Donderdag 9 augustus 1973 51e jaargang no. 50 l'itgaveDrukkerij Smit - Soest Rureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29, Soest Tel. 11152* - Postgiro 12615K OORLOGS GRUWELEN Kleutercursus kruisverenigingen Militair vïnrlt bewusteloze bromfietsers Kosten per woning kunnen ..binnen de perken" blijven Inbraak restaurant „De Korte Duinen" opgeslost Weer poging tot inbraak Het oog gericht op Grieks referendum Zwaar gewond na val door trapgat Politiecontrole op vrachtwagens Abonnement per kwartaal 4,75. Buiten Soest per kwartaal 9,Verschünt Iedere donderdag De oorlogsgruwelen die in Portugees Mozambique en Angola zouden gebeu ren worden door de wereldverbete raars onder ons weer gretig aangegre pen om heftig te ageren tegen Portu gal en tegelijk ook maar weer tegen Rhodesië en tegen Zuid-Afrika. Het lijkt onbetwistbaar dat er in die strijd van de Portugezen tegen de voor onafhankelijkheid strijdende Frelimo gruweldaden zijn gepleegd, die in de geciviliseerde wereld uiteraard hevige afschuw opwekken. Vast staat echter ook dat ze in zulke oorlogen door bei de partijen geschieden. En nu kunnen wij Portugal, als zijnde een tot de z.g. geciviliseerde wereld behorende staat, om zulke daden wellicht meer veroor delen dan hun tegenpartij, daar staat tegenover dat zulke daden zeker niet vanuit Lissabon verordonneerd worden. Evenmin als Den Haag tijdens onze „politionele" akties in Indonesië, aan het einde van de veertiger jaren, op dracht zou hebben gegeven aan onze militairen om daar gruwelheden te be drijven, hetgeen echter wel is gebeurd. Toen dit uitkwam, is het maar gauw in de doofpot gestopt, want zulke din gen gebeuren nu eenmaal, zeker in die gevallen dat ook de bevolkinè erbij is betrokken en partij kiest. De hinderlaag en het verraad schuilen dan overal en over en weer past men represailles toe. niet zozeer van hoger hand bevolen doch als uitvloeisel van de omstandigheden waarin de soldaten verzeild raken. We releveren dit niet o.m 't goed te praten maar om aan te tonen, dat ei genlijk alle partijen zich er in oorlogs omstandigheden aan schuldig maken. Niet als opzet doch als een gevolg van de situatie waarin de direkte strijders komen te verkeren. Alleen de éne par tij daaraan schuldig verklaren getuigt van kortzichtigheid en partijkiezen te gen die partij, meest gevoed door po litieke overwegingen. De kritikasters zijn niet zozeer veront waardigd uit alleen menselijke betrok kenheid met de slachtoffers, immers dan zou die verontwaardiging ook tot uiting moeten komen en maatregelen geëist worden bij andere gruwelijke voorvallen. Zoals b.v. bij de zich telkens voor doende stammenoorlogen in midden- Afrika, waarbij tien- ja honderddui zenden mensen gedood worden. Doch geen Nieuw-Linkser of PPR-er orga niseert daar iets tegen of laat er zelfs maar een protest over horen. Dat is politiek gezien kennelijk niet interes sant. Dat wordt het alleen als het een strijd van blanken tegen gekleurden betreft. Dan moet de blanke boosdoe ner veroordeeld worden. Zelfs al zou dit ten nadele van de gekleurde partij werken. Dan is de verdere afbraak van westelijke macht belangrijker, uit po litieke overwegingen, dan het afmaken van hele volkeren tussen de negers onderling. Afmaakpartijen die vroeger onder het blanke bewind werden te gengegaan, nu vrijwel jaarlijks in Afri ka voorkomen, maar waarover ge zwegen wordt, want dan zijn het plot seling interne aangelegenheden waar wij ons niet mee te bemoeien hebben. Evenmin trouwens als er van dezelfde politieke zijde maatregelen geëist wor den tegen de opsluiting in kampen en krankzinnigengestichten van dissiden te Russen noch tegen de russische ko lonisatie van b.v. de baltische landen. Hoe begrijpelijk de verontwaardiging over de thans weer aan het licht ge komen gruwelen in