Leswagen als geveltoerist (MjfneÊÊe MEER DISCIPLINE Moet het stadscentrum op een andere plaats komen? Gemeentelijke maatregel ter wering van Cash and Carry bedrijven Voor omwonenden is de maat vol Concert in de Oude Kerk Voorlichtingsavond over plan Stadspark Het oog gericht op Portugal en de koloniën Na aanrijding doorgereden Donderdag 16 augustus 1973 51e Jaargang no. 51 SOESTERI COURANT Abonnement per kwartaal 4,75. Buiten Soest per kwartaal 9, UitgaveDrukkerij Smit - Soest Verschijnt iedere donderdag Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29, Soest Tel. 14152' - Postgiro 126156 De vakantietijd raakt voor de meesten weer afgelopen. De kinderen moeten weer naar school. Een school die aan voortdurende veranderingen onderhevig is. We leven immers in de eeuw van het kind! Al enkele tientallen jaren komen sommige pedagogen en onder wijskrachten telkens nieuwe ideeën voor het schoolonderwijs aandragen. De ouders kijken er wat bevreemd te genaan. Voor de grootouders wordt het helemaal een vreemde boel. Het schijnt dat die ouders en grootouders in hun kindertijd ontzaglijk gefrustreerd moe ten zijn door de manier waarop zij lager- en middelbare schoolonderwijs ontvingen, want de moderne pedago gen beweren dat de nieuwe ideeën veel beter zijn. Dus, zou men zeggen, ook tot betere resultaten moeten lei den. Ten aanzien van de parate kennis is dat meestal niet het geval, zoals de ouderen vaak kunnen ontdekken. Op het gebied van de Nederlandse taal, van aardrijkskunde van het eigen land, van geschiedenis, van rekenen, blijken de kinderen van nu over het algemeen minder te weten dan vroeger in die leeftijdsgroep het geval was. Ontstellend is het b.v. hoeveel meer taalfouten er voorkomen in werkstuk ken van kinderen die van de lagere school afkomen en hoe weinig dat ver betert tijdens hun middelbare school opleiding. Als ze aan het eind daarvan sollicitatiebrieven schrijven, schrik je van de daarin voorkomende taal- en stijlfouten en het verkeerd gebruik van leestekens. En wat Is daarop het antwoord van bepaalde onderwijsvernieuwers? Dat bewijst volgens hen, dat de Neder landse taal te moeilijk is en vereenvou digd moet worden. Maar zo is het niet. Voor de kinderen zou het niet te moeilijk zijn, maar voor veel onderwijs krachten om hen de moeilijkheden van de taal te leren. Hoe is het anders te verklaren dat wij, ouderen, wel reeds grotendeels op de lagere school de moeilijkheden van de Nederlandse taal hebben leren beheer sen en op de middelbare school eigen lijk alleen nog wat aan de stijl gevijld behoefde te worden? Maar tegenwoor dig schijnt men het op de scholen niet zo erg meer te vinden als er taalfou ten worden geschreven. Het gaat meer om het zich kunnen uitdrukken dan om het kunnen schrijven. Doch slecht de eigen taal beheersen en kunnen schrijven duidt op een geestelijke ver arming, een gemakzucht die doorwerkt in de gehele levenshouding. Dat ervaart men dan ook in toenemen de .mate in de maatschappij. Over de moeilijke punten, die discipline en zelfdispLine vereisen, loopt men gemak kelijk heen. En omdat men de disci pline niet meer wil, niet meer aankan, zoekt men gestaag naar nieuwe vormen van onderwijs, waar dat niet meer zo bij nodig is. Men wil afschaffen van klassen, afschaffen van examens. Het klaarmaken van de kinderen daarvoor vereist immers een zekere discipline. Die discipline kan men niet meer op brengen. Het Is dus ook geen wonder dat men steeds meer schooljaren voor de jeugd wenst, want men beseft wel dat het onderwijs niet meer in staat