2x Van de Ven Ontelbare werkzaamheden werden uitgevoerd door 198 man iSckoemaker - antenneteckniek OPENINGSAANBIEDING van de Gemeentehof. De Groot: Sexuele voorlichting primair taak voor ouders Werkplaats garage Stam maakt teveel lawaai voor omwonenden Viering regeringsjubileum H.M. de Koningin Burgerlijke stand Openingsprijs 225.- inel. b.t.w. Nieuwe werkgroep Gemeentepolitiek Ophalen grof huisvuil Eerste steen-legging Gemeentehuis en hulp secretarie gesloten 25ste jaarverslag van Gemeentewerken Hinderwetvergunning voor instructiebad „De Turf" Bezwaarden worden tegemoet gekomen Gemeenteraadsvergadering Bijna 45 minuten had de raad vorige week nodig om de uit 17 punten be staande agenda af te werken, 't Had nog sneller gekund, als niet twee punten aangegrepen waren als kapstok om er wat buiten de agenda vallende zaken aan op te hangen. De heer M. de Groot (BR) Het bij een aanvraag voor leer- en hulpmiddelen ten behoeve van de St. Bonifaciusschool, waaronder ondermeer een diaserie als voorbereiding op de uiteindelijke sexuele voorlichting (over bloemetjes en butjes), duidelijk blijken dat hij deze voorlichting een taak voor de ouders vond. Toen dat eenmaal gezegd was, was het voor alle fractievoorzitters nodig er ook iets over te zeggen. Het tweede punt waar enige discussie over gevoerd werd was de verkoop van grond aan de Ringweg. De fractie voorzitter van D '66, de heer H. Jon ker vroeg naar de „bekende weg" en dat gaf hij ook toe. Hij zei geen be- zwaar te hebben tegen de verkoop omdat hij er alle vertrouwen in had dat er voor de, inmiddels algemeen bekende onteigeningskwestie met de families Wortel en Maat, een goede oplossing gevonden zou worden. Toch wilde hij, en dat voor de publieke tribune, nog eens de huidige stand van zaken uiteengezet horen. De burge meester deed dat, maar dan zeer kort. Voor het overige was het een verga dering waar in ijl-tempo besluiten werden genomen. Slechts twee leden ontbraken op het appel, de wethouder mevrouw M. Walter-Van der Togt en de heer B. Joosten van D '66, toen de burgemeester de heer A. J. van Vloten beëdigde a's raadslid. •■vvf Het nieuwe raadslid voor het PAK, de heer A. J. van Vloten. De heer Van Vloten, oud-KVP raads lid, is opvolger van de heer P. Pieren, fractievoorzitter van het PAK. In het resterende zittingsjaar van de raad, zal de heer P. Grift evenwel optreden als PAK-fractievoorzitter. Na goedkuering van de notulen van de vergadering van juli j.L werden de onder volgende ingekomen stukken behandeld: a. Brief d.d. 29 juni 1973 van het da gelijks bestuur van de Opleidingsschool voor gemeentepolitie „De Boskamp" te Leusden, waarbij worden toegezonden de rekening 1972, de begroting 1974 en een wijziging van de begroting 1973, met voorstel deze stukken voor ken nisgeving aan te nemen. Conform besloten. b. Controlerapporten van het Centraal Bureau voor Verificatie en Financiële Adviezen van de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten, met voorstel de ze voor kennsgeving aan te nemen. Van de agenda afgevoerd. c. Brief d.d. 19 juli 1973 van de heer J. A. Lok, inzake de bouw van een muur met voorstel, gelet op de beslis sing van de raad van 19 juli 1973, deze voor kennisgeving aan te nemen. Conform besloten. d. Schrijven van het Intergemeentelijk Automatiseringscentrum Midden - Ne derland d.d. 23 juli 1973, inhoudende de ontwerp-begroting voor 1974, met voorstel met deze begroting akkoord te gewoon lager onderwijs gedurende het vijfjarig tijdvak 1968 tot en met 1972; Conform besloten. c. het openbaar middelbaar algemeen voortgezet onderwijs over 1972. Conform besloten. 