Fokker Friendship naar Afrika vertrokken MÉMmmmm G.S. willen geen flat aan Ir. Menkolaan Het jaarverslag „schoolartsendienst Donderdag 12 juli 1973 51e jaargang no. 46 UitgaveDrukkerij Smit - Soest Dureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29, Soest Tel. 14152* - Postgiro 126156 LOSLIPPIGHEID EN DURE PLANNEN ",V> Eiermarkt Geen financiële steun van het rijk Alsnog aanvullend krediet voor Eemland Benoeming commissieleden Ontwerp bestemmingsplannen Kerckelandt en Soestereng-weg over de Eng Termijn aanvraag huursubsidie verlengd Politie achtervolging strandde op gesloten hek Helsinki moet nog bewijzen historisch te zijn Attentie aan de school- jeugd bij regerings jubileum Koningin Donderslag zette alarm in werking Kleurenblindheid komt meer voor bij jongens dan bij meisjes Vragen van PAK-fractie- voorzitter over ratten te Soesterberg Kerkconcerten SOESTER i COURANT Abonnement per kwartaal 4,75. Buiten Soest per kwartaal 9, Verschönt iedere donderdag Het kabinet Den Uyl telt een aantal wat loslippige lieden. Deze zijn nog zo bezeten van hun verkiezingsbeloften, dat ze iedere mogelijke spreekbeurt gebruiken om te verkondigen dat dit of dat plan nu natuurlijk spoedig zal worden verwezenlijkt. Daarbij beperken zij zich echter niet tot het terrein van hun eigen ministe rie maar komen vrijmoedig op dat van een kollega in het kabinet, die zelf nog geen woord over zo'n plan heeft geuit. Zoiets is niet alleen ongebruikelijk maar kan natuurlijk ook tot vervelende moeilijkheden leiden, speciaal voor de betreffende kollega. Die staat voor de konsekwenties van zo'n plan, moet het nog bestuderen, bespreken en inpassen in het raam van beleid en begroting, aftasten of zo'n voorstel wel een meerderheid in de Kamer kan verwerven en nog in het kabinetsberaad brengen. Hij (of zij) zal denken: „waar bemoeit ie zich mee" en zoiets moet wel tot krlebelarij in het kabinet leiden, ze ker als het ook nog een kollega van een andere partij betreft die zo voor barig was. Men moet dit toeschrijven aan de on ervarenheid van enkele van de nieuwe bewindslieden en aan hun enthousias me om, nu zij eenmaal aan het roer staan, de ideeën uit het verkiezings program „Keerpunt '72" ook ten volle te willen verwezenlijken. In dat enthousiasme zien ze even over het hoofd, dat er moet worden samen gewerkt met enkele KVP-ers en ARP- ers, dat het kabinet niet op een vaste meerderheid in de Kamer steunt, dat aan de beloften uit het verkiezingspro gram zeker niet allemaal voldaan kan worden en dat het mogelijke dan nog veel takt en tijd zal vergen. De ministers en staatssekretarissen waarop wij doelen voelen zich echter, zeker als ze ergens een spreekbeurt vervullen, nog meer de partijpropagan dist dan de bewindsman en beseffen nog niet dat hun nieuwe funktie hen beperkingen oplegt. Theorie en praktijk dekken elkaar meestal niet helemaal. Er wordt in het land dan wel geglimlacht om die wil de uitingen, maar de meer ervaren en taktische ministerpresident Den Uyl heeft het er maar extra moeilijk mee en moet maar zien in en buiten het kabinet de gemoederen weer te sussen. De plannen van dit kabinet zullen in ieder geval, zoals reeds bekend was, een heleboel geld gaan vergen. Be zuinigen wil men eigenlijk alleen op defensie. Dat is nog nooit anders ge weest. Onze nationale veiligheid wordt in de komende jaren steeds meer op geofferd aan het doodgevaarlijke paci fisme. Maar met die bezuinigingen komt men er niet, er is veel meer no dig om te kunnen doen wat dit kabinet graag zou willen. Alleen voor het lo pende jaar is er al 2,5 miljard meer nodig dan de oorspronkelijke begroting van 43 miljard aangaf. En als alle mi nisters hun zin zouden krijgen, dan zou de begroting voor 1974 de vijftig miljard ruimschoots gaan overschrij den! Zo ver zal men nu wel niet kun nen