PPR en D'66 willen meer informatie over millieubelasting P auselij ke onderscheidingen voor twee Soesters Stichting Soester Natuurbad wijzigt naam Ton Beuken K.V.P. schenkt Soest primeur op 27 september a.s. Milieubelasting P.P.R. wil niet, D'66 wil wél alles betalen Collecte Prinses Beatrix Fonds Eiermarkt ESploegstoffen gordijnstoffen meubelstoffen tapijten Voortaan europees herkenbaar als bondsspaarbanken vooralle geldzaken. BONDSSPAARBANK P.A.K.-raadsfractie wil symbolische verkoop stukjes Kerckenlandt „Laat de werkelijke vrienden van de Eng zich bekend maken" Gemeentewoningen in Soesterberg hebben veel achterstallig onderhoud P.A.K.-fractie stelt schriftelijke vragen Soester Courant van donderdag 20 september 1972 Niet alleen plaatselijk maar ook provinciaal en zelfs landelijk; blijkt grote belangstelling te bestaan voor de eerder aangekon digde regionale voorlichtingsavond over de milieubelasting op 27 september a.s. georganiseerd door de K.V.P. afd. Soest en Soesterberg. Niet eerder had in de provincie een dergelijke informatie-avond plaats. Een reeks van deskundigen zal toelichting en antwoord geven op vragen betreffende de bijzondere positie van Soesterberg. de positie van de industrie, de grote bedrijven, het huisgezin in de provincie Utrecht en in andere delen van ons land. Zeker zullen aanwezig zijn de leden van provinciale staten Mevr. E. L. M. Uytterwaal-Cox (K.V.P.), W. G. C. van Wijnsbergen (K.V.P.), enkele hoofden van dienst ter provinciale griffie, samen stellers van de milieubelastingnota Utrecht en de scheikundige Drs. Wymenga (tevens voorzitter A.R.P. Soest). Op dit moment is nog niet bekend welke kamerleden in ieder geval aanwezig zul len zijn. Aktiegroepen en andere belangstellenden zijn van harte welkom op deze openbare regionale bijeenkomst, die wil voorzien in het kennelijke tekort aan informatie omtrent de provinciale milieu belasting. Nadere inlichtingen bij W. M. Simon, Varenstraat 35, Soest (tel. 02155-17412) en d!rs. J. L. Menne, van Lenneplaan 70, Soest (tel. 02155-17972). De avond wordt gehouden op donderdag 27 september a.s. in ge bouw De Rank aan de SoeSterbegrsestraat en begint om 20.00 uur. Prins Johan Friso, de tweede zoon van prinses Beatrix en Prins Claus, wordt dinsdag 25 september 5 jaar. In een brief aan Provinciale Staten van Utrecht vragen de afdelingen Soest van de politieke partijen D'66 en P.P.R. zo snel mogelijk informatie te ver strekken over een aantal vragen en wensen die zij stellen ten aanzien van de betaling van de milieubelasting. De P.P.R. gaat daarbij zover, dat zij stelt dat zolang er geen of onvoldoende informatie wordt verstrekt en zolang er in deze zaak niet voldoende verandering komt, zij het redelijk achten, dat de inwoners slechts een gedeelte van de milieubelasting betalen. De P.P.R. zal de burgers van Soest adviseren de 3de acceptgirokaart vast te houden, zolang er geen duidelijker situatie is ontstaan. Dit advies neemt D'66 niet over. Beide partijen zijn van mening dat er rond het onderwerp „verontreinigings heffing waterkwaliteitsbeheer" de grootst mogelijke openheid moet wor den betracht. Dit temeer, daar deze materie het voortbestaan van alle le ven, waaronder dus het menselijke, be treft. Beiden juichen het toe dat er metter daad een eerste stap gezet is in de richting van het milieubeheer. Kritiek hebben zij op de volgende punten: 1. de manier waarop en de mate waar in de bevolking informatie is verstrekt; 2. de manier waarop de lasten ver deeld worden over de bewoners en fa- brieken; 3. het reële gevaar dat ont- staat wanneer een ieder meent, door betdllng alleen, het recht te krijgen om in beperkte mate en in allerlei j vorm, vuil te lozen en 4. dat