6. Voorstel tot het verlenen van een voorschot op de vijfjaarlijkse afreke ning 1968 tot en met 1972 aan de be sturen van de bijzondere scholen voor gewoon lager onderwijs. Conform besloten. 7. Voorstel tot het beschikbaar stellen van een krediet voor de aanschaf van leer- en hulpmiddelen ten behoeve van de openbare lagere school „Ingenhof". Conform besloten. 8. Voorstel tot het beschikbaar stellen van een krediet voor het aanschaffen van meubilair en spel- en ontwikke lingsmateriaal ten behoeve van een derde klas van de openbare kleuter school „De Regentuuter". Conform besloten. Sexuele voorlichting 9. Voorstel tot het verlenen van me dewerking als bedoeld in artikel 72 van de Lager-Onderwijswet 1920 aan het bestuur van de Stichting voor Ka tholiek Onderwijs te Soest voor de aanschaf van leer- en hulpmiddelen ten behoeve van de onder dat bestuur staande Bonifaciusschool, alhier. Conform besloten. De heer M. de Groot (B.R.) had b\j de behandeling van dit voorstel, in de financiële commissie, zün stem voor behouden. Dit voorbehoud betrof slechts een onderdeel van de aan vraag, nl. het programma sexuele voorlichting primair als een taak voor de ouders en daarna, en dan met toe stemming van de ouders, als een taak voor de school. Hij zou het op prijs gesteld hebben de raadsleden kennis hadden kun nen nemen van het gevraagde les materiaal, vooral omdat er zoveel van dergelijke middelen op de markt ge bracht werd. Hij meende dat deze ont wikkeling nauwlettend moest worden gadegeslagen en hij hoopte dat de raad in volgende gevallen beter geïnfor- meer zou worden. De heer D. Hoekstra (Pr. Chr.) was het met de heer De Groot eens dat voorlichting in de eerste plaats een taak van de ouders was, maar hij merkte op dat besturen van bijzondere scholen niet verplicht waren derge lijke aanvragen met voorbeelden te moeten toelichten. „Wij hebben slechts te beoordelen of tegen de aanvraag af •dan niet bezwaar bestaat, en zo niet, dan moeten wij medewerking verle- Conform besloten. Onderwijs 4. Voorstel tot het verlenen van me dewerking als bedoeld in respectieve lijk artikel 72 Lager-Onderwijswet 1920 en artikel 50 Kleuteronderwijs wet aan het bestuur van de Stichting voor Katholiek Onderwijs te Soest voor het aanschaffen van tuingereedschap ten behoeve van de onder dat bestuur staande lagere- en kleuterscholen, al hier. Conform besloten. 5. Voorstel tot voorlopige vaststelling van de uitgaven van: a. het openbaar kleuteronderwijs over 1972; Conform besloten. b. het openbaar gewoon lager onder wijs over 1972 en van het openbaar scholen". Het was slechts zijn bedoe ling zijn standpunt met betrekking tot de voorlichting bekendheid te geven. 10. Voorstel tot het beschikbaar stel len van een krediet voor het uitbrei den van de straatverlichting langs de Inspecteur Schreuderlaan en de Ir Menkolaan. Conform besloten. Tot 12 oktober 11. Voorstel tot verkoop van grond in sectie 7 van het bestemmingsplan .Klaarwater" aan de N.V. Grondbe drijf van de N.V. Bouwfonds Neder landse Gemeenten te Hoevelaken. Conform besloten. de Groot (B.R.) nen". Bij openbare scholen lag deze zaak uiteraard anders. De heren J. van Poppelen (KVP), K. Levinga (PAK) en M. van Ee (VVD) sloten) zich bij deze zienswijze aan. De heer Levinga merkte daarbij op dat hij niet graag de ouders de kost zou geven, die op dit punt van voor lichting in gebreke bleven. Hij was blij met deze aanvraag en hij hoopte dat het veel navolging zou krijgen. Ook wethouder Dijkstra vond de voor lichting primair een taak van de ou ders, alhoewel hij vreesde dat vele ouders schroomden het te