en durven gaan, doch in ieder ge val heeft het kabinet Den Uyl véél meer geld nodig. Dus: belasting- en accijnsverhogingen. Het voorstel tot verhoging van de ben zine-accijns, pas door de Kamer afge wezen, komt weer terug voor 1974; vier cent per liter meer accijns. Ook hogere accijns op tabak en alkohol- houdende dranken. De tarieven van het openbaar vervoer en andere overheids diensten zullen ook worden „aange past". Verder wordt de inflatiekorrek- tie op de inkomsten belasting afge schaft en zal de belastingdruk boven dien nog met 0.6 procent stijgen. En met dat al zal men er dan nog niet komen. De forse verhoging van de ontwikkelingshulp met enige honder den miljoenen mag er echter niet on der lijden. Het kollegegeld moet worden vermin derd. De aanleg van de Schiphol-spoor- lijn vergt 600 miljoen. En dan wil men o.a. nog: verhoging van de bijstands uitkeringen tot het netto minimum loon, verhoging van de huursubsidies, betere oudedagsvoorziening voor zelf standigen, meer geld voor onderwijs, voor het welzijnsbeleid, voor werkge legenheid, voor de werkende jongeren en dan moeten ook de grote steden nog aan meer geld worden geholpen. Bovendien zijn er natuurlijk nog kost bare wensen op het gebied van kunst subsidies, rekreatie en wat dies meer zij. Ja, verkiezingsbeloften inlossen kost vaak een hoop geld. Burgemeester en wethouders stellen de raad voor alsnog een aanvullend kre diet van 33.392,94 beschikbaar te stel len aan het Samenwerkingsorgaan Eemland. Dit voorstel werd door de raad in de vergadering van 17 mei jl. aangehou den omdat men over meer gegevens wilde beschikken over dé werkzaam- In verband met de ontslagname van de heer P. C. Pieren als lid van de ge meenteraad zijn er ook in dé verschil lende raadscommissies vacatures ont staan. Ter vervulling daarvan stellen burgemeester en wethouders voor te benoemen de opvolger van de heer Pieren, de heer A. J. van Vloten in de commissie voor de brandweer, de com missie voor de politie en de onderwijs commissie. De heer K. Levinga verlaat de onder wijscommissie en wordt lid van de Uitgewuifd door de ministers van defensie en van ontwikkelingssamenwerking, de heren H. Vredeling en J. Pronk, vele familieleden en militaire autoriteiten vertrok zaterdagmorgen vroeg een Fokker F27-Troopship van het op Soester- berg gestationeerde 334 squadron van de Koninklijke Luchtmacht naar Dakar, de hoofdstad van Senegal. De bemanning bestaande uit de kapi tein-vlieger G. E. C. Soons, de le lui tenant-vlieger J. Dales, de adjudant onderofficier vlieger P. C. Aarts, de boordwerktuigkundigen de adjudant onderofficier A. C. den Beider en de sergeant B. Snoep en de radio-telegra fist de adjudant-onderofficier H. T. Papavoine zal in eerste instantie met het vliegtuig voor maximaal twee maanden ter beschikking staan van de FAO. Zij zullen worden ingezet voor de dis tributie van hulpgoederen, van de FAO en de EEG, die in grote hoeveelheden Dakar zijn opgeslagen, maar nog naar de binnenlanden van de door droogte en hongersnood geteisterde ge bieden in Afrika vervoerd moeten wor den. De extra kosten die aan de inzet van het vliegtuig verbonden zijn (brand stof, verzekering e.d.) zullen door het ministerie van ontwikkelingssamen werking worden gedragen. Per vlucht kan drie ton aan goederen worden meegenomen, die eventueel via de grote laaddeur in de rompzijkant kunnen worden gedropt. De Nederlandse regering heeft een vijftal jaren geleden o.m. een Friend ship ter beschikking gesteld van de Verenigde Naties ten behoeve van rampen-inzet.. In het jongste verleden Is daarvan een aantal malen gebruik gemaakt. Zo is sedert 1967 tweemaal een vliegtuig ter beschikking gesteld van de Chef van de VN-vredesmacht in het Midden Oosten, eenmaal voor een hulpvlucht Van Soesterberg vertrok zaterdagmor gen een