Vier brandweer-lintjes Vrijdag 7 september 1973 52e jaargang no. 2 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29, Soest Tel. 14152 - Postgiro 126156 Z.K.H. PRINS CLAUS 47 JAAR Horeca neemt het op tegen algemene politieverordening Aantal artikelen moet op de helling Forse buit bij inbraak Zaterdag a.s. brandweerwedstrijden voor de schooljeugd Open-dag met expositie en demonstraties Druk bezochte receptie voor gouden brandweervereniging Wijkraad heeft kritiek op houding Soesterbergers Raad telt nu zes leden Boekje met karikaturen van alle leden Eiermarkt SOESTER S COURANT Abonnement per kwartaal 4,75. Buiten Soest per kwartaal 9,— Verschijnt iedere donderdag De verjaardag van z.k.h. prins Claus werd gisteren overschaduwd door het 25-jarig regeringsjubileum van koningin Juliana. Toch willen wy ook hem niet vergeten. Want is er een man denkbaar, die met meer takt en meer plichtsgevoel de sympathie van het Nederlandse volk heeft gewonnen dan hy. Een van de donkerste momenten tydens de ambtsperiode van onze koningin was dat, toen uit bepaalde kringen binnen ons volk afkeurende kreten opklonken bij het bekend worden van de ver loving van prinses Beatrix met de heer Claus von Amsberg. Meteen al heeft koningin Juliana ons laten weten dat zy volledig vertrouwen had in de aanstaande echtgenoot van haar oudste dochter. Voor de radio zei ze eenvoudig: „Het is goed". Dat prins Claus dit vertrouwen volkomen waardig blykt te zyn moet ons allen een gevoel van voldoening geven. Het is immera een zeer belangrijke en zware taak die hy op zyn schouders ge nomen heeft. In alle eenvoud - de eenvoud die de andere leden van het Huis van Oranje ook zo kenmerkt kwyt hy zich van deze taak, ter- wyl hy tevens een goed echtgenoot en vader blykt te zjjn. De heer H. J. van Reems, exploitant van het Soester Natuurbadrestaurant, heeft als waarnemend secretaris van de afdeling Soest van Horeca Nederland, deze bond geïnformeerd over het bestaan van een aantal artikelen in de alge mene politieverordening voor de gemeente Soest, betrekking hebbend op de zogenaamde zwarte lyst. Dit naar aanleiding van het feit, dat de caféhouders (juister is: de houders van een vergunnings- of verloflokaliteit) een brief van de gemeente heggen gekregen met de mededeling, dat zy een bepaald iemand niet meer in de zaak mogen toelaten. Zoals by elke overtreding van de al gemene politieverordening het geval is, kan men voor het negeren van dit verbod worden gestraft met een geldboete van ten hoogste 300 gulden of ten hoogste twee maanden hechtenis. Het is juist dié stok achter de deur, die de heer Van Reems in actie heeft gebracht. De collea's met wie hij tot nu toe contact heeft opgenomen, heb ben hem steun toegezegd als hij de zaak officieel aanhangig maakt bij Horeca Nederland. „Als je zo'n brief krijgt en je weet wat je bij overtre ding boven het hoofd kan hangen, dan voel je je net iemand die met één been in de gevangenis staat". De heer Van Reems wijst erop, dat het in veel gevallen om mensen gaat, die een caféhouder niet eens kent. „Je weet verder niets van hen, niet hoe ze eruit zien, hoe oud ze zijn, niks. Als je zo iemand nu toch in de zaak hebt, riskeer je een straf. En al zal het in de praktijk misschien meevallen, ik vind dat die straf beslist niet als preventieve maatregel gezien kan worden. Boven dien, als iemand niet meer in een café mag komen, omdat hij - zoals in de politieverordening staat - meermalen wegens dronkenschap is veroordeeld of van wie bekend is dat hij van alco holhoudende drank misbruik maakt, dan moet zo iemand maar tot een ont wenningskuur gedwongen worden. Maar men moet de caféhouder niet voor zijn gedrag laten opdraaien", vindt de heer Van Reems. Hij wijst er in dit verband op, dat ook personen uit een andere gemeente op de „zwarte lijst" is Soest