Soest vierde regeringsjubileum Koningin Juliana De Gouden Koets Ton Beuken 8fi Imet mooi vuurwerk tot slot ENGELS MIDDAGCLUBS Instituut Hulscher TYPEN MIDDAGCLUBS Instituut Hulscher SPAANS Instituut Hulscher v Geslaagd feest dankzij inspanning van Groot Gaesbeeker Gilde en P.V.0. V.V.V.-NIEUWS arabia/fins aardewerk INSCHRIJVING ORGELCURSUS INSCHRIJVING VOOR DE ORGELCURSUS BECKER Ontmoedigend Sterrenwachtkoepel nog niet ingericht Militair luidt vroegtijdig de kerkklok Gevonden voorwerpen Vernielingen Fietstochtje eindigde in valpartij Klaverjassen bij de SPSV en VVZ ,,'t Nut" naar het Van Cogh-museum N.C.V.B. Soest-Zuid Opbrengst collecte nationaal geschenk 20-jarige Soester stal auto in Amsterdam Iedere donderdagavond samenzang in de Open Hof Wereldwinkel Soest gaat sluiten SOESTERBERG Najaarsuitstapje Piep noch Stok Zonnebloem van 480,5 centimeter hoog Wedstrijd gaat door Floralia op openbare school Nieuwe EHBO-cursus Nationale reclasse- ringsactie Vereniging van Reclasseringsinstellingen zat niet stil Pronkjuweel van ons Koningshuis Soester Courant van vrijdag 7 september 1973 Men mag dan wel eens, overigens meestal geheel ten onrechte, beweren dat er in Soest nooit iets te doen is, voor woensdag 6 september ging dit in ieder geval niet op. Vele activiteiten waren er en vele mogelijkheden om het zilveren regerings jubileum van H.M. de Koningin te vieren. Dank moet daarvoor in de eerste plaats gebracht worden aan P.V.O. en het Groot Gaesbeeker Gilde, zonder wie er in Soest inderdaad niet veel gebeurd zou zijn. Hulde aan alle muzikanten, drumbands en majorettes, die, ondanks de tropische hitte, van de vroege morgen tot de late avond in touw geweest zjjn. Soest vlagde goed, wat minder in de nieuwe wijken, terwijl het opviel dat de vlaggen „kleiner" worden, wat wel te maken zal hebben met de aanschaf fingsprijs. Een waardig begin van de dag was de dankdienst in de overvolle Petrus en Pauluskerk waar pastoor J. Buisman voorging in gebed en dominee J, Over- duin de herdenkingsrede uitsprak. Het mannenkoor Apollo, het Groot Gaes- beekergilde en P.V.O. verleenden mu zikale medewerking. De festiviteiten speelden zich af op het feestterrein aan de Ferdinand Huyck- laan, met als kleine dissonant de chao tische verkeerstoestanden langs de Pe ter van de Breemerweg. Maar iedereen nam dat voor lief. In de morgenuren als belangrijkste evenement de optocht met de versierde fietsen. Ruim vierhonderd kinderen namen er aan deel. Op het feestterrein kregen zij allen een consumptie van het Oranje Comité. De jury, bestaande uit leden van het O. C. had geen gemakkelijke taak, maar kwam uiteindelijk toch met de elf mooisten te voorschijn. Winnaar werd Marjolein Kareisen met haar „bekroonde" fiets. Zij kreeg een cadeaubon van 25 gulden. De tweede prijs was voor Eefje van Dijk; de derde Beatrixlaan 24 - Soest - Tel. 12900 De tentoonstelling Florantiek, die ln het kader van het honderdjarig bestaan van de Koninklijke Nederlandse Maat schappij voor Tuinbouw en Plantkunde in het Openluchtmuseum te Arnhem gevierd zal worden, kwam er met haar naam ietwat geschonden af in ons vorig WV-Nieuws. Wij herhalen de titel Florantiek, zodat er geen moeilijk heden meer kunnen ontstaan. De da tum van opening is 14 september en de sluiting de 23ste van deze maand. Er zeil veel te zien zijn, dus een uit stapje naar dit zo fraai gelegen mu seum, aan de Hoeferlaan en de Schelm- seweg, is natuurlijk de moeite waard. Komt u even het voewblad „Waarheen in Gelderland?" bij ons halen, waarin, behalve bovengenoemd evenement nog meerdere aardige dingen-om-te-doen vermeld staan. Op zaterdag 22 en zondag 23 september worden vanuit De Bilt een paar prach tige boswandelingen gemaakt. Deze wandelingen kunt U, wat lengte be treft, aanpassen aan uw capaciteiten. U kunt kiezen uit 5 - 10 - 15 of 20 