Gastarieven per 1 oktober omhoog Schoonmaakactie „Bezem in de mast" groot succes september 1973 52e Jaargang no. 4 litaveDrukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29, Soest Tel. 14152' - Postgiro 126156 HIT PARLEMENT JUITEN SPEL Amnestv International op onderwijs TV Noodzakelijk door exploitatieverlies Eethuisje in oude boerderij aan de Lange Brinkweg Ambachtslieden in de sehuur Grote hoeveelheden vuil uit de Eem gehaald Op fietspad door brommer aangereden Mededeling Soester Tandartsen Waarschuwingsborden vernield Betaling abonnementsgeld Het oog gericht op Feisal. Israël en het westen 190 overtreders maximum snelheid Doülerflag 20 SOESTFR 8 COURANT Abomment per kwartaal f 4,75. Buiten Soest per kwartaal 9,— Verschijnt Iedere donderdof De vahondsregering heeft haar eisen kenbaa gemaakt, waarop de vakcen trales treid gevonden zouden kunnen wordenin te stemmen met een cen traal akoord ten aanzien van lonen en prijm. Die eise beperken zich niet tot alleen de arbdsvoorwaarden doch omvatten ook eei flink aantal punten die op ander e feitelijk politiek terrein lig gen, zo£5 belastingen en onderwijs, ja zelfs denulp aan ontwikkelingslanden. Of de prlementaire regering daar dan maar ii wil voorzien, want anders geen cetraal akkoord over lonen en prijzen. Je vraaf je langzamerhand af waar om we og net doen alsof we in een parlemeraire demokratie leven, nog politieke partijen toestaan en verkie zingen huden voor het het parlement. De officile regering en het parlement leveren .Timers ook nauwelijks meer afdoend egenspel tegen de eisen van de vakcentrales. We zitten langzamer hand al n de fase van de diktatuur van de VKbondsregering, waarvan men nauwelijk kan volhouden dat deze op zuiver denokratische wijze gevormd wordt. De vakboiden gaan steeds meer uit van een nachtspositie, die hen is toe gevallen d«or te! zwak tegenspel vanuit werkgevers- enj politieke kringen. Aan die zijde i men al geruime tijd te bang gewees: voor de ekonomische politieke gjvolgen van het niet voldoen aan de stelde eisen. Dt tijd meer waar ge uit die eisei ioor de vakbonden ge- arbeidsrust is hen al- geweest dan deoveri- voortvloeiende gevol gen. Er werd Ipogstens een beetje af remmen bereik doch als in de prak tijk de grens 1ch iyerd overschreden, de loonkosten (toch meer stegen dan was afgesprokm, dan liet men dat maar lopen. Hen past eenvoudig de prijzen wat a, Hetgeen kon chnkzij de gestegen wel vaart en het bch altijd aanpassen van de lonen aan] die stijging. Bestrijding van de inflatie werd en wordt alleen met de tong .beleden. De werknemers hadden er dii weinig last van. En dat droeg er toef bij de vakbondsbesturen ln een haasu onkwetsbare positie te brengen, vair waaruit het eisenpakket dus gemakkaijk verbreed kan worden. Overweldigende belangstelling voor afscheidsreceptie van H. J. de Boer Op byzonder hartelijke wy'ze hebben vrydagavond tydens een receptie in De Open Hof vele tientallen ouders, leerlingen collega's en overheidsfunctionaris sen afscheid genomen van de heer H. J. de Boer, hoofd van de Insingerschool, die om gezondheidsredenen met vervroegd pensioen is gegaan. Het doet toe of er oj of een rech geen regeni kracht ka# nu eigenlijk niets meer het Binnenhof een links se of een centrum-rege ring zetelt, vant er is op het ogenblik denkbaar die voldoende ontwikkelingen om effek- tief tegensptl te leveren tegen de van vakbondszijc aan werkge te stellen eisen. Terwijl erszijde misschien wel de wil doch evfenmin de kracht en stand vastigheid zichten te 1: kabinet ver en amen zei het wel een] anwezig is om eigen ten prevaleren. De met dit londen partijen zullen ja gen. Eensdeels omdat men is met wat de vakbonds regering wil anderzijds omdat men er uit angst voor