Onderwijscommissie teleurgesteld over geringe bereidheid leerkrachten kader cursussen te volgen buiten schooluren! HOMEE (de spieker sjop) Stayer Jaap van den Broek in de „boot" emng ps_ HISTORIE Eng-jeugd weinig milieu-bewust! TRUIEN voor de HALVE PRIJS 3 Nieuwe Volkswagenserie komt aan individuele wensen tegemoet INSCHRIJVING ORGELCURSUS VRIJETIJDS- E\TVAKANTIE KLEDING Discussie over aanstelling echtelieden in dienst van één gemeente AL ONZE STEENHOFFSTRAAT 66 Meer dan 200.000 bezoekers in het Natuurbad Gestolen auto teruggevonden Geslaagd Start nieuw seizoen open bejaardenwerk Eerste Soester Begrafenis-Onderneming Eiermarkt Attraktieve modellen in het komende modeljaar jwiUig. krant INSCHRIJVING VOOR DE ORGELCURSUS BECKER Vlam in de pan Soestcr Courant van donderdag 16 augustus 1973 na ieder half jaar bijgesteld moeten worden door de zich steeds wijzigende situatie van ondermeer de bevolkings toename. Het schoolzwemmen zal op de zelfde voet worden voortgezet. Na enige weken op een zeer laag pitje gedraaid te hebben, maakt het Natuur bad nu weer een hausse-periode door. Dinsdag j.I. passeerde de 200.000ste be zoeker de kassa. Dit aantal werd vorig jaar op geen stukken na gehaald. In totaal werd het bad toen door 177.318 mensen bezocht. In 1971 werd de 200.000ste gast ge teld op 3 augustus; het totaal aantal was dat jaar 242.375. 1970 was een bij zonder goed jaar; de tweehonderd duizendste op 30 juli, totaal 282.547. Het tot nu toe ongeslagen bezoekers record werd gevestigd in 1969, 307.713; de 200.000ste werd verwelkomd op 27 juli. wordt aan de 300.000ste aandacht be steed, maar dan zal het tropische weer nog wel enige weken moeten aan houden. Dc Echtelieden in dienst van de gemeente De vraag of het wenselijk en mogelijk moet zijn voor echtelieden samen in dienst van de gemeente te zijn, al dan niet op écn kantoor, bedrijf of school bracht een felle discussie teweeg tus sen de wethouder en de heer Joosten Op verzoek van de heer Joosten werd het principe in het openbaar behan deld. De wethouder meende dat het in principe minder gewenst was dat een echtpaar op één bedrijf, of één school werkzaam was, tenzij voor een tijde lijk geval. Verder wilde hij niet gaan, Er bestond echter, zoals hij opmerkte, een andere verder gaande mening die het ongewenst vond man èn vrouw binnen één gemeente te benoemen in dienst van die gemeente. Deze ver nauwing ging de wethouder te ver. Mevrouw P. J. Oranje-Entink (WD) kon zich met het principe „binnen één bedrijf of aan dezelfde school" wel verenigen, maar zij wilde steeds geval voor geval bekijken. Ook de heer K. Levinga (PAK) dacht er zo over. Ook de heer Joosten had geen grote be zwaren, mits niet op dezelfde school. Hij verbond er wat de scholen betreft echter de voorwaarde aan dat ook de schoolraad in deze kwestie gekend moest worden. Wethouder Dijkstra meende dat dat niet aan de orde was en verweet de heer Joosten dat hij niet met zijn eigen mening voor de draad kwam, waarop de heer Joosten veronderstelde dat er een vertrouwenscrisis bestond tussen de schoolraad en de wethouder van onderwijs. Hij meende dat het nuttig was het reglement van de schoolraad aan te vullen waardoor vast zou komen te liggen dat de schoolraad steeds in dergelijke kwes ties gekend zou worden. Zijn opmer king werd genotuleerd. Aan het slot van de vergadering nam wethouder Dijkstra met enige welge kozen woorden afscheid van de heer Levinga, die zijn plaats in de com missie afstaat aan het nieuw te benoe men raadslid de heer Van Vloten. De heer Dijkstra noemde de heer Levinga een bijzonder prettig commissielid