koningin julianA 25 jaar smtshoopo feest voor AtLemAAL... AUTOCROSS m Nationaal geschenk regeringsjubileum H. M, de Koningin SOESTER COURANT VOLGENDE WEEK OP VRIJDAG jf-eeótprocjramma voor 5 óeptember 5 SEPTEMBER A.S. 13.00 UUR HOOIWEG - ZIE PIJLEN Entree f4.- kinderen f2.- Parkeren bij het circuit Donderdag 30 augustus 1973 52e jaargang no. 1 UitgaveDrukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29, Soest Tel. 14152' - Postgiro 126156 In heel Soest en Soesterberg staan bussen voor uw bijdrage Zaterdag Cantate in Domkerk I.v.in. regeringsjubileum II.>1. de Koningin Medeburgers van Soest Til'. J. Af. C'orver-vaii Haaften WOENSDAG 5 SEPTEMBER 1973 VRIJDAG 7 SEPTEMBER 1973 SOESTER S COURANT Abonnement per kwartaal 4,75. Buiten Soest per kwartaal 9, VerschUnt Iedere donderdag Het koningschap moge dan in de afgelopen 25 jaar veel van zijn romantiek en statig aureool hebben verloren, nochtans is de band die het Huis van Oranje aan het Nederlandse volk verbindt even hecht als een kwart eeuw geleden. Dat is in de eerste plaats de grote verdienste van koningin Juliana, die In de afgelopen 25 jaar haar taak als staatshoofd met grote wijsheid heeft vervuld en steeds veel begrip heeft getoond voor de ingrijpende veranderingen, die zich ook in de Nederlandse samenleving hebben voltrokken. Tijdens haar ambtsperiode zijn de laatste resten van het mytisch koningschap, dat ver van het gewone volk staat, verdwenen. Juliana is in alle opzichten een modern vorstin, niet alleen in de vervulling van haar staatstaak, maar ook In haar onbevangen kontakten met alle geledingen van het Nederlandse volk. Het konstitutionele koningschap ls diep geworteld in de Nederlandse sa- meleving. Het Huis van Oranje is nog even geliefd als 25 jaar geleden, toen Juliana na een officiële inhuldiging in de Nieuwe Kerk te Amsterdam haar moeder, de onvergetelijke Wilhelmina, opvolgde. Tijdens deze inhuldiging sprak de pas gekroonde vorstig over „de grote lief de, waarmee ons volk mij tegemoet treedt", een liefde die haar, naar zij hoopte, ook „in tijden van tegenspoed en verdriet", deelachtig zou worden. Hét Nederlandse volk heeft deze hoop, dachten wij, zeker niet beschaamd. Allerlei komplikaties, verwikkelingen en pijnlijke gebeurtenissen, die de af gelopen 25 jaren de gemoederen in be weging hebben gebracht, hebben niet kunnen verhinderen, dat het overgrote deel van ons volk niet alleen de mo narchale staatsvorm is blijven prefe reren, maar ook emotioneel sterk aan het Oranjehuis gebonden is gebleven. Het leven en de regeerperiode van onze vorstin een tijdsgewricht, dat zonder meer als één der meest tur bulente episoden uit de wereldgeschie denis kan worden gekenschetst. Toen Juliana op 30 april 1909 in het Paleis Noordeinde te Den Haag het le venslicht aanschouwde, heerste er in Nederland nijpende werkloosheid en honger onder grote groepen van de bevolking. Vijf jaar later breekt de eerste we reldoorlog uit, vier jaar later wordt het koningshuis bijna slachtoffer van een staatsgreep van Troelstra c.s., daarna volgen enkele ernstige ekonomische krises, bijvoorbeeld die van de dertiger jaren, in 1940 moet het koninklijk ge zin uitwijken voor de Duitse Nazi's in 1949 verliezen we Indonesië, daarna komen de verwikkelingen rondom de huwelijken van prinses Irene en prin ses Beatrix. Kortom, de tijden van te genspoed en verdriet, waarover de vorstin tijdens haar inhuldiging repte, hebben wel