Marechaussee bij koninklijk paleis in nieuw uniform Snel dalend geboortecijfer verontrust gemeente Schuur aan Noorderweg uitgebrand üonde'dag 19 juli 1973 il gavDrukkerij Smit - Soest Bureau voor redaetie en administratie: Van Weedestraat 29, Soest Tel. 14152* - Postgiro 126156 Jperov is TERUG. \{AT NU Inbraken Foxboro en Berro opgelost Gebruik 2-tonige boom niet toegestaan Andere planning voor scholenbouw Rapport Molenstraat-huizen gereed Met reconstructie werkzaamheden Kerkpad begonnen Politie vervoert hartpatiënt in surveillancewagen uit het bos Kerkconcerten in Utrecht en Soest Inbraak aan de Van Lijndenlaan Ongevaarlijke slang ontsnapt Onderdelen brommers in beslag genomen 4 Het oog gericht op Westerse mede plichtigheid aan Portugese massa- moord 1200 gulden buit bij inbraak Kat-emaille Auto over de kop Eiermarkt 31e jaargang no. 47 SOESTER i COURANT innemen per kwartaal 4,75. Buiten Soest per kwartaal 9,— Verschijnt iedere donderdag iuan Peron wordt weer president van Argentinië n het is moeilijk te zeg- len of men ;r het land mee moet feli- Hteren of iet. De manier waarop de w-jarige né achttien jaar ballingschap prugkeert an de macht is niet be- laald verhe[end. ^orig jaar lad hij wel kunnen mee- >en aan ie presidentsverkiezingen nts hij vo< een bepaalde datum was feruggekeer Het is niet helemaal dui- lijk of Ppons te late terugkeer om zijn aan hem lag of aan fgenwerkint van de militairen die de acht uito« enden. Het kan zijn ge feest dat 'eron, door zijn stroman Eampora d< stembusstrijd in te sturen, |oorzichtig leeft willen peilen of hij ukses zou hebben of niet. De leus an de Per misten was overigens wel uidelijk: z wilden Campora in de •gering. P<fon aan de macht. Zeven Jreken nad t Campora werd beëdigd Ipeedt hij 1 om nieuwe verkiezingen oodzakelijk te maken, die Peron met ote meercerheid zal winnen - daar over hoeft een twijfel te bestaan. §)n wat dan Toen Peron achttien jaar jeleden weil verjaagd was het in de pereld andcs gesteld dan nu. De ar- [entijnse dihator had - niemand kan §et ontkennen - in sociaal opzicht voor hemdlozpn, de descamisados, een lanzienlijke (verbetering in de levens- pmstandighe en teweeg gebracht. Ge financierd bn dit worden omdat in Tje naoorlogs; jaren d"e argentijnse ex- yortproduktc i, vooral het vlees, goede prijzen maa ten. Voorts pakte hij de Mndustrie ste ig aan door het moeilijker maken de vinsten 't land uit te stu ken, vooral laar de VS en Duitsland^ «wee landen waar concerns nogal wat «filialen in let ..goedkope" Argentinië Ijhadden gevfstigd. Toen de veehouderij .zowel als dei industrie achteruit gingen 1?n bovendien de wereldekonomie niet 'sneer zo op de argentijnse produkten zat te wach en, gingen de drukpersen van de bankpiljettenfabriek wat vlug ger draaien. Onzekerheid Wet eind was een inflatie en een chaos, zo groot dat de generaals die de macht overnamen groot gelijk hadden. Ze hadden er ethter ook iets beters van moeten mak;n en dat is hun in acht tien jaar nift gelukt - niet toen ze de diktatuur uit >efenden, niet toen de bur gerregeringen het van hen mochten proberen. Wat wel gebeurde was dat bloedige ge vechten door'heel het land een gewoon verschijnsel werden, dat stadsguerilla werd gevoerd met vooral ontvoeringen van zakenlieden en dat een toestand van rechtelöosheid ontstond waarin geen redelijk bestuur meer mogelijk was. De geschiedenis heeft niet de neiging zich ongewijzigd te herhalen en Peron hoeft niet beplist weer de fouten van het verleden te herhalen. Hij kan er In zijn Spaanse balling schap misschien bijgeleerd hebben dat het wellicht loont de ekonomische po litiek in handen te leggen van een des kundige om ontsporingen te voorko men. Wat hij voor heeft is dat