Ton Beuken VERDEELPLANNEN SOESTERBERG strox kornii BLOEMENTAAL J Drukkerij Smit V.V.V.-NIEUWS KEERPUNT WERKLOOSHEID Officiële opening Soesterbergse weekmarkt door Burgemeester 37 kraampjes iedere woensdag van 9 tot 13 uur BRUIDSREPORTAGE FOTO VAN DAM Rommelmarkt belooft succes te worden Piep noch Stok bij de Amerikanen Haarverzorging van wortel tot punt Gemeente koopt begraafplaats aan Veldweg t/m zaterdag 23 juni a.s. tonen 300 woninginrichters u hun Auto uit de bocht bij Zonnegloren Geen muurtje bouwen zonder gemeentelijke toestemming Officiële mededelingen Wet Ruimtelijke Ordening Vleesverkoop Loos alarm voor veron gelukken van parachutist Brandjes Bromfietsster gevallen ZIEKENAUTO - TEL. 12727 POLITIE - TEL. 19444 Gevonden voorwerpen Weer handtas uit auto gestolen IJ kunt niet alles weten arabia/fins aardewerk Vakantieweken U.V.V. Gaat u zich VERLOVEN verlovingskaartjes Reeds nu is het duidelijk dat de in komensverdeling opnieuw het stok paardje is, dat door de vakcentrales bij het loonbeleid voor 1974 zal worden bereden. Men zal zich niet alleen blij ven bezig houden met het nastreven van een maximum bij de prijskompen- satie, ook in de toekenning van de vakantietoeslag zal men zoeken naar meer gelijkheid in de behandeling van hoge en lagere inkomens. Verder is het oog van de vakcentra les gevallen op fiscale aftrekbaarheid van rentelasten op schulden. Het is hun blijkbaar niet ontgaan dat het maken van schulden een voordelige zaak is geworden omdat het terug te betalen bedrag door de inflatie een veel geringere waarde vertegenwoordigt dan het geleende. Hiermee geeft de vakbeweging ook toe dat de inflatie met name van de kleine man de grootste vijand is. Voor de hogere inkomenstrekkers is er dikwijls een achtergrond van eigen dom die tijdelijk liquide gemaakt kan worden door er leningen op te sluiten. Men gaat hoge renteverplichtingen aan die op de fiskus worden afgewenteld. Met deze leningen kunnen voorts spe- kulatieve transakties worden afgesloten en men kan allerlei dure en luxe goe deren aanschaffen, die met geleend geld worden gefinancierd. Het plan van de vakbeweging om een rem te zetten op de bestaande voor keur voor het lenen van geld heeft aantrekkelijke kanten. Men zou echter de investeringen en de konsumptie. met het beperken van leningen zodanig treffen, dat daar de belangen van de werknemers o.i. het meeste door ge schaad zouden worden. Met name bij de aankoop van onroerend goed en van andere duurzame gebruiksmiddelen wordt veel met geleend geld gewerkt. Door dit in te perken zal er vooral in de bouwwereld een geweldige stagna tie optreden, die de werkgelegenheid enorme deuken zal bezorgen. Het zou derhalve doelmatiger zijn, indien de vakbeweging zich doelbewust ging werpen op een meer direkte bestrijding van de geldontwaarding. Daarmee al leen tast men het kwaad in de wortel aan. Alle overige stuntjes zijn lapmid delen om zijn bestaan te rechtvaardi gen. Men bevredigt zijn gevoelens van jaloersheid maar men steekt zichzelf in het hart. De burgemeester van Soest, mevrouw mr. J. M. Corver-van Haaften, zal woens dag 27 juni, 's morgens om 9.00 uur. de Soesterbergse weekmarkt openen, die voortaan elke woensdagmorgen van 9.00-13.00 uur gehouden zal worden op de Rademakerstraat. Hassel KING SIZE formaat tot 30x40 album Het terrein van de markt bevindt zich op de Rademakerstraat tussen Post weg en Veldm. Montgomeryweg. Bor den ter omleiding van het verkeer zul len worden geplaatst op de hoek Ra- demakerstraat-Prof. Lorentzlaan en op de hoek Rademakerstraat-Veldm. Mont gomeryweg. Het verkeer uit de rich ting Utrecht wordt omgeleid via de Van Angerenstraat en Moerbessénweg. De bushalte richting