degelijk een stempel op haal leven gedrukt. Hoogtepunten Gelukkig heeft het leven van onze vorstin ook een groot aantal hoogte punten gekend. Tot die hoogtepunten rekent zij ongetwijfeld ook zelf de tijd, dat zij in Leiden rechten studeerde, een studie die in 1927 begon en in 1930 werd afgesloten. Een tweede mijlpaal in haar leven is haar huwelijk met prins Bernhard van Lippe Biesterfeld. Na de officiële ver loving in september 1936 wordt op 7 januari 1937 het jonge paar in de Haagse St. Jacobskerk in de echt ver bonden. Nieuw geluk werd juliana in 1938 deelachtig, toen zij het leven schonk aan een dochter, prinses Beatrix. An derhalf jaar later schenkt zij het leven aan een tweede dochter, prinses Irene. Deze naam was symbolisch. Het prin selijk paar wilde hiermee hun verlan gen naar vrede tot uiting brengen. Maar kort daarna breekt de tweede wereldoorlog uit. Tien mei 1940 vallen de Duitse legioe nen Nederland binnen en het konink lijk gezin moet vluchten naar het bui- tenland. Juliana en Bernhard wijken uit naar het Canadese Ottawa, waar in 1943 prinses Margriet wordt gebo ren. Vijf jaar lang leeft het koninklijk ge zin gescheiden van het volk, dat haar zo dierbaar is. Pas in mei 1945 kan Juliana met haar moeder de bevrijde zuidelijke provincies bezoeken, 2 au gustus van hetzelfde jaar volgt de de finitieve terugreis naar Nederland. Verwikkelingen Wanneer in september 1948 Juliana tot staatshoofd wordt gekroond, zit Neder land midden in de internationale ver wikkelingen. In Nederlands-Indië, het grote koloniale gebied in de Oost, is de onafhankelijkheidsbeweging aan de winnende hand. Eén van de eerste belangrijke rege ringsdaden van onze vorstin speelt zich op 27 december 1949 af, wanneer zij in de Burgerzaal van het paleis op de Dam de z.g. souvereiniteitsoverdracht tekent. Indonesië houdt op Nederlands gebied te zijn. Grote beroering wekt in 1964 de ver loving van prinses Irene met de Spaan se prins Hugh Charles, leider van de Carlistenbeweging. De emoties rond de overgang van de prinses naar het r.k. geloof, verhogen de tragiek van de gebeurtenissen. De koningin wordt nu op pijnlijke wijze gekonfronteerd met haar dubbele rol, die van staatshoofd en die van moeder. En na een uiterst rumoerige voorge schiedenis trouwt op 10 maart 1966 Drinses Beatrix met Claus von Ams- berg. Weer laaien de emoties hoog op, die zich kristalliseren in een uitvoerig Kamerdebat, dat door de televisie in alle Nederlandse huiskamers wordt ge bracht. Fel zijn de diskussies over de beruchte brief van de socialist Neder- horst, die schreef dat het koningschap in ons land „een betwiste zaak" begint te worden. Fijnzinnige eenvoud. De daaropvolgende jaren hebben dui delijk gemaakt dat de monarchie in ons land bij het overgrote deel van ons volk in geen enkel opzicht een „betwiste zaak" is. Integendeel, op woensdag 5 september zal koningin Juliana in het gehele land geëerd worden als een vorstin, die met milde wijsheid en fijnzinnige eenvoud de afgelopen kwart eeuw haar taak als staatshoofd heeft vervuld en daarmee de grondslag heeft gelegd voor een modern koningschap, dat oog heeft voor de snelle veranderingen, die zich in de samenleving voordoen. In haar kerstboodschap van 1962 sprak Juliana deze woorden: „Hier op aarde zijn wij in voortdurende verandering, en dat is goed. Wij verlangen er soms hevig naar het kostbare ogenblik vast te houden, te vereeuwigen. Maar wij weten niet