waarmee hij steeds met "veel genoegen gediscussieerd had. Hij prees zijn ob jectieve stellingname en het feit dat hij de discussie steeds kort en zakelijk hield en het speet hem dan ook dat de heer Levinga de commissie ging ver laten. De vergadering van de commissie openbare werken werd te elfder ure afgelast in verband met de kleine agenda, die slechts een punt telde. Mevr. J. H. Middelhoven-Hooghout, in Soest reeds bij vele bejaarden bekend o.m. als instructrice bij het trimmen te water in het instructiebad „De Turf", uitgaande van de Stichting Fed. Raad voor het bejaarden werk Soest, volgde te Utrecht een cursus in lesgeven in bejaarden- en zwangerschapsgymna- stiek. Dedeelneemsters(nemers) waren ver pleegsters, ClOS-gediplomeerden en leraressen L.O. lichamelijke opvoeding. De cursus bestond uit.de vakken: ana tomie, fysiologie, geriatrie, theorie en praktijk der gymnastiek. Een examen-commissie onder voorzit terschap van Dr. F. J. G. Oostvogel, gerontoloog te Den Haag en Dr. P. G. Hart, gynaecoloog aan de Emmakliniek te Utrecht, vond mevr. J. H. Middel hoven-Hooghout geschikt voor het les geven van bejaarden- en zwanger- schapsgymnastiek. Zangkoor Dinsdag 21 augustus 1973 vangen de zanglessen weer aan van het bejaar denzangkoor. De lessen worden elke dinsdagmiddag, te 13.30 uur, gegeven in het Wijkgebouw Eltheto, Driftje 4a. Nieuwe leden, vooral ook heren, zijn altijd welkom. Kosten: 3,- per maand. Inlichtingen bij de dirigent: de heer C. F. van Vliet, tel. 14630. Zwemmen Ingaande maandag 20 augustus 1973 zullen de ouderen hun zwemuurtje in het instructiebad „De Turf" aan de Waldeck Pyrmontlaan kunnen hervat ten. Voortaan is elke maandag van 10 tot U uur voor hen gereserveerd. De kosten bedragen ƒ1,- per keer. Men wordt vriendelijk verzocht uiterlijk 10 minuten vóór 10 uur aanwezig te zijn om volledig van het „trimmen te wa ter" o.l.v. mevr. J. H. Middelhoven te kunnen genieten. Wilt U niet vergeten mede te brengen zwempak of zwembroek, handdoek, badmuts, en haarkam? En voor hen, die nog niet eerder kwamen: vraag éérst aan uw huisarts of hij geen be zwaar heeft. Er is een „publieke tri bune" aanwezig. Hebt U kennissen (leeftijdgenoten), die eerst willen ko men kijken, alvorens zelf mee te doen van harte welkom! Gymnastiek De cursussen bejaardengymnastiek o.l.v. mevr. Joziasse zullen eind augustus een aanvang nemen. Elke cursus be staat wederom uit 8 lessen; het totale cursusgeld bedraagt ƒ8,- per persoon, duur van de cursus 2 maanden. De begindata van de lessen zijn als volgt vastgesteld: dinsdag 28 augustus 1973 a.s. Wijkgeb. Eltheto (busstation Soest- Zuid, Driftje 4a) resp. 10.30 en 15.00 uur; woensdag 29 augustus 1973, Anna Paulownahuis, Burg. Grothestr. 51, aanvang 10.30 uur; vrijdag 31 augustus 1973 in Braamhage, Insp. Schreuder- laan, aanvang 15.30 uur.; woensdag 12 september 1973 Ver. gebouw St. Jo- zeph, Steenhoffstraat, aanvang 13 uur. Voor deelneming aan een cursus be jaardengymnastiek dient U vooraf uw huisarts te raadplegen. Gelegenheid tot aanmelding en alle verdere informatie bij de volgende contactpersonen: mevr. M. Hoek'-te Rey, Buntweg 27, tel. 14419 en mevr. H. de Beer-Kerkhof, Kerkpad Z.Z. 57, tel. 14448. Sociëteiten Maandag 11 uur, Rest. „Darthuizen". Pr. Hendriklaan hoek Pr. Bernhard- laan. (Ook gratis kegelen). Maandag 13.30 uur, Gebouw „Tempo", Kostver- lorenweg. (Alg. Bond v. Bejaarden) Dinsdag 14.30 uur. Zaal Julianakerk. Julianalaan. (Geref. Bejaardenkring Soestdijk). 