stemmenverlies niet te genin durft te gaan. Er zal overleg zijn tussen enerzijds de ministers van eko nomische ey van sociale zaken en fi nanciën, ariderzijds de vakbondsbe stuurders en die van werkgeverszijde. De grote, origineel met papleren pop petjes (voorstellende alle leerlingen van de school) versierde zaal was tot dc laatste plaats bezet, toen de heer P. Smits als waarnemend-voorzitter van de vereniging „De School met den Bij bel", als eerste de heer De Boer dank te voor alles wat hij voor school en kinderen gedaan had. Dat was niet ge ring, want in de twintig jaren dat hij hier als schoolhoofd in dienst was, had de school een grote opknapbeurt ge kregen, van schilderen, nieuwe vloeren, centrale verwarming tot nieuwe ban ken toe. Daarnaast deed hij bijzonder veel aan het peil van het onderwijs, waardoor de school thans een zeer goede naam heeft verworven. Hij bood namens het schoolbestuur een koffie zetapparaat aan en aan mevrouw De Boer, „voor uw geweldige steun" een boeket bloemen. De heer Smits heette de opvolger van de heer De Boer, de heer L. D. van den Houten uit Kootwijk, welkom, die hij een bijzonder goede tijd in Soest toewenste. De heer J. M. Verburg, inspecteur van het lager onderwijs in de inspectie Amersfoort, beteurde het afscheid te moeten nemen van de heer De Boer, die hij om zijn inzet en wijze van les geven ten voorbeeld stelde aan alle onderwijskrachten. Hij sprak de wens uit dat zijn. opvolger in diens voetspo ren verder zou gaan. De heer Verburg zei het vroegtijdig vertrek temeer te betreuren daar er goede kans bestond dat binnen afzienbare tijd het gebouw opnieuw verbeterd zou worden. Het ministerie had hem schriftelijk om in lichtingen gevraagd en hij van zijn kant had de modernisatie toegejuicht omdat het onderwijs op een hoog peil, stond. De heer Verburg besloot met de heer De Boer nog vele goede jaren te midden van zijn gezin toe te wensen. Wethouder L.J. Dijkstra bracht de dank over van het gemeentebestuur. Hij kende de heer De Boer al vele jaren, „samen zaten wij in het stem bureau en zo groeide er een hechte vriendschap", later als wethouder van onderwijs en hij dankte de heer De Boer voor de vele waardevolle ad viezen die hij van hem kreeg toen hij deze taak op zich nam. Ook wethouder Dijkstra sprak er zijn spijt over uit, dat de heer De Boer vertrok nu uit breiding van de school op de nominatie stond. De dank ging vergezeld van een grote kist sigaren. Namens het hoofdencenvent sprak de heer H. J. Boor, hoofd van de Minister De Visserschool. Hij noemde de heer De Boer een fijne collega waarvan men node afscheid nam. Twee cadeaubon nen vergezelde zijn beste wensen. De oud-voorzitter van het schoolbe stuur, de heer H, Fennema bracht dank voor de altijd goede verstandhouding en de prettige samenwerking. Hij be- treurde het vertrek maar noemde het een wijs besluit gehoor te geven aan het doktersadvies. Hij wenste hem nog vele goede jaren toe. Namens 't Prot. Chr. Kleurter- en Ba sis Onderwijs, het P.C.K.B.O., sprak het hoofdbestuurslid de heer J. Snij ders. Hij bracht de dank over namens het hoofdbestuur, namens de pedagogi sche academie Jan van Nassau en als consulent voor de provincie Utrecht. „Vele hospitanten zongen in hun rap porten steeds uw lof en waren graag bij u". Hij had bijzonder veel waarde ring voor de heer De Boer als school teamleider, die zorgde dat ieder kind kreeg wat hij moest hebben. „U heeft het voortreffelijk gedaan; u was vrien delijk. rustig en uitermate bescheiden en u zette u steeds volledig in voor uw school", aldus de heer Snijders. Versierde fiets Namens de oudercommissie en het per soneel sprak de heer Kuit. Hij Dood „meester De Boer", die hy de ombuds man van Hees noemde, een door de