Lada 1500 S een luxueuze en bijzonder sportieve auto Russisch en Chinees vermaan aan Europa Meer giftig spul ingeleverd dan verwacht werd Het oog gericht op het onbegrip van Nixon AAN DE POMP NOG MEER KLEINZIELIGHEID Ruit stuk geschoten Auto-papieren gestolen VERV0ERST0RM Afscheidsreceptie Pater Hassing Wildexcursie van de Natuurwaeht Nieuwe serie poppenkastvoorstellingen in het Artishockgebouw Ronald de Zeeuw neemt zondagmiddagtheater voor zijn rekening Trouwcirculaires trouwkaarten Drukkerij Smit Prijs onder de tien mille „Schoonmaakactie" verloopt goed Soester Courant van donderdag 30 augustus 1973 Zeer veel Amerikanen zouden maar al le graag al zijn van de hele Waterga- te-affaire. die nu al maanden het po- lilieke leven vergiftigt met onthullin gen over onappetijtelijke voorvallen in de hoogste regeringskringen. Daarop heeft president Nixon kenne lijk ook zijn rede afgestemd, waarin hij de natie opriep hel verleden liever het verleden te laten en te gaan wer ken aan wat werkelijk van belang is voor de V.S. Alleen, de hoop die was gewekt dat de president ook een richting zou wijzen waardoor men met ere van de onver kwikkelijke affaire af zou kunnen ko men, die vervulde Nixon niet. Zelfs zijn vriend senator Goldwater, die men toch niet van linkse sympa thieën kan verdenken, betreurde dat hij niets nieuws had te zeggen. Alleen een oproep om de ongerechtig heden maar onder het tapijt te vegen lijkt niet de oplossing. Dat is wat Nixon aanbeveelt, waarbij hij het voortdurend heeft over een betreurens waardige gebeurtenis die voorkwam uit te ver doorgevoerde ijver en plichts besef. Het lijkt er veel op dat de president ook werkelijk meent dat het alleen maar gaat om de inbraak in het Wa- tergate-gebouw en de daarop gevolgde poging om de zaak te bemantelen. En in het bijzonder nog om hoeveel hij ervan wist en wanneer. Als het meer niet was, dan zou de verantwoordelijke man ontslagen en vervolgd zijn, de president zou hebben kunnen erken nen dat hij even niet alert genoeg is geweest ten aanzien van wat zijn staf bekokstoofde en men had de zaak ver der best kunnen vergeten. Maar die aspekten zijn intussen lang niet meer de belangrijkste, hoe graag men ook antwoord wenst op de laatste vragen. Veel angstwekkender is dat gebleken is dat juist in het Witte Huis zich een mentaliteit was gaan ontwik kelen die ervan uitging dat wetten al leen maar waren om de domme bur gers in het gareel te houden, maar niet om mensen met macht in te to- men. Typerend was hierbij bijvoorbeeld dat Nixons rechterhand Ehrlichman ge vraagd werd of hij in zijn opvatting, dat het doel de middelen heiligde, ook zover wilde gaan om moord gepast te vinden - een vraag waarop hij zelfs niet in staat was resoluut nee te ant woorden. Dat is kenmerkend voor de sfeer van boven de wetten en boven de moraal te staan. Watergate was daarvan alleen maar een symptoom en echte last heeft nie mand ervan gehad, zou niemand er ook van gehad hebben als de inbraak niet zo jammerlijk was mislukt. Dit symptoom is onbelangrijk, het principe dat ten grondstag ligt aan deze en dergelijke handelingen is wel belang rijk. Het minachten van wet en moraal door mensen die ook de macht hebben dit te doen is niet minder dan burgers van hun rechten beroven. Dit - het benauwendste - aspekt van de zaak wenst de president eenvoudig niet te zien of te erkennen. En als hij zich dan al niet wenste te begeven in dit mentaliteitsproces dat onder zijn verantwoordelijkheid is ont wikkeld in het Witte Huis, dan had hij nog ten aanzien van het onderdeel Watergate-inbraak en -bemanteling iets definitiefs kunnen zeggen. Bijvoorbeeld waarom hij niet reageer de op een waarschuwing, drie weken na de inbraak, van Patrick Gray, toch niet een loopjongen van de slager, maar het fungerend hoofd van de fe- derlae recherche FBI. En waarom hij deze man, toen hem al bekend was dat hij