Voorlopig geen serviceflat aan de Denneweg Kerkebuurt Het gonst in de SCHAPENDRIFT üonderdag 2 augustus 107:1 51e jaargang nu. 49 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Uureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29, Soest Tel. 14152 - Postgiro 126159 HELAAS. HET WORDT LACHWEKKEND Frans stokpaard opnieuw van stal Prinses Irene wordt 34 jaar Het oog gericht op Duitse korruptie Jongen kreeg als dank voor aai een beel van hond Ruiten sneuvelden Snoep als buit bij inbraak Fietsendief bood karretje in Baarn te koop aan Abonnement per kwartaal ƒ4,75. Bulten Soest per kwartaal ƒ9,Versch^nt iedere donderdag De regering heeft besloten om de Ko ninklijke Landmacht, de Koninklijke Luchtmacht en de Koninklijke Marine slechts met een afvaardiging van 500 man in totaal te doen deelnemen aan de huldiging van de koningin met af vaardiging van 500 man in totaal te doen deelnemen aan de huldiging van koningin Juliana ter gelegenheid van haar 25-jarig regerigsjubileum. Men heeft er een kabinetsbesluit van ge maakt om het de minister van defensie Vredeling niet te moeilijk te maken en hem met z'n allen te dekken tegen de kritiek die op dit besluit van twee kanten kan dreigen. Van de eigen uiterst linkse en pacifistische achter ban, die het leger helemaal wil weg denken; van anderen die deze minieme vertegenwoordiging van ons noodzake lijk geachte defensie-apparaat bij het jubileum van het hoofd van de staat een haast beledigende denigratie vin den. Maar het lijkt ons een heel wijs be sluit. Nog niet zozeer uit politieke overwegingen, maar wel ten aanzien van de huldiging die men Hare Maje steit wil bereiden. Want het is toch geen gezicht meer zoals ons leger er tegenwoordig bijloopt, in die gemakke- lijkheidskleding, met die lange haren onder de muts, pet of kepi uit. Boven dien wordt per 1 augustus ook de groetplicht in ons leger afgeschaft, dus je kunt nauwelijks verwachten dat bij zo'n défilé een groet aan de jubileren de vorstin nog behoorlijk zou worden uitgevoerd. Misschien dat het door een goede selektie met zo'n klein peloton nog gelukt. Ook is het de vraag of, bij een grotere troep, het voorbij marcheren nog1 wel vlekkeloos kan geschieden. De oplei ding, voor zover aanwezig, is daar be paald niet speciaal op gericht. Mis schien denkt men er over om de vijf honderd man maar in vrachtauto's voorbij te laten trekken, om bij zo'n plechtige gebeurtenis zo min mogelijk hilariteit te verwekken. In de hoop dan maar dat er niet net van tevoren door leden van de VVDM of anderen suiker of zand in de benzinetanks wordt ge daan. Dat schijnt een spelletje te zijn dat herhaaldelijk in meer dan één le gerplaats voorkomt. Daders daarvan ontdekt men niet en zo dat al eens voorkomt is er nauwelijk een mogelijk heid om ze te straffen, want dat zou tot gevolg kunnen hebben dat tenslotte zulke daden wel getolereerd worden, zoals met het weigeren van de groet plicht ook reeds is geschied. Dus geen goedwillende kommandant die er zich aan waagt om dienstplichtig soldaten als eventuele daders aan te merken, laat staan er straffen voor uit te delen. Dat zou van hogerhand niet zo worden gewaardeerd met het oog op de poli tieke moeilijkheden die daaruit kunnen voortkomen. Het uitzoeken van zo'n defilé-peloton zal trouwens toch al genoeg interne moeilijkheden opleveren, gezien het feit dat er in de hoogste regionen van ons leger allesbehalve eensgezindheid be staat. De generaals kunnen de moeilijk heden van de huidige ontwikkeling en afgang van ons defensie-apparaat nau welijks meer aan. Als het hun broodje niet was zouden ze waarschijnlijk stuk voor stuk weglopen. Alleen de opperste generaal, generaal Van Rijh had er tot nu toe de moed voor. Dat komt na tuurlijk niet alleen voort uit de ver mindering van de discipline en het aanzicht en de houding