Mozambique ook is, omdat men in deze niet van een konsekwente gedachtengang uitgaat, verliezen de hier geuite protesten daar tegen veel van de waarde die men er aan zou kunnen hechten. Inplaats van het alleen zuiver mense lijke. krijgen ze daardoor een politiek karakter. Het geïndoktrineerde van „weg met ons", met de uiteindelijke bedoeling om de westelijke macht te fnuiken terwille van de imperialistische neigingen van het kommunisme. Dat is de moderne strijdmethode om de sterkste in de wereld te worden, zonder de kans te lopen er veel eigen bloed aan te moeten offeren. Mense lijkheid met een politiek tintje is niet iets waar we eerbied voor op kunnen brengen. Door de gezamenlijke kruisverenigin gen te Soest wordt aan alle geïnteres seerde moeders, van kleuters ouder dan een jaar, een kleutercursus gege ven, De cursus omval zes lessen, die worden gegeven door de districts-ver pleegster voor de kinderhvgiëne. zus ter Vos de Wael. De eerste les vangt aan op vrijdag 14 september a.s., des avonds om 20.00 uur, in het Medisch Centrum aan de Nieuweweg, hoek Smitsweg. De totale kosten zijn zes gulden. Voor inlichtingen en ook aanmelden kan men terecht bij de wijkgebouwen Middelwijkstraat 36, telefoon 12902: Molenstraat 11, telefoon 12001 en bij het Medisch Centrum telefoon 18770. Marechaussee M. H. S. vond in de nacht van zaterdag op zondag op het rijwielpad langs de Van Weerdenpoel- manweg twee bewusteloze bromfiet sers, die met elkaar in botsing waren gekomen. Daar hij op dat tijdstip in de directe omgeving geen hulp kon krijgen zette S. de beide slachtoffers. A. van S. (18) uit Soest en G. B. uit Kootwijkerbroek, in zijn auto, waarna hij hen naar Zonnegloren bracht SOESTER COURANT Herstel Molenstraatwoningen zeer wel mogelijk In een gedegen en diepgaand rapport, uitgebracht op verzoek van de bewo- standig de verbreding van de Soester- engweg en de Molenweg, zoveel moge lijk binnen de perken te houden", al dus menen de adviseurs. Redelijke staat. De bewonerscommissie streeft uiteraard naar het behoud van de wyk en de adviseurs zijn het daarmee eens. De huizen verkeren in een redelijke staat en kunnen na een opknapbeurt nog lang mee. De ontwerpers van de wijk hebben in dertijd een goed werk geleverd; de verschillende typen woningen (6) le veren een gevarieerd en zeer interes sant beeld op. Dat ze er op het ogen blik haveloos uitzien is voornamelijk het gevolg van het feit dat er lang niet geschilderd is. De wijk kent ook een gegroeide socia le structuur; er wonen drie generaties, ieder met hun eigen mogelijkheden. „De huizen zijn door nieuwbouw te vervangen", aldus het rapport, „de so ciale structuur vervangen is zeer moei lijk. Alleenstaande bejaarden voor wie in nieuwe wijken in het algemeen geen plaats is, zoudén geïsoleerd komen te wonen". Ook wordt opgemerkt dat woningen met lage huren vooral voor de mensen in de laagste inkomensgroepen van be lang zijn en dat er daarom geen stre ven moet zün naar luxe-renovatie, waardoor de huren laag gehouden kunnen worden. De bewoners hebben dikwijls veel voor hun huis over ge had en er naar eigen inzicht veel aan opgeknapt. Veel mensen hebben gezegd dat ze de woning allang op eigen kosten zouden hebben opgeknapt, als ze maar zeker heid hadden dat ze er konden blijven wonen. „Het instandhouden van een onzekere situatie werkt verkrotting in de hand", aldus de adviseurs. Daarom wordt opknappen aanbevolen, maar niet volgens een plan waarbij alle hui zen hetzelfde worden behandeld. Daar door wordt voorkomen dat de bewoner een huurverhoging krijgt voor iets dat in zijn ogen geen verbetering is en wordt tevens bereikt dat een huis dat de bewoner zelf heeft opgeknapt een kleinere „beurt" krijgt en dus een kleinere huurverhoging. Want niet ie dereen heeft evenveel behoefte aan moderne luxe. Het aantal mensen dat de woning te klein vindt, bedraagt drie. Het betreft gezinnen met veel kinderen, waarvan er één binnenkort gaat verhuizen, ter wijl de andere twee dat wel zouden willen. 