Situering „City-Centrum" blijft discutabele zaak Schobbejacken mosïsk Regionale brandweren oefendei op Zonnegloren kom kijken bijartihome artihome antoor villa Teleurstellende belangstelling bij voorlichtingsavond stadspark 85,50 59,75 fStótro DejBtstéd sorry 9 september Bistro De Dissel Kom naar het Dolfinarium ten™" Harderwijk sh°-" DOLFINARIUm Radio-verbindingen functioneren prima VIEUX lekker, hè gun uw kleding de beste "behandeling die er is heeft u wel eens haast? binnen één uur! gratis cleaner Het oog gericht op veel gereis en weinig resultaten 8o«*ter Courant van vrtydag T september 1973 nroerende THEKEN ESTDIJK -1953 ?rvaat egde tuin t parket- ?rne eet- met par- de ruime oyale hal irdhouten hekamer, king. Zoals algemeen verwacht kon worden spitste de discussie tijdens de voorlich tingsavond over het Stadspark zich vooral toe op de situering van het toe komstige Centrum. Resumerend concludeerde de heer C. de Heus, voorzitter van de commissie „stadspark", aan het eind van de lange avond, dat er veel goede wil aanwezig was, maar dat het belangrijk was vanuit welke gedachte men redeneerde. De mogelijkheden lagen, zo dacht hij, nog open, en men zou daarom moeten zoeken naar een oplossing die voor de meesten aanvaardbaar was. Overigens had hij, zo merkte hij op, onvoldoende argumenten gehoord om vast te houden aan het gemeenteplan, het centrum te vestigen nabij de Park laan, evenals er geen argumenten waren aangedragen om dat centrum beslist niet te bouwen op het terrein tussen Verlegnde Talmalaan en Molenstraat. De opkomst voor deze voor Soest toch wel belangrijke zaak, was teleurstel lend. De zaal was aardig gevuld, maar meer dan 125 belangstellenden zullen er zeker niet geweest zijn. De burgemeester leidde de avond. Naast haar, aan de „groene tafel", wethouder mevrouw M. Walter-Van der Togt, ge meentesecretaris de heer H. Borreman en de stedebouwkundige adviseur van de gemeente ir. N. P. H. J. Roorda van Eysinga. Hij was de tegenspeler van de heer De Heus, die als eerste het woord kreeg. De heer De Heus gaf een globaal over zicht van de door de commissie ver richte werkzaamheden; de opdracht ,Jiet uitbrengen van een advies en voorleggen van een plan met betrek king tot de toekomstige funktie van de Soester Eng, eventueel het aanleggen van een stadspark, en het treffen van recreatieve voorzieningen, een en ander geheel los van een eerder uitgebracht ambtelijk rapport". 96 naar de meubeletudio met binnen- en buitenlandse merken van naam. En praten met binnenhuisarchitecten over de „totnto" ruimte van huls, tuin en keuken. tl bent van harte welkom. Burg. Gruttostraat la. Soest als bij toeval nog ls overgebleven, achteloos van de kaart te vegen om er een keurig Stadspark, zoals men overal kan aanleggen, voor in de plaats te stellen. Na een samenvatting van de conclussie van de commissie gegeven te hebben, waarbij de heer De Heus stelde niet te geloven in het behoud van het terrein voor de landbouw „er blijft van het gebied, na aanleg van de Engweg een strook van 400 meter over, met als spookbeeld op de achtergrond het cen trum"; kwam hij op het alternatieve plan, dat de commissie indiende en waarbij het centrum verplaatst werd. Men had niet de bedoeling gehad ver der te gaan dan de opdracht, maar men was er haast automatisch opgekomen, omdat dan de Eng niet aangetast be hoefde te worden. Naar mening van de commissie is de door hen aangegeven ligging geografisch gunstiger. De mo tieven om het centrum nabij station Soest-Zuid te ontwikkelen worden niet onderkend. Zij adviseert daarom het Enggebied af te ronden met een bebouwing langs de spoorlijn en een parkbebouwing aan de Parklaan. Het was niet aan de commissie te beoorde len in hoeverre dit plan haalbaar was. "Wel had Soest naar hun mening een "ander Centrum nodig dan steden als Amersfoort, Hilversum of Utrecht. De commissie had zich overigens wel de gelijk ervan op de hoogte gesteld dat reeds eerder plannen bestaan hadden om het centrum op de nu door hen voorgestelde plaats te bouwen, maar zij De commissie had daartoe het terrein geïnventariseerd, de flora en fauna, de zandafgravingen, het grafheuveltje uit het neolithicum, maar