Dagtochten <S ckoemaker - antenneteckniek Ziekenhuiskosten 18°/0 hoger 32 ste Tactical Fighter Squadron Dat was Kela» en dit wórdt Middelman mziw Soest - Telefoon 12792 Soesterberg - Telefoon 03463-1587 Wekelijkse orgelconcerten in de Oude Kerk Eigen bijdrageregeling ABWZ uitgebreid reisagenten a.n.v.* Twee Turken aangehouden AFKOOPREGELING RF.NTEKAARTEN Officiële kennisgevingen Lageronderwijswet Officiële bekendmakingen Fietser en bromfietser in botsing Yacantie-sluiting Wereldwinkel Natuurwandeling Rouw- enTrouwkleding M. TOSSEN Voor de balie BLONDE BLUSSTER BSB V.V.V.-NIEUWS Geslaagd VOORLOPIGE HECHTENIS IN DISCUSSIE Maximum teruggebracht tot 102 dagen Huis van bewaring vaak begin van kriminele karrière Trouweirculaires (rouwkaarten Drukkerij Smit Soester Courant van donderdag 5 juli 1973 Op zaterdag 14 juli a.s. begint in de Oude Kerk te Soest een reeds weke lijkse orgelconcerten door de cantor- organist Jan Jansen. De reeks zal wor den voortgezet tot en met zaterdag 25 augustus. De concerten beginnen om 20.15 uur en zijn gratis toegankelijk. 14 juli worden uitgevoerd werken van Buxtehude, J. S. Bach, Hugo Distier en Anton Heilier; op 21 juli werken van Nederlandse componisten en op 28 juli, ter gelegenheid van de sterfdag van J. S. Bach, werken van deze com ponist. Op 4 augustus een uitvoering van Spaanse en Portugese clavecimbelmu- ziek; op 11 augustus Franse orgelmu ziek. Op 18 augustus wordt een solistencon cert gegeven waaraan medewerken Pe ter Kooy, bas; Wim Mérlijn en Sip Bruggenkamp, luit; Kees Kef en Keet je Teerink, blokfluit en Jan Jansen aan het orgel. Op 25 augustus wordt de concerten reeks besloten met de uitvoering van werken van Scarlatti en Marcello door Jan Jansen, clavecimbel en Peter Klopstra, contrabas. Blijkens gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek zijn de zie kenhuiskosten vorig jaar met 18 ge stegen. Het onderzoek werd door het CBS bij de 259 ziekenhuizen in Neder land verricht. Het aantal verpleegda- gen bedroeg in 1972 24.088.034 tegen 23.979.056 in 1971. Dat is een toeneming met circa 0,5 procent. De kosten bedroegen in 1972 3.266 mil joen gulden tegen 2.769,4 miljoen gul den in 1971. Dat is een toename met 18 procent. Gespecificeerd zijn die kosten: (in mil joenen guldens) Salarissen en social'e lasten 1.834,1 2.166 Voedingsmiddelen 104 115 Genees- en verband- middelen, röntgen- materiaal, verplegings- artikelen e.d. 265,6 313 185.8 214 177 229 202.9 229 Afschrijvingen Interest Overige uitgaven Totaal 2.769,4 3.266 De Algemene Wet Bijzondere Ziekte kosten kent een zgn. „eigen bijdrage regeling". Deze regeling houdt in dat hoewel de kosten van behandeling en verpleging in een inrichting verzekerd zijn via de AWBZ, men in bepaalde gevallen toch verplicht is tot betaling van een bij drage in de verpleegkosten uit eigen middelen. Per 1 juli is de bestaande eigen-bijdra geregeling ingrijpend gewijzigd. Tot dan toe waren alleen de bejaarden bijdrageplichti'g. Thans is de regeling ook van toepassing op personen tus sen 18 en 65 jaair. Een bijdrage is nu verschuldigd door: een ongehuwde AWBZ-verpleegde van 18 jaar en ouder. een gehuwde mannelijke AWBZ- verpleegde van 18 jaar en ouder, indien ook zijn vrouw ten laste van de AWBZ verpleegd wordt. De hoogte van de ei'gen bijdrage is per 1 juli geworden maximaal voor onge- huwden 335 gulden per maand en voor gehuwden 408 gulden per maand. Een bijdrage is echter eerst verschuldigd na verblijf van een half jaar in een in richting (voorheen was die periode één jaar). Opeenvolgende perioden van ver blijf in één of meer inrichtingen of te huizen worden bijeengetéld. Het 32ste Tactical Fighter Squadron dat het enigste Amerikaanse onderdeel is b\j NAVO's 2de Geallieerde Luchtmacht is gestationeerd op de Koninklijke Luchtmacht basis Soesterberg in Nederland. Het squadron bevindt zich in een hoek van deze basis en wordt Kamp New Amsterdam genoemd naar de eerste Nederlandse koldnie in de Verenigde Staten van Amerika dat later New York werd. 1945: Lockheed P-S8 „Lightning". 