van onze sol daten, maar vooral ook uit de defen sie-bezuinigingen die nu zo'n grote rol spelen. Langzaam maar zeker vloeit daaruit voort dat wat er tenslotte nog aan leger en luchtmacht is, bij een eventuele oorlog gedoemd is in de kortst mogelijke tijd door de vijand te worden afgemaakt, omdat ons materiaal dan tezcer verouderd is. Naar aanleiding van de eventuele bouw van een service-flat in Soest-Zuid, werd door de heer K. dc Wilde, lid provinciale Staten van Utrecht, de navol gende vragen opgesteld, waarop wjj aansluitend het antwoord van Gedeputeer den Staten van Utrecht laten volgen. Vragen. 1. Is aan u ter goedkeuring aangeboden het bestemmingsplan Soest-Zuid, in welk plan op het gebied, omsloten door Heideweg, Schapendrift en Den nenweg de mogelijkheid van de bouw van een serviceflat wordt geopend? 2. Hebt u de bezwaren, door belang hebbenden ingediend tegen de bouw ter plaatse van een serviceflat (van tweehoog met vijftig flats) met toe passing van artikel 19 van de Wet Ruimtelijke Ordening, ambsthalve aan gemerkt als bezwaren tegen het desbe treffende onderdeel van het bestem mingsplan, ondanks het feit, dat na ter visie legging van dit bestemmings plan de thans terzake de artikel-19 procedure binnengekomen bezwaren, niet werden ingezonden? 3. Neemt u bij beoordeling van dit be stemmingsplan naast andere factoren thans ook in het bijzonder het be hoefte-element terzake dit soort (dure) serviceflats in aanmerking? Is de in druk juist, dat in meerdere gevallen deze service-flats slechts moeizaam verkocht kunnen worden en dat vaak alleen na intensieve advertentiecam pagnes in het gehele land? Moet in dat verband niet in toenemen de mate aandacht worden gegeven aan het behoud van stukken bosgebied, ook in woonomgevingen, boven het al te intensief volbouwen met woonelemen- ten, waaraan sociaal gezien, thans blijkbaar minder behoefte (meer) be staat? Antwoord van gedeputeerde staten van Utrecht op vragen ex artikel 32 van het Reglement van orde voor de ver gadering van provinciale staten, ge steld door de heer K. de Wilde. Antwoorden. 1. Deze vraag wordt bevestigend be antwoord. Het bestemmingsplan heb ben wij op 10 november 1972 ter goed keuring ontvangen. Op 4 mei j.1. heb ben wij het advies van de Provinciale planologische commissie ontvangen. 2. Bij ons is geen aanvrage ex artikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Or dening ingediend voor de bouw van een serviceflat op het gebied omsloten door de Heideweg, de Schapendrift en de Dennenweg in de gemeente Soest. Het is ons bekend, dat het gemeente bestuur van Soest voornemens was medewerking te verlenen aan de bouw van een flatgebouw (tweehoog met vijftig eenheden), op te richten door 'Nederlandse Maatschappij voor woning- bouwprojekten (Nemaco) te Hilversum. De noodzakelijke publicatie daarvan heeft op 3 friëi 5-ïr plaatsgehad. "Op die zelfde datum zijn de omwonenden per brief van het voornemen op de hoogte gesteld. Tegen de voorgenomen bouw is een groot aantal bezwaarschriften - voor het overgrote deel gelijkluidend - bij burgemeester en wethouders van Soest ingediend. Naar aanleiding van een schriftelijke mededeling van de aanvraagster van de bouwvergunning aan het gemeente bestuur. dat zij overweegt een wijzi ging in het oorspronkelijke bouwplan aan te brengen en in verband daar mede de bouwaavrage intrekt, is door burgemeester en wethouders aan allen die bij hen bezwaren hadden inge diend, bericht gezonden dat het bouw plan is ingetrokken. Burgemeester en wethouders hebben in de desbetreffende brief doen blij ken dat de voormelde bouwmaatschap pij het bouwplan nader bestudeert en overweegt daarin wijziging aan te brengen. Bij de beoordeling van het bestem mingsplan Soest-Zuid, dat in de vast gestelde vorm van 9 oktober 1972 tot 9 november 1972 ter visie heeft gelegen overeenkomstig de wettelijke bepa lingen te dien aanzien, zullen wij ons erop beraden of er voldoende aanlei ding is om een bezwaarschrift, dat tegen het oorspronkelijk bouwplan is ingediend en dat ons in afschrift is Dit prachtige bosperceel tussen Den nenweg en Heideweg is thans voorlo pig voor Soest gespaard gebleven. aangeboden, ambsthalve in overweging te nemen. 