Peron een man is die door een grote meer derheid vereerd wordt en van wie men misschien wel slikt wat men van an deren niet zou aksepteren, dat men hem wellicht gehoorzaamt op punten die bij een ander tot wild verzet zou den leiden. Als dit zo uitpakt is er een kans dat Peron zijn karrière afsluit door een land dat achttien jaar lang zichzelf kapot maakte door verdeeldheid de eenheid herwint waarmee het in de toekomst weer tot bloei komt. De andere mogelijkheid, die evenzeer aanwezig is, is dat Peron juist als ex ponent van overigens onderling zeer verschillende groeperingen juist de ver deeldheid nog verder verscherpt. In welk geval de militairen het misschien wel weer eens gaan proberen. Iets waarop men ook niet hoeft te hopen gezien de gang van zaken ln het ver leden. De Inbraken die vorige week van za terdag op zondag gepeelgd werden bij Foxboro en bij de handelsonderneming Berro zijn opgelost. De politie heeft de 21-jarige H. R. de V. uit Amersfoort aangehouden, die een bekentenis heeft afgelegd. De man werd op het terrein van Foxboro bijna op heterdaad be trapt maar hij kon ontsnappen doordat een volijverige Turkse werknemer het hek achter de poltie op slot deed. De Amersfoorter liet een bromfiets achter, waardoor de politie hem aan de hand van het verzekeringsbewijs kon opsporen. Bij beide inbraken was de buit overigens nihil. Wel nam hij toen hij aan de politie ontsnapt was, bij Mariënburg een fiets weg. waarop hij naar Amersfoort terugfietste. De V. is geen onbekende; enige weken geleden werd hij ook in Soest aange houden. De politie vond toen in een auto waar in hij met een kennis reed een grote hoeveelheid buitenlandse valuta, af komstig van een inbraak bij High Vol tage Engeneering te Amersfoort. De 22-jarige Soester monteur raakte aan de politie de 2-tonige hoorn van zijn personenauto kwijt, die nu een maal niet gebruikt mag worden. Be woners van Koninginnelaan en omge ving zullen voortaan van dat irriteren de geluid verlost zijn, omdat de man als bezoeker van een bar, de hoorn in de stille nachtelijke uren nogal eens gebruikte. Met tarting van de datum vrjjdag de 13e, heeft de marechaussee vorige week zonder enig officieel vertoon, de nieuwe uniformen in gebruik genomen. Om elf uur betrok de eerste man in het nieuwe uniform de wacht btf het paleis Soestdijk en kon onze fotograaf een plaatje schieten. Adjudant onder-officier C. de Boer, commandant van de brigade Soertdijk, gaf een korte toelichting. In de eerste plaats in er sprake van een duidelijke kostenbesparing omdat de nieuwe uniformen confectiepakken zijn, terwijl de oude maatwerk waren. Het meest in het oogspringend, voor de kenners althans, zijn de nassaublauwe revers van het colbert, die de staande kraag zijn gaan vervangen. Verder heeft de colbert twee zakken en zijn de knopen op het rugpand vervallen. De rangonderscheidingstekens zijn van de mouw verhuisd naar de schouders en de vernieuwing werd gecompleteerd door een lichtblauw overhemd, dat in de plaats is gekomen van het witte shirt. De pantalon blijft als voorheen nassaublauw van kleur en het colbert donker blauw. Het oude tenue werd gedragen sinds 16 november 1959, toen van het oor- logs-kaki werd afgestapt en weer over gegaan werd naar het vooroorlogse blauwe uniform. De eerste brigades die dit nieuwe uni form gaan dragen zijn de wachten bij de paleizen Soestdijk, Drakensteyn en 't Loo. De invoering van het nieuwe uniform zal geleidelijk gaan. Vanaf nu zal iede re marechaussee, die zijn opleiding in Apeldoorn achter de rug heeft, het nieuwe tenue dragen en in 1974 zal iedere marechaussee er in het bezit van zijn. De invoering is in goed overleg met de leden van het korps en de commandant tot stand gekomen. Zowel