1946: Republic P-47N „Thunderbolt". 1955: North American F-86F „Sabre". 1956: North American F-100C „Super Sabre". 1960: Convair F-102A Delta Dagger. 1969: Mc Donnell F-4E Phantom II. Het 32ste staat samen met de strijd krachten van Nederland, Engeland, België en Duitsland onder operationeel commando en controle van de 2de Ge allieerde Taktische Luchtmacht en on derhoudt de Luchtverdediging in Sector I van de Geallieerde Strijdkrachten van Centraal Europa's Luchtverdedi ging. Het 32ste ontvangt tevens nor male commando's en steun van haar direkte hoofdkwartier van de Ameri kaanse luchtmacht te ramstein vlieg basis in Duitsland. Het squadron werd opgericht op 1 februari 1940 en deed op verschillende basis in Amerika dienst alvorens het naar Puerto Rico vertrok in 1941. Het 32ste deed voor het eerst dienst op Nederlandse West Indische eilanden Aruba en Curacao. Het squadron vloog toen dagelijks van zonsopgang tot zondsondergang onderscheppingsmissies om alle onbekende vliegtuigen te ver dedigen van de eilanden. Het squadron vertrok naar de Panama kanaal zone in 1945 en werd opgeheven in 1946. Het werd weer in dienst her steld in 1954. maar dan als het 512de Fighter Day Squadron en vertrok naar Soesterberg. In juli 1959 werd het op nieuw omgedoopt en wel tot 32 Fighter Interceptor Squadron en in augustus van dat jaar werd het squadron het eerste onderdeel in Europa dat ging vliegen met de McDonnell F-4E Phan tom II gevechtsjager. Dit type is mo menteel het modernste van de veel zijdige Phantom serie. Het squadron heeft plezierige en suc cesvolle jaren in Nederland doorge bracht, dit zowel op operationeel ge bied als in het onderhouden van een goede verstandhouding met de Neder landers. In 1965 won het samen met de hulp van hollandse „ground controllers" de World Fighter Interceptors Weapons Meet de „William Teil" voor F-102s en behaalde het hoogst aantal punten van alle mededingende teams. In 1966 vloog het squadron samen met het winnende team van sector 1 in de AFCENT Air Defense Competition en ontving het squadron de Public Relations Society of America de Silver Anvil Award. Top bekroning was de Hughes Award in 1966, waarbij het 32ste .het beste luchtverdediging's squadron van de Amerikaanse luchtmacht werd ge noemd. In 1967 hielp het 32ste Sector 1 om weer opnieuw een topplaats te berei ken in de AFCENT competitie. In 1968 won het Loading team van het 32 squadron de USAFE Loadeo competitie voor F-102s. In oktober 1969 ontving het 32 squadron een gedenkplaat voor 15 jaar uitstekende dienst van de Ko ninklijke Nederlandse Luchtmacht en een speciale Community Relations Award van de plaatsvervangend com mandant van de Amerikaanse lucht macht in Europa. Type vliegtuigen door het squadron gebruikt sinds 1940: 1940: P-36; North America AT-6A „Texan"; YP-37. 1941: Bell P-39 „Airacobra"; Curtiss P-40 „Warhawk". STEENHOFFSTRAAT 9a, TELEFOON 14905 j van dc Gemeentehof. In Amersfoort werden twee illegaal in ons land verblijvende Turken aange houden. Daar zij volgens hun verklaring bij de. heer P- v. K. te Soest werkzaam wa ren, zijn zij aan de Soester politie over gegeven. Deze zal'het tweetal op tran sport naar Turkije zetten. Tegen de werkgever zal procesverbaal worden opgemaakt. Op 1 juli is een nieuwe periode van de afkoopregeling voor de vroegere be zitters van rentekaarten begonnen. Deze keer zijn zij aan de beurt die in een der jaren 1919 t.m. 1924 of in de eerste helft van 1931 