Fokker-Friendship van de luchtmacht naar de hongergebieden in Afrika. Onder de kleine groep „uit- wuivers" waren twee ministers. Op de voorgrond v.l.n.r. de comman dant van de basis, kolonel A. T. M. Oonincx, minister J. Pronk (met zoon) en minister H. Vredeling. naar Banglha Desh en najaar 1972 twee maanden voor de hulp aan vluchtelin gen in Zuid-Soedan. Inmiddels zijn voorbereidingen getrof fen om de inzet van een tweede tran sportvliegtuig van de luchtmacht bij de hulpverlening in Afrika mogelijk te maken. Op de Amersfóortsè weekmarkt van juli 1973 werden aangevoerd 35.000 stuks hoendereieren in prijzen van 11,50 tot 13,50. Middenprijs 12,25. Prijs per kg 1,99. Gedeputeerde Staten van Utrecht hebben besloten de verklaring van „geen bezwaar" voor de bouw van een serviceflat aan de Ir. Menkolaan niet af te geven. Deze verklaring werd vereist in verband met artikel 19 van de wet Ruimte lijke Ordening. G.S. is van mening dat er voor de verwezenlijking van het bouwplan geen financiële steun van rijkswege is te verwachten en het verkrijgen van de steun in de wat verdere toekomst ook onzeker is. Indien desondanks de bouw toch zou doorgaan, zouden de huren van de wooneenheden op een dusdanig hoog peil komen te liggen, dat men het doel voorbij zou schieten. Tijdens de hoorzitting bij de G.S. ver klaarde wethouder De Haan dat de flat een opvang zou kunnen zijn voor bejaarden die een te hóóg inkomen hebben voor de premiewoningen en te laag voor dure serviceflats. G.S. haakt daarop in en zegt dat door de hoge huren c.q. koopprijs van een leniging van de behoefte aan woon ruimte juist voor deze categorie be jaarden geen sprake kan zijn. Dit in aanmerking nemende achten zij het niet verantwoord, via de afgifte van de verklaring van „geen bezwaar" mede te werken en tot anticiperen op het in voorbereiding zijnde ontwerp- bestemmingsplan. De bouw van het 134 meter lange en op bepaalde punten ruim 31 meter hoge flat gaat niet door. Het was een oud plan, dat dateerde uit 1962 en in 1966 door de Kroon werd goedgekeurd. In 1969 werd de bouwgrond verkocht aan de Nederlandse Centrale Huisves- ting Bejaarden voor ruim één miljoen gulden. Het door de Kroon goedgekeurde plan beelsde een gebouw van 200 meter lengte, te bouwen van de Insp. Schreu- derlaan schuin naar de Noorderweg. In het nieuwe, nu afgekeurde plan, zou het midden op het terrein gebouwd worden. Voor de hoorzitting gehouden werd stelde de gemeente zich op het stand punt, dat, mocht de verklaring van „geen bezwaar" geweigerd worden, dat dan mogelijk op het oude plan zou teruggegrepen moeten worden. De kans daarop is echter uiterst gering zo niet nihil, omdat voor het oude plan nooit een bouwaanvraag werd inge diend, laat staan dat het plan aan de schoonheidscommissie werd voorgelegd. Uit de tekst van het besluit van G.S. zou overigens afgeleid kunnen worden dat het bouwplan als zodanig niet werd afgekeurd, maar meer het plan om te bouwen en dan om financiële redenen. heden van een coördinatieteam, dat het haar in 1969 gegeven krediet van 150.000 gulden, eind december vorig jaar met ongeveer 100.000 gulden had overschreden. Reeds in oktober 1969 werd op een tussentijdse rapportering aangedrongen, die dan, blijkens het voorstel van b. en w., nu is uitge bracht. commissie gasbedrijf en de commissie openbaar slachthuis. De heer P. Grift wordt lid van de commissie grondbedrijf en uitbrei dingsplan, de commissie voor de be roepschriften en de gemeentelijke idee enbus-commissie. Ook zal de heer Grift lid worden van het Samenwerkingsor gaan Eemland en de heer K. Levinga plaatsvervangend lid van de algemene raad en van het dagelijks bestuur van het Gasbedrijf Centraal Nederland. Op voorstel van b. en w. zullen de be slissingen over de ontwerp-bestem- mingsplannen „Kerckenlandt" en „Soes- tereng-Weg