belangrijke stukken die Witte- Huisfiguren konden belasten had ver brand, ondanks dit niet geringe plichts verzuim toch aanbeval voor het direk- teurschap van die FBI. Als op deze en dergelijke vragen geen antwoord komt, moet de Amerikaan dan niet denken dat het antwoord zo belastend is, dat de president er niet mee voor de draad durf te komen? KANTMAN. Het kabinet Den Uyl heeft de eerste stap gezet op de weg naar verdere lastenverhoging. Verschillende bewinds lieden hebben in de laatste weken al onverantwoorde uitspraken gedaan over verhoging van de direkte belastin gen. Zo kwamen drs. Gruyters en de heer Schaefer met gedachten over de afschaffing van rente-aftrek bij het opnemen van gelden bij de aankoop van een huis. Ook is er al sprake ge weest van het optrekken van de huur waarde van het eigen huis door de fiskus. Al deze opgeworpen bclastingballetjes zijn met geweldige kritiek naar het regeringskasteel teruggeworpen. Nu zit de volksvertegenwoordiging met een fiskale benzinebon opgescheept. De re gering zal er aan meewerken dat de benzineprijs na 1 augustus met 8 cent zal zijn gestegen. De helft van de stij ging vloeit in de schatkst via een ac cijnsverhoging. Die zal 75 miljoen gul den moeten opbrengen. Met dit geld wil het kabinet o.m. de alsnog verlaag de pensioenpremie van ambtenaren fi nancieren, een extra huursubsidie mo gelijk maken, nog eens 13 miljoen aa* ontwikkelingshulp besteden en liefst 24 miljoen extra besteden aan diverse posten voor kuituur, rekreatie en maat schappelijk werk. Ook de verminderde heffing van kol- legeld kost de regering 25 miljoen gulden. De studenten die straks per auto naar de kolleges rijden, betalen langs de weg nog een deel van het geld dat zij op de barrikaden van het protest hebben teruggewonnen. De besteding van dit extra benzine- geld kritisch beziend, moet het ons van het hart dat verschillende van de nu aanvaarde lasten overbodig zouden zijn wanneer in het progressieve ver kiezingsprogramma niet zulke royale beloften waren gedaan. Onze begro tingspositie duldt noch uitbreiding van de ontwikkelingshulp, noch hogere sub sidie voor rekreatie en kuituur. Zo zien wij dat politici zich in het zadel helpen met beloften die zij hun kie zers zelf laten betalen. Het is met na me de kleine man die het grootste deel van deze nieuwe indirekte last straks moet betalen. Via de benzine pomp wordt hij straks leeggezogen. Betweterij en muggenzifterij zijn heb belijkheden die helaas door vele Ne derlanders bedreven worden. Meestal heeft het een politieke achtergrond. Vooral parlementariërs zijn er dan ook sterk in. Nu heeft zo'n iemand - laten we naam en funktie maar bui ten beschouwing laten, om de man niet meer eer te geven dan hij waard is - gesteld, dat het eigelijk niet juist zou zijn als ook prinses Irene met haar (Spaanse) echtgenoot aanwezig zou zijn tijdens de ontmoeting tussen de koningin en haar Huis en de volks vertegenwoordigers uit parlement, sta ten en raden, te houden op 6 septem ber ter gelegenheid van het regerings jubileum van de koningin. Want, zegt de parlementariër, prinses Irene heeft door haar huwelijk geen staatsrech telijke status meer in Nederland. Zo'n muggenzifterij is bepaald niet de aangewezen manier om een prettige sfeer te scheppen bij een feestelijke en wellicht ook nuttige ontmoeting tussen een jubilaresse en degenen die haar willen feliciteren en huldigen. Ieder die enig jubileum viert, in welke funk tie dan ook, wil uiteraard graag dat ook zijn of haar kinderen daarbij aan wezig zijn. Dat is een volkomen na tuurlijke en altijd gerespekteerde zaak. Zouden we dat recht en dat plezier de koningin moeten ontzeggen, vanwege een wat gezochte staatsrechtelijke haarkloverij? Zelfs het opperen van dit bezwaar moet voor de koningin het mogelijke plezier in de ontmoeting reeds vergallen. Het zal heel begrijpe lijk en vanzelfsprekend