km. U moet voor deelname wezen bij WV Bilthoven of bij wandelsportver eniging Tempo, telefonisch onder resp. 030-762253 of 030-763390. Na 8 septem ber worden de verplichte deelnemers- kosten met een kwartje verhoogd. Dus... wandelaars, zorgt dat u op tijd bent. Voor de 5 en 10 km afstand be taald u 1,50, voor de 15 km 1,75 en voor de 20 km ƒ2,00. Vertrekpunt: Cantine Techn. Met. Wa- renfabriek v.h.'Meyer en Greeven, De Holle Bilt 6 te De Bilt, Landgoed Beer schoten. Verdere inlichtingen verstrekt u WV Bilthoven/De Bilt. Toon Hermans verovert ook Soest weer. Helaas kunnen wij tot aan het eindpunt der shows u voor de vrijdag en zaterdagavonden geen plaatskaarten meer verschaffen. Blijven dus over de dinsdag, woensdag en donderdagavon den. En dan nog alleen via een lange vóórbespreektijd. Jahet loopt met zo'n topfiguur niet altijd zo vlot voor de randstad-bewoners. Maar kansen blijven er nog, gelukkig! Tot 15 oktober kunt u, bij voldoende belangstelling nog mee met de bus tocht naar de Wildkansel in Hoog Buurlo. Vertrektijd tussen 17 en 18 uur. Voor inlichtingen kunt u het best bel len naar WV Apeldoorn, 0 760-12249, vanwaar u vermoedelijk ook vertrekt. Wie nog een late vakantie in Drenthe gaat houden, mag niet vergeten de mooie ANWB-routes Noordenveld en Middenveld mee te nemen. Uit erva ring kunnen wij vertellen, dat, waar u in het eigen land ook heentrekt, de toeristische routes, die zo keung^ zijn vastgelegd, enorme diensten bewijzen. Ook zelfs om ze meerdere malen te rijden. voor Marian Joziase. Beiden kregen een cadeaubon van 10 gulden. De an dere negen kinderen kregen elk een bon ter waarde van 5 gulden. Schutterkoning. Tussen de bedreven door was afscheid genomen van schutterskonlng 1972, Jan Hartman en zijn vrouw en werd be gonnen met het koning- en kampioen- schieten. Er bestond grote belangstel ling voor, evenals voor de kraampjes van de kinderkennis. In het begin van de middag maakte ouderman W. Schimmel van het gilde de naam van de nieuwe koning bekend. Bij het 319e sohot gelukte het Fried van de Breemer de vogel neer te ha. Beatrixlaan 24 - Soest - TeL 12900 len. Eerder reeds, bij 't 125ste schot, had hij er de linker vleugel afgescho ten. Bij het 54ste schot kwam de kop van de vogel naar beneden; bij het 96ste de rechter vleugel en bij" het 148ste de staart. Het schuttersvendel bracht de nieuwe koning de gebruike lijke eer. Toen was het „woord" aan de muziek verenigingen, die een waarlijk grootse show opvoerden. Conversatieles door Spaanse docent, afgestudeerd aan Universiteit van Madrid. Dinsdagavond 21.00 - 22.00 uur. Beatrixlaan 24 - Soest - Tel. 12900 Daaraan namen deel de muziekvereni ging „Cresendo" uit Muiden, de mu ziekvereniging „Juliana-Bernhard" uit Amersfoort de muziekvereniging „B- mol" uit 's Gravenland, de drumband van Olympia, de majorettes van de Springbokken en P.V.O. Deze show werd besloten met een ge- costumeerde voetbalwedstrijd tussen leden van het Gilde en PVO. Autocross Op een terrein aan de Hooiweg vond ondertussen een autocrosswedstrijd plaats. Er waren daar circa 2500 be zoekers. Zij zagen veel goede en spec taculaire strijd op een volkomen veilig parkoers. Vijf groepen van tien deel nemers elk, reden ieder drie manches van zes ronden. De tien besten kwamen uit in de fina le, die als resultaat opleverde: 1. H. C. Vos uit Soest; 2. C. Kamphorst uit Soest; 3. C. Aalberts uit Nederhorst den Berg; 4. H. Meerveld uit Leusden; 5. W. H. J. N. Bouwman uit Laren; I. A. van Asch uit Nederhorst den Berg; 7. J. Herikhuizen uit Lunteren; 8. G. van Dorresteijn uit Soest; 9. H. Blotenberg uit Nederhorst den Berg en 10. C, Kuiper uit Eemnes. Allen reden een Volkswagen. Speaker E. J. Jongma hield het publiek nauwkeurig op de hoogte van de stand van zaken. De prijzen werden uitgereikt door de heer G. J. v. d. Brink, vice-voorzitter