over de Eng" worden ver daagd. Het ontwerpplan Kerckenlandt heeft met ingang van 2 april j.1. één maand ter inzage gelegen en binnen drie maanden daarna moet de raad over de vaststelling beslissen. De ingediende bezwaren maken dat echter niet mogelijk, zodat gebruik ge maakt wordt van de mogelijkheid de belissing drie maanden te verdragen tot uiterlijk 2 november a.s. Het ontwerpplan tot intrekking van een gedeelte van het door de raad vastgestelde en door G.S. gedeeltelijk goedgekeurde bestemmingsplan „Soes- tereng-Weg over de Eng" heeft vanaf 16 april gedurende één maand ter in zage gelegen. De intrekking is nood zakelijk omdat het ontwerpbestem- mingsplan Kerckenlandt in beperkte mate de grenzen van het plan over schrijdt. Omdat de beslissing van het ene plan verdaagd wordt, moet ook de beslissing van het andere uitgesteld worden en wel tot uiterlijk 16 novem ber a.s. De termijn voor de aanvraag van huursubsidie is verlengd tot 1 oktober a.s. De reden voor deze verlenging is voornamelijk gelegen in het feit dat vele aanvragers van het vorig jaar zich daarvoor niet opnieuw hebben gemeld. Dat is echter beslist noodzakelijk. De regeling is van toepassing op die1 woningen, waarvoor na 31 maart 1960 rijkssubsidie is verleend, óf waarvan de huurprijs in het kader van de huur- harmonisatie met meer dan 6 is ver hoogd, óf die waarvan dè huurprijs belangrijk is vèrhoogd als gevolg van een ingrijpende verbetering van de wo ning. Bij het vaststellen of een huurder al dan niet voor een bijdrage in aanmer king komt, wordt rekening gehouden met het inkomen en de te betalen huurprijs. De bijdrage wordt alleen verstrekt in dien het inkomen minder van 20.000 gulden bedraagt en de huur niet lager is dan 1175 gulden per jaar. Huurders die een periodieke uitkering krachtens de Algemene Bijstandswet genieten, komen voor deze regeling niet in aanmerking, daar hier de noodza kelijke woonkosten mede in aanmer king genomen worden. Dé bijdragè kan variëren van minimaal 120 gulden tot maximaal 1260 gulden per jaar. Indien men neemt voor deze regeling in aanmerking te komen, kan men aanvraagformulieren verkrijgen bij de afdeling algemene zaken ter ge meentesecretarie en bij de hulpsecreta rie te Soesterberg. Desgewenst worden de formulieren op telefonisch verzoek toegezonden. Ook zijn er folders over de regeling beschikbaar. Een wat al te ijverige Turkse werk nemer van de Amerikaanse industrie Foxboro Nederland aan de Koningsweg heeft zaterdagavond, zij het ongewild, de kans dat de politie een vermoede lijke inbreker kon staande houden, tot nul gereduceerd. De man had het hoge toegangshek ge sloten nadat hij de politie op het ter rein had toegelaten. Even later zag men een man wegvluchten, de vermoe delijke dader van een even tevoren ont dekte inbraak bij Foxboro. Een politie man ging achter hem aan, maar moest zijn pogingen opgeven omdat het hek gesloten was. Hoewel kort daarna een achtervolging werd ingezet, bleef de man spoorloos. Om kwart voor tien zaterdagavond meldde de nachtwaker van Foxboro dat er was ingebroken. Bij onderzoek door te zijn vernield. Terwijl de politie in het bedrijf was, zag de nachtwaker een onbekende man weglopen en ook de direct gewaarschuwde politie kon nog een glimp van hem opvangen. Het gesloten hek verhinderde echter een onmiddellijke achtervolging. De po litie heeft nog wel de omgeving afge zocht, maar de onbekende niet meer aangetroffen. Overigens werd er niets vermist bij het bedrijf. In verband met deze inbraak ging de politie een verscherpte controle uit oefenen bij bedrijven in het industrie terrein. Daarbij constateerde men. dat ook was ingebroken bij de handelson derneming Berro aan de Industrieweg. Ook hier was de onbekende dader bin nengekomen door het vernielen van een ruit in een deur aan de achterzijde. Voor