Tijdens hoorzitting kregen vóór G.S. over flat Ir. Menkolaan en tégen ruim de tijd Laatste hand aan de wiik Klaarwater WASHINGTON VERLIEST ELAN DOOR WATERGATE juli Donderdag 21 juni 1S73 51e jaargang no. 43 Uitgave Drukkerij Siuit - Soest Bureau voor redactie en administratie: Van Wecdestraat 29, Soest Tel. 14152* - Postgiro 12615U Het oog gericht op twikkeli Spanje de ontwikkeling in Bij G.S. geen bandrecorders Zaterdagmiddagmuziek in Domkerk Eind afbraak laatste woningen aan de ringweg Inbraakjes 6-jarig jongetje in Natuurbad verdronken Gemeentebestuur wenst ouders geluk hartelijk gelukgewenst met de geboorte van uw zoontje het gemeentebestuur van soest 13 Joegoslaven over de grens gezet Voetganger aangereden Geslaagd SOESTER i COURANT Abonnement per kwartaal ƒ4,75. Buiten Soest per kwartaal ƒ9, Verschijnt iedere donderdag Hoezeer Nixon door het Watergate- schandaal, dat hem op zijn minst meer en meer in een bedenkelijk licht plaatst, gehinderd wordt in zijn re- geermogelijkheden, blijkt uit een kol- lektie gebeurtenissen van de laatste tijd. Daar is allereerst de afkondiging van een algemene prijsstop ter beteu geling van de inflatie. Het is niet veel meer dan een herop voering van een maatregel van twee jaar geleden, die indertijd weer werd afgeschaft omdat Nixons mening ver der op basis van vrijwilligheid alles bereikt kon worden wat nodig was. Dat blijkt nu een onderschatting van grote omvang en het teruggrijpen op de prijsstop is in feite een erkenning van falen. Maar meer nog bewijst de ze maatregel die te laat komt en on voldoende is, dat het door Watergate gedunde en gedemoraliseerde team van de president niet de vinger aan de pols heeft kunnen houden. Met de prijsstop wordt alleen wat tijd gekocht om de definitieve plannen te maken die al gemaakt hadden moeten zijn. Dan is in Washington nogal wat op hef gemaakt over het nieuwe akkoord van Parijs over Vietnam. Maar zo nieuw is het niet; het is eenvoudig een herhaling van wat al eind januari was afgesproken, maar waarvan toen geen spaan terecht is gekomen. Het enige wat ervoor kan pleiten dat de tweede afspraak wat beter nogeleefd wordt is het lelt dat de grote partijen in het konflikt sterkere druk uitoefenen op de respektieve Vietnamese groepen om inderdaad de wapenstilstand dit keer te eerbiedigen. China oefent in die zin pressie uit op Hanoi en het bevrij dingsfront, en Washington is harder jegens Saigon - moet het ook wel zijn want de al lang pruttelende Senaat is weer harder bezig om door te drijven dat geen dollar uit de schatkist meer gebruikt wordt voor gewapend ingrij pen in heel Indo-China, Cambodja in- kluis. Moet Washington daardoor wel hard zijn jegens president Thieu en het Cambodjaanse bewind, deze beide be grijpen uit deze ontwikkeling ook wel dat Amerika zeer snel al zijn moge lijkheden kwijt is om nog veel druk uit te oefenen. En hoe het dan moet gaan met de andere aspekten uit de akkoorden mag men gissen. Dat zijn het instellen van een nationale ver- zoeningsraad, het vrijlaten van poli tieke gevangenen. Over die twee zaken staat in de akkoorden slechts dat een beroep gedaan wordt op de partijen om hun uiterste best te doen. Van die uiterste best hoeft niemand een hoge dunk te hebben, wat dan direkt in houdt dat van Parijs II net zo weinig terecht komt als van Parijs I. Even weinig elan als in de Vietnamese zaak blijft uit de vergadering van de NATO-ministers in Kopenhagen. Voor naamste ontwikkelingen daarvan zijn dat er bereidheid is uitgesproken om de veiligheidskonferentie van Helsinki en het gesprek over wederzijdse troe penverminderingen bij te wonen - niet bepaald besluiten waaruit veel blijkt, behalve dan dat hotels gereserveerd kunnen worden. En de bedoeling van