men om reden van efficiency er toe overgaat om grofweg iedere hoofdbewoner 3,5 inwonerquivalent te laten betalen. De beide partijen vinden dat het aanbe veling verdient om duidelijk aan te geven wat de beroepsmogelijkheden zijn, indien een hoofdbewoner dit niet kan opbrengen. Vragen. De aan alle inwoners van de provin cie toegezonden brief roept enige vra gen op. P.P.R. en D'66 van Soest wil len weten welke graadmeter men aan legt, als er gesproken wordt over „schoonmaken" van het oppervlakte water; hoelang het duurt voordat er zonder gevaar weer „buiten" gezwom men kan worden. Ook wil men weten hoeveel bedrijven (in totaal en afzonderlijk) moeten gaan betalen, als de 1 miljoen Inwonerequi valent al bijna wordt opgebracht door de inwoners „weinig minder dan 1 miljoen". Wie controleert de vervuiling veroor zaakt door de bedrijven en met welke frequentie gebeurt dit en hoe wordt het water door de zuiveringsinstalla ties gezuiverd? Is er ook (bedrijfsaf val) dat op het water geloosd kan wor. den, doch wat niet uit het water kan worden genomen? Ook vragen zij de provincie of het hun bekend is wat voor soort afval er per bedrijf geloosd wordt of dat nog onderzocht moet worden. Afzonderlijke dienst. Beide partijen zijn van mening dat er voor een en ander een afzonderlijke dienst in het leven geroepen wordt, die het totale milieubeheer onder haar hoe de krijgt. Die dienst zou zich ook bezig moeten houden met de luchtvervuiling, grond en bodemvervuiling, de geluidshinder e.d. en zou een aparte begroting moe ten krijgen. Zij stellen daarbij ter discussie of de provincie wel het aangewezen orgaan is om deze materie, die zoveel eisen stelt aan het democratisch functione ren van de samenleving, te behande len. In behandeling dient naar hun mening genomen te worden de her ziening van de lastenverdeling bewo ners-fabrieken er moet een gemakkelijke bëroepsmo- gelijkheid komen en door middel van hearings, forum enz. moet er op zeer korte termijn zo volledig mogelijke informatie worden verstrekt. Verder vindt men dat bij de wet ge regeld moet worden dat van ieder be drijf bekend wordt wat voor soort af val zij produceert en in welke mate; welk afval niet door de zuiveringsin stallaties uit het water wordt geëlimi neerd en de hoeveelheid van deze stof, die in het water voorkomt. Bij de wet moet ook geregeld worden hoeveel be lasting de bedrijven aan de provincie betalen en of zij die belasting doorbe rekenen in haar prijzen. De P.P.R. zegt alle nict-betalers (van de 3de acceptgirokaart) steun toe, in dien zjj hierdoor in moeilijkheden ko- D'66 stelt zich, zoals tijdens het politie- ke-café „Proest" bleek, op het stand, punt dat er in ieder geval betaald moet worden óf dat nu aan de provincie is óf aan de gemeente. De 64 gulden werd geen onredelijk bedrag gevon den, ook al omdat daar de gemeente lijke rioolbelasting nu was inbegrepen en die belasting, als die door de ge meente geheven zou blijven worden, in de komende jaren toch drastisch omhoog gegaan zou zijn. Het jaar 1973 kan een belangrijk jaar worden voor het Prinses Beatrix Fonds, want er bestaat een stille hoop dat de collecte-opbrengst dit jaar het miljoen zal passeren en het overschrij den van deze grens zou voor het Fonds bijzonder prettig zijn. Immers, werd in 1971 ruim anderhalf miljoen aan financiële steun en subsi dies uitgekeerd, in 1972 was dit al 1.830.000,-, dus ruim drie ton meer! Voor 1973 zullen deze cijfers zeker wéér hoger liggen. Daarom is een collecte een noodzake lijk kwaad om al die lichamelijk ge handicapten, die onder de doelstelling van 't Prinses Beatrix Fonds vallen waar nodig - te helpen op de weg naar een normale plaats in de maat schappij. Al die