zover kon worden nagegaan, werd Al op voorhand is het treffen van 35 ministers van buitenlandse zaken in Helsinki betiteld als een historische ge beurtenis. Uniek is het wel dat zoveel kollega's bewindslieden elkaar treffen, maar het historische van hun konfe- rentie hangt natuurlijk in de eerste plaats af van wat erop wordt bereikt. En dit kan niet veel zijn, want de eigenlijke onderhandelingen van de Europese Conferentie voor Veiligheid en Samenwerking worden later elders gevoerd en bij voorbaat kan gezegd worden dat dit lange, moeizame onder handelingen zullen zijn. Wat in Helsinki gebeurt is evenwel ook belangrijk: uit de stroom van redevoe ringen kan klinken hoe de sfeer in Europa nu is. Dat is er een van ont spanning - zo stelt iedereen vast en dat is ook wel juist. Maar VN-sekretaris-generaal Waldheid was misschien iets duidelijker toen hij sprak van een nieuw evenwicht van voorzichtigheid. En daarvoor is reden. Veiligheid, het hoofddoel van de kon- ferentie, is niet een zaak die beklon ken geacht mag worden op grond van enige vriendelijk klinkende verklarin gen; er moeten garanties zijn. De achtergrond van de konferentie is trouwens ook niet helemaal ontspan nen. Het is duidelijk dat de grote machten, in dit geval vooral de VS en de Sowjet-Unie, elkaar aardig gevon den hebben in een streven zich niet te scherp op te stellen tegenover elkaar. Dit betekent geenszins dat deze twee landen niet allerlei belangen en be hoeften hebben, maar wel dat ze niet zullen proberen die ten koste van de ander te verwezenlijken. Als het ten koste van niemand gaat, is er alle re den tot blijdschap. Maar men kan na tuurlijk ook vrezen dat het dan wel ten koste van de kleineren zal gaan - de meerderheid van de 35 in Hel sinki behoort tot de groep kleinere landen. Verder komen allerlei aspekten ter sprake die op de uitgebreide voorbe reidende besprekingen hebben geleid tot wantrouwige tegenstellingen, waar bij toen niet gebleken is dat ze snel uit de weg geruimd zullen worden. Interessant is ook het voorstel van premier Mintoff van Malta die aan voerde dat het nuttig zou zijn ook de landen langs de zuidoever van de Mid dellandse Zee bij de besprekingen te betrekken. Op zich geen onzinnig idee, want het bestaan van vele dier landen is nauw verweven met dat van de Eu ropese landen. Niet daarom kreeg Mintoff over het algemeen een koud onthaal, Tunis, Al- gerië en Marokko bijvoorbeeld zouden best welkom zijn - maar omdat^ dit ook zou betekenen: Egypte, Libië en Israël uitnodigen. En wie wil nu graag bij de zuiver Europese moeilijkheden ook nog de veel ergere van het nabije oosten halen? Het zou het gesprek he lemaal eindeloos en tot mislukken ge doemd maken. Een heel moeilijk punt ter konferentie, waarvoor nog in geen velden of we gen een oplossing in zicht is, betreft het vrije verkeer van Ideeën. Zo langzamerhand is de waarschijn lijkheid gering dat de Sowjet-Unle Europa wil veroveren of omgekeerd. Een andere zaak is dat de Russen wel in hun maag zitten met opvattangen over de samenleving die door buiten beentjes in hun land worden geuit en ^ie zo af en toe weer eens worden be loond door schrijvers naar strafkampen in Siberië te sturen of geestelijk zeer gezonde lieden op te bergen in psy chiatrische inrichtingen. De inspiratie voor deze ideeën die verandering voor staan van de kommunistische maat schappij, komt volgens het Kremlin uit het westen en ze voelen er niets voor om deze besmetting nog te stimuleren door de grens wijd open te gooien voor onwelgevallige geschriften. KANTMAN. de politie bleek een ruit in een deur ook hier niets vermist. De kinderen van de kleuter- en lagere scholen krijgen in verband met de viering van het 25-jarig regeringsju bileum van H. M. de Koningin een „passende" attentie. B. en W. stellen de raad voor daar 