In tweede halfjaar 1972 nam Soester bevolking met slechts 62 personen toe Nieuwe brandweerkazerne Milieubewuste schooljeugd maakt Soester bos schoon D'66 verzet zich tegen verdere stedelijke ontwikkeling van Soest SOESTER COURANT en HEMELVAARTSDAG Donderdag 24 mei 1973 51e jaargang no. 39 In verband met Hemelvaartsdag (donderdag 31 mei) zal de Soester Courant volgende week verschijnen op WOENSDAG 30 MEI Advertentie-opdrachten voor deze uitgave worden aanvaard tot uiterlijk dinsdagochtend 10 uur v.m. Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29, Soest Tel. 14152 - Postgiro 126156 Volgende week markt op woensdagmiddag Tapijttegels gestolen BEZEGELING VAN DE ONTSPANNING SOEST IN CIJFERS Onlustgevoelens van bevolking verklaarbaar Hedenavond oprichtingsvergadering „De Soester Ondernemer" Het Rode Kruis helpt elke dag Bezoek aan het kompostbedrijf Abonnement per kwartaal 4,75. Buiten Soest per kwartaal 9,— Verschijnt iedere donderdag In verband met Hemelvaartsdag is de wekelijkse markt vervroegd naar woensdagmiddag. In plaats van don derdag 31 mei wordt ze nu gehouden op woensdag 30 mei en wel 's mid dags van één tot vijf uur. Onbekenden hebben in de loop van de laatste weken 170 tapijttegels wegge haald, die sinds tijden de gevel sieren van het Kela-Tapijt Centrum aan de Birkstraat. De afspraken die Brandt en Brezj- new gemaakt hebben dienen slechts ter versiering - hoofdzaak van het be zoek van de Russische leider aan de Rijn is demonstratief te bezegelen dat men van de koude oorlog is afgestapt. Het nogal onlogische verzet hiertegen dat vooral uit kringen van de West- duitse oppositie komt, is gebaseerd op een diep ingevreten wantrouwen te gen alles wat de Sowjet-Unie zegt en doet. Maar met of zonder wantrou wen: dat de verhoudingen in Europa zich op tal van kernpunten aanzien lijk verbetert hebben in de jaren van Willy Brandts vredespolitiek staat bui ten kijf. Alleen, wie meent dat dit een ontspanning voor de eeuwigheid is, geeft zich over aan dromerij: het ver wijderen van de lonten uit potentiële krisishaarden kan geen garantie zijn dat ze ook nooit meer aangebracht zullen worden. De politiek gaat door en dit betekent nu eenmaal vaak me ningsverschillen, botsende belangen en regelrechte strijd. Wat de situatie van nu tekent, is dat de Sowjet-Unie een aantal van haar orthodoxe principiële doeleinden er aan heeft gegeven uit inzicht dat de praktijk een andere houding verkies lijker maakt. Het Kremlin streeft niet naar verandering van de status quo - d.w.z. ze berust erin dat in het hart van Europa de grenzen lopen zoals ze lopen, inklusief enige onaangename punten als West-Berlijn. Ze heeft er voorts vrede mee dat West-Europa al lerlei integratie bedrijft in NATO en EEG. Zelfs de aanwezigheid van Ame rikaanse troepen wordt niet meer ge voeld als een regelrechte bedreiging, of op zijn minst een belemmering van het basis-streven der kommunistische landen om hun systeem over zoveel mogelijk grenzen te verbreiden. Chroesjtsjow is ermee begonnen en Brezjnew zet het voort: de Russen zijn ermee tevreden te behouden wat ze hebben. Dat is vooral de hegemonie in Oost-Europa, voorts de behoefte om de westflank van hun rijk rustig te houden in verband met de gespannen verhouding jegens China. En - waar schijnlijk als belangrijkste punt - wil len zij de modernisering van Rusland als industriestaat met kracht voort zetten, waarbij ze inzien dat de eigen kracht misschien wel voldoende kan zijn, maar dat het in vele gevallen sneller gaat door kontakten met het westen. Wat dit laatste aangaat heeft men in de laatste jaren gezien hoe de Italianen autofabrieken bouwden, Amerikanen, Duitsers, Fransen, Neder landers fabrieken leverden op allerlei gebied plus de kennis om ze profijte lijk te laten draaien. In dit verband kan Brezjnew geen ruziesfeer gebrui ken, integendeel die zou remmend werken. De gematigde koers is zeker echt en gebaseerd op