schoolkinderen versierde fiets aan, „waarvoor buitengewoon spontaan en veel gegeven werd". „Hartelijk dank voor alles wat u gedaan heeft, óók in het persoonlyke vlak, want u stand altijd direct klaar om ons ouders met raad en daad by te staan". De fiets, dacht de heer Kuit, zou de heer De Boer nodig hebben omdat de gemeente blijkbaar een hekel heeft aan het platte land met koeien. „U zult binnenkort op pad moeten gaan om ze te vinden. De fiets eist slechts lucht en een goede motor", aldus de heer Kuit, „maar alle huizen op Hees zullen graag uw tankstation zijn". Na dank te heb ben gebracht aan mevrouw De Boer besloot de heer Kuit met „Blij bejaard is goud waard". Mevrouw Insinger dankte het schei dende schoolhoofd voor het feit dat hij door zijn werk de naam van de familie zo hoog had weten te houden. Nadat nog een broer van de heer De Boer had gesproken en zijn bewonde ring had geuit voor alles wat deze in Soest had en hem aanraadde vooruit te kijken en niet te veel achterom, was het het laatste woord aan de heer De Boer zelf. ,,'t Is te veel", zei hij, „ik heb mijn plicht gedaan met vreugde". Hij merk te op dat het hem wel veel strijd ge kost had, het advies van de dokter op te volgen, maar hij had er nu vrede mee. Dank bracht hij aan alle sprekers voor de hulde zijn vrouw gebracht en voor de vele goede wensen en harte lijkheid. „Ik hoop dat de Insinger school tot in lengte van jaren mag bloeien en haar goede naam mag be houden", zo besloot de heer De Boer. Alle aanwezigen maakten daarna van de gelegenheid gebruik persoonlijk van de heer De Boer en zijn gezin afscheid te nemen. Onder hen wethouder K. de Haan, de raadsleden M. de Groot en D. Hoekstra, gemeentesecretaris H. Borreman, de heer J. Veraar van de afdeling onderwijs van de secretarie, collega schoolhoofden, oud-leerlingen en oud-leerkrachten en mevrouw G. Smit-Rasch namens de schooltandver- zorgingsdienst. De gaande en de komende man. Links de heer L. D. van den Houten (het nieuwe hoofd van de Insingerschool) met zyn echtgenote; rechts het schei dende schoolhoofd, de heer H. J. de Boer met zyn vrouw. Wellicht komen dezen tot een soort overeenkomst, die met wat geven nemen voor het bedrijfsleven aan vaardbaar blijkt. Daarin zullen dan ongetwijfeld ook enige politieke wen sen van vakbondszijde verdiskon-teerd zijn. En nu kan straks het parlement daarover oordelen zoals het wil, ef- fekt zal dat niet meer sorteren. De za ken zijn buiten de Tweede Kamer om al geregeld. De wettelijke uitwerking van de pun ten kan het parlement straks niet meer tegenhouden, want zo is het eenmaal afgesproken, de vakbondsregering ging alleen hiermee akkoord. Er wordt beslist bij u, over u, maar zonder u. Daar komt het wel op neer. Hoe gewichtig de volksvertegenwoordi gers in de Tweede Kamer zich ook nog willen voordoen. Waar de beslissingen in meerdere ge vallen dus reeds buiten het parlement vallen, worden verkiezingen voor dat parlement hoe langer hoe meer een zoethoudertje voor het volk, dat ook nog uit iets meer bestaat dan louter georganiseerde werknemers. Met de mondvol over demokratie en zelfs verdere demokratisering op aller lei gebied, worden we feitelijk gediri geerd door een buitenparlementaire re gering. Doch ieder volk krijgt de re gering die het verdient, wordt wel ge zegd, dus vandaar dat het tegenspel tegen deze gang van zaken ontbreekt. J In de Vredesweek welke zal duren van 23 tot 30 september aanstaande wordt door de Stichting Nederlandse Onder wijs Televisie een uitzending gewijd aan het werk van Amnesty Internatio nal. Dit naar aanleiding van het feit dat Amnesty het jaar 1973 heeft uitgeroe pen tot het jaar van de martelingen. Het programma heeft vooral ten doel meer bekendheid te geven aan het