van de Christelijke Oranjevereniging Beatrix. verkrijgbaar bij interieurverzorging Soesterbergsestraat 51 - Soest to. busstation Soest Tel. 02155-12180 gratis kleurenfolder beschikbaar J De organisatoren van het Cross Team Soest zorgden voor een voortreffelijke wedstrijd. Streng controleerden zij het renners parkoers, waar ondermeer het gebruik van sterke drank was verboden. Ook de privé-wagens van de renners wer den daarop gecontroleerd en een krat bier werd zodoende tijdig ontdekt. Een opmerkelijke prestatie leverde de coureur Bouwman uit Laren, die om aan de wedstrijden deel te mogen ne men in een paar dagen tijds een „nieu we" wagen gereedmaakte en daarmee de finale wist te bereiken. Een goed stukje sport dat het in Soest zeker zal blijven doen. Vuurwerk Groot was de deelname aan de lam- pionnenoptocht. Vanaf drie startplaat sen trokken zij met muzikale begelei ding naar het feestterrein, waar een enorme menigte was samengestroomd voor het vuurwerk. Dat begon om exact 9 uur en duurde precies 35 mi nuten. De „OH's" en „AH's" waren niet van de lucht en het mag dan ook bijzonder geslaagd genoemd worden. Met het optreden van de band „Husky' en de drive-in show „Sleepy Faees" in de feesttent werd de dag besloten. Soesterberg In Soesterberg werd de feestdag be gonnen met een muzikale rondgang door de muziekvereniging. Daarna wer den ballonnen opgelaten en volgde de optocht van versierde fietsen, autopeds enz. Grote belangstelling was er voor de mini-zeskamp, die op het Dorpsplein gehouden werd. „Barend" van As zorgde op zeer des kundige wijze voor het commentaar. Er namen vier lagere scholen en vier sportverenigingen aan deel. Het eindresultaat was als volgt: 1. Laetitia 38 pt.; 2 AGAVS 36 pt.: 3. St. Carolusschool 29 pt. en Titus Brandsmaschool eveneens met 29 pt. 5. Christelijke Lagere school; 6. Open bare lagere school; 7. Voetbalvereniging Soesterberg en 8. Korfbalvereniging Oranje. 's Avonds was er op het Dorpsplein een braderie en gelijktijdig in het Dorpshuis een drive-in show. Bij alle festiviteiten in Soest en Soes terberg was de burgemeester aanwezig. In Soesterberg reikte zij de prijzen uit aan de deelnemers van de mini-zes kamp. Bijzonder actief was ook de AROS, de ziekenhuisomroep van Zonnegloren. Zij maakten life-reportages van alle ge beurtenissen. Buitenlandse werknemers Voor de buitenlandse werknemers was er 's avonds een filmvoorstelling in het Witte Huis van een Turkse film en een Amerikaanse lachfilm. Het Oranje-comité verzorgde de filmvoor stelling en bood hen een consumptie aan. Om enigszins de reden te weten van de festiviteiten werden stencils uitgereikt in de Turkse- en Marok kaanse taal. Dansavond Vanavond wordt er in de feestent op het terrein aan de Ferdinand Huifde laan nog een dansavond georganiseerd *iet medewerking van Peter Koelewlin. .Toost de Draaier, de BnerenWaaskaoel St. Cecilia »'t Hoogland en de drive- in show „Sleepy Faces". Er is NU gelegenheid tot (DUUR 4 MND.) bÜ De cursus start september a.s. SLOTIAAN 161 ZEIST TEL 17744 In de „Groen-Witte", het clubblad van de sportvereniging S.E.C. schrijft een bestuurslid: „De pogingen om op en om ons hoofdveld kleurrijke reclame borden te plaatsen zijn, zoals u bekend, mislukt. Het werd door de plaatselijke overheid verboden. Een reeds jarenlang lopende service die SEC, uiteraard tegen vergoeding, aan het Soester bedrijfsleven verleen de, geluidsreclame tijdens een gedeelte van de pauze bij wedstrijden van ons eerste elftal", is door b. en w. der ge meente Soest met ingang van het nieu we seizoen verboden! 