zijn als zij gaat stellen: mèt al mijn vier dochters en hun echtgenoten of helemaal niet. Zeker koningin Juliana is niet iemand die tegenstellingen wil opwerpen, in tegendeel, die steeds wil afzwakken of helpen ofheffen. Dat haar nu ontzegd zou worden dat én van haar dochters uitgesloten zou worden van een be langrijk onderdeel van haar jubileum viering, moet haar als moeder èn als landsvrouwe diep treffen. De staatsrechtelijke gedachte er ach ter mag nog zo zuiver zijn, geen op recht met de koningin en haar Huis meelevende persoon zou ei" zich aan ergeren als ook prinses Irene bij de gearrangeerde ontmoeting aanwezig is. Wie dit „nietige" bezwaar wel voelt, toont daarmee een kleinzieligheid die wel zeer ongepast aandoet. Onze natio nale trots zou zich tegen zo'n formele maar onmenselijke en zielige gedachte moeten verzetten en er schouderopha lend aan voorbij moeten gaan. Maar neen, de regering moet er zich mee bemoeien, de minister-president er met de jubilerende koningin over praten, er misschien een „zachte" oplossing voor aan de hand doen. Het opperen van de idee getuigt van een politieke mentaliteit waaraan alle menselijk ge voel ontbreekt en die wij daarom ver werpen en afkeuren. De viering van het jubileum van ko ningin Juliana heeft helaas tot vele politieke verwikkelingen geleid. Hoofd zakelijk ontstaan uit en gevoed door een betrekkelijk kleine minderheid, die in haar de verpersoonlijking van „het gezag" ziet en tegen dat gezag oppo neert om een andere maatschappij te vestigen. En die minderheid behoort tot de achterban van een deel van de huidige regering. Dit kabinet wringt zich dan ook in allerlei bochten om twee heren tegelijk te dienen. De viering van het rege ringsjubileum kon men om de meer derheid niet nalaten, maar terwille van de minderheid is er van alles aan gedaan om de viering en niet al te op merkelijk tintje te geven, althans niet voor zover het kabinet tot de uitvoe ring moest meewerken. Van een nationale zelfbewustheid is bij deze jubileumviering dan ook nau welijks sprake. En het deel van ons volk dat de huldiging van ons staats hoofd tot een zo gering mogelijke uiting wil zien gebracht, krijgt daarbij, uit partij-politieke overwegingen, meer zijn zin dan de overgrote meerderheid. Maar bij de feestelijkheden in de dor pen, stadjes en steden zal vermoedelijk meer oprechte vreugde over het jubi leum van onze - koningin getoond wor den dan waartoe de heren van het Binnenhof bereid en in staat zijn. •T. van D., wonende aan de Ferd. Suycklaan, deed bij de politie aangifte van het stukschieten van een ruit in zijn woning. Vermoedelijk sneuvelde de ruit door een kogeltje uit een wind buks. De politie stelt een onderzoek in. Uit de auto van de heer P. L. de H., die geparkeerd stond op de Den Bliek laan nabij de Bosstraat, werden het kentekenbewijs van de wagen, het rij bewijs en verzekeringspapieren gesto len. De vreedzamere stemming, die dankzij langdurige ontspanningspolitiek in Europa vooral in het westen met blijd schap is gegroet, heeft ook kanten die met name in het oosten niet zo juichend worden bekeken. In dit opzicht is het interessant wat de Russische dissident Sacharow en de Chinese premier Tsjoo En-lai toe vallig tezelfdertijd te* berde brachten. Sacharow is een eminent geleerde, die het bij de Sowjet-autoriteiten al lang verkorven heeft door aan te dringen op meer demokratische, of zo men wil meer Dubcek-achtige toestanden. Hij beroept zich daarbij onder andere op de inhoud van de Russische grond wet, waarvan deze overheid de inhoud iets enger interpreteert dan Sacharow en een groep verwante zielen. De procureur-generaal in Moskou had Sacharow gewaarschuwd vooral het kontakt met buitenlandes na te laten als hij niet in de cel wenste te belan den of in een gekkenhuis, waar de laatste jaren eveneens nogal wat te zelfstandig denkenden zijn opgeborgen. Het getuigt