zijn geboren en wier ouderdomsrente bij het bereiken van de 65-jarige leeftijd minder dan ƒ60,- per jaar zou bedragen. In de praktijk wil dit zeggen dat in de mees te van deze gevallen alleen dan afkoop plaats vindt als in totaal minder dan voor 286,- is geplakt. Tevens komen aan bod zij die geboren zijn in de tweede helft van 1931, waar bij het er niet toe doet hoeveel er is geplakt. Öm het aan rentezegels geplakte be drag (vermeerderd met interest) terug te krijgen, kan men zich wenden tot de Raden van Arbeid. Aanvraagformulie ren met toelichting zijn daar en op alle postkantoren te verkrijgen. De mogelijkheid tot. aanvragen geldt ook nog voor hen die in vorige uit- betalingsperioden aan de beurt zijn ge weest, maar tot nu toe hebben ver zuimd een aanvraag in te dienen. Dit zijn zij, die zijn geboren in een der jaren 1903 tot en met 1918 (mits er minder dan voor 286,- is geplakt) en zij die zijn geboren in een der jaren 1932 tot en met 1950. Zij die zijn geboren in de jaren 1925 t.m. 1930, komen tussen 1 juli 1974 en 1 juli 1975 aan de beurt. Burgemeester en wethouders van Soest brengen ter voldoening aan het be paalde in artikel 76 van de Lageron- derwijswet 1920 ter openbare kennis dat de raad van de gemeente Soest in zijn vergadering van 21 juni 1973 me dewerking als bedoeld in artikel 72 van genoemde wet heeft verleend aan het bestuur van de Vereniging „De School met den Bijbel" te Soest voor: a. het aanschaffen en plaatsen van een rijwielstalling bij de Savornin Loh- manschool voor g.l.o.; b. het verbeteren van de toiletten van de Insingerschool voor g.l.o. Soest, 28 juni 1973. Burgemeester en wethouders van Soest, Mr. J. M. CORVER- VAN HAAFTEN. De secretaris, J. BORREMAN De burgemeester van Soest maakt be kend, dat het college van Burgemees ter en Wethouders van deze gemeente voornemens is aan: a. J. C. P. van der Molen, Heideweg 45, Soest, op zijn daartoe gedaan ver zoek op grond van het bepaalde in artikel 50, lid 8 van de Woningwet, vergunning te verlenen ten behoeve van het uitbreiden van een woonhuis, op het perceel, gelegen aan de Heide weg 45, kadastraat bekend gemeente Soest, sectie D, nr. 3281. b. H. Schuur, Korte Brinkweg 32, Soest, op zijn daartoe gedaan verzoek op grond van het bepaalde in artikel 50, lid 8 van de Woningwet, vergun ning te verlenen ten behoeve van het bouwen van een werkplaats, op het perceel, gelegen aan de Korte Brink- weg 32 kadastraat bekend gemeente Soest, sectie A, nr. 3238. c. E. Spronk, Oude Tempellaan 8, Soes terberg, op zijn daartoe gedaan verzoek op grond van het bepaalde in artikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Or dening, juncto artikel 50, lid 8 van de Woningwet, vergunning te verlenen ten behoeve van het uitbreiden en verbou wen van een winkelpand op het per ceel, gelegen aan Rademakerstraat 21 kadastraal bekend gemeente Soest, sectie E, nr. 3003. d. F. J. Marsé, Nieuwstraat 30, Soest, op zijn daartoe gedaan verzoek op grond van het bepaalde in artikel 50, lid 8 van de Woningwet, vergunning te verlenen ten behoeve van het aanbou wen van een woonhuis op het perceel, gelegen aan de Nieuwstraat kadastraal bekend gemeente Soest, sectie H, nr. 7206. e. H. Bas, Apollolaan 9, Oegstgeest, op zijn daartoe gedaan verzoek op grond van het bepaalde in artikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening, junc to artikel 50, lid 8 van de Woningwet, vergunning te verlenen ten behoeve van het bouwen van een woonhuis op het perceel, gelegen aan de Hildebrand- laan kadastraal bekend gemeente Soest, sectie C, nr. 3755. Alvorens definitieve beslissingen geno men zullen worden, zijn belanghebben den bevoegd binnen een termijn van twee weken na de dagtekening van deze bekendmakingen hun eventuele bezwaren