KATOEN KAN HET HELEMAAL DOEN Wervelende kleding voor de jeugd-van-nu Vakantie-menu's J V Avocado Lemon helpt U jong blijven HARMONISCH BESTEK MET KARAKTER Als onze moeders over katoentjesspraken, bedoek den ze daarmee de allersimpelste stoffen, bedrukt met eenvoudige patroontjes. Eerlijk gezegd werd katoen in die tijd wel wat onderwaardeerd. Men noemde hei een eerlijkestof, het kostte niet veel en kon gemak kelijk gewassen worden. Daar tegenover stond dan dat het kreukte om er wild van te worden en dat elk ka toentje door het simpele aanzien en het dito dessin op kilometers afstand zijn eenvoudige herkomst reeds verraadde. Maar nr weten we allemaal wel, dat van diezelfde katoenvezel waaruit de eenvoudige bonte stoffen worden gemaakt ook zeer fraaie en dure mate rialen worden geweven. Corduroy, veloursfluweel en batist zijn daar duidelijke voorbeelden van. Door betere voorlichting en grotere belangstelling voor kleren hebben wij als consument veel meer verstand van stoffen, hun samenstelling, afkomst en funktie. We weten ook dat katoen een natuurprodukt 'is en natuurprodukten hebben in onze tijd eindelijk de waardering gekregen die ze verdienen. Vooral ook deze zomer vinden we. dan ook veel puur katoenen kleding in de winkels, óók in het wat gekledegenre. De bij dit artikeltje getoonde foto's laten enkele mogelijkheden van verwerking zien en tonen boven dien heel duidelijk dat katoen het helemaal kan doen. De vakantie stelt, ondanks al het gepraat over gelijkschake ling, toch steeds weer zware eisen aan de huisvrouw. De kin deren eisen meer aandacht, manlief loopt méér dan anders voor de voeten en er moet elke dag gewoon worden gegeten. Wat dat laatste betreft hebt u dus juist nu behoefte aan een paar recepten voor lekkere maaltjes, die qua bereiding niet (te)veel tijd kosten. Zulke recepten gaan we u hier voorscho telen. De kinderen, en niet zij alleen, zullen er dol op zijn, We beginnen met: Gevulde Hamburgers Voor dit gerecht hebt u de volgende ingrediënten nodig: 1 pond gehakt liefst tartaar), 2 Chiquita-bananen, boter, zout, paprika, peper en beslag. Maak het gehakt op de gebruikelijke manier klaar. Kneed hiervan vervolgens een langwerpige rol. Leg in het midden daarvan 1 2 halfrijpe bananen, die volledag door het vlees moeten worden ingesloten. Braad de rol en laat hem afkoelen. Snijd hem. daarna in plakken van 1 a 2 cm dik. Haal die plak ken tot slot door 't besiag en bak. ze in hete boter aan alle kan ten goudgeel. De jus van de gevulde hamburgers brengt u met room en paprika op smaak. Gegrilde braad"spltjes". Benodigdheden 250 g gehakt (half om half), 1 ei, 1 broodje, 1 ui. zout, pe per, reepjes doorregen spek, boter, bananen, tomaten, 1 paprika, olijfolie, gekookte rijst, geraspte kaas. Bereid het gehakt met het geweekte en goed uitgedrukte brood, ei, "geraspte" ui, zout en peper. Maak van dit pikante geheel gehaktballetjes en braad deze bruin ih een pan met warme boter. Wikkel daarna om de gehaktballetjes een reepje spek en, gevarieerd met de in schijfjes gesneden bananen, to maten en reepjes van een uitgeholde paprika rijgt u dit allee op satépennen. Bestrijk ze nu met olijfolie en bij een grote hitte laat u de "spitjes" plm. 10 min. grillen. Serveer hierbij gekookte rijst met geraspte kaas. Kaas"spitjes" Benodigdheden: 500 q goudse kaas, 150 g cervelaatworst, 150 g ham, 2 ba nanen en 2 augurken. Snijd de kaas, worst en ham in blokjes van plm. 1 cm. Verdeel de augurken en bananen in schijven. Afwisselend steekt u deze ingrediënten op houten of bonte plastic satépennen. De kaas doet u aan het begin en het 'eind van leder "spitje". Dit zijn dan de gevulde vakantie-hamburgers. Misschien hebt u verleden Jaar een fors bedrag aan cosmetica uitgegeven. Als u deze