wel van grote moed om dan, zoals Sacharow deed, buitenland se journalisten uit te nodigen. Die hij voorhield dat parallel met de ontspan ning - zeg maar de betere betrekkin gen tussen Washington en Moskou - het bestrijden van de binnenlandse andersdenkenden in de Sowjet-Unie feller is geworden. De redenen hier voor zijn wel te begrijpen. Door de ontspanning kan de Russische partij- en regeringsleiding moeilijk meer de VS als de verschrikkelijke kapitalistische boeman afschilderen, waarmee tot dusver de massa werd afgeschrikt. Bovendien is een gevolg van de ont spanningspolitiek - 'mede een reden ervoor zelfs - dat de kommerciële kon takten tussen Rusland en de atlanti- sche wereld Intenser worden, waarbij uiteraard ook persoonlijke kontakten komen. En Brezjnew en de zijnen heb ben niet de minste lust de Russische intelligentsia te zeer te laten besmet ten" met westerse ideeën over per soonlijke vrijheid en dergelijke begrip pen, die wel in de Sowj et-grondwet, maar niet in de Sowjet-praktijk gel den. Chinese angst. Vandaar dat Sacharow het westen maant voorzichtig te zijn op Europese veiligheidskonferenties e.d. om in vreugde over ontspanning te vergeten dat men daardoor het regime waarmee men vriendschappelijker wordt tevens harder maakt. Een hardheid die het op zijn beurt weer niet makkelijker maakt het hele maal te vertrouwen. Wat de Chinese premier Tsjoe En-lai aan Nederlandse parlementariërs voor hield is natuurlijk niet nieuw. China voelt zich bedreigd aan alle kansen. In de eerste plaats door de Sowjet- Unie, maar bovendien door de Ameri kaans-Japanse kracht in het oosten en zelfs een beetje door India in het zui den. En niets kan in Peking groter wantrouwen zaaien als de toenadering tussen de twee voornaamste ideologi sche tegenstanders, die maar weinig nodig hebben om ook vijanden te wor den: Washington en Moskou samen te gen Peking. Die mogelijkheid ligt niet zo erg voor de hand, maar kan niet uitgesloten worden. Het is duidelijk dat Peking Moskou ervan verdenkt vooral ontspanning in Europa te wensen om de handen hele maal vrij te hebben aan de andere grens van het Sowjet-rijk: die met China. Hoe hoog dit de Chinezen zit, blijkt wel uit het ongebruikelijke van Tsjou's rede: parlementaire visites worden doorgaans onthaald op vredelievende beleefdheden en nietszeggende vriend7 schapsverklaringen, zelden op hartige politieke uitspraken, En zowel Sacharow als Tsjou hebben natuurlijk wel een grote mate van gelijk Het kan verkieslijk zijn om de besto maatjes te zijn met de Russen en zo ontspannen mogelijk met hen te leven in die ene wereld. Maar belust heid op dit aspekt van onderhandelin gen mag de ogen niet sluiten voor de konsekwenties van andere aard, die konsessies aan Moskou ook met zich brengen. Reeds jarenlang bestaat er tussen de bondsrepubliek West-Duitsland en Ne derland een ernstig konflikt over het goederenvervoer op de weg. Dat wordt voor een groot deel door Nederlanders verzorgd, die zich ontpopt hebben als de vrachtvaarders van Europa. Onze centrale ligging aan de „poort van Europa" is daar niet vreemd aan. Van 1970 tot 1972 nam dat verkeer toe van 67 miljoen tot 74 miljoen ton en naarmate de vaart erin zit gaat de groei sneller. Dit jaar verwachten on ze vervoerders een groei van 15 Binnen de E.E.G. mogen de mensen vrij werken waar zij willen. Zodra de Nederlanders goederen willen ver voeren naar West-Duitsland moeten zij eerst een vergunning vragen aan de westduitse minister van verkeer. Deze laatste kontingenteert het aan tal vergunningen om daarmee west duitse vervoerders te steunen en de spoorwegen. Ook de havens van Ham burg en Bremen moeten voordeel on dervinden van deze vervoersrem voor Nederlanders, uiteraard ten koste van Rotterdam. Wij komen tot 1 oktober nog 40.000 vergunningen tekort, nadat minister Westerterp er al 35.000 extra had los gebrand. De bewindsman