P.P.R.-Soest stapt uit 't P.A.K. Fractievoorzitter P.A.K. niet geschokt door brief P.P.R. 1 Restauratie Herberg „De Drie Ringen'' vordert gestaag „Milieuvervuiling door bezwaarschriften" Donderdag 5 juli 1973 51e jaargang no. 45 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redaetie en administratie: Van Weedestraat 29, Soest Tel. 14152' - Postgiro 126156 NEDERLAAG PicknickpJaats Foekenlaan Winkeldeur ingetrapt „Slechte" daad Linnen autodak vernield Polynormbarak bij Witte Huis kan afgebouwd worden Over een maand bewoond Pieren: „Zij gaven drie jaar lang niet thuis" 63,84 per woning voor waterkwaliteitsbeheer Tienduizenden ratten op de grens Zeist-Soesterberg Commando wisseling bij de Amerikanen Hoogtijdagen voor het natuurbad NAAR EEN DRIE-EENHEID Politie-agenten beëdigd 1200 gulden buit bij inbraak SOESTER1 COURANT Abonnement per kwartaal 4,75. Buiten Soest per kwartaal 9, Verschijnt iedere donderdag Het kabinet Den Uyl heeft van de Tweede Kamer niet het geld gekregen waarmede het enkele progressieve plannen had willen verwezenlijken. De KVP vond, evenals de oppositiepartijen, de verhoging van de benzine-accijns met ineens 4,5 cent te veel gevraagd, al stond deze partij niet afwijzend te genover de plannen voor verlaging der bijdrage van de ambtenaren in hun pensioen, de verbeteringen op het ge bied van het welzijnswerk en hulp aan noodgebieden. Er zat echter nog een addertje onder het gras. Met de aanvaarding van de voorstellen zou men namelijk al min of meer vooruit zijn gelopen op de door de regering voorgestane ver laging van de kollegegelden van dui zend tot vijfhonderd gulden. En daar wil men toch nog weieens apart over praten. Uit deze voorstellen bleek wel dat het kabinet Den Uyl het niet zo nauw neemt met de inflatiebestrijding. De benzine is per 1 juli toch al 2,3 cent in prijs gestegen en per 1 augustus komt daar nog eens 1,2 cent bij voor Den toegestane prijsverhoging voor de oliemaatschappijen, dus dat is dan al 3,5 cent meer. Bij aanvaarding van het regeringsvoorstel zou de prijsverhoging in totaal dus ruim 8 cent zijn gewor den: de b.t.w. legt er ook altijd nog wat op, hetgeen de schatkist nog eens extra ten goede komt. Een prijsverhoging in vergelijking met juni van ruim elf procent! Deze verhoging werkt uite raard door in de prijzen van diverse diensten en produkten. Geen prijsbe- heersing die dat tegenhoudt. Verster king van de inflatie dus, waarmee Ne derland temidden van de Europese lan den toch al voorop loopt. De revaluering van de Duitse mark met 5,5 kan voor de inflatie in ons land ook weer een nieuwe impuls be tekenen. Maar de regering doet weinig of niets om die spiraalwerking af te remmen. Ze wordt integendeel bevor derd, met hogere uitgaven, hogere ac- cijnsen, hogere lonen en dus ook ho gere prijzen. Het wordt langzamerhand een angstige zaak voor kleine en mid delgrote bedrijven, die niet meer in staat zijn de hogere kosten bij te hou den met officiënte werkwijze en voor allen met niet welvaartsvaste pensioe nen. Maar het progressieve denken ont vangt 2ijn stimulans van de jongeren en die hebben daar nog geen bood schap aan. Het kabinet Den Uyl heeft nu ervaren dat men in deze toch voorzichtig moet zijn. De KVP is als zodanig geen rege ringspartij, evenmin als de ARP. Zij hebben Den Uyl slechts medewerking toegezegd voor zover er met hun in zichten wordt rekening gehouden. De kamerfrakties kunnen dus ieder voor stel aan de eigen ideeën toetsen. Zoals dan nu ook is gebeurd. Het kabinet steunt niet op een progressieve meer derheid. De heetgebakerden onder hen zullen zich dus moeten intomen en le ren beseffen