ook de fraaie uitzichten en doorkijken. Als storende elementen werden ervaren de hoog bouw Molenschot en Soesterveen, de doorsnijding van het landschap door de Molenstraat, de tot stortplaats gede gradeerde zandafgravingen, het auto kerkhof achter de Kolonieweg en de verwaarloosde grafheuvel. Bovendien moest zij rekening houden met de door de gemeente reeds geplande verande ringen van het landschap; de aanleg van verkeerswegen, de bebouwing Ker- ckenlandt, de aanleg van 't stadscen trum, afbraak van de Molenstraat en afbraak van een gedeelte van de Ver lengde Talmalaan en de doorbraak van de Dalweg naar de Beukenlaan. Konsekwent haar opdracht uitvoerend had de commissie zich ook bezig ge houden met. het opstellen van een lijst van aan te brengen voorzieningen speelplaatsen, fiets- en wandelpaden, bijenschans enz. Hij stelde daarbij dè vraag, gezien de geringe belangstelling, in hoeverre deze zaken bij de bevolking leefden. „Is er wel zoveel belangstelling voor het be houd van de Eng? Is men wel bereid zijn schouders er onder te zetten om de Eng te behouden? aldus de heer De Heus. Na nauwkeurige bestudering van de kaarten en het verzamelen van de ge gevens waren de leden van de com missie zich eerst goed gaan realiseren hoe weinig er nog van het echte Soes- ter-Eng-landschap zal zijn overgeble ven als de voorgenomen wegenaanleg en bouwprojecten zijn uitgevoerd. „Als in het overgebleven gedeelte bovendien nog de voorzieningen zouden worden aangebracht die in het wensenpakket naar voren komen, dan", aldus de heer De Heus, „is er naar het oordeel van de commissie geen enkele reden meer om te spreken van een oorspronkelijk, uniek karakter van de Soester Eng, maar men is dan bezig het kleine stuk je oude Soester Eng-landschap# dat ons had nergens kunnen achterhalen, waar om dat plan verlaten was. De heer De Heus besloot zün Inleiding met prof. Van Embden te citeren: „Na ernstige studie, waarbij vele aspecten aan de orde kwamen, werd voor de plaats van dit centrum aangewezen de noordelijke helling van de Eng. Aldus zullen Soest-Zuid enerzijds en Soest- dijk-'t Hart anderzijds kunnen aanleu nen tegen een stedelijk kern, die als het ware achteraf nog een rechtvaar diging zal geven aan hun open bebou- wingswijze", een citaat uit het boekje dat in 1959 werd uitgegeven ter gele genheid van het I2V2 jarig ambtsjubi leum van burgemeester Bentinck. Met verwijzing naar de spreuk van de Utrechts Heuvelrug zei de heer De Heus „Soest verniel uw eigen vreugde niet". Ontmoetingscentrum Ir. Roorda, die begon met op te mer ken niet de bedoeling te hebben er een steekspel van te maken, een debat om uit te maken wie er wel gelijk had, noemde het rapport van de commissie een belangrijke bijdrage in de menings vorming. Voor een groot aantal punten had hij veel waardering, anderszijds wilde hij de controversiële punten niet uit de weg gaan. Hij daalde daarna diep af in de histo rie; hoe Soest gegroeid was, het eerste structuurplan uit 1948, de gedachte toen dat de spoorlijn t.z.t. zou verval len, een gedachte die snel vergeten moest worden; het opvullen van de ruimten in de' bestaande wijken, het begin van de bebouwing van de Eng. Toch werd toen reeds doelbewust er naar gestreefd een gedeelte van de Eng te handhaven, in een tijd toen men nog anders dacht over het landschap. Men sprak toen van het „groene hart" van Soest en vrijwel vanaf het begin werd het centrum tegen het groene hart ge situeerd, met als plaats de omgeving van de Parklaan. Het zou daar gunstig liggen in verband met het wegenplan en ook met de grote bevolkingsdicht heid in de nog te bouwen wijken. v.a. maat 116 v.a. maat 128 I\TER\VT1«MuIf>tnOV superior quality Hazewind-dealer HILVERSUM AMERSFOORT -ZEIST Wij hebben veel gasten teleurgesteld maar wij zijn vanaf zondag weer op zondag geopend. Peter Meijer en zijn medewerkers ontvangen U gaarne in 's Maandags zijn wij gesloten. Burg. Grothestraat 16 Soest - Tel. 02155-17249 De plaats van het centrum, zoals door de commissie voorgesteld, had bij alle discussies steeds meegespeeld, maar men was er uiteindelijk van afgestapt omdat men de Van Weedstraat geen concurrentie wilde aandoen en ook om