Klöckner-Bamaco 10 jaar in Soest (M® JSckoemaker - antenneteckniek Najaarscursussen „Zelf metselen in acht plaatsen „De Kleine Witte" A. VAN DER WEERD SAiAWmPVKL Soest - Telefoon 12792 Soesterberg - Telefoon 03463-1587 Chez nous Vous êtes Chez vous Keistadfeesten in Amersfoort van 31 augustus tot en met 8 september Keitrekoptocht op de sluitingsdag Indrukwekkende machine-show trok grote belangstelling V.V.V.-NIEUWS Zwemmen voor gehandicapten Onderdelen bromfiets in beslag genomen Haarverzorging van wortel tot punt maakt blij! Nationale reclasse- ringsactie HOE LANG NOG? Soester Courant van donderdag 16 augustus 1973 BIJ Met een indrukwekkende machine-show vierde Klöckner-Bamaco Soest haar tienjarig bestaan. Vrijdag bewonderde de burgemeester, mevrouw mr. J. M. Corver-Van Haatten, in gezelschap van vele buitenlandse directies van de Klöckner industriële- en handelsondernemingen, de machtige expositie, terwijl van donderdag tot en met zondag de vele binnenlandse afnemers in de gele genheid werden gesteld een kijkje te nemen. De Klöckner ondernemingen vormen tezamen één van de grootste belangen- groepe in de EEG. De wijdvertakte wereldomvattende activiteiten zijn in drie grote zelfstandige eenheden sa mengevat, met elk voor zich een groot aantal dochterondernemingen en deel namen in andere bedrijven. Het totale personeelsbestand is ca. 65.000 man, de omzet bijna 10 miljard D-marken. De heer W. Schotanus, directeur van Klöckner-Bamaco B.V. Soest. Klöckner-Bamaco Soest neemt in dit totaal een bescheiden plaats in, maar kent toch een frapante groei. Onder leiding van haar directeur, de heer W. Schotanus, werd de Nederlandse telg in 1963 opgericht; het eerste jaar 13 man personeel en een omzet van twee miljoen. Begonnen werd in een be staand pand aan de Dorresteinweg en in 1970 ging men over naar een geheel nieuw pad aan de Koningsweg. Eind 1972 moest ook dit pand qua opper vlakte en inhoud weer bijna verdub beld worden, waardoor de totaal op pervlakte nu op 10.000 m2 is gekomen. Het personeelsbestand steeg tot 62 man en de omzet zal dit jaar boven de der tig miljoen uitkomen. ring (uit eigen middelen) van het door haar te leveren materieel op zich te nemen. Deze vele miljoenen vergende zakenstrategie kan uiteraard alleen met behulp van een financieel krachtige concern-achtergrond gerealiseerd wor den: Klöckner-Duisburg omzet DM 4.476 miljard, Klöckner-Humboldt-Deuts omzet DM 2.820 miljard en Klöckner- Werke Duisburg omzet DM 2.146 mil jard. Vooralsnog wordt echter wel de voor keur gegeven aan het systeem van contante betaling of het semi-leasing, huur met recht van koop. Uit inciden tele leveringen zijn complete project aanbiedingen aan het groeien; leverin gen. finaciering en onderhoud in één pakket. Service De service die het bedrijf verleent is groots. De „doe-het zeivers" onder de klanten nemen steeds meer toe. De oorzaak moet gezocht worden in de doorgaans uitstekend geoutilleerde werkplaatsen van de aannemers en de kennis van zaken die zjj zelf en hun personeel gedurende de nu reeds meer dan 20 jaren lopende mechanisatie in de bouw hebben opgedaan. De man zelf en Klöckner-Soest ver leent waar nodig assistentie. Ongeveer de helft van het personeel is daarvoor beschikbaar en de Klöckner-Bamaco auto's worden overal in het land ge signaleerd. De monteurs schromen niet in de avonduren hulp te verlenen. Volgens de heer Schotanus heeft de Nederlandse