Doolhof van woningzorgen delta keukens Schaduwkant van Sociale wetgeving SOESTER COURANT TRANSAVIA GAAT OVER OP DE BOEING 737 Spiksplinternieuwe Amerikaanse Jets gaan verouderde Caravelles vervangen Jeugdnieuws S.0. Soest betreffende oefenprogramma P. V. Juliana Post SEC-junioren- toernooi om de Piet Schrijversbeker Geitenkeuring DE RACE GAAT DOOR U kunt niet alles weten De schooltijd begint JAC. DE BRUIN Open toernooi van L.T.C. „Soest" Trainingsavonden volleybalclub OLYMPIA beginnen weer op 6 augustus nationale reclasse- ringsactie SOLIDARITEIT IN DE LEEGTE Paniek over snel toenemende leegstand voor een pronkstuk in uw woning. Initiatief om voor zichzelf te zorgen wordt ondergraven Chaotisch beleid Winkelen begint bii de Soester Courant MET ÉÉN ADVERTENTIE IN DE BEREIKT U MEER DAN 8000 GEZINNEN IN SOEST EN SOESTDUK Soester Courant van dwaderdag 2 augustus 1973 In mei volgend jaar zal op Schiphol een nieuw Amerikaans straalverkeers- vliegtuig met Nederlandse registratie neerstrijken; de PH-TVC in de groen witte kleuren van Transavia Holland. Dit tweemotorige straalvliegtuig zal een Boeing 737-200C zyn, de 354e Boeing 737 die gebouwd wordt. Transavia heeft dit toestel voor 20 miljoen gulden gekocht en is van plan begin 1977 over totaal v(jf van deze nieuwe straalvliegtuigen te beschikken, die dam een aantal Caravelles moeten gaan vervangen. De Boeing 737-200C is de z.g. verlengde uitvoering en kan 130 passagiers ver voeren. Het vliegberoik bedraagt ca. 3300 km en dat betekent dat non-stop vam Amsterdam naar Las Palmas kan worden gevlogen. Dat is bijzonder prettig, want de huidige Caravelles - en ook de DC-9's van KLM en Martinair - moe ten op weg naar Las Palmas een tussenstop maken (in Madrid, Lissabon of Sevilla), en dam moetende passagiers zo'n drie kwartier in het toestel blijven zitten terwijl getankt wordt, altijd een uiterst nare geschiedenis. Met de komst van de 737 zal dat dus tot het verleden gaan behoren. Grote vrachtdeur De nieuwe Boeing 737's krijgen een grote vrachtdeur in de linker voorzijde van de romp, met afmetingen 2,19 x 3,40 meter. De 737 zal dan ook geheel of gedeeltelijk voor vrachtvervoer op pal lets zijn in te schakelen. Ook dit is een winstpunt in vergelijking met de Cara velles die voor vrachtvervoer niet of nauwelijks geschikt zijn. De geluidsarme Pratt and Whitney JT- 8D - 15 straalmotoren (stuwkracht 7030 kg per motor) maken het mogelijk dat wellicht ook 's nachts zal kunnen wor den gevlogen, waar luchthavens geslo ten zijn voor straalmotoren die veel lawaai maken. Transavia is de 17e luchtvaartmaat schappij die de Boeing 737 heeft ge kocht. In Europa vliegt dit toestel o.a. bij Braathens in Noorwegen, Aer Lin- gus, de Lufthansa en bij Britannia Airways in Engeland. Evenals de Cara velles zullen ook de 737's door Trans avia in eigen werkplaatsen technisch worden onderhouden. De 737 neemt slechts 2 vliegers mee en 4-5 stewardessen. Er wordt op een hoogte van 4500 tot 11.000 meter ge vlogen met een kruissnelheid van rond 900 km per uur, terwijl de landings snelheid met 200 km per uur wordt aangegeven. Transavia zal volgend jaar over 12 vliegtuigen beschikken, t.w. 9 Caravelles (er worden er nog drie ge huurd van Alitalia dit jaar), 1 Boeing 707, 1 Boeing 737 en 1 Piper Navajo, een kleine tweemotorige propellerma chine voor zakenvluchten en het aflos sen van bemanningen. Nieuwe filosofie John Block (direkteur) heeft jarenlang wat smalend gepraat over zijn grote rivaal Martin Schröder van Martinair die peperdure nieuwe vliegtuigen in Amerika kocht (DC-9 en DC-10) terwijl hij veel goedkopere tweedehands Ca ravelles kocht, die hij goedkoper op de markt kon brengen en waarmee hij het zich kon veroorloven om 's winters wat meer aan de grond te staan. Waarom is hij nu van filosofie ver anderd? „Och, wij zijn nu enorm groot geworden", zegt hij. „Bovendien hoop ik met de 737's jaarlijks 2500 vlieguren te maken en dan komt mijn