dat er ook andere belan gen zijn die gediend moeten worden dan alleen de hunne. Omdat men dit kabinet als extra-par lementair kan beshchouwen, had de verwerping van het regeringsvoorstel geen krisis tot gevolg. Die zou pas kunnen ontstaan als een zeer princi pieel voorstel niet door de Kamer zou worden aanvaard. In hoeverre zich zo'n situatie zou gaan voordoen kan pas beoordeeld worden als in het najaar de rijksbegroting te tafel komt. Maar Den Uyl is een te goed parlementairiër om niet eerst goed na te gaan wat haalbaar is en wat niet met deze Kamer. Gevaren voor hem schuilen meer in de eigen partij, die een steeds polariserender karakter aanneemt, dan in de huidige regeringssamenwerking, ook al kan men deze niet als een koalitie beschou wen. De thans verworpen accijnsverhoging voor benzine zal trouwens wel niet van de baan zijn. Er is grote kans dat het voorstel weer deel gaat uitmaken van de begroting van 1974. On danks alle inflatoire werking ervan. In een brief aan de besturen van de Party van de Arbeid, afdeling Soest, aan het plaatselijk bestuur van. de Pacifistisch Socialistische Partij en aan de PAK- fractie in de Soester Gemeenteraad zegt het actiecentrum Soest van dc Poli tieke Partij Radikalen het samenwerkingsverband Progressief Akkoord (PAK) met de P.v.d.A. en de P.S.P. op. ,Met ingang van heden (27 juni) ach ten wij ons niet meer officieel met u verbonden in het PAK, dat sinds 1969 in Soest bestaal, maar, wat de P.P.R. betreft, nooit heeft gefunctioneerd". De werkgroep zegt al geruime tijd veel bedenkingen tegen de politieke stel- lingname van de PAK-fractie te heb ben, waarvan de vier vertegenwoordi gers, de heren K. de Haan, P. Pieren, P. Grift en K. Levinga, te conservatief zijn ingesteld en te weinig radikaal in hun visie. Het breekpunt was de behandeling van de conceptbrief van het gemeentebe stuur aan de Werkgroep Gemeentepo litiek van D '66 inzake de toekomstige planologische ontwikkeling van Soest, die tijdens de raadsvergadering van 21 juni j.1. behandeld werd. Voor de zoveelste maal is er een op de picknickplaats aan de Foekenlaan geparkeerde auto gekraakt. Een onbe kende vernielde het scheerraampje van de wagen van de heer P. en nam er een toilettasje uit weg. In de nacht van zaterdag op zondag werd de toegangsdeur tot de winkel van de heer V. aan de Middelwijk straat door een onbekend gebleven jon geman ingetrapt. De ruit van 1.53 x0/~ meter ging aan barrels, maar er wordt niets vermist. De schade bedraagt gulden. Vier uit Haarlem afkomstige padvin ders, die kampeerden in de Paltz, heb ben op een verkeerde wijze hun dage lijkse „goede" daad gedaan. Zij meen den vlot te moeten voldoen aan het verzoek van hun vaandrig, die te ken nen gegeven had wel iets te zien in de plaatsing van een groene PTT-bus op het kampterrein. De knapen namen er een weg In Soesterberg, maar werden op weg naar het kamp aangehouden door een poli tieman. Na ernstig over hun daad on derhouden te zijn mochten zij naar de groep terugkeren. Tandarts T. S. deed aangifte bij de politie van vernieling van het linnen dak van zijn personenauto. S. parkeer de zijn auto op een parkeerterrein aan de Veenbesstraat. Enige uren later bleek een onbekende het dak te heb ben opgengesneden. Uit de auto wordt niets vermist. „Met D '66", aldus de brief, „zijn wij van mening dat zo snel"" mogelijk de verouderde structuurplannen gewijzigd moeten worden. De heer Jonker (D '66) stelde de gemeenteraad voor een eerste aanzet voor een ontwikkelingsschets van Soest vóór 1 januari 1974 te pu bliceren". De PAK-fractie, evenals de WD, Prot. Christelijken, KVP-fracties stemden le