weigert nu verder te bedelen bij de Duitsers. Dat moet hij beslist ook niet doen. Hij zal ook niet zover gaan, vermoeden wij, om de Duitsers erop te wijzen dat zij gedurende de jaren 1940-1945 maar al te graag vervoersvergunningen naar „die Heimat" verstrekten. Om te beginnen zou onze regering vergunningen kunnen opeisen voor transport naar landen die in oost-Eu ropa of op de Balka liggen. Dan gaat het niet om goederen voor Duitsland. Daarnaast zou de regering ook voor de Westduitsers enige beperkende regels kunnen vinden om ze iets soepeler te stemmen. De minister hoeft beslist niet te bedelen bij dit volk, dat ons nog genoeg verschuldigd is. Hij zou echter kunnen beseffen dat wij altijd de kam pioenen voor meer europese ekono- mische eenheid zijn geweest en dat de „liefde" daarbij meestal van deze kant is gekomen. Zonder te bedelen kan de minister de trom roeren van protest en veel toe spraken houden die de Duitsers onder druk zetten. Voorts kan Brussel als forum dienen om de Duitse praktijken aan de kaak te stellen. Zondag a.s. zal tijdens een reeeptie, welke in het gebouw „De Rank" aan de Soesterbergsestraat gehouden wordt, afscheid genomen worden van pater J. H. J. Hassing. Pater Hassing, oud-missionaris uit Ghana, kwam ruim vijf jaar geleden naar Soest met als standplaats de pa rochie van Soest-Zuid. Een groot deel van zyn werkterrein lag in het zieken huis Zonnegloren, waardoor de pater in Soest een grote bekendheid kreeg. In verband met zijn gezondheid ver trekt hij naar het Limburgse Meers- sen waar hij zijn intrek neemt in een bejaardenhuis. Zondagmorgen om half tien celebreert pater Hassing de hoogmis, daarbij ge assisteerd door de pastoor van de pa rochie. Het koor zingt de Missa Brevis van Mozart. De receptie begint 's middags om 14.30 uur; eerst het officiële gedeelte, waar voor een beperkt aantal sprekers is uitgenodigd. Dan zal hem het geschenk van de parochie, een kleuren-t.v. wor den aangeboden. Om circa 15.30 uur begint het in-officiële gedeelte, waar van ongetwijfeld velen gebruik zullen maken om afscheid te nemen van deze bijzonder sympathieke pater. De Natuurbeschermingswacht „Eem- land" organiseert op zaterdag 8 sep tember a.s. voor haar leden een grof- wild-excursie door de Koninklijke Houtvesterijen bij Apeldoorn. Per bus zal 's middags om ca. 3.00 uur worden vertrokken vanaf Baarn-Soest. Nadat ter plaatse een gids zich bij het gezelschap zal hebben gevoegd, wordt een rit van 2Vs uur dwars door de, anders niet-toegankelijke rustgebieden van het wild gemaakt. Men hoopt er de in de Koninklijke Houtvesterijen voorkomende wildsoorten, als edel hert, reewild, moeflons en wilde zwij nen, vanuit de bus rustig te kunnen observeren. Na afloop wordt, alvorens terug te keren, een kop koffie gedronken in de omgeving. Men verwacht om uiter lijk 20.30 uur in Soest-Baarn terug te zijn. Daar nog plaatsen in de bus beschik baar zijn, kunnen enkele nietleden aan de excursie deelnemen. Inlichtingen bij het secretariaat. Tel. 02155-15693. Vanaf zondagmiddag 2 september a.s. is er weer poppenkast in het Artishock gebouw aan de Steenhoffstraat; elke zondagmiddag om drie uur voor kinder tjes van alle leeftijden. Ronald en Gemma de Zeeuw, een be kend Soester duo, spelen voorlopig twee Jan Klaassen-spelen; één voor- en één na de pauze. Het laatste stuk is getiteld: „Jan Klaassen en het nieuwe huis van de burgemeester" of „Hoe Jan Klaassen trompetter werd in het leger van de Prins". Dit stuk werd geschreven door de eveneens in Soest niet onbekende Jan Visser. Ronald De Zeeuw, die in januari 1972 optrad in het Artishockgebouw, gaat voortaan geheel zelfstandig het zon dagmiddagtheater voor kinderen run nen. Vanaf september '73 tot en met april '74. Regelmatig zal hij gastartis- ten en collega-poppenkastspelers uit' nodigen om het programma afwisse lend en gevarieerd te houden. Om die redenen