Nieuw-Loosd recht Ton Beuken PALEIS SOESTDIJK Uw vrouw is'n exclusieve Wiewei keuken waard! Politieke partijen als gesprekpartners voor de vereniging De Soester Gemeenschap J PARTTIME VERKOOPSTERS Cultuurbeleid gezamenlijke doelstelling ST. BARBARA Verzorging van R.K. Begrafenissen J. LUSTENHOUWER Zeepost P.V. Juliana Post 20 dozen tegels ontvreemd Enquete over verplaatsing weekmarkt Man breekt pols na val van 6 nieter arabia/fins aardewerk Burgerlijke stand U kunt niet alles weten Vergadering commissie beroepsschriften lililifflMflil •1 mm a? Luchtmachtoefeninffen niet zonder lawaaioverlast mogelijk ..Lectuurhuisje" Rode Kruis tiideliik buiten gebruik Hoeveelheid groeit landelijke organisatie boven het hoofd Soest er Courant van donderdag 7 juni 1973 Wiewei (op het. industrieterrein) Telefoon 02158 -1844. Volg vanuit Utrecht en Hilversum de borden Loosdrecht-vliegveld. iV wiewei keukans rff Op de Wiewei permanente keukenshow ziet u 30 keu kens van gerenommeerde merken als voorbeeld van wat Wiewei voor uw vrouw kan doen. U bent hartelijk welkom van dinsdag tot en met zaterdag van 9 tot 17 uur. Ilf De toegang is vrij en... WM praten kost niets.w W Of het al dan niet wenselijk is dat politieke partijen lid kunnen worden van de vereniging De Soester Gemeenschap was aan het eind van een twee uur durend debat, dat in De Open Hof gehouden werd, nauwelijks meer interessant. Alhoewel de avond daarvoor was opgezet, kwam de slotconclusie er meer op neer dat het voor velen onduidelijk was, wat de Soester Gemeenschap deed. Kwantitatief gezien bestond er nauwe lijks interesse voor de vergadering; kwalitatief was er zeker enig gewicht aanwezig. Zes raadsleden t.w. mevrouw E. Korthuis-Elion van de WD, me vrouw M. Walter-Van der Togt en de heer J. van Poppeten van de KVP, de heren B. Joosten en H. Jonker van D '66 en de heer K. Levinga van het PAK. Daarnaast de heer K. Jaarsveld, voorzitter van PVO, de heer W. Licht veld, voorzitter van Artishock, me vrouw G. Huygen-Haring, voorzitter van de Kinderboerderij en de heer H. v. d. Hucht, afgevaardigde van de Par tij van de Arbeid. Van dit gezelschap verdedigde merk waardig genoeg juist de raadsleden de stelling dat de politieke partijen lid zouden moeten kunnen zijn van de Soester Gemeenschap; uitgerekend de raadsleden die de geboorte van de S.G. indertijd met de nodige scepsis hadden gadegeslagen en een wethou der, lid van de P.v.d.A., enige deni grerende opmerkingen over het werk van de S.G. (tijdens de begrotingsbe handeling) had gemaakt. Bijzonder interessant was daarom de vraag waarom juist de P.v.d.A. zich als lid had aangemeld, een aanmelding die overigens door het bestuur van de S.G. in eerste instantie was afgewezen. De verklaring was echter eenvoudig. De heer v. d. Hucht verklaarde dat de consequentie van plaatselijke politiek bedrijven was, overal actief te zijn waar de belangen van Soest behartigd worden. De opstelling van de S.G., los van elke politieke norm, sprak het afdelingsbestuur aan. Voor de heer Jaarsveld was de opstel ling van de S.G. minder duidelijk. Al hoewel hij vanaf de oprichting lid was, vond hij, en hij sprak namens meerdere verenigingen, dat niemand goed voor ogen stond wat de S.G. nu eigenlijk wil. Verder was hij van me ning dat politieke partijen in de ver eniging niet thuishoorden. „Wij hebben geen behoefte aan politieke beïnvloe ding. Vertegenwoordigers zitten in de gemeenteraad, en zijn min of meer onze tegenpartij. Wij kunnen niet in één vereniging zitten", aldus de heer Jaarsveld. Hij stond alleen, want buiten het be stuur dat zich neutraal opstelde, kreeg de heer Jaarsveld van niemand steun. Er volgde een hoogdravend debat over participatie, demoncratie en represen tatieve