wat een overvloed aan rijkdom ons nog wacht. Het leven gaat door, in al zijn volheid van kan sen voor ons, die voor het grijpen zijn voor wie ze maar wil zien." Bemoedigende woorden, die de vorstin in haar eigen ambtsperiode volledig heeft kunnen waarmaken. Hoe vieren wij het jubilee Van onze Koningin? En doet een iedereen wel mee. En heeft een feest nog zin? Ik dacht van wel; en u met mij? Dan zingen wij het lied Van 't leven vrij, en dan ook blij, Vergeten zijn we 't niet. Wij leven vrij met Jan publiek,. Bij allerlei gezeur, Maar nu is 't uit met de kritiek, Het feest staat voor de deur. Het gaat niet zo maar langs ons heen. 't Is feest als 't even kan, Voor u, voor mij, voor iedereen, Voor Jan en alleman. Wij laten varen al 't gemek Over wat niet beviel. Wij tekenen niet voor verstek. Wij zijn geen dwaze ziel. Wij vieren feest na zoveel jaar, Wij allen, jong, bejaard. Ik, u, en wij, wij met elkaar. De opzet is het waard. Wij hebben nu maar één partij, Die van wat samen hoort. En allen horen wij daarbij. En niemand dit 't verstoort. 't Is feest van onverdeeld er zijn Met buurman, hoe gericht, 't Zij links, of van de rechtse lijn. De gaten zijn gedicht. En ook de vreemdeling, de gast Die anders zo verkilt, Is bij het feest ons niet tot last, Of erger, niet gewild. Nee, hij doet mee bij 't jubilee, En is geen vreemde smet. Het is ook niet een feest privé. Voor niemand geldt belet. Wij hadden even gekrakeel. Zoals dit ons betaamt: Vieren wij nu dit feest geheel Zoals dit werd beraamd? Zo luisterrijk, in 't openbaar, En met een groot vertoon? Maar ach, ook hier bestond bezwaar, Het moest wat meer gewoon. Maar hoe 't ook zij, wij leven blij, Wij zijn hier tolerant. En is er soms wat dwingelandij, 't Mag vrij in 't vrije land. Wij houden 't op: „Merck toch hoe sterk", De vrijheid wordt betracht. En dan ook zonder paal of perk, En zonder brute macht. Wij willen in de vrijheidsdrang Die hier zich demonstreert, Niet zien op eigen groepsbelang, Dit streven zij geweerd. Het opgezette doel apart Laat onze wens niet toe. Een eigen dunk die weer verward, Is bij het feest taboe. Verdwenen Is de hokjesgeest, De zoveelste partij. Nu is het Koninginnefeest, Dat maakt ons vrij en blij. Wij hebben nu het volle pond Bij 't feest, dus niet een deel Van de hoeveelheid, wij zijn rond Hier met ons volksgeheel. De Koningin vereent wat scheidt. De kloof valt weg, door haar Zijn wij verbonden en bereid Te leven met elkaar In vrede tegen ied're prijs Die van ons wordt gevraagd. Wij weten dat op deze wijs Wie vrede wil, het waagt. En wie zich buiten 't land bevindt, Vraag die eens naar zijn wens: Hou jij met ons een band die bindt, Ook over onze grens?" Dan hoor je het: „Wij doen 't, O.K." Wij houden 't voor gezegd. Zij vieren mee het jubilee, De band die blijft gelegd. Het is niet slechts wat sentiment Of heimwee van dat soort. Je zingt maar door, waar je ook bent Nog van het dierbaar oord. Je zingt het lied van Hollands vlag Die wappert glorieus. Van 't land waar niets is dat niet mag, En van de vrije Geus. Een nieuwe tijd, een nieuw geluid, Met nu nog slechts een spil, Een voetballer wacht rijke buit Als hij wat worden wil. Met schoonpapa als makelaar. Zie hoe de handel gaat, Die trekt er uit, van zessen-klaar, Als Cost(er) voor de baet. Wij zijn het volk van Neerlands stam, Zo vrij, haast ongekend. Er is een rustplaats op de Dam, Rondom ons monument. Waar vind je die, toch in geen land Bij 't eerbetoon? 