8.815 gulden voor beschikbaar te stellen. De kleuters krijgen een voor deze ge legenheid vervaardigde jubileum-beker de kinderen van de eerste en tweede klas een bouwplaat en de kinderen van de andere klassen een „aan hun ont wikkelingsniveau aangepast" werk boekje. Vermoedelijk heeft een donderslag vorige week tijdens de hevige onweers bui in de nacht van donderdag op vrij dag het alarm bij juwelierszaak Coli tico in werking gesteld. Buren waar schuwden de politie, die met de eige naar, de heer Littooij, het pand con troleerde, maar nergens een spoor van een poging tot inbraak kon vinden. In he jaar 1972 stonden 16.733 leerlingen onder toezicht van de schoolartsen- dienst van de gemeenten Baarn, Bunschoten, Eemnes, Hoogland en Soest. Die kinderen waren leerlingen van in totaal 121 scholen, t.w. 50 kleuterscholen, 55 bassisscholen, 5 scholen voor beroepsonderwijs, 10 scholen voor voortgezet onderwijs en 1 school voor voorbereidend wetenschappelijk onderwijs. In dienst van de dienst waren 2 schoolartsen, 3 schoolverpleegkundigen en 1 administra tieve kracht. Het bestuur van de dienst wordt gevormd door de burgemeesters van Bunschoten, Hoogland en Eemnes, een wethouder van de gemeente Baarn en een wethouder van de gemeente Soest. Het gehele district telt 86.479 inwoners (op 31-12-1971 85.102 inw.), waarvan 16.733 schoolgaande kinderen. (16490 in 1971). Voor wat Soest betreft bezochten in 1972 1337 kinderen een kleuterschool, 4073 een basisschool, 1047 een Mavo en 505 beroepsonderwijs; totaal 6961 tegen 6897 in 1971. Daarvan werden er 2117 aan een vol ledig onderzoek onderworpen, t.w. 520 kleuters, 1063 lagere school leerlingen, 498 van de Mavo's en 36 van het be roepsonderwijs. In het gehele district werden 6200 kinderen volledig onder zocht, waarvan bij 2778 afwijkingen werden gevonden, d.1. 44.4 Van deze leerlingen werden 495 naar de huisarts verwezen; in 321 gevallen werd een antwoord ontvangen (d.1. 64,8 1971 77,1 In Soest was het aantal dat naar de huisarts werd verwezen 170 (8.03 Algemene lichamelijke toestand Bij 5112 kinderen was, naar het inzicht van de schoolarts, de algemene licha melijke toestand goed (82,32 in 1971 83,75 blJ 981 was de lichamelijke toestand matig (15,82 in 1971 14,98 bij 91 kinderen liet de toe stand iets en by 16 veel te wensen over. Het aantal huidaandoeningen bedroeg 237; 116 besmettelijk en 121 niet be smettelijk. Bij het volledig onderzoek werd bij geen leerling hoofdonrein aan getroffen. Buiten het lichamelijk onder zoek om werden 13 scholen op verzoek van het hoofd der school door de schoolverpleegster bezocht. Bij 23 leer lingen werden neten gevonden en maatregelen genomen om verdere uit breiding te voorkomen. Bij 1087 leerlingen werden afwijkingen van de gezichtsscherpte geconstateerd; hiervan droegen tijdens het onderzoek een bril. Scheelzien werd bij 187 leerlingen aangetroffen; 4 leerlingen leden aan ooglidontsteking. De afwijking kleurenblindheid kwam voor by 37 van de 1410 onderzochte jongens uit de zesde klas van de basis school en de voortgezette opleiding. Bij de 1477 onderzochte meisjes werd deze afwijking slechts bij één meisje ge vonden. Bij 227 leerlingen werd een vermin derde gehoorscherpte gevonden; het onderzoek vond plaats met de audio- meter, Oorzaak van de gehoorsvermin- dering was meestal een doorgemaakte oorontsteking. Bij 1 leerling was ei sprake van een chronische oorontste king. Bij 81 kinderen werden klachten van vergrote amandelen geconstateerd; kinderen hadden een hazenlip of een gespleten gehemelte. Gebit Bij 72,9 van de Soester kinderen was het gebit goed; bij 18,3 matig en bij 8,2 slecht. In 1971 waren die percentages respectievelijk 67,9 - 24,4 8.1. Gespecificeerd naar scholen: kleuter scholen 72,1% goed; 15.9% matig en 11,9% slecht. Lagere scholen: 65,8% goed; 