1 x per 14 dagen. Eerste bijeenkomst: dinsdag 28 augustus 1973. Woensdag 14.00 uur, Ver. gebouw „St. Joseph", Steenhoffstraat. (R.K, Inter- par. Char. Centrum). Eerste bijeen komst: woensdag 12 september 1973. Woensdag 14.30 uur, geb. „Eltheto, Driftje 4a, Soest-Zuid. (Herv. Kerk). Donderdag 14.00 uur, zaal „Emma- kerk", Regentesselaan (U.V.V.). Eerste bijeenkomst: donderdag 16 augustus 1973. Vrijdag 14.00 uur, zaal „Emma- kerk, Regentesselaan (Herv. Kerk). 1 x per 14 dagen. Eerste bijeenkomst: vrij dag 31 augustus 1973. Koffie-uurtje voor ouderen Van maandag tot en met vrijdag bent U van harte welkom om 10 uur in de recreatiezaal van het bejaardencen trum „Groot-Engendaal" aan de Dal- weg. Op weg naar of op terugweg van de markt kunt U op elke donderdag ochtend voor een kopje koffie en ge zelligheid terecht in „De Kleine Witte", Middelwijkstraat, hoek Molenstraat. Van verwelkoming was evenwel dit jaar geen sprake; de „gelukkige" heeft er geen weet van gehad. Mogelijk v.h H W VELLINGA Begrafenis - Crematie - Transport (Rouwkamer) Steenhoffstraat 1 - Soestdijk Telefoon 12731. b.g.g. 12455 De vrijdagnacht bij zijn woning aan de Dalweg verdwenen auto van de heer T. werd zaterdag teruggevon den in De Bilt. Zaterdagmiddag werd de personen auto van de heer G. v. D., die hij voor zijn woning aan de Bosstraat had staan, door een onbekende meegeno men. Op de Amersfoortse weekmarkt wer den aangevoerd 35.000 stuks in prijzen van 15,25 tot 18,25. Middenprijs 17,30. Prijs per kg 2,70. Vrijdagmiddag trad de bekende Soester stayer en lid van de Ren- en Toervereni- ging „Tempo", Jaap van den Broek, in het huwelijk met mej. Ria van den Broek. Tempo-rennertjes vormden by het verlaten van de Soester trouwzaal een erehaag. Jaap van den Broek werd by de nationale amateur stayer kampioenschappen derde, wat hem echter net geen plaats opleverde in de Nederlandse ploeg, die deelneemt aan de wereldkampioenschappen in het Spaanse San Sebastiaan. Het Volks wagen werk brengt voor het modeljaar 1974 een aantal nuttige en interessante wijzigingen in het bestaande programma aan. De nieuwste tech nische ontwikkelingen, de wens naar solide komfort en het voortdurend stre ven naar de grootst mogelijke veiligheid zyn in alle modellen terug te vinden. In een skala van 34 tot 100 pk kan thans aan veel individuele autowensen tegemoet worden gekomen. heidsstuur met vervormingselement en claxonbedieningen, nieuwe remvoerin- gen achter, terwijl een veranderde in stelling van de remkrachtregelaar een optimale remkrachtverdeling geeft. Bij de „L"modellen grootlichtschakeling als bij de 412. Meer kracht in VW-bussen en bedrijfswagens Bij de 1974 wijzigingen in de VW-be- drijfswagen serie is de verhoging van het aantal pk's wel de belangrijkste. Er zijn thans twee motoren versies le verbaar: 1,6 liter met 50 pk en 110 km/uur en 1,8 liter (vroeger 1,7 liter) met 68 pk en 128 kiWuur. Ook de bedrijfswagenserie kent nu de automatische ontstekingstijdstipindika- tor voor het computer diagnosesysteem. Verder is de tankklep vervallen. De vulpijp is verlengd, de dop ligt nu ge lijk met de zijwand. Resultaat beter tanken, vooral met het vullen met een jerrycan. I ïtwerp ingediend, J rziening (W.W.V.) T regeling van het n de werknemer I sociale zaken, Is iet onaanzienlijk ■allen waarin een cit gevraagd, niet noemt de onvrij - Artikel 14 :taan bij een on- i mei van 1971, aanvragen voor >3 °/o van de ge- d mede aan de van de betrok- te wijten. In de dat van de bijna er 43% niet-on- d betrof, tonen toch wel bestand van uit- m deze wet er als dat van de e gevallen door wat figuren, die uk wekken zich te kunnen aan- erken houden of id kunnen aan- .W.V. reeds een trin de gemeen- ?dragen om in lenoemde geval- ts van niet-on- d, het normaal entage (75) voor verlagen of de oor een bepaal- an uitkering uit .W.V.). 