bouwondernemer in het algemeen zijn bedrijf beter georgani seerd. Hij beschikt over produktiever materiaal en kan daardoor efficiënter werken dan zijn buitenlandse collega's. „Velen trekken daarom met hun ma terieel naar naburige landen om daar met hun machines te werken of ma chines te verhuren, in tegenstelling tot de buitenlanders die hier kennelijk niet mee kunnen komen", aldus de heer Schotanus. Dit met uitzondering van de Franse pipeline-bedrijven, die ook in Neder land het leggen van gasleidingen voor haar rekening nemen. Vele door Klöckner aan verhuurders geleverde machines zijn echter op deze projecten ingezet. Er zijn ook grote verschillen in de marktstructuur van de verschil lende naast elkaar liggende landen. „In Duitsland zijn de bouwonderne- migen de grote afnemers van het ma terieel en zijn verhuurders slechts in een gering aantal voorhanden. In En geland zijn een beperkt aantal, maar zeer grote verhuurbedrijven; de Ne derlandse markt daarentegen houdt een bepaald evenwicht in ere tussen een zeer groot aantal kleine tot mid delgrote- en slechts enkele grote ver huurbedrijven, naast de aannemer met zijn eigen machinepark", zo merkte .de heer Schotanus op. De aannemer be schouwt de verhuurders als een func tioneel uitzendbureau, die de pieken in materieelbehoefte op de werken moet nivelleren en ervoor kan zorgen dat hij niet bij plotselinge uitgroei van zijn orderportefeuille materieel behoeft aan te schaffen als zijn werk van te korte duur is. Deze ontwikkeling volgend zal Klöck ner-Bamaco Soest in de herfst van dit jaar het eerste van een reeks machine onderdelen-depots in gebruik nemen. Een geheel nieuw gebouw met een op pervlakte van 1000 m2 te Drachten, staande op een terrein van ongeveer 2000 m2, zal als bevoorradingsbasis dienen voor de zelfreparerende cliën ten en voor de rayon- en servicemon teurs ter plaatse. Meer van dergelijke depots zullen gebouwd worden; Dor drecht waarschijnlijk als een van de eerstvolgende. Klöckner-Bamaco Soest vertegenwoor digt de Duitse fabrikanten Liebherr, Frisch en de gebr. Hamm voor hydrau lische graafmachines op banden en rupsen, wielladers en wieldozers (de opvolgers van de bulldozers), compac- tors en motorgraders, driewalsen, tan- demwalsen, trilwalsen en bandenwal- sen. Verder de Franse fabrikanten Griffet uit Marseille en Pinguely uit Lyon voor aitokranen, mobiele kranen, ter reinkranen tot 25 ton hefvermogen en rupskranen tot 250 ton hefvermogen. Met Klöckner geliëerde ondernemingen in Nederland zijn, buiten Klöckner- Bamaco Soest, Klöckner-Handelmij Den Haag voor technische en chemi sche produkten; Montan Staal te Den Haag voor staalproduktenAluminium- Hardenberg; Tausch staalprodukten te Nijmegen; Nobek te Rotterdam voor bevrachtingenNamascor staalproduc- ten te Moerdijk; Deuts-Motoren, lucht en watergekoelde dieselmotoren te Rot terdam en Motorkracht B.V. te Hooge- veen voor vrachtwagens, kippers en autobussen. De doc-het-zelver krijgt bij reparatie indien nodig assistentie van een tech nicus van Klöckner. BAR - CAFE - RESTAURANT MIDDELWIJKSTRAAT 2 TELEFOON 13331 Wanneer U dit VW-nieuws leest, is de tweede helft van de maand augus tus ingegaan en voor velen betekent dat, weg vakantie en aandacht voor de dagelijkse bezigheden. Daarbij ko men ook wij Uw attentie vragen voor de aanstaande evenementen, waarvoor wij U service bieden in deze komende maanden. Daar hoort allereerst de serie „Pro