SEC-jeugd. De resultaten van deze eerste dag waren één zege voor de Belgen en tevens één neder- 's Avonds werd in het SEC-clubhuis de gasten een maaltijd aangeboden. Er was tevens een Discoavond, waarbij de gasten en de SEC-jeugdspelers hun kunnen op de dansvloer konden tonen. Dank zij het uitstekende werk van SEC discjockey Wim Dorrestein (de melkman), bijgestaan door technicus Gé Schimmel werd de avond een com pleet succes. De nacht brachten de Belgische gasten door in het onderkomen van de Zee verkenners nabij het SEC-terrein aan de Bosstraat. Zondagmorgen werden de wedstrijden hervat met weer hetzelfde resultaat, waarbij SEC eenmaal won, maar ook eenmaal verloor. Prettige en sportieve wedstrijden waarbij over en weer her inneringsvaantjes werden uitgereikt, 's Middags kregen de gasten- in de SECkantine een macaronimaaltijd aan geboden, waarna ze de verrichtingen konden volgen van SEC I tegen De Meern en tevens getuigen waren van de successen van de SEC-veteranen in het toernooi van S.O. Soest. Volgend jaar zullen SEC-ploegen een tegenbezoek brengen aan België. Dank voor het vele werk verricht voor de Belgische gasten kregen de SEC- leden J. van Zanten en B. G. Dekker. 1-0 voor SEC 1 tijdens de vriendschap pelijke ontmoeting, zondagmiddag te gen De Meern. Ter gelegenheid van het 50-jarig be staan van het Amersfoortse APWC werd een jeugd jubileum toernooi ge organiseerd. De Hees-jeugd - pupillen a kon hier bewijzen, dat de stijgende lijn in hun voetbalontwikkeling zich blijft voortzetten. Via een 1-1 gelijk spel en twee overwinningen resp. 2-0 4-0, bereikten de rood-witte He- zers de finale. De winnaar van de 2e poule, Quick. werd in de finale ontmoet. In een spannende wedstrijd, waarin beide teams tot op de bodem van hun re serves moesten gaan, trok de Hees- jeugd aan het langste eind. Met een 1-0 overwinning verlieten zij dolgelukkig het veld en een fraaie beker rijker. Topscoorders waren Lex Hop en Hendrik Jan de Boer, elk met 3 doelpunten. Een goed georganiseerd toernooi van het jubilerend APWC en een kompli- ment voor de jeugdtrainer, die in zo'n korte tijd het elftal tot een een heid wist te maken. Zaterdag 26 mei a.s. vindt op het Hees Sportpark aan de Kooiweg het jaarlijkse adspiranten-toernooi plaats. Er zal worden gespeeld in twee pou les met a- en b-adspiranten. De deel nemende verenigingen zijn TOV, Eem- nes, Gooise Boys en het organiserende Hees. Het resultaat van beide poules zal beslissend zijn voor de verdeling van de fraaie prijzen. Aanvang 1 uur. Een goede gelegenheid voor de ouders van de jeugdige voet ballers, de prestatie van hun kinderen te komen bekijken. A:' w&Gknrt Promotie van de heren is een feit. In het seizoen 1973-1974 gaat ook het herenteam van de Soester basketbal- vereniging landelijk spelen. Na het be haalde kampioenschap op 8 april moest het herenteam aantreden tegen de kampioenen van Zeeland, Noord-Hol land en Rotterdam. Hoeveel teams er over zouden gaan was nog niet be kend. Het konden er drie worden, maar misschien ook slechts één. In haar promotiewedstrijden heeft het heren team van Red Stars dan odk alles ge geven om te zorgen de eerste plaats te behalen. Dit streven hebben ongetwij feld de andere tegenstanders ook ge had. Slechts het Vlissingse Matador was niet opgewassen tegen het geweld van de kampioen van Noord-Holland Achilles, van Rotterdam Arrows en van Utrecht Red Stars, want Matador ver leer alle drie haar wedstrijden. De ove rige drie teams zouden in feit gaan uitmaken wie de eerste plaats voor zich zou gaan opeisen. Uiteindelijk zijn alle drie de teams gelijk geëindigd, waarbij het krachtsverschil ongelofelijk klein was, want Red Stars won van Arrows met één punt en verloor van Achilles met één punt en Arrows won van Achilles met één punt, waardoor alle drie de teams op een gelijk aantal verliespunten kwamen. Door een verandering in de top van het