54 bewoners vinden de woningen groot genoeg. 10 bewoners vinden de woning te groot, daarvan zijn er 9 bejaard. 54 bewoners vinden de woning gezellig, 4 armoedig en twee vinden dat het wel gaat. Twee vinden dat het na een opknapbeurt wel gezellig zal zijn. Het overgrote deel van de mensen wil be slist niet weg. 6 mensen willen dat er zo min moge lijk gebeurd, waarvan 4 omdat ze zelf alles al gedaan hebben en 2 omdat ze geen belangstelling hebben of niet in de buurt willen blijven wonen. 4 mensen willen alleen maar dat het achterstallig onderhoud wordt inge haald; aan de woning hoeft van hen niets te worden gewijzigd. 52 willen behalve het inhalen van ach terstallig onderhoud ook nog een wijzi ging, zoals wastafel, douche, waterclo set. modernisering keuken, dakkapel enz. 12 mensen willen verhuizen, waarvan 5 naar een kleinere woning, 3 naar *n bejaardenflat, 3 naar een eengezinswo ning en 1 naar een grotere woning. Situatie Molenstraat na reconstructie volgens het bewonersplan. 38 bewoners willen hun huis eventu eel kopen en zelf opknappen. De an deren hebben te weinig geld of vinden zich te oud om nog een huis te kopen. De woningen zijn ook in trek bij bui tenstaanders; 52 bewoners kennen mensen die graag in hun huis zouden willen wonen, vooral van de kant van de flatbewoners. Bouw bejaardenflat 37 bewoners willen de helft van hun tuin afstaan voor de bouw van be jaardenwoningen of de aanleg van b.v. speelplatsjes. (20 mensen hebben een te kleine tuin om er iets van te kun nen afstaan), 26 bewoners willen direct in een be jaardenwoning in de tuin eri 7 in de nabjje toekomst. Voor die bejaardenwoningen is een plan uitgewerkt in het rapport. Ze moeten compact en confortabel zijn; met een grote woonkamer en een een voudige vliering voor het logeren van klenkinderen. Het rapport 'merkt op dat de bouw van deze woningen behalve voordelen van menselijke aard ook financieel iets opleveren; intensiever gebruik van de aanwezige grond en de „burenhulp" waardoor er voor de bejaarden minder noodzaak is om in een voor de ge meenschap dure bejardenflat te gaan wonen. Riolering noodzakelijk. 67 woningen zijn compleet onderzocht. Daarbij kwam vast te staan dat de funderingen goed zijn, geen scheefge zakte muren, geen scheuren. De kwa liteit van het metselwerk is goed, al zal bij 35 woningen het voegwerk moe ten worden nagelopen. Vochtdoorslag komt voor bij de steen topgevels, en bij de steens-aanbouwen, waar het toilet zich bevindt. De top gevels kunnen betengeld worden: voor de aanbouwen zijn ingrijpender maat regelen nodig, zoals pleisteren en het aanbrengen van een klamplaag. Het vocht daar, is afkomstig uit de dik wijls vol Je zak- of stapelputten. Te verwachten is dat na de aanleg van riolering en het definitief legen van de putten en opvullen met droog materiaal, deze vorm van vochtover- last verdwijnt. Het zal echter wel no dig zijn aangepast pleisterwerk af te bikken en te vernieuwen. De begane grond vloeren zijn door gaans goed. 13 schoorstenen vertonen lekkage; bij 27 huizen moet het voeg werk van de schoorstenen worden na gelopen. 