kunnen voorkomen, „en hoe zou je die moeten kennen?" De heer Van Reems verklaart nadruk kelijk niets tegen het bestaan van een „zwarte lijst" te hebben, maar wel te gen het feit dat de caféhouder gestraft kan worden als hij iemand in de zaak heeft wiens naam erop voorkomt. „Dat is uit de tijd, dat moet veranderd wor den", vindt hij. Wat dit betreft is hij van mening, dat nog meer artikelen in de Soester politieverordening nodig op de helling moeten. De verplichte slui ting op 4 mei (na 18 uur) bijvoorbeeld. „Dat is ieder jaar een warboel. Een restaurant mag wel geopend zijn: al.- je een besloten club binnen hebt hoef je niet. te sluiten, maar anders wel. Zo kan het gebeuren dat de ene zaak dicht is en de andere stampvol. Daar kwam dit jaar nog bij, dat de koop avond gewoon mocht doorgaan"... Begrip Inspecteur van politie J. H. Hoogma geeft toe, dat het voor de caféhouders moeilyk is om iedereen die op de „zwarte lijst voorkomt, te weren als hij hem niet kent. „Maar daar is wei nig aan te doen, je kunt nu eenmaal geen foto's rondsturen. Vooral als het om mensen uit andere gemeenten gaat, kan ik me goed voorstellen, dat een caféhouder niet weet wie hy in de zaak heeft. Maar in dat geval zal hij ook geen proces-verbaal krijgen. Dat geldt al leen voor die gevallen, waarin het aan nemelijk is dat een caféhouder de man wiens naam op de zwarte lijst voor komt, zou moeten kennen". Mr. L. E. Flobbe van Horeca Neder land, denkt er net zo over: „Er zal geen rechter zijn die een caféhouder ver oordeelt, tenzij natuurlijk blijkt dat hij de man zou moeten kennen, anders is het natuurlijk krankzinnig. Maar er moet natuurlijk een sanctie op staan", aldus mr. Flobbe, die de inhoud van de omstreden artikelen in de politie verordening „niet ongebruikelijk" vindt. Het bestaan van de zwarte lijst is niet ter bescherming van de klant in de eerste plaats, maar het is ook in het belang van de caféhouder zelf". 2225 gulden uit een brandkast en voor een totaal bedrag van 115 gulden uit overhoop gehaalde bureaus en kasten was de buit van onbekende inbrekers bij een bezoek aan het kantoor van de gebroeders Tammer aan de Postweg te Soesterberg. Zij kwamen binnen door het forceren van een toegangsdeur naar de werk plaats, van waar uit alle kantoren konden worden bereikt. Met lasappara- tuur uit de werkplaats werd een in de archiefruimte staande brandkast open- gebrand. De politie heeft de zaak in onderzoek. dankte haar en zei te hopen „het in de komende jaren waar te kunnen blijven maken". Velen lieten hun gelukwensen verge zeld gaan van een geschenk. Bloem stukken sierden de zaal, die bovendien was volgehangen met tekeningen van de schooljeugd, die zij maakten in het kader van de festiviteiten rond dit gou den jubileum. Een jury, bestaande uit G. A. Groart-Schipper en de heren T. Kooreman, W. K. J. Immer zeel en C. A. de Raadt kende de on- dervolgende prijzen toe: le klas: Joantine Joustra (m.), St. The- resiaschool, le prijs. Martin Mensink (j.), Prof. J. Waterinksschool, 2e prijs. Ro- bert v. Hornsveld (j.), Sav. Lohman- school, 3e prijs. 2e klas: Iris Maaskant (m.), Min. de Visserschool, le prijs. Sander v .d. Mo len (jMariaschool, 2e prijs. Inge v. d. Lek (m.), Pr. Willem Alexanderschool, prijs. 3e klas: Robert Pol (j.), St. Bonifacius- school, le prijs. Erik van Wijk (j.), Prof. J. Waterinkschool, 2e prijs. Robin v. Putten (j.). Prof. J. Waterinkschool, 3e prijs. 4e klas: Arnold Groen (j.), De Wiek slag, le prijs. Bert Hilhorst (j.), Maria school, 2e prijs. Jozien Schneider (m.), Prins Willem Alexanderschool, 3e prijs. 5e klas: Benjamin Bijl (j.), Da Costa- school, le prijs. Ruben Smit (j.), Sav. Lohmanschool, 2e prijs. Jan Rijks (j.), Margrietschool, 3e prijs. 