Amersfoort zal tijdens de markturen óf naar 't Dorps plein of naar de Luit. Koppenlaan wor den verplaatst. Tijdens de markt zal er een container aan de Rademakerstraat worden ge plaatst, terwijl na afloop het markt terrein zal worden schoongemaakt, zo dat omstreeks 14.00 uur de Rademaker straat weer voor het verkeer kan wor den vrijgegeven. Gedurende de markt zullen restaurant 't Zwaantje, de garages Ekris en De Ruiter en de Postweg bereikbaar zijn. De marktmeester is de heer De Bruin uit Soest. De opstelling van de marktkramen is aan beide zijden van de Rademaker straat, aan de zijde van 't Zwaantje over een afstand van 125 meter en aan de winkelzijde over een afstand van 90 meter. 37 kramen op de weekmarkt De 37 kramen zullen geplaatst worden op de rand van de rijweg, terwijl de auto's van de marktkooplui geparkeerd zullen worden op de rijbaan. De markt kramen worden met het voorfront naar de bestaande winkels gekeerd, zodat er een wandelroute voor de marktbe- zoekers tussen winkels en kramen ont staat. Die ruimte is tevens groot genoeg om eventueel berijdbaar te zijn voor au- gebruik zullen moeten maken, hetzij to's, die noodzakelijk van deze route ziekenauto's, politie- of brandweerwa gens of auto's van de desbetreffende winkeliers. Op deze zogenaamde „ron de markt", gezien de plaatsing van de kramen, komt een grote verscheiden heid aan kramen, waarvan zes eige naars uit de gemeente Soest, te weten vier uit Soesterberg en twee uit Soest. De volgende branches zullen vertegen woordigd zijn: groenten en fruit (2x); Eemnesserweg 81, Baarn, Tel. 02154-7552 Heel wat oudere en jongere medewer- kers(sters) van de Stichting Jeugd werk Soesterberg hebben zich zaterdag beijverd om een rommelmarkt op te gaan zetten, die de naam „Au bon marché" verdient. Niet alleen kwanti tatief, maar vooral ook kwalitatief is er heel wat door de Soesterbergers weggeschonken, stille getuigen van on ze welvaartsstaat. De Stichting Jeugdwerk is er goed mee vooral als er zaterdag 23 juni van 10-16 uur veel verkocht zal worden tegen zeer aantrekkelijke marktprijzen. In de „Dubbeldekker" ligt en staat al les uitgestald en het assortiment is zo groot, dat men zich in een bazar waant. Serviesgoed, glaswerk, schilderijtjes en zelfs een set „Van Goghs", televisie toestellen, een transistor, fotocamera's, pendules en grasmachines, kleuren geschilderd en tussen dat al- Oude koekepannen werden in hippe les staat nog een antieke Singer-trap- naaimachine. Vogelkooien, speelgoed een zo goed als nieuwe gitaar en voet- ,.pup" van de v.v. Soesterberg. Behal ve autopeds, wagentjes, haarden en kachels is er nog een snelkookpan en een vrieskast. Het is de moeite waard, alleen al om een kijkje te komen nemen; men kan er goed rusten in tuinstoelen, bank stellen en op een springveren matras. Met zorg en smaak hebben volijverige medewerkers met voorzitter J. Vee- nendaal de rommelmarkt keurig inge richt, zodat het beslist geen rommeltje is geworden. Terwijl de ouders rustig hun rommel marktinkopen doen, kunnen de kin deren in de tent op het voorplein van De Dubbeldekker zich kostelijk ver maken tijdens de speldag, waarvoor men een 10-rittenkaart kan aanschaf fen tegen een bedrag van één gulden. Met ruim veertig bejaarden van de bejaardenclub „Piep noch stok werd een bezoek gebracht aan de Ameri kaanse basis. Voor de bejaarden werdep dia s ver toond over de samenwerking van de NATO met de Nederlanders, terwijl ook het nodige stuntwerk in de lucht via de dia's werd vertoond. De bejaarden mochten zelfs op een geheim gedeelte van de basis komen, waar de vliegtuigen paraat staan; van de bejaarden werd er geen sabotage gevreesd. Ook de geluidsdemper