Ruim zeven maanden na brand Restaurant «De Korte Duinen» heropend f K.V.P afdeling Soest en Soesterberg organiseren open hearing over de toekomst van de vliegbasis Auto komt tegen huis tot stilstand SCHIJNSUKSES VOOR AFRIKAANSE EENHEID Al is de leugen nog zo snel Donderdag 7 juni 197:» 51© jaargang no. 41 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29, Soest Tel. 14152' - Bost giro 12U15U Interkerkelijke Dienst op 2e Pinksterdag Zingend geloven Natuurwandeling Winkeldieven lieten buit achter Jeugdige winkeldief liep in de val Dubieuze rol van moeder Bustocht 65-plussers Drieling geboren Jazz-avond in Artishockgebouw Lagere schooljeugd stal antwoorden voor huiswerk Auto tegen boom Het oog gericht op nutteloze kernproeven 8-jarig jongetje aangereden Twee auto's total-loss Bromfiets contra fiets SOESTER S COURANT Abonnement per kwartaal ƒ4,75. Bulten Soest per kwartaal ƒ9, Verschijnt iedere donderdag De bijeenkomst van de Organisatie voor Afrikaanse Eenheid die onlangs werd gehouden, is niet zo'n geweldig sukses geworden. Het begon al zeer onaangenaam door Libisch optreden: een algemene aktie om alle relaties met Israël te verbreken zolang dit delen van een mede-lid (Egypte) on rechtvaardig bezet hield. Eigenlijk niet eens zo'n vreemd voorstel op een ver gadering die de Afrikaanse solidariteit wil bevorderen, maar op politieke gronden eenvoudigweg geen haalbare kaart - nog daargelaten dat niet alle Afrikaanse landen zoveel sympathie koesteren voor de Islam en voor Libye dat b.v. door militaire steun aan Oe- ganda's president Arnin weinig bij draagt tot rust en orde in het wereld deel. Maar verder is er ook totaal niets uit de konferentie gekomen, behalve dan dat er nieuwe beloften werden afge legd van steun aan alle groeperingen die strijden tegen koloniale en radika- Ie overheersing zoals dit genoemd wordt - tegen Rodesië, Zuid-Afrika en Portugal dus. Maar met het eko- nomisch handvest is men wederom zeer weinig opgeschoten, terwijl juist hier belangrijk werk gedaan kon wor den: juist in ekonomisch opzicht raken de meeste Afrikaanse landen er steeds beroerder aan toe en de ekonomie moet het geld opleveren om in alle opzichten het lot van de bevolking te verbeteren. De daarvoor benodigde solidariteit blijkt echter niet opge bracht te kunnen worden. Waarbij vooral van belang is dat het wereld deel wel groot is maar de bevolking in vele gevallen maar klein, te klein om menige taak alleen te kunnen uit voeren. Als iets dwingt tot samenwerking zou dit het moeten zijn. Een enorme stap voorwaarts zou b.v. al te maken zijn als Afrika zelf zijn grondstoffen ging verwerken tot produkten in plaats van ze slechts te leveren als materiaal voor industrieën elders. Bij gebrek aan werkelijke suksessen ls daarom de grootste fanfare aange heven over de „verzoening" tussen Tanzanië en Oeganda. Sinds president Amin door een staatsgreep president Obote verjoeg, zijn de betrekkingen slecht geweest, vooral omdat Obote in Tanzanië onderdak kreeg maar ui teraard niet van plan was zijn mond te houden. Zo gaf hij twee weken ge leden nog een aardig overzicht uit van de bloedbaden die Amin sinds de machtsovername heeft uitgevoerd. President Nyerere van Tanzanië staat ook niet bepaald sympathiek tegen over zijn nieuwe buurman, niet alleen doordat diens methoden van bestuur hem tegenstaan, maar ook omdat Amin door verdrijving van Aziaten en van Britten weliswaar zogezegd onaf hankelijker is geworden maar ook ar mer. En Tanzanië placht altijd aardig mee te verdienen aan de Oegandese export omdat die over haar havens liep. wat nu ook een stuk minder is geworden. Maar goed: Amin en Nyerere hebben hun vete begraven dankzij bemidde ling van de OAE. Maar niet al te diep: het logisch gevolg van de bijlegging van het geschil zou