stoel-mijl- prijs op hetzelfde niveau te liggen als die van mijn Caravelles waarmee ik tussen de 1800 en 2000 uur per jaar vlieg." De 737's worden in 14 jaar afgeschre ven en afbetaald in 12 jaar. Ze wor den gefinancierd door de Slavenburgs' Bank en de First National Bank of Chicago. Dit jaar verwacht Transavia 670.000 passagiers te vervoeren, en dat is bijna 45 van de totale Nederland se vakantie-chartermarkt. De geplande wedstrijden in Amers foort tegen HVC op zaterdag 4 augus tus gaan niet door, daar HVC op die datum nog niet de beschikking heeft over de velden. Hierdoor komen er in het oefenpro gramma enige wijzigingen. Woensdag 8 augustus, aanvang 19.00 uur: A-junioren; VVZ A-Soest A-2, terrein WZ Ferd. Huycklaan. Donderdag 9 augustus, anvang 19.00 uur: A-junioren; Soest-A-l-DCG A-l, terrein Hees. Zaterdag 11 augustus: terrein S. O. Soest: Pups; aanvang 13.00 uur: Soest 1 tegen DCG 1. Soest 2-DCG 2. Soest 3- DCG 3. Pupillen: aanvang 14.00 uur: Soest 1- DCG 1. Soest 2-DCG 2. Soest 3-DCG 3. B-junioren: aanvang 15.00 uur: Soest B-l-DCG B-l. Soest B2-DCG B-2. Soest B-4-DCG C-l. Zondag 12 augustus: A-junioren; aan vang 12.00 #uur. Soest A-l-DCG A-l. Soest A-2-DCG A-2. Soest A-3-DCG A-3. Zaterdag 18 augustus „Jeugd-clubkam- pioensehap" voor de A-l, B-l. Pupillen 1 en Pups 1. Zondag 19 augustus: Pups; aanvang 10 uur. Soest 1, 2, 3 tegen Quick 1, 2, 3. PuDillen: aanvang 11.00 uur Soest 4, 5, 6. tegen Quick 4. 5, 6. B-iun'oren: aanvang 12.00 uur: Soest B-5, B-6, B-7 tegen Quick E. F. G. B-junioren: aanvang 13.00 uur Soest B-2, B-3, B-4 tegen Quick B, C, D. A-junioren: aanvang 14.00 uur. Soest A-3, A-4, A-5 tegen Quick C, D. E. Competitie indeling A-l en A-2 jun. Achterveld-A, APWC-A, Hoevelaken- A. Hooogland-A, KVVA-A, NSC-A, SEC-B, Quick-B, Soest-A-1, Soest-A2, Roda-A en Spakenburg-B. Een grote afdeling, goed voor 22 wed strijden. Door bovengenoemde vereniging werd deelgenomen aan een wedvlucht vanaf St. Quent'n. Afstand plm. 296 km. Er waren 206 du'ven in concours, die om 11.50 uur met N.W.-wind gelost wer den. De eerste duif arriveerde om 16.51.48 uur en maakte een snelheid van 990.37 meter per minuut. De laat ste prijsduif arriveerde om 17.36.17 uur. De uitslag luidt: J. de Ruyter 1 2 4 20 24 37 49 50. Comb. H. Nap Zn. 3 13 25 30 41 46. H. Huisman 5 7 16 17 33 34. S. Berghuis 6 43 52. P. Ouderdorp sr. 8. L. Vogel 9 11 39 45. J Croon 10 14 42 48. T. den Hartog 12. P. Faes 15 18 19 26 28 36 44. H. v Essen 21 29 35 51. M. do Ruiter 22 23 J v. Leijen- horst 27 31 32 40. A. v. Slooten 38 47. Zaterdag 11 augustus, om 13 uur, or ganiseert de voetbalvereniging SEC op haar terreinen aan de Bosstraat het jaarlijkse juniorentoernooi om de Piet Schrijversbeker. In twee poules, elk gevormd door vier elftallen, zullen de sterkste junioren- teams om de beker strijden. Er wordt deelgenomen door de navolgende elf tallen: in poule A, Baarn, Huizen, Zwa luwen-Vooruit en KWA; in poule B, bekerhouder SEC, Victoria, Donar en Quick. Mevrouw Schrijvers zal na afloop van de finalewedstrijden, die om kwart voor vijf aanvangen, de beker aan de winnaar uitreiken. Zaterdag j.1. heeft de geiten- en bok- kenkeuring plaats gevonden van de Geitenfokverenignig Soest en omstre ken. Als keurmeester traden op de heren Post en Nieuwhof, arbiter was de heer Peek, secretaris van de Pro vinciale Bond. De uitslag van de keuring was als volgt: le prijs Plinius 2, A. J. W. Ha- gedoorn. le prijs Victor, A. J. W. Ha- gedoorn. Jonge bokken. Prijzen: IA, 1B, IC, Tiberius 2, Plinius 3, Claudius 2, A. J. W. Hagedoorn. Lammeren geboren 1973. Prijs: la Joan, mej. Van Oosterhout. lb Bucco 2, A. J. W. Hagedoorn. lc Antje, A. A. Doornekamp, ld Tineke, mej. Van Oosterhout. le Bambi 7, A. J. W. Hagedoorn. lf Bambi 8, A. J. W. Hagedoorn. lg Bianca 3, A. J. W. Ha gedoorn. Al lag een coureur onder 't brandende schroot van zijn race-car, de race die ging door, een strijd werd geleverd, een strijd met