vincie-Concerten" toe. U weet wel ,Uit en Thuis" waarvan U door mid del van een abonnement kunt profi teren. Nieuwe leden kunnen zich vanaf nu bij ons opgeven en een abonnement komen halen. De kosten zijn: ƒ44,50 per persoon, waartoe behoort het abonnement op 5 concerten, inclusief busvervoer naar en van Tivoli en de vestiaire. Het programma is grandioos, solisten als Arthur Grumiaux, Daniël Wayen- berg, Tibor de Machula, Theo Olof en Lenie van der Lee behoeven geen speciale reclame, evenals de dirigenten David Zinman, Lucas Vis, André Rieu en André Vandernoot. Het voordeel van een abonnement is bovendien, dat U, eenmaal lid zijnde, uw plaats in Tivoli ook voor de vol gende jaren kunt behouden, zoals een vijftigtal vaste abonné's uit Soest al enige jaren heeft gedaan. Wilt U meerdere inlichtingen, U weet het, wij zijn ervoor om U die te geven. Met september begint in Theater Carré te Amsterdam de One-Man-Show van Toon Hermans. Dat het altijd moeilijk is voor dit fenomeen plaatsen te be spreken, is bekend. Wij doen echter ook hiervoor graag ons best, hoewel wij U raden, uw uitgaansavondje een beetje meer naar het midden van de week te verleggen, want voor vrijdag en zaterdag bestaat heel vaak geen kans. De belangstelling voor paarden en wat daar zoal bij hoort, is in Soest tame lijk groot. Wellicht bent U geïnteres seerd in de a.s. Fjordenpaardenfokdag met keuring op zaterdag, 18 augustus te Beekbergen op terrein de Els. Van 9.30 tot 18.00 uur. In Amersfoort zullen spoedig de Kei stadfeesten weer op gang komen. Een uitgebreid en leuk programma wordt geboden. Wilt U daar alles van weten? Het staat uitvoerig beschreven in het keurig verzorgde programma boekje, dat gratis bij ons verkrijgbaar Mocht U, door winkelsluiting, vergeefs voor een cadeutje lopen, dan vindt U voor de KADO-BON ons kantoortje dagelijks open. Kado-bonnen? VVV heeft ze! De Keistadfeesten in Amersfoort beginnen tradi tie te worden en daarbU is het „keitrekken" een hoogtepunt. Dit evenement heeft een min of meer historisch verleden. In 1661 trok een Amers- foortse Jonker, genaamd Everard Meyster, met be hulp van 400 Amersfoorters een tien ton zware zwerfkei vanaf de Soesterhei de stad in. Hy deed dat met behulp van toen nog ronde kanonskogels, die als kogellagers fungeerden. Diezelfde kei werd een jaar later weer in de grond gestopt, maar in 1902 door de toen bekende „Spekkie" weer opge graven en in triomf op een ereplaats gelegd aan de Stadsring. Van dit zgn. „keitrekken" wil men sinds enige jaren een traditie maken, door jaarlijks uit een of ander bevriend land een kei te betrekken en die door een groot aantal Amersfoorters de stad te laten inslepen om hem vervolgens een ereplaats te geven direct bij de eerste originele kei. Rond dat gebeu ren wordt dan een 10-daags feest op gebouwd. In 1971 leverde Engeland een kei, in 1972 Oostenrijk en dit jaar zullen zo wel België als Luxemburg er een le veren en zullen beide landen met cul turele en folkloristische evenementen een bijdrage leveren aan het feest. Het hoogtepunt wordt weer de Keitrek optocht, die dit jaar op zaterdag 8 sep tember van 14.30 tot 16.30 uur door de binnnenstad trekt. Befaamde historische figuren zullen daarbij ten tonele wor den gevoerd en verder zullen praalwa gens van grote allure meetrekken. Een ander hoogtepunt zal worden ge vormd door de Breugheliaanse maal tijd, die op zondag 2 september op de Hof zal plaatsvinden. In