gehandicapten die ge troffen werden door polio, die vanaf de geboorte spastisch zijn, dan wel lij dende aan spina bifida (open rug), multiple sclerose, spierdystrofie of be paalde andere spierziekten, wachteh op onze hulp, op Uw hulp! De aanvragen om subsidie worden niet alleen dringender, de bedragen waar het om gaat, worden groter. Denkt U zich eens in dat U uw huis moet aan passen omdat een van de gezinsleden gehandicapt is, welke kosten dat he den ten dage meebrengt! Schrikt U dus niet als U een dezer dagen de collectebus wordt voorge houden voor de gehandicapten, maar geef, en geef royaal. Dat miljoen Is zo hard nodig om al die noodzakelijke hulp te kunnen bieden. Komt U de collectebus niet tegen, stort dan uw bijdrage op gironummer 969 van het Prinses Beatrix Fonds. Den Haag. Op de Amersfoortse werkmarkt wer den aangevoerd 3500 stuks in prijzen van 16,- tot 18,50. Middenprijs 17,60. Prijs per kg 2,75. Op voorstel van het bestuur van de Stichting Soester Natuurbad zal de naam van de stichting gewijzigd wor den in „Stichting Zwembaden Soest". De gemeenteraad zal daarover heden avond beslissen. Gelijktijdig zullen nog enige statuten wijzigingen worden doorgevoerd be treffende de handelingen van het stichtingsbestuur waarvoor vooraf toe stemming van het college is vereist en het van toepassing verklaren van de uitkeringsverordening, zoals vastgesteld bij raadsbesluit van 18 december 1968 op het personeel van de stichting dat door langer dan zes maanden of voor onbepaalde tijd op arbeidsovereen komst in dienst wordt genomen. Vooraf toestemming van b. en w. zal nodig zijn voor het voeren van rechts gedingen. het aangaan van dadingen, het inwinnen van een bindend advies enz.; liet vernieuwen of wijzigen van de bij de stichting in beheer en exploi tatie zijnde eigendommen van de ge meente, voorzover de daaraan verbon den kosten een door b. en w. te bepa len bedrag te boven gaan; het doen van aankopen, alsmede het door der den doen uitvoeren van onderhouds werken boven een bepaald bedrag; de verpachting van consumptie-inrichtin gen, rijwielbewaarplaats, parkeerter reinen, reclamevakken e.d. Toestemming van de raad is nodig voor het aangaan van geldleningen of an dere verplichtingen, het aanvaarden, weigeren, verwerpen of afstand doen van schenkingen enz.; het verkrijgen, ruilen, vervreemden of bezwaren van onroerende goederen of zakelijke rech ten daarop en het verrichten van all« vermogensrechtelijke handelingen, wel ke vallen buiten de in de statuten be doelde. De thans geldende statuten dateren van 16 oktober 1968. INTERIEURVERZORGING Soesterbergsestraat 51 - Soest t.o. busstation - Telefoon 02155-12180 o.a. salarrsrekening termijnsparen pensioéninning effecten betaalcheques buitenlands geld spaargirorekening verzekeringen premie-spaarregelingen hypotheken ambtenaren-spaarregeling persoonlijke lenfngen Een en ander vond plaats in familie kring, in aanwezigheid van enige kerk bestuursleden. Beide heren kregen de onderscheiding in verband met hun dienstbaarheid aan de parochie; de heer Van Schaik was Vorige week heeft pastoor G. Metter- nich van de parochiekerk van de H. Familie in Soest-Zuid de heren C. G. Van Schaik en B. J. van der Linden de pauselijke onderscheiding „Pro Ecclesia et Pontifice" opgespeld. jarenlang dirigent-organist van het pa rochiële zangkoor, de heer Van der Linden Vervulde tientallen jaren de functie koster-suisse. De slacht- en keurlonen in onze gemeente zullen per 1 januari 1974 worden verhoogd. Dit Is een gevolg van de exploitatietekorten van het slachthuis en de vleeskeuringsdienst, die over 1971 20.000 gulden en over 1972 32.600 gulden bedroegen, terwijl over 1973 op een nog hoger nadelig saldo zal