't Is voor bestuurders en kaderleden, die belangeloos zoveel van hun vrije tijd beschikbaar stellen, voor een groot deel van onze Soester gemeenschap, zowel actieve als passieve voetballief hebbers, een droeve zaak en werkt soms ontmoedigend". De huren verhogen, de bronnen ver drogen! De sterrenwachtkoepel op het woonhuis naast de nieuwe apotheek „Wolverlei" in het Smitsveen is nog niet ingericht, aldus bericht ons de heer Zweers. Het ligt overigens niet in zijn bedoeling in de toekomst deze koepel wel voor pu bliek open te stellen. De wolverlei-apotheek wordt aanstaan de maandag in gebruik genomen; van daag, vrijdag 7 september, is de apo theek te bezichtigen, uitsluitend voor een beperkt aantal genodigden. De dienstplichtige militair F. J. H. (20) uit Soest luidde zondagnacht om half twee de klok van de Ichtuskerk aan de Albert Cuyplaan. De in Nunspeet ge legerde jongeman weigerde aan de politie zijn naam op te geven, maar via de marechausse weru zijn identiteit alsnog bekend. De navolgende voorwerpen werden op het politiebureau als gevonden aange geven: bromfiets, zonnebril, radio-cas setterecorder, enige honden, zakdoek met geldsbedrag, badtas met inhoud, amesvest, broekriem, portemonnaie met inhoud, kraai, tas met opblaasbare boot, trainingsjack, rietemandje, ket tinkje met medaille, poes, diverse bankbiljetten, herenfiets, hoofdsteun, portefeuille met inhoud, valhelm, di verse sleutels en basketbalschoenen. Betreffende deze voorwerpen kunen aan het bureau van politie, op woens dag en zaterdag van 14 tot 18 uur, in lichtingen worden verkregen. De heer K. W., wonende aan de Van Weedestraat, deed aangifte bij de politie van vernieling van 7 ruiten van zijn bedrijf. De jeugd die hiervoor aan sprakelijk is, werd niet gevonden. De 14-jarige W. H. D. A. zal de schade moeten betalen die hij aan bracht aan een plastic molen, die staat naast het pand van de heer J. R. aan het Nieuwerhoekplein. Onbekend is de dader, die vernie lingen aanbracht aan de auto van mej. G. D. De auto stond geparkeerd naast haar woning aan de Albert Cuyplaan. De linnen' kap werd opengesneden en de draden van de motor doorverbon den. Met de auto is echter niet gere den en er wordt niets uit vermist. Mevrouw L. N. van Z. en haar 7-jarig dochtertje kwamen beiden op de A. P. Hilhorstweg te vallen, toen de sturen van hun fietsen in elkaar kwamen. Moeder en dochter werden per ambu lance naar het ziekenhuis Zonnegloren gebracht, waar mevrouw Van Z. met een. hersenschudding werd opgenomen. De dochter liep wat schaafwonden op en kon na behandeld te zijn weer naar huis. Nu het winterseizoen nadert begint ook het klaverjasseizoen. Maandag 10 sep tember a.s. zullen de leden en dames van de Soester Politie Sport Verehiging in de zaal van de brandweer uitmaken, wie zich kampioen kan noemen. Deze zesde en tevens laatste ontmoeting zou eerder zijn gespeeld, maar wegens om standigheden was zulks niet mogelijk. In oktobr a.s. zal met een nieuw toer nooi worden begonnen. De voetbalvereniging WZ begint ook op maandag 10 september a.s. met een nieuw toernooi. Deze wedstrijden zul len plaats vinden in de nieuwe en moderne kantine aan de Eemweg, om 20 uur. Leden, donateurs, poolleden en hun dames worden verzocht op tijd aanwezig zijn. Het bestuur van het Soeste NUT is verjongd. Wat dit tot gevolg heeft blijkt duidelijk uit het nieuwe pro gramma 1973-'74. Als openingsverrassing wordt voor za terdag 29 september een trip naar het Van Gogh-museum in Amsterdam geor ganiseerd. Daaraan is verbonden de grandizoe voorstelling van Jules Croi- set een zekere Vincent". Vooraf zal op donderdagavond 27 sep tember een kunsthistoricus van het museum uitgebreid komen vertellen over de brieven van Vincent Van Gogh aan zijn broer Theo. Deze lezing vindt plaats in de bibliotheek en begint om 20.15 uur. Naar Amsterdam gaat men per bus, die om ongeveer 18.00 uur vertrekt. De toneelvoorstelling met Jules Croiset be gint om 20.30 uur. Aanmelden voor deze trip kan men zich bij boekhandel Adriaanse, Burg. Grothestraat 32 en/of bij boekhandel v. d. Ven, Soesterberg