Oprichtingsvergadering De Soester Ondernemer" opnieuw vroegtijdig afgebroken ■V-ï Donderdag 28 juni 1873 51e jaargang no. 44 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29, Soest Tel. 14152' - Postgiro 126156 EUROPA KIJKT NAAR KONKURRENT WASHINGTON Exploitant midget golf banen overleden Bromfietser contra wandelaar Tas uit auto gestolen Jongen mishandeld Redactie van Statuten het grote struikelblok KINDERSPEELPLAATSEN IN DE WIJK KLAARWATER Natuurwandeling Vrouwengilde Bomenschillers bedankt Daders van inbraak bij Amersfoorts bedrijf in Soest aangehouden A.s. zaterdag nonstop popconcert in het openluchttheater PRINS BERNHARD VERJAART Het oog gericht op de onmogelijke taak voor de oude Peron Kranslegsjng op de vliegbasis A.R. Soest betreurt toe treding tot kabinet Den Uyl Vlieglawaai gedurende het weekend BURG. GR0THESTRAAT14, SOEST BURG. GR0THESTRAAT14, SOEST SOF STER B COURANT Abonnement per kwartaal 4,75. Buiten Soest per kwartaal 9,— Verschijnt Iedere donderdag Leonid Brezjnew toonde zich in Wash ington een waardig leerling van Chroesjtsjew: hij spreidde beminnelijk heid om zich een en werkte als een voortreffelijke kweker van goodwill - zoals trouwens de bedoeling was. Hij kwam bewijzen dat de Russische beer niet zo'n verscheurend dier is als som migen wel menen. Dat kwam Chroe sjtsjew in 1959 ook doen, maar wel onder andere omstandigheden. Curieuze toevalligheid: zijn gastheer van nu, president Nixon, was toen een van de felste strijders tegen alles wat maar een beetje kommunistisch leek. Maar president Eisenhower zat toen tot zijn oren in de problemen. Er was een oedreiging- van west-Berlijn, hij stond op het punt zijn mariniers aan land te zetten in Libanon om daar chaos te voorkomen, er waren narigheden over de eilandjes Matsoe en Quemoy voor de Chinese kust, de hele natie had te kampen met het minderwaardigheids gevoel dat de Russen de eerste kunst maan hadden gelanceerd en wie weet ook wel superieur waren in aantal en kwaliteit van hun kernraketten. En de grootste nachtmerrie van Eisenhower toen was wel dat China en Rusland samen wel eens fors konden optreden om de hele wereld socialistisch te ma ken, zoals tenslotte hun doelstelling is. Hoeveel in veertien jaar kan verande ren bleek nu in Washington. Brezj new is even beminnelijk als zijn voor ganger, maar hij pocht minder. Ten slotte komt hij proberen ekonomisch het een en ander voor elkaar te krijgen omdat hij Amerikaanse hulp op aller lei gebied nodig heeft. Geen gebral van: binnenkort heeft de sowjetunie in alle opzichten de VS ingehaald, valt nu te horen. Daarentegen wel dat beide partijen gebaat zijn bij meer handel, olie-ontginning in Siberië, coöperatie op allerlei gebied. En dit is ook juist. De Russen hebben nuchter vastgesteld dat ze de Amerikaanse technische be kwaamheid lang niet zo snel inhalen als was gedacht en dan is er maar een simpele weg: kopen. In ruil kunnen de Russen trouwens van alles doen wat voor de Amerikanen op dit moment aangenaam is. Het is die verandering in sfeer die Brezjnews bezoek aan de VS door Europeanen met grotere aandacht laat bekijken dan dat van Chroesjtsjew. Dit laatste was duidelijk voornamelijk een soort show, dit daarentegen is pure business. Wat de twee grootste zaken mannen-regeringsleiders bekokstoofden kan de Europeanen daarom niet koud laten omdat ze ongetwijfeld te maken krijgen met de konsekwenties. Vandaar dat de Franse president Pompidou aan Brezjnew heeft gevraagd op de terug weg even langs te komen. Om ver scheidene redenen. In de eerste plaats is niet alleen de Amerikaanse, maar ook de Europese industrie zich bewust geworden dat het gebied van Rusland en zijn bondgeno ten een aantrekkelijke markt gaat vor men. waaruit