het oude als het nieuwe personeel is er zeer mee ingenomen. De nieuwe kledij is dan ook aangepast aan de eisen destijds. Op de foto links het oude uniform en rechts het nieuWe. Wethouder Dijkstra heeft tjjdens de openbare vergadering van de onderwijs commissie gewezen op de moeilijkheden die zich voordoen ten aanzien van de onderwijsplanning. Tot nu toe is het met de scholenbouw en de financiering goedgegaan; de openbare en de r.k. school in de wük Klaarwater zullen op tijd gereed zjjn en kunnen in het nieuwe schooljaar in gebruik genomen worden. Daarnaast echter baart de snelle daling van het geboortecijfer de gemeente zorgen. De gemiddelde gezinssterkte is ternau wernood 3, belangrijk beneden het ge middelde van 3,5. „Dit bewijst hoe moeilijk het is een goede prognose te maken", aldus de wethouder. Hij herinnerde eraan, dat het gemeen tebestuur er oorspronkelijk van over tuigd was, dat er in Klaarwater plaats was voor drie lagere scholen. Het christelijk schoolbestuur deed echter niet mee, ook niet ondanks pressie van de zijde van de gemeente. Later had het schoolbestuur hemel en aarde be wogen alsnog te mogen meedoen, maar toen kon het niet meer. „Achteraf is het eerste besluit een verstandig be sluit gebleken", aldus de heer Dijkstra. Hij deelde mee, dat de openbare school met een zwakke bezetting begint, die lager ligt dan gecalculeerd was. Er komen drie leerjaren met twee leer krachten. De heer B. Joosten (D '66) vond deze ontwikkeling helemaal niet verontrustend. Hij juichte kleine klas sen juist toe en zijns inziens moest er om die reden meer geld voor onder wijs beschikbaar komen, desnoods door extra fondsen te fourneren. Overhees Het bestemmingsplan Overhees is bijna klaar en wethouder Dijkstra zei te ver wachten dat er spoedig gebouwd zou worden. Wat de grondverwerving be treft waren er geen problemen meer, de gemeente heeft alle benodigde gron Het rapport over de staat waarin de huizen van de woningvereniging St. Joseph aan de Molenstraat verkeren en dat opgemaakt werd door de Stichting Samen werking Woningbouwcorporaties is gereed. Het wachten is nog op het rapport dat door de bewonerscommissie wordt samengesteld. vernield, de kranen uit een was bak gebroken en het dak werd van een aanbouw afgesloopt. Dat was slechts in een geval; de andere wonin gen worden doorgaans goed opgele verd zij het dat bij een woning de vloer vanuit de kelder gestut bleek te zijn, waardoor voorkomen werd dat de verrotte planken naar beneden kwa men. De commissieleden hadden geen be zwaar tegen het beschikbaar stellen van een krediet voor het verplaatsen van een kleedkamer van het oude VVZ-voetbalveld naar Soesterberg. Het krediet voor het gedeeltelijk ver beteren van een langs de Amersfoort- sestraat gelegen voetpadgroot 8000 gulden, werd hoog gevonden, maar men ging er toch mee accoord. Beide rapporten zullen naast ekaar egd worden, waarna men contact met het ministerie van volkshuisves ting zal opnemen om te vernemen of de minister de toegezegde 4000 gulden per woning beschikbaar zal stellen, dan wel of men bereid is dit bedrag te ver hogen. Dit deelde de wethouder van openbare werken, mevrouw M. Walter-Van der Togt, de leden van haar commissie me de tijdens de vergadering, die slechts door drie van de zeven leden werd be zocht. Op een vraag van de heer M. van Ee zei de heer Korte (KVP) dat er één woning in een bijzonder slechte staat door een vertrekkende bewoner werd achtergelaten. De schoorsteen werd kapot geslagen, de vensterbanken Maandag j.1. heeft de firma Kuijer uit Soest een aanvang gemaakt met de werkzaamheden voor de reconstructie van het Kerkpad. Het eerste deel van deze werkzaamheden wordt uitgevoerd in het gedeelte Oude Kerk