moeten worden gerekend. Om de tekorten te beperken is tariefs verhoging noodzakelijk geworden. De slacht- en keurlonen bedragen thans 9 cent per kg en voor vlees, dat slechts tijdelijk in de gemeente verblijft, on der bepaalde voorwaarde, 4 cent per kg. De nieuwe "tarieven zullen worden respectievelijk 11 cent en 5 cent, die daardoor zijn aangepast aan de tarie ven in andere gemeenten. Het tarief voor repressieve keuringen, dat sinds 1 april 1972 wordt geheven, wordt ver hoogd van 15 tot 20 gulden. Het keuringsrecht per jaar voor vlees- warenfabrieken, voorverpakkingsin- richtingen en slachterijen wordt per 1 januari '74 520 gulden; voor automa tieken en snackbars 260 gulden, voor restaurants, kazernes en ziekenhuizen 180 gulden; voor slagerijen, slagers- werkplaatsen, vrieshuizen en bedrijven waar voorverpakt vlees wordt verkocht 120 gulden; voor supermarkts, kruide nierswinkels, groentewinkels, viswin kels, zuivelwinkels, café's, hotels, pen sions, bejaardenhuizen, kantines e.d. 60 gulden. In het raadsvoorstel zegt het college, dat met deze maatregelen voor 1974 een sluitende begroting kan worden verkregen voor het slachthuis en de vleeskeuringsdienst „evenwel met dien verstande dat in de post personeels kosten de salarismaatregelen per 1 augustus '73 en de nog in 1974 te ne men salarismaatregelen niet zijn ver werkt". In werkelijkheid zal daarom de reke ning 1974 ook een nadelig saldo ver tonen. „Steunend op een opmerking v»n een onzer leden: „Gedenk het Dam- monument", aldus de gemeenteraadsfractie van het PAK in een brief aan de raad; „willen wjj de volgende gedachte lanceren: Verkoop symbolisch vierkante meters van Kerckenlandt tegen een prijs waar de wervingskosten en rente ingecalculeerd zijn, benevens een bedrag waarvan de rente voldoende Is om de „oppervlakte behandeling" te betalen. Het certificaat kan tegelijk lidmaat- schapsbewijs zijn van de club „Vrienden van de Eng", welke club dan inspraak kan krijgen bij de oppervlakte behandeling". In een brief aan de voorzitter van de gemeenteraad stelt de fractievoorzitter van het PAK, de heer P. Grift, een vijftal vragen met betrekking tot het on derhoud van de gemeentewoningen aan de Generaal Winkclmanstraat en de Generaal Spoorstraat te Soesterberg. Is het u bekend dat: 1. de bewoners van de Gen. Spoor straat en de Gen. Winkelmanstraat al geruime tijd zeer ernstige klachten hebben over het onderhoud van de woningen? 2. vooral de aanrechten en de keuken kastjes zich in een zeer slechte toestand bevinden? 3. ondanks de vele bezoeken door de dienst van gemeentewerken nog steeds geen definitieve maatregelen zijn ge troffen om deze ernstige klachten te verhelpen? 4. in vele woningen in het houtwerk in ernstige mate houtworm aanwezig is welke mogelijk ook het meubilair van de bewoners kan aantasten?; 5. Is het mogelijk dat door de dienst van gemeentewerken op een zeer korte termijn een gedegen onderzoek wordt ingesteld naar de totale kosten welke een gedegen onderhoud met zich mee brengt? De heer Grift stelde zich persoonlijk op de hoogte van de toestand waarin de woningen verkeren en hij kwam tot de conclusie dat er inderdaad veel aan mankeerde. In de toelichting zegt hij in hoge mate geschokken te zijn van het achterstallige onderhoud, vooral wat de keukens betrof. De heer Grift verzocht de burgemees ter dringend de brief aan de raads- agenda van de vergadering van he denavond toe te voegen, zodat de ver betering van de woningen met spoed ter hand genomen kan worden. Moge lijk zal dit gebeuren bij de behande ling van punt 8 van de ingekomen stukken, een brief van de Wijkraad Soesterberg d.d. 25 juli 1973, „inzake voorzieningen daken woningen Gen. Spoorstraat»en