10 schoorstenen vertonen bin nen plaatselijk roetdoorslag en 5 schoor stenen moeten worden afgebroken. Schilderwerk is noodzakelijk, er is in jaren niets aan gedaan. De goede kwa liteit van het hout" kon toch niet ver hinderen dat er heel wat onderdorpels verrot zijn. In ca 8 huizen zijn enkele hele kozijnen verrot. Bij 30 huizen moeten ramen of raamp jes worden vernieuwd en van ca. 36 woningen moet het hang- en sluitwerk worden nagekeken en gedeeltelijk ver nieuwd. Ook een enkele windveer zal moeten worden vernieuwd. Circa 40 goten zijn rot of gedeeltelijk rot, terwijl ongeveer 25 goten lekkage vertonen. Het zink zal moeten worden vernieuwd, of waar mogelijk met dak- leer gewerkt worden. De dakpannen zijn kwalitatief goed en kunnen nog wel 30 jaar mee. Wat de binnenzijde betreft willen on geveer 8 bewoners door het maken van een dakkapel, de slaapkamerruimte vergroten. In vele woningen is bij de woonkamer een naastgelegen slaapka mer getrokken. Dat is echter niet in alle gevallen mogelijk, waardoor een vrij kleine woonkamer bleef bestaan. De kastruimte wordt in het algemeen onvoldoende gevonden, maar velen hebben dat ondervangen door onder het lage deel van de kap een berg- nerscommissie van de wijk „Molenstraat en omgeving" door de adviseurs, dc journalist Louis Engelman uit Utrecht, dc architekt Ir. Pieter Roth uit Schip luiden met medewerking van de opbouwwerker Rob Blaauw Roth-Maessen en adviezen van drs. E. Nypels en de architekt Gerard Wjjbrandts, beiden behorend tot het landelijk Ombudsteam Stadsvernieuwing, wordt geconclu deerd dat de bouwkundige kwaliteit van de betreffende woningen, na vele jaren gebrekkig onderhoud, zeer redelijk is. Er mankeert in principe niet veel aan de huizen, zodat de investeringen, die de opknapbeurt vergt, verantwoord te noemen zijn. Die investeringen behoeven, naar de mening van de advi seurs, niet hoog te zijn. De kosten van achterstallig onderhoud worden geraamd op 4'610 gulden; die voor wijzigingen en aanvullingen op 4100 gulden. Daarbij zijn buiten be schouwing gelaten de gemeenschaps- kosten, zoals de aanleg van riolering, het doortrekken van de trottoirs, re constructie straat c.q. aanleg van een plantsoen en speelveldje. Het overgrote deel van de bewoners (gezinshoofden), nml. 58, wil en kan een huurverhoging betalen. Men be taalt nu 40 a 50 gulden per maand en een verhoging tot 80 a 100 gulden wordt in het algemeen redelijk gevon den. Zes mensen kunnen geen huur verhoging betalen, omdat zij een lage uitkering hebben wegens invaliditeit of alleen a.o.w. De kosten voor achterstallig onderhoud kunnen niet in de huren worden ver disconteerd, daar dit tot de normale verplichtingen van de eigenaar, de wo ningbouwvereniging behoort. Door het optrekken van de huren tot eerder ge noemde bedragen is er echter een dek king voor het kapitaal, dat nodig is voor het inhalen van het achterstallig onderhoud. Niet slopen. De 82 huizen werden in de jaren 1918- 1920 gebouwd op percelen grond, va riërend van 25 tot 50 meter diepte. Op verzoek van het bestuur van de woningbouwvereniging St. Joseph, de eigenaresse, werd in 1967 door het Ka tholiek Instituut Volkshuisvesting een rapport uitgebracht over een eventuele renovatie. De kosten werden toen ge raamd op ruim één miljoen gulden. De minister wees een verzoek om sub sidie van de hand en keurde ook de aanvraag tot geleidelijke ontruiming en sloop goed. De kwestie van sloop werd juni 1972, middels een brief aan de staatssecreta ris, opnieuw aanhangig gemaakt. Ka-' merleden kwamen een kijkje nemen en op 30 november zei de minister in be ginsel bereid te zijn een subsidie te verstrekken voor een hanhavingsrege- ling van de wijk. De minister ver wachtte dat de woningen nog ten hoog ste 8 tot 10 jaar behouden zouden kun nen blijven. Maart, dit jaar, bracht de landelijke werkgroep volkshuisvesting van D'66 een rapport uit met als conclusie: „De aanleg van de buurt, de opbouw van de gemenschap, noch de werkelijke staat van de 82 woningen rechtvaar digen afbraak". Daarna stelden zowel het bestuur van de woningbouwvereniging als de be wonerscommissie onderzoeken in op welke wijze de wijk opgeknapt zou kunnen worden en voor welke tijds duur. Ook dé adviseurs van de bewoners commissie komen tot de konklusie dat de planologische noodzaak om de wo ningen te slopen