tot de Kor te Middelwijkstraat. Er wordt beginnende bij de Oude Kerk, een sleuf gegraven voor het leg gen van gasleidingen. Aansluitend daarop komt de PUEM aan bod. Daarna wordt vanaf de Korte Middel wijkstraat tot aan de Oude Kerk de riolering gelegd en gelijktijdig daar mee de waterleidingbuizen en de PTT- kabels. Alle werkzaamheden lopen in elkaar over. Hoe lang een en ander gaat duren, zal uiteraard afhangen van de weersom standigheden. Successievelijk volgen de andere gedeelten van het Kerkpad, waarbij mogelijk gedurende de winter maanden het werk even stil zal kun nen vallen. den in bezit. Dit in tegenstelling tot Engendaal, waar men eerst had willen gaan bouwen. Moeilijkheden met de grondverwerving zijn er de oorzaak van dat na Klaarwater nu eerst in Overhees gebouwd gaat worden, De eerste bouwstroom bestaat uit 250 goedkope woningen; de tweede nadert het eindbesluit. Verder is er plaats voor kaskowoningen, premiewoningen er eenvoudige woningen in de vrije sec tor. Ook is er ruimte gereserveerd voor bijzondere bebouwing, zoals scholen en een bibliotheek. Wat de scholenbouw betrof meende wethouder Dijkstra dat men hier voorzichtig mee moest doen. Een geïntegreerde kleuter-basisschool kost al gauw 1,5 miljoen gulden, „we moeten dus beheerst gaan bouwen ook- Doordat de paden in het bos achter de Johannes Stichting onbegaanbaar zjjn voor vervoer heeft de Utrechter M. G. K. ruim een uur Moeten wachten voor dat hij met een maagbloeding en een hartaanval in het ziekenhuis De Lich tenberg kon worden opgenomen. Zaterdagnacht omstreeks twaalf uur kwam een onbekende op de politiepost te Soesterberg met het verzoek om doktershulp voor zijn buurman, de 56- jarige M. G. K. Deze stond namenlijk met zijn caravan in het bos achter de Johannes Stichting en was getroffen door een maagbloeding en hartaanval. De dienstdoende arts werd gewaar schuwd en was snel ter plaatse. Hij achtte direkte opname in het zieken huis noodzakelijk. Daar er geen tele foon aanwezig was maakte de arts ge bruik van de poltie-mobilofoon en ver zocht om een ambulance om de patiënt naar De Lichtenberg in Amersfoort te vervoeren. De paden in het bos waren voor de ambulance echter niet berijdbaar waar door men de patiënt niét kon bereiken. De surveillance-wagen van de politie was echter toch tot de patiënt gena derd. De politie heeft toen het slacht offer achter in de wagen gelegd en naar de Amersfoortsestraat vervoerd, waar de ambulance stond te wachten om hem over te nemen. Zaterdag a.s. 21 juli wordt in de Utrechtse Domkerk, des middags om 3.30 uur een orgelconcert gegeven door de Soester organist Jan Jansen. Hij speelt werken van J. S. Bach, Hugo Distier en Anton v. d. Horst. Het con cert duurt een half uur en de toegang is vrij. 's Avonds geeft Jan Jansen een con cert in de Oude Kerk te Soest, dat om 20.15 uur begint en eveneens gratis toe gankelijk is. Hij zal dan werken uit voeren van Nederlandse componisten. In de nacht van maandag op dinsdag, om ongeveer 4 uur, werd de politie gewaarschuwd door de fam. L., wo nende aan de Van Lijndenlaan, dat zij gewekt waren door gerucht in hun woning. Men kwam tot de ontdekking dat een onbekende door het terugdruk ken van het slot van de kantoordeur binnen was gekomen. Ook had men ge tracht de keukendeur te forceren. De buit was gering, want mevr. L. miste slechts 2 bankbiljetten van 25 gulden uit haar handtas. De politie stelt een onderzoek in. De heer P. v. B. wonende aan de Klaarwaterweg deed aangifte bij politie van vermissing van een z.g. Esculaap slang. Tijdens zijn vakantie moet deze ontsnapt zijn. De heer Van B. is een verzamelaar van deze beesten en deel de mede dat het geen giftige slang was. De lengte van de Esculaapslang