PIZZA UIT HONDURAS Modieus baden en zonnen ZONNEBRILLEN HOREN BIJ HET MODEBEELD f «iPlh Vakantiesleur én dak 1.12381 )0 - 19,95 a!ve prijs alve prijs 39,50 9 79,50 15,00 0 - 19,95 0 - 19,95 5,00 5,00 EN 7,50 5,00 Een zekere gemakzucht kan ons ertoe brengen genoegen te nemen met een aleurleven. We denken ons ermee te vrijwaren uoor te genvallers en onaangename ver rassingen, we voeren heel wat handgrepen werktuigelijk uit zonder onze gedachten in te span nen, De routine heeft ons geleerd alles zo makkelijk mogelijk te la ten verlopen. Het lijkt op het eer ste gezicht wel aanlokkelijk, maar dan vergeten we, hoeveel levensvreugde en levensrijkdom we tegelijkertijd uitbannen en hoe weinig gewapend we onszelf zul len vinden als door overmacht ons sleurleventje van buitenaf door broken wordt. Er zijn heel wat mensen die iedere vakantie naar hetzelfde plaatsje, hetzelfde pen sionnetje, hetzelfde strandje gaan. Het is er hun eenmaal goed bevallen en het is of ze vrezen overal elders niet anders dan te leurstellingen te zullen ontmoe ten. Ze denken dat het hun niet interesseert dat de wereld nog zo veel méér mogelijkheden te bie den heeft. Het is soms of ze moe ten worden wakker geschud en meegesleurd om ze de ogen te openen. Natuurlijk moet ieder vrij zijn om op eigen wijze z'n vakan tie te genieten. Maar met het „on bekend maakt onbemind" voor ogen, verdient het toch wel aan- beveling de vleugels eens wat wij der uit te slaan. Hoe meer we ons los weten te maken uit de wèlbe- kende sleur, hoe meer verfris sing en nieuwe indrukken we zul len opdoen. Ook uit ons dagelijks leven kunnen we proberen de sleur van de gemakzucht te bannen. In onze bezigheden, in onze lekt uur, in onze menu's, in onze vrijetijds besteding kunnen we bewust zoe ken naar veranderingen en varia ties. Het gaat. niet op een wispel turig van de hak op de tak sprin genmaar om het opzoeken van een nieuw terrein als het oude to taal is afgeraasd en onze geest geen spanningen of voldoeningen meer biedt. Als we weer eens iets nieuws aanpakken, op welk ter rein ook, komen we allicht iveer eens in aanraking met andere mensenmet andere opvattingen waardoor we ook weer eens op 'n nieuw gedachtenspoor komen. Zelfs tot op hoge leeftijd kunnen we trachten zo wakker in onze tijd te staan en te voorkomen dat onze dagen nutteloos vergaan in een dodende sleur. JETTY Het begon allemaal wat aarze lend: in 1960 constateerde men een kleine daling van het geboor tecijfer. Tot 1964 was het nog niet helemaal duidelijk of we met een feit te doen hadden of met een toevalligheid. We beleefden wat het geboortecijfer betreft meer een situatie van „het kan vriezen en het kan dooien". Maar vanaf 1964 was er geen twijfel meer mo gelijk; we hadden wel degelijk te maken met een duidelijke onon derbroken doorgang in de daling van het geboortecijfer. Het aantal levendgeborenen per duizend vrouwen in de vruchtbare le vensjaren is nu gekomen beneden het gemiddelde niveau in de peri ode 1931-1938. Het teruglopen van het geboortecijfer doet zich in het gehele land voor, maar de rela tief geringste daling treedt op in het noorden van het land. Aldus blijkt uit de cijfers van het Cen traal Bureau voor de Statistiek. Uit de cijfers mag overigens niet worden geconcludeerd, dat deze daling van het geboortecijfer iets te maken zou hebben met een dalende vruchtbaarheid van de vrouw. Ook werd vastgesteld dat een groeiend pessimisme of een mogelijke angst voor een on zekere toekomst niets te maken hebben met de vermindering van het aantal kinderen. De cijfers van de eerstgeborenen vertonen namelijk praktisch geen terug gang. In 1971 lag dit getal zelfs nog 10 procent hoger dan in 1953. Het teruglopen van het geboorte cijfer valt volgens de statistiek geheel toe te schrijven aan de verminderde belangstelling van de ouders er een tweede of derde kind bij te nemen. Wat het laatstgenoemde feit be treft mag wel worden aangeno men, dat een betere scxuele voor lichting en betere hulpmiddelen om 7' ïngTSchap te voorkomen (de pil) een grote rol hebben gespeeld bij het bepalen van het aantal kinderen dat een echtpaar wenst. Omdat de teruggang van het aantal geboorten meer conse quenties heeft dan de meesten wel denken (de meesten denken over dergelijke zaken meestal he lemaal niet), wordt het gehele be volkingsvraagstuk ernstig bestu deerd door een speciaal daarvoor opgerichte staatscommissie. Voor wie nog wil weten waaruit die consequenties dan wel bestaan, noemen we alleen maar de plan ning van de hoeveelheden land-, tuinbouw- en zuivelprodukten vo~r de toekomst, cn het opleiden van onderwijzend personeel, ar tsen enz. Want een teveel is vaak even nadelig en ontoelaatbaar voor het welzijn van de mensen en de economie van het land als tekort. Weinig huisvrouwen denken er aan dat bananen heel goed groen te kunnen vervangen. De originele smaak van de banaan past uitstekend bij tal van gerechten. Bovendien zijn bananen bijzon der voedzaam en in verhouding niet duur. Hier volgt een gerecht dat de naam „Pizza uit Honduras" heeft meegekregen en