sestraat 53 of Steenhoffstraat 13. Wat betreft het programma voor het s. seizoen zijn definitieve afspraken gemaakt met de actrice Nel Kars (24 jan. '74), de auteur Andreas Burnier (28 febr. '74), de journaliste Bibeb (4 april '74) en de bioloog Louis Le Roy (15 nov. '74). Besprekingen zijn nog gaande met de auteur Anton Koolhaas voor een le zing in de maand november van dit jaar. Al deze avonden worden gehou den in de Openbare Bibliotheek aan de Albrt Cuyplaan en beginnen om 20.15 uur. De afdeling Soest-Zuid van de Neder landse Christen-Vrouwen Bond hervat haar maandelijkse bijeenkomsten op donderdagavond 13 september a.s., om 8 uur, in het gebouw „De Rank". De direkteur van de Nederlandse Stichting voor Leprabestrijding, de heer H. de Bok, komt deze avond ver tellen over het leprawerk. De totaal opbrengst van de collecte ter gelegenheid van het 25-jarig rege ringsjubileum van H.M. de Koningin bedroeg 15.756.45; te weten ƒ3.604,52 uit de bij vele bedrijven geplaatste bussen en 12.151,93 via de huis-aan- huis collecte door leden van sportver enigingen. Er kwamen „slechts" 135 collectanten maar zij zorgden in een paar uur tijds voor dit mooie bedrag. Door zijn stuntelig gedrag met een grote Mercedes werd door de Amster damse politie aangehouden de 20-jar'ge fabrieksarbeider A. K. uit Soest en dt 14-jarige J. H. D. eveneens uit Soest. Zij bekenden inmiddels de Mercedes, eigendom van de heer C. E. de G., in Soest, ontvreemd te hebben. K. vertel de verder ruim een week geleden een vrachtwagen, die bij de Akkeren ge parkeerd stond, meegenomen te heb ben naar Amsterdam, waar de wagen een dag later werd teruggevonden en de 14-jarige knaap deelde de politie mee in Amersfoort een bromfiets ge stolen te hebben. Die bromfiets had hij nog thuis staan. De twee veelbelo vende knapen zijn ingesloten. B\j een aantal mensen van verschillen de kerkgemeenschappen is het plan ontstaan, nu het nieuwe „Liedboek voor de Kerken" is verschenen, gezamenlijk uit dit boek te gaan zingen. Dat zal eenmaal per week plaatsvinden en wel op donderdagavond van 19.30 tot 20.30 uur. Iedereen die blij is met dit liedboek en ook de onbekende melodiën uit dit boek wil leren zingen is van harte welkom. De leiding is in handen van Jan Jansen, cantor-organiste van de hervormde gemeente Soest. Gestart wordt donderdag 13 september a.s. in De Open Hof, aan de Veenbes straat, hoek Dalweg in het Smitsveen. De voorbereidingsgroep bestaat uit de dames L. A. Fafié-Petri, C. P. van den Hooff-Trap, K. Hosper-Elzinga, A. E. R. R. Insinger en de heer P. van Gilst. De wereldwinkel Soest, die sinds ruim twee jaar gevestigd is aan de F. C. Kuyperstraat, gaat binnenkort sluiten. Niet omdat de doelstellingen nu ver wezenlijkt zijn maar uit andere over wegingen. Eén daarvan is dat de pu blieke belangstelling voor de winkel in de Kuyperstraat te gering is. Alhoewel de financiële toestand van de winkel de laatste tijd beter werd, is het toch door het teruglopen van donaties van de Soester Kerken, noodzakelijk ge worden naar een ander onderkomen uit té zien. Daar kwam nog bij dat de eigenaar van het pand het plan heeft dat te verkopen. Artishock is bereid de wereldwinkel een onderkomen te geven en verder zijn er besprekingen gaande met de wereldwinkel Baarn over samenwer king. In de binnenkort te houden plenaire vergadering zal besloten worden of de verhuizing ook een verandering van de opzet gaat betekenen. Tot 13 oktober a.s. is de winkel aan de F. C. Kuyperstraat nog geopend. De bejaarden van Piep-noch-Stok zul len in de omgeving een najaarsuitstap je gaan maken op dinsdag 11 septem ber. Koffie met gebak zal worden ge bruikt bij de Alberts Corner in Leus den. Daarna wordt een bezoek ge bracht aan het Spoorwegmuseum in Utrecht en worden pannekoeken ge- De stand in de Zonnebloemwedstrijd is op het