ze zich liever niet laat verdringen. Bovendien is de Sowjet- Unie als leverancier van grondstoffen, waarbij aardgas en aardolie in verband met onaangenaamheden in de Arabi sche wereld bovenaan staan, zeer aan trekkelijk. Daar wil men niet achter een Amerikaans net vissen. En in- de derde plaats is Europa nog altijd in ternationaal gezien een wereldpro bleem, al is het in de loop van veertien jaar wel minder geworden. En daarvan kan in Washington ook meer aan de orde zijn gekomen dan met name Pom pidou, maar ook de andere Europese regeringsleiders lief is. Allemaal zor gen waar niemand veertien jaar ge leden last van had. De heer J. Groot exploitant van de midget golfbanen bij het Soester na tuurbad is vrijdagmorgen op het ter rein van het natuurbad plotseling on wel geworden en ter plaatse overleden. Op de Vondellaan, ter hoogte van de Vosseveldlaan, werd de 69-jarige wan delaar C. v. G. bij het plotseling over steken aangereden door de bromfietser J. van V (16). Van G. liep daarbij een hersenschud ding en enkele gebroken ribben op en werd met de ambulanceauto naar het ziekenhuis Zonnegloren gebracht. Uit de auto van mevrouw M. Y. M.-S. te Soest, die geparkeerd stond op het parkeerterrein bij de picknickplaats aan de Foekenlaan werd haar tas ge stolen met ondermeer een geldbedrag van 180 gulden. De onbekende dader vernielde het scheerraampje van de auto. De heer W. uit Soest deed bij de poli tie aangifte van mishandeling van zijn 13-jarige zoon. De jongen was zaterdag door de Soester W. H. in het natuur bad geslagen, waarbij hij een gebroken neus opliep. De politie heeft de zaak in onderzoek. V -aa De Vereniging „De Soester Ondernemer" is wederom niet van de grond ge komen, alhoewel er maandagavond, tijdens de tweede oprichtingspoging wel enige vorderingen zijn gemaakt. Wederom bleken de statuten, met name de juiste redactie van de artikelen vier en negentien, het grote struikelblok om definitief van start te kunnen gaan. Tegenwind kwam dit keer niet alleen van enige bestuursleden van de Soester Zakenkring, maar ook van de heer J. C. Brekelmans van de Kamer van Koop handel te Amersfoort. De opkomst was overigens droevig; 16 belangstellenden hadden slechts gehoor gegeven aan de uitnodiging, waarvan er weer 500 verzonden werden. De voor bereidingscommissie bestaande uit de heren A. H. F. Smit, J. Kok, J. Kluën en W. A. van Hees liet zich bijstaan door enige deskundige bondsbestuur- ders, de heren Swarts en Van den Brink respectievelijk van de christe lijke en katholieke bond. a-politiek In zijn openingswoord zei de heer Smit, dat de vergadering van 24 mei anders verlopen was, dan gedacht werd. Hij zette uiteen dat het contact met de Soester Zakenkring op verzoek van enige leden was gelegd. De a-politieke en zuiver plaatselijk gerichte doelstel ling van de Zakenkring, deed echter niets af aan het voornemen van de nieuwe vereniging zich ook bij lande lijke organisaties te willen aansluiten. Ook daar ging de belangstelling van de leden immers naar uit. „De tijden zijn veranderd en daarmee evenredig de problemen voor diegene, die naar onze mening in de nieuwe or ganisatie thuishoren", aldus de heer Smit. De eisen die aan de ondernemer, voorwat betreft theoretische kennis, gesteld werden, waren groot, maar des ondanks verkeerden velen in moeilijke omstandigheden en verdienden tien duizenden een inkomen dat lager was dan de weistandsgrens. De Soester Ondernemer wilde zich echter niet politiek opstellen en hij had dan ook geen behoefte aan het creëren van een nieuwe politieke organisatie. Prioriteit aan de problemen van de landelijke organisaties wilde hij daar om niet geven; dat was mogelijk in de vergadering van 24 mei te sterk naar voren