FANTASIE GEHAKT EEN ZONNEBRIL HEEFT EEN DUBBELE FUNKTIE DE KUNST VAN MACRAME De vrouw onder de loep DE TANGOLOOK VEROVERT HET SEIZOEN Jür zijn veel gezinnen waar nooit gehakt op tafel komt omdat het als „min derwaardig vlees" wordt gezien. Dit is spijtig voor de huisgenoten (èn na tuurlijk voor de huisvrouw zelf), want gehakt kan een heerlijk vleesgerecht zijn. En wat dat „minderwaardig" betreft, u moet natuurlijk niet voor 'n dubbeltje op de eerste rang willen zitten. Zoekt u naar de voordeligste ge hakt-aanbieding, dan kunt u niet verwachten dat de slager daar alleen maar „biefstuk van de haas" voor heeft gebruikt. Goede slagers maken uw bestelling klaar waar u bij staat. Ze halen eerst de gehaktmolen leeg om te zorgen dat alle restjes er uit zijn en draaien er dan biefstuklapjes doorheen, die u natuurlijk óók als biefstuk moet betalen. Daarvan kunt u dan heerlijk fantasie-gehakt maken volgens dit recept: 500 g gehakt, 1 losgeklopt ei, 1 fijngesnipperd uitje en knoflook- poeder) naar smaak, 2 eetl. fijngeknipte selderie of peterselie, 2 eetl. melk, 1 pakje tomatensoep) 2 koppen corn-flakes, zoutpeper en tijm naar smaak. Maak de corn-flakes fijn en meng ze met de volgende vier ingrediënten: 3 eetl. van het pakje soep, zout, peper en tijm. Vorm 24 balletjes, bestrooi ze iets met paneermeel en braad ze in bruine boter of margarine gaar. Maak de jus af met water en de rest van het pakje soep. Serveer de ge haktballetjes met bijvoorbeeld rijst en een gemengde salade en u kunt voor 4 personen het heerlijkste fantasie-gehakt op tafel zetten dat u zich maar kunt bedenken. De voornaamste funktie van een zonnebril is de ogen te beschermen tegen te fel zonlicht. Voorts kan de zonnebril door zijn fraaie en modieuze vormgeving de charme van de draagster ver groten. Jammer genoeg is een groot -deel van de zonnebrillen die worden verkocht van inferieure kwaliteit. In plaats van de ogen de bij fel licht zo noodzakelijke rust en ontspanning te geven, wordt er juist extra inspanning van de ogen gevraagd. Gezonde jonge ogen kunnen zich wel aan passen bij de extra inspanning die van de spieren wordt ge vraagd bij het dragen van een ondeugdelijke zonnebril, maar het resultaat is toch onherroepelijk vermoeidheid van spieren en zenu wen. Deze ongemakken zullen niet altijd uw ogen zodanig ge weld aandoen, dat er blijvende schade wordt veroorzaakt, maar wel berooft de ondeugdelijke zon nebril u van een deel van het ple zier buiten in de zon. Welke zon nebril moet u dan wel kiezen? Om te begiinin/en behoren zonne brillen bij het modebeeld. Mon- tuurküeuren stemmen overeen met de kleding-trends en de natio nale smaakvoorkeur. In de kleu ren sherry, kristal, whisky, ha vanna, maisgeel en marineblauw om slechts enkele kleurente noemen vormen de nieuwe zon nebrillen een harmonisch geheel met de lenzen in de tinten cog nac, lichtgrijs, donkergrijs, blauw en magenta. Die lenzen kunnen worden geleverd in hoog doorschij nend of donker-neutrall. Wie waarde hecht aan de voor naamste funktie van de zonnebril het beschermen van de ogen tegen te fel licht doet er goed aan er een te kopen met pola- roid-lenzen. Een polaroid lens be perkt zich namelijk niet tot het uitsluitend opheffen van de hin derlijke schittering, maar heeft bovendien een ingebouwde bescherming tegen ultra-violet -en infra-rood licht. Voorts is o'n lens optisch korrekt. kleurbesten- dig en splintervrij. Koop nooit zo maar een zonnebril omdat u het model het absolute einde vindt of omdat de vormgeving de laatste schreeuw is. Loop nooit zo maar een souvenierwinkel of een waren huis binnen om „even gauw" een zonnebril te kopen, maar pleeg overleg met de vakman, de opti- ciën. Deze deskundige kan u alles over optisch glas vertellen, ter wijl hij bovendien beter dan wie ook