hebben moeten zijn dat b.v. de diplomatieke vertegen woordigers over en weer waren te ruggekeerd. Maar zover gaat de ver zoening nu ook weer niet. Dit is dan het „sukses" van de OAE-konferentie. Het aantal variaties in openingsceremonies is weer met één uitgebreid; het grillen van een biefstuk. Dankzij het feit dat Soest een vrouwelijke burge meester heeft, was dat mogelijk. Mevrouw Corver deed het voortreffelijk en ronde de zaak als „serveerster" goed af toen zij haar „werkstuk" aanbood aan de president-directeur van Avia Nederland, de heer A. H. Hoegen Dükhof, en toen vroeg „Wal wilt u er b(j drinken?" En dat allemaal onder de ogen van de vele genodigden; want iedereen was er weer bij de opening van het restau rant „De Korte Duinen" aan de Birk- straat; van de notaris, bestuursleden van de Soester Zakenkring, de politie chef, de brandweercommandant en zijn preventie-offcier tot de directeur van de sportstichting toe. Geen wethou ders of raadsleden die alleen bij „eerste palen" komen. Ook de bouwers en zij werden publie kelijk nog eens bedankt voor hun voor treffelijk werk. Ruim zeven maanden na de catastrofale brand stond er, dankzij hun arbeid, een practisch iden tiek restaurant, voorzover het het in terieur betreft. Buiten is het rietendak er niet meer op gekomen, maar het is qua stijl nu aangepast aan de overige bebouwing van Avia's Dienstencen trum. Ook is het zodanig geconstrueerd, dat de bouw van een verdieping, die dan tevens als restaurant gebruikt kan worden, mogelijk is. Die uitbreiding is evenwel niet op korte termijn gedacht, maar hangt af van de ontwikkeling van het restaurant. Avia's-drecteur was vorige week de gastheer, die verwelkomden en bedank te. Dank aan de Haarlemse architecten Smit en Van Rossum, de Soester Bouw Maatschappij, de firma's Bosman, Van Dijk en Van de Dijssel, de Soester Schilders Combinatie en de leveran ciers van de inventaris. Dank ook aan de gulle gevers, die ge volg gaven aan de oproep in plaats van bloemen geld te geven aan de Stichting Bentinck-fonds. Dit voortref felijke idee leverde het fonds een be drag van 2000 gulden op. Oud-burgemeester Bentinck kreeg het aangeboden en hij sprak woorden van waardering voor deze bijzonder mooie gift. Dank bracht hij aan het immer actieve bestuur van de Stichting Ben tinck Fonds, dat naar hij hoopte nog vele jaren in staat gesteld zal worden haar prachtige werk te verrichten. Ook de burgemeester, mevrouw mr. J. M. Corver-van Haaf ten, voerde het woord. Als hoofd van de brandweer had zij „passief" vooraan mogen staan bij haar eerste spectaculaire brand in Soest, en zij stelde het op prijs nu „actief" deel te mogen nemen aan de heropening van het restaurant. Zij vond wel dat de directie een onbe grensd vertrouwen in burgemeesters en vrouwen moest hebben om haar met „de grill te laten spelen". Zij wist dat velen het betreurden dat het char mante gebouw met het rietendak was verdwenen, maar vond ook dat het nieuwe pand niet misstond in deze om geving. Zij wenste allen veel succes en sprak de wens uit dat veel publiek de weg naar het restaurant zou weten te vinden. Daarna grill-de zij de biefstuk, die ze samen met de heer Hoegen Dijkhof, ook de heer Scholtmeijer mocht proe ven, nuttigde. Om het restaurant zo perfekt mogelijk te doen funktioneren, is de exploitatie overgedragen aan Lunch and Party Catering B.V. uit Den Haag. Daarvan sprak de heer Ebbinge, die zei te zul len proberen het restaurant in dezelfde sfeer als voorheen voort te zetten. Hij bood de burgemeeser bloemen aan en een broodboompje aan de heren Hoe gen Dijkhof en Vogt. Biefstuk a la Corver-v. Haaften Op 2e Pinksterdag zal er in de Ichtus- kerk aan de Alb. Cuyplaan een Inter kerkelijke dienst gehouden worden, waar zal spreken ds. D. W. Veldkamp uit Bussum. Het