dat de zandgaten veel moeilijker zou den opleveren. Naar mening van de heer Roorda zou de alternatieve situe ring ook in strijd zijn met de gedachte van de commissie, het behoud van het groen-gedeelte. Over de uiteindelijke uitvoering van het centrum werden vele rapporten op gesteld, wat er komen moest, waar dat komen moest en daarbij overheerste de idee dat het vooral een ontmoetings centrum zou moeten worden. Ook aan de grootte werd veel studie besteed; prognoses daarvan waren moeilijk te maken, maar zoals de'gedachte nu wa ren zou er een supermarkt, een klein warenhuis, wat kleinere winkeltjes en veel parkeerplaatsen moeten komen. Dat gedeelte zou gebouwd moeten wor den aan de linker zijde van de Cen- trumweg, gezien vanaf de Nieuweweg; rechts daarvan het gmeeritehuis en het politiebureau. Het totaal zou niet te groot van opzet moeten worden, maar wel het niveau van Soest waardig, hoe wel dat niveau moeilijk te bepalen was. Behoefteprobleem De discussie kwam uiterst moeilijk op gang. Chris Uiterwijk kwam als eerste schaap over de dam. Hij sprak over de „verstedelingsziekte" en wist dat de bevolking de Eng wilde handhaven. Een andere vragensteller betwijfelde of er wel behoefte aan dat centrum zou zijn „inhoeverre leeft die behoefte en staan de plannen al vast of is dat de behoefte van de plannenmakers?" Ir. Roorda meende dat de behoefte bij de nieuwkomers zou liggen, terwijl er naar zijn mening beslist een ontmoe tingscentrum moest komen. Het be stemmingsplan Zuider-Eng was in voorbereiding, bijna voltooid en zou binnenkort ter visie gelegd worden. Het raadslid de heer A. van Vloten (vele raadsleden woonde de avond bij) noemde de avond teleurstellend, omdat er teveel over het centrum en te wei nig over het park gesproken werd. Ook hij twijfelde overigens aan de noodzaak van dat centrum en dacht dat de behoefte eraan gekweekt werd, door in de nieu we wijken geen winkels, te plannen. Mr. H. H. Houtman merkte op dat er ook andere genoegens in het leven wa ren dan winkelen en hij drong aan op het zoeken naar een compromis. Vragen werden verder gesteld over de onzekerheid waarin de Parklaanbewo- ners leven, afbraak of geen afbraak; waarom de winkelstand van Soestdijk beschremd werd en die van Soest-Zuid niet; over de waarde van de Eng voor de boerenstand en mogelijkheden voor maisteelt. Ir. Van Wijk vestigde de aandacht op de gunstige ligging van Soest langs het openbare vervoer met vier stations en hij meende dat langs de spoorlijn de voorzieningen moesten worden ge bouwd. De middenstand en de con currentie werd erbij gehaald, maar he laas liet de winkelcommissie zich niet horen. Een van de laatste opmerkingen kwam van de heer B. E. Onwezen; het was meer een verzoek „gemeente wees niet zo streng, spaar onze Eng". Na een resumerende conclusie van de heer De Heus, dankte de voorzitter alle belangstellenden. Met wat er vanavond gezegd was, zou de raad zeker haar oordeel doen. De raad heeft dan ook de uiteindelijke beslissing, alhoewel de ter visielegging van het plan voor de bevolking uiterst belangrijk is. In het grootste overdekte Dolfijnenstadion ter wereld met 2.500 zitplaatsen ziet u een unieke show van zeeleeuwen en dolfijnen in één programma. Tijden: dagelijks 10.00 - 11.30 - 13.00 - 14.30 - 16.00 en 17.30 uur. Zondags niet om 10.00 uur. Onderwatervoedering door kikvorsmeisjes. Robarium. Expositie walvisachtigen. De bouwcommissie van het ziekenhuis Zonnegloren zal zich binnenkort zonder twijfel gaan beraden over de vervanging van de drempels bjj de deureu en verlaging van de trottoirbanden. Die zjjn maandagavond tijdens de regionale brandweeroefening grote obstakels gebleken bjj het verrijden van de bedden en rolstoelen met patiënten. De ontruiming van de begane grond in de oost vleugel van het ziekenhuis was noodzakelijk omdat een zwarte rookontwikke ling werd verondersteld als gevolg van een brand in de keuken, loodrecht op de oostvleugel. Dat er in het begin van de oefening verpleegsters werden nagezeten door brandweerlieden, was louter het gevolg van de oefening; er zat dan steeds een bed tussen met een patiënt erin, want in eendrachtige samenwerking probeerden de brandweerlieden