de .dood, en stoppen?, waar is dit nou voor? Het risiko loop je; ook deze keer kreeg de vraag naar zelfmoord gehoor, de dood is het waard, dat het leven ontaal d' wat zou het? de race die gaat door. Wij kregen het beeld op de buis zelfs gehei?! van de ramp, en wjj moesten het zien, de nieuwlezer gaf, want dat is actueel, een filmpje er van bovendien. Niets werd ons onthouden, we moesten er bij, 't geknetter, de stank drong misschien nog wel tot ons door, wie zijn leven verloor bü de race, ja dat moesten wij zien. Wij praten wel over 't mi!jeu dat verpest, de lucht wordt onrein; onderwijl blijft de sport-hygiëne maar zonder protest, ook al staat die beneden elk peil. Waar blijft de verbazing, waar is het protest. waar roept nu het sprekende kopr: „De dood aan de race!" maar helpt dit, aieh ik vrees toch van niet, want de race die gaat door. Verschoten kokosmatten worden weer mooi, als u deze schoon maakt me<t een oplossing van overmangaanzure kali en heet water. Stijfselgoed krijgt een mooie glans wordt heel glad en blijft niet aan de strijkbout hangen als u bij de stijfsel (1 liter) 1 theelepeltje terpentijn doet Blank houten keukengereedschap mag niet met sodawater worden gewassen, want dan wordt het grauw. Nat krantenpapier is een ideaal middel om uw ramen glimmend schoon te krij gen. Uit uw sinaasappelen, grape fruits. ci troenen, krijgt u meer sap, als u deze enige tijd op een warm hoekje van b.v. uw fornuis legt. Naai van drukknopen eerst de helft met het uitstekende knopje vast. Be strijk dit met wat krijt of een ander poeder en druk er dan de stof tegen aan. Het stipje gjeft dan de juiste plaats aan waar de andere helft aange naaid moet worden. Met citroepsap kunt u roestvlekken uit linnengoed verwijderen. Na de behan deling de stof onder een natte doek met een hete bout strijken. Oudere vlekken meermalen op deze manier behandelen. Laat uw kinderen naar school fietsen op een fiets van RIJWIEL-VERHUUR Rjjwiel- en Bromfietsspecialist GALLENKAMPPELSWEG 1 Telefoon 02155- 12857 t.o. busstation Soest-Zuid Geiten geboren in 1972. Prijs: la Bambi 6, A. J. W. Hagedoorn. lb Brenda 4, A. J. W. Hagedoorn. Geiten geboren na 1970. Prijs: la Mila, mej. Van Oosterhout. lb Barbera, mej. Van Oosterhout. lc Batia 2, A. J. W. Hagedoorn. ld Petra, mej. Van Oosterhout. le Selma, mej. Van Oosterhout. 2e prjjs Hilda, mej. Van Oosterhout. Geiten geboren in 1971. Prijs: la Branca, A. J. W. Hagedoorn. lb Linda 2, A. J. W. Hagedoorn. lc Banda, A. J. W. Hagedoorn. In het keurstamboek werden opgeno men: Bantia 2, Banda, Branca en Lin da. Het jaarlijkse Open Toernooi van L.T.C. „Soest" gaat zaterdag 4 augustus (vóórweekend) weer van start. Dit keer met een nieuw element, namelijk een Open Jeugd-toernooi. Het 50-jarig bestaan van de tennisclub dat dit jaar wordt gevierd, vond men een goede reden om eens iets extra's te organiseren. Voor een eerste maal is het aantal in schrijvingen zeer redelijk te noemen. Er zullen ruim 100 partijen worden ge speeld, door jongens en meisjes tot 16 jaar. Vooral bij de meisjes is de bezet ting kwalitateif sterk. Er doen, behalve uit de directe omgeving, jongelui mee uit Wolvega, Coevorden, Egmond en zelfs uit Parijs. Tegelijk met de jeugd beginnen de spelers, die voor het Open D-toernooi hebben ingeschreven. De deelnemers komen voornamelijk uit plaatsen rond om Soest, waarbij het aantal deel nemers van tennisclub „Bosheim" uit Bussum opvalt. Ongeveer 170 partijen zullen in D worden verspeeld. Er is een overbezet schema van 64 heren. De finale-partijen van beide nummers zullen worden gespeeld in het weekend van 11 en 12 augustus. De wedstrijdleiding staat deze week onder leiding van Rob Nijhuis. Overbodig te zeggen dat de organisa toren hopen op goed weer en veel be langstelling voor dit als erg gezellig bekend staande Open-toernooi. Op maandagavond 6 augustus a.s. beginnen in de sporthal Beukendal de trai ningen van de Soester volleybalclub