doen. Hij herhaalde daarna zijn teleurstelling, reeds tijdens de vergadering van de onderwijscommissie geuit, dat de leer krachten geen belangstelling hadden getoond voor het volgen van een ka dercursus, buiten schooltijd te geven, over de sexuele voorlichting. In tweede instantie zei de heer De Groot blij te zijn met de reactie uit de raad. De heer Hoekstra moest hem echter niet zien „als een aanrander van de vrijheid van de bijzondere De heer P. Grift (PAK) verzocht het college te proberen om voor de fami lie Wortel voor 12 oktober een onder komen te vinden; zo ook voor de familie Maat. De heer H. Jonker (D '66) vond dat de ttfd voor de beide families wel ging dringen, waarbij hü aantekende dat overdracht niet behoefde plaats te vinden voordat -de bebouwing was ge vorderd tot de balklaag van de be gane grond en voordat de koopsom was voldaan. H(j had overigens goede hoop dat redelijke oplossingen gevon den zouden worden, „ofschoon het wel nooit mogelük zal zijn het iedereen voor de volle honderd procent naar de zin te maken". De heer Jonker zou het op prijs stel len als de huidige stand van zaken nog eens uiteengezet werd, omdat er zijns inziens daarover nog veel mis verstanden bestonden. In haar antwoord merkte de burge meester op dat slechts de verkoop van grond aan de orde was en dat de heer Jonker daar kennelijk geen bezwaar tegenhad, zodat het agendapunt afge handeld was. Desondanks wilde zij de stand van za ken nog wel eens uiteenzetten, zij het kort. Het kort geding tegen de familie Wortel was aangespannen om te be palen voor wiens rekening de risico': van de ontruiming kwamen. Die risi co's speelden juist in verband met de aanwezigheid van de paarden een rol. De rechter had de familie Wortel tot 12 oktober respijt gegeven, waarna die resico's geheel voor rekening van hen zouden komen. Het college had daar om besloten, zowel voor de familie Wortel als voor de familie Maat, de inbezitneming uit te stellen tot 12 ok tober. Oplossingen voorwat betreft de huis vesting had men nog achter de hand, al gingen de beide families daar niet mee accoord. De heer Van Vloten (PAK) onthield zijn stem aan het voorstel om de prin cipiële reden dat er binnenkort meer studiemateriaal kwam over het erf pacht geven van grond, waar hij een voorstander van was. De heer J. van Poppelen (KVP) be nadrukte dat de voltallige commissie grondbedrijf het college had geadvi seerd conform het voorstel. Met de verkoop van de grond ging men ver der accoord. 12. Voorstel tot het verlenen van ont heffing als bedoeld in artikel 1 van de .Zoneverordening Hinderwet" ten be hoeve van een hout- en metaalbewer kingsinrichting op/in het perceel Ba- tenburgweg 3 te Soesterberg. Conform besloten. 13. Voorstel tot het wijzigen van de begrotingen 1972 en 1973. Conform besloten. 14. Voorstel tot het wijzigen van de begrotingen 1972 en 1973. Conform besloten. 15. Voorstel tot het aangaan van een vaste geldlening met de N.V. Bank voor Nederlandsche Gemeenten. Conform besloten. 16. Voorstel tot het vaststellen van een besluit als bedoeld in artikel 21 van de Wet op de Ruimtelijke Orde ning (voorbereidingsbsluit). Conform besloten. 