Nederlandse basketbal werd er echter niet weer een extra competitie tussen deze drie noodzakelijk, doch alle drie de clubs zullen volgend jaar in de tweede divisie landelijk elkaar weer ontmoeten. Feest daarom in het Soester kamp, dat dit jaar toch wel een uitstekend jaar achter de rug heeft met een groots scholierentoernooi rond de kerst, een ludiek internationaal ver- enigingstoernooi rond pasen, met een kampioenschap voor de meisjes adspi ranten, met een kampioenschap voor de dames, die nu gepromoveerd zijn naar de eerste divisie landelijk en heel dicht 't damesbasketbalwalhalla nade ren en met de promotie en het kam pioenschap van de heren. Dat er nu reeds veel gesproken wordt over het komende seizoen is begrijpe lijk, dit neemt echter niet weg dat, wat de training betreft, Red Stars aan staande vrijdagavond haar deuren gaat sluiten en twee en een halve maand gaat genieten van haar vrijheid en zich dan weer volledig zal gaan werpen op het nieuwe seizoen. Slot van de „Na-competitie" komend weekeinde In het komende weekeinde zal ook de door Red Stars georganiseerde na- competitie eindigen. Zowel zaterdag- als zondagavond zullen er dan voor dit seizoen voor het laatst wedstrijden ge speeld worden. Deze competitie, be doeld om voor veel teams nog wat extra wedstrijden te krijgen, is vol ledig geslaagd te noemen en het ple zier was dan ook vaak veel belangrij ker dan het resultaat, hoewel er iedere keer weer zeer enthousiast gespeeld werd. Zaterdagavond kunt U gaankijken naar de jongens adspiranten en de jon gens junioren, terwijl zondagavond voor het laatst spelen de meisjes ad spiranten en junioren. Veel prijzen bij toernooien Ook heeft de Soester basketbalver eniging de laatste paar weken regel matig deelgenomen aan toernooien in den lande. De heren wisten zowel in Utrecht als in Rotterdam een derde prijs in de wacht te slepen. De jongens junioren werden in Rotterdam tweede, waar de meisjes junioren eerste werden. De jongens adspiranten behaalden Utrecht een eerste plaats en in Hil versum een tweede prijs, terwijl dames en heren 3 onlangs in Den Haag heeft ervaren hoe gezellig een toernooi kan zijn, ondanks het feit dat zij niet in de prijzen vielen. Ligt in Soest het gehele basketbal stil na het komend weekeinde, dan neemt dit niet weg dat er voor de diverse Red Star teamspelers toernooien zul len zijn. Aanstaande zondag gaan de jongens junioren en de meisjes adspiranten naar Amsterdam, waar zij in een toer nooi van Wilskracht zullen meedoen. Een week later gaan de jongens adspi ranten a en b ook naar Amsterdam. Tijdens de pinksterdagen is het meisjes juniorenteam op pinksterzaterdag in Utrecht bij Midland en ditzelfde doen de jongens junioren op tweede pink sterdag. Op deze tweede pinksterdag zullen de heren naar Duitsland gaan, waar zij vlak over de grens bij Drosten 'n toer nooi hebben. Eind juni naar Denemarken Wanneer voor verschillende jongens en meisjes de deuren van de school maar net achter hen zijn dichtgedaan, moe ten zij reeds hun koffer klaar hebben staan voor de tien-daagse reis naar Denemarken, die de Soester basketbal vereniging heeft georganiseerd in sa menwerking met de Eurosportring. Op vrijdagavond acht uur 29 juni name lijk vertrekt een gezelschap van dertig man naar Denemarken om daar een volle week te blijven om dan de zon dag daarop in de hele vroege morgen weer naar huis terug te keren. Onge twijfeld een sportief en gezellig gebeu ren, waar menig Red Stars lid reeds naar verlangt. Sporthuis Eb Kareisen kreeg vorige week bezoek van de formule 3 coureur Randy Lewis. Lewis wordt gespon sord door de Wrangier textielfabrieken. Van de veertien teams aan de Schrikslaan begon deze week b\j de huisvrouwen de victorie. In de mid-weekcompetitie zegevierden voor de vyfde maal het B-team, waarmee de dames Korsloot, Simons (aanv.), Pronk, de Haas en Artz ongeslagen bleven en onbereikbaar voor de