Olympia. Na een rustpauze van bijna twee maanden kunnen de weedstrjjdvolley bal Iers deze avond van start gaan om hun conditie en techniek weer op wedstrüdpeil te brengen, zodat half septem ber de competitie in een goede vorm kan worden begonnen. Er was wens een klein dorp in Neder land waa r alle bewoners gelovig wa ren - op twee na: de dorpstimmerman en zijn vrouw. Toch sta nd dat een hartelijke ver standhouding niet in de weg want de timmerman leverde voortreffelijk vak werk en zijn vrouw was één en al hulpvaar digheid wanneer er een beroep op haar werd gedaan. Zo vers! treken de jaren. Het timmer mansgezin breidde zich uit. In de oor spronkelijke kleine eengezinswoning waren ciitbreken en aanbouwen aan de orde vam de dag. Het huis werd als maar le looier en groter. „Waar haalt ie het geld vandaan?" vroegen de dorpelingen zich af. De kleine bestelwagen werd vervan gen door een grote, de kleine perso- nenauüo door een forse slee. De ver bazing- in het dorp steeg en vermengde zich met een licht wantrouwen. „Dat kan toch niet allemaal uit dat bedrijfje komen Waar het dan wel vandaan was ge- komeci werd duidelijk op een kwade dag toen er 's morgens om zeven uur bij do timmerman een auto vóórreed waaruit twee heren stapten die een paar minuten later in gezelschap van de tilmmerman weer wegreden. Zijn vrouiv kwam die dag niet naar buiten en dc kinderen gingen niet naar school. Binnen vierentwintig uur wist het hele dorp. dat de timmerman werd verdacht van -oplichting en was opgesloten in het huis; van bewaring in de dichtsbijzijnde stad. ,D;iit was het dus!" stelde het dorp vasrf.. Hoe het precies in elkaar zat kon iedereen twee maanden later in de kramt lezen. Nog veertien dagen later voljjde het vonnis: zeven maanden met aftrek van de voorlopige hechtenis. H-e(|; bedrijf lag stil. De kinderen gingen eeiri paar dagen na de arrestatie weer n;a;ar school en hun moeder deed of 's morgens heel vroeg of 's middags te- g'Sin sluitingstijd van de winkels, haar boodschappen. Eén keer in de week gjing ze met de bus naar de stad. .Sociale zaken", wist iedereen. J:n de eerste weken na het vertrek van 'haar man, leefde het gezin als het ware in een luchtledig. De vriendjes van de kinderen moesten opeens alle maal thuis helpen en hadden geen tijd Maar ook de recreatieve volleyballers kunnen vanaf 6 augustus hun teveel aan lichaamsgewicht of tekort aan con ditie eraf of erbij trimmen. Voor zowel de dames- als de herengroep zijn spel- uren ingeruimd in de sporthal Beuken- dal. Vooral voor deze groep volleybal lers/trimmers heeft Olympia nog plaats voor nieuwe leden. Juist het volleybal leent zich uitstekend als trimsport. Zonder al te veel techniek en conditie leert men de basisregels van het spel bijzonder vlug en voor men het weet worden al aardige onderlingé wed strijdjes gespeeld. Bovendien bepaalt iedere trimmer onder deskundige lei ding van een begeleider/trainer op zo'n' avond zijn eigen tempo. In tegenstelling tot het vorig seizoen zullen nu ook weer de eerste dames- en herenteams op donderdagavond hun wedstrijden spelen. Op het niveau van de derde divisie ontmoeten zij bijzon der sterke vollebalteams van buiten Soest. Door het sponsorschap van Pa radetapijt zijn de hoogste teams van Olympia in staat gesteld extra te trai nen om te proberen naar een hogere di visie door te stoten. Het gaat bij Olympia echter niet alleen om topvolleybal. Naast de mogelijkheid voor trimvolleyballers, heeft Olympia het initiatief genomen ook zeer jeug dige jongens en meisjes - vanaf onge veer zeven jaar - het spel spelender wijs bij te brengen. Op de vrijdagavon den onderhoudt de deskundige en takt- volle Jan Zuidam een groep jonge vol- leyballertjes in de gymnastiekzaal aan de Smitsweg. In het vorige seizoen is de vereniging er met groot succes mee begonnen. Ook nu zullen weer twee uur worden ingeruimd voor de jeugd. Ook op vrijdagavond in de zaal aan de Smitsweg kunnen