3. Bij de beoordeling van bestemmings plannen in het algemeen, nemen wij, terzake van serviceflats evenals ten aanzien van andersoortige woningbouw, bedrijfsbebouwing etc., ook het behoef te-element in aanmerking. Ook het be lang van het behoud van bosgebieden in woonomgevingen wordt door ons te gen andere belangen, zoals woning- bouwmogelijkheden, en de behoefte daaraan in bepaalde sectoren, nauwge zet afgewogen. Wij hebben eveneens de indruk dat in sommige gevallen bepaalde service flats - met name in de hogere prijs klasse - niet vlot verkocht of verhuurd kunnen worden. Dit najaar moet onderhandeld worden over de wereldhandel - en in het bij zonder over de heffingen en belastin gen die deze kunnen belemmeren of versoepelen. Dit gebeurt in Tokio en de voornaamste deelnemers aan deze zogenaamde Nixon-ronde zijn met Ja pan de VS en de Euromarkt. Die laat ste is ook daarom al van belang omdat ze intussen van zes tot negen landen is gegroeid, wat voor sommige landen buiten de EG zo zijn konsekwenties heeft. Bovendien betekent het dat de thuismarkt voor de producenten in die negen landen aanzienlek groter is ge worden, wat ook nieuwe verhoudingen in de handel tot gevolg heeft waarvan andere landen het een en ander mer ken - vooral Japan en de VS. Nu is de EG wel een partner in dit gesprek, maar ze kan daarbij uiteraard niet met negen monden spreken. Van daar dat de ministerraad in Brussel daarover heeft beraadslaagd, waarbij Frankrijk - haast traditiegetrouw - tegenover de acht stond. Het ging er om dat al eind juni unaniem was besloten om naar Tokio te gaan, waar bij men geen voorwaarden stelde. Dit was wel overwogen omdat het meni geen een raadsel is wat men zinnig kan afspreken over wereldhandel als een zo voornaam aspekt daarin als de ruilvoet van de valuta's in een chaos verkeert. Maar het werd niet zinnig geacht in dit opzicht strikte voorwaar den vooraf te stellen. Tensotte is er voor de VS ook wel aanleiding om over zaken die haar mishagen voor waarden vooraf te stellen, wat het ge sprek aleen maar moeilijker zo niet geheel onmogelijk maakt. Op dit standpunt nu wilden de Fran sen terugkomen. Ze eisten dat de VS eerst de dollarkrisis zodanig te lijf gaan dat er weer sprake kan zijn van een vaste verhouding tussen de waarde van de dollar en de voornaamste an dere valuta's, dat zijn die van Japan en de EEG-landen. Goud en valuta'! Formeel is een dergelijk terugkrabbe len op een unaniem besluit alleen mo gelijk als men dat eensgezind wil. De verhouding was acht tegen een en het kon dus niet. Waarbij men in aan merking mag nemen dat de EG wel tevoren heeft aangekondigd de resul taten van de Tokiose GATT-onderhan- delingen te bekijken in het licht van de vooruitgang die dan geboekt is bij de normalisering van de monetaire verhoudingen. Terecht, want die dol larkrisis is lastig voor de handel en kan konsekwenties hebben die groter ziin dan men bij de onderhandelingen afspreekt. Alleen al om de uitkomst van de onderhandelingen enige zin te geven is dit dus al nodig In dit opzicht liggen de standpunten van de negen ook helemaal niet zo ver van elkaar. Wat er meer aan de hand is, is dat de Fransen plotseling een mo gelijkheid hebben gevonden een oud stokpaardje opnieuw te gaan berijden. De Gaulle al was er een groot voor stander van de koppeling van de valu ta's aan het goud weer absoluut te maken, zoals in een grijs verleden van de jaren twintig eens het geval is