Nieuw-Loosdrecht Leerlingen van de Willibrordusschool Op Hemelvaartsdag weer hadden eigen missionaris op bezoek naar het „stekkie" \7 KRUISWOORDPUZZEL Het Avia restaurant bijna gereed DAGTOCHTEN Tips voor hengelaars bij opening Uw vrouw is'n Kdusieve Wiewei keuken woord! Oplossing puzzel vorige week Nieuw voor Soest „Central Holland Touring" reisagenten a.n.v.r. Snelheidscontrole Bromfietser contra auto 8-jarige scholier aangereden Heropening restaurant „De Korte Duinen" Bijzondere geste t.o.v. het Bentinckfonds visseizoen Onduidelijkheid over ingaan huurverhoging P.v.d.A. vraagt een maand terug te betalen Soester Courant van donderdag 24 met 1973 Wiewei (op het.industrieterrein) Telefoon 02158 -1844. Volg vanuit Utrecht en Hilversum de borden Loosdrecht-vliegveld. wiewei keukens Op de Wiewei permanente keukenshow ziet u 30 keu kens van gerenommeerde merken als voorbeeld van wat Wiewei voor uw vrouw kan doen. U bent hartelijk welkom vlia dinsdag tot en met zaterdag van 9 tot 17 uur. De toegang is vrij en., praten kost niets. Van de Willibrordusschool te Soest-Zuid kregen we het verzoek het navolgende hartverwarmende „verslag" in ons blad te plaatsen, waar aan we veel plezier voldoen. De Willibrordusschool in Soest-Z. heeft vorige week donderdag een gloriedag beleefd. Op die dag kwam Pater Mejjs uit Kenya de school bezoeken. Al jaren lang sparen de kinderen van deze school hun oude kranten en tijd schriften, om deze Pater een klein beetje uit zyn geldelijke zorgen te helpen. Woensdag 2 mei kwam deze missiona ris op Schiphol aan. Sommige kinderen dachten, dat hij nu wel meteen naar Soest zou rijden, om de school te be zoeken, zó zaten zij in spanning. Geen wonder, want er was wat gespaard voor hem. Maar de familie gaat toch écht wel vóór. Donderdag 17 mei was 't dan zo ver. Jammer genoeg waren enkele klassen afwezig door een sport-evenement, maar de ontvangst was er niet minder hartelijk om. 's Morgens om 9.30 uur was er een eucharistieviering, waarvan één van de leerlingen later zei: „Dat was nog eens een fijne mis": Er is wat gepraat en gebeden onder deze H. Mis, voor de missie, maar ook voor die goeie men sen, die altijd hun oud papier voor de Pater bewaren. Direct na deze eucaristieviering werd de Pater op school ontvangen. Nadat hij op het podium in één van de lokalen had plaatsgenomen, en er een inleidend woordje was gesproken, kwam Han Joosten, die tot nu toe al duizenden kilo's papier had meegeno men, namens al de leerlingen van de school een oude krant met inhoud aan bieden. Onder grote spanning werd de krant opengesneden en kwam er een waar debon te voorschijn. Dat was niet maar zo'n gewone waardebon. Nee. Op deze bon stond vermeld, dat hij recht gaf op 2000,-, tweeduizend gulden! De Pater tuimelde van verbazing bijna van zijn stoel. Hoeveel kranten moeten daar niet voor verzameld zijn? De kinderen zaten met glunderoogjes te kijken. Maar 't lekkers was nog niet op. Vanuit Kenya had de Pater geschreven, dat hij hoopte tijdens zijn verlof in Nederland een fiets te kun nen lenen. Maar wat is dat nu, een fiets lenen? Kinderen van 3 4 jaar hebben allemaal al een eigen fiets. Nee, dat vonden de kinderen uit de 5e klas toch maar niets. Die Pater moest een eigen fiets hebben. De koppen werden bij elkaar gestoken, en toen kwam het volgende uit de bus. Wij gaan een week lang werken, kleine diensten verrichten. Een jongen had al een motto klaar: „Een ietsie voor een fietsie". Daar gingen ze met 20 man (ook meisjes) op pad. En de uitslag een week was geweldig: 320,-. Onze Pater zat nog steeds te glunde