is om de kinderen in het vroeger gebruikelijke aantal jaren voldoende kennis voor ge bruikelijke aantal jaren voldoende ken nis voor gebruik in de maatschappij bij te brengen. Nu moeten 10- en 17-jarigen, waar van tallozen veel liever alleen maar zouden willen werken en verdienen ei niet meer naar school gaan, toch ge dwongen worden om een paar dagen per week nog wat meer algemene ken nis op te doen. Men weet daar prach tige argumenten voor aan te dragen, de ontwikkeling van de maatschappij zou dat vereisen en het tot een sociale taak bestempelen. Maar de jongeren, die na hun 15e jaar aan het werk willen en gaan verdie nen, hebben daar niet zoveel ambitie voor, anders waren ze wel naar een volgend schooltype gegaan, hetgeen voor ieder die dat wil mogelijk is. Maar nee, ze mogen niet „ongeschoold' blijven. Ze moeten knapper worden. Alleen niet in de kennis van de Ne derlandse taal, geschiedenis of aard rijkskunde, maar in maatschappij-ken nis en dergelijke. En niet uit eigen vrije wil, in avonduren, neen, gedwon gen twee dagen per week. En nu kuunen we vreselijk ideëel doen over al de onderwijsvernieuwingen en -uitbreidingen, er zitten iderdaad ook goede kanten aan, maar menig Idee komt voort uit een andere mentale in stelling, die daarom niet beter behoeft te zijn. Niet voor het kind en niet voor de maatschappij, al maakt men het er voor zichzelf wel iets gemakkelijker door. En die minder discipline en min der gezag, kunnen niet tot, een betere mens en een betere maatschappij lei den. Of gaat het daar niet om? Na maanden lang getracht te hebben met de exploitanten van Bar-Discotheek De Heksenketel" aan de Burg. Grothestraat tot overeenstemming te komen, pogingen die uiteindelijk geen resultaat opleverden, hebben de direct omwo nenden een brief geschreven aan het college van burgeeester en wethouders en aan de raad, waarin zij fel protesteren tegen de overlast welke zy ondervinden van de daar ten gehore gebrachte luidruchtige muziek en van de bezoekers aan de bar. Deze brief luidt alsvolgt: Zaterdag 18 augustus wordt in de Ou de Kerk een concert gegeven door de organist Jan Jansen. Medewerking ver lenen: Peter Kooy, bas; Wim Merlijn, gitaar en luit; Sip Bruggekamp, gitaar en luit en Kees Kef, blokfluit. Er worden werken uitgevoerd van J. S. Bach, G. F. Handel, J. P. Swee- llnck en C. Huijgens. Aanvang 8.15 uur. Toegang vrij. Bar- Discotheek De Heksenketel een ware heksenketel „Genoemde Bar is 6 dagen van de week geopend van 8 tot 02.00 uur in de nacht met een zeer door dringend muziekprogramma, hoe meer de uren vorderen en hoe drukker het wordt, dés te meer wordt de muziek opgeschroefd tot een ware heksenketel, wat door al le ramen, deuren en muren heen dringt. Het perceel is aan de Heuvelweg zijde gedeeltelijk geisoleerd doch verder nergens. Tevens zijn er 5 stuks ventilatoren rondom aange bracht wat ook het nodige geluid doorlaat. Als het de heren en da mes binnen al te warm word gooi en zij de deuren aan de Burg. Grothestraat wijd open met al de gevolgen van dien. Om wat verkoeling te zoeken ne men dan meerdere oververhitte personen buiten op de afscheidings muur plaats en luchten op luid ruchtige manier hun brooddronken schap in obscuur geschreeuw en geblèr. Bij het naar huis gaan zo tussen 12 en 02.00 uur wordt er dan nog eens op zeer luidruchtige manier de wederzijdse aanhankelijkheid betuigd, motoren en auto's met ex tra veel geraas gestart en langdu rig laten warmlopen, met portieren geslagen en eindelijk met veel ge druis weggereden. Dit alles naar het schijnt