democratie, waarbij bleek dat de S.G. zich een plaats had toegedacht in het participatieve demokrat.ische be stel; de bundeling van aktiegroepen waarbij ook buiten-parlementaire ac ties gerekend werden. Er werd gesproken over de vertegen woordigers van de verenigingen, die de mening zouden moeten uitdragen van hun achterban, waardoor dan weer geen conflict-situatie zou kunnen ont staan met politieke partijen. De ge dachte aan binding politieke partij en overheid c.q. gemeenteraad zou on juist zijn, zodat de S.G. als taak zou kunnen hebben de afstad burger over heid te overbruggen. De heer v. d. Hucht merkte daarbij op dat ook in de politieke partijen een gevoel van machteloosheid heerste en dat men zich daarom, speciaal voor de culturele meningsvorming, aan wilde sluiten bij de S.G. „Hier kunnen wij de krachten bundelen". Aan de schelding politieke partij en overheid werd ernstig getwijfeld, met name door de heer Jaarsveld en de bestuursleden van de S.G. Naar hun mening wees de praktijk anders uit. Mevrouw Korthuis meende dat politiek continu bezig moest zijn met dagelijkse zaken, derhalve daar moest zijn waar iets gebeurde en zodpende ook partijen lid moesten zijn van de S.G. Er kwam een tussenvoorstel uit de partijen dan geen stemrecht te geven, anderzijds echter meende dat het stemrecht nau welijks gebruikt werd en ook moeilijk te hanteren viel. De heer K. Levinga plaatste daarbij de waardevolle opmerking dat particulie-, ren lid konden worden van de S.G. en zodoende een nolitieke partij, door het aanmelden veel leden een zeer belangrijke ii 'oed op de S.G. zou kun nen gaan uitoefenen. De gspreksleider, de heer C. Swartouw uit Zeist, die tot dan weinig te leiden had, formuleerde enige „pro" en „con tra" argumenten. Naar zijn mening zou vóór het toelaten pleiten, het mee praten, meedenken van alle belang hebbenden over een cultuurbeleid; het niet isoleren van politieke partijen en aan de andere kant het niet-isoleren van de Soester Gemeenschap. De contra-argumenten waren dat juist de S.G. druk wilde uitoefenen op de overheid, die dan vereenzelvigd werd voor Soest. Snestdijk en Soest-Zuid. Kolonieweg 10 - Soestdijk Tel. 2327. b.g.g. 03490-22444 met de politieke partijen, en dat de S.G. zich richt op de behoeften van de individu, terwijl de politiek werkt van uit een maatschappij visie. Een en an der resulteerde in de mening dat de doelstelling van de Soester Gemeen schap duidelijker omschreven diende te worden en daarbij de opvatting dat er niets tegen was politieke partijen als gesprekspartner toe te laten. Naar het oordeel van de heer Jaars veld veranderde er daarmee niets, om dat de vergaderingen van de S.G. allen openbaar waren en tot nu toe de poli tieke partijen er geen enkele belang stelling voor getoond hadden. Het debat werd besloten met een op merking van het bestuurslid van de S.G., de heer H. van Beek, dat zowel de politieke partijen als de S.G. ermee gediend waren dat er nauwer con tact zou komen. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haak jes, achter de naam van het schip vermeld Argentinië: ms „Hugo Kollataj" (13/6). Australië: ms „Abel Tasman" (12/6). Israël: ms „Hope Isle" (13/6). Japan: ms „Tokyo Express" (15/6). Kenya, Oeganda: ms „Teniers" (15/6). Nieuw-Zeeland: ms „Sachsenstein" (14/6). Suriname: ms „Baarn" (14/6). Verenigde Staten van Amerika: ms „Sea-Land Exchange" (13/6). Z.-Afrika (Rep.) en Z.-W.