Washington was toch in „het jaar van Europa" eens in de NATO maar ook op handelsgebied, een reeks spijkers met koperen koppen te slaan opdat aan de Atlantische samenleving een betere en zinrijkere inhoud gegeven kon worden. Dergelijke ingrijpende wijzigingen ver gen dat een partij in de kwestie met plannen komt, die door overreding of gebruik van macht doorduwt - een taak die Washington eigenlijk al op zich genomen had. Maar om daar ook werkelijk iets aan te doen is de toe stand in Washington kennelijk te ver ward en te verbijsterd geweest. Waar bij men ook weer gerust aan Water gate mag denken, wat Nixon en de zijnen veel meer bezig houdt dan goed is voor de Amerikaanse binnen- en buitenlandse politiek. In een vijf kwartier durende zitting hebben de gedeputeerden mr. W. R. van der Sluis en C. H. Letsehert zowel de gemeente als de bezwaarden de gelegen heid gegeven hun zienswijze uiteen te zetten over de bouw van een service flat aan de Insp. Schreuderlaan, De woordvoerders van de bezwaarden waren de heren drs. E. Bol en E. D. Consenheim. De gemeente was vertegenwoordigd met de wethouders mevrouw M. C. P. Walter-Van der Togt en de heer K. de Haan, de directeur van gemeentewerken, de heer H. J. van der Dussen en mevrouw Hulskamp van de afdeling I. Ook de NCHB had een vertegenwoor diger naar de zitting gestuurd, terwijl het raadslid drs. H. Jonker van D eveneens blijk van zijn belangstelling gaf. Drs. Bol beet het spits af. Hij meende dat de bezwaarden ten onrechte door de gemeente als „niet aardig" werden afgeschilderd. Dat was bij de hearing vorig jaar december gebeurd en ook nog eens tijdens de raadsvergadering januari van dit jaar. De bezwaarden meenden echter niet in een sfeer van verdachtmaking te moeten werken en waren daarom op de onvriendelijke bejegening door de gemeente niet in gegaan. Hij trok echter de integriteit van de gemeente niet in twijfel. De heer Bol zei begrip te hebben voor de problemen van de gemeente, echter veel bezwaar te hebben tegen de ge kozen oplossing. Naar zijn mening wer den in Soest, óók in dit geval, partijen te dikwijls voor voldongen feiten ge steld. Ook het gebruik van het argu ment - het heeft al zoveel gekost vond hij niet juist. Hij wees daarna op de zgn. oost-west kwestie, de verkeerde aanduiding in de gemeentelijke stukken voor de situering van het bouwplan. Daardoor veronder stelden vele bezwaarden, dat de flat _ebouwd zou worden in Colenso. Ook meende de heer Bol dat er bij de ge meentediensten verschillende inzichten bestonden over de uitwerking van het plan en 'de plantsoenendienst had vorig jaar nog een tekening geproduceerd, waarin op het perceel een park stond ingetekend. Ook dat had verwarrend gewerkt. Hij meende verder dat de gemeente inconsequent was door een tiental ja ren geleden G.S. te wijzen op de schoonheid van het slangenbos, opdat er geen weg zou worden aangelegd, en nu daar wel een flat te laten bouwen. Hij wees verder op de waarde' die bio logen aan het gebied toekennen, op het feit dat bij een eventuele bebouwing er grondbemaling toegepast zou moeten worden, waardoor ook het restant bo men waarschijnlijk het leven zou laten; op het hoogteverschil tussen Braam- hage (3 etages) en de serviceflat (tot 10 etages); op het feit dat er nergens werd vastgelegd dat er een bejaarden flat zou komen én dat er nu toch wel sprake zou zijn van een concentratie van bejaardenbehuizing. Hij besloot met te constateren dat de gemeente erg onzorgvuldig en erg amateuristisch ge handeld had, en dat het beter zou zijn een geheel nieuw plan op te stellen met een grondige studie van het ter rein. Hij stelde daarbij beslist niet te gen iedere bebouwing te zijn. Concentratie De heer Consenheim, die een zeer uit voerige