trok grote aandacht. Tn het luchtmachtmuseum gaf een ad judant interessante uitleg bij de di verse stands. Tenslotte werden de „Piep-noch-stokkers" getrakteerd op heeflijk zelfgebakken Amerikaans ge bak. Op dinsdag 3 juli zal de heer J. Hon- develd een demonstratie bloemschik ken verzorgen, waarbij fraaie bloem- stukjes verloot zullen worden. zuivelprodukten (2x); patates frites; brood en banket; alleen fruit; schoe nen; bloemen (2x); snoepgoed; speci aal noten; speciaal stroopwafels; kou sen-sokken; boeken en puzzels; baby- en kleuterkleding; broeken-jacks en badgoed; dames- en heren onderkle- ding; wild en_ gevogelte (2 x); speciaal stoffen; standwerker voor vulpensets; sierpoppen en schemerlampen; levens middelen en cosmetica; lederwaren; koperwerk en keramiek; speciaal ze men; rookartikelen; gereedschappen; naaimachines; antiekkraam; schilderij en; kaas (3x); vis (2 x). De marktdag op woensdag neemt een gunstige plaats in tussen de andere marktdagen op donderdag en vrijdag in Soest, Zeist en Amersfoort. SOESTERBERGSESTRAAT 44 SOEST-ZUID - TEL. 02155-12045 Voor een niet aan de openbaarheid prijs gegeven bedrag zal de gemeente de begraafplaats aan de Veldweg ko pen van de Hervormde Gemeente Soest. In de financiële commissie zetten de WD-raadsleden, mevrouw E. Korthuis- Elion en de heer W. Blauw enige vraagtekens bij dit vooïstel. Zij von den het bedrag aan de zeer hoge kant, temeer daar t.z.t. de begraafplaats ge sloten zal worden. Dat dat nog vele jaren kan duren deed daar niets aan af. Dit temeer, daar door de hoogte van het aankoopbedrag, de tarieven verhoogd zullen moeten worden. Of die verhoging drastisch zal zijn, kon wet houder Ebbers nog niet bekijken. Ook voor de heer H. Jonker (D'66) was het motief van het voorstel niet duidelijk, „of willen wij er nieuw le ven gaan inblazen", grapte hij. Het is de bedoeling dat de begraaf plaats als algemene begraafplaats gaat dienst doen, daar de katholieke be graafplaatsen aan de Dalweg en de Kostverlorenweg t.z.t. gesloten zullen worden. Iedere gemeente behoort bovendien een algemene begraafplaats te hebben. Soest voldoet aan deze wettelijke eis, maar deze begraafplaats is in Soester berg. Na sluiting van de Veldweg, dat nog vele jaren zal duren, zal men evenwel op Soesterberg zijn aangewe zen. De commissie ging uiteindelijk schoorvoetend met het voorstel ak koord. nieuwste kollektie TOPmeubelen 1974 'i Modern en klassiek schitterend leer en prachtig ambachtelijk eikenl Uitde"meubef- kunstzo'nshow! ,daar mag u niet aan voorbij gaan! En300 kunnen méér dan één, ook wat de prijs betreft! Tot ziens bij de SCEPTER meubels'howroom van ruim 300 woninginrichters! Scepter GEUZEN WEG 45a HILVERSUM meubel dagelijks van 9 tot 6 uur, zaterdags tot 5 uur. Vrijdagavond ook nog van 7 tot 10 uur 1 De koffie staat klaart VOLOP PARKEERRUIMTE Zaterdagavond, even voor zes uur, is de I9-jarige militair G. H. W. uit Soest, vermoedelijk door te hard rijden, met zijn personenauto, uit de bocht in ""de Soesterbergsestraat by Zonnegloren gevlogen. W. liep daarbij een zware her senschudding op en werd naar het naby gelegen ziekenhuis gebracht. Zijn mede-passagier, de 21-jarige mili- W. W., uit Amersfoort, kreeg een ge compliceerde bovenarmbreuk en werd per ambulance naar het St. Elisabeth- ziekenhuis in Amersfoort vervoerd. W. reed, komende uit de richting Soest - duienen, naar Soest. Voorbij de bocht raakte hij een lichtmast, waarna de auto over de kop sloeg en ruim veertig meter verder in de berm tot stilstand kwam. De marechaussee stelt een on derzoek in. Voor de heer J. A. Lok, wonende aan de Weegbreestraat zal het inmiddels wel duidelijk geworden zijn dat hij geen afscheidingsmuur