6e klas: Wanja Delrosum (j.), Rinke Tolmanschool, le prijs. Eddy Notler- man (j.), v. d. Huchtschool, 2e prijs. Remmelt Jaap Bossema (j.), Da Costa- school, 3e prijs. Een eervolle vermelding kreeg het groepswerk van de kinderen van de 5e klas van de St. Theresiaschool. Van de ingezonden tekening van Wanja Delrosum, leerling van de Rinke Tol manschool, wordt een Kerst/Nieuw jaarskaart gedrukt. Namens de dames van de leden van de Vereniging Vrywillige Brandweer Soest, bood mevrouw Van Doorn een nieuwe korpsvlag aan. De dames hadden er een enorm werk aan gehad, maar het resultaat mocht er wezen. Toen de oude vlag werd weggehaald en de nieuwe zichtbaar werd, werd duidelijk welk voortreffelijk werk de dames verricht hadden. Een daverend applaus onder streepte de dankwoorden van de voorzitter van de vereniging dokter R. E. H. Buss. De belangstelling was enorm; uit alle geledingen van de Soester bevolking, bestuurders van sportverenigingen, za kenlieden, bankdirecties, deputaties van brandweerkorpsen uit de omgeving, maar ook enkele afgevaardigden van de brandweer uit Heiloo; de wethou ders De Haan, Dijkstra en Ebbers; vele raadsleden, militaire autoriteiten, hoof den van scholen, bestuursleden van de VVV, van de Politie Sportvereniging en K.P.S.; de oud-directeur van ge meentewerken de heer J. van Noe- sel; de heer J. Dobben vroeger hoofd van de afdeling financiën van de ge meente, doktoren; afgevaardigden van de Soesterbergse brandweer en van de politiepost Soesterberg; P.V.O. met De gehandicapte sportvrouw mevr. Q. Klaverstein-Jonker feliciteert de voor zitter van de brandweervereniging dr. R. Buss. twee majorettes; een deputatie van de brandweer uit het Duitse Kevelaer on der leiding van de burgemeester en de commandant. Haast onopgemerkt kwam ook oud burgemeester A. L. Des Tombe zijn felicitaties aanbieden. Gelijktijdig arri veerde ook de burgemeester mevrouw mr. J. M. Corver-van Haaften. In haar korte toespraak zei de burge meester dat het gemeentebestuur en de hele Soester gemeenschap bijzonder trots was op het korps vrijwilligers, dat naast het bestrijden van brand zich ook inzet voor zoveel andere taken. Zij verzocht alle aanwezigen met haar het glas te heffen en te toosten op de jubilerende vereniging. Dokter Bus^1 Zaterdagmorgen vinden op het terrein achter de brandweerkazerne aan de Lange Brinkweg brandweerwedstrijden plaats voor de Soester schooljeugd, 's Middags is er open-huls voor iedereen, waaraan tevens een kleine expositie is verbonden van oud brandbestrydingsmaterieel. De wedstrijden beginnen om 9.30 uur. Zesde klas leerlingen van alle negen tien lagere scholen in Soest hebben ieder met een groep van negen man voor deze wedstrijden ingeschreven. Iedere groep moet een aantal behén- digheidsproeven doen waarvoor punten worden gegeven. Dat zijn onder andere banden kruipen, over een wip lopen, een vat met water vullen, over een schutting klimmen, een brandje blus sen en precisie spuiten. Iedere wedstrijd eindigt op het moment dat de laatste deelnemer van een groep de finishlijn passeert. Ook de totale speeltijd telt mee in de bonificatie, d.w.z. wie de snelste tijd maakt krijgt het aantal punten van het aantal „deel-, nemende ploegen; de snelste 19, dé langzaamste ploeg 1 punt. bovendien worden prijzen toegekend voor de meest originele dan wel keu rigste presentatie van de gehele groep. Om ongeveer 12.30 uur zal de burge meester de prijzen uitreiken. 