gering is. „De wonin gen zijn moeilijk jn strijd te noemen met het bestemmingsplan „Engpark", omdat ze in het landschap zeer goed harmoniëren", aldus de adviseurs. Ook het in strijd zijn met het bestemmings plan „Kerkeland" is naar de mening aanvechtbaar, omdat dit plan woning bouw voorschrijft en de Molenstraat en omgeving heel goed een deel van die woningen kunnen uitmaken. Het bestemmingsplan „Engweg" is een be- dreignig voor een klein aantal wonin gen, „zelfs wanneer dat plan door de Kroon wordt goedgekeurd, is het ver- Met de arrestatie van de 26-jarige A. M. P. uit Soesterberg, J. J. H. v. B. (24), R. P. K. (21) en T. M. (21) alle driie uit Amersfoort, is de inbraak van vorige week bjj Avia's restaurant „De Korte Duinen" opgelost. Er z\jn nog twee medeplichtigen, waarvan de identiteit reeds bekend is. Na de melding van de inbraak, waar bij 300 gulden werd ontvreemd en door het open laten staan van een diepvries kast de inhoud bedierf, werd verband gelegd tussen een even eerder aange houden personenauto en deze inbraak. Bij deze routine-controle bleken de papieren van de bestuurder te klop pen, maar de overige inzittenden ga ven valse namen op, die evenwel ge noteerd waren. In samenwerking met de politie uit de omgeving werd het hele gezelschap opgespoord en naar het politiebureau in Soest overgebracht. Daar hebben zij na ondervraging bekend. Overigens is in het afgelopen weekend opnieuw gepoogd in het restaurant in te breken. De politie werd tijdig ge waarschuwd, maar bij aankomst ble ken de onbekende daders spoorloos. Aan de achterzijde van het gebouw was een ruit vernield; er wordt echter niets vermist. Het Griekse referendum heeft de ver wachte uitslag opgeleverd en de dik- tatuur blijft. Die zou trouwens ook gebleven zijn als de meerderheid van de Grieken nee had gestemd. In dit' opzicht is er geen enkel verschil. Het enige wat Papadopoulos wenste te be reiken is dat hij met trots kan wijzen op een bewijs dat hij de Grieken ach ter zich heeft. Een brandschoon bewijs is het uiter aard niet. Talrijke voorvallen zijn ge meld van stembureuau's waar geen biljetten voor neestemmers waren, waar neestemmers uitdrukkelijk om een biljet moesten vragen nadat hun jabiljet in de handen was gestopt, waar ambtenaren het stemhokje ingingen om de kiezer te „helpen". Onder die om standigheden is het nog een teken van grote moed als in sommige steden toch nog de helft nee durfde te stem men. Ongetwijfeld hadden de kolonels met een beetje meer manipulaties ook nog wel een uitslag van 98 °/o ja uit de stembus kunnen toveren, maar dan zou de vervalsing er een beetje te dik op- gelegen hebben. Waarschijnlijk hebben handige public-relationmannen hun ook uitgelegd dat een wat kalmere meer derheid die minder aan de traditie van diktatoren doet denken, in het buiten land beter verkoopbaar is. Dezelfde experts hebben waarschijnlijk geadvi seerd ook de oppositie toe te staan een paar perskonferenties te houden en op andere manier propaganda te maken voor het nee-stemmen. Dit zijn dan perskonferenties geweest, waarover al leen in een enkel intellektueel blad en in de buitenlandse pers is geschreven. De gewone Griek is het amper gewaar geworden - tot hem drong daarentegen wel het dreigement door dat bij nee- stemmen de tanks wel weer in de steden zouden komen en andere mili tairen zouden laten zien wat een echte diktatuur is. De nu per referendum aangenomen dik tatuur heet officieel een presidentiële parlementaire demokratie. Dit is er dan een die boven de gewone demokratie het voordeel heeft dat „anarchitische tendenzen" er geen kans maken. Tot 1981 is Papadopoulus president en hij heeft in die funktie alle macht over het leger, politie (interne veiligheid) en het buitenlands beleid. Over de rest mag te zijner tijd een parlement mee