't is goed De vrijheid houden wij in stand, Ook weer met heldenmoed. De ene mens is progressief, En draagt een snor en baard. En mag dit nu ook als-je-blief, Is ons gemoed bezwaard, Omdat hij doet zoals hij wil. Ik vraag u toch: „Waarom?" Hij vindt een kale kin zo kil, En, 't is zijn eigendom. Een ander heeftmaar 't is gedaan, Vergeten al 't gekijf, Nu niet daarover doorgegaan, 't Is feest waarvan ik schrijf. De Koningin heeft als devies: „Voor vrijheid en voor recht". Geen Zeeuw, geen Hollander, geen Fries, Nee, niemand wordt 't ontzegd. 't Symbool draagt Hare Majesteit Van vrijheid, rust en vree, Daarom zijn wij dan nu verblijd, Met haar en 't jubilee. Het zilveren regeerfestijn Biedt ons een ruime kans. Om nu eens niet absent te zijn, Maar bij de vreugdedans. Ons land is nog een monarchie. Lang leven de Vorstin! Naar haar gaat onze sympathie, Naar haar en haar gezin. Naar Juliana, hoog vereerd, Die vijf-en-twintig jaar Nu achtereen ons land regeert. Wij zijn het volk van haar. Heel Nederland, proficiat! Steekt uit de vlag, het hoort Op 't platteland, in dorp en stad, Op toren. huis. aan boord. En overal, waar het maar kan. Het is één vlaggenzee. Er is een feest, en 't spreekt er van. Er is een jubilee. En wonderlijk hoe telkens weer 't „Oranje Boven!" komt. Ik vraag mij af hoe ied're keer De tegenstand verstomd. Er is toch iets. een hoog're macht Dit dit zo heeft gewild. 't Geeft aan de Koningin de kracht 't Vertrouwen en het schild. Ook Soest doet mee. ik zeg: „Allicht". Rii 't feest op grootse wijs. Wij wonen immers hier zo dicht, Bij 't Koninklijk paleis. De Koningin, 't paleis Soestdijk Is nader nu dan ooit. Wij hebben, en met groot gelijk Ons feestelijk getooid. Hoe komt dit zo. 't is ongedacht Een feest van allemaal. Van Dalen die op antwoord wacht, Maar 't is fenomenaal. Want ieder heeft toch weer het hart Aan 't Vorstenhuis verpand, En leeft niet in een waan verstard. Maar houdt de trouw in stand. Al ben ik dan geen hof-poëet, In regels zit vervat, Hetgeen waarvan 'k mijn weetje-weet En dit is dan ook, dat Ons volk nu weer eens samen gaat, Zo keerde het getij, Wij zijn weer één. ja metterdaad, Wij zijn weer vrij en blij. De handen zijn Ineen gehaakt, Ja, Nederland is één. De Koningin heeft 't weer gemaakt, Wij zijn weer homogeen. Voor Koningin en vaderland, Viert ied're jongen mee. Geen meisje staat er aan de kant. Wij vieren 't jubilee. Bij onderstaande zaken en bedrijven zijn de „bussen" geplaatst waar u uw bijdrage aan het riationaal geschenk kunt deponeren. Deze bussen zijn voorzien van het opschrift „Juliana, 25-jarig regeringsjubileum". De wikkels zijn door de gemeente gestempeld. Bij de bejaardencentra staan aparte bussen. Maandag gaat het personeel van de Nederlandse Middenstands Bank, geheel belangeloos, de opbrengst tellen. Maandag 3 september vindt dan ook nog de colecte plaats door leden van de plaatselijke sportverenigingen (mits deze zich althans melden). Alle ver enigingen zijn aangeschreven. Deze collecte start 's avonds om 8.15 en duurt één uur. De bussen van de collectanten moeten voorzien zijn van een wikkel dat ge lijk is aan het voorbeeld dat diezelfde avond op de TV. getoond zal worden. Standplaatsen der bussen: B. Baar, Levensmiddelenbedrijf, Soesterbergse- straat 186, Soestduinen. Muziekhandel De Gouden Snaar", Sleenhoffstraat 15. Supermarkt J. Zoetelief, Nieuwerhoek- plein 4, Supermarkt