ren, en z'n hoofd te schudden over die 2000,-. Maar daar kwamen Henkie Smits en Carla van de Heuvel binnen met een pracht van een vouwfiets, mét prachtige zijtassen. Toen was de vreugde op z'n toppunt. Daar moest een foto van gemaakt wor den. De Pater met z'n fiets en de 20 werkers er om heen. Het was geweldig. En stuk of 6 leerlingen, allen met een fototoestel gewapend, wilden dit mo ment vastleggen. En ja, nu moest de Pater naar buiten, de speelplaats op. Rondjes rijden. En overal lagen de fotografen op de loer, want zoiets gebeurt haast nooit. Een geweldige dag. 's Middags bracht de Pater een koffer met cadeautjes mee, die op 't eind van het schooljaar aan de leerlingen wor den gegeven. En na nog lang verteld te hebben, was ook deze dag weer ten einde. De Pater bedankte alle leerlingen voor hun geweldige missieijver en -liefde. Hij bracht ook dank aan al die goeie mensen in Soest, die zo trouw hun kranten bewaren, en ook die mensen, die op een andere manier de missie steunen. Heeft u oud papier, wij komen 't ha len. Alleen, wij hebben geen auto, en dat is wel eens lastig. Wilt u het zelf op school brengen, dan is dat na tuurlijk helemaal geweldig. U kunt 't papier gerust bij de voordeur onder 't afdak zetten. Wilt u meer weten, belt u dan 15277, en alles komt in orde. U ziet, wat er met liefde en missieijver bereikt kan worden. Met ƒ2000,- los je toch wel verschil lende moeilijkheden op, dat heeft de Pater wel laten doorschemeren. Iedere kath. en Christ. school moest een missionaris of zendeling adopteren. Zo zouden van uit ons land duizenden van deze ijveraars en pioniers gehol pen kunnen worden. HORIZONTAAL: 1. woeste grond; 6. vrucht: 10. zang- noot; 11. lijf; 14. deel v. e. schip; 16. deel v. e. huis; 17. zangnoot; 18. lengte maat: 19. aanw. vnw.; 20. wilddief; 23. militair; 25. gewicht; 26. compag non (eng); 27. spil; 29. lidwoord; 30. palm; 32. bijwoord; 33. het romeinse rijk; 34. plas 36. uitroep; 38. duits pers. vnw.; 40. dapper; 41. voorzetsel; 42. kledingstuk; 43. kreet; 44. stofmaat; 45. moesplant; 47. pl. in België; 49. water in Denemarken; 51. werelddeel; 52. heilige; 53. zangnoot; 54. deel v. d. dag; 56. deel v. e. fr. ontkenning; 57. schuifbak; 59. gemalin van Aegir; 61. in orde; 62. ambtshalve; 64. slim; 68. vette vloeistof; 70. voegwoord; 71. jon gensnaam; 72. vleesgerecht; 74. troef kaart; 75. klein kind; 78. gek; 79. deel v. e. kledingstuk; 80. pl. in België. VERTICAAL: 1. gazen raam: 2. geestdrift; 3. inhouds maat; 4. verlangt; 5, technische hoge school; 6. vrouw; 7. vr. munt; 8. het zelfde; 9. hoofddeksel; 10. kledingstuk; 12. ontspanningsbedrijf; 13. eenh. v. electr. stroomsterkte; 15. keukengerei; 20. natuurkundeterm; 21. ons inziens; 22. rondhout; 24. zweefrek; 25. dikke stok; 28. berghol; 29. myth. figuur; 31. uitroep; 35. goud (fr): 37. afgemat; 39. boom; 40. verhoogde toon; 46. onmeet baar getal; 47. couplet; 48. pl. in Gel derland; 50. windrichting; 51. jongens naam: 55. edel; 58. N.V. (duits); 60. van het lopende jaar; 61. voorzetsel; 63. bergplaats; 65. plaats; 66. paradijs; 67. wederhelft: 69. koeienmaag; 73. in- hondsmaat; 75. titel; 76. bolgewas; 77. N.V. (fr). HORIZONTAAL: 1. slaap; 4. oma; 7. nagel; 10. vertoe ven; 13. Deli; 14. vest; 16. boa; 18. Lia 20. Rus; 22. ent; 23. stalles 25. uit; 26 To; 27. sijs; 28. it; 29. o.k.; 30. ami; 32. dor; 34. m.o. 36. knobbel; 37. parasol; 38. e.o.; 39. tot; 41. ^I.T.S.; 42. n.m.; 43. pp; 45. end; 47. p.d.; 48. lee; 49. leguaan; 50. les; 52. ene; 53. ork; 54. one; 55. rose; 59. prof; 62. aandenken; 65. Weesp; 66. Ena; 