'ekst duidelijker 'ijziging beoogt B-lijk te regelen. ook al wordt evoerd door de ke voorziening, tellen van lan- rekking tot het illen van niet- id niet worden 1, als de voor omen, worden iere wordt be- bestuur de uit- uitkering aan an binden, c.q. kan verlagen an de wet legt vt feit, dat het ■houden is om inelijk niet of zijn werkloos- le maken, van uit te sluiten, ituren in hoge- ?n te beoorde- gheid als deze partement van ,'ebruik te ma il tot het stel- an de Inhoud wekelijks te opgave, aan neente telkens *ing bestaat in gen van de Irastische wij- ?n in dat ook vinger in de estrijding van van een so- 'ns inziens te- 7EVRAAGD agd vrije B in Soest, ■r W 25 ?kt KAMER neheid. Tel. :htpaar 't. WOON- t etage of 2 uken en ot 250,- lelpt ons? ;oonlijk Ie Graaf, oest. dfpl. hon en Bliek- tel. 02155- HOWTRIM- rassen. «centrum esbelangen) Haver- 18485. >dags- en ds van 7-8 n donkere en gele i. M. aan 4, beiaarden anb. tel. EN met nen zomer 1 hangen, oordeel. 30 pro- 1 Vrij- Zon- Hammen, oest Tel. na 18 uur. ïn de vergadering van de onderwijscommissie is een forse noot gekraakt door de heer B. Joosten (D'66), die met al zyn goede wil wethouder Dijkstra niet kon duidelijk maken wat nu zijn standpunt was over het al dan niet aanstel len van echtelieden bij een en dezelfde gemeentedienst bedrijf of school. En de wethouder wilde juist die principe-uitspraak: „Zijn we er voor of zijn we er tegen". cursüs EHBO, geheel rond. Jaren ge leden al, maar tot teleurstelling van het gemeentebestuur blijken, op een enkele uitzondering na, de leerkrach ten er niets voor te voelen die cursus sen, die na schooltijd gegeven moeten worden, te volgen. Het volgen van de lessen gedurende de schooltijd zou geen problemen geven, althans voor zover het de onderwijskrachten betrof, echter heeft dan de inspecteur bezwa ren. Voor wethouder Dijkstra was het een teleurstellende ervaring en ook een min of meer onbegrijpelijke, omdat er door de jaren heen steeds wél grote belangstelling bestaat voor de kader cursus muziek, die ook buiten de schooluren gegeven wordt. De heer Joosten meende dat de on derwerpen dan kennelijk niet belang rijk genoeg waren en vond anderszins dat de sexuele voorlichting een taak van de ouders was. De heer Joosten maakte zich ook zor gen over het feit dat de Ingenhof- school mogelijk een eerste klas met 40 leerlingen krijgt. De aanvraag voor aanvullend leermateriaal voor die klas was er de aanleiding van. Het D '66 raadslid vond het onverantwoord en meende dat de gemeente voor derge lijke gevallen maar voor eigen reke ning een leerkracht moest aanstellen. De consequenties, die dat zou hebben voor de bijzondere scholen, kende hij niet. Evenwel zou de hele zaak dit keer niet spelen, omdat de Ingenhof- school nog een lokaal in reserve had, zodat de kinderen over twee klassen verdeeld konden worden. Een extra leerkracht was echter niet beschikbaar gezien de wettelijke normen dienaan gaande. Zorgen Ben Joosten (D 66) op de bres voor de Schoolraad Zoals gebruikelijk by de onderwijs commissie, leverde de behandeling van de agenda weinig op en kwam het vuurwerk weer naar aanleiding van de mededelingen die de heer Dijkstra daarna deed. Uiteraard had niemand er bezwaar tegen dat er tuinmateriaal werd aangschaft voor de onderhouds- man van de katholieke scholen; dat er meubilair moest komen en leermate riaal voor „De Regentuuter" en dat het voor de goede gang van zaken ook noodzakelijk was dat de Bonifacius- school de beschikking krijgt