's Middags is er open-huis terwijl er tevens op een drietal plaatsen in de gemeente, op 't Hart, Smitsveen en in Soest-Zuid, kleine demonstraties gege ven zullen worden, respectievelijk Vin- kenWeg/Nachtegaalweg (14.30 uur) Vij ver Koningsweg (14.00 uur) en G. C. Hooftlaan/Jacob Cetslaan '(15-00 uur). Rond 16.00 uur brengen P.V.O. en het Groot Gaasbeker Gilde een muzikale show. In de zaal van de brandweerkazerne zijn de bekro'onde tekeningen opgehan gen van _de tekenwedstrijd onder de schooljeugd, welke gehouden werd iri het kader van het gouden jubileum van de brandweervereniging. Tydens de gehouden vergadering van de Soesterbergse Wykraad werd enige malen kritiek gegeven op de houding van de bevolking. Dat betrof voorname lijk de ongeïnteresseredheid van de burgers voor bestemmingsplannen en het gebruik van de container voor grof huisvuil. „Het is grandioos dat dit tot staoid gekomen is". Met deze woorden hield brandweercommandant J. F. Groart het boekje „50 jaar brandweer Soest" ten doop tydens het korpsdincr in restaurant „Darthuizen", ter gelegenheid van het gouden jubileum van de brandweer. Het boekje is tot stand gekomen op initiatief van drie leden, de heren J. van Dasselaar, W. K. J. Immerzeel en G. de Rooy. De inhoud bestaat uit een karikatuur van alle leden, getekend door Wim Peters uit Amersfoort. De burgemeester schreef het voorwoord. Commandant J. F. Groart bij de aan bieding van het boekje aan de leden: „Dat dit tot stand is gebracht is een bewijs van de goede sfeer en de on derlinge band in het korps. Het boekje moet gezien worden als een practical joke. Mogelijk voelt toch iemand zich op z'n teentjes getrapt, maar achter de karikaturen en de bijbehorende tekst gaan alleen maar goede bedoe lingen schuil. Er is geen moment ge dacht aan schenenschopperij". De heer Groart bracht namens het gehele korps de dank over aan de samenstellers. Mevrouw Immerzeel. echtgenote van de man die het meeste werk aan de verschijning van het boekje heeft ge had, kreeg een doos bonbons. De aanbieding van het boekje was één van de hoogtepunten van de avond. Daarbij waren behalve al'e leden met hun echtgenote o.a. aanwe zig het, met uitzondering van wethou der Dijkstra, voltallige gemeentebe stuur, de heer J. A. Luyf, comman dant van de Soesterbergse brandweer met echtgenote, alle hoofden van ge meentelijke diensten, enkele oud-leden en de burgemeester en de brandweer commandant uit Kevelaar, resp. de heren Plumpe en Van Betteray. De korpsen van beide gemeenten hebben regelmatig een uitwisseling met elkaar. Na het welkomswoord van voorzitter R. E. H. Buss als tafelpresident, gaf commandant Groart in dichtvorm een overzicht van het wel en wee van de brandweer in de afgelopen vijftig jaar. Hij bood tenslotte het gezelschap een sleutelhanger met brandweerembleem aan. In vier leden roemde vervolgens bur gemeester mevrouw J. M. Corver-Van Haaften de verdiensten van het vrij willige korps. De heer J. D. Fritz kreeg een medaille met oorkonde voor 25 jaar brandweerdienst, de heren P M. Huizinga, J. F. Kole en A. Timmer voor 12 Vs jaar. Zij kregen bovendien een cadeaubon. Voor de heer Fritz, die wegens verhuizing het korps heeft moeten verlaten, waren er enkele ca-, Foto: De burgemeester spelt de heer A. Timmer, de preventie-officier, zyn ondrscheiding voor 12 V* jaar brand weerdienst op. Links de commandant, de heer J. F. Groart. deau's, waaronder een autobrandblus ser. De heer J. K. de Boer, districts-inspec- teur voor het brandweerwezen in Noord-Holland en Utrecht stelde een diagnose van de Soester brandweer. Gezien het materiaal, de huisvesting, de samenwerking met andere korpsen en niet in de laatste plaats de geoe fendheid van het korps, kwam hij tot de conclusie dat er sprake is van een kerngezond korps. Hoofdinspecteur van politie, de heer H. G. Scholtmeijer, sprak over de goe de samenwerking tussen brandweer en politie, haalde herinneringen op aan vroeger en roemde de verdiensten van de oud-commandant, wijlen de heer W. Groart. Commandant Groart bracht dank aan het gemeentebestuur en de hoofden van dienst, met wie de samenwerking altijd goed is geweest. Ook Kevelaer's burgemeester Plumpe sprak een kort ïankwoord, waarbü hij de wens uit sprak dat de vrijwilligheid van het korps nog lang zou kunnen blijven bestaan. Naar