speech op papier had staan, moest zich beperken tot de feitelijke zaken, de bouw van de flat. Hij vroeg zich af wat de gemeente eigenlijk van plan was, toen ze in oktober meedeelde dat er geen verzorgingsflat maar een serviceflat gebouwd zou worden. Dat waren twee zeer verschillende zaken waar hij bezwaar tegen had. Hij toonde zich een duidelijke tegenstander van een concentratie van bejaarden, zeker in hoogbouw. Naar zijn mening werden daardoor de bejaarden juist geïsoleerd. Zé worden in-actief en eerder verzor gingsbehoeftig. De heer Consenheim haalde diverse citaten aan uit een rap port van de provincie, waaruit gecon cludeerd kon worden dat de bouw van deze flat voor bejaarden niet noodzake lijk was. Anti-Anti Een ander geluid liet mevrouw H. Loe ven, bewoonster van Braamhage horen. Zij meende dat er in de eerste plaats rekening gehouden diende te worden met de bejaarden en dan pas met het zoveel besproken milieu. Zij vestigde er de nadruk op dat het bezwaarschrift niet getekend werd door alle bejaarden van Braamhage en sprak in dit ver band over pressie. Naar haar mening zouden de bewoners van Braamhage, „ik kan niet spreken over de bejaardenwoningen", geen last hebben van de bouw van de flat. Een andere bewoonster van Braamhage, de 86-jarige mevrouw Westendorp, las een brief voor waarin zij vriendelijk verzocht het „bos" te bewaren en op te knappen. Zij verwees daarbij naar het gemeentelijke voorlichtingsblad Op 't Hoogt, waarin gezegd werd dat Soest zoveel deed voor het behoud van haar groen. De koe en het kalf Wethouder K. de Haan sprak namens de gemeente. Hg wilde een oud ge zegde: „een koe vergeet zo gauw dat zij kalf geweest is", toepassen op de bezwaarden, waarvan er velen van el ders afkomstig waren. Hu verweet hen, dan speciaal de bezwaarden uit Braamhage, dat zij te veel eigen belang nastreefden en nu bezig waren te ver hinderen dat ook anderen in Soest mochten wonen. Naar zijn mening kan deze flat eèn opvang zijn voor bejaar den, die een te hoog inkomen hadden voor de premiewonïngen en te laag voor dure serviceflats. Het nieuwe bouwplan was met zorj opgesteld door de NCHB, waarbij reke ning werd gehouden met gemeentelijke wensen. De te vragen huurprijzen, zou den voor een redelijke exploitatie zorg dragen. De heer De Haan vond dat de overheid ook te zorgen had voor de categorie ouderen (niet alleen voor de jeugd met sportvelden e.d.) en hij zei dat het gemeentebestuur onaangenaam getroffen was door uitlatingen van de bezwaarden „dat men zou struikelen over de bejaarden". Hij wist dat ook de gemeente Bilthoven, Baarn en Zeist belangstelling voor dit Soester project hadden, dat er bij de bejaarden be langstelling was Voor een gemakkelijke, betaalbare woonvorm, die in deze flat verwezenlijkt kon worden. Hij bestreedt niet dat een gedeelte van het bosje opgeofferd moest worden, maar dat gebeurde voorheen ook voor noodzakelijke voorzieningen (op een pracht terreintje aan de Maatweg stond nu het compostbedrijf). Toch bleef hier nog veel ruimte over achter het monu ment. Hij wees er verder op dat ge maakte foto's waarop de flat stond in getekend, bijzonder bedriegelijk waren en dan ook met de nodige voorzichtig heid behandeld moesten worden. Ook bestreedt hij dat er 552 bejaarden ge huisvest zouden worden en hij noemde het meer waarschijnlijke getal van 330. Er komen in de flat 149 twee kamer woningen en 71 drie kamer-woningen plus 7 éénkamerflats. De huurprijs van de twee kamerflat zou komen op gulden, exclusief verzorging. Op verzoek van gedeputeerde Versluis zei de heer De Haan dat Soesters prio riteit genieten bij de huisvesting, daar na bejaarden uit de regio, vervolgens de gemeenten De Bilt en Zeist, de pro vincie en dan eventueel uit de