gen. De twee D '66 raadsleden, de he ren H. Jonker en B. Joosten kregen slechts de steun van de heer M. de Groot van Binding Rechts. De beslissing wil echter niet zeggen dat de P.P.R. dc besprekingen met het bestuur van de P.v.d.A. cn de P.S.P. om te komen tot een hernieuwde sa menwerking in 1974 afbreekt. Wel wordt voorgesteld de afgesproken vergadering op 8 augustus uit te stel len tot begin september. Dit voorstel wordt gedaan in overleg met het par tijbestuur van D '66. Op de vorige week zaterdag gehouden regionale vergadering van D '66 bleek reeds, dat voorzover het Utrecht be treft, bij ,de D '66-ers een duidelijke voorkeur bestaat voor samengaan met! de P.P.R. Samenwerking met andere partijen werd niet direct bij voorbaat uitgesloten, met name het hoofdbe stuurslid de heer J. Borst uit Biltho- ven meende dat zeker de mogelijkheid van samenwerking met de P.v.d.A. moest worden onderzocht. Tijdens die vergadering kwam echter wel naar voren dat men beducht was voor electoraal verlies, indien er een gemeenschappelijk verkiezingsprogram ma met de P.v.d.A. voor de volgend jaar te houden Statenverkiezing, zou worden opgesteld. Bij besluit van 5 maart 1.1. werd door de Kroon de door b. en w. aan de heer Ph. van Kampen verleende vergunning een polynormgebouw op te richten op het perceel Birkstraat 132 opgeschort. Vóór 1 juli zou de Kroon een uitspraak doen of het besluit van b. en w. waarbij de vergunning verleend werd, ver nietigd moest worden wegens strijdigheid met de wet. Nu deze uitspraak niet is binnengeko men, is het schorsingsbesluit automa tisch opgeheven. De heer Van Kampen wacht, alvorens de barak nu af te bouwen, het officiële bericht van de minister af. Naar zijn mening zal direct na de bouwvakva kantie met de afbouwwerkzaamheden begonnen kunnen worden en hij ver wacht dat na een maand de barak be woond zal zijn. De bezetting geeft geen problemen, daarvoor heeft hij contrac ten lopen met het bedrijfsleven. In de barak, die afkomstig is van het De fractievoorzitter van het PAK in de Soester gemeenteraad, de heer P. Pieren, die de komende maand, in verband met drukke werkzaamheden de raad gaat verlaten, zegt niet diep geschokt te z\jn van het besluit van het actiecentrum van de P.P.R. Soest, het samenwerkingsverband in Progressief Akkoord op te zeggen. „In. de drie jaren dat het samenwer kingsverband functioneert, heeft de P.P.R. het steeds af laten weten. Nooit hadden zij tijd, nooit hebben zij ook contact gezocht om welk punt dan ook te bespreken, nooit hebben zij ook kri tiek geuit." De .heer Pieren merkte daarbij op dat de samenwerking voorwat betreft, met slechts één stem meer in 1968 tot stand gekomen was. „De afdeling Soester berg, toen nog zelfstandig, heeft zich er toen met klem tegen verzet; tegen welke samenwerking danook. Wij wil den een eigen gezicht laten zien, maar in federatief verband met de afdeling Soest is toen met de kleinste meerder heid alsnog bsloten tot samengaan in PAK-verband". De PAK-fraktie kwam met vier leden in de raad, de heren Pieren, De Haan en Grift van de P.v.d.A. en de heer Levinga van de PSP. In de eerste fractievergadering was het voorstel van de heer Pieren aangeno men, steeds met een vergrote fractie bijeen te komen. Dat wilde zeggen met vier opvolgende kandidaten van de kieslijst, dus met acht man zou worden vergaderd, ter wijl iedere partijgenoot de vergadering mocht bijwonen. „Vanaf de eerste vergadering is de P.P.R. nooit aanwezig geweest; nie mand had tijd." Slechts de heer A. van Vloten, toen maals P.P.R.