67. islam. VERTICAAL: I. sibbe; 2. ave; 3. pel; 4. Ot; 5. moei lijk; 6. a.e.; 7. nee; 8. Ans; 9. leest; II. r.i.; 12. v.v.; 13. dato; 15. trui; 17. ontknopen; 18. las; 19. als; 21. uit monden; 23. symbool; 24. storten; 29. oke; 30. abt; 31. iet; 32. dan; 33. ras; 35. olm; 40. snurken; 44. peer; 45. ego; 46. dak; 47. plof; 48. leeuw: 51. sesam; 56. o.a.s.; 57. sap: 58. en; 59. p.k.; rei; 61. ons; 63. de; 64. na. Ons bureau is thans aangesteld als het enige boekingskantoor voor Soest en omgeving voor het bespreken van de dagtochten, welke worden uitgevoerd door ALLE gepubliceerde tochten gaan door, dus geen teleurstellingen, en worden van en naar Soest uitgevoerd. GRATIS programma's verkrijgbaar bij: STEENHOFFSTRAAT 9a, TEL. 16571 en 14905 Bij een snelheidscontrole op de Stad- aouderslaan, waarbij de radaroppara- tuur werd gebruikt, werden geen over tredingen van de maximumsnelheid geregistreerd.. Wel hield de politie tij dens deze controle de 18-jarige I. J. M. L. aan, die op een crossbrommer reed. Hij bleek niet te zijn verzekerd en bo vendien vertoonde het apparaat ver schillende gebreken. L. deed er af stand van. Op het kruispunt Eikenlaan-Kolonie- weg verleende de automobiliste me vrouw A. W. v. d. P.-V. uit Baarn voorrang aan de bromfietsende scholier C. M. V. K. (16) uit Amersfoort. Me vrouw v. d. P. zette haar auto op het kruispunt stil, maar de bromfietser kon de botsing niet meer vermijden. Hij sloeg over de motorkap van de wagen heen, maar liep wonderlijk genoeg daarbij geen verwondingen op. Zijn brommer werd zwaar beschadigd. Op de Nieuweweg werd de 8-jarige Robbie W. aangereden door een perso nenauto, bestuurd door R. v. d. Z. (24) uit Zeist. De jongen stak, na enige aar zelling, de rijbaan over, juist voor de voorbijrijdende v. d. Z. Hij sloeg over de motorkap heen en bleef op het weg dek liggen. Robbie liep een hersen schudding op en werd per ambulance naar het ziekenhuis Zonnegloren bracht. De auto werd licht beschadigd. A.s. woensdag 30 mei zal de feestelijke heropening plaatsvinden van het res taurant „De Korte Duinen", onderdeel van Avia Dienstencentrum aan de Birkstraat. De officiële ingebruikne ming zal geschieden door de burge meester, mevrouw mr. J. M. Corver- Van Haaf ten. Ter gelegenheid van dit feestelijk ge beuren maakt de directie van De Korte Duinen een bijzonder gefc naar de Stichting Bentinckfonds. „In plaats van bloemen", zo staat er op de uitnodiging, „zullen wij uw bij drage aan de Stichting Bentinck- Fonds" bijzonder waarderen. U kunt ten name van bovengenoemd fonds storten op postgiro rekeningnummer 26 33 23 6 of bij de Nederlandse Mid- denstandsbank, Soest, rekening num mer 68 43 64 875". De officiële herope ning vindt plaats om 14.30 uur. Het visseizoen voor de hengelsport liefhebbers zal dit jaar niet op de traditio nele 1 juni aanvangen, maar bij beschikking van de minister reeds op donder dag 31 mei (Hemelvaartsdag). De opening van het visseizoen betekent voor meer dan een miljoen hengelaars een nieuwe periode van onschuldige, soms spannende, maar altijd ontspannen de vrijetijdsbesteding, die kan worden aangemerkt als een heilzame compen satie voor het vaak gejaagde leven van alledag. Juist daarom geven medici vaak aan hun overspannen patiënten het advies om te gaan vissen. Wie om welke reden ook gaat vissen, zal er verstandig aan doen zich op de hoogte te stellen van enkele voor het vissen belangrijke bepalingen. Zowel voor de ervaren hengelaar als voor de beginneling is dat beslist noodzakelijk om moeilijkheden en teleurstellingen te voorkomen. Benodigde