zal er ook af en toe een ac tueel poppenkastspel voor hem ge schreven worden, echter wel bestemd voor kleine kinderen. Als extra attractie zal er elke zondag speciaal aandacht besteed worden aan jarigen. Verder zal De Zeeuw probe ren de kinderen creatief aan 't werk te zetten, thuis. Groepen kinderen van kindertehuizen e.d. krijgen reductie op de toegangsprijs. Telefonisch plaatsbespreken kan 's mid dags en 's avonds geschieden onder nummer 18599. en Van Weedestraat 29 - Soest Telefoon 02155-14152 De gigantische nieuwe Russische autofabriek die in Togliattigrad is verrezen, gaat het modeljaar 1974 in met een extra luxueuze en bijzonder sportieve auto, de LADA 1500-S. Uitgangspunt voor de nieuwe 1500-S was uiteraard het koetswerk van de 1200, dat op zijn beurt weer was afgeleid van een Fiatproduct. De Russische con structeurs ontwikkelden echter een eigen motor en versterkten, met het oog op de uitzonderlijke zware Russische gebruiksomstandigheden, het onderstel en het koetswerk. Op vele plaatsen werd dikker plaatstaal gebruikt; de dakstijlen, het dak zelf, de zijpanelen en de dorpels werden versterkt en er werden veiligheids-deursloten en verzonken portierhandels aangebracht. Naast de 1200 werd de 1200 Station car in productie genomen en nu is dan de serie compleet met een aan allo kanten superieure uitvoering, de Lade 1500-S. Dit nieuwe model demonstreert op nieuw dat de Russische constructeurs niet bang waren een eigen weg te gaan. Er is voortgeborduurd op de 1200-motor terwijl bijvoorbeeld ook het dashboard, het visitekaartje van auto's van deze opzet, een compleet eigen ontwerp is. Het verzwaarde koetswerk bleef ge handhaafd. Hij kreeg echter een eigen, afwijkende grille met dubbele koplam pen. De grille werd iets schuin voor over hellend gepaatst en in combinatie met de wat langere motorkap bezorgt dat de 1500-S een eigen silhouet. Chroomstrips langs de flanken en rond de wielkasten plus ventilatieroosters in de achter-zijpanelen completeren het beeld van een royale automobiel. De fraaie carrosserie heeft nog enkele opmerkelijke' wijzigingen. In de eerste plaats een opmerkelijk ruime koffer bak; vervolgens waarschüwingslamp- jes in de achterste zijkanten van de vóórportieren, die felrood gaan bran den, ter alarmmering van het achter op komende verkeer, als de portieren worden geopend. En dan extra veilig heidsvoorzieningen zoals „gelaagd" glas, dat niet blind kan slaan als er een steen tegen aan vliegt. Dergelijke voorruiten worden in Nederland alleen gebruikt bij Mercedes, Saab, Volvo en nu ook bij Lada. Ook het interieur is radikaal ver nieuwd; voorin twee flink geprofileer de stoelen, evenals de achterbank, in het midden met stofbekleding en stro ken kunstleder langs de zijkanten. De leuningen zijn volledig verstelbaar; verder een moquette tapijt op de vloer, smaakvolle bekleding tegen de portie ren, comfortabele lange armleuningen bij alle zitplaatsen en handige hand grepen tegen het dak. Het instrumentarium is bijzonder compleet; vóór het stuur een grote toerenteller en een even grote snel heidsmeter, met dag- en totaalteller. Dan drie kleinere meters voor benzine, watertemperatuur en oliedruk en een electrische klok met secondewijzer. Dan een hele batterij verklikkertjes, benzine, oliedruk, laadstroom, hand rem, choke, remolie, stadslicht, groot- licht en richting. Technische gegevens De motor, 1451 cc viercilinder kopklep, heeft een gesloten koelsysteem, een ge sloten carterventilatie en full-flow oliefilter bovenliggende lokkenas met nastelbare dubbele ketting, 5-voudige gelagerde krukas. De carburateur kreeg een extra ruim bemeten luchtfilter met een geluid demper. Voor de electriciteitsvoorzie- ning wordt gezorgd door een 500 Watts, 12 Volt, alternator. Met het oog op koude nachten kreeg de motor een 1,3 kw startmotor en een 55 ah accu. De uitlaatdemper is van roestvrij