en verplegend personeel in zo hoog moge. lijk tempo de verpleegden (een twin tigtal leden van de afdeling Soest van de Kon. Ned. Ver. „Eerste Hulp bij Ongelukken") naar buiten te brengen. Dat gebeurde misschien niet in alle gevallen even voorzichtig (Amersfoorts brandweercommandant J. Borger na afloop: „Medici kwam het misschien wel barbaars voor"), maar wel effec tief. Bij aankomst na de brandmelding om 20.16 uur, trof de Soester brandweer de keuken in lichterlaaie aan; daaraan liet de uitstekende enscènering geen twijfel bestaan. Voor de eerstaanko- mende ploeg was de brandbestrijding echter niet het voornaamste punt. Dat was de redding van de patiënten in de oostvleugel. Uitgerust met pers- luchtapparatuur drong men de ver trekken binnen om de verpleegden zo goed en zo vlug mogelijk af te voeren naar -de als rampzaal ingerichte ont spanningszaal. Regio-Hulp. Terwijl de ladderwagen, dc middella- gedrukspuit en de motorspuit aan de hoofdingang van het gebouw werden ingezet, richtten de inmiddels ter as sistentie geroepen korpsen van Soes terberg (twee wagens), Amersfoort en Baarn (elk een wagen) hun aandacht op de brandhaard, nadat alle patiën ten in vlot tempo waren afgevoerd. drink De wagen uit Amersfoort was door een motoragent opgewacht bij het Wit te Huis, die uit Baarn bij de brand weerkazerne. Voorafgegaan door de politie reed men naar het ziekenhuis. Om 20.45 uur werd het sein „brand meester" gegeven, om 20.51 uur kon het inpakken beginnen. In de nabespreking in de kazerne zei commandant Groart dat men lang ge dokterd had over de aard van de oefe ning. Aanvankelijk zocht men het in de richting van een bejaardencentrum, later kwam de vliegbasis ter sprake, maar dankzij de medewerking van de directie van Zonnegloren werd het het ziekenhuis. „Het was niet eenvoudig de vleugel te ontruimen en ln te richten met „zogenaamde" patiënten en alleen dat al heeft ons direct overtuigd van het nut van deze oefening", aldus de heer Groart. Verheugd was hij over het feit dat de verbindingen uitstekend waren verlopen, iets waaraan hij bij vorige oefeningen nogal eens mankeerde. Hij had lof voor de medewerking van de politie en bedankte tenslotte de pa tiënten". Brandweercommandant Borger uit Amersfoort noemde het een goede ge dachte juist het ziekenhuis uit te kie zen voor de oefening een moeilijk ob ject omdat de brandweerman zich met het redden van patiënten op een vol komen onbekend terrein begeeft. „Ik heb gegriezeld toen ik las wat ze alle maal mankeerden Nu bleef de ont ruiming nog beperkt tot de begane grond; maar ik kan me voorstellen dat zoiets op een verdieping nog veel moei lijker gaat". De heer Borger noemde de tegenstrijdigheden bij brand in een ziekenhuis; de ene partij (ziekenhuis) wil graag de deuren open hebben om tijdens het vervoer van de patiënten zo weinig mogelijk obstrakels tegen te komen, de andere partij (brandweer) wil ze juist dicht hebben om zoveel mogelijk uitbreiding van de brand te voorkomen. Hij vroeg zich verder af hoe de watervoorziening zou zijn als er werkelijk grote eenheden op de brandkranen op het terrein werden aangesloten. Daarnaast wees hij erop dat bij een echte brand de zaak nog onoverzichtelijker zou zijn (er was dit keer voor de deelnemers geen draal boek opgesteld) en dat de rook de om geving ondoordringbaar zou maken. Al met al meende de heer Borger dat de oefening veel stof had gegeven om strak in regioverband de zaak nog eens te bezien. Fouten genoteerd Dokter J. W. D. Berkelbach van der Sprenkel, geneesheer-directeur van Zonnegloren, bedankte de brandweer „dat ze de moeite heeft willen nemen met ons te oefenen". Wat het zieken huis betrof waren alle geconstateerde fouten genoteerd, „en daar zullen we intern nog wel over praten". Eén kri tisch geluid liet hg horen; hl) had de brandweer en de bevelvoerder niet kunnen vinden. Wat dat betrof repli ceerde dokter R. E. H. Buss, voorzitter van de brandweer en als chirurg aan het ziekenhuis verbonden: „U was ook niet te bereiken, want u had verzuimd de verbindingsapparatuur te halen". magie claanlng van auper cleanar la een weldaad voor al uw kleding! perf®kt gereinigd, •tuk voor atuk