een zakelijk realisme. Dit wil echter niet zeggen dat de ideolo gie nog niet eens de kop kan opsteken en een koers dikteren die tegen dit verstandelijk nuchter handelen ingaat. Nu hoort men Duitsland niet meer als de grote boeman betitelen en trou wens ook Amerika niet, al zijn het dan ook kapitalistische bolwerken volgens het partijjargon. Maar het kan morgen of overmorgen weer zover zijn. De kans erop is eigenlijk niet eens zo klein. De kontakten zoals Brezjnew die nu onderhoudt, hebben als neveneffekt dat ook vrij wat van de westerse op vattingen op allerlei gebied, besmet tend volgens de ideologen, overwaait uit het westen. En wie garandeert dat er op een gegeven moment deze strak- ideeologisch denkende lieden niet weer eens Brezjnew aflossen. Deze heeft weliswaar nu het Politburo volgezet met zijn volgelingen, maar in de Sow jet-Unie is dit nimmer een garantie. Er zijn trouwens gebeurtenissen te bedenken die in ijltempo tot een nieu we verscherping van de toestand kun nen leiden. Men denke maar aan de strijd over de opvolging van Tito die eerlang in Joegoslavië moet uitbreken, waarbij de verleiding voor de Russen groot moet zijn zich erme te bemoeien. Daar kan althans deze periode van ontspanning het loodje leggen. Maar kwade kansen in de toekomst hoeven geen belemmering te zijn om de goede mogelijkheden van het heden uit te buiten. In het westen is te wei nig nadruk erop gelegd dat in de laatste kontakten met Rusland het Kremlin wel degelijk konsessies heeft gedaan, heeft onderhandeld volgens het principe dat met geven en nemen ,een kompromis bereikt kan worden dat voor geen van beide partners ide aal is, maar althans beter dan de be staande toestand. Daarmee door te gaan is voor niemand een gevaar. Een gevaar zou alleen zijn als men daarbij In slaap viel en vervuld van dromen vergat dat een toekomst altijd vol on zekerheden zit, waarvan sommige hoogst onaangenaam kunnen zijn. SOESTER COURANT In totaal werden er in dat halfjaar 304 kinderen geboren, 148 jongens en 156 meisjes, wat, vergeleken met gelijke periodes in de voorafgaande jaren, op nieuw een daling betekende. In 1969 - 369: in 1970-359; in 1971 - 328 en nu 304. Er overleden 170 personen, wat 30 meer De Stichting Economisch Technologisch Instituut voor Utrecht heeft de sta tistiek der gemeente Soest over het tweede halfjaar van 1972 uitgebracht. Ge durende deze periode vermeerderde het inwonerkantal met slechts 62 personen, te weten 59 mannen en 3 vrouwen. Per 21 december telde Soest 37.936 in woners, tegen 38.103 in 1971. is dan in dezelfde periode van 1971. Het aantal vestigingen was 1492, waar tegenover stond een vertrek van 1564. Huwelijken Er werden 174 huwelijke gesloten, waarvan slechts 8 kosteloos. Van de 174 werden er ook maar 85 gevolgd door een kerkelijke inzegening. Het aantal huwelijken, gesloten in de twee de helft van 1971 was 164, waarvan er 84 gevolgd werden door een kerkelijke inzegening. Toen werden er 20 koste loos gesloten. Van de 174 gesloten huwelijken was de leeftijd van de vrouw; één 18 jaar; één 19 jaar; acht 20 jaar; 74 tussen de 21 en 24 jaar; 52 tussen de 25 en 29 jaar; 13 tussen 30 en 34 jaar; 4 tussen 35 en 39 jaar; 4 tussen 40 en 45 jaar en 17 boven de 45 jaar. Er werden 44 echtscheidingen inge schreven, waarvan drie huwelijken nog geen twee jaar hadden standgehouden; vijf tussen de 2 en 4 jaar; tien tussen 4 en 8 jaar; 4 tussen 8 en 14 jaar en 22 vijftien jaar en langer. 