Gen. Winkelmanstraat' Met het herstel van de daken is men inmiddels aangevangen. De heer C. Verheus (Pr. Chr.) constateerde dat in de vergadering van de commissie open bare werken en knoopte daar de vraag aan vast of nu ook de vernieuwing van de electriciteitsleidingen op het pro gramma stond Wethouder mevrouw M. Wal ter-van der Togt zegde toe dat daarvoor binnenkort een voorstel was te verwachten. De PAK-fraktie is van mening dat met deze opzet, die uiteraard enigszins gelimiteerd moet zijn naar oppervlakte, bereikt kan worden, dat de werkelijke vrienden van de Eng zich bekend kun nen maken. „Dit kost meer moeite dan het plaatsen van een handtekening on der een kretologisch stuk en is meteen een graadmeter van de werkelijk le vende belangstelling", aldus de brief. De brief wordt vanavond tijdens de raadsvergadering behandeld. De fractie zegt daarin dat zij nog twijfels heeft ten aanzien van de nieuwste prognose betreffende het bevolkingsgetal van Soest, maar dat men toch rekening kan houden dat dit lager zal zijn. Wellicht kan er tussen het landelijk aantal van 14 en 20 miljoen een voorlopig uit gangspunt gevonden worden. Bij de opzet van het plan werd inder tijd uitgegaan van een hoger totaal cijfer. Omdat bovendien uit enquetes en onderzoeken gebleken is dat hoog bouw duidelijk minder populair is ge worden, „zoals door onze fractie reeds enige malen naar voren is gebracht", meent men dat er reden is om het aantal te bouwen woningen in dit plan te herzien. „Onzerzijds bestaan er geen bezwaren tegen het bouwen van woningen in het plangedeelte tussen Molenstraat. Tal- malaan, en Soester Engweg en bestaan de bebouwing, alleen moet aandacht geschonken worden aan de bouwhoogte en de dichtheid". Wat betreft het plan Kerchenlandt pleit de fractie voor opname van een bescheiden aantal wooneenheden in de sociale sector op een terrein grenzend aan de Molenstraat-Molenweg, met ge lijktijdige verlegging van de bestem ming „bijzondere bebouwing" op dit terrein naar de andere zijde van de LTS. Voorts lijkt hen de bebouwing van de strook tussen Molenstraat - ontwerp Centrumweg en spoorlijn - verlengde Van Goyenlaan, niet schade lijk en hinderlijk voor de omgeving. Voor het andere, kwetsbare gedeelte van Kerckenlandt pleit de fractie voor een flexibele bestemming in hoofdza ken en zij lanceert daarbij het plan tot verkoop van „vierkante meters". Mocht onverhoopt de belangstelling daarvoor gering blijken te zijn, dan zal naar het oordeel van het PAK de be bouwing zich hogerop kruipend verder verspreiden. In dat geval zal de be bouwing laag gehouden en ruim van opzet gepland moeten worden. De fractie vertrouwt dat de raad aan deze gedachteschets de nodige aandacht zal schenken. Het is een nieuw element in de discussie, waarbij uitgegaan wordt van het spreekwoord: „Geen geld geen Zwitsers". Voorbereidingsbesluit Op voorstel van het college van bur gemeester en wethouders kan de raad vandaag besluiten dat een nieuw be stemmingsplan wordt voorbereid. Het ontwerp-bestemmingsplan „Kercken landt" heeft met ingang van 16 april j.l. gedurende één maand ter inzage gelegen. Velen maakten van de mogelijkheid gebruik om een bezwaarschrift ln te dienen. Gezien de aard van een deel van het groot aantal bezwaarschriften, besloten b. en w. het oorspronkelijk plan nie«t ter vaststelling te moeten aanbieden. Wel moet krachtens artikel 25 van de Wet op de Ruimtelijke Or dening nu een beslissing genomen wor den en deze beslissing kan zijn het oorspronkelijke plan terugnemen en een nieuw voorbereidingsbesluit nemen. Bij de nieuwe bestudering van het plan zal ook met de suggestie van de PAK-fraetde rekening gehouden wor den.

Soester Courant | 1973 | | pagina 11