behandeld, gecontroleerd en verzorgd «p ons adres koningsweg 16 helpen wij u zelfs wij halen en bezorgen bel ons nummer 14302 pioniers ïn.textielreïnigïng koningsweg 16 «n konlnglnnelaan 42 Eén der „patiënten" wordt behoedzaaif in veiligheid gebracht. Dokter Buss zei in zijn nabeschouwing dat het nut van de oefening al in de voorbereidingsfase was gebleken. Al leen al als gevolg van de voorbespre kingen was een aantal zaken geregeld, zoals de noodzakelijke aanvoer van meer mensen om patiënten te redden. Hij constateerde dat de interne zieken huis-instructies gefunctioneerd hadden, al was het waarschuwen van enkele functionarissen achterwege gebleven. Een probleem bij de ontriuming was het feit dat te hulp geschoten Soester- bergse brandweerlieden niet wisten in persoonskamers de eerste redders al welke van de vier zalen en twee één- geweest waren. Hij meende dat de pa tiënten over het algemeen goed ge transporteerd waren en ook vlot, in aanmerking genomen het feit dat de bedden op poten stonden en de wielen eerst gedeblokkeerd moesten worden. Overigens hadden de patiënten het ge voel dat ze door de persluchtmasker- dragers niet werden verstaan, iets dat door hen werd bestreden. De burgemeester, die de gehele oefe ning van nabij had bijgewoond, had het laatste woord. Zij was net begon nen, toen de Baarnse brandweer opge roepen werd. „Dit bewijst hoe afhan kelijk een gemeente ls van uw inzet", aldus de burgemeester. Zij zei tenslotte onder de indruk te zijn van de samen werking in Eemland-verband. In het nabije oosten wordt opvallend veel gereisd zonder veel hoop op re sultaat. VN-sekretaris Waldheim gaat een rij hoofdsteden af om te kijken of na zoveel gestrande bemiddelingspo gingen de tijd rijp is voor een nieuwe, met meer kansen. Optimistisch kan hij er niet van worden. Zomin als de Li bische president Kadhaffi, die wel vaak Cairo bezoekt en andere hoofd steden, maar steeds meer uiting geeft aan twijfel of er nog iets komt van de Libisch-Egyptische fusie. Zijn pessi misme stoelt op de uitgebreide reis van president Sadat, die daarvoor juist de konservatieve olielanden opzocht met alleen daar tussendoor het revolutio nair gezinde Syrië - dit laatste waar schijnlijk alleen voor de kamouflage. Wat Kadhaffi wil is duidelijk: hij is de stuwende kracht achter de idee door een olieboycot de VS en west-Europa te dwingen wat minder lankmoedig te zijn jegens IsraeL Zijn grote dag hoopt hij te hebben als hij naar Algiers reist met vele regeringsleiders uit ontwik kelingslanden die een motie in deze zin zouden moeten steunen. Als ze dit doen dan helpt dit Kadhaffi nog wei nig, want kort daarop reist iedereen weer naar Koeweit voor een gesprek tussen de Arabische olieproducerende landen over dezelfde aangelegenheid. De keus van plaats van samenkomst is al haast tekenend: in een konservatief sjeikdom dat echt geen lust heeft de bronnen van zijn welvaart af te snijden en dan geen neiging heeft zich te la ten spannen voor het karretje van Kadhaffi die immers het afzetten van konservatieve vorsten propageert. Voor Kadhaffi is het daarom bijzonder zuur dat zijn Egyptische kollega ken» nelijk probeert vrienden te worden met koning Feisal en dergelijke konserva tieve potentaten - zonder Egypte is 'edere aktie tegen Israël bij voor baat al vruchteloos. En Sadat geeft duidelijk de voorkeur aan een hand having van de bestaande machtsver houdingen boven akties met Kadhaffi samen om revolutionair de sociale struktuur van de Arabische wereld drastisch te veranderen. De Egypte naar wil natuurlijk dolgraag de Sinaï terug, maar de prijs van een sociale omwenteling naar Kadhaffi's recept is hem daarvoor te hoog. Waarmee men vrijwel terug is bij de toestand van vroeger: een door gesple tenheid machteloze Arabische wereld. De pogingen van Kadhaffi en zijn me destanders om daarin verandering te brengen, zijn vooreerst van de baan en daarover zal niet erg gerouwd worden in Israël en evenmin in de VS en west- Europa. Aan de andere kant is ook duidelijk dat de huidige situatie niet eeuwig kan duren en dat is wel een reden om de terugkeer naar de oude verhoudingen te betreuren. KANTMAN.

Soester Courant | 1973 | | pagina 5