rest van Nederland. Er bestonden duidelijke af spraken met de NCHB over de toewij zing van de beschikbare woningen. In tweede instantie werd zowel door de heer Bol als door een andere bezwaar de, de heer K. van der Schoot, ernstig getwijfeld aan de behoefte factor. Cij fers daarover hadden zij, ook na ver zoek, nooit te zien gekregen. De heer Consenheim meende, in ant woord op het gezegde van de heer De Haan, „dat de koe zich soms niet mag herinneren dat zij kalf geweest is". Hij meende dat er wel degelyk rekening mee gehouden diende te worden, Üal eens een verzadigingspunt bereikt werd. In Braamhage kwam binnenkort zelfs ruimte vrij, waarvoor geen ge gadigde was, zo direct. Hij wees er ver der op dat gemeenten de bouw van bejaard en woningen niet mochten zien als stadsuitbreiding en dat de provincie verspreiding van deze woningen be vorderde. In tweede instantie wees wethouder De Haan er op, dat er voorshands nog wel gebouwd zou moeten worden en dat bovendien bij het gereedkomen van be jaardenwoningen, de doorstroming be vorderd werd. Het wachten is thans op de uitspraak van G.S. waarvan dan weer in beroep C 'V-' V t* Het omstreden flatgebouw ingetekend in het Slangenbos. gegaan kan worden bij de Kroon. Daarmee rekening houdend, zal de flat er voorlopig nog wel niet staan. Een grappig incidentje deed zich voor bij de zitting van G.S. over de service flat aan de Ir. Menkolaan. De heer Consenheim kreeg het verzoek zijn bandrecorder uitsluitend te gebruiken voor hetgeen hij zelf wilde zeggen. Mr. Van der Sluis meende dat zo'n appa raat remmend kon werken op sommige sprekers. Het Soester raadslid drs. H. Jonker meende dat door dit standpunt de openbaarheid geweld werd aange daan, maar de heer Van der Sluis kap te de discussie af met te zeggen „we zullen ons houden aan onze huisregels". En het apparaat ging uiteraard, tot grote teleurstelling van alle thuisge bleven bezwaarden, niet aan. Het programma van de zaterdagmid- dagmuziek in de Domkerk op 23 juni a.s. om 3.30 uur vermeldt: Motet „Be- fiehl du deine Wege" van J. Chr. Alt- nikol. Medewerkenden zijn: de Dom cantorij o.l.v. Maarten Kooy. De toe- garn* is vrij. Eind juli, na de bouwvakvacantie, zal een begin gemaakt worden met de laat ste fase van de werkzaamheden van de wjjk Klaarwater. Deze werkzaamheden zullen bestaan in het bouwrypmaken van de percelen aan de Ringweg, wat ondermeer betekent de afbraak van de laaste daar nog staande oude woningen. Voor het zover was, moesten enige onteigeningsprocedures bij de arron dissementsrechtbank ingesteld worden, omdat de gemeente er niet in slaagde met de betrokken eigenaren tot een minnelijke schikking te komen. In dit jaar onderhandeld. De /rechter heeft de gemeente uiteindelijk het recht toe gekend de betreffende woningen voor- Een laatste opname van de bebouwing van de Ringweg K. lopig in bezit te nemen, in afwach ting van de verdere afwikkeling van de procedure. Niet juist is de opvatting dat de rech ter de beslissing heeft uitgesteld; de gemeente kan na deze beslissing over de woningen enz. beschikken. Zij zal dit echter niet eerder doen, dan strikt noodzakelijk is voor de realisering van bouwplannen. Voor dit gedeelte van de wijk Klaarwater is daarvoor eind juli de tijd aangebroken. Weinig onteigeningen Sedert 1962 heeft de gemeente ruim 35000 ha grond aangekocht. Particuliere belangen moesten dikwijls wijken voor het algemeen belang dat de gemeente nu eenmaal heeft te dienen. In 99,9 van de gevallen verliep dat zonder al te grote problemen, zodat er in Soest maar weinig onteigeningen plaats vonden. De gemeente was zich er steeds ten volle van bewust, dat het aankopen van eigendommen van par ticulieren in het merendeel der ge vallen voor hen een