ter verhoging van de uitgaansvreugde maar tot onheil van de omwonenden, die dan door gaans voor 's nachts 03.00 geen oog dicht kunnen doen en op deze ma nier veel slaap tekort komen. Om eventueel nog wat rust te be komen moet men de ramen slui ten, ook bij temperaturen van 20 tot 30 graden, zoals afgelopen we ken. Verder moeten omwonenden tegen een zeer onestetisch geheel aankijken, gegarneerd met aller lei troep rondom het gebouw. Ondergetekenden is het ten ene male onbegrijpelijk dat zo'n eta- gen, ook van de zijde der hinder- blisement zich hier mocht vesti- wet is hun niets bekend gemaakt, en dit in een tiid dat er zoveel over geluidsoverlast en milieuver vuiling "gesproken wordt. Maar dit schijnt niet te gelden voor deze obscure gelegenheden. Ondergetekenden protestéren dan ook met klem tegen deze vestiging en verzoeken dringend om maat regelen hiertegen te nemen". Een twintigtal direct omwonenden zet ten hun handtekening onder boven staande brief. Voor de heer J. S. Buijs, Burg. Grothestraat 36, is het een onbe grijpelijke zaak dat deze onhoudbare toestand voortduurt. Hij wijst daarbij op een artikeltje in het gemeentelijke voorlichtingsblad „Op 't Hoogt" over burengerucht en vindt dat er op grond van artikel 79 van de Algemene Politie Verordening ingegrepen kan worden. ..Waarom" zo vraagt hij zich af, „wordt er, en dan vooral door jongeren, fel gereageerd tegen de aanwezigheid van het vliegveld Soesterberg, terwijl die zelfde jongeren ons het leven zuur ma ken met hun dordringende muziek, waarvan het volume tot ongekende hoogte moet worden opgevoerd. Om dan nog niet te spreken van andere toestanden, zoals het urineren tegen de gevels van de woningen in de om geving en het parkeren van auto's op ons erf". Voor de buurt is de maat vol, méér dan vol. De politie werd en wordt er regelmatig bij gehaald, maar resultaat heeft dat tot nu toe niet opgeleverd. Zy hopen en vertrouwen dat hun brief aan b. en w. en de raad wel resultaat zal hebben. Wat betreft de Hinderwetvergunning deelde het bureau voorlichting ons mee dat op dergelijke inrichtingen de Hin derwet niet van toepassing is. Het zijn geen bedrijven noch industrieën. Een bar-discotheek valt onder de Horeca- wet en de gevraagde vergunning werd verleend. Voorwat de overlast betreft verwees ook de heer B. J. van Os naar de Al gemene Politie Verordening, die ingrij' pen mogelijk maakt. Woensdag 29 augustus a.s., aanvang 20.00 uur, zal in de zaal van de brand weerkazerne aan de Lange Brinkweg een voorlichtingsavond gehouden worden over het plan Stadspark. Na een korte inleiding zal de indertyd ingestelde commissie „Stadspark" haar plan toelichten, waarna de stedebouwkundige ad viseur van de gemeente, ir. N. P. H. J. Roorda van Eysinga daar verder op in zal gaan. De commissie stadspark, bestaande uit de heren W. Endendijk, W. A. van Elmpt, C. de Heus, J. G. Hilhorst, B. Joosten, R. Tolman en C. Uiterwijk, werd tijdens en op 14 oktober 1971 gehouden hoorzitting gekozen en op november daaraanvolgend geïnstal leerd. Na vale vergaderingen werd be gin december 1972 haar eindrapport uitgebracht. Dat rapport bestond uit twee delen; het eerste deel een advies conform de opdracht en het tweede deel met een alternatiefplan waar de commissie unaniem meer voor voelde. In de reeks vergaderingen en na vele bezoeken aan het gebied kreeg de idee „afblijven van het schamel restant dat nog van de Eng is overgebleven, dus ongerept laten, steeds meer de overhand. Op grond daarvan kwam men tot op stelling van een alternatief plan, dat