de St. Aegtenkapel en in De Zonne hof worden op -vrijdag 31 augustus ten toonstellingen geopend, respectievelijk van „Kunst uit de Benelux" en „Pop- penhof" met o.m. de verzamelng pop pen van H.M. de Koningin. Verder zullen op die dag, des avonds vanaf 9 uur, op De Hof het optreden te bewonderen zijn van een grote groep vendelzwaaiers uit Neerpelt (België), de jachthoornblazers „Le Taiaut Fag- nes" uit Belgisch Luxemburg en het Tamboer- en Pijperkorps „Juliana". Zaterdag 1 september is er ondermeer kruisboogschieten op een terrein aan de Rubenstraat. Medewerking verle nen het Soester Groot Gaesbekergilde en het Sebastiaansgilde uit Antwerpen. Verder optreden van muziekkorpsen; een groots kinderprogramma met Ca- limero Feest Show in de Markthal; 's avonds in de sporthal Koppel een sportgala en in de St. Joriskerk een concert door twee beroemde koren, het Renaat Veremanskoor uit Brugge en het Amersfoorts Mannenkoor. Zondag 2 september is er dan de Breu gheliaanse maaltijd; maandag om 20 Volgende week zaterdag, 25 augustus, zal er voor gehandicapten weer gele genheid zijn in het overdekte instruc- tiebad „De Turf" te zwemmen. Iedere gehandicapte is in de morgenuren van 9 tot 10 hartelijk Welkom. Het zwem men vindt plaats onder auspiciën van de Stichting Bentinckfonds. In het be stuur van de stichting heeft een muta tie plaatsgevonden. Mevrouw Q. Kla- verstein-Jonker heeft het secretariaat overgenomen van de heer F. van Luijk. Haar adres is Haverweerd 113, Soest. uur een modeshow in de Markthal; dinsdagavond in de Markthal volks- dansbal; woensdag 5 september o.a. een autopuzzeltocht en 's avonds festivitei ten in de sporthal Koppel. Donderdag 6 september, om 19.30 uur, een mini-nukshow in de Markthal; om 20 uur op het Lieve Vrouwekerkhof het optreden van folkloristische dans groepen en om 22.30 uur vuurwerk op het terrein aan de Rubenstraat. Vrijdag 7 september in de Markthal, van 14 tot 17 uur, een programma voor bejaarden met de Gert en Her- mien-show. Om 20 uur op het Hof een grote Taptoe en aansluitend daarop in de Markthal van 22.30 tot 02.00 uur de Henk van Montfoort showparade. Zaterdag worden de feesten besloten met de Keitrekoptocht en 's avonds van 19.30 tot 23.00 uur een muzikaal programma in de Markthal. Een vol ledig programma van de feesten is verkrijgbaar bij het WV-kantoor te Soest en uiteraard te Amersfoort. De 16-jarige Hilversumse scholier A. H. R. kreeg in Soest een proces-ver- baal omdat hij met een snelheid van 60 km per uur op de Middelwijkstraat reed. De politie nam de te grote uitlaat, de carburateur, cilinder en het te gro te tandwiel van de opgevoerde brom mer in beslag. SOESTERBERGSESTRAAT 44 SOEST-ZUID - TEL. 02155-12045 een muizeval, lijkt het wel, want er is niemand te zien en hij verwacht ieder ogenblik een zware hand op zijn schou der, als hij het deksel opent en een paar tientjes weggrist. Christien kijkt hem 's avonds wel even aan, als hij zegt dat hij geld heeft geleend. Of lijkt dat maar zo? Uitein delijk is het toch geleend? Hij brengt het immers weer terug? Het telefoon tje, waarmee hij bij de directie wordt geroepen de volgende morgen, vervaagt ineens de verse herinneringen aan een stralend kindergezichtje, dat hem toe lacht vanachter het raam van de auto bus waarmee het schoolreisje zal wor den gemaakt. Er is niet veel speurkunst aan te pas gekomen om te ontdekken wie het geld uit de kantinekas wegnam. Jan is