onderwerp is „Als God de hemel opent". Aan deze dienst wordt medewerking verleend door het Christelijk Jeugdkoor „de Tuinfluiters" uit Woudenberg, onder leiding van de heer E. van de Kamp. De dienst be gint om tien uur. Een ieder is van harte welkom. Voor verdere bijzon derheden zie men de advertentie el ders in dit blad. Vanavond zal er in de Julianakerk weer een zangdienst zijn voor ieder die graag zijn geloof uitzingt en het vooral samen met anderen wil doen. Medewerking zal worden verleend door een jeugdkoor uit Baarn, onder leiding van de heer Hans van der Steen; or ganist de heer J. Pieneman. De meditatie wordt deze keer verzorgd door ds. H. J. Oldemans uit Hilversum over „Het Gebed". De aanvang van de samenzang voor de dienst is ongeveer om 19.45 uur. Iedereen is van harte welkom. De maandelijkse wandeling van de Natuurbeschermingswacht „Eemland" wordt ditmaal niet op de tweede zon dag van de maand, maar op Tweede Pinksterdag gehouden. Om 14.00 uur start men voor een 1 Va a 2 uur durende polderwandeling vanaf de parkeerplaats achter de Oude Kerk te Soest. Veel aandacht zal worden besteed aan de rijk bloeiende flora in en langs de sloten. De deelneming is gratis. Twee donker uitziende mannen werden in de kledingzaak van de firma Mid delman op heterdaad betrapt bij het wegnemen van costuums. Terwijl de een 'n pantalon paste, vulde de ander een meegebrachte tas. Zich ontdekt ziende, namen zij de benen de tas achterlatend. Daarin werden drie cos tuums aangetroffen. Buiten gooiden de mannen nog drie leren jasjes weg. Zij zijn niet achterhaald. De 11-jarige M B. uit Soest, die zich schuldig maakte aan winkeldiefstallen bij plaatselijke radio-handelaren, is door eendrachtige samenwerking van de betrokken winkeliers in de val ge lopen. Het knaapje, dat in samenwerking met zijn 35-jarige moeder de diefstallen pleegde, nam bij radio- en t.v. handel Audio aan de Kerkstraat een tuner weg, waarvoor een speciale stekker nodig is. De diefstal werd ontdekt en De leidster van het Dienstencentrum Soesterberg organiseert op woensdag 27 juni a.s. een bustocht voor 65 plus sers naar Safaripark en recreatie-oord „De Beekse Bergen" te Hilvarenbeek (Tilburg). Er zal onderweg een kopje koffie ge dronken worden en in Oirschot hoopt men een Brabantse koffietafel te ge bruiken. Vertrek 9 uur en thuiskomst 17.00 uur. De reis kan alleen doorgang vinden bij een opgave van tenminste 45 personen. U wordt verzocht U vóór 12 juni a.s. op te geven bij de leidster van het Dienstencentrum, tussen 10 en 11 uur *s morgens, onder tel.nr. 03463-1402 of bij de projektleider onder nr. 02155- 19289. In het ziekenhuis Zonnegloren schonk mevrouw J. L. D. Simoons-de Boer het leven aan een drieling; Martin (3030 gram). Jeroen (2340 gram) en Justin (1940 gram). De moeder en haar drie zonen maken het goed. Justin ligt in de couveuse. Het echtpaar Simoons. dat in de flat Haverweerd woont, had nog geen kin deren. Morgenavond organiseert Artishock om negen uur een jazz-avond in de ten toonstellingszaal van het AS-gebouw. Dan treden op Hans Dulfer, sax, Jan Jacobs, bas, Guus van Zanten, drum, Neppy Noya, konga, en Dahaoud, Kon- ga. Gezien het resultaat van de vorige ver wacht men een grote publieke belang stelling. Toen was de opbrengst voor het Medisch Comité Nederland-Viet- nam. De Soester kunstenaars willen proberen wat vaker dergelijke muzi kale evenementen op de vrijdagavond te doen plaats vinden binnen hun bol werk aan de Steenhoffstraat 46. ©nder leiding van Thea Prinsen zal •en actie gevoerd worden voor een aanschaf van een piano waarvan ook de Werkeroep „Kamermuziek in Soest" en de „Play-in's kunnen profiteren. de plaatselijke handelaren werden verzocht bij vraag naar dat stekkertje de politie te waarschuwen. De val sloeg dicht toen hij zich