globaal gezegd, er op neer kwam: Laat het gebied tussen spoorlijn Baarn- Utrecht zoveel mogelijk ongemoeid, ontsluit het enigszins voor het publiek en verleg het bij het station Soest-Zuid geplande Stadscentrum, naar het ter rein tussen Molenstraat en Verlengde Talmalaan. Bij dit plan is aan reno vatie van de Molenstraat gedacht, een nu zeer actuele gedachte, en aan het behoud van de Verlengde Talmalaan. De veel centralere ligging wordt door de commissie als zeer belangrijk ge zien, terwijl dan de zuidelijke Eng-hel- ling ongerept kan blijven. Tegen dit plan reageerde de winkeliersvereniging, die meent dat het plan niet acceptabel is in verband met de concurentie die het zou gaan betekenen voor de cen tra's Smitshof en Honsbergen in de wijk Klaarwater. Alle pro's en contra's zullen woensdag 29 augustus ongetwijfeld naar voren gebracht worden. De uiteindelijke be slissing ligt bij de raad. Vast staat wal dat op de lange, moge lijke nog zeer lange duur gemeentese cretarie en politiebureau in andere nieuwe gebouwen ondergebracht zullen moeten worden. De noodzaak ze persé dicht bij het station Soest-Zuid te bou wen zal wel niet aanwezig zijn. Als de beide gebouwen de basis gaan vormen voor een stadscentrum, staat nog te bezien of naast bijvoorbeeld een post kantoor, de middenstand zich daar wil vestigen. Zo niet, dan kan het een klein centrum blijven ten faveure van bijvoorbeeld de Smitshof. Dat groot winkelbedrijven zich in het nu toch niet zo groot wordend Soest willen gaan vestigen, mag, gezien de vestigin gen in de naaste omgeving, betwijfeld worden. fn het gedurende één maand ter inzage liggend besluit tot wyziging van de op bedrijfsterreinen betrekking hebbende voorschriften van de bestemmingsplan nen Soestdijk-'t Hart, Rijksweg. Amcrsfoortsestraat te Soesterberg en Soestcr- berg-Dorp worden maatregelen genomen om te voorkomen dat er zich Cash and Carrybedryven kunnen vestigen. Deze bedryven konden uiteraard al ge weerd worden uit woonwyken, maar zouden zich met gebruikmaking van artikel 19 van de wet op de Ruimte lijke Ordening wel kunnen vestigen op het Industrieterrein, aan de Koningin- nclaan, langs de gehele Rykswcg, dc Amcrsfoortsestraat en in de kom van het dorp Soesterberg. Daar wordt nu verandering in gebracht doordat vast gesteld wordt dat de detailhandel de handel is: „uitgeoefend in inrichtingen, bestemd hetzy voor dc directe verkoop van goederen aan particulieren, hetzij voor de verkoop van goederen, anders dan als grossier, in kleine hoeveelhe den aan detailhandelaren." In het besluit worden eisen gesteld aan de hoogte van de te bouwen gebouwen; wordt bepaald dat per perceel ten hoogste 75 bebouwd mag worden en dat er bij elk bedrijf niet meer dan één dienstwoning mag worden ge bouwd. Dit betreft dan gebouwen, niet zijnde detailhandel, ten dienste van nijverheid en handel. In de toelichting wordt gezegd dat er in toenemende mate solitaire vestigin gen waar te nemen zijn, van bedrijven die niet aan een bepaalde woonwijk gebonden zijn. Bij voorkeur dan op terreinen met ruime mogelijkheden voor de bedrijfsbebouwing en het par keren. Er wordt publiek aangetrokken dat niet in de nabijheid woont en dat het bedrijf per auto kan bezoeken. Vroeger werd aan déze vestigingsmo gelijkheden niet gedacht en werd een algemene „winkelbestemming" voldoen de geacht. Het nadeel daarvan is dat in principe ongelimiteerde en qua lig ging volkomen willekeurige vestigings mogelijkheden van de detailhandel op bedrijfsterreinen mogelijk is en er dan geen sprake zou kunnen