-Afrika: ms „Serooskerk" (13/6). Door bovengenoemde vereniging werd deelgenomen aan een wedvlucht vanaf Roosendaal. Afstand 92 km. Er wa ren 161 duiven in concours die om 18.10 uur gelost werden. De eerste prijsduif arriveerde om 19.13.05 uur en maakte een snelheid van 1417.00 m. per min. De laatste prijsduif arriveerde om 19.31.59 uur. De uitslag luidt; Comb. H. Nap Zn. 1 30 31 37 40. J. Croon 2 4 19. J. de Ruvter 3 10 16 20 21 27. J. v. Leijen- horst 5 9 13 17 24 41. L. Vogel 6 11 12 15 28 29 35 39. P. Ouderdorp jr. 7 22 23 33. M. de Ruiter 8 14. G. v. d. Meent 18 25 32. A. v Slooten 26. J. v. d. Brakel 34 36. J. v. d. Bosch 38. Onbekenden hebben bij de in aan- bouwzijnde apotheek aan de Weeg breestraat, 20 dozen met tegels ver nield. Zij kwamen binnen door het forceren van een toegangsdeur. De schade bedraagt 1500 gulden. Middels een zes vragen tellend enquete-formulier worden bedreven «n de on- middel jjke omgeving van het marktterrein (Van Weedcstraat en Steenhoff- straat) gevraagd hun mening bekend te maken over de situatie rond de week markt. Een en ander is het gevolg van een bespreking, welke op 26 april j.1. op verzoek van het college van burge meester en wethouders heeft plaats gevonden met een aantal belangheb benden over de problematiek betref fende de weekmarkt, welke gehouden word op het terrein achter het WV- kantoor. Er kwam een aantal verkeerstechni sche zaken rond de markt aan de or de. alsmede uitbreiding en verplaat sing van de markt. De geënqueteerden kunnen hun voor keur kenbaar maken voor verplaatsing naar a. Rubenslaan. b. Soester Eng- weg, c. Alb. Cuvplaan en d. het ge deelte Talmalaan gelegen tussen de Alb. Cuvplaan en de Soester Engweg. een en ander als zij van mening ziin dat de markt verplaatst moet worden. Ook wordt gevraagd of men van me ning is dat de markt onverkomelijke parkeer-moeilijkheden geeft; hoe men staat tegen een eventuele uitbreiding van de markt en of de markt een gunstige invloed heeft op de verkoop in het eigen bedrijf. Het resultaat van deze enquete, die uitgaat van de winkeliersvereniging Soest en de afdeling Soest van het Nederlands Katholiek Ondernemers Verbond, wordt ter beschikking ge steld van het gemeentebestuur. De 43-jarige opperman H. J. B. uit Oldenbroek mag van geluk spreken, dat hij na een val van zes meter slechts zijn pols brak en een hoofd wond opliep Hij werd per ambulance naar het ziekenkenhuis Zonnegloren gebracht, vanwaar hij, na behandeld te zijn, naar zijn woning kon terug keren. B. was werkzaam bij het in aanbouw- zijnde bejaardenflat „Honsbergen" aan de Wiardi Beckmanstraat in de wijk Klaarwater Hij was bezig met het aanbrengen van noodleuningen, toen hij zijn ongelukkige val maakte. De arbeidsinspectie stelde een onderzoek in, maar kon geen overtredingen van de bouwvoorschriften constateren. verkrijgbaar bij Interieurverzorging Soesterbergsestraat 51 - Soest t.o. busstation Soest Tel. 02155-12180 gratis kleurenfolder beschikbaar GEBOREN: Eduard Tommy zoon van E. H. J Butzelaar en W. M. Gieskens. Na tas ja, ddchter van D. J. Kusters en E. Klasema. Martine, dochter van C. C. Hilhorst en E. E. Oosterbeek. Judith Angela, dochter van J. J. Ros sen en G. A. H. M. van der Vleuten. Jaime Cornelis, zoon van J. A. Smal en W. J. B. I. Oostrum. Remco Robert Willem, zoon van A. Kers en J. Geers. Margriet Therese, dochter van H. Weenink en T. van Dijk. Johan Hendrik, zoon van G. J. van der Schoot en P. J. de Meijere. Sacha Cecilaa, dochter van D. van der Wardt en L. A. Clark. Nicolette, dochter van B. Wester en J. Godschalk. Cornelia, dochter van M. F. van de Beek en W. van Asselt. Roswitha, dochter van P. A. M. van Rijn en C. H. J. M. Buffart. Barbara Simone, dochter van T. A. Groenesteijn en M. J. C. Hulsbosch. Sabine Marie-Céci- le, dochter van A. J. G. M. Blomjous en R. M. P. Fick. Corina, dochter van P. H. M. van 't Klooster en G. C. Meijer. Fabian, zoon van A. L. H. Brakel en J. Holierhoek. Caroline Jeanette, dochter H. J. Smit en J. H. M. van Dijk. Markus Gerardus Richardus, zoon van R. van Gardingen