daarvoor naar radio Schoemaker begaf. Bij het onderzoek bleek dat hij ook reeds enige luidsprekerboxen, drie cassette-recorders en een draagbare radio had meegenomen, voor een to taal waarde van 2000 gulden. De rol van de moeder bestond in het afleiden van het winkelpersoneel. Inlichtingen by drs. J. L. Mcnne, voor zitter van de KVP Soest en Soester berg, telefoon 17972. De familie J. v. d. Brink, wonende Beetzlaan 12, Urecg maandagmiddag om streeks half vgf de schrik van haar leven door een zware klap tegen de zij muur van het huis, gevolgd door het omvallen van enkele siervoorwerpen op een kast in de woonkamer. Dit als gevolg van een uit de koers geraakte per sonenauto. die tegen het huis tot stilstand kwam, na eerst door drie tuinen te zy'n gereden. De bestuurder van de auto, de 32- jarige timmerman C. v. d. G. uit Bus sum, die met twee broers van zijn werk op weg naar huis was, kwam er evenals zijn broers zonder verwon dingen af. Op het moment van het ongeluk was er niemand op het trottoir en was er ook geen tegemoetkomend verkeer. Ook mevr. J. Birkhof, die aan de Beetzlaan 14 woont, mocht van geluk spreken. Zij was net klaar met het grasmaaien in de voortuin, toen de auto er door reed. Samen met een kind, dat haar in de tuin geholpen had had ze net het tuingeredschap opge ruimd. Van der G. reed in de richting van de Nieuwstraat, toen ter hoogte van Beetzlaan 23, door onbekende oorzaak het stuur van zijn auto uit zijn han den sloeg. De wagen schoot naar links en reed via het trottoir de tuin van nummer 24 binnen. Daarbij vernielde hij een gedeelte van een stenen muur tje, een heg, reed vervolgens de hou ten erfscheiding met nummer 14 ge deeltelijk aan flarden en daarna de houten afrastering van de woning nummer 12, waar de auto tenslotte te- Dc peil geeft aan welke weg de onbestuurbare auto volgde. gen de zijgevel tot stilstand kwam. Als gevolg van de klap ontstonden twee scheuren in de buitenmuur en binnen ontstond schade aan het stuc werk. Bovendien viel een aantal sier voorwerpen stuk. De auto werd zwaar beschadigd en moest worden weggesleept. De politie stelt een technisch onderzoek in. Volgens de politie heeft Van der G. niet hard gereden. Zelf verklaarde hij dat hij niet harder reed dan veertig kilometer per uur: „ik rijd hier altijd met opzet erg rustig, omdat er altijd kleine kinderen spelen". Het was een geluk, dat dit op het moment van het ongeluk niet het geval was. Mede daardoor bleef het bij zeer aanzienlij ke materiële schade. De afdelingen. Soest en Soesterberg van de K.V.P. organiseren op dinsdagavond 19 juni a.s. een open hearing over de toekomst van de vliegbasis Soesterberg. Behalve de meest bij de basis betrokken gemeentebesturen van Soest, Zeist en De Bilt, toont ook „Den Haag" belangstelling. De KVP-kamerleden Van Zeil en Van Eisen (de defensie specialist van de KVP en ex-generaal) zegden reeds toe deel te zullen uitmaken van een forum. Beide kamerleden stelden tezamen met de KVP-er Van Schaik onlangs de volgende vragen aan de minister van Defensie en aan de minister van Volks gezondheid en Milieuhygiëne. 1. Is het de Ministers bekend, dat zo wel provinciale staten van Utrecht als de raden van Utrecht en andere Utrechtse gemeenten zich hebben uit gesproken vóór verplaatsing van de vliegbasis Soesterberg naar elders en wel op basis van overwegingen van de bevolkingsdichtheid in het desbe treffende gebied, de lawaaioverlast en de aantasting van het milieu? 2. Willen de Ministers de Kamer mee delen of zij de in vraag 1 vermelde overwegingen en de conclusie waartoe deze hebben geleid, nml. dat een ver plaatsing van de vliegbasis Soester berg zeer dringend gewenst is, onder schrijven? 