17. Voorstel tot het benoemen van le den van de commissie woonruimtebe- leid. Benoemd werden de raadsleden me vrouw G. Alting-Ambrosius (WD); De heer M. de Groot (BR); de heer D. Hoekstra (Pr. Chr.); de heer B. Joos ten (D '66); de heer K. Levinga (PAK) en de heer A. Smit (KVP). Namens de Stichting Samenwerking Woningbouwcorporaties te Soest heb ben in de commissie zitting de heren L. Ruitenberg, H. Muis en H. Snel. Voorzitter van de commissie is wet houder K. de Haan, terwijl mevrouw M. Drijber-Muller het secretariaat zal vervullen. HINDERWETZITTING Stank, lawaai en de gevaarlüke verkeerssituatie waren de drie voornaamste redenen van het protest dat de heren V. van Ginkel, J. H. H. Overbeek en G. C. K. Sakkers tegen het voornemen van de gemeente om garagebedrijf Stam aan het Nieuwerhoekplein een nieuwe, de gehele inrichting omvattende vergunning te verlenen. Zij hadden reeds schriftelijk geprotesteerd en zij maakten maandagmorgen van de gelegenheid gebruik hun protest mondeling toe te lichten. Daarbij liepen de gemoederen soms hoog op. Het protest van de heer Van Gin'kel, die ook namens mevrouw A. Kok-Stoutenburg sprak, betrof voor namelijk de kwalijke geur en de la waaioverlast Verder vestigde hij de aandacht op het bestaande cervituut, dat naar hij vreesde door het verlenen van de vergunning, aangevochten zou worden. Hij was wat dat laatste be treft op het verkeerde spoor, omdat, de heer J. L. van Dommelen van de gemeente hem duidelijk maakte, dat een zaak was van het privaat recht en de rechter hierin kon beslis sen. De Hinderwet had daarmee niets van doen. Dokter Overbeek's protest betrof voor namelijk het lawaai en daarnaast ves tigde hij de aandacht op de onmoge lijke verkeerssituatie. Het lawaai was vooral tijdens de zomerse avonden hinderlijk en maakte het buiten zitten niet tot een genoegen. Hij had er daarom in het algemeen bezwaar te gen dat er 's avonds gewerkt werd. Ook van de stank had hij last, zij het dan slechts bij een bepaalde windrich ting. De verkeerssituatie op het Nieu werhoekplein noemde hij onoverzich telijk en vooral voor voetgangers en fietsers bijzonder gevaarlijk. De heer Overbeek meende dat het een goede oplossing zou zijn de benzinepomp meer naar voren te verplaatsen, waar door trottoir en rijwielpaden achter de pompen omgeleid konden worden. On gelukken hadden zich nog niet voor gedaan, bijna-ongelukken echter velen. Hij wees op soortgelijke benzine stations elders langs de hoofdweg, waar een oplossing zoals hij aangaf reeds waren aangebracht De grootste problemen had de heer Sakkers. Hij woont pal tegen het be drijf aan; had zijn huis dertien jaar geleden gekocht en had dat zeker niet gedaan als hij toen geweten had dat daar een klein industrieterrein geves tigd was. 's Zomers buiten zitten was er voor hem niet meer bij en een in Utrecht gevestigde instantie Arbeids recht had hem geadviseerd een pro ces te beginnen zowel tegen de firma Stam als tegen de gemeente. Zijn huis was 20.000 gulden in waarde gedaald; zijn kinderen konden 's avonds door het vele lawaai niet slapen en hij noemde het een fabeltje dat het per soneel in de avonduren slechts aan eigen wagens sleutelde. De heer Sakkers meende dat het be drijf er helemaal weg moest; „U heeft geen last van mij en ik hoef dat toch ook niet van u te hebben", .Waarom", zo vroeg hij, „zijn de deu ren niet dicht als er gewerkt wordt" en- verder -had 'hij er bezwaar tegen dat het personeel van Stam over de muur zijn tuin inkeek. De muur moest daarom hoger worden. De heer G. Stam verweerde zich tegen de aantijgingen. Hij had al het moge lijke gedaan om de lawaaioverlast te beperken. De deuren waren altijd ge sloten alleen bij de hitte van de laat- dagen was dat ten opzichte van zijn personeel niet verantwoord ge weest. Overigens meende hij dat veel lawaai van anderen, zoals zeer luid ruchtige grasmaaimachines, hem in de schoenen geschoven werd. Aan verbe teringen had hij duizenden guldens besteed en tot de heer Sakkers zei hij: .Verkoop uw huis, ik ben koper". Wat de verkeerssituatie betrof merkte hij op dat het Nieuwerhoekplein re centelijk geheel gereconstrueerd was. Een oplossing door het verplaatsen van de benzinepomp zag hij niet zitten, ook al omdat er dan gevaarlijke toestan den zouden ontstaan voor zijn per- soneeL Hij voegde daaraan toe dat de grond voor garage en showroom zijn eigendom was, „al sinds zestig jaar". Het eindoordeel is aan b. en w. Aan de viering van het zilveren rege ringsjubileum van H. M. de Koningin op 4 september a.s. 