schriftelijk bij burgemeester en wethouders, voornoemd, in te die nen. De op deze verzoeken betrekking hebbende stukken liggen gedurende diezelfde termijn ter gemeentesecreta rie ter inzage. Soest, 5 juli 1973. De burgemeester van Soest, Mr. J. M. CORVER- VAN HAAFTEN. Op de kruising Schoutenkampweg ver leende de 16-jarige bromfietser F. van B. geen voorrang aan de voor hem van rechts komende fietser de 13-ja- rige K. L. Beiden kwamen te vallen en werden per ambulance naar het ziekenhuis Zonnegloren gebracht. De twee fietsen werden zwaar bescha digd. c> In de komende vakantieperiode zal de Wereldwinkel in de F.C. Kuyperstraat gesloten zijn gedurende de maanden juli en augustus. Op de weekmarkt op donderdagmorgen blijft de Wereldwin kel aanwezig, en zovaak als mogelijk zal de bakfiets present zijn op de Smitshof op zaterdag. De juli-wandeling van de Natuurbe- beschermingswacht „Eemland" zal wor den gehouden in het landgoed Pijnen burg te Soest op zondag, 8 juli a.s. Vertrek om -14.00 uur vanaf de par keerplaats aan het einde van de In- singerstraat. Aan de VIt uur durende wandeling kan door ieder weer gratis deelgenomen worden. Laanstraat 55 - Baarn Telefoon 2783 Burgemeester en wethouders van Soest; gelet op het bepaalde in artikel 133 van het Reglement Verkeersregels en Verkeerstekens; maken bekend dat hun college door plaatsing van borden 46 van bijlage II van het Reglement Ver keersregels en Verkeerstekens (met on derborden „uitgezonderd fietsers en bromfietsers") heeft besloten voor al het verkeer, uitgezonderd fietsers en bromfietsers het links af slaan te ver bieden vanaf de Oude Utrechtseweg raar de Ossendamweg, Van het onderhavige besluit staat voor iedere belanghebbende beroep open tot het einde van een termijn van dertig dagen na heden Het adres van het beroepschrift wordt gericht aan Hare Majesteit de Konin gin, doch behoort te worden ingediend bij de commissaris der Koningin van deze provincie te Utrecht, die een be wijs van ontvangst afgeeft. Het besluit is in afschrift toegezonden aan de hoofdingenieur-direkteur van de rijkswaterstaat in de provincie Utrecht, de Koninklijke Nederlandse Toeristenbond A.N.W.B., de Koninklijke Nederlandse Automobielclub K.N.A.C., de Koninklijke Nederlandse Motorrij dersvereniging, alle te 's-Gravenhage en aan gedeputeerde staten dezer pro vincie. Soest. 5 juli 1973. Burge^^ster en wethouders van Soest, De burgemeester. Mr. J. M. CORVER VAN HAAFTEN De secretaris, J. BORREMAN Voor het hekje van de politierechter verscheen een dame, die er net zo rond voor uit kwam, als eens de be faamde aktrice Anita Ekberg in de film „La dolce vita". Haar ronde vor men werden nog geaksentueerd door een japon die zeker twee maten te klein was en weelderige blonde lokken vielen tot over haar schouders. Toen de zittende magistraat bekomen was van de kleine en de grote details zei hij: „Volgens het proces verbaal heeft u de gasten van uw buren nat gegooid waardoor hun kleding bedor ven werd „NEE", kreet de verdachte fel, „het was juist dat akelige volk dat mij met water gooide". „Dus u ontkent dat u het was dde het wat gooide?" „Nou „O, dus toch niet? Vertelt u maar eens wat er precies is gebeurd." „De verdachte kneep de welgevormde lippen opeen, drukte een heup naar voren, en vroeg zeker 20 decibel har der dan nodig was: „Moet ik bij 't be gin- beginnen?" Toen de politierechter knikte drukte zij met beide handen haar kapsel in model, snoof nog eens en stak van wal. „Nou, 't was prachtzomertje hè. En omdat dat nou niet al te vaak voor komt zei ik tegen mezelf: „Mien meid, gauw 't huis aan kant en dan de tuin in met 'n boekie en 'n glaasje sherry." Zo gezegd zo gedaan en om half twaalf lag ik in de zon te spinnen. 