andere teams uit de afdeling. Voor het overige waren de resultaten niet direct aanleiding om de vlag uit te steken. In de districtscompetitie kwam het A- team op de onderste plaats terecht en is niet meer van degradatie te redden. Zij zullen het volgend jaar weer in de tweede klasse moeten proberen. Het B- team stelde zich met een 3-2 overwin ning op Iduna D vrijwel safe en hand haafde zich in de 2e klasse. Soest C zal de laatste zaterdag met een forse overwinning uit de bus moeten komen om niet terug te vallen naar de 3e klasse districtscompetitie. Bij de jeugd is Soest A vrijwel zeker van de tweede plaats in de le klasse jeugd. Aanvankelijk zeer goed gestart liepen de resultaten van dit team na derhand iets terug. Soest B jeugd (An- neloes Jongepier, Brigitte Okkerse, Ab Koppenaal en Martin v. Gastel) hebben kans op een kampioenschap. Wanneer zij a.s. zaterdag van Rijnauwen A kun nen winnen kan dit team in de bloe metjes gezet worden. Soest C-jeugd Grote sortering in bad en strandkleding. Bekende merken: BLEYLE BENGER SINZ e.a. leuke vlotte modellen in badkostuums, bikini's, en strandjurkjes, in onze speciale afdeling Nachtegaalstraat 18. DE BONNETERIE Het superwaterdichte horloge voor mannen die het onmogelijke verlangen. - 5 jaar garantie op waterdichtheid - absoluut condensvrij! Handopwinding v.a. 120.- Automatisch v.a. 180.- Verkrijgbaar bij: WINKELCENTRUM SMITSHOF kwam door gebrek aan wedstrijderva ring in het, bezit van de rode lantaarn en Soest'D eindigde op de 3e plaats. Op zondag speelde Soest I een uitwed strijd tegen Bakkum II. Na drie forse overwinningen leken de dames Luten en Von Bönninghausen met de heren Ter Meulen en Nijhuis regelrecht op een kampioenschap af te stevenen, zo dat de 5-3 nederlaag in Noord Holland geleden een lelijke streep door de re kening was. De laatste wedstrijd Lei- monias móet nu in winst omgezet wor den, terwijl de afgebroken wedstrijd tegen dezelfde club ook gewonnen ge wonnen moet worden om de bovenste plaats te bereiken. Alles is nog moge lijk, al is de stand van zaken niet meer zo glorieus. Soest II (eveneens in de 2e klasse KNLTB) versterkte haar positie op de 2e plaats. De 8-0 nederlaag tegen Bad hoevedorp zat nog vers in het geheu- ;en en de mededeling van de Bad hoevedorpers „dat ze de vorige da? maar vast het kampioensfeest hadden gevierd" stimuleerde de dames Hofman Felix en de heren Oosterman en Meijer dusdanig, dat zij de tegenstan ders het vuur wel nader aan de sche nen legden dan de vorige wedstrijd. Mej. Hofman won haar single, terwijl ook de damesdubbel een revanche nam. De vier overige partijen die ge speeld werden (3 singles, herendubbel) werden partijen, waar duidelijk winst kansen inzaten, zodat de Badhoevedor pers zeker niet op hun sloffen aan het kampioenschap kwamen. Oosterman hield zijn tegenstander tot 7-7 in de derde set in bedwang. Vier partijen waren voor Badhoevedorp voldoende en zij gaven er de voorkeur aan de semengddubbels maar niet te spelen. Einduitslag werd derhalve 4-4. Soest III kon tegen ABC weer niet tot winst komen (3-5) en zal nu in de laatste wedstrijd het 3e klasseschap moeten verdedigen. Doordat de mede- degradatiecandidaat eveneens verloor is er nog een kans. Soest IV is nu definitief gedegradeerd en zal het volgend jaar weer in de 5e klasse moeten proberen. Soest V staat op een gedeelde 2e/3e plaats. Het eerste herenteam verloor van de afdelings kampioen en moet a.s. zondag tegen Warande winnen om volgend jaar weer overgangsklasse te mogen spelen. Het 2e herenteam zorgde weer voor oen lichtpuntje. De heren Bloemhard. Simoons, Korvinus en v. Dort won nen van het team. dat in een vorige^ ontmoeting met 6-0 van hun gewon nen had. Ditmaal was het 6-0 voor Soest. Na twee verloren wedstrijden, twee gelijke spelen nu een winst met de grootst mogelijke cijfers. Men is kennelijk warmgedraaid! Dé afdeling Soest van de Koninklijke