gekomen. De plaatselijke proble men zouden prevaleren, waarvan hij noemde uitbreidingsplannen, recreatie, verkeersproblematiek en sanering. "Wel vond hij iedere bijdrage aan lan delijke organisaties in de zgn. stands organisaties en in de werkgeversorga nisaties van groot belang. „Als dit voor enkelen een motief zou kunnen zjjn niet toe te treden tot onze vereniging, kunnen wij dit slechts be treuren, maar het mag naar onze me ning geen beletsel zijn om niet op de ingeslagen weg voort te gaan", aklus de heer Smit. Hij zei er begrip voor het hebben dat plaatselijke organisaties geen vertegen woordiging in het te vormen bestuur kunnen accepteren, maar hij was er van overtuigd dat men op raakvlakken tot samenwerking bereid zou zijn. De wijzigingen in statuten en huishou delijk reglement, die naar aanleiding van de discussie op de vorige vergade ring waren aangebracht, deden aan de doelstelling van de vereniging geen afbreuk. De heer Smit ging daarna in op een brief van twee adspirantleden, betref fende de bestuurskandidatuur. Zij maakten bezwaar tegen de bestuursfor- matie, die zij geen juiste afspiegeling vonden van het ledenbestand. Er wer den echter geen tegenkandidaten ge steld en de heer Smit meende ook dat de besturen van de aangesloten ver- De commissie die veel voorbereidend werk deed om de vereniging De Soes ter Ondernemer van de grond te krij gen, V.l.n.r. mevrouw A. Peters-Zaanen (secretaresse) en de heren J. Kok, A. H. F. Smit, J. Kluën en W. A. van Hees. enigingen er voldoende in vertegen woordigd waren. Desondanks zou uite raard de mogelijkheid tot wijziging, ook in de toekomst, altijd blijven bestaan. Tot slot verzocht hij de aanwezigen de statutenwijzigingen goed te keuren. Zover kwam het dan niet. In een eerste reactie verweer de heer Th. de Muijnk, bestuurslid van de Soester Zakenkring, de voorbereidingscommissie dat de ver gadering nu in plaats van in september gehouden werd, zoals was afgespraken. Het was echter gedaan, zoals de heer Smit zei, om een bestuursvacuum op te vullen. Daarna volgde de behandeling van de artikelen 4 en 19 van de statuten, waaraan dusdanig gesleuteld werd dat uiteindelijk het voorstel wel weer moest komen „ga er eens mee naar deskundigen". Die deskundigen zullen in eerste instantie gevonden worden bij de drie bonden; het door hen op te stellen concept zal weer aan de leden vergadering voorgesteld worden, waar na de normale wettelijke procedure gevolgd zal worden ter verkrijging van de Koninkliike goedkeuring. Daarmee was de vergadering weer voorbii. De overbelaste voorbereidings commissie zal zich uitbreiden met de kandidaat-bestuursleden en verder zal de Wen en adspirantleden gevraagd worden voor het jaar 1973, ter dek king vart de kosten 60 gulden te beta len aan de vereniging in oprichting. Vooral de heer Swarts van de Christe lijke bond hield hier een vurig pleidooi voor. „Stel dan een werkplan op en laat de leden de contributie kunnen bepalen". Zijn voorstel werd aangeno men, waarbij moet worden aangete kend dat buiten de 60 gulden ook nog de contributie voor de bonden geïnd zal moeten worden. Het wachten wordt nu op de concept statuten, waarover juristen zich gaan buigen; op het opstellen van een werk plan, waarmee de voorbereidingscom missie zich gaat bezig houden en dan de definitieve oprichtingsvergdering, die naar verwacht mag worden in de maand oktober gehouden zal worden. Personeel van de gemeentelijke plantsoenendienst is momenteel bezig met de aanleg van drie kinderspeelplaatsen by de acht flats van Goed Wonen in sectie 3 van Klaarwater. Deze wijk wordt begrensd door de Vrijheidsweg, Beuken laan en de Wiardi Beckmanstraat. De speelplaatsen hebben een oppervlakte van 300 tot 350 vierkante