had mogen bouwen zon der gemeentelijke toestemming. De toestemming ervoor zou overigens nooit ver leend zijn, omdat die niet voldeed aan estethische eisen en bovendien omdat hy 1.20 meter hoog zou worden, wat in strijd is met artikel 302 van de bouwver ordening, waarin een hoogte van één meter toegestaan is. Tegen de weigering van B. en W. kwam de heer Lok in beroep. Tijdens de zitting van de commissie beroep schriften bleek dat de muur er al stond. Hij werd gebouwd om een „bloeddorstig groot beest" van de buren het zo moeilijk mogelijk te maken, de woning van de heer Lok binnen te stuiven en zijn veel kleinere hond aan te vallen. Overigens was de buurman met de grote hond plotseling vertrok ken, maar de heer Lok meende dat de muur niet misstond; „over smaak valt niet te twisten", merkte hij op. De nieuwe buurman had geen bezwaar tegen het muurtje, dat opgetrokken werd in een uitvoering als van muur tjes van de nabij gelegen school. Voorzitter J. J. J. M. Festen wees op de precedenten als het muurtje zou blij ven staan. De heer J. L. van Dommelen, die b. en w. vertegenwoordigde, had aan het be sluit tot weigering weinig toe te voe gen. Hij verzocht de beide weigerings- gronden niet afzonderlijk te bekijken. De vrees bestaat dat bij verlening van de vergunning bij de 456 andere wo ningen muurtjes zouden verrijzen, waardoor het kleine beetje groen dat de wijk rijk is, geheel aan het oog ontrokken zou worden. De heer Van Dommelen drong er daarom op aan, de persoonlijke belangen van de heer Lok, niet te laten prevaleren boven het ge meenschapsbelang. De burgemeester van Soest maakt, ter voldoening aan het bepaalde in artikel 23 van de Wet op de Ruimtelijke Or dening, bekend, dat het ontwerp van het bestemmingsplan „Kampweg-Casi no", regelende de bestemming voor gronden, gelegen in het dorp Soester berg, ten oosten van de Kampweg in het zuiden grenzende aan het bestem mingsplan „Egghermonde I" in de ge meente Soest, met ingang van 2 juli 1973 gedurende één maand ter ge meentesecretarie, afdeling Algmene Zaken, Stadsontwikkeling en Onder wijs, (geopend iedere werkdag van 9.00 tot 12.00 uur) alsmede ter hulpsecreta rie te Soesterberg voor een ieder ter inzage ligt. Gedurende de termijn van ter inzage legging kan een ieder schriftelijk bij de gemeentraad bzwaren tegen dit ont werp indienen. Soest, 27 juni 1973. De burgemeester, Mr. J. M. CORVER- VAN HAAFTEN. Zaterdagmorgen, 9 uur, zal aan het slachthuis verkoop van vlees plaats vinden aan de houders van grijze kaarten, genummerd van I tot en met 66 en aan de houders van gele kaar ten, genummerd van 1 tot en met 50. Zondagmiddag is de politie urenlang bezig geweest in verband met enige meldingen dat een boven de Leusder- hei afgesprongen parachutist veronge lukt zou zijn. Na een onderzoek is ge bleken dat de parachutist tijdens zijn daling, zijn hoofdparachuut afgespte, om daarna aan de reserve-parachuut te landen. Veel toeschouwers zijn daardoor in de verkeerde veronderstel ling gekomen, dat er een parachutist verongelukte. De brandweer is het afgelopên wee kend in touw geweest voor het blussen van bermbrandjes langs de spoorlijn Soestduinen-Amersfoort, by de Grote Melmweg-Maatweg en voor 'n brand je by het Van Arkel Instituut. De brand langs de spoorlijn Soestdui- nen - Amersfoort ontstond door een vonkenregen van een vastgelopen rem van een passerende trein. De brandweer van Amersfoort verleende assistentie, evenals kampeerders en militairen. Bij de Maatweg ging 600 vierkante meter ruigte verloren. De brandweer bluste met vier hogedrukstralen. Bij het Van Arkel Instituut ont stond door onbekende oorzaak brand in afval dat in een houten garage lag. Het geparkeerde volkswagenbusje kon tijdig uit de garage worden gehaald. De brandweer, die met groot materiaal was uitgerukt, was het vuurtje spoe dig meester. Slechts de achterwand van de garage ging verloren. - Op de Merelweg reed mevrouw G. C. de B.