waar mee u echt naet veel moedte zult hebben. U hebt de volgende ingrediënten nodig; 350 g meel, 15 g gist, een/achtste l water (warm), 2 Chiquita-bananen, 1 pakje chesterkaas, 100 g salami, 250 g tomaten, 1 blikje ansjoviswat ge vulde olijven, zout, peper en olte. Van het meel, de gist en het water maakt u een beslag en giet-dit in een lage bakvorm of -blik. De-kaas legt u hier overheen. Over de kaas legt u hekvormig de ansjovis. Bestrooi dit geheel met kruiden en besprenkel het met de olie. Laat nu de pizza in de hete oven 20 minuten bakken. Hierna legt u kaasstukjes, bana nen- en tomatenschijfjes, en gehalveerde olijven op de pizza. Zet dit nog eenmaal kort in de oven tot de kaas is gesmolten. Wie niet van zo'n toebereide Pizza uit Honduras smult, heeft volgens ken ners een vreemde smaak. De nieuwe bad- en vrjjetüds- kleding is in totaiiteit één grote blikvanger, die zowel de vrouw als de man bewuster maakt en een groot gevoel van eigenwaar de geeft. De badmode valt dit jaar op door ongemeen veel pluspunten. Om te beginnen hebben de ont werpers alles op alles gezet om de modellen superlicht en super- luchtig te houden. Bovendien viert de „kombimatie-gedachte" in alle onderdelen van de badkle ding hoogtij. Behalve de gebruike lijke één- en tweedelige badpak ken, zijn er ontelbare bijpassende kledingstukken op de markt ge bracht, die de badkleding in een ommezien kunnen completeren tot een volwaardig vrijetijdste- nue, waarin men eventueel ook kan gaan winkelen of een cock tailparty kan bezoeken. Zeer nauwsluitende broekjes vormen vaak één geheel met bovendelen, waaraan geen opvulling te pas is gekomen. Men is er van uitge gaan dat er geen sierlijker, vrou welijke lijn te brengen is dan de 1 Een hondje van een badpak, ge maakt van dorlastan-jerseyhet „lichtste materiaal van de we reld". Opvallend zijn het zonnige, interessante dessin en de modi- sche snit. Het is een badpak dat bevrijden/Ier en opwindender werkt dan de geraffineerdste bi kini. 2 Zij en hij in partner-look met het nieuwste geometrische dessin. Beide modellen zijn gemaakt van diolen-loft. t Genopte Jeans-badkleding is het dit jaar helemaal voor sportieve dames en heren. De, bikini met neksluiting kan gekombineerd worden met een T-shirt en lange broek. Alle modellen zijn versierd met contrasterende stiksels en/of afzettingen. Ook ai blijft de voornaamste funk- tie van de zonnebril de ogen te beschermen tegen te fel zonlicht en het opheffen -van hinderlijke en voor de ogen schadelijke schit tering, de zonnebrillen horen ook al vele jaren bij het modebeeld. Dit jaar zijn de kenmerken van de zonnebrilmonturen als volgt sa men te vatten: Dun metaaldraad met dubbele neusbrug en veren van hetzelfde materiaal; vele kleuren. Aluminium zonnebrillen, een nieuw opvallend licht metaal, dat bij het verschijnen op de markt terstond furore maakte. Het is af gewerkt in wit en zilver en biecjt een maximum aan kijkcomfort. Veel zonnebrillen met openge werkte neussteun, waardoor de wenkbrauwlijn wordt geaccentu eerd. Transparante monturen in kleur, oplopend van doorzich- tig-wit tot kristalbruin. Wit metalen monturen die rechthoekig, vierkant of vlinder- vormig zijn. Terugkeer van de gezellige vlinderbril. Kunststofmonturen in sherry, whisky, kristal, mokka en havan- nakleur, veelal mat afgewerkt. Het romantische zonnebrilty pe: een fondantachtige plastic rand in azuurblauw maakt deze bril uiterst vrouwelijk; de plasti- crand is verwisselbaar. Donkere lenzen in bruin, en groengrijs, waarachter men zich kan verschuilen. Toch blijven transparante lenzen, waardoor men de ogen kan zien, vooral bij de jonge vrouw in trek. Terugkeer van de typische mannenbril die zich afzet tegen unisex. De duo-bril oftewel het paar tje: rond voor de vrouw en hoe kig voor de man. Samenvatting: in het algemeen draagt men dit jaar elegante mo dellen. Vrouwelijkheid kan wor den geaccentueerd of juist gemi- niseerd. Geen extravagantie zoals enige jaren geleden, toen het hip pie-fenomeen zijn invloed liet gel den. Tendens naar iets donkerder lenzen, dit was vorig jaar al merkbaar. Kwaliteit en ei genschappen worden steeds be langrijker. Noot: Dat alleen polariserende lenzen voor honderd procent aan hun doel beantwoorden, is bekend genoeg. Ze nemen 98 procent van de schittering weg en verzachten het intensieve zonlicht tot 30 pro cent van de totale intensiteit. Laat u door uw opticien advise ren welk montuur het best bij uw type en de vorm van uw gezicht past. (Foto: Polaroid) vormen die moeder natuur zelf heeft gecreëerd. Open rugpartijen en een diep décolleté vormen op vallende modieuze nouveauté's. Verder heeft men het gezocht in spectaculaire zonnige dessins, en vrolijke kleuren. Binnen dit raam is alles geoorloofd: bonte can-dy-strepen, ruiten, noppen en geometrische figuren. De voor keur gaat uit naar een wit fond, omdat men op zo'n ondergrond naar hartelust en speels kan expe rimenteren met dessins. (AMe bij dit artikel getoonde mo déllen staan op naam van Bleylef foto: Lautenbacher

Soester Courant | 1973 | | pagina 7