Maatschappij voor Tuinbouw en Plant kunde, die zich in samenwerking met de gemeentelijke plantsoenendienst ge presenteerd heeft met een eigen stand op de Floriade vorig jaar in Amster dam, heeft van de internationale jury een onderscheiding met bijbehorende oorkonde toegekend gekregen. Het is de Floriade Legpenning, terwijl op de oorkonde de grote waardering voor de inzending wordt uitgesproken. Het secretariaat van de Wereldwinkel Soest, verzocht opname van het na volgende: Koffie is het produkt van 42 ontwik- kelingswanden. Voor miljoenen men sen is de koffieteelt de enige bron van inkomsten. De prijs van ruwe kof fie is echter erg laag. Een van de mo gelijkheden van de arme landen om iets meer te verdienen aan de koffie is de ruwe koffie zelf te verwerken tot gebrande koffie of tot poederkoffie. Daar proberen de rijke landen echter een stokje voor te steken; door het z.g. anti-verwerkingstarief worden de in voerrechten op koffie hoger naarmate het produkt meer verwerkt is in het ontwikkelingsland zelf. Op zo'n manier hoopt men een mogelijke concurerende industrie in de ontwikkelingslanden tegen te houden. De EEG heeft b.v. de volgende invoers- tarieven: ruwe koffie 7 n/o, gebrande koffie 18 poederkoffie 18 °/o. Daarnaast wordt in de meeste koffie- producerende landen de verdiensten zeer onrechtvaardig verdeeld. In deze landen heerst of een feodale dictatuur (Brazilië - Colombia) of het land is nog een kolonie (Angola). Ook komt het voor dat koffieplantages in handen zijn van westerse ondernemingen. Tanzania is hierop, naast enkele an dere afkrikaanse landen, één van de weinige uitzonderingen. Vanaf de da tum van haar onafhankelijkheid (1961) Tanzania onder leiding van haar president Julius Nyerere een eigen afrikaans-socialistische weg gegaan. In 1967 zet Julius Nyerere in de Arus- ha-verklaring zijn ideeën over de toe komstige ontwikkeling van Tanzania uiteen. De belangrijkste uitgangspunten voor de Tanzaniaanse ontwikkeling zijn: Socialisme Socialisme, gebaseerd op het traditio nele afrikaanse gemeenschapsgevoel (De Ujaama-gedachte. Ujaama bete kent: de grote familie). In een Ujaama-dorp. waarvan er ln Tanzania nu zo'n 3000 bestaan, werken de boeren samen in een Coöperatie. De boeren zelf beslissen via de Ujaama- raad over de gang van zaken in het dorp, de besteding van de overver- diensten, enz. Via overheidscontrole op handel en investeringen heeft Tanzania meer greep gekregen op de economi sche planning, zodat niet, zoals in veel ontwikkelingslanden, buitenlandse on dernemingen de gang van zaken in het land bepalen. Zelfvertrouwen In de meeste ontwikkelingslanden die een (gedwongen) kapitalistische ont wikkeling doormaken, ziet men dat bij deze ontwikkeling 1 a 5 van de be volking betrokken wordt. Het gevolg daarvan is altijd een enorme rijkdom en bedrijvigheid bij een zeer kleine westers ingestelde groep en een ont stellende armoede en een doffe apathie bij het overgrote deel van de bevol king. In Tanzania wordt de nadruk ge legd op de ontwikkeling vanaf de basis. De dorpen moeten zich ontplooien en deze groeiende ontwikkeling moet tot stand komen door het inzicht en de vitaliteit van het dorp. Niet gebondenheid Een logisch gevolg van zowel het stre ven naar socialisme als naar vertrou wen en zelf-hulp, is de onafhankelijke buitenlandse politiek van Tanzania. In tegenstelling tot praktisch alle arme landen (en vele rijke landen) laat Tan zania zijn buitenandse politiek niet be palen door het wel of niet krijgen van ontwikkelingshulp (daarom krijgt het ook niet veel) of door angst voor sterke landen. Kort geleden is er door de Commissie „Claus" een boekje uitgegeven met ci taten van Tanzania's president Nyere re. Dit boekje is, evenals de in Tan zania (ondanks de hogere invoerrech ten hier) gemaakte poederkoffie in de plaatselijke wereldwinkel verkrijgbaar.

Soester Courant | 1973 | | pagina 17