is ongeveer 1,50 m en bruin van kleur. Mocht men deze slang vinden, dan gaarne de politie berichten. Op één dag nam de politie vijf brom fietsen in beslag, die met snelheden van 60 tot 80 km per uur aan het ver keer deelnamen. Die onderdelen van de motor, die voor deze snelheden zorgdragen, werden eruit verwijderd en de berijders kregen een proces-ver- baal. voorkomen". De heer Dijkstra dacht dat er in het eerste stadium mogelijk slechts de helft van de daarvoor aangewezen terreinen met scholen bebouwd moest worden en dat er rekening gehouden moet worden met de mogelijkheden van twee scholen in één gebouw. Of dat een openbare- dan wel een bij zondere school zal worden, hangt van de vraag af. De wethouder stelde dat men bijzonder voorzichtig moest zijn met investerin gen omdat de cijfers van bevolkings groei heel anders blijken te zijn dan vijf jaar geleden in prognoses werden genoemd. Een heel ander probleem is dat van de huisvesting van het personeel. Als ge volg van hoge huur- en koopprijzen wordt het steeds moeilijker om per- al om leegloop van andere scholen telsoneel, van welke leeftijdsgroep dan ook, aan te trekken. De eerste vraag is altijd: Wat hebt u aan huisvesting te bieden? Het anwoord moet steeds zyn: Er is ruim voldoende, maar peperduur. En dat geeft moeilijkheden met de be zetting van de vacatures. De heer Joosten vond het niet juist, dat een bepaalde inkomensgroep een beroep deed. op goedkope woningen, „Waarom zou men voor onderwijzend personeel een uitzondering maken; als er goedkope woningen zouden zijn, ko men die toch in de eerste plaats toe aan de lagere Inkomensgroepen". Wethouder Dijkstra was het daarmee eens, maar vroeg anderzijds begrip voor de moeilijke situatie; „anders ko men ze eenvoudig niet, dan wijken ze uit naar plaatsen waar wel goedkope woonruimte te krijgen is". De heer Joosten betreurde dat, maar vond dat er toch geen uizonderingen gemaakt moesten worden. Door nog onbekende oorzaak is in dc nacht van zaterdag op zondag een schapenschuurtje bij het pand Noor derweg 75 van de heer H. D. G. Reg- terschot in brand geraakt en volkomen vernield. Daarbij gingen ook 25 balen hooi verloren. De in de niet afgesloten schuur aan wezige twee schapen en een kalf had den zelf een goed heenkomen gezocht. De brandweer doofde de vlammen met twee stralen van de nevelspuit. De totale schade beloopt een bedrag van 650 gulden. De dag ervoor was de brandweer ook nog in actie geweest om een brand in een stortkoker van een flat aan de Dalweg te blussen. Het brandje ging gepaard met een enorme rookontwik keling. Een straal van de nevelspuit was voldoende om het vuur te doven. o De grote moordpartij in Mozambique, waarvan de britse priester Adrianus Hastings uitgebreid rapport heeft uit gebracht, is in Lissabon terstond hevig ontkend - uiteraard. Voorlopig lijkt echter die ontkenning minder waard dan het rapport dat door verscheidene zendelingen wordt bevestigd en dat zo gedetailleerd is in zijn gruwelijkheid dat het haast niet verzonnen kan zijn. Het dorpje Wiriyamu dat beestachtig uitgemoord werd ligt trouwens in het dislrikt Mucumbura, waaruit al eerder melding is gemaakt van terreur jegens de bevolking. Bovendien is het een ge bied waar het inheemse bevrijdingsle ger aktief is, zodat het motief voor de slachting voor de hand ligt. De Portugese troepen hebben het trou wens in Mozambique zowel als in An gola vooral de laatste tijd te kwaad met de in aantal en in bewapening steeds sterkere guerrillastrijders. Hin derlagen komen steeds vaker voor en ook rechtstreekse aanvallen. De autoriteiten in Mozambique en An gola zwijgen doorgaans over de ver liescijfers, van een dèrde Portugees gebied in Afrijca, Guinee-Bissau, zijn