's avonds in de R.A.I. te Amsterdam, zullen uit de provincie Utrecht ongeveer 95 perso nen deelnemen. Deze mensen verte genwoordigen diverse categoriën van de bevolking (werknemers, midden standers, bejaarden, agrariërs e.d.). In de gemeente Soest zijn door het Nationaal Comité Viering Zilveren Re geringsjubileum in overleg met de bur gemeester vier bejaarden uitgenodigd; te weten mevrouw E. Baars-Aartsen, Dorpsplein 45, Soesterberg; de heer en mevrouw A. Brugman, Molenschot, Soest en de heer G. de Lange, Verl. Talmalaan 19, Soest. GEBOREN: Margrid Joanna, dochter van F. G. Wester en B. G. M. van der Ploeg. Serge Petrus, zoon van P. J. Beerepoot en A. H. H. van Kouwen. David Josephus, zoon van J. J. de Bruyne en M. J. T. Wennink. Mar. jolijn, dochter van F. van Leeuwen en M. Blanken. Michiel Leonard, zoon van A. van 't Klooster en M. H. V. Antheunisse. Sander Conrad Cor- nelis, zoon van H. G. C. Koks en M. H. J. Otten. Michael, zoon van E. Net ten en W. Arnold. Barbara, dochter van H. Hofstee en M. J. van der Vlugt. Sandra, dochter van H R. Peters en G. A. van der Werf. Robin Pieter, zoon van P. A. Noppen en J. A. M. Boerebach. GETROUWD: Maximiliaan Jacobus Antonius Vossen en Anne Bottelberghs. Hendrikus Johannes Klijn en Dirkje Gerritje Maria Kamphorst. Marti- nus Johannes de Zeeuw en Gerarda Johanna Stalenhoef. Damianus Franciscus Maria de Keizer en Henri- ca Johanna Maria van Roomen. Eduard Oudenbroek en Frangoise Ma- rie Venema. ONDERTROUWD: Berend René Wal- hout en Wilhelmina Maria Smit. Bartus Prins en Bernardine Dönszel- mann. Johannes Hendrikus Nico- laas Westemijer en Martina Tisina Streefkerk. OVERLEDENMargarete Wilhelmine Blümer, echtgenote van F. van der Eist. Gerharda Antonia Hendriks, weduwe van W. H. Mansheijnv Cornelis Jan Erdbrink, echtgenoot van G. C. E. Maten. Willem Theodorus Frederikus van Duivenbode, weduw naar van G. van Spellen. Ballograf ballpoint „Epoca Chromé", sierlijk model met reuzenvulling. Normale prijs ƒ8,90 Openingsprijs 5,90 Erika portable schrijfmachine „De koningin der portables". Robuuste kof!erschr\jfmachine, zeer fraai model, met alles erop en eraan, in oerdegelijke draagkoffer. Normale prijs 252,50 Incl. b.t.w. KANTOORBOEKHANDEL STEENHOFFSTRAAT 13 TELEFOON 02155-10115 De politieke partijen D'66 en PPR in Soest hebben besloten gezamenlijk een nieuwe werkgroep „Gemeentepolitiek1 op te richten. Deze werkgroep zal elke maand in het openbaar gaan vergaderen in een zg. politiek café „PROEST" (Progressief Soest) waar de agenda van de gemeen teraadsvergadering wordt besproken. Terwijl ook andere gemeentelijke pro blemen en politieke zaken in een open discussie met het Soester publiek aan de orde worden gesteld. Daar woensdag 5 september een natio nale feestdag is, zal de grof-huisvuil- ophaal-dienstregeling voor de maand september gewijzigd worden. Het op halen van grof huisvuil op de eerste woensdag van september komt te vervallen. Alles schuift nu één week op. 2e woensdag van de maand september: ten noord-westen van de spoorlijn Utrecht - Baarn. 3e woensdag van de maand september: ten zuid-oosten van de spoorlijn Utrecht - Baarn. 