werk van Amnesty International leder op te wekken om er zelf actief aan deel te nemen. De uitzending zal plaats vinden op dinsdag 25 september, om 11.35 uur, met herhaling op vrijdag 28 september om 10.45 uur. Het begeleidend materiaal bij deze uit zending bestaat uit een boekje dat ver krijgbaar is bij de Stichting Neder landse Onderwijs Televisie, Riouw- straat 163, 's-Gravenhage. Vanavond zal de gemeenteraad het voorstel behandelen de tarieven voor de levering van gas door het gemeentelyk gasbedryf te wyzigen. Deze wijziging is nodig omdat de exploitatie van het gasbedryf in 1973, evenals in 1972, een verlies zal opleveren. De verliezen in 1973 en komende jaren zyn enigszins te compenseren door invoering van de door de commissie Samenwerkende Regio nale Organen Gasvoorziening geadviseerde tarieven. Indien deze tarieven op 1 oktober a.s. kunnen ingaan, kan de meeropbrengst in 1973 geraamd worden op 50.000 gulden. ct); tot 600 m3 per jaar, vastrecht 33 gulden (was 27 gulden), gasprijs 20 ct per m3 (was 20 ct); tot 2100 m3 per jaar vastrecht 93 gulden (was 87 gul den), gasprijs 10 ct per m3 (was 10 ct); tot 170000 m3 p. jaar vastrecht 135 gulden (was 150 gulden tot 20.000 m3), gasprijs 8 ct (was 7 ct tot 20.000 m3, daarboven 7,75 ct). In de begroting van het gasbedrijf voor dit jaar wordt nog een winst geraamd van 7100 gulden. De personneelskosten waren geraamd naar de salarissen van mei 1972. Verwacht wordt dat de werkelijke per soneelskosten 117.600 gulden hoger zul len zijn, terwijl voorts 7500 gulden be taald moet worden wegens milieuhef fing en voor rente 30.000 gulden méér dan begroot. Door de sterke omzetvergroting (gas verbruik) in de voorgaande jaren is het steeds mogelijk geweest de in 1966 vastgestelde tavieren te handhaven. De omzetstijging komt thans echter prak tisch alleen nog maar voor in h^t centstarief. Bij een inkoopprijs van 6,45 cent per m3 betekent dit dat de totale kostenstijging niet groter mag zijn dan de omzetstijging in m3, vermenigvul digd met 55/100 cent. De nieuwe tarieven, exclusief BTW, gaan er alsvolgt uitzien: tot 300 m3 per jaar, vastrecht 18 gulden (was 12 gul den), gasprijs 25 ct per m3 (was 25 Hei abonnementstarief voor daarvoor in aanmerking komende bejaardenwo ningen, uitsluitend voor huishoudelijk gebruik (geen ruimteverwarming) wordt 78 gulden per jaar (was 72 gulden). Dezelfde prijsverhoging ook voor hei abonnementstarief voor de daarvoor ic aanmerking komende flatgebouwen voor gasverbruik voor uitsluitend huis houdelijke doeleinden. Als tijdstip van ingang van het gewij zigde tarief wordt voorgesteld 1 okto ber a.s., indien de vereiste ontheffing van de geldende prijzenbeschikking goederen en diensten vóór die datum is verkregen. Met het oppervlaktevuil dat zaterdag uit de Eem is gevist in het kader van de landelijke actie „Bezem in de mast", uitgaande van het Koninklyk Nederlands Verbond van Watersportverenigingen, konden heel wat containers gevuld wor den. Wat de Eem betreft heeft de actie dan ook zeker beantwoord aan het doel: te zorgen voor schonere wateren ten behoeve van de recreatie. Op de Eem zyn watersportverenigingen uit Baarn en Amersfoort en leden van de zeeverkennersgroep De Paltz- en Eemgeuzen uit Soest actief geweest met het verzamelen van het meest uiteenlopende dryvende vuilnis. Eind dit jaar, nog voor Kerstmis, zal in de boerderij Lange Brinkweg 26 het eethuisje „In de deel" geopend wor den. Eigenaar is het echtpaar Meijer, dat in januari de boerderij betrok en thans druk doende is voor de meta morfose zorg te dragen. Daarnaast gaat de familie A. Marcus, die bij de boerderij in een tot woon huis verbouwde schaapskooi woont een handspinnerij en weverij beginnen, waar alleen met schapewol gewerkt