zijn van een gemeentelijk winkelbeleid. Een nadeel wordt ook gevonden dat daardoor een verschuiving kan optre den in de functieverdcling binnen het distributie-apparaat en dat de in de bebouwde kom gelegen winkelcentra minder vaak bezocht zullen worden. De distributiefunctie van de winkel centra wordt daardoor aangetast, waar door tevens een belangryke schakel in het proces stadscentrumvorming komt te vervallen. Ongecontroleerde vestigingen van de detailhandel moeten daarom tegenge gaan worden, i.c. de vestiging van de- detailhandelsbedrijven op bedrijfster reinen moet voorkomen kunnen wor den. De te ruime bestemmingsom- schrijving van die terreinen dient hier voor nader te worden gepreciseerd. In de bestemmingsplannen Industrie terrein Soest en Soesterberg, het plan Soest-Zuid is daar reeds rekening mee gehouden. Ook in de te zijner tijd ge heel aan te passen bestemmingsplan nen Soestdijk-'t Hart, Rijksweg, Amers- foortsestraat en Soesterberg-Dorp zal dat moeten gebeuren, maar dat kan voor sommige plannen nog geruime tijd duren. Vandaar het besluit reeds nu de bestemmingsomschrijving van de in deze plannen opgenomen bedrijfs terreinen, zodanig te herzien dat vesti ging van detailhandel hierop kan wor den tegengegaan. Tegen dit besluit kunnen gedurende de termijn van inzage schriftelijke be zwaren worden ingediend bij de ge meenteraad. Door op de Kerkstraat door het rode stoplicht te rijden, kwam de leswagen bestuurd door mevrouw M. F. W. B. (59) uit Hilversum, onder toezicht van mevrouw J. C. S. de M. (57) uit Bla- ricum, na een botsing tot stilstand te gen de woning van de familie A. H. aan de Birkstraat 4. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. De beiden bij de botsing betrokken wagens werden zwaar be schadigd. De leswagen reed op de Kerkstraat richting Amersfoort door rood licht en werd daarna aangereden door een per sonenauto bestuurd door de 43-jarige M. C. A. S. uit Soest, die vanaf de Soesterbergsestraat de Kerkstraat op draaide. Mevrouw B. raakte de macht over het stuur kwijt en belandde via fiets- en wandelpad, onderweg vier betonnen paaltjes, een verkeersbord en de tuin- afrastering vernielend, schuin tegen de gevel. Steeds meer details worden nu we reldkundig over moordpartijen in de portugese koloniën in Afrika. Na de eerste publikatie van de Britse pater Hastings, die zijn gegevens kreeg van Spaanse missionarissen, zijn er vele gevolgd waaronder sommige van veel vroegere datum. Sommige ook waren al eerder openbaar gemaakt en het is onverklaarbaar waarom toen geen en kele ophef ontstond en-nu heftige ver ontwaardiging. De vraag is nu: wat doet Portugal er aan? De eerste berichten werden afgewim peld als onjuist - inderdaad zijn er as- pekten die niet helemaal kloppen in het verhaal van Hastings over de naam van de plaats, de aantallen men sen, de datum, maar in grote trekken is het inmiddels niet één, maar ver scheidene malen bevestigd. Lissabon zal niet kunnen volstaan met de op merking dat het allemaal gelogen is. Daarbij komt dat Portugal meer en meer in moeilijkheden komt door de oorlogen die ze in Afrika moet voe ren. Typerend is bijvoorbeeld dat ge neraal Spinola, die de troepen kom- mandeert in Guinee-Bissau, openlijk heeft verklaard dat 175.000 man troe pen en 200.000 man militie de bevrij dingsbeweging niet kunnen intomen. Een opmerking die ertoe leidde dat hij van zijn post werd ontheven. Zulke dingen zegt een portugese officier niet - de officiële leer is, dat Portugal de zware last om in Afrika de westerse kuituur te verbreiden