ge weest. Een voorliefde die niet toeval lig voordelig voor Frankrijk en zijn frank uitvalt, hoewel nog meer voor bijvoorbeeld Zuid-Afrika en de Sowjet- Unie. Nog daargelaten echter dat een Bonn heeft een politiek schandaal van de eerste orde dat buiten de bondsre publiek vooral minder aandacht krijgt door de konkurrentie van de Water- gate-affaire in de V.S. Het kenmer kende verschil is overigens dat het Amerikaanse schandaal niet ontstond door pogingen zich te verrijken maar om macht, terwijl het in Bonn voor namelijk om geld ging. Het zou, volgens de CDU-afgevaardigde Julius Steiner, de SPD vijftigduizend mark waard geweest zijn als bij een beslissende stemming over een motie van wantrouwen zich van stemming onthield. Hij heeft dit gedaan en het bedrag ook geïnkasseerd van zijn SPD- kollega Wienand. Dit was dan gebeurd in de nadagen van het eerste socialis- tisch-liberale kabinet van kanselier Brandt. In de loop van enige maanden verloor Brandt toen zijn parlementaire meerderheid doordat diverse FDP-af- gevaardigden overliepen naar de CDU/ CSU-oppositie. Voor een deel was dit overlopen een zuiver politieke zaak - het waren oude liberalen die zich niet op hun gemak voelden als een soort bijwagen van de socialisten. En trouwens ook niet meer in hun partij die ze met tegenzin al maar linkser zagen worden. Maar volgens geruchten zou ook me nige FDP'er minder uit politieke over tuiging dan om financiële baten uit de partij zijn gestapt. Beschuldigingen zijn indertijd wel geuit en met bevreem ding gezien hoe sommige kersverse CDU'ers niet alleen voor de volgende verkiezing een zeer kansrijk kiesdis- trilet kregen, maar bovendien ook een betere baan dan ze tevoren hadden ge had. In die sfeer achtte oppositieleider Barzel het moment gekomen om Brandt ten val te brengen door een motie van wantrouwen. Het ging precies niet door omdat er één stem te weinig voor was bij verscheidene onthoudingen en na tuurlijk de hele trouwgebleven SPD en FDP tegen. Nu die éne stem, zo bekent nu de heer Steiner, was de zijne. En al had hij wel enige sympathie voor wat linksere politiek jegens de DDR, de hoofdzaak was voor hem toch zijn uitkering het fraktiebureau betreden te hebben, waar een grote blonde sekretadesse hem ont ving. De sekretaresse van het kantoor middengroot en grijs - beweert stel lig noch Wienand, noch Steiner daar gezien te hebben, ze hadden toch door haar kamer moeten komen. Een parle mentaire onderzoekingskommissie pro beert het nu allemaal uit te zoeken, waarbij het de CDU niet helpt dat de afgevaardigde Steiner diverse kenmer ken heeft waarop ze niet helemaal trots hoeft te zijn. De man geeft toe dat hij als agent heeft gewerkt voor de westduitse geheime dienst, maar te vens voor de oostduitse - niet bepaald een prestatie die hem geloofwaardig heid verleent als hij vaderlandslieven de uitspraken doet. Waarbij men ook kan bedenken dat in diezelfde tiid ook belangrijke parle mentaire zaken aan de orde waren als de akkoorden met de DDR. In die tijd was het voor oost-Berlijn zeer onaan genaam geweest - en nog meer voor de Russen - als Brandts regering geval len was. Het kan dus bepaald ook niet uitgesloten worden geacht dat het geld dat Steiner inderdaad op zijn rekening bijschreef in de dagen na de bewuste stemming, in feite afkomstig is uit oost-Europa. Maar wat voor de Duit sers natuurlijk het griezeligst is dat is het aspekt dat met geld kennelijk het een en ander te versieren is geweest in het Duitse parlement. Dat is het grote gevaar van de affaire- Steiner: dat lieden tot de Bondsdag doordringen, die er niet behoren te ko men, want voorzover nodig kan het voorbeeld-Steiner sommige kollega's misschien inspireren hoe ze aan aardige bijverdiensten kunnen komen. Hoe een dergelijke kurruptie echter voor honderd procent is uit te bannen is