en T. M. Vreeswijk. Andrew Philip, zoon van F. Duijst en F. J. Martin. Gerard Anthony Nico- laas, zoon van M. J. Krooswijk en M. Struijck. Huibrgt Willem, zoon van F. Verweij en G. A. van. der Ende. Joost Petrus Josephus, zoon van L. P. W. Arntz en C. G. Koedam. Stafan, zoon van H. J. J. Mulder en P. J. M. Driessen. Marika Marion, dochter van J. Brons en E. L. van Tol. Mehmet Akif, zoon van M. Bulut en S. Dalaslan. Johannes, zoon van M. Westerveld en E. J. van Hornsveld. Dennis Vincent, zoon van R. Surstedt en S. M. C. van Zweden. Raimond, zoon van L. J. van Kerckhoven en J. van Duinkerken. GEHUWD: Cornelis van Leijenhorst met Jannetje Ribberink. Piet Visser met Maria Theresia Elizabeth Monbarg. An- thonius Hubertus Massa en Cornelia Henriette van Doorn. Abraham Daane met Wilhelmina Maria van Eijden. TTheodorus Johannes Brakkee met Francisca Jacoba Sophia Wilhelmina van Kalleveen. Johannes Antonius Giebels met Josephine Gerarda Maria Waltjen. Antonius Roza Jozef Lus- tenhouwer met Frangoise Dine van Kempen. Hendrikus Christianus Huibertus de Ruig met Catharina ten Haaf. Cornelis Lagerweij met Hille Maria. Jan Cornelis Slinger met Wilhelmina Aantje van der Burgh. Adrianus Jongkind met Eleonora Geer- truida Jolanda Jacobs. Cornelis Wil lem Ruizendaal met Beatrice Osoria Nelia Hollander. Johannes Ludger Maria van Straateh met Marian Cor nelia Thie. Freerk Anske Mollema met Catharina Marianne Prijs. ONDERTROUWD: Pieter Bokke Bouma .met Maria Elisa Vroemen. Lambertus Petrus Maria de Beer met Johanna Cornelia Hille- gonda Wolfsen. Jacobus Johannes de Wolf met Agnes Cornelia Maria Diemers. Robert Tillingast Gardiner Baker met Teresa Marie. Gijsbertus Johannes Maria Rotering met Catha rina Cornelia Antonia Maria van Es- veld. Arian Hop met Conctance Erica Pa- schedag. Dirk Hageman met Jans Visch. David Romero met Maria Leonie Adrea Brassé. Kornelis Schip per met Ut je van der Horst. Jaco bus Johannes Merts met Wilma Kroe zen. Jan Johannes Vermeulen met Jannetje van Brienen. Pieter Hen drik Kummel met Gerritje Pul. OVERLEDEN: Christiaan Josephus Franciscus Allers, echtgenoot van E. J. C. M. Jeurissen. Dirkje Willemsen, weduwe van A. A. Strijland. Maria Clasina Mocking, weduwe van F. G. van Hofslot. Johanna de Vries, weduwe van E. van Oostenbrugge. Aalt van den Brink, e.v. J. de Wit. Evert van 't Hoog. Veronika Wischnewski, we duwe van A. van de Pol. Arie Bak ker echtgenoot van M. Verdoorn. Robartus Pieter Schootemeijer, echtge noot van L. Snaauw. Antje van der Brug weduwe van J. C. van Altena Frederik Johannes Ja cobus Jansen echtgenoot van H. van 't Ooster. Anna Suzanna Maria de Meij. Antonius Wilhelmus Plekke- poel echtgenoot van M. H. C. Koelink. Maria van den Burg echtgenote van C. van Zijtveld. Cornelis Gerardus Oerlemans echtgenoot van T. Pleijsier. Een mierenhoop verdwijnt als u deze begiet met water, waarin gist is opge lost. Een losliggende roe van uw traploper betekent gevaar, kijk de Schoefoogjes af en toe goed na. Is het schroefgat te jpoot geworden, sla er dan een plug m en schroef het oogje opnieuw vast. Mocht de gladde soep of saus te dun lijken, dan kunt u zè beter binden met maizena dan met nog meer bloem, omdat maizena niet zo lang behoeft door te koken en minder gauw klon tert dan bloem. Limonadevlekken in zijde, satijn en dergelijke stoffen verwijdert u door de achterkant van de stof te wrijven met een watje dat gedrenkt is in een klei ne hoeveelheid absolute alcohol. Het watje mag niet te vochtig zijn. Wol en dergelijke stoffen worden aan de goede kant behandeld. Vuile randen in bloemvazen kunt u schoonmaken met grof keukenzout. Last van kopergroen? De plekken bo ven een spiritusvlam verwarmen en daarna goed afwrijven. Moet u iets