21 van deze echtparen hadden geen kinderen c.q. geen minderjarige kinde ren; 10 echtparen hadden één minder jarig kind; 9 twee minderjarige kinde ren en 4 drie minderjarige kinderen. Woningen Het woningbestand nam toe van 11.287 per 1 juli 1972 tot 11.416 per 31 decem ber. In die periode werden 36 woningen afgebroken in verband met stedebouw- kundige plannen. Het grootste aantal nieuwbouw werd opgeleverd in de wijk Klaarwater, nml. 118; Soesterberg kreeg er 21 bij, Soest-Zuid 3 en Soest- dorp 24, waarvan 8 aan de Burg. Gro- thestraat. Wat de afbraak betreft wa ren dat o.m. 20 woningen in Soester berg. Van de 166 stuks nieuwbouw werden er 98 gebouwd in opdracht yan woningbouwverenigingen en 68 in op dracht van particulieren. Het waren 86 eengezinshuizen en 80 meergezinshui- zen. 18 „deden" toen een huur tussen de 150 en 175 gulden per maand; 24 een huur van 300 tot 325 gulden; 48 een huur tot 350 gulden; twee tot 375 gulden; 9 tot 400 gulden en 65 de 400 gulden. Alle 166 woningen werden voorzien van centrale verwarming, waarvan 80 met een zgn. blok- of wijk- verwarming en 86 met een eigen in stallatie. Er werden in die periode 527 woning zoekenden ingeschreven en 412 woon vergunningen verleend. Van de wo ningzoekenden beschikten er 137 over een ruilobject en 72 niet. Er waren er 141 die een betere of grotere woning wensten en ook 21 alleenstaanden die opteerden voor een gehele woning, 27 lieten zich inschrijven in verband met onhoudbare samenwoning, 54 in ver band met aanstaande huwelijken, 34 wegens dreigende uitzettingen en er waren 30 liefhebbers voor een bejaar denwoning. ontwikkelingen uit het verleden is lan delijk, gezien de gewijzigde prognoses ten aanzien van bevolking en aantallen auto's, voorbij; ook op de gang van zaken met betrekking tot de toekomst' In een brief aan de raadsleden verzoekt de „Werkgroep gemeentepolitiek van hebben^'auL^ de Werkgroep3 g m0ete" D' 66" de thans geldende structuurnota en het verkeersstructuurplan niet lan ger te handhaven als uitgangspunten voor het gemeentelijk ruimtelijk beleid. Zij wijst daarbij op de verlangens die de laatste jaren vanuit de bevolking De werkgroep stelt zich op het stand- verkeersstructuurplan en de in de in-naar voren zijn gekomen en die het punt dat het steeds duidelijker wordt vesteringsnota opgestelde verwachtin-gemeentebestuur nopen tot een ander dat de ontwikkeling van Soest sterk, gen. beleid, het streven naar een stedelijke afwijkt van de strucuurnota 1967, het „Het tijdperk van de doortrekking vanontwikkeling te laten varen. Ter illustratie wordt gewezen naar kwesties als Weg-over-de-Eng, plan Kerckenlandt, plan City. Stadspark, hoogbouw aan de Ir. Menkolaan en het serviceflat aan de Heideweg. „Bestempelen van de zich telkens weer manifesterende onlustgevoelens als „re acties uit een bepaalde hoek" is een te eenvoudige oplossing, die de werkelijk heid voorbijgaat. Die werkelijkheid is, dat er protesten uit brede lagen van de bevolking optreden en dat zij, die de moeite nemen te protesteren als regel slechts een fractie vormen van hen die bezwaren tegen de gang van zaken hebben". De werkgroep doet een beroep op de raad om tol het initiatief van een nieuwe planontwikkeling te komen en deze in openbare discussie te brengen Zij meent dat een verdere verstedelij king niet alleen ongewenst is, maar ook niet noodzakelijk. De nieuwe plannen moeten op een „dorpskundige" ontwikkeling worden afgestemd, waarvoor een nieuwe bena dering nodig is en waarbij aan de inzet en de kundigheid onder de eigen be volking een grote plaats moet worden ingeruimd. „Hoewel uiteraard nooit iedereen te vreden kan worden gesteld, mag bij een werkelijke bereidheid tot overleg met de bevolking in een stadium dat plannen nog voor wijzigingen vatbaar zijn, een aanmerkelijke daling van het aantal protesten en bezwaarschriften verwacht worden", aldus de werkgroep. De oprichtingsvergadering van de overkoepelende organisatie „De Soes ter Ondernemer" wordt hedenavond gehouden in zaal Noord van het Vere nigingsgebouw aan de Steenhoffstraat. Ruim 500 Soester ondernemers werden voor deze vergadering uitgenodigd door een voorbereidingscommissie, be staande uit bestuursleden van het N.K.O.V., afdeling Soest, de winke liersvereniging Soest en de afdeling Soesterberg van het K.V.O. De nieuwe vereniging stelt zich ten doel de behartiging van de gemeen schappelijke belangen