't Zal 'n uur of twee geweest zijn toen ik in ene een hoop kabaal hoorde. En wat blijkt? Een duitse familie is op bezoek bij de buren. Nou, binnen vijf minuten leek het wel Zandvoort, als u begrijpt wat ik be- doeL Gepraat, gelach, gehuil van een stel kinderen. Maar ik denk, Mien meid, de moed er in houen en ik schenk nog een glaasje sherry in. Net was ik weer onderuit gezakt en kletterdeklettereen hele plons ijskoud water over me heen. Wat bleek. De lieve kindertjes hadden de tuinslang ontdekt. De buren - waar ik trouwens al jarpn niet tegen praat - doen alsof ze niks in de peiling heb ben. Ik weet met te beheersen, droog me af en na een kwartiertje lag ik weer buiten. Hoeveel later het was wist ik niet, want ik was even inge dommeld, maar opeens ontdek ik dat ik in dikke rookwolken lig. Verschrikke lijk wat een stank was dat. Ik vlieg omhoog want ik dacht dat ik stikte want ik ben erg gevoelig op m'n keel. Goed, ik ga boven uit het raam kijken wat ze nou weer aan 't uitvreten wa ren. Ik dacht minstens dat die kinde ren de boel in brand gestoken hadden. Maar nee hoor. Het was buurman zelf. Die most zo nodig barbecuen en 'n al leenstaande weduwe d'r tuintje uitro ken. Ik roep naar beneden, want ik was natuurlijk woest: „Hé daar, kun je niet die rommel voor jezelf houwen. Roept die vent omhoog: „Niks mee te maken ouwe. 't Is onze eigen tuin, dus niet zeuren." Ouwe had ie gezegd, en ik ben nog maar 38. Ik werd nog giftiger dus ik roep: „als dat ding niet binnen vijf minuten uit is, dan zal ik daar zelf wel eens even voor zorgen". Ik heb tien minuten j wacht en toen heb ik om ze te pesten een pannetje water naar beneden ge gooid. Dat is alles." De politierechter zei dat de verdachte kon gaan zitten en liet de buurman als getuige aantreden. Deze vertelde dat de verdachte een verduiveld lastige buurvrouw was die altijd wat te vitten had. Met die rook was het ook wel meegevallen en bar becuen was nou ook niet iets wat je dagelijks deed. Ze hadden zich daarom ook niets van haar geschreeuw aange trokken. Maar juist toen de eerste kip- peboutjes gaar waren had ze een hele emmer water naar beneden gestort zo dat de groeiende stukken houtskool sissend in het rortd vlogen. Levensge- •aarliik gewoon. Tientallen guldens schade hadden ze ook aan hun kleding gehad. Om over het figuur dat ze geslagen hadden te genover hun Duitse kennissen, maar te zwijgen. De officier zei dat de verdachte zeer agressief en ondoordacht gehandeld had en had er geen goed woord voor over. Haar optreden getuigde van niet veel naastenliefde al was het te be grijpen dat zij het vervelend vond dat haar dag werd verstoord. Omdat het ook nog gevaarlijk was wat zij gedaan had eiste hij ƒ300.- boete of een maand gevangenisstraf, plus vergoeding van de schade. De rechter vonniste kon- form de eis. Het pand ondergaat een ware meta- forfose om straks in september de enorme meubelafdeling van Middel man te gaan huisvesten. De maand juli heeft wel een warm be gin gemaakt, wat misschien enigszins ongemakkelijk was bij het pakken der bagage van wie met vakantie is ge gaan, de wollen vesten en truitjes dien den dus in de koffers gepropt om er zelf maar zo luchtig mogelijk bij te lopen. Eigenlijk niet eens weer om veel te ondernemen, tenzij u zich lekker laat rijden in de Tensen bussen voor een dagtochtje, want het programma draait al op volle toeren. Wij willen u er graag voor boeken. Op 28 juli wordt het feest in het Openluchttheater, dan komt er een Pretfestival voor alle kinderen. Nie mand minder dan Kluk-Kluk zal erbij zijn en verder nog een aantal gezellige mensen, die leuke nummers zullen brengen om de vele Soester kinderen te amuseren. Binnenkort komen de reclameplaten overal in Soest te hangen om ieder kind aan dit fijne feest te