8 matig en 2 slecht. Voor Baarn waren de percentages 62,4 goed; 23,1 matig en 4,9 slecht. Voor Eemnes 76,8 goed; 12,8 ma tig en 10,2% slecht. Voor Bunschoten: 61.8% goed; 20,9% matig en 17.1% slecht. Voor Hoogland: 63.1% goed; 21,9 matig en 14,9 slecht Bij 114 kinderenk wam een voelbare vergroting van de schildklier voor; een zichtbare vergroting kwam voor bij 12 kinderen, tegen slechts 3 kinderen in 1971. (Voor Soest 2,2 Hartafwijkingen Bij 86 kinderen werd een afwijking van het hart gevonden, meestal van on schuldige aard. De meesten van hen werden regelmatig onder controle ge houden, terwijl bij toename der symp tomen of klachten verwijzing naar de huisarts plaats vond voor nader onder zoek. Asthma kwam voor bij 22 kinderen; chronische bronchitis bij 20 kinderen. 19 kinderen hadden een breuk; kryp- torevhismus kwam voor bij 83 van de 3034 jongens; 384 kinderen hadden een houdingsafwijking. Aangeboren afwij kingen werd in 71 gevallen aangetrof fen, 90 kinderen hadden verkregen af wijkingen. Van de 6200 kinderen leden er 335 aan bedwateren; 45 kinderen werden naar de huisarts verwezen voor anaemie. Bij 126 kinderen werd een spraakafwijking geconstateerd; slechts 8 ervan kregen spraakonderwijs. Van de 6200 kinderen waren 5094 in geënt tegen pokken; 6099 tegen difterie, tetanus en kinderverlamming. Restaf- wijkingen van een doorgemaakte kin derverlamming werden in 1972 bij de onderzochte kinderen niet gevonden. Bij 5 kinderen werd eiwit en ook bij 5 kinderen werd suiker in de urine ge vonden. Hygëne Indien een school niet voldeed aan de eisen voor hygiëne werd daarvan ver slag uitgebracht. Het betrof meestal verbetering van toiletten en wasgele genheid. Gewezen wordt in dit verband op het nut van zeep en handdoeken bij de wastafels. Bij een school in het dis trict was het nodig de vloeren te ver beteren. Verder wordt aanbevolen de zandbakken bij de kleuterscholen vol doende af te dekken om te voorkomen dat deze als kattenbak worden ge bruikt; het oude zand aan het einde van het jaar te verwijderen en pas nieuw zand in te brengen zodra de weersomstandigheden het gebruik van zandbakken weer toelaten. Bij één school bleek de brandbeveili ging onvoldoende te zijn en bij 2 scho len werd een betere verlichting gead viseerd. In 8 gevallen vond uitzending naar een gezondheidskolonJe plaats, waarvan 5 uit Soest. Geconstateerd wordt dat de laatste jaren het aantal uitzendingen sterk is teruggelopen door de moeilijke financiële situatie. Naar aanleiding van persberichten over de ontstellende hoeveelheden ratten, welke zich ophouden in de zandafgra- ving op het grondgebied van de ge meente Zeist vlak bij de gemeente grens met Soest heeft de fractievoor zitter van het PAK, de heer P. Pieren, schriftelijke vragen gesteld, welke a.s. donderdag in de raadsvergadering aan de orde zullen komen. Is het juist dat volgens een politie rapport in het zandgat van Cirkel tien duizenden ratten aanwezig zijn? 2. Is uw college bereid op zeer korte termijn in samenwerking met het col lege van b. en w. van de gemeente Zeist en terzake deskundige instanties, zo nodig met gebruikmaking van che mische verdelgingsmiddelen tot defini tieve verdelgng van dit ongedierte over te gaan? 3. Zo neen, welke maatregelen over weegt uw college dan te nemen? Zaterdag a.s. 14 juli, 's middags om 3.30 uur, wordt door de organist Jan van Ramshorst in de Utrechtse Dom kerk, een concert gegeven, bestaande uit werken van J.S. Bach, J. L. Krebs, C. Ph. Telemann en C. Ph. E. Bach! De toegang is vrij. 's Avonds om 8.15 uur begint een con cert in de Oude Kerk te Soest dat ge geven wordt door de con-tor-organist Jan Jansen. Hij zal werken uitvoeren van Buxtehude, J. S. Bach, Hugo Dist- Ier en Anton Heiller. Ook dit concert is vrij toegankelijk.

Soester Courant | 1973 | | pagina 1