moment als volgt: Categorie hoogste plant: 480'/ï cm, gemeten bij de heer H. van Roomen, Nieuwst raat 40; 442 cm bij P. de Bruin. Korte Brink weg 45; 441V» cm bij G. de Groot, Pijnenburgerlaan 5; 438 cm bij J. Majoor, Vredehofstraat 5; 425' j cm bij P. van Beest, Kamp weg 54, Soesterberg; 406cm bij E. Higler, Gerrit v. d. Veenstraat; 401 cm bij G. de Bree, Bosstraat 71; 394 cm bij M. de Bree, Schaepmanstraat 62. Categorie breedste bloem: 35Vt cm gemeten bij J. Boekema, Buys Ballotlaan 55, Soesterberg; 29,8 cm bij Jasper Spiering, Oude Grachtje 1; 28 cm bij P. van Beest, Kampweg 54 Soesterberg. Categorie aantal bloemen: 26 stuks werden geteld bij A. Hamers- veld, Kerkpad ZZ 152. Iedere inwoner van Soest kan aan deze wedstrijd deelnemen; er zijn geen kosten aan verbonden. Mocht u een plant hebben die hoger is dan 480'/« cm; een bloem die breder is dan 35V« cm of een plant hebben die meer dan 26 bloemen telt, dan kunt u zich op geven bij Chris Uiterwijk, Kerkpad N.Z. 49. geten in Rhijnauwen. Huize Doorn wordt bezocht en de prachtige tuinen. Na de thee gaat de reis weer naar Soesterberg. Vertrek 9.00 uur vanaf het Dorpsplein; aankomst pl.m. 17.30 uur. De kosten bedragen alles inbegrepen 10,- per persoon. Voor deelname zo spoedig mogelijk opgeven bij mevrouw Koevoet, Plesmanstraat 120 (tel. 1898). Traditiegetrouw organiseert de ouder commissie en de vereniging openbaar onderwijs de jaarlijkse Floraliatentoon stelling in de hal van de Openbare school. Zelfgekweekte planten van de kinde ren worden door een deskundige jury beoordeeld. De expositie is geopend op woensdag 12 en donderdag 13 september, van 16.00-17.30 uur en van 19.00-20.00 uur. Ouders en andere belangstellenden wordt gratis een kop koffie aangebo den. De afdeling Soesterberg van de Kon. Ned. Ver. E.H.B.O. start op woensdag 3 oktober met een nieuwe cursus in de Marechausseekazerne van 19.45-21.45 uur. Het eerste cursusuur bestaat uit theo rie, gegeven door dokter A_ Th. M. Splinter het tweede uur bestaat uit praktijk, verzorgd door de heer B. L. Compeer uit Bilthoven. Nieuwe cursis ten kunnen zich nog opgeven bij me vrouw Van der Kleij, Ant. van Leeu wenhoeklaan 111 (tel. 1951). De kosten van de cursus bedragen ƒ30,-; tentamen, examen, diploma en insigne kosten totaal 14,50. Als het goed is gaan theorie en prak tijk hand in hand. De vereniging van Reclasseringsinstellingen (VvRi) heeft daarvan in de afgelopen periode een voorbeeld gegeven. Het bestuur van de VvRi heeft zich n.1. in die periode inzake de volgende onderwerpen tot de Vaste Commissie van Justitie van de Tweede Kamer gewend: Het wetsontwerp op de terbeschikking stelling van de regering (TBR). De reclassering vindt, dat de TBR in de eerste plaats een maatregel moet zijn, die de beveiliging van de maat schappij beoogt, en niet in de eerste plaats als een medische maatregel moet worden gezien. Het wetsontwerp hinkt wat dat betreft op twee gedach ten. Verder wordt van de zijde van de VvRi gesteld: de oplegging en verlenging van de TBR alleen na zorgvuldig, wetenschap pelijk verantwoord onderzoek mogen Wanneer men zegt dat de liefde b{j' het aanschouwen wordt vermeerderd, dan geldt dat zeker ook voor het Ne derlandse Volk ten opzichte van ons Vorstenhuis op hoogtpdagen, zoals prinsjesdag, huwelijk, verjaardagen en jubilea. Op zulke dagen begeven zich altijd weer duizenden naar de plaats van het gebeuren om daarvan getuige te zijn en van hun aanhankelijkheid en liefde voor het vorstenhuis te ge tuigen. Vaak geniet men dan ook het voorrecht de vorstelijke personen te zien rpden in de Gouden Koets. Het is beslist een indrukwekkend ge zicht de Koningin in de Gouden Koets te zien te midden van haar volk, zoals dat b.v. op prinsjesdag te zien is. Want dat is bij die gelegenheid niet alleen mogelijk voor de meer begun stigden die zich