meter. Over een paar weken zijn ze pas hele maal klaar, hoewel de jeugd er nu al druk gebruik van maakt. Er worden echter nog wat houten speeltoestellen bijgeplaatst. Daar is nu het wachten op, want ze moeten uit Zweden komen. Er komen op iedere speelplaats onder meer schommels, een glijbaan, een speelhuisje en klimtoestellen. Voor de ouderen is al een aantal ban ken geplaatst. Eén van de speelplaatsen is erg mooi aangelegd, omdat men hier gebruik gemaakt heeft van het hoog teverschil van 80 centimeter. In tegenstelling tot de andere speel plaatsen zoals in het Soesterveen, wordt geen split meer gebruikt als ondergrond. In Klaarwater wordt een proef genomen, althans wat Soest be treft, met een ondergrond bestaande uit grindzand. Het split is weliswaar niet slecht bevallen, maar het grint- zand is zachter. Het is niet de bedoe ling dat de kinderen dit grintzand ge bruik om mee te spelen; daarvoor is er een ruime zandbak aangelegd. Bij de aanleg van de speelplaatsen heeft de plantsoenendienst getracht deze zoveel mogelijk het domein van de kinderen te laten zijn die de speel plaatsen immers als hun eigen wereld je beschouwen. De paden in de wijk tussen de flatgebouwen lopen dan ook langs de speelplaatsen in plaats van er doorheen, hoewel dit laatste voor sommige flatbewoners een omweggetje zou besparen. Maar het omlopen heb ben de bewoners graag over voor het feit, dat hun kinderen ongestoord en veilig kunnen spelen. De maandelijkse natuurwandeling van het Vrouwengilde wordt bij redelijk weer gehouden op woensdag 4 juli a.s. (anders de volgende dag). Om 9.15 uur wordt vertrokken vanaf Zonnegloren aan de Soesterbergsestraat. Vele Soestenaren - waaronder een groot aantal jongeren - hebben enige tijd terug gehoor gegeven aan de op roep van de Werkgroep Milieu van de Natuurwacht Eemland om een aantal zaterdagen te helpen "de door de storm omgewaaide bomen te schillen. Dit om te voorkomen dat de denne- scheerder grote schade in de bossen zou kunnen gaan aanrichten. Graag wil het gemeentebestuur, nu de werkzaamheden Inmiddels beëindigd zijn, de Werkgroep Milieu van de Na tuurwacht Eemland en alle anonieme vrijwilligers heel hartelijk danken voor de geleverde prestaties. Mede hierdoor vs grote schade aan de bossen uitge bleven. De dader van de inbraak, welke vorige week woensdag in het Amersfoortse bedrjjf High Voltage Engineering Europa werd gepleegd, is in de nacht van zaterdag op zondag door de Soester politie aangehouden. H. R. de V. (21) en J. G. B. (20) beiden uit Amersfoort afkomstig, werden tij dens een routine-controle op de Steen- 'voffstraat aangehouden. Daarbij viel het de politie op dat het scheerraampje van hun auto ontbrak. De V., die de wagen bestuurde, was niet in het bezit van een rijbewijs en ook het kenteken van de wagen ontbrak. Bij onderzoek werd in het dashboard kastje een portefeuille met een groot bedrag aan buitenlands geld aangetrof fen. De beide mannen werden naar het po litiebureau gebracht, waar bij B. twee briefjes van 100 gulden werden gevon den, die hij in zijn sokken verborgen had. Het in de auto gevonden geldsbe drag bestond uit 31 Engelse ponden, 350 Hongaarse florinten, 100 Israëlische ponden, 19 Zuid-Afrikaanse Rands, 22500 Italiaanse Lires, 225 Finse mar ken, 140 Duitse marken, 375 Zweedse kronen en 375 gulden. Het tweetal werd aan de Amersfoortse politie overgedragen, waar De V. de inbraak inmiddels heeft bekend. B. zou er niets mee temaken gehad heb ben, De auto was geleend van D. te Amersfoort, naar zij beweerden. Het openluchttheater is zaterdag het domeiïi van een vijftal popgroepen, dat er een practisch nonstop-concert geeft van twee uur 's middags tot tien uur 's avonds. De netto-opbrengst van het