-kandidaat, gaf acte de presence, „maar hij gaf tijdens de eerste bijeenkomst reeds te kennen, zich meer aangetrokken te voelen tot de P.v.d.A.", aldus de heer Pieren. „Na het verkiezingssucces vorig jaar by de Tweede Kamer verkiezing is het ze in de bol geslagen en nu denken ze dat ze het voor het zeggen hebben in Soest. Het zijn windbuilen. Zy hadden niet eens een bestuur en toonden géén enkel initiatief; nu willen ze plotseling de gemeentepolitiek gaan bepalen". Op 28 maart van dit jaar was er een bijeenkomst van P.v.d.A.-leden met P.P.R.-ers in het Dorpshuis te Soes- terberg waar toen enige kritische op merkingen gemaakt werden over de sociale woningbouw. De heer Pieren zegt van mening te zijn dat alle raadsfracties tot samenwerking bereid moeten zijn, anders kan er niets tot stand gebracht worden, „dan wor den er geen huizen, scholen enz. ge bouwd. Alleen door samenwerking is een gemeente-huishouding te besturen". Juist de P.P.R had het laten afweten en de fractievergaderingen werden slechts bijgewoond door P.v.d.-mensen en P.S.P.-ers. De P.P.R. had geen man kracht en was niet tot samenwerking bereid. Een felle aanval doet de heer Pieren in dit verband ook op de politieke par tij D '66, die ondermeer in de commis sie grondbedrijf sterk trainerend werkt. „Steeds maar moet er onderzocht wor den, moeten er rapporten opgesteld worden hoe de situatie in het jaar 2050 zal zjjn. Dat heeft geen zin, want dan gebeurd er nu niets", aldus de heer Pieren. Hy is van mening dat juist D '66 vele zaken vertraagd heeft. En uitgerekend de heer Jonker (D 'i komt dan plotseling met een voorstel de nieuwe ontwikkelingsschets van Soest, dat vólgens een door alle fracties- besproken schema wordt gereedge maakt en waarvan hij de gereedko ming door alsmaar nieuwe onderzoe kingen voor te stellen vertraagd, „uit gerekend de heer Jonker komt dan met het voorstel de nieuwe schets rond 1 januari te bespreken". Terugkerend tot de opzegging van de samenwerking zegt de heer Pieren: „De P.P.R. zal moeten bedenken dat men met tegen de schenen schoppen niets zal kunnen bereiken. Zij veroor zaken afbraakpolitiek". Overigens zegt de heer Pieren te verwachten dat de P.P.R. net als enige andere partijen, over een paar jaar zal wegkwijnen. sVwSk-a - r- P. Pieren (P.A.K.) In het maandblad „Natuur en Milieuzorg" van de Stichting Natuur cn Milieu wordt een artikel gewijd aan het onderwerp milieuvervuiling door bezwaar schriften Men zegt daarin, alhoewel men het een schertsstelling noemt, dat een niet onaanzienlijk deel van de milieuvervuiling wordt veroorzaakt door de fa bricage van het papier dat in de strijd tegen de milieuvervuiling wordt vol geschreven. Wanneer een bezwaarschrift tegen een bepaalde vergunningaanvraag indient, betekent dat bijna steeds dat men, als de beslissing is gevallen, een afschrift van dat besluit krijgt thuisgestuurd met de mededeling dat men binnen een bepaalde tijd tegen de beslissing in be roep kan gaan. Sommige van deze be slissingen, zeker die over ingewikkel de zaken gaan, tellen vaak tientallen pagina's. Dat betekent dat de tientallen, soms honderden en ook wel duizenden standaardbezwaarschriften van een ac tieve plaatselijke groep een papierla wine van de overheid kunnen oproe pen. Het kost de gemeenschap aan administratie, voorbereiding, verzen ding, porti en papier een enorm be drag. „Nu kan geld heel wat slechter besteed worden dan aan bezwaarschriften te-v gen milieuaantastingen", zo staat er in het artikel en men wil er dan ook geen halszaak van maken. Toch wijst men de opstellers van stan daard-bezwaarschriften erop dat moge lijk veel papierverknoeierij kan wor den voorkomen door in het bezwaar schrift op te nemen dat de onderteke