J. Zoetelief, Soes- terbergsestraat 4. Bata Nederland, Kerkstraat 84. Drogisterij J. Kok, Nieuweweg hoek Smitsweg. Gebr. Gerrit en Wouter van Dam, Dalweg 75. Reehorst Supermarkt, Soesterberg- sestraat 51b. Middelman Mode, Toren straat 19. Reformhuis Verkade, Mid delwijkstraat 75. Drogisterij At Brey, Koninginnelaan 6. Sigarenmagazijn A. Rademaker, Laanstraat 44. Supermarkt C. Kerver, Steenhoffstraat 59. Gemar B.V., Parallelweg 19. Albert Heijn, Van Weedestraat 48. Drogisterij Verpoort, Burg. Grothestraat 30. Vreman's Su permarkt, Smitsweg 20. Ziekenhuis Zonnegloren, Soesterbergsestraat. Hoofdpostkantoor Soest. Steenhoff straat. Bloemisterij Van Oest, Eigen domweg. Openbare Bibliotheek, Alb. Cuyplaan. Apotheek Soest-Zuid, Kerk straat 86. Apotheek Soestdijk, Van Weedestraat 35. Gemeentehuis, Steen hoffstraat. Nederlandse Middenstands Bank, Van Weedestraat 11. RABO Bank, Kerkplein 9. RABO Bank, Smits weg 4. RABO Bank, Koninginnelaan 28 Nederlandse Crediet Bank, Toren straat 47. Algemene Bank Nederland.. Van Weedestraat 5. Algemene Bank Nederland, Soesterbergsestraat 43. AMRO Bank, Soesterbergsestraat 42. Avi Cultura, Buys Ballotlaan 11, Soes- terberg. Sukking Drogisterij. Radema- kerst.raat 5, Soesterberg. VIVO, Dorps plein 4, Soesterberg. Garage Pul, Post weg 47, Soesterberg. Dienstencentrum, Dorpsplein, Soesterberg. Op zaterdag 1 september wordt om half vier in de Domkerk een uitvoe ring gegeven van Cantate 82 „Ich habe genug". Joh. S. Bach. Uitvoerenden: de Domcantorij o.l.v. Maarten Kooy. Bij deze uitvoering zijn de instrumenten origineel of copieën daarvan. Ook de zang en speeltechniek is zoveel mogelijk gereconstrueerd. Peter Kooy zingt de baspartij, terwijl Pieter d'Hont de barokhobo bespeelt. De toegang is gratis. In verband met de viering van het 25-jarig regeringsjubileum van H.M. Koningin Juliana zal onze zaak a.s. woensdag 5 september gesloten zijn. In verband hiermede ontvangt U de Soester Courant volgende week niet op donderdag, doch op vrijdag. Wij in Soest, zo dicht bij Soestdijk, willen 5 september - de dag van het jubileum van Hare Majesteit de Koningin - graag in grote ver bondenheid met Haar en met elkaar vieren. Van het programma voor die dag in Soest en Soesterberg kunt U op verschillende plaatsen kennis nemen. Er is voor „elck wat wils". De vreugde wordt vergroot als van alle huizen de vlag wappert en ieder zijn (of haar) omgeving zo fleurig mogelijk aankleedt. Graag nodig ik U daartoe uit. Het Nederlandse volk als geheel biedt de Koningin een geschenk aan. Op haar uitdrukkelijke wens mag een persoonlijk cadeau maar zeer be scheiden zijn; de opbrengst van de voor dit doel te houden collecte zal voor het overgrote deel worden besteed voor het kind in nood, zowel in Nederland als overal in de wereld. Op twee tijdstippen kunt U in Soest aan het geschenk bijdragen. Vrijdag 31 augustus worden door vertegenwoordigers van de Federatie Vrouwelijke Vrijwillige Hulpverlening op „strategische" punten (ook tijdens de koopavond) bussen voor U neergezet. Op maandagavond 3 september zullen naar ik hoop heel veel jeugdige sportbeoefenaars - na de oproep door onze topsporters op de televisie - onder het motto „gezonde sportjeugd helpt haar minder gelukkige mede jeugd" de huizen langs komen. Zorgen we samen dat Soest goed uit de „bus" komt? De burgemeester van Soest 10.00 10.30 10.30 - 10.30 11.00 13.20 Feestprogramma ter gelegenheid van het 25-jarig-regeringsjubiIeum van H.M. Koningin Juliana op het oude V.V.Z.