suggesti® met "ja" moet beantwoorden bent u niet de enige geweest, die dat heeft gedaan. Want alleen al Nederland heeft verleden jaar voor meer dan 700 miljoen gulden aan schoonheidsmiddelen gespen deerd. En wanneer deze opmars wordt voortgezet, wordt voor 1975 éen omzet van 900 miljoen gulden verwacht. Maar behalve dat u er geld voor hebt uitgegeven, hebt u er wel degelijk iets waardevols voor teruggekregen. Uw huid is weer jong geworden of in ieder geval jeugdig gebleven. Bent u nog jong, dan mag u blij zijn dat u in deze moderne tijd leeft. Want vroeger werd door meisjes en jonge vrouwen maar weinig aan huidverzorging gedaan. Zo lang de eerste rimpeltjes nog niet duidelijk te voorschijn waren ge komen, moesten ze het doen met water en zeep, de "natuurlijke en eerlijke" huidverzorging van toen. Gelukkig is daar heel wat verandering in gekomen. Jong® vrouwen leerden inzien dat, zeker wat de rimpeltjes betreft, voorko» men nog altijd beter is dan gene zen. Vanzelfsprekend gingen ook de grote cosmeticahuizen de jon geren als mondig consument "beschouwen. Ze begonnen specia le produkten te maken voor d« jonge huid en die produkten wa ren niet alleen in samenstelling maar ook in prijs aangepast. De Avocado Lemon-serie U zo'n com plete aangepaste set. Deze artike len danken hun werkzame ei genschappen vooral aan de toege voegde avocado-olie, een natuur lijk ingrediënt met sterk zuiveren de, vochtinbrengende eigenschap pen. De serie bevat ook net alle produkten die het meisje en da jonge vrouw voor de dagelijks® huidverzorging nodig hebben, dus: een cleansing crème, een tonic, een dagcrème en een nacht crème. Prijs inhoud en verpak king zijn afgestemd op behoefte, smaak en draagkracht van d® koopster. Wees verstandig en ver waarloos uw huid niet, hoe glad en rimpelloos ze er ook (nog) mag uitzien. Raakt uw huid een maal in verval, dan zou het best mogelijk kunnen zijn dat de jeug dige soepelheid nooit meer voor honderd procent bereikt, zelfs niet met de beste huidpreparaten. Misschien is het wel interessant u er even op attent te maken, dat onze eetcultuur echt nog niet zo verschrikkelijk oud is. De vork, bijvoorbeeld, bestaat als eetgerei nog maqr goed 350 jaar. Voordien at men (zelfs bij een "deftige burgermaaltijd") alleen maar met mes en vingers. Dat wil zeggen in "ons" land. Naar men zegt kenden de inwoners van Venetië de vork als eetgerei al in hetjaar 1518, en in Engeland kwam de eerste vork in 1607 voor. Maar bij ons duurde het tot het jaar 1733, voordat men éen vork aan tafel gebruikte en dan nog lang niet algemeen. Ook het tafellaken had 400 jaar geleden nog geen funktie bij het aanrich ten van de dis. Zelfs in goede burgerwoningen at men veelal van houten borden zonder dat de tafel gedekt was. Had men dus geen tafellaken, dat trouwens ook werd gebruikt om handen en mond aan af te vegen, dan dekte men wel eens met een speciale handdoek, de zogenaamde dwale. In het Rijksmuseum te Amster dam heeft men nog zo'n zeld zaam exemplaar. Het is een fraai doek met een in blauw geweven figurale versiering. Na afloop van de maaltijd werd in de tijd waaro ver we nu sprejeen bij goede fami lies een afwaskom rondgedragen. Dat was beslist geen overbodige weelde. De lepel kende men in die tijd wel, maar die werd nog niet op tafel gebruikt (wat we weten van voorstellingen op oude schilderijen e.d.). Op de oudste tafels waarvan wij in onze musea nog afbeeldingen kunnen vinden, vervulde een snede ongerezen zwart brood de rol van bord, waarop men het uit de schotel genomen vlees of gevogelte sneed. Later in het midden van de zestiende eeuw - werd het brood vervangen door houten bor den. Maar na deze omzwerving door de geschiedenis van de eetgewoon ten, enige eeuwen geleden, stap pen we