van de aaneen gesloten leden, zoals die van het be drijfsleven en het vrije beroep in het algemeen. De vereniging streeft naar een even wichtige opbouw van de maatschappij, waarbij aan de voortbrenging door de particuliere onderneming een centrale plaats wordt toegekend. Het grote motief voor de oprichting is wel „verspilling van mankracht voor komen". Iedere in Soest werkzame organisatie, heeft een bestuur, dat regelmatig dient bijeen te komen en een secretariaat. Vele vergaderingen zullen over de zelfde onderwerpen gaan en vele se cretariaten zullen hetzelfde werk moe ten doen. Door bundeling van krachten hoopt men veel dubbel werk te kun nen voorkomen, maar daarnaast ook sterker te staan in de ingewikkelde maatschappij, specialisten te kunnen aantrekken en waardevolle adviezen te kunnen verstrekken. In vele geval len zullen de diensten gratis verleend kunnen worden, waar tegenover een op de oprichtingsvergadering nog vast te stellen contributie staat. De oprichtingsvergadering zal zich met name bezighouden met de verkiezing van het eerste bestuur, waarvoor can- didaat gesteld zijn de heren A. H. F. Smit, J. Kok, J. Kluën, W. A. van Hees, C. A. Sukking, H. C. Schoema- ker, A. Brey, J. G. van Huissteden en J. Zoetelief. Elke maandagochtend worden ergens in Nederland 74 chronische zieken en invaliden aan boord van het nieuwe Rode Kruis hospitaalschip gebracht voor een fantastische vakantieweek op het water. De ene week zijn het patiënten uit het zuiden van het land. de volgende uit het noorden, oosten of westen. En telkens is het een andere Rode Kruis-afdeling of groep van afdelingen die de vrüwillig(st)ers en de financiële middelen levert om zo'n boottocht mogelijk te maken. Hetzelfde geldt voor de twee Rode Kruis-vakantietehuizen in De Steeg en Wezep, die wekelijks 30 of 32 gehan dicapten ontvangen. Ook deze patiënten hebben, als zij in hun ziekenkamertje terugkeren, nieuwe krachten opgedaan om met hun handicap zo volwaardig mogelijk verder te leven. De vakantieweken zijn lang niet het enige wat het Rode Kruis voor patiën ten doet: Denk maar eens aan de be zigheidstherapeuten die in ziekenhuizen helpen en aan dat leger van meer dan achtduizend vrijwilligsters dat met enkele tienduizenden thuisliggende zie ken welfarewerk doet om hen crecatief bezig te laten zijn en op te vrolijken. Elke week. Ja, elke dag is het Rode Kruis in de weer. Ga maar eens op een zaterdag ochtend in de Vliegermolen te Voor burg kijken, waar de jongerenhulp- dienst van het Rode Kruis gehandicap ten bijstaat bij hun recreatie: zwem men en schaken, zelfs tafeltennissen en boogschieten. En als de meeste Neder landers van hun weekeinde genieten is het Rode Kruis Korps op tien vitale plaatsen van het wegennet met eigen ambulances paraat om na verkeerson gelukken direct eerste, soms levensred dende hulp te bieden. De radio-medische dienst van het Rode Kruis verzorgde vorig jaar 829 „con sulten" ten behoeve van patiënten op schepen en booreilanden. Elk moment van elke dag is een arts bereikbaar om zieken of gewonden via Scheveningen Radio bij te staan. En er zijn twintig artsen langs de kust die bereid zijn zich in noodgevallen naar een schip op zee te begeven. Ook dat is, zij het minder bekend, belangeloos Rode Kruis-werk. Het zijn mear enkele van de vele Ro de Kruis-taken die hierboven werden opgesomd. U kunt er dinsdagavond 29 mei nader mee kennis maken als U naar het Socutera-tv-programma kijkt, waarin juist deze onderwerpen speci aal worden belicht. U kunt ook op andere wijze met het Rode Kruis-werk te maken krijgen. Plotseling kan daarop in Uw eigen om geving een beroep moeten worden ge daan. Het Rode Kruis is dan graag be reid te helpen. Maar dat kan alleen dankzij grote bijdragen van de gehele Nederlandse bevolking. Help daarom de collectebus die U tus sen 28 mei en 6 juni wordt voorgehou den, vol maken. En als U daartoe, om welke reden dan ook niet in