herinneren. Voor de bloemenvrienden en vriendin nen is er in het Zeister Slot van 6 tot en met 8 juli veel moois te zien. Een Nationale Lathyrus-tentoonstelling zal de congreszaal opluisteren. De ope ningstijden zijn als volgt: vrijdag 6 juli, 15.00 tot 22.00 uur, zaterdag 7 juli, 10.00 tot 22.00 uur en. zondag 8 juli ook van 10.00 tot 22.00 uur. Zoals ieder jaar komt Barneveld op de komende donderdagen in oud-veluws kostuum te voorschijn op de markt, om een beeld uit vroeger tijden voor ogen te toveren en waar het feestelijk zal toegaan. Ook zal er 's morgens tussen 11 en 12 uur volkdansen te zien zijn voor het Gemeentehuis, waarbij de boerenkapel zal spelen. Een folder ipet inlichtingen vindt U bij ons op de balie. Theater Gooiland te Hilversum en Theater 't Spant te Bussum gaven al lebei hun programma-krant uit voor het komende seizoen. Misschien denkt u er in deze hoge temperatuur niet aan, hoe u uw pretjes in de winter gaat versieren, maar zodra het hoofd een beetje koel is. kunt u daar eens even mee bezig zijn en een gangetje naar ons kantoor om deze programma bladen te halen, gaat dan wellicht ook nog net. U moet er voor het reserveren van abonnementen nu eenmaal vroeg bij zijn. Denken de a.s. U.S.O.-provincieconcert- bezoekers hier ook aan? Wij nemen graag de nieuwe gegadigden bij onze vaste klanten op. En nu maar fijne vakantie voor alle grote en kleine Soesters. Onze plaatsgenoot, de heer P. Persoon slaagde voor het Aannemersexamen alsmede voor het examen „Bouwkun dig Opzichter-Tekenaar". In de loop van zijn studiejaar behaal de hij ook nog het Schooldiploma „Bouwkundige" van het S.B.J. te Amersfoort Aan de Amersfoortse Laboratorium- school slaagde voor het einddiploma dagschool m.bo.-analytische chemische afdeling, de heer W E P'eters te Soes terberg. Het einddiploma h.b.o.-A. medische afdeling, klinisch chemische richting werd uitgereikt aan mej. J. C. M. Zon derland te Soest Iemand die van een misdrqf wordt verdacht kaïn op verzoek van de officier van justitie in voorlopige hechtenis worden genomen. Dat houdt in, dat de betrokkene in het huis van bewaring wordt opgesloten en - tenzij de rechtbank alsnog zjjn vrijlating mocht gelasten - daar bljjft zitten tot zijn zaak voor de rechtbank heeft gediend. De voorlopige hechtenis betekent een zeer ernstige breuk op de vrijheid van een verdachte. Eén van de belangrijkste bezwaren is, dat het hier inderdaad een verdachte betreft, kortom iemand, wiens schuld nog niet vaststaat. Onlangs heeft de Tweede Kamer gedebatteerd over een serie door ministers Van Agt ingediende voorstellen tot wetswijziging, waarbij de gehele materie van de voorlopige hechtenis nog eens weer in het licht van de schijnwerpers kwam te staan. ment, waarin de invoering van huis arrest en van de meldingsplicht werd bepleit. Wanneer dit voorstel nog eens zijn wettelijk beslag zal krijgen, wor den in onze strafrechtspleging enkele geheel nieuwe elementen geïntrodu ceerd, die overigens in verschillende andere landen reeds lang worden toe gepast. De meldingsplicht zou bijvoorbeeld kunnen inhouden, dat iemand zich da gelijks meldt op het politiebureau. Zou hij dit verzaken, dan is het alsnog mo gelijk hem in voorarrest te nemen. Op die manier kan de justitie toch kontro- leren, of iemand zich door vlucht aan de behandeling van zijn zaak wil ont trekken. Een dergelijke meldingsplicht heeft o.i. zin ten opzichte van verdach ten, die niet al te ernstige misdrijven hebben gepleegd en wier zaak bij de politieverhoor reeds is „afgerond". Resocialisatie Er bestaan allerlei gewichtige redenen om het voorarrest terug te dringen. In de eerste plaats gaat juist van het huis van bewaring met zijn sterk ge mêleerde bevolking vaak een krimoge- ne werking uit. Voor