zal worden. Verder wordt de grote schuur bij de boerderij geschikt gemaakt voor am bachtslieden, waarbij gedacht wordt aan een klompenmaker, een pottenbak ker en een glasblazer. Voor de jeugdige bezoeker zal de voortuin omgeturnd worden in een speelweide met een grote zandbak en loslopende kleine huisdieren: geiten en kippen. Voor de ouders komen daar enkele zitjes bij. Zitjes komen t.z.t. bij de hooiberg, die in de oorspronkelijke staat zal worden hersteld. Het geheel is opgezet om door een ze kere samenwerking met de edel- en siersteenslijperij „De Sprong", die ver derop aan de Lange Brinkweg is ge vestigd, te komen tot een toeristische trekpleister van formaat, waar de be zoeker zich de hele dag kan bezig hou den. In Soest stond de actie onder leiding van stuurman Kees Mos van de Paltz- en Eemgeuzen. Dertig zeeverkenners bemanden de twee motorboten (de ouders van één van de leden deden ook mee), vier zeilboten en het kleine polyester bootje. Met een bezem in de mast voer de Geuzenvloot om twee uur af, richting Kleihe Melm. Hoewel het de bedoeling was' de Eem schoon te maken tot aan de grens met Amers foort, zijn de zeeverkenners niet zover gekomen: er lag zoveel vuil, dat men om half vijf nog maar tot de Kleine Melm was gevorderd. Terug in de thuishaven, de Grote Melm, werd het afval - dat in de met plastic afgedekte boten werd vervoerd - gedeponeerd in een grote container die de gemeente had beschikbaar ge steld. Dat al het afval erin kon, was te danken aan de kracht van de zee verkenners die telkens weer een gaatje wisten te vinden door de boel regel matig aan de.stampen. Onvoorstelbaar Stuurman Mos na afloop: „Het is on voorstelbaar zo'n troep. In eerste in stantie is er misschien niet veel te zien, omdat de grote schepen het aan de kanten spoelen. Maar by hoog wa ter komt het weer tevoorschyn. Voor al tussen het riet hebben we veel ge* vonden, meestal hout en plastic. Wat het hout betreft: geen kleine latjes, maar balken. Als je zoiets tussen de schroef krygt, heb je direct een flinke schade*'. Onderweg werd het vuil zoveel mo gelijk verzameld in papieren zakken, beschikbaar gesteld door een jacht haven in Baarn. In die gemeente had den de watersoprtverenigingen trou wens toch veel werk van de actie ge maakt. In Soest bood zelfs de beman ning van een motorboot zijn diensten aan, maar de zeeverkenners beschik ten al over twee motorboten, zodat hij naar Baarn terug kon. Zodra één van de zeilboten van de Paltz- en Eem geuzen vol was, werd hij naar de Grote Melm gesleept om zijn lading te lossen. AUe boten zijn minstens twee keer vol geweest! Telkens als de lading afval werd ge lost, werd een gedeelte ervan apart gehouden, voor de fotografen. Het was een bonte verzameling, variërend van een grote buitenband tot spuitbussen, van laarzen tot ballen, van hout tot emmers en van matten tot speelgoed. De grootste hoeveelheid afval bestond naast hout uit de plasticverkapping van wasmiddelen. Verder werd een jerryebn vol met afgewerkte olie uit het water gevist. „Het is duidelijk, dat dit allemaal door de mensen in het water is gegooid. Niet alleen door opvarenden van sche pen, ook door mensen die staan te vissen of langs de oevers in de wei landen zitten", aldus Kees Mos. Hij was blij dat de actie in Soest zo ge slaagd is, al zijn we dan niet zover ge,komen ials we gewild hadden, tot de Kleine Melm is toch ook niet gek. En aan *t begin van de middag, toen we nog maar 'net begonnen waren en al zoveel vuil hadden opgevist, zag ik het helemaal niet zitten dat we nog tot de Kleine Melm zouden komen". De dertig zeeverkenners hebben alle maal even enthousiast gewerkt. Zoals altijd wogen de laatste loodjes het zwaarst: het leegmaken van de boten, het per kruiwagen