kan beoordelen welk model montuur juist bij uw type past. „Ik beweer niet een expert te zijn op het gebied van macramé. Kort geleden heb ik bijna toe vallig macramé ontdekt en kwam direct onder de betovering van de eenvoud, schoonheid en haken worden als regel beschouwd als dameshandwerk, maar macramé is geschikt voor iedereen. Het is bestemd voor Een goede huidverzorging en de juiste make-up zijn essentiële onderdelen van ons dagelijks le venspatroon geworden en niet meer weg te denken voor de mo derne vrouw. Vrouwen worden te genwoordig steeds ouder en wil len steeds jonger blijven. Dat ide aal kan gedeeltelijk worden ver wezenlijkt door een goede, gere gelde huidverzorging èn de juiste make-up. Dat alleen succes kan worden geboekt met het gebrui ken van gerenommeerde prepara ten, is wel duidelijk. Het is dan ook geen wonder dat de omzet van cosmetica, parfumerieën en toiletartikelen een stijgende lijn vertoont. De vrouw die zich kri tisch onder de loep durft te ne men weet maar al te goed, dat een juiste huidverzorging en ma ke-up haar zelverzekerder en charmanter maakt. Het feit dat men tegenwoordig steeds meer met vakantie gaat en daarbij de huid aan wisselende klimaten blootstelt met alle nadelen van dien spreekt ook een hartig woordje mee bij het stijgende ver bruik van cosmetica. Want hoe weldoend een zonnebad en een wandeling in weer en wind ook mogen zijn, de huid wordt er ge- mannen, vrouwen en kinderen, voor jong en oud. Het is buitenge woon creatief en geeft voldoen- ning en rust. Zijn therapeutische eigenschappen zijn zodanig, dat macramé nu wijd en zijd in zie kenhuizen gebruikt wordt als be zigheidstherapie". Aldus Joan Fisher in de inlei ding van het door haar samen- weid mee aangedaan. Goede ver zorgingscrèmes, de juiste zonne brandolie en de voor uw huid gescnikte tonics kunnen de nade len van deze „gewelddaden" vol komen opneffen. Een derde reden waarom de vrouw steeds meer scnoonhed-dspreparaten gaat ge bruiken is, dat cosmetica en mo de tegenwoordig hand in hand gaan. Zo is deze zomer de „tan go-look" le dernier cri. Deze cosmetica-mode is ontstaan naar aanleiding van Marlon Brando's film „Last tango in Paris", en is een teruggrijpen naar de nostal gische look uit de jaren vyiug. De eyeliner is terug, wordt breed langs de wimpennpiant getrokken en loopt aan het uiteinde over in de zwarte „fluid-cake-eyeliner", die onder de onderste wimpers wordt doorgetrokken en ook naar boven. De huid wordt licht gehou den met ivory-crème, die voor distinktie zorgt. De lippen zijn donker en glanzend als „summer earth" en worden afgewerkt met hot-lipgloss. Bij deze tango-look hoort een kort geknipt kopje Tot slot moet u het gezicht smaller maken met een donkere schaduw onder de jukbeenderen. gestelde „Macramé Boek", een uitgave van Uitgeverij Helmond. In deze waardevolle handleiding neemt de schrijfster ons mee door een boeiende geschiedenis van het macramé, de talloze de tails van knooptechnieken en geeft ze ons praktische en decora tieve voorbeelden om na te ma ken. Ontwerpen van structuren is de volgende stap en hier nemen wij de zaak zelf over. Er blijkt niets magisch of bijzonder moei lijks aan sculptuur macramé. Het is niet ingewikkelder dan het rondknopen van macramé. Dit zet Joan Fisher volledig uiteen in dit opmerkelijke boek. Wie deze unieke handleiding leest ontdekt al gauw dat leder een reeds na korte tijd boeiende, ingewikkelde patronen en ontwer pen kan maken, in de vorm van kleden, wandversieringen, schil derijen. kleding en andere ge bruiksvoorwerpen, U vindt in dit boek aanwijzingen voor het oplos sen van technische problemen, instructies voor werkmethoden en suggesties voor traditionele en moderne toepassing van knopen en technieken. De vele verduide lijkende, mooie illustraties