onder deskundige lei ding van mevrouw Willig gehandicap ten het zitvolleybal leren. In het afge lopen seizoen bestond hiervoor grote belangstelling en bleek de integratiege dachte van initiatiefnemer Werner 18441. Paans om validen en invaliden samen te laten zitvolleyballen een bijfconde? succes, dat dan ook geprolongeerd zall worden. Voor al deze manieren van volleyb?il hoeft men niet meteen lid van Olynji- pia te worden. U kunt gerust ee n avondje komen kijken om te zien hoe het gaat. Inlichtingen worden u grang gegeven op de maandagavond in de sporthal Beukendal of telefoniisch "bij de onderstaande bestuursleden. In het kort volgt hieronder een overzicht van de mogelijkheden met de avonden, en tijden. Alle leden van Olympia ont vangen dezer dagen een nummer van het clubblad Kootsj met een inlegvel, waarop is vermeld in welke trainBngs- groep men is ingedeeld met daarbij de trainingstijden. Recreatie volley bal Maandagavond, van 21.30 tot 22.30 uur, in de sporthal Beukendal, zowel voor dames als heren. Minivolleybal: Voor jongens en meisjes vanaf -onge veer zeven jaar. Op vrijdagavond in de zaal aan de Smitsweg. Twee l«-suren van 18.00 tot 19.00 uur en van 19c 00 tot 20.00 uur. Uiteraard zijn de -ouders welkom om hun kinderen aan h*>t vol leyballen te zien. Zitvolleybal: Voor invaliden en validen. Op vrijdag avond in de zaal aan de Smitsweg van 20.00 tot 21.00 uur. Deskundige begelei ding. Eerste trainingsavond 7 septem ber. Comp etiti e vol 11 ey bal Trainingen op maandagavond vanaf 17.00 uur. Wedstrijden op donderdag avond. Beide in de sporthal Bfukendal. Inlichtingen kunt u verkrijgen bij George van Eijden. tel. 19450; Werner Paans, tel. 14596 en Jan Lokbioff, tel. wisten het zo klaar te spelen dat ze de timmermansvrouw net niet tegen kwa men als ze zich op straat vertoonde. Toch ontging het niemand dat ze ma gerder werd en tien jaar ouder leek geworden. De vrouw van de slager was de eerste die de knuppel in het hoenderhok gooi de. „Kan zij het helpen?", zei ze tegen de kruideniersvrouw. „Ze heeft er toch maar mooi van ge profiteerd!", zei die. „Maar ze wist van niks. Dat stond toch in de krant." Geen antwoord. ,,'k Ga d'r heen", kondigde de vrouw van de slager aan. „Je doet maar wat je niet laten kan.' En de slagersvrouw ging, zomaar mid den op de dag. Niemand kreeg te ho ren wat er tijdens haar bezoek was besproken, maar de eerstvolgende zon dag ging het oudste zoontje van de timmerman met het slagersgezin mee uit. Weer een paar dagen later stond de vrouw van de timmerman 's mor gens om elf uur bij de kruidenier. ,,'t Wordt ook allemaal iedere dag duurder", zei de vrouw van de café houder in de richting van de timmer mansvrouw. Die knikte en zei: ,,'t Is verschrikkelijk!" Een andere klant maakte ook een opmerking en binnen een paar seconden vlogen de kreten over en weer. Nee, het was geen zin nig gesprek, meer een ongeorganiseerd herstel van een communicatie die alle betrokkenen hadden gemist. Van die dag af was het of iedereen in het dorp opgelucht ademhaalde. Om beurten gingen de buurvrouwen bij het timmermansgezin op bezoek, de kin deren kwamen weer bij elkaar over de vloer en naarmate de dag van terug keer van de timmerman naderde heers te er een soort gesluierde opwinding in het dorp. Het was guur en regenachtig toen hij 's morgens om half acht als vrij man op straat stond. Zijn vrouw was hem komen halen. Bij het busstration dron ken ze koffie en zwijgend reden ze naar huis. Als een berg zagen ze er tegen op straks in het dorp te moeten uitstappen. Toch moest het gebeuren. Ze kwamen een paar schoolkinderen tegen, maar verder gelukkig niemand. Ze liepen om het huis heen naar de achterdeur. „Wat is dat nou?!", zei de man en wees naar een groot pak dat op de ijzeren schraapmat voor de deur lag. Hij raapte het op; het woog niet veel. Z'n vrouw ontsloot de deur. De man zette het pak op het aanrecht, rukte zenuwachtig het papier los en