afvoeren van het vuil naar de container van de ge meente en daarna nog het schoonma ken van de boten. Maar de jeugd heeft zich er flink doorheen gebeten Ook al moesten enkele leiders door drukke werkzaamheden verstek laten gaan en kreeg stuurman Frank San- gers, die momenteel zijn dienstplicht bij de marine in Hollandse Rading ver vult, geen vrij om aan deze landelijke actie mee te doen. Op het fietspad langs de Nleuweweg werd mevrouw G. J. D. (63) aangereden door de 21-jarige bromfietser J. J. V. uit Soest. Mevrouw D. stond op de bus te wachten en liep bij het nade ren van de bus zonder uit te kijken het fietspad op. Aan de botsing hield zij een lichte hersenschudding over. .Dokter Chavannes verleende eerste hulp en Het het slachtoffer naar haar 1 woning vervoeren. Het is gebleken dat er hier en daar ongerustheid is ontstaan naar aanlei ding van recente publicaties betreffen de een vermeend nieuw Engels rapport waarin allerlei negatieve aspecten van drinkwaterfluoridering zouden zijn aangetoond. Grondige navraag en onderzoek heeft echter aan het licht gebracht dat ge noemd rapport niet bestaat, zodat hier slechts een kwalijke manipulatie van de pers heeft plaatsgevonden. Wellicht ten overvloede delen wij nog mede dat geen enkel wetenschappelijk onderzoek ooit enige twijfel heeft doen ontstaan over het nut en de onschade lijkheid van drinkwaterfluoridering; ook het gebruik van fluoridetabletten in gebieden waar geen verhoging van het natuurlijke fluoride gehalte in drinkwater heeft plaatsgevonden (o.a. Soest) kan zonder vrees worden voort gezet. De leider van de padvindersgroep Don Bosco. de heer G., bracht bij het poli tiebureau een zestal waarschuwings borden van hoogspanningsmasten, die zijn padvinders gevonden hadden In het bos bij De Paltz. De daders van deze slooppartij zijn onbekend. In de eerste weken van oktober worden de kwitanties van het kwartaal 1973 aan de incasseer der ter inning afgegeven. Wilt u liever niet per kwitantie betalen, dan verzoeken wij u het verschuldigde bedrag ad ƒ4,75 direkt over te maken op onze postgirorekening 126156, of op onze rekening bij de Neder- landsche Middenstan dsbank of Rabobank te Soest, of het bedrag aan ons kantoor te voldoen. Voor de abonnees die automa tisch gireren geldt deze mede deling niet. Wacht U a.u.b. niet met gireren tot de incasseerder komt. Dan voorkomt U voor ons veel werk en ook een incasseerder wenst graag voor zijn werk beloond te worden. Administratie SOESTER COURANT De Arabische dreiging om de oliekraan te sluiten wordt serieus genomen - ge tuige president Nixons rede waarin hij aankondigde dat de VS in ijltempo zullen zorgen niet afhankelijk te zijn van de olie uit het nabije oosten. Als hem dit lukt, waarvoor wel moge lijkheden zijn - dan maakt dit de Ara bische dreiging ook iets minder ten op zichte van Europa en Japan, de twee voornaamste klanten van het nabije oosten. Niettemin zal de kans op zware pressie via de oliekraan wel degelijk serieus genomen moeten worden, meer dan de vorige keren. Het is niet voor het eerst dat in het nabije oosten stemmen opgaan om de westerse afhankelijkheid van de ara- bische olierijkdom te gebruiken om vooral de VS, desnoods ook indirekt via Europa, te dwingen Israël zo niet in de steek te laten dan toch onder druk te zetten. Het was niet het eerste wapen waaraan men toen dacht, maar zo ongeveer het enige wat men over had na enige rampzalige veldtochten tegen de Israëli's. De toepassing ervan was echter niet goed mogelijk omdat - zoals Nasser eens bedroefd zei - de Arabische lan den de olie niet kunnen opdrinken: ze hadden toen het geld hard nodig dat ze ermee verdienden. Bovendien was het niet al te doeltreffend, die chantage, omdat er