het ter visie liggende plan Steen- berghe waren slechts twee inwoners komen kijken en by zonder triest werd het gevonden dat een inwoner van Soest tegen het plan protesteerde. Dat deed by zonder onsympathiek aan; de Soesterbergers zitten op uitvoering van het plan te wachten en een niet-in- woner zag nu kans alles tegen te hou den. Kritisch stelde men zich ook op ten aanzien van het gebruik van de con tainer. Daar was nu weliswaar een hek om geplaatst om ongecontroleerd storten tegen te gaan, maar de heer J. van Munster (PAK) zag er het nut niet van in. Als lid van het actie-comité „Schoon Soesterberg" had hij indertijd buitengewoon veel nare ervaringen op gedaan met de inwoners die hem uit lachten als hij hen op onjuist gebruik wees, maar ook met de politie die aan de aktie nauwelijks medewerking ver leende. Hij dacht dat het geven var. flinke boetes beter zou werken. Voorzitter Veenendaal hoopte dat het nu beter zou gaan werken. Wel zou de bevolking mee moeten werken en geen vuilnisbakken ln de container leeg- gooien. Voor bedrijfsafval van midden standszaken zou een andere oplossing gevonden moeten worden, waarbij men dacht aan een extra ophaaldienst. Zes leden De wykraad teil op het moment weer zes leden. De heer Veenendaal heette aan het begin van de vergadering de heer H. J. Bakker welkom, die de va kante plaats van de heer P. Bloemen- daa» inneemt. Hij stelde zich beschik baar voor de commissie die de voor lichtingavond over de mogelijkheden van het voortgezet onderwijs gaat voorbereiden. Over het al dan niet aan vragen van een subsidie ter dekking van de kosten van deze avond, was enig meningsverschil en men besloot daarom de kwestie ter sprake te bren gen tydens een gesprek met de wet houder. Voor de commissie was geen derde lid beschikbaar wat verband hield met de vakature Eype, waarin door de KVP nog steeds niet is voorzien. Dat leverde ook moeilijkheden op bij het formeren van de commissie die de hulpdienst van de grond moet zien te krijgen. Uit eindelijk stelden de heren Veenen daal en Van Munster zich beschikbaar om met juffr. Lensink de voorberei ding ter hand te nemen. Een typisch probleem deed zich verder voor bij het opstellen van de begroting voor het jaar 1974. De heer Van Aalst stelde voor de presentiegelden op te voeren. Dat was echter volgens de secretaris van de wijkraad niet nodig, die zijn informatie had van de afdeling financiën. Lijnrecht daar tegenover stond een informatie, die de heer Veenendaal van de wethouder van fi nanciën ontvangen had. Men besloot daarom de concept-begroting te her zien en de presentiegelden alsnog op te voeren. Accoord ging men met hef. voorstel de mogelijkheden te onderzoeken om te komen tot een federatieve samenwer kingsvorm in Soesterberg voor het ge zamenlijk organiseren van evementen. Men stond er tamelijk sceptisch tegen over, maar de heer Veenendaal be schikte over informaties dat er wel degelijk belangstelling voor bestond. Nadrukkelijk werd gesteld dat er geeH sprake was van betutteling, noch van aantasten van de zelfstandigheid van de verenigingen. Het gaat slechts om het gezamenlijk organiseren, coördina tie van avondbezettingen, agendavor ming en gecoördineerde subsidieaan vragen voor gezamenlijke evenementen. Aan het slot van de vergadering spuld- de de heer Van Aalst nog enige kritiek met betrekking tot de verbetering van gemeentewoningen. Een brief van be woners van de Fokkerstraat was daar aanleiding voor. Meerdere malen waren in het verleden dergelijke zaken aan hangig gemaakt bij het college, zonder dat men er verder ooit iets over hoor de. Op zijn verzoek zal er wederom een protestbief uitgaan. Op de Amersfoortse eiermarkt werden aangevoerd 35.000 stuks in prijzen van ƒ15,75 tot 19.-. Middenprijs ƒ18,25. Prijs per kg ƒ2,85.

Soester Courant | 1973 | | pagina 1