schoonmaken met benzine, dan kunt u het ontstaan van „vlekken- randen" verminderen door dit werkje in de zon te doen. Hebt u een betegelde vloer en wilt u de tegeltjes weer mooi schoon hebben, gebruik dan water waarin een beetje zoutzuur is Volgnde week vrijdag, 15 juni, aan vang 15.00 uur, wordt in het gemeen tehuis een openbare vergadering ge houden van de commissie voor de be roepschriften. Behandeld zullen worden het beroep schrift van de heer A. B. Grift tegen de weigering van een door hem ge vraagde vergunning voor de bouw van een loods voor houtopslag op het per ceel Nijverheids weg 2; het beroep schrift van de n.v. Groothandelsmarkt Gemar, tegen weigering van een door haar gevraagde vergunning voor de bouw van een afrastering ten behoeve van ledige emballage' op het perceel Parallelweg 19 en het beroepschrift van de heer J. A. Kok tegen de weigering van een door hem gevraagde vergun ning voor de bouw van een afscheids- muur op het percee). Weegbreestraat 102. ONDERWATER-VOEDERSHOW ROBARIUM» DOLFIJNENSHOW in het grootste overdekte I 6 voorst. Ooltlinenstadion ter wereld per dag s 8 „Zoo is het, dat wij, den Raad van State, gehoord en met gemeen overleg der Staten-Generaal en overeenkomstig derzelfder voorstel, goed gevonden hebben dat het domein van Soestdijk met alle deszelfs dependentiën, in naam van het Nederlandse Volk aan Onzen beminden Zoon den prinse van Oranje wordt afgestaan en opgedragen om door Hem en Zijn afstammelingen, in vollen eigendom en als patrimonieel goed te worden bezeten." Zo luidde de eerste zin van de op 8 juli 1815 van kracht geworden wet, volgens welke het lusthof Soestdijk, dat in 1795 tot staatseigendom was verklaard, aan kroonprins Willem (de latere koning Willem II) werd opgedragen. In de daaropvolgende jaren is het paleis door tal van telgen uit ons koningshuis be woond of als zomerverblijf gebruikt. Stadhouder Willem III liet Lustslot bouwen In april 1674 verkocht mr. Jacob de Graeff, heer van Zoestdijck, zijn jacht slot en buitenverblijf voor de som van f 18.878,- aan stadhouder Willem III. Deze liet het jachtslot afbreken en gaf Maurits Post opdracht een nieuw lust slot te bouwen. Twee jaar later kwam dit gebouw gereed. In oktober 1678 ging de prins hier voor de eerste maal logeren en in de daaropvolgende tien jaar bezocht hij samen metzijn ge malin Mary minstens een keer per jaar Soestdijk. Eén van zijn gasten was de befaamde admiraal Cornelis Tromp. Éénmaal be zochten Willem III en Tromp samen de kerk in Baarn, waar een biddag werd gehouden. Toen Willem III koning van Engeland werd, kwam het paléis echter leeg te staan. Na zijn dood in 1702 is Soestdijk vermaakte aan prins Johan Willem Friso. Toen deze in 1711 verdronk, nam de bedroefde weduwe, Maria Louise van Hessen-Cassel er haar intrek. Verfraaid Zij besteedde veel geld aan de ver fraaiing van het lustslot en van de tui nen, waarvoor zij o.a. de hortulanus Herman Knoop in dienst nam. Haar zoon, Willem IV. die in Utrecht studeerde, bracht zijn vakantie en weekends op Soestdijk door. In 1734 trad hij in het huwelijk met Anna van Hannover en het jonge paar vestigde zich nu in dit paleis. Na Willem's dood in 1751 bleef prinses Anna op Soest dijk wonen. Zij vergrootte het landgoed door de bezittingen van de familie Dentz (hoofdzakelijk bos) aan te kopen. Na de dood van deze prinses was Soestdijk jarenlang onbewoond. Pas in 1767 brachten Willem V en prinses Wilhelmina van Pruisen er hun eerste bezoek. De omgeving beviel het prin selijk paar zo goed, dat het voortaan jaarlijks de zomermaanden hier door bracht. Verjaagd! Maar het politieke getij ln ons land keerde. In 1787 ondernamen de pa triotten reeds een aanval op het paleis, die echter werd afgeslagen. Toen