popfestival is bestemd voor de studie beurzen van studenten aan de sociale academie in Tanzania. Aan het concert in Soest verlenen de groepen Alquin, Mr. Albert show, Nafta, het trio Rob Franke (uit Soest) en Melrose Abbey hun medewerking. Alquin is tijdens het Pinkpopfestival in Limburg gekozen tot de beste groep. Na het optreden in Soest gaat Alquin op toernee naar Engeland. Niet minder bekend is Mr. Albert- show, de uit Den Bosch afkomstige groep, die evenals Alquin al talrijke succesvolle optreden verzorgd heeft tijdens popfestivals. Nafta is een uit Hilversum afkomstige popgroep, het trio Rob Franke is een nieuwe groep uit Soest, Melrose Abbey tenslotte is de sterk in opkomst zijnde Zeeuwse rock and rollgroep. Het popfestival in het Soester open luchttheater maakt deel uit van een groter aantal activieiten en staat ook in het kader van een landelijke actie van kosmopolitieke werkgroepen aan de sociale academies. Morgen viert z. k. h. Prins Bernhard zijn 62ste verjaardag. Het is al weer bijna 37 jaar geleden dat de jonge prins Bernhard Leopold Frederik Everhard Julius Coert Karei Godfried Pieter van Lippe Biesterfeld, als verloofde van haar dochter Prinses Juliana, door koningin Wilhelmina via de radio aan het volk werd voorge steld. Op 6 januari 1937 werd hem bij K.B. de titel „Prins der Neder landen" verleend en een dag later werd het huwelijk met Prinses Juliana ingezegend. Tijdens de oorlogsjaren gaf de Prins al dadelijk blijk van zijn grote capaciteiten door een wezenlijk aandeel te leveren in de re- konstruktie van het Nederlandse leger. Vanuit Londen demon streerde hij een ongelooflijke betrokkenheid met het Nederlandse volk. Het duurde niet lang, of hij werd benoemd tot bevelhebber van de Nederlandse Strijdkrachten. In de loop der jaren werd hem door tal van universiteiten een ere-doctoraat verleend. En wel in verschillende wetenschappen: Rechtsgeleerdheid, Ekonomische- en Technische Wetenschappen. Tevens is hij drager van tal van Nederlandse en buitenlandse ridderorden. Befaamd is hij om zijn voorzitterschap van de z.g. Bilderberg- meetings, die tot doel hebben de internationale verstandhouding te verbeteren. Geliefd is hij om zijn voorzitterschap van het World Life Fund, waaruit zijn grote betrokkenheid blijkt met de natuur. Hij zet zich volledig in om de mensheid het besef bij te brengen dat het milieu en daardoor een groot gedeelte van de in het wild levende dieren met de ondergang worden bedreigd. De bemoeienis van de Prins zowel met het lot van het dier als met de mens in het algemeen, of dit nu op ekonomisch, sociaal of kultureel gebied is, maken hem tot de sympathieke persoonlijk heid die allerwege respekt afdwingt. De foto toont het vertrouwde beeld van hem met zijn witte anjer en zijn onafscheidelijke pijp waarvoor hij eind 1972 werd verko zen als „pijproker van het jaar". Wij wensen hem temidden van zijn familie een zeer prettige ver jaardag toe. De Argentijnse president Campora heeft persoonlijk de oude Peron in Spanje opgehaald om definitief naar zijn land terug te keren. Als ambteloos burger officiëel - in feite om daar te gaan regeren: Campora dient alleen maar als vlag om de lading te dekken. In Spanje al heeft de oude diktator een paar keer laten merken wie de baas is door op gelegenheden waar Campora had ge zegd dat hij zou verschijnen verstek te laten gaan en dergelijke dwarsbome- rijtjes in het protocol. Maar wat vindt Peron thuis Zijn peronistische kandidaat Campora heeft dan wel een verkiezing voor hem gewonnen, maar dat wil nog niet zeg gen, dat er een peronistische beweging is die maar afwacht wat de grote leider zal opdragen. Integendeel: de diverse groepen die samen de peronistische aanhang vormen, variëren