ingrijpende ge beurtenis was. Men wordt gedwongen een plaats en omgeving te verlaten, waar men jarenlang gewoond en ge werkt heeft en men wordt dan ge confronteerd met het probleem waar nu te gaan wonen en waar eventueel het bedrijf voort te zetten. Bomen sparen Ook in dit gebied zullen de bomen gespaard worden. Zij zullen voorzien worden van omheiningen om ze te bewaren Voor bouw-geweld. Op het terrein worden 97 eengezinswoningen gebouwd door het Bouwfonds Neder landse Gemeenten. Met de bouw zal naar alle waarschijnlijkheid in oktober begonnen kunnen worden. Er werd weer eens ingebroken in het theehuis 't Soester Hoogt aan de Van Weerden Poel man weg. De onbe kende daders verdwenen met pakken pinda's, blikken soep, blikken ham, potten worst, kauwgum, boter en fris drank. Bij Zon en Schild te Soesterberg werd ingebroken, waar de onbekende -lader verdween met medeneming van een koperen helmkit, een beddepan, een blaasbalg en tien gulden. De heer H. S. deed aangifte van diefstal van een radio uit zijn auto die hij geparkeerd had aan de Alb. Cuyp- laan. De radio kostte 125 gulden. Zondagmorgen is de 6-jarige Leffert van Daal uit Utrecht in het Soester Natuurbad verdronken. Het slachtof fertje was in gezelschap van zijn moe der, twee kinderen en enige grotere kennissen naar het zwembad gegaan. Gedurende de tijd, dat zijn moeder zich omkleedde, bevond het knaapje zich in gezelschap van een van de gro teren, in het ondiepe water. Hij ging daaruit weg, om zijn moeder op te zoeken. Toen deze even later bij het bad kwam, was de jongen niet bij haar. Tijdens het zoeken ontdekten zij een oploop bij het 1,40 meter-bad. Daar was het jongetje uit het water gehaald en werd op hem mond-op-mond beade ming toegepast, Hij werd met de zie kenauto naar Zonnegloren vervoerd waar hij bij aankomst bleek te zijn overleden. Volgens een drietal jongens is het slachtoffertje bij het 1.40 meter-bad omvergelopen, daarbij vermoedelijk met zijn hoofd tegen de bassinrand geslagen en in bewusteloze toestand te water geraakt. Daar werd hij korte tijd later gevonden, maar toen was het reeds telaat. Op last van de officier van justitie is begin deze week sectie verricht. Vanaf deze week zullen ouders een „Hartelyke Gelukwens" ontvangen van het gemeentebe stuur met de geboorte van een zoon of dochter. Burgemeester en Secre taris ondertekenen de gelukwens persoonlijk. De binnenzijde van het kaartje vermeldt de naam van de boorling(e). de secitnam. de buttjemeeïter. De grote veranderingen aan de top van het Spaanse regime zijn uitgelegd alsof Franco afziet van de pogingen zijn land opgenomen te krijgen in de Europese Gemeenschap. De minister die daarvoor nijver werkte, Lopez Bravo, is uitge rangeerd en de invloed van de Opus- Dei-beweging in het nieuwe kabinet zou sterk zijn verminderd. De Span jaarden zelf lijken minder onder de indruk. Dat Franco zijn funktie van regeringsleider overdroeg aan Carrero Blanco en dat deze prompt een nieuw, rechtser kabinet vormde, acht men in Spanje een normale ontwikkeling en een voorbereiding op een toekomst zonder de inmiddels al hoogbejaarde Franco. Van koersverandering zou geen sprake zijn, aldus de Spanjaarden. De echte veranderingen in Spanje zijn van heel andere aard. De militaire diktatuur heeft kans ge zien het land tientallen jaren lang in een geestelijke verstarring te houden. De kracht werd gezocht in het isole ment. Allerlei faktoren hebben ertoe bijgedragen dat zowel dit isolement als die verstarring minder werden: de in dustrialisatie van het land, de trek van het toerisme, de ervaringen van terug gekeerde gastarbeiders. En daarbij het inzicht van Opus Dei, een beweging die minder politieke oogmerken heeft als wel een zakelijk realisme voorstaat. Die