haalde het deksel van de kartonnen doos die erin zat. Samen staarden ze toen naar een grote versierde taart waarop in mooie letters was gespoten: „Welkom van de buren". De man trok zijn vrouw naar zich toe en huilde met zijn hoofd op haar schouder. Zijn schouder werd nat van haar tranen. wordt besteed. Een zekere mate van leegstand vergroot het risiko van de beleggers in huizen, die meestal uit pensioenfondsen bestaan. Die fondsen willen aan gepensioneerden graag een behoorijk, liefst waardevast pensioen betalen, maar dan moet er ook een waardevaste opbrengst van de beleg ging zijn. Wanneer nu de bewindslie den op huisvesting een heksenjacht op huiseigenaren en beleggers in onroe rend goed beginnen zullen die beleg gers zich terugtrekken, zodat een regel matige nieuwbouw tot de illusies gaat behoren. Van de institutionele beleggers moet nog altijd de meeste huizenbouw ko men. Er is weliswaar sprake van een stijging van het eigen woningbezit in ons land, maar zo'n vaart loopt het nu ook weer niet. Uit de statistieken van de E.E.G. blijkt bijvoorbeeld dat in de Europese gemeenschap de Nederlander achteraan komt als het om een eigen woning gaat. In 1970 waren er van de honderd huizen 36 eigendom en 64 ge huurd. In het buurland België had toen 66% een eigen huis en huurde 34 een woning. Alleen in West- Duitsland was het eigen woningbezit precies het omgekeerde van België. De huurders waren met 66 van de honderd de eigenaren daar verre de baas. De Nederlander zit dus wel graag thuis, maar liefst nog onder een andermans dak. Dat is ook duidelijk nog goedko per. Meer eigendom Bij al dit soort zaken blijkt het rende ment uiteindelijk de bepalende faktor. Men kan "besluiten om de fiskale af trekmogelijkheden voor een lening op onroerend goed te verminderen. Dan treft men de bouwmarkt voor duur dere objekten wellicht. Het aantal or ders zal verminderen en er komt meer vraag naar de goedkopere huizen. De bouwers zullen hetzelfde inkomen vra gen. Hetgeen zij aan inkomen derven in de luxe sektor, zal in eerste instan tie op de midden-sektor, in een later stadium op de volkswoningbouw moe ten worden verhaald. Die wordt dus duurder. Wil men de leningen op onroerend goed treffen, dan zal men ook het aan trekken van vreemd geld voor andere doeleinden moeten beperken, want niemand kan direkt zien of er geld voor een huis of voor een dure auto wordt geleend. Interessant is voorts de vraag in hoeverre een inkomensnivel lering invloed zal uitoefenen op de woningmarkt. Het zal steeds moeilijker worden om luxe percelen te exploite ren. Daarnaast is het waarschijnlijk dat nivellerende maatregelen in de in komenssfeer de besparingen ongunstig zullen gaan beïnvloeden. Dalende be sparingen hebben tot gevolg dat de rente stijgt en dat zal de liefhebberij voor leningen niet aanmoedigen. Tenslotte wijzen wij erop dat onze gulden in het internationaal verkeer zwakker wordt. Dat is te zien aan het vertrek van buitenlands kapitaal, ter wijl er ook deviezen worden verkocht om ons betaalmiddel te steunen. Wij hebben het disconto in Nederland reeds op 5 moeten brengen. Alle rijke lan den hebben een hogere rentevoet, zo dat ook in Nederland de prijs voor een lang krediet nog zal toenemen. Van zelfsprekend kan onze minister van volkshuisvesting trachten tegen de stroom op te roeien door een straf huur- en subsidiebeleid. Dit zal echter de verwarring in de wereld voor on roerend goed nog doen stijgen en het land schatten aan subsidie gaan kosten. Want alleen dan zal onze huizenmarkt weer gezond worden indien men de moed heeft te verkondigen dat ieder een de kostende prijs voor het huis dat hij huurt, zal moeten betalen. Al leen wie dat beslist niet kan zal ge subsidieerd moeten worden. Op dat Dunt zijn wij nog lang niet aangeland en zo lang blijft de woningzorg ons plagen meer om met de timmermanskinderen Dit is geen sprookje. Zo'n klein dorp te spelen. De vrouwen uit het dorp'bestaat