staal. De 1500-S heeft een onafhankelijke voorwielophanging en een zeer zorg vuldig gelokaliseerde starre achteras, aan vier dragers. Verder vóór en ach ter een stabilisator; rondom schroef- veren en telescopische schokbrekers. Standaard wordt de auto op 165-13 radiaalbanden geleverd. Vóór heeft de wagen schijfremmen, achter trommelremmende circuits zijn gescheiden. Het remsysteem is voor zien van een vacuum rembekrachti- ging en een remkrachtverdeler zorgt ervoor dat de achterremmen niet kun nen blokkeren. De handrem is vorst bestendig. De wagen biedt ruimte aan vijf per sonen en heeft een uitzonderlijk goede verwarmingsinstallatie; bij een buiten temperatuur van -25° C is het binnen nog -f- 25 Een binnenspiegel met anti-verblin dingsstand, twee zonnekleppen, kaar tentassen in de voorportieren, asbakjes in de achterdeuren en op het dash board, veiligheidsgordels bij de voor zitting en bevestigingspunten voor gor dels achterin, en intervalschakelaar op de ruitewïssers, draaibare uitblaasroos- ters en ventilatie en verwarming, en nog een aantal accessoires vervolma ken het interieur. Bij de uitrusting behoort een extra grote tas met gereedschap met o.a. een bandenpomp, spanningsmeter, di verse gereedschappen en een looplamp met opgerold snoer. Het gewicht is 965 kg, toegestaan ca ravangewicht 860 kg, de langte 4,116 meter, de breedte 1,625 meter en de hoogte 1,440 meter. De tankinhoud 39 liter, de draaicirkel 10,4 meter en de topsnelheid 155 km/uur. De importeur, Gremi Auto-import, heeft kans gezien de prijs van de 1500-S onder de tien mille te houden (9750 gulden incl. BTW), waardoor de nieuwe Lada in zijn prijsklasse een uitzonderlijke aanbieding is geworden. Zijn combinatie van ruimte, motorïn- houd en -vermogen, uitrusting en luxe wordt in zgn prijsklasse door geen ander geëvenaard. Deze uitzonderlijk nieuwe Russische auto staat in Soest in de showroom van Garagebedrijf J. W. Huigen, Pias- weg 25. B(j de gemeentekwekerij aan de Molenstraat zijn aanzienlijk meer restanten bestrijdingsmiddelen ingeleverd dan men verwachtte. En niet alleen door land bouwers, loonspuiters, tuinders, mensen die beroepshalve veel met dergelijk materiaal omgaan en in voorraad hebben, maar ook door particulieren, in woners die hun medicijnkastje eens nagekeken hebben. De heer J G. Tolboom van de plant soenendienst, die deze week met de inzameling belast is, is er min of meer verbaasd over. In de speciale opslag ruimte bij de kwekerij zijn inmiddels acht emmers van 50 liter met de ge vaarlijke spullen gevuld. Het is een eenmalige aktie, die met 31 augustus loopt en waaraan voor de inleveraar geen kosten zijn verbonden Ingeleverd moeten worden in de eerste plaats restanten van mid delen die niet meer worden gebruikt en in de tweede plaats restanten en voorraden van middelen die niet meer mogen worden gebruikt en die men zelfs niet meer in bezit mag hebben, zoals DDT en endrin bevattende mid delen. Verder middelen op basis van dieldrin heptachloor, hexachloor en chloordaan. Ook kwikhoudende midde- delen, die overigens afzonderlijk ver pakt ingeleverd moeten worden. Alles moet zoveel mogelijk in de originele verpakking gelaten worden en daarna verpakt in een stevige plas tic zak, kwik uiteraard apart. Bijzonder tevreden is men, dat ook kleine tot zeer kleine hoeveelheden j bracht worden. Het is altijd de moeite van het brengen waard en. zoals men er thans over denkt, veel beter dan wegspoelen door het toilet. Tot en met vrijdag a.s. kan men van 9.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 16.00 uur bij de kwekerij terecht, waar men blij zal zijn als „de vieze troep" door de provincie weggehaald is. „Doe het gif de deur uit". Folo: De heer Tolboom in zijn giftig magazjjn. Snelle en correcte levering en tot in depuntjes verzorgd I Uitgebreide collectie klassiek en modern.

Soester Courant | 1973 | | pagina 11