ge zien bij het verlaten van de kantine. Jan wordt voor de keus gesteld ont slag op staande voet te krijgen of zelf ontslag te nemen met een opzegtermijn van zes weken. In dat laatste geval wordt hij wel doorbetaald, maar hij mag niet meer op zijn werk komen. Met één klap wordt zes en een half jaar werken tot volle tevredenheid overschaduwd door het wegnemen van geld, dat weer wordt terugbetaald. Een heel leven wordt gekleurd door één misse daad, het werk van één onbe dachtzaam ogenblik. „U bent onmogelijk verder in ons be drijf te handhaven," is het oordeel van zijn werkgever. „Hij is een dief," is het etiket dat Jan wordt opgeplakt door mensen, die van deze zaak afweten of ervan horen. „Niet te vertrouwen," is het oordeel van werkgevers waar Jan tracht werk te vinden en in alle open heid vertelt over wat de oorzaak van zijn ontslag was. Dwingen wij mensen om over hun ver leden onwaarheid te spreken of zijn wij bereid anderen een eerlijke kans Na een geslaagde proefcursus te Nij megen is gebleken, dat onder deskun dige leiding dames en heren die enige handigheid hebben, in 12 lessen van 3 uur de nodige vaardigheid kunnen op doen voor eenvoudig metselwerk. Daarom besloot de Vereniging „De Ne derlandse Baksteenindustrie" in het komende najaar in 8 plaatsen deze cursussen een definitieve vorm te ge ven. De cursus bestaat uit 3 theorielessen - gewijd aan materiaalkennis, construc tieleer en architectuurbeginselen - als mede 9 praktijklessen. De cursussen worden gegeven in Leeuwarden, Meppel, Gennep, Nijs- willer (Zuid-Limburg), Amsterdam, Zeist en Zutphen in een der technische scholen en in Rotterdam in het Bouw centrum. In elke plaats worden 3 series cursus sen gehouden, elk voor 32 deelnemers, en wel 2 avondcursussen (dinsdagen en donderdagen van 19.00-22.00 uur) en 1 zaterdagochtendcursus (van 10.00- 13.00 uur). De cursussen te Leeuwarden en Rot terdam beginnen op 4, 6 en 8 septem ber, die te Meppel en Amsterdam op 11, 13 en 15 september, die van Gen nep en Zeist op 18. 20 en 22 september en die van Nijswilicr en Zutphen op 25. 27 en 29 september. Het cursusgeld bedraagt 220,- per deelnemer. In het cursusgeld is tevens begrepen het noodzakelijke gereedschap als trof fel, voegspijker, kaphamer, kapsabel. draad, opsteekklosjes, drieklezoormaat- en lagenlat, alles verpakt in een plastic zak met naamlebel, en het begin sep tember van de pers komende boek „ZELF METSELEN" dat als leerboek bij de cursus gaat dienen. Ook de kosten van stenen en specie zijn in het cursusgeld begrepen. Na de eerste publikaties bleek vooral in Amsterdam en Rotterdam de animo zo groot te zijn, dat de cursussen daar onmiddellijk praktisch waren volge- boekt, zodat overwogen wordt in deze steden het aantal cursussen uit te breiden. Op dit moment is voor de cursussen te Gennep, Zeist en Zutphen het aan tal deelnemers ver over de helft Inge schreven. Opvallend is, dat tot nu toe weinig aanmeldingen binnenkwamen voor de plaatsen Meppel, Leeuwarden en Nijs- willer. Voorlopige inschrijving en nadere in lichtingen bij het Secretariaat van de Vereniging „De Nederlandse Baksteen industrie", postbus 51, Arnhem, onder vermelding van naam, adres, beroep, geboortedatum, rechts- of linkshandig (i.v.m. de metseltroffel). Op het gebied van grondverzet- en we- genbouwmachines en hijskranen neemt Klöckner Soest een sterke positie in de top van de gespecialiseerde onderne mingen in. Het bedrijf kreeg