-B. tegen de stoeprand, toen de remmen van haar bromfiets weigerden. Met een gekneusde schou der en verwondingen aan handen en benen, werd zij per ambulance naar Zonnegloren gebracht. Op de Koningsweg werd het 9-jari- ge meisje J. van H. door een perso nenauto, bestuurd door J. B. (36) uit Hoevelaken aangereden, toen zij plot seling de weg overstak. Zij liep daarbij enige schaafwonden op. De auto werd licht beschadigd. De navolgende voorwerpen werden op het politiebureau als gevonden aange geven: halsketting, sleutels, kindertas je met inhoud, autoped, padvinders mes, bril, nijptang, herenfiets, porte feuille met inhoud, doos met cricket spel, wollen vest, schildpad, een paar slippers en schort en gymnastiekschoe nen. Betreffende deze voorwerpen kunnen aan het bureau van politie, op woens dag en zaterdag van 14 tot 18 uur, in lichtingen worden verkregen. Een onbekende heeft uit de afgeslo ten auto van mevrouw B. uit Soest, die geparkeerd stond op de picknick plaats aan de Foekenlaan, een handtas gestolen met een bedrag van 160 gul den, het rijbewijs van mevrouw B. haar paspoort, betaalpas en enige be taalcheques. C. P. van W. deed aangifte van diefstal van zijn personenauto, merk Mercedes, welke hij geparkeerd had voor zijn woning aan de Ereprijsstraat. Mevrouw V. deed aangifte van dief stal van benzine uit -haar auto, die ge parkeerd stond voor haar woning aan de Vermeerlaan. Een verkoper van de firma Ter gifte van diefstal van een strijkijzer en Horst aan de Nieuweweg deed aan een scheerapparaat, die door een on bekende uit de winkel werden meege nomen zonder te betalen. Drinkwater onderweg is niet altijd even betrouwbaar. Kook het voor het gebruik, of neem anders mineraalwa ter ook voor het tandenpoetsen. Neem in een verbandtrommelje behal ve jodium en pleisters ook de koorts thermometer, een pincet (tegen splin ters), steriel gaas, snelverband en zwachtels mee. Ook norit en valariaan kunnen noodzakelijk zijn. Vreemde gerechten kunnen darmstoor nissen veroorzaken. Het beste is dan een dag niet te eten, de voeten warm te houden (warm voetbad of kruik) en daarna weer met droge toast en rijst te beginnen. Het handige windscherm op het open strand of veld wordt nog praktischer als u er enkele grote zakken opstikt. Wie last van wagenziekte heeft, kan er veel tegen doen door bij het open raampje plaats te nemen, een zonne bril op te zetten en de aandacht op het „buitengebeuren" te vestigen, eventueel met een stukje kauwgom in de mond of door veel slikken. Spoel het eetgerei bij het kamperen na het afwassen even om in een twee de teiltje of bakje met schoon heet wa ter ter wille van de hygiëne. Geef aan uw bloemen nieuwe fleur, lach hen eens toe, ga met hen praten, ze staan er dikwijls zo verlaten, waarvoor dient nu hun kleur en geur? Houd met hen eens een twee-gesprek, een vriend'lijk woord aan hen geschonken, stelt hen gerust bij al hun pronken, en heus, u bent niet knettergek. Maar denk er om bij wat u zegt, ze moeten dan ook vrolijk bloeien, en door uw taal niet scheef gaan groeien, want wartaal die bevalt hen slecht. Spreek maar gewoon, heel doodgewoon, ga niet over orakels reppen, de bloemen zullen dan verleppen, ze waren toch zo wonderschoon. Doe het niet in een soort latijn, een nuk, een kuur, een rare gril. kom, wees eens nuchter, zo u wil, het moet toch taal in wezen zijn. Praat niet in raads'len, zo verward, doe aan de beeldspraak geen geweld, daar is