de Oranjes enkele jaren later het land moesten verlaten, werd Soestdijk tot staatseigendom verklaard (1795). De prachtige lusthof werd tot een loge ment verlaagd, totdat in 1806 de Fran se „zetbaas" Lodewijk Napoleon er zijn intrek nam. Hij bracht zijn hele die- Sinds half mei zijn er drie luchtmacht oefeningen gehouden, waarvan de laat ste vandaag eindigt. De commandant van de vliegbasis Soesterberg, de kolo nel A. T. M. Oonincx, verklaart met nadruk dat het personeel van de vlieg basis volledig begrip heeft voor het on gerief dat door het vlieglawaai werd veroorzaakt. Een operationele vlieg basis is echter een gecompliceerd ge heel, niet in het minst door de aan wezigheid van het Amerikaanse squa dron dat in Soesterberg is gestatio neerd. Het is echter duidelijk dat niet volstaan kan worden met het treffen van voorbereidingen alléén op papier; deze moeten tijdens oefeningen op hun bruikbaarheid worden getoetst. Zo vonden oefeningen plaats van 15 tot 17 mei en van 21 tot 23 mei, de laatste in opdracht van de commandant Twee de Tactische Luchtmacht, waarvan de Koninklijke Luchtmacht, de Belgische Luchtmacht, een groot deel van de Duitse Luchtmacht en de in Duitsland gestationeerde squadrons van de Royal Air Force deel uitmaken. Tijdens deze dagen zijn ook de luchthoorns beproefd, die moeten dienen voor de alarmering van het basispersoneel, dat over de gehele basis is verspreid. Van 5 tot 7 juni werd de oefening CO-OP 73 gehouden met het doel om de integratie en de internationale sa menwerking binnen het NAVO lucht verdedigingssysteem te beproeven. Er werden schijn-luchtgevechten geleverd en op grote hoogte onderscheppings missies met supersone snelheden uit gevoerd Ook vonden er nachtelijke operaties plaats. De commandant Vliegbasis Soesterberg verzoekt echter begrip te willen op brengen voor de noodzaak van dit soort oefeningen, welke nu eenmaal in het belang zijn voor een doelmatige luchtverdediging en onze veiligheid. renverzameling er tijdelijk onder, maar dra zwaaide de „koning van Holland" af naar Apeldoorn. Na de Franse overheersing hebben de Staten-Generaal krachtens de wet van 8 juli 1815 het oud-stadhouderlijk erf deel weer aan de rechtmatige eigenaar teruggegeven. De terugkeer In mei 1818 heerste er groot feest in Baarn en Soest. Dat jaar deden kroon prins Willem en zijn echtgenote, Anna Paulowna, hun blijde inkomst. Soest dijk werd het zomerverblijf van het prinselijk gezin. Ook na de dood van koning Willem II (1849) bezocht koningin-weduwe Anna Paulowna jaarlijks het paleis. Haar derde zoon, prins Willem Frede rik Hendrik, die zelf op Soestdijk was geboren (juni 1820) heeft na de dood van zijn moeder jarenlang het lustslot bewoond. Toen deze prins in 1878, kort na zijn tweede huwelijk met Marie van Pruisen, overleed, werden de deuren van Soestdijk weer jaren gesloten. leen in 1886 en 1888 kwamen koning Willem III, koningin Emma en de jon ge Wihelmina hier op bezoek. Residentie Sedert 1898 verscheen koningin-moeder Emma elke zomer in haar open lan dauer op Soestdijk. Vijfendertig jaar lang heeft zij daar de zomer doorge bracht. Deze innemende vrouw ver wierf zich bij de bevolking van de pro vincie Utrecht een grote populariteit. In 1937 mochten prinses Juliana en prins Bernhard het paleis betrekken. Voor dit doel had er een aanzienlijke modernisering plaats. De vertrekken in de „Baarnse vleugel" erden geheel tot „woonhuis" ingericht. Van dat jaar da teert het fraaie trappenhuis. Als residentie van de vorstin is het paleis Soestdijk thans 't hart van Ne derland. Een kalme, statige rust gaat er uit van dit gebogen gebouw, zoals het oprijst uit de strakke omlijning van het geboomte. En zij, die ooit de trappen van het voorname bordes