praten, dat volgend jaar - misschien - gekozen mag worden. Konskwenties van deze besluiten is dat de monarchie officieel is afgeschaft, 'n referendumvraag die voor vele Grie ken, die niet zo erg gesteld zijn op hun vorstenhuis, althans een verleiding geweest moet zijn ook maar voor de rest te stemmen - een niet erg eerlijke kombinatie die eveneens duidt op han digheden in het kolonelschap. Goed, Papadopoulus maakt zichzelf de Grieken en de buitenwereld niet veel wijs met dit vertoon hoezeer hij de situatie beheerst. Een andere zaak is in hoeverre de schijn die hij wekt ook juist is. De reeds stakingen en on lusten niet alleen van studenten maar ook van arbeiders, kort voor de mui terij in de marine, die tot het uitroe pen van de republiek leidde, wijst er niet op at er echt geen verzet is - het heeft alleen niet vee kans. Nooit? Dat is een vraag waarop ook dit referen dum geen antwoord is. KANTMAN. De Amsterdamse timmerman J. S. (54) werd vorige weeje ernstig gewond, toen hij op een bouwwerk in Klaarwa- ter door een niet afgedekt trapgat viel. Hij kwam op de zes meter lager gelegen begane grond terecht, waar hij met gebroken ribben, vleeeswonden en een zware hersenschudding bleef lig gen. Het slachtoffer werd met de ambulan ce naar Zonnegloren gebracht, nadat dokter Walter hem eerste hulp had verleend. De arbeidsinspectie stelt een nader onderzoek in. Tijdens een gehouden controle op vrachtwagens bleken zes van de ne gentien aangehouden wagens niet in orde te zijn. De gebreken varieerden van gebroken veren, gladde ban den, verplaatste koppeling töt losse laadbak en overbelasting. Van de zes voertuigen werden de papiern in be slag genomen. ruimte te creëren dan wel door eigen meubilair. 26 voordeuren zijn verrot; 37 bewoners willen een toilet met waterspoeling, 24 hebben de oorspronkelijke droog- closet reeds vervangen. Ook hier is de riolering noodzakelijk. Zo ook voor de keukenafvoer; 34 mensen willen een nieuw aanrecht en een aantal wil een geheel gemoderniseerde keuken. 32 bewoners hebben reeds zelf een douche gemaakt; 29 willen een douche aangelegd hebben; 20 willen een extra wastafel. De „was" geeft problemen, al is ook hier een goede afvoer belang rijk. Reconstructie straat. Een voorstel wordt gedaan de straat te reconstrueren. Slechts een gedeelte heeft een trottoir, verder zijn er zand paden aan weerszoden van de geas falteerde autoweg, waarop veel en hard gereden wordt. Er is daarom uit een oogpunt van veiligheid behoefte aan een trottoir, wat door 52 bewoners on dersteund wordt. Verder moet er een verkeersremmende maatregel genomen geworden, die ge vonden kan worden door de weg bij het „pleintje" met een bocht om een aan te leggen plantsoen te voeren. De auto's worden daardoor op een zacht zinnige manier gedwongen hun snel heid te matigen. Ook wordt in het rapport gewag ge maakt van een subsidieregeling voor de investeringskosten, gebaseerd op 1/4 voor rekening van de gemeente en 3/4 voor het rijk in het geval de in vesteringen hoger zijn, dan de huren rechtvaardigen. Tot slot wordt gezegd dat wanneer de woningbouwvereniging en de gemeen te accoord gaan met het bewonersplan, dit plan verder uitgewerkt moet wor den. Overleg tussen de drie is daarbij een eerste vereiste. De lijst van de te nemen maatregelen „per woning" moet worden uitgewerkt om zodoende tot een definitieve beslissing te komen. Een omschrijving tekening, kostenbe- groting en huurvaststelling per woning volgen daarop, terwijl de voorstellen „nieuwe situatie Molenstraat" en „be jaardenwoningen" in overleg kunnen worden uitgewerkt. De 82 huizen van de woningbouwvere niging St. Joseph aan de Molenstraat kunnen mogelijk toch voor „haalbare" prijzen hersteld worden. Enige wonin gen aan de nu nog „verwaarloosde" straat.

Soester Courant | 1973 | | pagina 1