in politieke kleur van fascistisch uiterst recht tot maoistisch uiterst links. Wat hen samen heeft gebracht is de algemene afkeer van wat de generaals ervan gemaakt hebben sinds Peron werd afgezet, maar een positieve basis voor samenwerking, zelfs maar als een vaag program, is er niet. De linkse groepen die zich al een beetje in de stadsguerilla hebben geoefend onder president Lanusse, hebben aan gekondigd dat ze daarmee lustig zullen doorgaan. En er zijn alweer wat direk- teuren van buitenlandse grote onder nemingen ontvoerd om forse losgelden af te persen. Zo zal deze stadsguerilla vechten „tegen uitbuiting door buiten- landskapitaal", of Peron dit nu goed vindt of niet. Dit maakt het voor Peron al moeilijker, want in zijn gloriejaren kon hij zijn maatregelen laten begeleiden door grote fanfares van zijn eigen vakbewegeing die kompleet met verering van Evita Peron als schutspatrones bevangen was door een haast kritiekloze gehoorzaam heid aan de diktator. Het was één van de steunpilaren van zijn gezag en dat is er niet meer. Daar bij komt dat hij een mythe is gewor den. Na zijn vertrek heeft hij het land een lege schatkist en allerhande ekono mische misère nagelaten, die echter pas goed duidelijk werd voor de gewone burger nadat zijn opvolgers aan de gang waren gegaan. De fouten worden hen aangewreven, de tijd van Peron verschijnt dan in een glorieus licht, dat de werkelijkheid ver overtreft. De ver wachting van de simpelen van geest is dat Peron in de kortste keren die goede tijden van weleer laat terugkeren - maar er zijn genoeg ekonomische rede nen om de kansen daarop uit te sluiten. Een derde faktor in Perons nadeel is dat het leger weliswaar van de eigen diktatuur heeft afgezien, burgerlijke verkiezingen heeft georganiseerd en zich in alle opzichten netjes heeft ge dragen - maar dan wel met in het achterhoofd de gedachte dat men tegen de mythe van Peron niet opkon, zodat het maar beter was dat deze zichzelf kwam bewijzen als iets dat aanzienlijk minder is dan rijn fanatieke aanhang denkt. Het wordt een opgave voor de bejaarde Peron: een aanhang die verdeeld is, maar het onmogelijke van hem ver wacht, een leger en een oppositie die alles zullen doen om hem te laten falen, stadsguerilla die van de rechts staat een aanfluiting maakt, ekonomi sche misère van enorme omvang. Hoe lang de geestdrift van het onthaal kan duren is een vraag waarop weinigen het antwoord zullen durven geven dat het blijvend is, KANTMAN. Op vrijdag a.s. 29 juni, te 11.00 uur, zal de Bevelhebber der Luchtstrijd krachten, de Luitenant-Generaal J. H. Knoop, bij het luchtmachtmonument op de vliegbasis Soesterberg een krans leggen ter nagedachtenis van hen die tijdens hun dienst bij de Luchtmacht het leven hebben verloren. Op de bestuursvergadering van de A.R. kiesvereniging Soest, die gehouden werd op 20 juni j.1. besloot het bestuur met grote meerderheid het volgende ter kennis te brengen van het hoofd bestuur van de Anti Revolutionaire Partij. „Betreurd wordt de toetreding vat A.R.-leden tot het kabinet Den Uyl etv de instemming, die een meerderheid van de fractie hiermee betuigd heeft". De vliegbasis Soesterberg zal zaterdag 30 juni a.s. fungeren als opereatiebasis voor een groot aantal vliegtuigen die deelnemen aan de „Open Dag" van de vliegbasis Deelen. Er zal vooral gedu rende de middaguren druk gevlogen worden. De mogelijkheid is voorts niet uitge sloten dat er ook op zondag 1 juli a.s. een aantal Franse toestellen van de Vliegbasis zullen starten, die dan naar Frankrijk zullen terugkeren. Aanbieding dekens voor kleuter en junior ledikant, van f 52,- nu voor f 39,50 en de tweede deken gratis. Zolang de voorraad strekt.

Soester Courant | 1973 | | pagina 1