over een paar nieuwe leermethoden, wat hand- arbeidmatcriaal en een programma sexuele voorlichting, waardoor het kind voorbereid kan wordep op de uiteindelijk voorlichting. Die voorlichting hield de gemoederen nog wel even bezig. Volgens medede ling van de wethouder v/as de moge lijkheid tot het geven van een uitste kende kadercursus aan het onderwij- zendpersoneel, juist over die sexuele voorlichting, maar ook een herhalings- Er is NU gelegenheid tot (DUUR 4 MND.) bü De cursus start september a.s. arm aam 1 k 1. ZEIST TEL. 17744 Zorgen had de wethouder, en met hem het college, over de vervulling van twee vacatures bij de openbare Mavo. Ondanks vele pogingen was men er nog steeds niet in geslaagd hierin te voorzien. De heer Dijkstra veronder stelde dat het huisvestingsprobleem hierin een belangrijke rol speelde, maar ook was het voor hem een raad sel waarom er zo weinig sollicitaties binnen kwamen. Dit te meer omdat de school een uitstekende naam heeft, pri ma geleid wordt en volgend jaar een riant nieuwe gebouw zal gaan betrek ken. Het betreft een vacature voor Engels (29 uur) en een algemene leer kracht voor de beide eerste jaren. Het onderwijs zal er evenwel niet door stag neren in het komende leerjaar en ziet er naar uit dat de lessen, mogelijk met een tijdelijk voorziening, allen gege ven kunnen worden. Een voortdurende zorg is ook voor de wethouder de brandpreventie op de scholen. Het college had de brandweer commandant opgedragen met de school- personelen het gebruik van de, in iede re school aanwezige, bestrijdingsmid delen te gaan beoefenen en ook ont ruimingsoefeningen te houden. Dat zal in de komende maanden plaatsvinden. Verder wordt in het a.s. najaar een bijeenkomst belegd met de onderwijs commissie, schoolraad en ouderraad ter bespreking van de planning en prog noses van scholenbouw in Overhees, Engendaal en Kerckenlandt. De wet houder merkte op dat de prognoses bij- ook was er in de gouden eeuw, nog, desondanks, „geboefte", dat, voor de hoog'rc wetenschap voorzag in een behoefte, dat, na de hang op 't galgcvcld als 't lichaam, prijsgegeven ten dienste van de wetenschap nog nut had, na het leven. zo had je in de maatschappij, geneeskundige heren, die, dank zij de gehangene dc snjjkunst konden leren, het aanbod hield dc vraag steeds by\ de rechter gaf, bij 't straffen de galg, omdat hy dan ook zo weer voorraad kon verschaffen. het was niet enkel aan de galg er mee, alleen dat hangen, want na de strop voldeed hy aan het wetenschapsverlangen. die kon over het lichaam dan naar vrije wil beschikken, 't geboefte had geen wens en moest dit op-de-galg-toe slikken. en hiermee zien we dan maar weer hoe in voorbije tijden, men, handelende volgens recht, zich van het grauw bevrijdde, men wist een weg er mee, de zin van 't leven der verfoeide, men gaf het aan de wetenschap die door ,.'t geboefte" bloeide. Meester Rcmbrandt maakte in 1932 een groepsportret van een aantal chi rurgijns rondom professor Janus Tulp. die uitleg gaf by de snijtafel. Een van Rembrandts beroemdste werken „De Anatomische Les", Rijksmuseum Am sterdam. VW-kever in acht versies De alom bekende VW kever wordt met ingang van het nieuwe bouwjaar in 8 verschillende versies gebracht. Belang rijke wijzigingen op de keverserie: alle kevers hebben nu een automatische ontstekingsindikatie voor de komputer- diagnose. De visuele waarneming met behulp van de stroboscoop is daarmee vervallen. De 1,3 liter en 1,6 liter mo toren hebben een 50 Ampère wissel stroomdynamo voor de stroomverzor- ging gekregen, terwijl door een nieuw uitlaatdempersysteem (Gillet) het