niemand duidelijk. KANTMAN. SOESTER COURANT dergelijke terugkeer tot de gouden standaard niet kan garanderen dat voortaan alles op rolletjes gaat, is tegen deze idee vooral dat de wereld handel intussen een omvang heeft aan genomen die een veel grotere gelds omloop vereist dan naar frans idee nog mogelijk zou zijn. Wat niet weg neemt dat er wel iets zal moeten ge beuren, maar dan toch op een andere olek dan de handelsonderhandelingen. De Fransen zijn er dus niet in geslaagd de EG te laten meesleuren door hun stokpaardje - ze zullen intussen spijt hebben eind juli toch eens ja gezegd te hebben. Maar aan de andere kant moet men hun toegeven dat ze reden hebben om pessimistisch te zijn dat er aan het monetaire front ooit iets in grijpends gebeurt als niet degelijke for se salvo's gelost worden als Parijs graag afvuurt. De achtjarige zoon van de Amerikaanse familie H, wonende aan de Molen straat. speelde op een openbare kinder speelplaats aan de Rubenslaan toen hij de hond-van de passerende mevrouw H. E. B. wilde aaien. Zijn dierenliefde bekwam hem echter slecht, want de geschrokken hond reageerde fel en beet het knaapje in het gezicht. Verwondin gen aan oog en oor waren het gevolg. In het hospitaal van het Camp New Amsterdam te Huis ter Heide werden de wonden gehecht waarna de bedro gen dierenvriend weer naar huis mocht. Brutale vernielers hebben het gewaagd om op klaardichte. op gehoorafstand van het poliliebureau, een aantal rui ten in te gooien van de Da Costaschool J aan de Prins Bernhardlaan. Ongetwijfeld moet de tot nu toe onbe kende inbreker zich bedrogen gevoeld hebben, toen hij in de kiosk van het Soester Natuurbad niet anders van zijn gading vond dan wat snoep. Om bin nen te komen heeft hij zich door een openstaand toiletraampje moeten wrin gen. H.K.H. Prinses Irene viert op zondag 5 augustus haar 34ste ver jaardag. Wij wensen de prinses, die nog steeds vecht voor de rechten van haar man op de Spaanse troon, een prettige dag toe. Het gaat in elk geval prima met de tweeling waarvan zij dit jaar is bevallen. En dit is toch boven alles, het beste wat een jonge moeder zich kan wensen. Het kabinet Den Uvl durft het al niet aan om de in de verkiezingsstijd door de linkse drie gepropageerde sterke be zuiniging op de defensielasten in al zijn rigoureusheid toe te passen. Van de toen voorgestane bezuiniging van 3 a 400 miljoen binnen enkele jaren schijnt men al 'n beetje te zijn terug gekomen. Dat wordt ook wel wat moeilijk als men de soldaten ook nog een hoeer inkomen wü bezorgen voor het weinige wat men ze nog wil en kan laten doen. Nee, ons leger is een lachertje aan het worden. Dus hoe minder men de ko ningin daarmee konfronteert, hoe beter dat nog voor haar gemoedsrust is. Om een leger moeten lachen is toch al zo zuur. want het heeft zo'n ernstige en helaas noodzakelijke plicht. Maar ja. hoe kan het anders als sommige men sen de geschiedenis der mensheid, tot in onze dagen toe, niets zegt. De 17-jarige leerling kelner H. E. uil Soest rekende buiten de waard, toen hij een in Soest gestolen damesfiets bij een Baarnse rijwielhandelaar te koop, aanbood voor de prijs van vijftien gul den, De handelaar rook lont en waar- (rhuwde de* Baarnse politie, die de jongeman overgaf aan de Soester po litie. aan wie hij bekende, dat hij het karretje in Soest had gestolen. In do oude dorpskern van Soest, achter dc Oude Kerk gonst het van bedrijvig heid. Nadat men sinds enige maanden bezig is de oude tocnmalgc diorpsher- herg „De Drie Ringen" te slopen en geheel in de oude stjjl te herhouwen, zijn thans rioleringswerkz-aamheden in volle gang. waarbij men zó te werk gaat dat de vele wegen die achter de Oude Kerk sanien komen, stuk voor stuk niet langer afgesloten worden voor het verkeer dan strikt noodzakelijk is.

Soester Courant | 1973 | | pagina 1