een bloem niet op gesteld, en zet uzelf niet zo apart. Wees tot het bloemrijke in staat, de bloemen luist'ren dan aandachtig, en kunt u 't niet, wees dan waarachtig voor bloemen voortaan uitgepraat. verkrijgbaar bij interieurverzorging Soesterbergsestraat 51 - Soest w t.o. busstation Soest Tel. 02155-12180 gratis kleuenfotóer beschikbaar De U.V.V. verzoekt ons aan belangstel lenden mede te delen, dat de bejaar densociëteit in de Emmakerk wegens vakantie gesloten is tot half augustus. Het ziekenhuiswerk (verzorging van bloemen en fruit) gaat ook tijdens de vakantieweken door, maar kan altijd extra hulp gebruiken. Inlichtingen bij mevrouw Holdtgrefe, telefoon 14217 of bij mevrouw Oranje, telefoon 12041. Bij ons vindt u een uitgebreide collectie Modellenboek ter inzage. Voor al uw familiedrukwerk Van Weedestraat 29 - Soest Telefoon 02155-14152 Het nationaal Bureau voor Toerisme is met een nieuwe uitgave van de toe ristische Autokaart van Holland voor de dag gekomen en dit zeer tot onze vreugde, want deze kaart heeft een groot voordeel met de heldere druk en de overzichtelijkheid, waardoor men zich gemakkelijk kan oriënteren. En... de prijs is voor ieder echt te doen! Op zaterdag 23 juni kunnen bewonde raars van het werk der bijen en de fijnproevers op gebied van honing ple zier beleven aan de Bijen- en Honing- markt te IJsselstein, aanvang 's mor gens om 9 uur. Er zijn vele attracties. Op muzikaal gebied verdient het laat ste concert van dit seizoen der Neder landse Cantorij aanbeveling. A.s. terdagavond (23 juni) een programma speciaal gewijd aan dé componist Max Reger, die onder de componisten een bijzondere plaats inneemt, vandaar dat wij U graag op deze uitvoering met medewerking van Jan Jansen (orgel) attenderen. Tips voor kinderen, de mogelijkheden voor een uitje met kinderen in de pro vincie Utrecht zijn tezaamgebracht in een uitgave van de Utrechtse streek- VW. Bij ons verkrijgbaar, tevens een bundel met opgaven van bezienswaar digheden. kastelen, zwembaden, kam- peergelegenheden enz. Een gemakke lijk overzicht wanneer U alles niet te ver van huis wilt zoeken. En voor de fietsers alweer een goed bericht, omdat de streek-WV Eem- land een klein vouwblad uitbracht, waarop in kort bestek een fietstocht van 5 varianten staat aangegeven. Dan Is het maandag, 25 juni eindelijk zo ver, dat we gaan rijden met de bussen van Tensen. Het programma ziet er weer aantrekkelijk uit. waar onder de Verrassingstocht, als gewoon lijk. een plaatsje heeft gekregen. De folders liggen op ons kantoor op U te wachten en Uw boekingen willen wij graag verzorgen. Dit jaar zijn deze ook tot iets langere tochten uitgebreid. En nu beginnen we echt in de vakan tiesfeer te raken, vooral door de be geleiding van het fraaie weer. dat ons al enkele dagen werd toebedeeld. En om te eindigen met de vacantie- plannen van de jeugd zij nog gezegd, dat de jeugdige nieuwe leden van de Ned. Jeugd Herberg Centrale de leef tijd van 14 jaar moten bereikt hebben om hun lidmaatschapskaart in ont vangst te kunnen nemen. Zij kunnen via ons kantoor dit lidmaatschap laten verzorgen. Benodigd zijn; 1 pasfoto en 12,50 10,00 lidmaatschap en 2,50 zegel). Meermalen wordt gezegd dat de beurs de beste graadmeter is van het ekono- misch leven. Zo gezien valt er de laatste weken veel te leren van de beurskoersen, die zich duidelijk op een lager niveau bewegen. Niet alleen in New York is dat zichtbaar, maar ook in West-Duitsland en Nederland. Deze dalende tendens is een uiting van on behagen dat voor een deel veroorzaakt wordt door de inflatie en voor een an der deel door de maatregelen die in Europa thans worden genomen om de geldontwaarding een halt toe te