naar geen volledig afschrift van de be schikking behoeft te worden toegezon den, maar uitsluitend de strekking er van, met eventueel de toevoeging dat men zich het rechtvoorbehoud om als nog een volledig afschrift te verlangen. Meer papier wil men overigens aan deze zaak niet „verknoeien", omdat het bestrijden van het euvel „minder op de weg van de stichting ligt", aldus het standpunt van de Stichting Natuur en Milieu. In de loop van de maand augustus zullen in alle woningen in de provin cie Utrecht aanslagbiljetten worden be zorgd voor betaling van de provinciale heffing voor waterkwaliteitsbeheer. Het tarief van die heffing is 63,84 per woning per jaar Het bed rap wordt in drie termijn geïnd. De provinciale heffingsverordening werd bij Koninklijk Besluit van 14 juni j.1. goedgekeurd. ziekenhuis De Lichtenberg te Amers foort, waar er zusters in gehuisvest werden, kunnen 80 buitenlandse werk nemers worden ondergebracht. Volgens de vergunnig van de gemeente mag de barak er hooguit vijf jaar staan, in afwachting van de voorgeno men uitbreiding van het pension Het Witte Huis. Deze uitbreiding is opgeno men in het in voorbereidingszijnde be stemmingsplan „Landelijk Gebied". Voor de barak heeft de heer Van Kam pen nog wel een logeervergunning no dig. In een zandafgraving op de grens van de gemeente Zeist, 200 meter van de bebouwde kom van Soesterberg, waar vorige week enige brandjes ontstonden, ontdekte een Soester politieman in de lichtkegel van de koplamp van zijn motor dat er tientallen ratten liepen. Bij een verdere inspectie van de zand afgraving, die een afmeting heeft van ongeveer tweehonderd bij driehonderd vierkante meter, bleek het er te we melen van ratten, die nagenoeg het ge hele terrein bedekten. Het zandgat wordt ook gebruikt als vuilnisstortplaats en de politie vreest dat bij afdekking een ratteninvasie in Soesterberg het gevolg kan zijn. Men heeft daarom het ministerie van volks gezondheid op de onhoudbaarheid van de situatie opmerkzaam gemaakt. Tijdens een officiële plechtigheid in Camp New Amsterdam vond maan dagmiddag de commando-wisseling plaats bij het 32ste Tactical Fighter Squadron. Kolonel Dowd, die sinds vorig jaar het commanda voerde, keert na vijf jaar Europa terug naar de United States voor een studieproject. Zijn opvolger is de uit de Verenigde Staten afkomstige kolonel Robert E. Messerli. Tijdens de plechtigheid werden acht Amerikaanse militairen onderscheiden; vier voor bijzondere verrichtingen in Vietnam, één voor bijzondere diensten in Cambodja en drie voor hun buiten gewone inzet in Nederland met betrek king tot de verstandhouding tot de Ne derlandse bevolking. Onder de vele militaire en burgerlijke autoriteiten die de commando-over dracht bijwoonden bevonden zich de burgemeester mevrouw mr. J. M. Cor- ver-van Haaften, wethouder J. J. Eb- bers en de hoofdinspecteur van politie de heer H. G. Scholtmeijer. Het Soesternatuurbad maakt hoogtij dagen mee. Vorige week dinsdag werd de 100.000ste bezoeker genoteerd. Tot en met 30 juni passeerden 112.925 bad gasten de kassa. Op dezelfde datum vorig jaar waren dat er 66.380 en in 1969, het jaar dat er meer dan 300.000 mensen het bad bezochten, telde men op 30 juni slechts 29.009 gasten. Afgelopen zondag werd het bad be zocht door 6887 zwemmers, in tegen stelling tot de zondag ervoor, toen 7545 mensen de kassa passeerden. Een klei ne terugval, die zeer zeker verband houdt met de vakantie van de bouw vakkers, waarvan een gedeelte van de abonnementhouders kennelijk de va kantie elders doorbrengt. In de afgelopen week waren de aantal len bezoekers alsvolgt: dinsdag 26 juni 