vele, vooral jeug dige delinkwenten, betekent opsluiting in zo'n gebouw het begin van een lan ge, kriminele karrière. Bovendien bepaalt artikel 26 van de Beginselenwet Gevangeniswezen dat de detentie mede dienstbaar moet worden tot resocialisatie van de delinkwent. Komt daarvan in de strafgevangenis sen al niet veel terecht, in de huizen van bewaring geldt dat nog veel min der. In de praktijk blijkt maar al te vaak dat veel delinkwenten na hun detentie van kwaad tot erger verval len, zulks niet alleen tot schade van henzelf, maar ook tot schade van de maatschappij. Het terugdringen van de voorlopige hechtenis zou daarom xvel eens een beter middel tot bestrijding van krimineel gedrag kunnen zijn dan vele andere methoden. De rechter-kommissaris kan op ver zoek van de offivier van justitie beve len, dat een verdachte voor zes dagen in bewaring wordt gesteld. Verlenging van die termijn met nog eens zes da gen is mogelijk. Is deze termijn ver streken, dan kan de officier aan de rechtbank een bevel tot gevangenhou ding vragen. Die gevangenhouding wordt voor hooguit 30 dagen verleend. Verlenging telkens voor hooguit 30 da gen is onbeperkt mogelijk. In de praktijk is het nogal eens ge beurd, dat sommige verdachten vele maanden in voorarrest zaten, alvorens hun zaak eigenlijk voor de rechtbank diende. Weliswaar wordt de tijd van voorarrest vrijwel altijd op de totale straf in mindering gebracht, maar hier bij wordt dikwijls vergeten dat het voorarrest, doorgebracht in één van onze slecht geoutilleerde huizen van bewaring, eigenlijk een veel zwaar dere straf is dan het gedetineerd-zijn in één van de veelal beter uitgeruste strafgevangenissen. Terécht heeft de minister de termijn van voorarrest nu in principe aan een maximum-termijn willen binden (hoog uit 102 dagen). Aleen in bijzondere ge vallen kan daar nog van worden afge weken. bijvoorbeeld wanneer in een bepaalde zaak een grondig vooronder zoek en een uitvoerige (psychiatrische) rapportage vereist zijn. Tot nog tqe werd die termijn van 102 dagen ook in eenvoudige zaken dikwijls overschre den, zeker gedurende de zomermaan den, wanneer de rechtbanken wegens vakanties minder zittingen houden. Vage formuleringen De voorlopige hechtenis is in principe slechts toegelaten bij verdenking van ernstige feiten, d.w.z. misdrijven waar op vier jaar of langere gevangenisstraf staat. Hierop bestaan overigens weer uitzonderingen. Het misdrijf oplichting bijvooi'beeld wordt bedreigd met een gevangenisstraf van maximum drie jaar. toch kan iemand, die van dit mis drijf wordt verdacht, wél in voorlopige hechtenis worden genomen. Volgens het wetboek van strafvorde ring wordt voorlopige hechtenis alleen gelast wanneer tegen verdachte „ern stige bezwaren" zijn gerezen. Boven dien moeten er duidelijke aanwijzingen zijn dat verdachte wil vluchten of dat een gewichtige reden van maatschap pelijke veiligheid de direkte gevangen neming vereist. Dit zijn echter allemaal heel vage for muleringen, die iedere officier van justitie of rechter op zijn eigen wijze kan interpreteren. Dat je iemand die een moord heeft gepleegd, in voorar rest zet. is natuurlijk zonder meer dui delijk. Maar in iemand die een een voudige diefstal heeft gepleegd, nu ook direkt zó gevaarlijk voor de maat schappij, dat je hem in voorlopige hechtenis moet nemen7 Meldingsplicht Een ding is na het Kamerdebat duide lijk geworden. Een grote meerderheid i'an ons parlement sprak zich duidelijk rit voor het verder terugdringen van de voorlopige hechtenis. Interessant was de aanneming van een amende- en Snelle en correcte levering en tot in depuntjes verzorgd Uitgebreide collectie klassiek en modern. Van Weedestraat 29 - Soest Telefoon 02J55-14152

Soester Courant | 1973 | | pagina 11