bij deze plechtigheid, op de derde dinsdag in september, in de Ridderzaal of op het historische Binnenhof mogen bevinden. Beslist niet De Koningin in de Gouden Koets is die dag ook te zien voor de tiendui zenden die zich bevinden langs de straten door welke de stoet zich be geeft van het Paleis „Voorhout" naar de Ridderzaal op het Binnenhof. Iedereen die op prinsjesdag de Resi dentie bezoekt is in de gelegenheid de prachtige uniformen van de bege leidende korpsen te zien en te genieten van de sprookjesachtige aanblik van de Gouden Koets met zijn koninklijke passagiers, terwijl men ook 's middags tijdens de rijtoer nog weer in de ge legenheid is de koninklijke familie toe te wuiven. Zulke hoogtijdagen, met het Konin klijke Huis te midden van het Neder landse volk, zijn dagen van indruk ken: de Koningin, haar Gemaal de prinsessen en prinsen, onze vlag, het Wilhelmus, en de Gouden Koets Ja, die Gouden KoetsDe Koningin in de Gouden Koets; wie dat gezien heeft komt thuis en zegt: „Ik heb de Koningin in de Gouden Koets gezien, 't was net een sprookje". Die Gouden Koets is dan ook inder daad iets zeer bijzonders. Deze koets is een geschenk van de burgerij van Amsterdam, aan Koningin Wilhélmina bij haar inhuldiging op 6 september 1898. Koningin Wflhelmina maakte voor het eerst van de Gouden Koets gebruik op haar trouwdag, 7 februari 1901. De Koets is het ontwerp van de ge broeders Spijker te Amsterdam en is in hun rijtuigfabriek gemaakt. Alles eraan is door Nederlandse handen vervaardigd. Er werd niets gebruikt wat in het buitenland is gefabriceerd. Het naaldwerk van de binnen bekleding is als gobelin geheel in zijde uitge voerd door de Amsterdamse kunst- naaldwerkschool in het Burgerwees huis, het Maagdenhuis Tesselschade, Arbeid Adelt en door vele particuliere dames. Vijftien miljoen steken zijn voor de uitvoering nodig geweest. De paneelschilderingen zijn van prof. Van der Waay en stellen ondermeer voor: landbouw, handel, nijverheid en scheepvaart; de wapens van de elf provinciën en de stad Amsterdam; godsdienst, militaire en rechterlijke macht, wetenschap, kunst en arbeid; voorts verschillende voorstellingen be trekking hebbende op het Huis van Oranje. De Gouden Koets werd ook gebruikt bij het huwelijk en de inhuldiging van Koningin Juliana, alsmede bij het hu welijk van onze Kroonprinses op 10 maart 1966 Dagen waarop de Gouden Koets te zien is herinneren ons aan nationale glorie, aan onze door bloed en tranen verworven en verdedigde vrijheid, en aan een hopelijk nog lang voortduren de relatie: Nederland en Oranje. plaatsvinden; in geval van verlenging zouden andere dan de behandelende deskundigen het onderzoek moeten verrichten; er zou een maximum-duur moeten glden voor TBR; de VvRi suggereert hierbij een termijn van zes jaar ern stig gevaarlijke patiënten zouden na zo'n periode in een gewone inrichting (dus niet meer in de strafrechtelijke sfeer) moeten worden opgenomen; de mogelijkheden tot oplegging van de maatregel zouden wezenlijk moeten worden beperkt; de mogelijkheid van een combinatie van straf en maatregel zou geheel moeten komen te vervallen (gevange nisstraf werkt nadelig voor een latere behandeling); de rechtspositie van de TBR-gestel- de moet worden versterkt. De laatste dag van vrijlating uit detentie. De Minister van Justitie stelt in een ingediend wetsontwerp voor om zon dagen en algemeen erkende feestdagen uit te sluiten als laatste dag van ge vangenschap. De VvRi heeft daarop gereageerd door te stellen, dat dan ook de zaterdagen dienen te worden uitge sloten, omdat ook dén alle instellingen voor (financiële) bijstand gesloten zijn. Naar aanleiding hiervan wijzigde de Minister zijn ontwerp zódanig, dat in derdaad ook de zaterdag wordt uitge sloten voor degenen, die een straftijd hebben gehad van langer dan twee maanden; die