be stegen, en door de brede vleugeldeuren het witte slot zijn binnengegaan, weten dat ook het interieur beantwoordt aan alle eisen, die men aan de woonver trekken van een vorstelijk paar kan stellen. Zo ls Soestdijk in volle luister uit het donker van zijn eeuwenoude, bewogen geschiedenis te voorschijn gekomen en neemt het voormalige lustslot thans een grote plaats in in de harten van talloze Nederlanders in. Het lectuurhuisje van het Nederlandse Rode Kruis, dat in Soest bjj het ge- mèentehuis staat, is tijdelijk buiten gebruik gesteld. Niet omdat het huisje niet meer bruikbaar is, maar louter en alleen omdat de expeditie volledig in het honderd is gelopen. Landelijk en daardoor ook plaatselijk, want sedert onge veer een maand is geen expeditiemateriaal uit Den Haag ontvangen. Op het Soester lectuurhuisje staat duidelijk aangegeven dat het buiten gebruik is, edoch men leest dat ken nelijk niet en zet de pakken lectuur nu voor het huisje op straat. Dat ver dwijnt dan in de vuilniscontainers, want er is in het gemeentehuis geen plaats om het op te slaan. Ook wordt het bezorgd bij het oud-bestuurslid van de plaatselijke afdeling van het Rode Kruis, de heer P. Bergema, die er evenmin raad mee weet en er fei telijk ook niets mee te maken heeft. Wel wist hij dat Den Haag kampt met personeelsgebrek, waardoor er geen tijd is de enorme hoeveelheden uit te zoeken. Die hoeveelheden zijn onvoor stelbaar groot. In 1972 werd er voor ruim één mil joen kg aan tijdschriften ingezonden en 574.685 stuks boeken. Soest zorgde voor een aanvoer van - 6.990 kg tijd schriften en 3.340 boeken en neemt wat de provincie Utrecht betreft de tweede plaats in na Amersfoort. Richtlijnen Gezien deze hoeveelheden en ook ge zien hét vele werk dat er aan verbon den is, heeft het hoofdbestuur van het Rode Kruis richtlijnen gegeven voor het sorteren van de lectuur. Geïllustreerde bladen moeten niet ou der zijn dan twee jaar; Radio-omroep en T.V.-bladen niet ouder dan drie maanden: damesbladen niet ouder dan 5 maanden: opiniebladen 6 weken, jeugdbladen (Pep, Sjors. Donald Duck enz.) 3 jaar; andere bladen zoals Arts Auto, ANWB-kampioen. Motor. Ouders van Nu en modebladen niet ouder dan één jaar; tijdschriften op velerlei gebied niet ouder dan 5 jaar: Beslist niet bruikbaar zijn de zgn. vol ledige dokters-, politie-, levens- e.d. Het Beste e.d. niet ouder dan 10 iaar. romans, alsmede dagbladen, kerkeliike weekbladen en beschadigde of incom plete tijdschriften. Boeken zijn alleen bruikbaar mits zij in goede staat ver keren. Beslist niet bruikbaar zijn oude bi bliotheek boeken, school- en leerboe ken ouder dan 1 2 jaar, goedkope boeken en pockets en beschadigde en incomplete boeken. Het zou een be langrijke stap vooruit betekenen in dien deze bladen enz. niet meer wer den aangeboden. Plaatselijke vereni gingen zullen zich daar gaarne over ontfermen. Tijdelijk Het afdelingsbestuur van Soest be sprak de situatie begin deze week en kwam tot de conclusie dat het huisje zo spoedig mogelijk weer als voorheen moest functioneren. Dat het buitenge bruik gesteld was, hoorde men maan dagavond van ons, daar was men niet van op de hoogte. De afdeling zal tegemoet komen aan de wens van het hoofdbestuur en de ingeleverde bladen en boeken selec teren. Ook zal gezorgd worden voor een tijdelijke opslagplaats, zolang ex peditie naar het centraal verzamelpunt niet mogelijk is. Er bestaat een rede lijke kans dat nog deze week een en ander gaat draaien en men zijn lec tuur weer in het „lectuurhuisje" kan afleveren. Op onze damesmode-afdeling hebben wij nog plaats voor enkele met verkoopervaring. Voor inlichtingen 1 MODE JkSTERBERG^ESTRAAT 51 SOPST Tel. 12400 - b.g.g. 13689 l

Soester Courant | 1973 | | pagina 5