-terrein aan de Ferd. Huyck-. laan. Georganiseerd door het Groot Gaesbeker Gilde, Muziekvereniging P.V.O. en de Chr. Oranje vereniging „Beatrix", onder auspiciën van het Oranje Comité Soest. 08.25 - 8.30 Luiden van kerkklokken. 08.30 Afhalen schutterskoning en koningin van het Groot Gaes beker Gilde door het Gilde Korps en muziekvereniging P.V.O. bij de Gildeboom aan de Lange Brinkweg. Mars naar Petrus en Paulus Kerk via Korte Melmweg, Van Weede straat, Steenhoffstraat en Kerkplein. 09.00 - 10.00 Dankdienst in de Petrus en Pauluskerk. Medewerking het Soester Mannenkoor „Apollo" Groot Gaesbeker Gilde en P.V.O. Sprekers: Pastoor J. Buisman en Ds. J. Overduin. Afmars naar het feestterrein door muziekvereniging P.V.O., Jachtvereniging Soestdijk met meute, tamboer- en vendel korps met koningspaar van het Groot Gaesbeker Gilde. Aankomst feestterrein. Kort optreden van jachtvereniging Soestdijk. Aftreden van de schutterskoning. 12.30 Feest op het feestterrein, waaronder: schieten, vendelde monstraties, kinderkennis (10 spelen voor 1, Start optocht versierde fietsen voor kinderen van 6 tot 12 jaar. Startpunten: Nieuwerhoekplein, Smitshof en busstation Soest-Zuid. Jurering en prijsuitreiking op het feesterrein. Koning- en kampioenschieten. Stertocht van 6 muziekkorpsen. Tevens afhalen van de nieuwe schutterskoning vanuit centrum oud Soest, plantsoen Kon. Emma monument door het Groot Gaesbeker Gilde en P.V.O. Muziekvereniging Cecilia - Muiden. route: Van Lenneplaan, Hartmanlaan, A. Dekenlaan, Sta ringlaan, Bilderdijklaan, Van Lenneplaan, Ferd. Huycklaan naar feestterrein. Muziekvereniging Olympia - Soest. route: Eikenlaan, Soesterbergsestraat, Kerkstraat, Kerk- dwarsstraat, Ferd. Huycklaan naar feestterrein. Springbokken - Soest. route: Kerkpad Z.Z., Korte Middelwijkstraat, Middelwijk- straat, Torenstraat, Kerkdwarsstraat, Ferd. Huycklaan naar feestterrein. Muziekvereniging Juliana Bernhard - Amersfoort. route: Smitsweg, Nieuweweg, Ossendamweg, Soesterbergse straat, Eikenlaan, Ferd. Huycklaan naar feestterrein. Muziekvereniging 's Graveland - 's Graveland. route: Soesterbergsestraat, Vondellaan, Hildebrandlaan, Bar- tilottilaan, Birkstraat, Hartmanlaan, Van Lenneplaan, Ferd. Huycklaan naar feestterrein. 13.30 - 17.00 Autocross op het terrein aan de Hooiweg. Toegang 4,- voor volw. en ƒ2,- voor kinderen tot 12 jaar. 14.00 Aankomst deelnemende korpsen en voortzetting schietwed strijden, kinderkennis en kinderspelen. Huldiging van de nieuwe schutterskoning, gevolgd door mu zikale show. Deelnemende korpsen: Muziekver. Muiden, Drumband Olympia, Gymnastiekver. „De Springbokken", Trompetterkorps „Juliana-Bernhard", Muziekver. „'s Grave land" en Muziekver. PV.O. 16.15 Gekostumeerd voetbal tussen het Groot Gaesbeker Gilde en P.V.O. 19.15 Lanipionnenoptocht vanaf Nieuwerhoekplein. Smitshof en busstation Soest-Zuid. 20.00 Dansavond in de feesttent op het feestterrein, met mede werking van „De Husky's" en een drive-in show „Sleepy Faces" Toegang 2,50 p.p. 21.00 Vuurwerk op het feestterrein, waarna voortzetting dans avond. 20.00 Dansavond in de feesttent op het feestterrein, met mede werking van Peter Koelewijn, Joost de Draaier, de Bóeren- blaaskapel „St. Cecilia" uit Hoogland en de Drive-in show „Sleepy Faces". Toegang f3,50 per persoon. Bij het feestterrein Is ruime gelegenheid tot parkeren.

Soester Courant | 1973 | | pagina 1