inzag dat het isolement misschien ide aal was om te voorkomen dat het ver zet tegen het regime geestelijk ver sterkt werd, maar dat er minstens zo veel nadelen aan verbonden waren. Voor een voorbeeld hoeft men maar over de Portugese grens te kijken; schrikbarend bleef daar de ontwikke ling van de welvaart achter. De invloed van Opus Dei - en anderen - leidde ertoe dat Spanje vooral eko- nomisch en kommercieel uit zijn isole ment kwam, zuiver op zakelijke gron den. Ook Opus Dei was niet bijzonder gebrand op herstel van alle elders nor maal geachte politieke vrijheden en simpele mensenrechten. Wel heeft men waarschijnlijk als een onaangename verrassing ervaren dat met het op geven van het isolement ook allerlei geestelijke invloeden van buiten de grenzen werden binnengehaald, die er toe voerden dat steeds vaker uit Span je berichten komen over stakingen, politieke arrestaties, aanslagen en an dere akties dde getuigen van afkeer van het regime, dat overigens terecht of ten onrechte meent sterk genoeg te staan tegenover deze ondergrondse oppositie. In ieder geval heeft het weinig keus: de ekonomische en daarmee samenhan gende sociale ontwikkelingen vol kon takten met de buitenwereld zijn niet meer terug te draaien. Of premier Carrero Blanco - en Franco - het nu willen of niet: de ontwikkeling waar door Spanje in beweging is gekomen leidt onherroepelijk ertoe dat het land meer en meer zal gaan lijken op zijn omgeving, vooral dus het Europa van de EG. En naarmate dit in ekonomische zin is gevorderd - hetgeen in sterkere mate het geval is dan buiten Spanje vaak wordt beseft - wordt de druk op de afwijkende politieke en sociale om standigheden steeds groter. Het land nu is in juridische en poli tieke zin nog dermate afwijkend dat het niet akseptabel is in de Europese Gemeenschap, die dit ook meer dan eens aan minister Lopez Bravo heeft voorgehouden. Zijn opvolger Lopez Rodo - overigens ook een figuur uit de Opus-Dei-beweging - heeft weinig an dere mogelijkheden dan de politiek van Lopez Bravo voort te zetten, ook in de richting van de EG, de enige club waarbij Spanje belang heeft zich aan te sluiten, ook al moet hij daarvoor zowel van EG-zijde als van de falan- gistische top tegenstand overwinnen. Hij schijnt het vooreerst te willen zoe ken in samenwerking met de Spaans sprekende landen van Latijns-Amerika. Maar geografisch en ook ekonomisch zijn die te ver verwijderd dan dat dit een goed vervangmiddel kan zijn voor het Europa van de negen, waartoe Ma drid toch de toenadering 2al moeten blijven zoeken. En eventueel de toe gangsprijs te betalen die voorshands en naar men moet hopen ook in de toe komst eruit bestaat dat Spanje ook in politiek en juridisch opzicht zo Euro pees wordt als het ekonomisch al is. KANTMAN Een groep van 13 Joegoslaven, waar onder een 32-jarige grootvader en een 13-jarige moeder, zijn door de politie van Soest bij Glanerbrug over de grens gezet. Zij kampeerden op een terrein aan de Birkstraat en werden in Amersfoort betrapt op bedelen. Daar zij, volgens hun verklaring op weg waren naar Zweden, heeft de po litie ze naar de Duitse grens gebracht. Op het kruispunt Birkstraat-Eikenlaan werd de 15-jarige voetganger C. A. M. K. aangereden door een personenauto bestuurd door R. H. (21) uit Soest. De jongen sloeg via de motorkap van de wagen, door de voorruit. Zijn ver wondingen vielen echter mee. Hij kon naar huis terugkeren, waar hij zich onder behandeling van zijn huisarts heeft gesteld. Een voor een dame vrij uniek diploma werd behaald door onze plaatsgenote mevrouw M. G. M. Van der Hengel- Van Hienen. Zij slaagde voor het vak examen van de Nederlandse Federatie van Makelaars in Onroerende Goede ren.

Soester Courant | 1973 | | pagina 1