4e woensdag van de maand september: Soesterberg. Verder hebben de democraten en radi calen een commissie benoemd om een gezamenlijk verkiezingsprogramma voo 1974 voor te bereiden. Deze politieke samenwerking zal de eigen identiteit van de beide Soester partijen niet in gevaar mogen brengen. Op 6 september a.s. zal getracht wor den ook de besturen van P.v.d.A. en P.S.P. voor deze progressieve concen tratie te interesseren. Vrijdag 31 augustus a.s. om 14.30 uur zal de eerste steenlegging plaatsvin den van het scholencomplex, bestaande uit een openbare school voor m.a.v.o. en de Van de Huchtschool voor m.a.v.oAv.o., gelegen nabij de krui sing Varenstraat/Koningsweg te Soest. Namens het gemeentebestuur zal de handeling worden verricht door de wethouder van onderwijs, drs. L. J. Dijkstra, en namens het bestuur van de Stichting Van der Huchtscholen door drs. G. A. W G. A. Plomp. Het gemeentehuis en de hulpsecretarie te Soesterberg zijn op woensdag 5 sep tember - nationale feestdag - gesloten. In een 165 bladzijden tellend boekwerk doet de dienst van gemeentewerken verslag van haar werkzaamheden in het jaar 1972. Dat waren vele werkzaam heden die uitgevoerd werden door in totaal 198 man, één man meer dan in 1972. Gemeentewerken maakte daarbij gebruik van 22 voertuigen, de plant soenendienst van 53 machines. Tezamen met de 13 brandweerwagens, de 15 wagens van het gasbedrijf en de twee ambulanceauto's verbruikten zü 57.231 liter dieselolie, 23.661 liter benzine en 4.882 liter gewone benzine. Het college van burgemeester en wethouders heeft voor het instructiebad „De Turf" een Hinderwetvergunning afgegeven en daaraan enige voorwaarden ver bonden, waardoor practisch geheel wordt tegemoet gekomen aan de bezwaren van drie omwonenden. Zo zal de electrische installatie van het bad zodanig moeten zijn dat geen storing optreedt in de radio- en tele visie-ontvangst; tussen 22.00 uur er 7.00 uur mogen geen hinderlijke of geraasmakende werkzaamheden wor den verricht als waarborg voor een ongestoorde nachtrust; een metalen aanzuigkanaal moet worden vervangen door metselwerk; er moeten buiten twee hekken worden geplaatst waar door spelende kinderen rond het bad geweerd kunnen worden en de inrich ting moet zindelijk zijn en in een goede staat van onderhoud verkeren. Bovendien zullen twee bomen worden gerooid op de Waldeck Pyrmontlaan, zodat de schoolbus niet meer op de rijbaan, maar in de parkeerhaven kan parkeren. Soest - Telefoon 12792 Soesterberg - Telefoon 03463-1587 Het door één van de bezwaarden aan gevoerde probleem van hinder door chloor- en afvoergassen wordt niet onderkend. De stank van de vrijko mende lucht is weliswaar niet geheel reukloos, doch er Is zeker geen sprake van een duidelijke overlast voor iedereen. In het besluit wordt daar over gezegd dat de afvoergassen nóch irriterend of stankveroorzakend kun nen zijn, aangezien de branders van de verwarmingsinstallatie zodanig zijn afgesteld dat een verbranding plaats vindt welke geen rook of stank ver oorzaakt. Niet ingegaan wordt op het bezwaar dat indertijd op de hinderwetaanvrage behorende tekening geen PUEM-huisje met oprit stond getekend en dat was toegezegd dat er een beplanting zou komen. Voorts wordt opgemerkt dat het be zwaar van de niet nagekomen ver plichtingen van de Stichting, met be trekking tot de afzettng van het ter rein, van privaatrechterlijke aard is en daarom geen bezwaar is welke de Hinderwet beoogt te weren. Tenslotte wordt bepaald dat aan de verleende vergunning, indien noodza kelijke, nieuwe voorwaarden kunnen worden toegevoegd In de inleiding tot het