4214; woensdag 27 juni 6873; donder dag 28 juni 225; vrijdag 29 juni 1199; zaterdag 30 juni 3773; zondag 1 juli 6887; maandag 2 juli 7411; dinsdag 3 juli 6413. De restauratie wordt uitgevoerd door het aannemersbedrijf J. van Putten uit Baarn, naar een ontwerp van de Blaricumse architect J. Juffer. Deze beschikt over een oude tekening, waar op de oude dakconstructie duidelijk te zien is. De vroegere indeling wordt nagenoeg geheel gehandhaafd; alleen op de grote zolder zijn enige kamers geprojecteerd, terwijl de staldeuren aan de voor zijde zullen vervangen worden door twee ramen. Het is nml. de bedoeling dat er t.z.t. twee gezinnen in het pand gehuisvest zullen worden. Dan staat nog op het programma het herstel van he' neten dak boven de oude deel, aan ie kant van de Peter van de l^reonierweg. De deel krijgt een bijzondere bestemming. Verder heeft de heer A. C. van Ee, de grote man achter de totale restauratie van de Kerkebuurt, plannen bijzondere zorg te besteden aan de tuin, die als het kan aangelegd zal worden naar het voorbeeld van een schilderij van Pie- ter Bruegel de Oude. Wanneer de restauratie klaar is, valt nog niet te zeggen. Het betekent wel de afronding van het herstel van de buurt. De heer Van Ee bekostigd deze restau ratie geheel zelf, daar het ministerie van cultuur, recreatie en maatschappe lijk werk heeft laten weten dat er voor dit geval pas in 1975 ovc? subsidie ge sproken kan worden. Ook ornvincie en gemeente konden aa.. om nu niets doen. Van uitstel wildt ue <u_ t Van Ee geen afstel laten komen- ^vat et an ders zeker in gezeten zou hebben Historisch verleden De dorpsherberg „De Drie Ringen" Herberg „De Drie Ringen" in opbouw. heeft een historisch verleden en speel de indertijd een belangrijke rol in het Soester maatschappelijk leven. Voor belangrijke verkopingen of veilingen kwam men hier bijeen, terwijl ook het Gilde-bestuur er soms vergaderde. Grote bekendheid kreeg het door de bekende Nederlandse romanschrijver Jacob van Lennep, die er o.a. Ferdi- and Huyck in de gelijknamige roman, laat optreden. De herberg was verder een belang rijke rustplaats voot reizende kooplie den. Ze was kenbaar aan een groot uithangbord, waarop een zwaan ge schilderd stond. Wanneer precies en waarom de naam veranderd werd in „De Drie Ringen" is niet bekend. De drie grootste konfessionele partijen hebben ondanks de onderlinge en in wendige verdeeldheid afgelopen week gekeurd ontwerp voor een christende- toch besloten om via een thans goed- mokratisch appèl te komen tot één Chirstendemokratische partij. Dat heeft vooral in de ARP en de CHU nogal wel voeten in de aarde gehad. De partijraad van de ARP eiste daar voor zelfs nog een wijziging in de be treffende resolutie, waarin gezegd wordt, dat het evangelie „de verplich te norm" moet zijn voor de nieuwe partij. Dat nu is niet helemaal naar de zin van de KVP-raad, die vreest dat de nadrukkelijke vermelding hier van een gevaar zal zijn om van de CDP een echte volkspartij te maken waar ieder zich bij aan wil en kan aansluiten. Maar om tekstverfijningen zit men in de politiek nooit verlegen, dus daar zal wel een oplossing voor worden gevonden. In de CHU-vergadering lag het zo mo gelijk nog moeilijker, temeer nu de drie partijen immers een gezamenlijk standpunt innemen tegenover het ka binet Den Uyl. Daar was het vooral oud-minister Beernink, die zich zo verknocht voelt aan zijn CHU, dat hij een opgaan daar van in een nieuwe partij niet kan ver werken. En mocht het toch zo ver kome, dan schijnt hij te willen pogen toch een CHU te laten voortbestaan. En of alle A.R.