zo maar in de tijd van nu. Iedereen weet wel, dat ook het bestek steeds weer aan mode onderhevig is geweest en nog is). Op de onlangs in de RAI te Amsterdam gehouden Huishoud beurs werden we getroffen door het modernste bestek van deze tijd, merk "Brasilia" van de be kende WMF-fabrieken. Dit bestek valt op door de strakheid die in kombinatie met zwierige vorm een harmonisch geheel laat zien. De uitvoering is mat en het mate riaal is geschikt voor de vaat- wasmachine en is uiteraard roest vrij. Bovendien is het hygiënisch en gemakkelijk in het onderhoud. Een waarlijk groots bestek voor een betrekkelijk kleine prijs. In formeert u er maar eens naar bij uw leverancier. Op de afbeelding ziet u een couvert, bestaande uit vier delen. In totaal zijn er tien tallen onderdelen van deze zelfde "familie", van theelepeltje tot bo ter- en kaasmesje, en van vdscou- vert tot saladecouvert. We hebben u al eerder iets ver teld over de nieuwe, aantrekke lijke en funktionele kleding voor de jeugd-van nu. Zo hebben de ontwerpers van de TWEKA-fabrie ken in de eerste plaats gestreefd naar een vlotter en sportiever mo debeeld. Dat werd bereikt door een aangepaste en praktische mo dellering; jeugdige, moderne en lichte kleuren, en nieuwe stofkv/a- liteiten. Werden de jongeren wat de mode betreft vroeger als "stiefkinderen" behandeld, de mo delleurs hebben nu een werve lende, frisse kollektie voor jon gens, meisjes en kleuters samen gesteld. Er is een rijke variatie aan: culottes, tuinpakjes, kleuter pakjes, pantalons en batt- le-dresses. Er werd terdege reke ning gehouden met de duidelijk waarneembare ontwikkeling dat jongensbroeken niet langer alleen door jongens worden gekocht en gedragen. De nieuwe zg. "juni or-pantalons" zijn dan ook geheel afgestemd op beide groepen. Dit geldt trouwens ook voor de batt- le-dress-pakjes, waarin zowel jon gens als meisjes zich graag zul len laten zien. Er is nog één spe ciaal meisjesmodel aan deze se rie toegevoegd: een batt- le-dress-kombinatie bestaande uit een liquette, een pantalon en een rokje. De serietuinpakjes voor de kleintjes is uitgebreid met enige modellen, waarvan de bretels verstelbaar zijn. Goede huidpreparaten helpen u met natuurlijke ingrediënten uw jeugd en schoonheid bewaren* (Foto: Max Factor.). links: De jurk is deze zomer weer helemaal in. Hier ziet u twee overhemdjurkjes van honderd procent katoen. Het ge bloemde jurkje van Denner Barry heeft ingestikte plooitjes in het voorpand en een rugceintuurtje. De lange bloezende mouwen maken het extra feestelijk. Het "verpleegsters jurkje" van Daniël Hechter is doorknoopbaar en heeft een rimpelrok, borstzakken en een rugplooi. boven: De goeie ouwe trenchcoat uit de dertiger jaren is weer helemaal terug in het modebeeld. Links een model van Pierre d'Alby, die stevige katoen gebruikte voor deze bij zondere, sporttef-elegante jas. De dubbele ceintuur geeft een extra accent aan de taille. Rechts een klassieke trench coat van Jean Claude van soepele gecoate katoen. Een dub bele rij knopen, schouderstukken en epauletten geven het geheel een sportief aanzien. (Alle hier -getoonde modellen worden vertegenwoordigd door G. Roseboom, Amsterdam) Twee salopettes (tuinpakjes) op één foto. Het effen model (rechts) is gemaakt van acrylstof en heeft, behalve een viertal sierknopen, een opgestikte zak vóór, een gulp met rits, en witte sierstiksels. Ver krijgbaar in 4 verschillende kleu ren in de maten 80 t/m 116 (prijs van 32.tot 35.Het tweede model (midden) is gemaakt van gwendacryl in krijtslreepdessin. Het heeft twee opgezette zakken en verstelbare bretels. Verkrijgbaar in 4 kleuren in de maten 80 t/m 116. Prijzen als boven. (Alle modellen staan op naam van TWEKAGeldrop)

Soester Courant | 1973 | | pagina 11