ze toevallig wel gepubliceerd: tien keer hoger dan in de eerste maanden van het jaar - in de andere streken kan de verhouding Iets gunstiger liggen, maar veel zal het niet zijn. In ieder geval is de tijd voorbij dat de Portugese soldaten konden lachen om de gebrekkige taktiek en de gebrekkige strijdmethoden van de guerillero's -die hebben in de loop der jaren het een en ander geleerd in de praktijk en van instrukteurs uit andere Afrikaanse landen. Van min of meer arrogante heersers zijn deze soldaten geworden tot een in het nauw gebracht korps. Dergelijke omstandigheden kunnen makkelijk ertoe leiden dat men tot uitersten overgaat. Als met gewoon vechten de bevrijdLingsstrijd niet is ln te perken grijpt men naar de terreur. Het is geen typisch Portugese reaktie overigens - My Lai symboliseert iets dergelijks uit Vietnam. De bevrijdingsstrijd van Afrikanen te gen Portugezen wordt door het hele werelddeel gezien als een rechtvaardi ge zaak: het opruimen van de laatste koloniën om de bevolking ervan ook de vrijheid te geven waarop ze recht heeft. Een redenering waartegen zich zeker niet die landen kunnen verzetten die zelf geleidelijk aan sinds 1945 hun ko loniën zelfstandigheid hebben gegeven. Als men de krampachtige pogingen van de Portugezen om hun koloniën te be houden bestempelt als een zinloze po ging om een voorbije tijd in leven te houden, dan lijkt dit juist. Maar ver der dan een dergelijke afkeuring gaat men in Europa amper. De VS onderhouden zelfs nog nauwere banden met het land van president Caetano dat ze niet graag missen ln hun keten van strategische bases. Maar het is geen wonder als de Afrikanen in de vrije landen en in de Portugese ko loniën deze westerse houding zien als een stilzwijgend steunen van Portugal. Een paar boze woorden op een minis- terskonferentie maken in Afrika niet veel Indruk, zelfs al is dit een konfe- rentie van de NATO. Die NATO, de verhuur van bases, het drijven van handel - het zijn drie manieren waar op het regime in Portugal, dat toch ook al door zijn diktatoriale karakter weinig waardering verdient, overeind wordt gehouden. Niemand in Afrika kon redelijk ver langen dat al jaren geleden het westen pressie op Lissabon zou uitoefenen een eind te maken aan deze koloniale over heersing. Nu echter heeft men het zo lang getolereerd dat men in Afrikaan se ogen eenvoudig medeplichtig is. Dat wil ook zeggen medeplichtig aan een bloedbad, dat ongetwijfeld het sym bool van het verzet gaat worden. Morele overwegingen nog daargelaten is het de vraag of de westerse wereld zich wel kan permitteren om der wille van een onzinnige Portugese koppigheid zijn reputatie in Afrika aan flarden te laten gaan. KANTMAN. Een inbraak bij de Kat-Emaillefabriek aan de De Beaufortlaan te Soestduinen, heeft de onbekende dader een buit op geleverd van 1200 gulden. Hij kwam het pand binnen door het vernielen van een ruit van 2,20x1,10 meter. In het kantoor weTden kasten en bureaus opengebroken en doorzocht en uit een niet afgesloten geldkistje werden de 1200 gulden meegenomen. Een bijtel en een schroevendraaier liet hij achter. De 26-jarige monteur G. van A. uit Soest sloeg met zijn personenauto over de kop toen hij, rijdende op de Varen straat, richting Koningsweg J)ij de Veenbesstraat, geen voorrang verleen de aan de voor hem van rechtskomen- de auto, bestuurd door mevrouw G. van L.-de B. (52). Persoonlijke onge lukken deden zich niet voor. De poli tie nam de wagen van Van A., die vermoedelijk niet verzekerd was, in beslag. Beide auto's werden flink be schadigd. Op de Amersfoortse eiermarkt werden aangevoerd 35.000 stuks hoendereieren van ƒ12,50 tot ƒ15,50. Middenprijs 14,20. Prijs per kg 2,22.

Soester Courant | 1973 | | pagina 1