in Nederland. Op de bouw- en woningmarkt neemt de verwarring toe. De oorzaak daarvan is het grote aantal berichten over moeilijkheden in de bouw, over verande ringen in het fiskale regiem met betrekking tot hypotheek en huurwaarde en geruchten over een huurbelasting. Al deze onrust over het ontroerend goed wordt nog vermeerderd door bekendmakingen over aanvullende huursubsidie en een huurgewenningsbijdrage. De huur- en koopmarkt voor een huis is on doorzichtiger dan ooit want ook de huurharmonisatie is weer aangetast. Er zal op 31 maart 1974 slechts 7 procent huurverhoging mogen worden berekend. Voorts wil men in geliberaliseerde gebieden maxima voor een huurverhoging afkondigen. De rechten van de huurders zullen worden uitgebreid en per 1 januari 1975 gaat weer een nieuw huur- en subsidiebeleid in. Het is een bonte potpourri van geboden, dreigementen en politieke buigingen voor de huurders. Het einde van een dergelijk verwarrend verhaal zal wel zijn dat de woon lasten toch omhoog moeten), want het huurregiem in Nederland is teveel ge ordend en dit ontwricht de huizenmarkt. €k BIRKSTRAAT 50 A - SOEST - TELEFOON 02155-14287-19333 Het beginsel van de sociale rechtsvorming is primair gelegen in het beschermen van de sociale gerechtigheid. Dit principe heeft ook ten grondslag gelegen aan het opbouwen van een sociaal verzekeringsstelsel, dat de afgelopen zeventig jaar in ons land zo'n enorme ontwikkeling heeft doorgemaakt. Er wordt nog steeds geklaagd over wo ningnood in de sektor betaalbare wo ningen. Wat daaronder verstaan wordt is geen mens duidelijk, maar het komt er meestal op neer dat de huren van dit soort huizen zo laag zijn, dat de huurder duidelijk woont op kosten van de eigenaar. Met het gevolg dat die eigenaar het ondehoud verwaarloost. Hierop volgt weer dat de huurder gaat klagen en zo blijven wij het gekrakeel rond de huizen gaande houden. Een chaotisch huizenbeleid heeft ons in deze sïbuatie gebracht. Iedere politieke for matie wil een sociaal woningbeleid voe ren. Iedere beheerder van 's lands wo- ningtuin ervaart ook dat een zodanig beleid niet is te ko^-' '""ren met een ekonomisch verantwoorde exploitatie. Vermoedelijk wordt at :ekstemming versterkt door de. snei toenemende leegstand van oude en nieuwe huizen en de wetenschap dat er voortaan meer aandacht zal worden besteed aan reno vatie van oude woningen. Over de lege huizen kunnen wij meedelen data?: .ei jaar tijd het aantal onbeWooftae nieu we woningen met ongeveer duizend pei^ maand is gestegen en het aantal onhoè- woonde oude woningen met plrr». 900. Dit heeft ertoe geleid dat de houwers de schrik in de benen is geslagen, om dat zij verwachten dat er veel minder gebouwd zal worden. In absolute cijfers stonden er op 1 april 1973 ruim 90.000 woningen leeg. waarvan er 18.000 nog nooit bewoond waren. Voorlopig moe ten wij nog geen druk op d-e nieuw bouw prijzen verwachten, omdat de lo nen nog altijd naar boven worden ge duwd en de prijzen van materialen ook nog altijd in de lift zijn. Hoogbouw Wel is er winst te verwachten in de sektor van de hoogbouw. Er blijkt een duidelijke afkeer te zijn voor zeer hoog gelegen flats. Misschien dat de nieuw bouw in de toekomst nu beter begeleid wordt en dat aan de kwaliteit van bij te bouwen woningen meer aandacht Van dekking van de ergste risiko's is onze sociale verzekering echter uitge groeid tot een alomvattend stelsel van sociale voorzieningen. De kosten, bij de plannen van de eerste wet begroot op 0,9 van het loonbedrag zijn tot rond 40 gestegen. Het karakter van de huidige sociale verzekering is ook veranderd voorzover niet alleen de so ciaal en ekonomisch zwakkeren belang hebbenden zijn. Sociale wetgeving 72 jaar oud Gedurende de laatste tien jaren zijn de uitgaven voor de sociale verzekering vrijwel verdrievoudigd. De oorzaak moet o.a. gezocht worden in een dui delijke verbetering van de voorzienin gen (b.v. verhoging van de AOW en