gedetineerden kunnen dus op vrijdag naar huis. Hierop rea geerde de VvRi weer met te stellen, dat dan de meeste gedetineerden niet varv deze regeling kunnen profiteren, omdat hun straftijd korter dan twee maanden duurt. De Minister wil (voor lopig) echter niet verder gaan, omdat anders het verschil in straftijd tussen diegenen, wier straf toevallig in het weekeind eindigt en degenen, bij wie dat niet het geval is, naar verhouding te groot wordt Het wetsontwerp op de voorlopige hechtenis. Samen met andere organisaties heeft de VvRi n.a.v. dit wetsontwerp onder meer gepleit voor: wettelijke regeling van de rechts bijstand voor verdachten tijdens het politieverhoor; de toepassing van alternatieven voor vrijheidsbeneming (beperking van bewegingsvrijheid, meldingsplicht e.d.), zodat men met minder nadelige gevol gen toch ter beschikking blijft voor het onderzoek van politie en justitie; meer mogelijkheden voor de reclas sering voor contacten met een hulp verlening aan van hun vrijheid beroof de verdachten; vaststelling van een absoluut maxi mum voor de duur van de voorlopige hechtenis. Bij de behandeling in de Tweede Ka mer kwamen verschillende van deze wensen aan de orde. Justitiële documentatie en de ver klaringen omtrent het bedrag. Telkens opnieuw brengt de reclassering haar bezwaren naar voren tegen de regelingen betreffende de registratie van strafrechtelijke gegeven (justitiële documentatie) en betreffende de ver klaringen omtrent het gedrag (het vroegere „bewijs van goed gedrag"). De VvRi heeft zich bij de behandeling van de begroting voor Justitie in 1972 weer tot de leden van de Twee Ka mer gewend en daarbij gewezen op een groot aantal bezwaren tegen de bepalingen en de toepassing daarvan. Eind 1973 hoopt de VvRi een gesprek te hebben met de Minister van Justitie over deze ingewikkelde problematiek. Als ergens geldt: „Eens geboekt - voorgoed afgeschreven", dan is dat wel hier. Maar het zijn natuurlijk niet alleen de officiële regelingen, die mens met een strafrechtelijk verleden belemmeren weer volwaardig aan het maatschap pelijk verleden belemmeren weer vol waardig aan het maatschappelijk leven deel te nemen. Als de mensen in het algemeen niet zo wantrouwig waren tegenover ex-delinquenten en hen maar steeds naar hun verleden bléven beoordelen, dan zouden de bestaande (naar discriminatie neigende) bepalin gen veel sneller gewijzigd zijn! Inmiddels heeft de VvRi laten weten aan de Minister van Justitie, dat men in de reclassering er eigenlijk geen be hoefte meer aan heeft een verklaring omtrent het gedrag aan sollicitanten te vragen. De reclasering moet dan nu doen; dat is een subsidie-voorwaarde. De VvRi probeert ook andere instel lingen te bewegen hun subsidiegever te vragen van deze plicht ontslagen te worden. Herzieningen van de rechterlijke organisatie. Ten behoeve van de werkgroep, die de activiteiten van een Staatscommissie tot herziening van de rechterlijke or ganisatie voorbereidt, heeft de VvRi zich op een hearing doen vertegen woordigen. Met de werkgroep werd van gedachten gewisseld .over wat de reclassering als wenselijk ziet voor het arbeidsterrein van een Staatscommissie en voor de wijze van zo'n commissie. In zijn eindverslag heeft de werkgroep voorgesteld ook een vertegenwoordiger van de reclassering in de Staatscom missie te doen opnemen. Hoewel bovengenoemde zaken ogen schijnlijk ver af staan van de praktijk van het dagelijks leven, is diskuss e erover niettemin van het grootste be lang voor een toekomstig beleid. Om dat beleid en praktijk in eikaars ver lengde (behoren te) liggen, is het nood zakelijk dat de VvRi haar standpunt duidelijk maakt wanneer er beleids kwesties aan de orde zijn die haar arbeidsveld raken. De collecte voor reclassering wordt ge houden van 17 tot 23 september.

Soester Courant | 1973 | | pagina 9