papieren Om de visstand te beschermen en te kunnen bekostigen dienen bepalingen in acht te worden genomen ten aanzien van gesloten tijden, maten der vissen en de vereiste papieren. Voor het vissen met één gewone hen gel dient men in het bezit te zijn van een zogenaamd bijdragebewijs, dat 4,kost. Kinderen beneden 15 jaar zijn hiervan vrijgesteld. Men heeft een kleine visakte nodig voor het vissen met ten hoogste twee gewone hengels, of één speciale hengel, of één peur. Een kleine visakte kost 10,75. Wie te niet zo eenvoudig en zomaar een brief je van de een of andere boer is be slist niet voldoende. Ook daarom zijn de meeste hengelaars lid van een hen gelsportvereniging die geviseerde verg. geeft voor goed viswater. Ook kan men wel dagvergunningen bekomen bij b.v. botenverhuurders. Er is één mogelijkheid om te vissen zonder vergunning. Dat geldt echter maar voor één gewone hengel. Dat wil zeggen een hengel met b.v. deeg, aardappel of worm (dus niet voor de zgn. speciale of snoekhengel) in wat men aanmerkt als openbare veerwate- ren. Het bijdragebedijs is echter ook daar vereist. Een speciale hengel is elke hengel ge aasd met ander aas als geoorloofd voor de gewone hengel. In het algemeen is dat de zogenaamde hengel geaasd met vis, ook wel snoekhengel. Een werp hengel kan zowel een gewone als een speciale hengel zijn. Dat hangt af van het aas waarmee men vist. vaak in scholen voor in meer en plas. in polders, kanalen en niet te snel stromende rivieren. Te vangen met made, worm, deeg, aardappel. Snoekbaars kan 120 cm lang worden. Heeft voorkeur voor ruim enigszins troebel water. Aas: kleine voorn, stuk je vis. Hapt ook in spinner en lepel. Snoek kan (vrouwelijk) 140 cm, man nelijk) 80 cm lang worden. Exemplaren van meer dan een meter (de harte wens van elke visser) en een gewicht van 25 pond worden regelma tig gevangen in ruimer water. Heeft voorkeur voor helder water met enige begroeiing. Aast op blankvoorn van 13 - 20 cm. Als kunstaas wordt gebruikt de spinner met breed langzaam draaiend blad, en de lepel. Gesloten vistyden Voor de meeste vissoorten geldt een gesloten tijd van 1 april tot 1 junL Voor baars van 16 maart tot 1 juni. Voor Snoek van 1 maart tot 1 juli. Liefhebbers van snoeken zullen dus nog een maand geduld moeten hebben. Voor zeelt en paling gelden geen ge sloten tijd, doch men dient te beden ken dat er wel gesloten tijden zijn voor de vistuigen waarmee ze in het alge meen worden gevangen. Voor alle soorten sportvistuign (met uitzondering van de peur) geldt een gesloten tijd: a. gedurende de nacht, dat is een uur na zonsondergang tot een uur voor zonsopgang voor het gebied van de binnenvisserij met uitzondering van een gedeelte van de beneden rivieren; b. voor de rivieren van 1 april tot 1 gelijk met meer dan één van deze vis tuigen of met andere vistuigen wil vis sen heeft een grote visakte nodig. Die Kost 32,-. Alles plus legeskosten die nooit meer dan 1 gulden mogen be dragen. Het hengelbewijs of visakte moet men afhalen aan het politiebureau Van Weedestraat hoofdingang. Behalve bijdragebewijs of akte dient men in het bezit te zijn van een ver gunning van de rechthebbende op het visrecht. Dat kan een particulier zijn, een beroepsvisser of een overheidsin stantie. Maar meestal is het de een of andere visserijvereniging. Die vergun ning moet geviseerd zijn door de Ka mer voor de Binnenvisserij. Dat gaat Een goede gewoonte: verniel de begroeiing niet en neem de rommel mee. Enkele minimum vismaten Het Avia-restaurant, waarvan het vorige leven zo ko rtstondig was, is herbouwd en zoals de