invoering van de WAO), stijging vari het risiko (b.v. toenemend ziektever zuim) en de gestaag voortschrijdende inflatie met daarmee samenhangende kostenstijgingen Onze sociale wetgeving is nu precies 72 jaar oud. De eerste wet was de on gevallenwet van 1901. Ze werd in 1913 gevolgd door Talma's ziektewet en in validiteitswet. In 1939 volgde de kin derbijslag van Romme en in 1941 kwam het z.g. ziekenfondsenbesluit tot stand als voorspel van de huidige zieken- fondsenwet (1964). De werkloosheids wet dateert uit 1949, de AOW uit 1956, de AWW kwam twee jaar na de AOW tot stand, 1 juli 1967 werd de arbeids ongeschiktheidsverzekering (WAO) in gevoerd, enkele maanden later tenslotte nog de algemene wet bijzondere ziek tekosten (AWBZ). Door allerlei wette lijke herzieningen (kinderbijslag b.v.) werden bovendien bestaande wetten verbeterd. In sociaal opzicht lijkt Nederland dus langzamerhand wel op een paradijs. Desondanks roept ons sociale verzeke- ringenstelsel van steeds meer zijden kritiek op. Kritiek die niet in de laat ste plaats samenhangt met het feit, dat de premies de laaste jaren geducht ge stegen zijn zoals ieder die zijn netto loon met zijn bruto-inkomen vergelijkt kan weten. „Staatsdwang"? In het verleden is vooral sterk gea geerd tegen de verplichte deelneming een groot aantal kollektieve voor zieningen. Het woord „staatsdwang" .werd toen veelvuldig gebruikt. Die principiële afkeer van niet door vrij willige wilsovereenstemming tot stand gekomen sociale verzekering lijkt prak tisch overwonnen. Als sommige mensen gewacht, maar zo af en toe nog wel eens van zo'n af-1 schijnlijk. keer blijk geven, doen ze dat mees tal in een toestand van heftige ge moedsgesteldheid. Over de rechtsgrond van door de staat voorgeschreven, dus verplichte verzekeringen wordt echter niet meer serieus gediskussieerd. Het is op zichzelf al tekenend dat een groot aantal sociale wetten tot stand kwam in een periode, dat de WD zit ting had in het kabinet. Zelfs bij deze partij is dus de „staatsdwangverzelce- ring" als onvermijdelijk en zelfs rede lijk aanvaard en de kritiek die deze partij thans heeft op de uitvoering van de diverse sociale wetten is een andere zaak, ze raakt niet de rechtsgrond van de sociale verzekering. Groeiend is echter de kritiek op het solidariteitskarakter van onze sociale verzekeringen. Aanvankelijk werd het algemeen als redelijk aanvaard dat trekkers van hogere inkomens meer premie betalen dan trekkers van lagere inkomens. Maar bij iedere premiestij ging wordt de ontevredenheid onder de groep van hogere inkomenstrekkers groter. Vooral de middengroep, die de laatste jaren sterk in omvang is toe genomen, ziet een onevenredig groot deel van zijn inkomen in de sociale verzekeringskassen verdwijnen. Veel solidariteit Ook op andere gronden wekt het soli dariteitskarakter van onze sociale ver zekeringen weerstand. Van sommige groepen (vrijgezellen, echtparen zonder kinderen) wordt wel erg veel solidari teit gevraagd. Om slechts enkele voor beelden te noemen: iemand met tien kinderen betaalt niets meer premie voor de verplichte ziekenfonds dan een alleenstaande of een echtpaar zonder kinderen. Een alleenstaande betaalt evenveel AOW-premie als een gehuw de en moet ook premies betalen voor de kinderbijslagwet. Daar komt bij dat de persoonlijke ver antwoordelijkheid bij deze allesomvat tende sociale zekerheid in het gedrang dreigt te komen. Bij zulk een riant stelsel wordt aan het individu min of meer het initiatief ontnomen om voor zichzelf te zorgen. De wenselijkheid van eigen zorg in de vorm van be sparingen of partikuliere verzekering wordt nauwelijks meer erkend Dat is de schaduwkant van onze sociale ver zekering en terecht krijgt dit facet in toenemende mate de aandacht. Of dit op de duur zal leiden tot wijziging van de bestaande wetgeving b.v invoering van een eigen risiko, moet worden af- lijkt wel zeer waar-

Soester Courant | 1973 | | pagina 9