3. Indien en voor zover het antwoord op vraag 2 bevestigend luidt, is dan de Minister van Defensie bereid in NAVO- verband een wijziging van het patroon van vliegbases, met name ten behoeve van het Utrechtse gebied en zonder dat dit elders tot een zelfde zeer onge wenste situatie leidt, te bepleiten, als mede voor zover een algeheel verdwij nen van de vliegbasis Soesterberg niet tot de mogelijkheid behoort, een slui ting in vredestijd? 4. Indien de in vraag 3 gevraagde ac tiviteiten op korte termijn niet tot een positief resultaat leiden, zien de Minis ters dan nog mogelijkheden voor het verkrijgen van minder lawaaioverlast en, zo ja, welke, alsmede op welke termijn? De avond wordt gehouden in bet Dorpshuis aan het Dorpsplein te Soes terberg en begint om 20.00 uur. Ieder een is van harte welkom. Een merkwaardige aeliviteit van een aantal leerlingen van de Margrielschool is in het afgelopen weekend aan het licht gekomen. Gebleken is dat er in de afgelopen tijd gedurende het weekend meermalen in de school werd inge broken om de antwoorden voor het huiswerk uit het uitkomsten-boekje over te schrijven. Eén van de drie jongens, die dat de dag na Hemelvaart ook wilde doen, trapte bij het binnenklimmen van de school door een kelderraam, een toe voerbuis van de centrale verwarmings ketel in de kelder kapot. Daardoor stroomde het water de keldef in en zette die in een oogwenk blank. De brandweer is me de motorsppuit een halfuur bezig geweest om het water weg te pomppen. De jongens, A. G. D. (8) en de broer tjes B. (9) en F. de G. (11) kozen dit keer voor hun toch het kelderraam; in andere gevallen werd ook wel gebruik gemaakt van een raam op het platte dak. Eenmaal binnen liepen de leerlingen, hoeveel het er in de loop van de tijd geweest zijn kon niet worden vastge steld (overigens bekenden de drie knaapjes meer dan eens in de school geweest te zijn), naar de lessenaar van de onderwijzer om uit de antwoorden boekjes voor taal- en rekenopgaven de antwoorden over te schrijven. Daar zal nu wel een eind aan gekomen zijn. Het drietal nam na het afbreken van de toevoerbuis direct de benen, maar A. D. vertelde thuis wat er gebeurd was. Zij vader lichtte direct de politie in, die de hulp inriep van de brand weer. Aan de „schoolprestaties" van de leerlingen zal nu het recht ge twijfeld worden. Ook nu heeft de waarheid het uiteindlijk weer van de leugen gewonnen. Op de Dorrestcinweg raakte de 53- jarige H. G. uit Voorburg met zijn per sonenauto in de berm, toen hij moest uitwijken voor een tegenligger. Met flinke snelheid reed hij daarna tegen een boom als gevolg waarvan de auto total-loss raakte en moest worden weg gesleept G. kwam met de schrik vrij. De Franse kernproeven midden in de Stille Oceaan hebben grotere protesten opgeleverd dan ooit tevoren - het is toch al de dertigste daar. De regering in Parijs heeft duidelijk te kennen ge geven zich van alle beroering niets aan te trekken, want dat wordt gemoti veerd met wetenschappelijke rapporten waaruit mag blijken, dat het allemaal veel lawaai om niets is. De radio-aktiviteit die vrijkomt zou zeer gering zijn en de gevaarlijkste be standdelen vooral zouden voor ze in de bewoonde wereld aankomen zo ver zwakt zijn, dat het effekt ervan veel minder is dan van bijvoorbeeld televi sietoestellen. Het zijn geen rapporten overigens waaronder alle deskundigen bereid zijn hun naam te zetten. Vooral de landen die letterlijk gespro ken het dichstbij het vuur zitten, heb ben andere opvattingen. Tenslotte is na vorige proeven geble ken dat bijvoorbeeld vijfduizend kilo meter van de atol Mururoa in Nieuw Zeeland de melk sterk gestegen per centages radioactieve stoffen vertoonde. In Australië en Nieuw Zeeland is van vakbondszijde al scherp gereageerd op de Franse onverschilligheid jegens an dermans klachten. Een boycot van alle Franse produkten is aangekondigd in de overtuiging