jaarverslag wordt opgemerkt dat de indruk kan ontstaan, dat het jaar 1972 een jaar was zonder hoogte- en dieptepunten; geen spectaculaire werken werden met inzet van de dienst tot stand gebracht, het aantal gereed gekomen woningen groeide wel, maar bleef beneden het gemiddelde van de laatste jaren. Toch ontstond, in het materiële vlak gezien, een grote verbetering voor het bedrijf door het in gebruik nemen van de nieuwe gemeentekwekerij en door het gereedkomen van de nieuwe stallings ruimte voor de voertuigen. Geconsta teerd wordt verder dat er een einde kwam aan de haast jaarlijks stijgende aantallen ziektegevallen onder het per soneel. Verder wordt vastgesteld dat „communicatiestoornissen" nauwelijks zijn opgetreden, wat vooral een gevolg zou zijn van de goede contacten, welke binnen het bedrijf zelf en tezamen met de overige diensten in de ge meente al lang bestonden. Verscheidene personeelsleden werden in 1972 weer in de gelegenheid gesteld door het volgen van cursussen, leer gangen en lezingen hun kennis uit te breiden of te verdiepen. In 1972 werden 283 bezoeken aan het spreekuur van de wethouder gebracht, evenals in 1971 ca 7 bezoekers per spreekuur. Woningen In het verslagjaar kwamen 227 wo ningen gereed en werden er 62 ge sloopt of buiten gebruik gesteld, waar door de netto vermeerdering slechts 165 woningen bedroeg. Het aantal bouwaanvragen bedroeg 416; de totaal bouwkosten van de verleende bouw- aanvragen beliepen een bedrag van ruim 47 miljoen gulden. In het jaar 1972 werden 15 maal werk zaamheden aan een bouwwerk stop gezet, wegens het bouwen zonder ver gunning. In 15 gevallen werd alsnog een vergunning verleend, in drie ge vallen werd gesloopt. Er werden 23 hinderwetvergunningen verleend en 18 ontheffingen van de zoneverordening Hinderwet. In het verslagjaar werd de dienst be last met het verzorgen van het onder houd aan alle woningen, van de Stich ting Samenwerking Woningbouwcor poraties. Dat waren 134 vooroorlogse woningen, 3109 na-oorlogse woningen en 417 garageboxen. Gezien het jaar lijks door het rijk beschikbaar gestel de bedrag per woning, kan aan onder houd niet meer gedaan worden dan strikt noodzakelijk is. Kleine onder houdswerkzaamheden werden de "huur der in rekening gebracht. Een uitge breide opsomming wordt gegeven van de verrichte werkzaamheden, schilder werk, glaswerk, timmerwerk, huis- nummering, metselen, stukadoorswerk, riolering loodgieter- en electriciteits- werk, gemeenschappelijke antenne installaties, liften, schoonmaken en be strijden van ongedierte. Verder het onderhoud aan de gemeentegebouwen, de scholen en gymnastieklokalen, aan het Artishockgebouw en de biblio theek, maar ook de werkzaamheden voor de verkiezingen en de „volksfees ten", aan het natuurbad en het in structiebad; enorme hoeveelheden werk, waar een kwart van het boek mee gevuld wordt. Er werd 7.203 meter riool gelegd, waardoor de totale lengte komt op 98.569 meter. In totaal werd uitgevoerd 22.239 m2 klinkerbestrating; 19.381 m2 tegelbestrating en werden 4.910 n trottoirbanden en 6.836 m opsluitban- den gesteld. De aannemers werkten daarbij tegen vastgestelde tarieven. Slechts voor 5.455 uren werd tegen uurloon gewerkt. V erkeersbord en In 1972 werden 237 stuks verkeers borden geplaatst of vervangen en 145 straatnaamborden. Tot de vervangen borden behoorden de knipperende driekantige lichtbakken bij voetgan gersoversteekplaatsen. Deze werden vervangen door vierkante lichtbakken en het was een gevolg van de wijzi ging in de verkeerswetgeving. Ook de verkeerstelapparatuur werd weer in gebruik genomen en de verwerking van de