ge luidsniveau omlaag is gebracht. Op de 1303 is een zeer belangrijke technische verandering te vinden: de zelfkorrigerende stuurinrichting, die ook op de nieuwe Passat is te vinden. Bij verhoogde remkracht of verhoogde rolweerstand draait het betreffende wiel niet meer weg van de rijrichting, maar naar binnen. De nieuwe oplossing verhoogt de vei ligheid en ontlast de bestuurder in moeilijke situaties. Bij de 1303 versies is ook de ventilatie verbeterd. Het systeem werkt effektiever. De uit stroomopeningen aan beide zijden bij de voorruit zogen 's winters voor een snellere ontdooiing. Om geruis tegen te gaan is dempend materiaal ingebouwd. Een overzicht van de verschillende kever modellen: VW 1200 34 pk; VW 1200 L 34 pk; VW 1300 44 pk; VW 1300 L 44 pk; VW 1303 A 34 pk; VW 1303 AS 44 pk; VW 1303 44 pk; VW 1303 S 50 pk. Om aan de vele individuele wensen van de klanten tegemoet te komen zijn de vele individuele wensen van de klanten tegemoet te komen zijn de kevermodellen met een groot aantal meeruitvoeringen leverbaar. Eén daar van is het koplampwassysteem met twee sproeiers op de bumper, met twee elektrische pompen, één voor de ruite- sproeier en één voor de koplampen. Het waterreservoir heeft dan een in houd van B liter. (Geldt ook voor 412 en bedrijfswagens). VW Karmann Ghia Ook de Karmann-modellen - coupé en cabriolet - hebben een aantal wijzigin gen ondergaan. De voornaamste zijn: verbeterde stroomverzorging met 40 Ampère wisselstroomdynamo nieuwe velgen en spoorverbreding; Girling- schijfremsysteem met vergrote rem- blokken; nieuw stuurwiel. VW-Passat De heer A. v. d. A., wonende aan de Vermeerlaan, kwam de politie vertel len dat hij een brandje in de keuken van zijn woning zelf had geblust. Het vuur ontstond toen de vlam in de pan sloeg. De verzekering dekt de schade. De kortgeleden geïntroduceerde VW- Passat zal binnenkort met een vier- deurs versie worden uitgebreid, zodat een uitvoerig palet aan pk's en uit voeringen staat. De produktie van de vierdeurs modellen zal vanaf 15 augus tus beginnen. Meer liter-inhoud by 412 Bij de 412 limousine- en Varianttypen zal de motorinhoud van 1,7 op 1,8 liter worden vergroot. De bekende benzine inspuiting van de 412 wordt door een 2-carburatiesysteem vervangen. De nieuwste ontwikkelingen op het ge bied van de carburatie techniek zijn hierin verwerkt. Andere details: een nieuw uitlaatdem persysteem (systeem Gillet) met een lager geluidsniveau. Ventilator met groter vermogen, meer luchtverplaat sing en minder geluid. Nieuwe grootlichtschakeling, waarbij ook het dimlicht blijft branden (vier lampen tegelijk). Nieuwe velgen met een 41 mm velgdiepte en gewijzigde spoorbreedte. VW K70 met meer temperament Terwijl de VW K70 met 1.6 liter motor voor normale benzine een vermogen van 75 pk heeft, goed voor 148 km/uur en een acceleratie van 0 -100 km in 16 sekonden heeft de VW K70 S^LS nu een 1,8 liter machine met 100 pk, 10 meer dus. Acceleratie van 0 -100 km in 12,5 sekonden en een max. snel heid van 162 knVuur. Dit is wel de belangrijkste wijziging die standaard wordt ingebouwd. Andere veranderingen: nieuw veilig- Op dc Dalweg, tussen de Jan Steenlaan en de Van Goycnlaan, wordt een keurig door dc gemeente aangelegd plantsoentje gebruikt als fietscrossbaan. Alle met zorg geplante struiken zyn platgcreden, dit tot grote ergernis van de omwonenden, die met lede ogen zien hoe dc Soestcr-lievertjes omspringen met gemeenschapsgroen. Om dan nog maar te zwijgen over het gevaar dat zü met bun spel opleveren voor bejaarde wandelaars. CENTRUM ERSFOORT ZEIST

Soester Courant | 1973 | | pagina 3