de gele genheid bent, stort dan een bijdrage op giro 22000 van het Nederlandse Rode Kruis in Den Haag, onder ver melding „Inzameling 1973". Het Rode Kruis helpt ermee, elke Vorige week werd het hoogste punt bereikt bij de in aanbouw zijnde brand weerkazerne te Soesterberg. Er werd werd geen ruchtbaarheid aan gegeven en er werden geen toespraken gehou den. Voor de bouwers was er wel het gebruikelijke „pannebier", dat zoals tegenwoordig gebruikelijk is, bestond uit een envelop met inhoud. Brandweercommandant J. A. Luyf reikte ze uit. Het „pannebier" uitgereikt door brand- weerkommandant J. A. Luyf, ter ge legenheid van het bereiken van het hoogste punt van de brandweerkazerne te Soesterberg. De bouw verloopt voorspoedig en ver wacht mag worden dat de officiële in gebruikneming zal samen vallen met het vijftigjaren bestaan van de vrij willige brandweerkorps, deze zomer. schikbaar gestelde prikkers, te rijgen. De buit mocht er wezen. De meest uit een lopende zaken werden gevonden: veel plastic, wegwerp-luiers, stalen veren en veel glas. Groot was de ver ontwaardiging toen een zak met brood, afkomstig van een uit de plaats af komstige school werd gevonden. Eén van de jongens vond een kwartje, waarmee hij wel bewees de grond zeer nauwkeurig bekeken te hebben. Na een uur zoeken ging men weer in optocht terug naar school, de buit vol trots meevoerend. Daar werd onder deskundige leiding van de heer J. Ra venhorst van de reinigingsdienst de inhoud van de zakken nader bespro ken. Algemeen kwam men er tot de conclusie dat het bezoekende publiek zelf wel weet dat ze fout doen. -De meeste rommel lag verstopt achter en tussen de struiken, waarmee min of meer een bewijs geleverd wordt dat men het „stiekum" achterlaat. Een auto van de reinigingsdienst nam 's middags de gevulde zakken mee. De gemeentelijke voorlichter, de heer B. van Os, beantwoordde daarna vele vragen van de kinderen en maakte bovendien een tekening op het bord van het kompostbedrijf, waaraan de kinderen dinsdagmiddag een bezoek brachten. Namens de burgemeester bedankte hij hen voor hun schoonmaakactie, daarbij de wens uitsrekend dat hun voorbeeld door velen zou worden nagevolgd. Kompostbedrijf Het bezoek aan het kompostbedrijf en aan de rioolwaterzuiveringsinstallatie, was ongetwijfeld een hoogtepunt. Di verse ouders maakten de mee. Hun verwondering dat de ge meente iets dergelijks organiseerde („dat was in onze tijd niet") kende geen grenzen. De heren L. Postma, de bedrijfsleider, en de heer Van Os kre gen ontelbare vragen te beantwoorden. Algemeen waren de bezoekertjes van oordeel dat het er behoorlijk stonk. De woensdag van de milieuweek werd voor een deel besteed aan het bekijken van dia's, die betrekking hadden op het milieu en die gemaakt werden de heer A. van de Broek, hoofd van de gemeentelijke plantsoenendienst. De activiteiten worden vrijdag besloten met het voordragen van zelfgemaakte toneelstukjes. In het kader van een werkweek over het onderwerp milieu hebben leerlingen van de tweede, derde en vijfde klas van de De Savorin Lohmanschool, maandag j.1. een gedeelte van de Soester bossen schoongemaakt. In optocht, met spandoeken, trok men daarvoor door Soest-Zuid; de tweede en derde klas had als bestemming de Sparrenlaan, de vijfde klas de picknick plaats aan de Foekenlaan. De teksten op de spandoeken lieten aan duidelijkheid niets te wensen over: „Wij maken het bos schoon"; „Denk er aan laat rommel niet staan"; „Plas- ticzak hup in de prullebak"; „Troep en papier wij gooien het hier" en „Gooi geen rommel hier, denk aan mens en dier". Gewapend met gratis door de ge meente beschikbaar gestelde papieren zakken trokken de kinderen daarna de bossen in om achtergelaten rommel aan, eveneens door de gemeente be- Leerlingen van de zesde klas van de De Savornin Lohmanschool die de om geving van de picknickplaats aan de Foekenlaan schoonmaakten.

Soester Courant | 1973 | | pagina 1