gegevens geschiedde door eigen personeel. Kwekerij De gemeentekwekerlj kweekte, kocht plantte duizenden planten o.m. 27000 afrikaantjes, 23.000 tulpen, 6000 begonia's. 5000 salvia's, 5000 blauwe druifjes, 5000 crocussen enz. De oppervlakte te onderhouden plant soenen. tuinen enz. nam met 2 ha toe tot 70,5 ha. Speciaal aandacht werd besteed aan de laanbomen en waar nodig werden bijzondere maatregelen getroffen. Kinderspeelplaatsen werden schoongemaakt en zandbakken bijge vuld. Er werden drie schooltuinen aan gelegd en een flink aantal nieuwe plantsoenen. Hockeyvelden niet aan de Noorderweg Ook het onderhoud van de sportvelden behoort tot de werkzaamheden van de plantsoenendienst. Zij worden ge maaid, gesproeid, bemest, bezand, waar nodig ingezaaid en de doelmonden werden opnieuw belegd met graszoden. De halfverharde terreinen aan de Bos straat werden regelmatig gesleept en gerold en bij droog weer gesproeid. Een van de twee velden werd door de NSF beoordeeld als behorende tot de allerbeste velden in Nederland. In het rapport staat verder ook, dat blijkens een door de NV Grontmlj in gesteld onderzoek, het terrein aan dc Noorderweg minder geschikt blijkt te zijn voor de hockeysport. De Grontmlj stelde een plan op voor de eventuele aanleg van een complex hockeyvelden met een vrij speelveld op een terrein gelegen tussen de Koninginnelaan en de Jachthuislaan. De oppervlakte aan sportvelden be droeg in 1972 circa 27 ha. Reinigingsdienst Aan het kompostbedrijf aan de Maat- weg werd in 1972 7006 ton huisvuil afgeleverd; 264 ton werd afgevoerd naar Aersfoort. De hoeveelheid afge voerd huisvuil is, ondanks het prac tisch gelijk blijven van het inwoner tal, met circa 3V* toegenomen. In totaal werd bovendien uit de wij ken 752 ton grof huisvuil afgevoerd en naar de stortgaten te Soesterberg ge bracht. Ook het straatvuil ging daar naar toe en wel 865 m3 straatvuil, 2.325 m3 plantsoenvuil, 545 m3 sloot- vuil, 210 m3 rioolslib, 1970 m3 puin. De containers aan De Schans werden 3903 maal geleegd, ten opzichte van 1971 een stijging van 38 In Soester berg, waar ook twee containers staan, werd 529 maal geleegd, een toename van 28 °/o. Eeveneens werden gedurende korte tijd na het gereedkomen van nieuw bouwwoningen, zoals in de wijk Klaar water en bij de woningbouwvereniging St. Joseph te Soesterberg, een con tainer geplaatst, dienende voor ver- huisemballage. 19 volle containers wer den vervoerd. Voor het schoonvegen van de wegen was de grote veegmachine 1067 uren en de kleine veegmachine 728 uren in bedrijf. Zeven man veegden op die plaatsen waar de machines niet kon den komen. Er werden in het verslagjaar nog 2.279 beerputten geledigd; voor dat doel was de speciale auto 1600 uren in bedrijf en de kolkzuiger 444 uren. Voor de gladheidsbestrijding werd slechts 92 ton wegenzout verbruikt. De weersomstandigheden waren ons bij zonder wel gezind. De rattenbestrijding vond plaats op 23 objecten; verbruikt werd 150 kg haver, vermengd met 7 kg cumarine. Waterzuivering Door de Stichting Bedrijfsonderzoek Afvalwaterzuiveringsinstallaties te Leersum werd in 1972 viermaal het effluent van de installatie onderzocht. De rapporten zeggen: „De zuiverings- technische werking van de installatie was bevredigend. Het slib was niet al tijd in voldoende mate uitgegist. Kleur en geur van het slib waren goed. De installatie wordt goed onderhouden". De rioolwaterzuiveringsinstallatie te Soesterberg verpompte 422.030 m3 water; het rioolgemaal aan de Dorre- steinweg 885.000 m3 en het gemaal aan de Sterrenbergweg te Soesterberg 45.180 m3.

Soester Courant | 1973 | | pagina 3