dat dit de beste ma nier is om bij wijze van spreken de kernroeven iets dichter bij het bed van president Pompidou te brengen. Het is ook het enige wat een beetje effektief kan zijn. Officieel is de zaak ook aanhangig ge maakt bij het Internationaal Gerechts hof in Den Haag, waarbij als argument onder veel meer wordt gebruikt, dat door vervuiling van de atmosfeer in breuk wordt gemaakt op de soevereini teit van de klagende landen. Maar veel effect hoeft niemand te ver wachten. Het hof werkt uitermate langzaam en de zaak kan nog wel ja ren slepen. Bovendien - al kwam er snel een uitspraak, dan nog schiet nie mand er veel meer op. Parijs erkent de bevoegdheid van het hof niet om zelfs maar kennis te nemen van de zaak. En waarom dit alles? De proefexplosies in de Stille Zuidzee zijn gevolgd op die in Algerië, waar men er na de onaf hankelijkheid snel een eind aan maak te, zelfs al werden ze diep onder de aarde uitgevoerd, zodat inderdaad de overlast voor iedereen zo goed als nihil geacht kan worden. Wat Frankrijk nu in de praktijk be proeft. zijn koppen voor de raketten van zijn kernonderzeeëers, waarvan er over vier jaar twee onder het opper vlak van de oceanen zullen varen. Een nucleaire zeemacht waarvan niemand onder de indruk kan komen en die militair bijzonder weinig voorstelt. Trouwens, of ze met nog enigszins pre- senabele wapens zullen varen is nog de vraag. Het eindeloos lang experimenteren duidt erop, dat het niet gaat zoals het moet. Frankrijk heeft nu al de helft meer proeven genomen dan de Brit ten die ermee zijn opgehouden omdat ze hadden wat ze wensten. En dat is ook een bron van ergernis: dat een behoorlijke vervuiling van de atmo sfeer - en niet alleen voor de direkte omgeving, want het spul draait nog tijden om de aarde voor het overal neerstrijkt - om gering nut wordt uit gevoerd door lieden, die kennelijk niet zo bijzonder bekwaam of gelukkig wer ken. Protesten klinken overigens nu ook in Parijs zelf, waar de geste om zonne brillen naar Polvnesië te sturen om de bevolking in staat te stellen het spek takel goed te zien, bespot wordt door voor te stellen de proef voor de Franse kust zelf te houden als het zo'n toe ristisch aantrekkelijk schouwspel is. Maar waarschijnlijk staakt Pompidou de proeven pas als de Fransen zelf zich bewust worden dat het geldverspillerij is. KANTMAN. Op de Koninginneiaan, nabij de Re gent esselaan werd de 8-jarige jongen E. S. aangereden door de automobiliste mevrouw G. H. B. (29). De jongen stak op zijn fiets plotseling de weg over en werd toen geschept door de auto. Met lichte verwondingen werd hij per am bulance naar het ziekenhuis Zonne gloren gebracht, vanwaar hij, na be handeld te zijn, naar huis kon terug keren. De twee auto's welke betrokken wa ren bij een botsing in de bocht bij „de duizend dennen" op de Soesterbergse- straat werden totaal vernield. Persoon lijke ongelukken deden zich echter niet voor. De 21-jarige Amerikaanse mili tair M. W., die in de richting Soest reed, raakte in de bocht de macht over het stuur van zijn wagen kwijt en botste vervolgens tegen de hem tege moet komende auto. bestuurd door de heer H. J. S. (47) uit Amersfoort. De marechaussee stelt een onderzoek in. Bij een aanrijding op de Steenhoff straat raakte de 27-jarige electromon- teur A. B. A. gewond. Hij werd per ambulance naar Zonnegloren gebracht. A. fietste in de richting Soestdijk, toen hij werd ingehaald door de bromfiet ser H. L. te L. (16) uit Naarden. Bij het passeren kwamen zij met elkaar in aanraking, waardoor beiden kwamen te vallen. A. kreeg verwondingen aan beide knieën: na behandeling in het ziekenhuis kon hij naar huis. De brom fietser kwam er zonder verwondingen af. Er was alleen schade aan fiets en de kleding van A.

Soester Courant | 1973 | | pagina 1