foto uitwijst nadert het zyn voltooiing. Voorn 15, baars 22, zeelt 25, paling 28, karper 35, brasem (geen), snoekbaars 45 (tijdeijk 42), snoek 50 cm. Vissen en hun prijslijst De voorn kan 40 cm lang worden. Het is een veel en overal voorkomende vis soort. Hij heeft op zijn menu worm, made, insecten, deeg, aardappel enz. De baars wordt 50 cm lang. Komt vooral voor bij schoeiingen en bij dik ke kroosdammen. Hij bijt in worm, made, zgn. spinnen en kleine blank voorn. (Als houder van 'n kleine visacte mag men 30 ondermaatse visjes in voor raad hebben). Ze Zeelt wordt 60 cm lang. Men treft hem in ondiepe en vuile sloten. Hij aast op worm. Van de aal of paling kunnen vrouwe lijke exemplaren 140 cm worden, man nelijke slechts 45 cm. Een volwassen aal is 7 - 20 jaar oud. Zij bijten in worm en kleine vis. Mag ook bij nacht worden gevangen met de peur. De karper wordt 120 cm. Is het ver schalken vroeg of laat op de dag in ondiep water, met vorm of aardappel. Brasem kan 75 cm lang worden. Komt juni; c. voor het IJselmeer en de overige binnenwateren van 16 maart tot 1 juni. Verboden vangmiddelen Het strikken van stilstaande snoek of langzaam zwemmende brasem is ver boden, evenals de zetlijn of stek voor paling. Verder zijn verboden alle mid delen die geëigend zijn om vis te be dwelmen of te verwonden. Algemene wenken. In gesloten tijd of ondermaats gevan gen vis dient terstond in hetzelfde water te worden teruggezet. Pak gevangen vis met natte handen aan ter bescherming van de slijmlaag. Dat geeft betere overlevingskansen bij terugzetten in het water. Neem slechts een enkel exemplaar mee voor consumptie. Dat komt de visstand ten goede. Verwijder de haak met hakensteker. Dat voorkomt onno dig martelen. Raadpleeg in bepaalde twijfelgevallen een goed boek, een ervaren hengelaar of - over wat mag of niet mag - de politie. Wees zuinig op uw omgeving. Laat geen prullen achter. Het bestuur van de afdeling Soest van de Party van de Arbeid is niet content met het antwoord dat zij van de Stichting Samenbouwcorporaties op haar ver zoek, huurverhogingen niet op 1 april maar op 1 mei te laten ingaan. Reden van dit verzoek was een te late berichtgeving van de zijde van de stichting, die een maand eerder had moeten gebeuren en bovendien het ver zuim van de stichting de bewoners te wijzen op de beroepsmogelijkheid. Het afdelingsbestuur schrijft nu: „De late berichtgeving van het ministerie van volkshuisvesting is geen excuus om de huurverhoging per 1 april 1973 te doen ingaan. De minister heeft immers gezegd dat de huurder, minimaal een maand van de huurverhoging in werking treedt, in kennis moet worden gesteld van de plannen tot huurverhoging. U heeft niet aan die voorwaarde voldaan zodat u de huurders die per 1 april de ver hoging hebben voldaan, alsnog bericht dient te zenden dat zij het teveel be taalde in mindering kunnen brengen op de eerst volgende huurbetaling". Het afdelingsbestuur is verder van me ning dat de stichting zich ten onrechte beroept op een door de minister geno men beslissing ten aanzien van Amster dam. „Deze is niet van toepassing op Soest. Als u zelf een verzoek tot de minister had gericht, zou u misschien een bruikbaar argument kunnen aan voeren". Ten slotte maakt het afdelingsbestuur bezwaar tegen een onduidelijke verwij zing naar de beroepsmogelijkheid. „Een ambtelijk gestelde brochure is niet voor iedereen leesbaar". Men is van mening dat in een tijd van openheid er een betere vorm van service aan de bewoners geleverd zou moeten worden, muur te hoog zou worden.

Soester Courant | 1973 | | pagina 5