roepen. In het kader heeft de britse regering een inkomens- en prijzenstop doorge voerd, die tot resultaat heeft gehad dat in Engeland de prijzen in vier maan den „slechts" met 0,8 stegen. In de zelfde tijd werd in Nederland een prijs stijging van ruim 3,5 gemeten. Ook in West-Duitsland worstelt men tegen de voorthollende inflatie. Daar stegen de lonen in het begin van het jaar met 8Vï en het ziet er naar uit dat er al weer nieuwe eisen op tafel liggen. De regering Brandt heeft nu gereageerd met een extra belasting voor de hoge re inkomens, met een programma van drastische investeringsbeperking, ter wijl de overheidsuitgaven eveneens sterk zullen worden ingekrompen. Daar zal in de bondsrepubliek onder meer het onderwijs de dupe van worden. Het zijn geluiden en bewegingen die ons Nederlanders niet vreemd zullen voor komen. Wij moge de dalingen aan het effektenfront daarom gerust zien als het gerommel van de donder, die een onweer aankondigt, dat ook over ons land zal uitbarsten. Nu wij een nieuwe regering hebben zal zij met een reeks maatregelen moeten komen die ons be paald niet aangenaam in de oren zul len klinken. Het inflatie-tempo in ons land is zeker niet geringer dan in West-Duitsland. Als het deze regering ernst is met haar keerpunt-programma, zal zij haast moe ten maken met het keren van de geld ontwaarding. Als zij daarmee begint, zal zij weldra ervaren dat andere keer punten onmiddellijk in de ijskast moe ten verdwijnen omdat die een te zware belasting zullen vormen voor een be groting waarin gesnoeid moet wor den. De inflatie gaat voort en de bestedin gen bevinden zich op een hoog peil. De investeringen in onroerende goederen als gebouwen en fabrieksinstallaties hebben een tijd lang op een laag pitje gestaan maar geven tekenen van her leving te zien. Dat alles zou er op moeten wijzen dat de werkloosheid ge weldig afneemt en er een periode van zeer hoge arbeidschaarste op komst is. Het tegendeel is het geval. In september 1972 beleefden wij een hoogtepunt in de werkloosheid van 129.000 mensen die buiten het arbeids proces stonden. Nu zijn we een half jaar verder en met de zomer voor de deur lopen er nog ca. 90.000 mannen zonder werk. De verwachtingen zijn dat het aantal ontslagen in de toekomst eerder toe dan af zal nemen. Er zijn een aantal oorzaken aan te wijzen voor deze verontrustende ont wikkeling. De voornaamste is wel het tegenvallende tempo van herstel in de groei-ekonomie. De tweede oorzaak is juist in die investeringen te vinden. Deze zijn grotendeels kwalitatief van karakter. Het zijn vervangende inves teringen die erop gericht zijn de fairtor menselijke arbeid in het produktiepro- ces zoveel mogelijk uit te schakelen. In de derde plaats moet genoemd worden de toenemende maatschappelijke ver trouwdheid met het verschijnsel werk loosheid. Het aantal mannen en vrou wen dat met zelfvertrouwen en als vanzelfsprekend een werkloosheidsuil- kering aanvaardt neemt toe. Er is een groeiende mentaliteit van scheiding tussen leven en prestatie. En hoe groot is het getal van de werklo zen dat de daaraan verbonden uitke- nog een bedrag aan arbeidsinkomen ring ziet als een basisinkomen waar van klusjes bovenop komt? Dat laatste is dan belastingvrij, hetgeen bepaald niet onvoordelig uitkomt Als wij al deze faktoren op een rijtje zetten, dan is het duidelijk dat het toe komstbeeld een groeiende onverschillig heid t.o.v. werkloosheid inhoudt. Daar mee daalt opnieuw het aantal pro- duktieve krachten dat uiteindelijk onze ekonomie moet dragen. Wij achten dat een gevaarlijke ontwikkeling, temeer waar het loonniveau onze positie op de wereldmarkt ernstig gaat bedreigen.

Soester Courant | 1973 | | pagina 11