bovendien ook bekendheid door zelf de financie- te geven om het in de toekomst anders te doen? De geschiedenis van Jan en Christien is helaas geen fantasie, al zijn hun na men dat wel. Daarom wordt het tijd, dat we ons allemaa eens gaan afvra gen: Hoe lang moet iemand voor een misschap boeten? Een heel leven? Collecte reclassering in Soest van 17 tot 23 september a.s. Horloger - Juwelier - Optiek v.h. SPIJKER SOESTERBERGSESTRAAT 26 TELEFOON 12982 - SOEST Vrijdagavond geopend zegt Jan, naar uitstel zoekend. „Over morgen, pap, en we gaan al heel vroeg weg, want het is een hele reis, hé? Helemaal naar Zeeland." „Nou, we zullen kijken wat we kunnen doen. Kijk ik was eigenlijk even met mama in gesprek, zie je. Maar heus, hoor, ik beloof je dat we eraan zullen denken." Het is natuurlijk te gek om als werk meester bij je eigen mensen geld te lenen. Hij heeft het aan collega's ge vraagd, maar die zitten blijkbaar ook allemaal niet al te best bij kas, want de een na de ander vertelt hem vrien delijk, dat hij dót nu net niet heeft. Het is in het schaft-uur dat hij een idee krijgt. Een idee, dat hij onmiddel lijk verwerpt, omdat hij er eenvoudig niet aan wil denken: de kantinekas. Misschien kan hij het geld uit de kan tinekas nemen en het voor het einde van de week weer terugleggen. Het is niet moeilijk erbij te komen en het zou de oplossing zijn van alle moeilijkhe den waar hij nu mee zit. Hij zou de gasrekening kunnen betalen en - zijn dochtertje zou haar souvenir kunnen kopen in Zeeland. Dat schoolreisje is immers een belevenis voor haar. „He lemaal naar Zeeland," heeft ze gezegd. En het geld komt weer terug. Het is dus alleen maar lenen eigenlijk. Maar als ze het ontdekken? Dat hij het heeft gedaan? De werkmeester met een onberispelijke staat van dienst. Hoe lang is hij nu in het bedrijf? Zes en een half jaar precies eind vorige maand. Wat gaat dat toch allemaal snelHet geluid van de fabrieksfluit stoort hem in zijn overpeinzingen Aan het werk. Het gaat eigenlijk allemaal dóódsimpel Hij stapt de kantine binnen, als hij weet dat er niemand is. De geldkist staat te wachten als het stuk kaas in Goud en wat er met goud gedaan kan worden. Kom daér eens naar kijken bij: „Er Is een man van het gas aan de deur geweest, Jan." De ogen van Christien zoeken die van haar man. De bezorgdheid die zij daar in leest is oprecht. „Ik heb de rekening van de maand niet kunnen betalen," zegt hij zacht. Dit is het ogenblik waarop de ge beurtenissen van de dag worden be sproken, - in de ontspannen sfeer van het na-tafelen bij het avondeten. „Het is allemaal een beetje uit de hand ge lopen met de kosten die ik aan de brommer had." Hij verschuift zijn bord over het geruite laken en tast naar zijn pakje shag. Een paar dagen en dan wordt het gas afgesneden. Als hij nu dat karweitje wat hem was beloofd in zijn vrije uren kan doen zal hij de gasrekening kun nen betalen. Als hij meteen kan „van gen" tenminste. Maar dat zit er niet zo in. De kamerdeur springt open alsof er spanning achter staat en een blond meisje rent als een wervelwind naar binnen. ,Pap," roept ze en schrikt dan even van de stille, bedrukte gezichten, maar herstelt zich snel als haar ouders beiden glimlachen. „Pap, weet je, dat schoolreisje overmorgen, mag ik daar voor een paar gulden van je hebben. Ik wil zo graag een souvenir kopen in Zeeland." „Wanneer was dat reisje ook weer?"

Soester Courant | 1973 | | pagina 5