met vreugde op de schouders neemt. Spinola is niet de enige hoge militair die onlangs werd vervangen. De be langrijkste andere is generaal Kaulza de Arriaga, de opperbevelhebber in Mozambique. Ook hij heeft ketterse uitspraken ge daan: dat het niet mogelijk is de be vrijdingsbeweging op de duur tegen te houden. En hij weet waarover hij spreekt. Toen hij nog geen vier jaar geleden het bevel kreeg in Mozambigue zei hij in twee jaar de rebellen te zullen uit roeien. Vorig jaar, toen die termijn was ver streken, was hij al wat pessimistischer: nqg een jaar of drie had hij wel nodig en bij zijn afscheid vorige maand kreeg men niet de indruk dat hij al die belofte voor een derde had ingelost. Dat kon ook niet, zei de generaal - en dat was wat hem zijn baan kostte. Hij zei dat het niet mogelijk was al leen door militaire maatregelen te win nen Door de bevolking gedwongen samen te brengen in „aldeamento's" - een kruising tussen fort, dorp en konsen- tratiekamp, had men het de guerril lastrijders wel een beetje moeilijker gemaakt, maar bepaald niet onschade lijk. Daarvoor zou het ook nodig zijn de opleidingskampen in het buitenland aan te vallen en uit te roeien, maar al kijkt Portugal in dit opzicht niet al te nauw zoals enige bombardementen duidelijk maakten, aanvallen met grondstrijdkrachten was Lissabon te link. Ook nog zei de generaal dat de bevol king ook door sociale maatregelen voor het portugese bestuur gewonnen moet worden, maar daarvoor was geen geld. Ook al steekt Portugal 44 van de staatsinkomsten in de strijdkrachten, dan nog is er geen geld om alle be langrijke wegen in Mozambique te as falteren - iets wat het leger niet wenst omdat het verkeer dan makkelijker rijdt, maar omdat dan het aanbrengen van mijnen moeilijker gaat en zeker gauw zichbaar wordt. De generaal had ook zo zijn idee over het optreden over de grens: als Por tugal dit niet durfde, waarom zou Mo zambique dan niet net als Rhodesië eenzijdig de onafhankelijkheid uitroe pen en doen wat het wil? Tenslotte had hij toch al niet zoveel aan de on willige rekruten uit het vaderland die hem gestuurd werden. Dienstweigering komt meer en meer voor. Dan gebruikt hij liever Afrikaan se overlopers en huurlingen. Kortom niet bepaald taal die erop duidt dat president Caetano door zijn opperoffi- cieren blindweg gehoorzaamd wordt - ook onder hen komen rebelse gedach ten voor die weliswaar anders zijn dan onder de gewone soldaten die dienstweigeren, maar daarom niet min der hinderlijk. Waar in dit geval nog bijkomt dat Kaulza de Arriaga niet alleen zo maar een generaal is. Hij was kandidaat voor het president schap waarbij hij kan steunen op de keiharde aanhangers van wijlen Sala- zar. Zijn terugkeer naar Lissabon be tekent dat daar voor het eerst een man in de politiek gaat opereren die open lijk bekent dat met behoorlijke midde len de Afrikaanse koloniën onhoudbaar zijn voor een arm land als Portugal. KANTMAN. Bij een botsing op de kruising Smits- weg-Nieuweweg werd de personenauto, bestuurd door de Soester winkelier N. v. D. beschadigd. De onbekend geble ven aanrijder verdween met gedoofde lichten en kon niet meer worden ach terhaald. Van D. reed komende van de Smits- weg, linksaf de Nieuweweg op en werd daarna aangereden door de on bekende coureur. Het in de haast ge noteerde kentekennummer bleek ach teraf niet te kloppen. BURG. GROTHESTRAAT 14, SOEST Teddynette, fijne T-shirts, spijkerbroeken, tuinbroeken en strandkleding voor baby en kleuter. BURG. GROTHESTRAAT 14. SOEST

Soester Courant | 1973 | | pagina 1