geven niet alleen historische voorbeel den te zien, maar ook werkstuk ken van studenten en experts. De ze kunt u aanpassen aan eigen eisen en ideeën, want ieder die zich de basistechnieken van deze zeer inddvidue handarbeid heeft eigen gemaakt, zal ongetwijfeld doorgaan met zélf nieuwe ontwer pen te maken. Ook als naslag werk is dit boek van grote waar de, zowel voor de beginneling als voor de gevorderde. „Het gro te Macramé-boek" van Joan Fisher is o.i. een van de beste handleidingen welke er op dit ge bied zijn verschenen. (Prijs 24.50). up zonnige aagen woraen voorat, op het water en aan het strand licht sterkten gemeten, die te fel zijn om zonder bescherming tegemoet te treden. Uw opticien weet precies welke brillen met zogennmde polari serende lenzen uw ogen de zo noodzakelijke bescherming genen. (Fofo: Polaroid) De jonge vrouw is geheel ge kleed volgens het mode-thema „ensemble". Ze draagt een vlot japonnetje met jackkombinatie in aparte kleurverscheidenheid. Modieuze details: mouwloos japonnetje met plooirok, V- hals en ceintuur. Het jasje heeft een modieuze kraag, op gezette zakken, een rugplooi en rugceintuurtje. Het geheel is gemaakt van zuiver wollen maillette-jersey. Het japonnetje van wollen-jer- valt op door de chique plissé-rok en de modieuze, aparte kraag. De sportief ge klede jongeman draagt een tweedpak van wollen-jersey. Velen van u zullen de tango-look uit de jaren vijftig nog wel herken nen en bij het zien ervan bevangen worden door de algemeen opgang makende nostalgische trend uit een verxftogen tijd, die men nu reeds aanduidt als „de goeie ouwe tijd". (Foto: Max Factor) Het bekende Westduitse Ge- tas-Instituut te Bremen heeft onlangs in opdracht van een der grootste kledingfabrieken in de Bondsrepubliek een on derzoek ingesteld in welke ty pen men de vrouwen kan ver delen Het gaat in dit geval vanzelfsprekend om de West duitse vrouwen, maar de erva ring heeft geleerd, dat voor ons hier in Nederland op het gebied van de mode praktisch dezelfde normen gelden als voor onze sexegenoten in West-Duitsland. Om aan te to nen dat wij in dit opzicht veel meer op de Bondsrepubliek zijn ingesteld dan bijvoorbeeld op Parijs, hoeven icij u alleen maar namen als Bleyle en Eri- ka Rössler te noemen, fabri katen die in ons land altijd nog de hoogste ogen gooien. Maar nu iets meer over de enquête, welke onder vierduizend vrou wen werd gehouden. De inde ling van de vrouwentypen ziet er als volgt uit: onopvallend, passief, jeugdig 11 procent; bescheiden, weinig eisen stel lende vrouw 12 procent; degelijke huisvrouw van ou de stempel 19 procent; elegante, werkende vrouw 10 procent; vrouw die zich graag laat gelden 12 procent; Zoals u uit deze opstelling dui delijk leunt zien, vormen de „degelijke huisvrouwen van de oude stempel" met 19 procent de grootste groep. Even opval lend (en teleurstellend)is, dat juist deze groep door industrie en handel vaak wordt ver waarloosd. De „modebewuste jonge, graag experimenteren de vrouw" maakt slechts 9 pro cent van het totaal uit. In de ze groep is 63 procent te vin den in de relatief koopkrach tige leeftijdsgroep van IJ) tot 19 jaar. Deze groep krijgt (ten onrechtein de tegenwoordige mode de meeste aandacht. Het is te hopen dat de fabrikanten uit deze enquête lering zullen trekken, zodat de fabrikagein de toekomst wat meer zal wor den afgestemd op de verwaar loosde groepen, die er wel de gelijk prijs op stellen met de mode mee te gaan, maar het accent blijven leggen op modi eus-elegant en modieus-dege lijk. (De bij dit artikel getoonde modellen staan op naam van Bleyle/foto Lautenbacher) verzorgde vrouw zonder be roep 12 procent; modebewuste jonge, graag experimenterende vrouw 9 proceyit; intelligente, actieve vrouw Uf procent.

Soester Courant | 1973 | | pagina 9