-leden zo gelukkig zul len zijn met het samengaan in één partij is zeker ook aan grote twijfel onderhevig. En hoe sterker men in deze twee partijen wil pogen om het eigen denken en het eigen karakter in de nieuwe kombinatie over te hevelen, hoe moeilijker het weer voor vele KVP-ers wordt om zich met het sa mengaan te verenigen. Na zes jaar van moeizaam onderhan delen is men dan nu toch een stapje verder gekomen naar het doel. Men was de laatste verkiezing al in gegaan met een gemeenschappelijk kernpro gramma. Maar nu KVP en ARP, in tegenstelling tot de CHU, meewerken aan het progressieve kabinet, rijst bij velen uiteraard de vraag of door deze beide dat kernprogramma wel voldoen de bewaakt wordt en tot uitdrukking komt in het regeringsbeleid. De handhaving van die programma - eenheid moet velen welhaast voorko men als een droombeeld, nu men ge scheiden staat tegenover het beleid van het huidige kabinet, althans tegen de samenstelling daarvan. Het pogen tot een eenheid van partij te komen raakt juist het overigens meest konservatieve deel van ons volk. Juist voor hen is deze vernieuwing dus een moeilijk op te brengen besluit. Iets wat zovele tientallen jaren heeft be staan, waarvoor men zich heeft ingezet en gestreden uit diepe, op religieuze gronden stoelende overtuiging, nu opzij schuiven om er een drie-eenheid van te maken, zal talloze aanhangers van deze partijen uiterst zwaar vallen. Maar gezien in het licht van de prak tische politiek lijkt dit samengaan toch de best mogelijke oplossing te bieden om de eigen grondgedachten nog met voldoende kracht in het politieke leven te kunnen uitdragen. Gezamenlijk zal men het voor ieder der drie partijen dreigende verdere zetelverlies wellicht tot stand kunnen brengen of reduceren, waardoor het principiële uitgangspunt sterker tot uitdrukking kan komen in het parlement en de andere vertegen woordigende lichamen. Dat moet de stimulans vormen om met de éénwor ding voort te gaan, om een krachtige centrumpartij te vormen als tegenwicht tegen de linkerzijde. We zijn nu een maal onderhevig aan een evolutie en in de loop der tijden kan niets hetzelfde blijven, zeker niet op politiek gebied. Het nalaten van deze mogelijkheid tot vernieuwing zou de eigen kracht sterk doen dalen. De poging om tot eenheid te komen van deze drie partijen is eigenlijk een gi gantisch werk. gezien de vele ideeën en de vele belangen die zich hierbij voordoen. Dat men, vooral dankzij de vasthoudendheid van professor Steen kamp, nu al zo ver gekomen is dat men in principe de ene gezamenlijke christendemokratische partij aanvaardt, is een enorm en evoluërend gebeuren in het Nederlandse politieke leven. KANTMAN. Maandagmorgen heeft de burgemeester mevrouw mr. J. M. Corver-Van Haaf ten in het gemeentehuis de heren W. Koedijk en T. van Vulpen beëdigd. De beide heren zijn per 1 juli benoemd tot agent van politie. De officiële plechtigheid werd bijge woond door familieleden van de jonge politiefunctionarissen, hun mentors, de korpschef en de heer H. G. Scholt meijer en de adjudant B. Snijders. Zaterdagavond, tussen zes uur en één uur 's nachts werd ingebroken in de woning van de heer M. aan de Soes- terbergsestraat. De onbekende dader kwam de woning binnen via een w.c.- raampje en vertrok met medeneming van een bedrag van 1200 gulden dat hij uit een geldkistje haalde. Bij melkboer K. aan de Birkstraat werd van de aan de weg staande voorraad enige flessen yoghurt en vla meegeno men. Ingebroken werd eveneens in de wo ning van slager M. aan de Koninginn'e- laan. Ook hier kwam de onbekende dader via het w.c.-raampje binnen. Er wordt echter niets vermist.

Soester Courant | 1973 | | pagina 1