ontsnappingsmogelijkheden waren. Perzië, Venezuela konden le veren en met wat zuinigheid kwam het westen beter door de boycot dan de bedrijvers zelf. Zo ligt het nu niet meer. In de tussen tijd is het olieverbruik in de westerse wereld aanzienlijk gestegen. De VS, die eertijds wel wat konden exporteren in noodgevallen, zijn nu zelf op import aangewezen. Bij de huidige produktie- kapaciteit kan het uitvallen van grote leveranciers niet meer gekompenseerd worden. Nieuwe spil De grote drijfveer achter de dreiging de oliekraan be sluiten, is de Libische president Kadhaffl, al een hele tijd. Daarbij hoefde niemand erg opgewon den te raken, want er was eenvoudig niet genoeg eenheid om zo'n boycot effektief te maken. Met name zou Sa- oedi-Arabië, dat Kadhaffi haat en om gekeerd, zeker niet voor het Libische karretje te spannen zijn. Dit is nog niet zo, maar een andere zaak is dat de saoedische vorst Feisal intussen de hem toekomende funktie van spil waarom de oliekwesties draaien aktie- - ver is gaan vervullen. De heerser over veruit de grootste oliereserves ter we reld is als orthodox moslim gekant te gen Israël, al was het maar omdat dit land Jeruzalem beheerst dat ook voor de islam een heilige plaats is. Feisal is uit hoofde van zijn koningschap hoe der van de voornaamste mohamme daanse heilige plaatsen zoals Mekka en Medina. Daar komt bij dat de konservatieve vorst zich dcor de republieken volgens een eigen socialisme bedreigd ging voelen, vooral de eventuele fusie tus sen Libye en Egypte lokte hem niet aan omdat dit inderdaad een machts blok van belang zou kunnen vormen. Zijn olierijkdom heeft hem de moge lijkheid gegeven toenadering te zoeken met Egypte, waar president Sadat niet onwillig was: deze heeft niet zo'n zin al te zeer onder de plak der Libiërs te komen en kon steun van Feisal daar om best gebruiken. Geen produktiestyging Feisal heeft de idee van de olieboycot trouwens voor de andere landen nog eens gepreciseerd: daar komt alleen wat van als ik meedoe en dat houdt in dat de anderen moeten letten op wat ik wens. Zijn betrekkelijke neu traliteit inzake de geschillen met Is raël zouden hem in veler ogen onge schikt maken voor een leiderschap ln de Arabische wereld, Feisal ging zich in deze dus iets krasser uitlaten dan hij gewend was. Wat hij vooral kon doen door de Amerikanen er op te wijzen dat het hem als Arabier hoe langer hoe moeilijker viel hen van olie te voorzien als ze zo door bleven gaan Israël door dik en dun te steu nen - vriendschap of geen vriendschap. Feisal weet dat Nixon niet zonder meer Israël kan laten vallen en hij eist het ook niet; wel dringt hij aan op krach tiger pressie. Feisal heeft trouwens nog een argu ment. Ook al steunt hij Egypte royaal, hij heeft meer dollars dan hij nodig heeft. En dollars zijn zeker de laatste tijd niet zo'n goed bezit om te bewaren. Dan kan hij beter de olie in de grond laten - die wordt zeker niet minder waard, in tegendeel. Dus zegt Feisal: „Als ik meer produceer dan nodig om mijn ekononie gaande te houden, be rokken ik mezelf nadeel - waarom zou ik dit doen als u er niets tegenover stelt?" Een redenering die ekonomisch inderdaad moeilijk te weerleggen is. Aangezien Feisal bepaald niet bekend staat als een bluffer, moet men er dus hoe dan ook rekening mee houden dat hij de uitbreiding van de produk- tiekapaciteit in Saoedi-Arabië niet snel zal laten stijgen. Voor de westerse we reld, die niet ten onrechte van een energiekrisis spreekt, geen opwekken de geluiden. KANTMAN. Bij een avondlijke snelheidscontrole op de Amersfoortsestraat te Soester- berg passeerden in een tijdsbestek van ruim drie uren 2154 voertuigen de ra- dararpparatuur van de politie. Daar van overtraden er 190 de toegestane maximum-snelheid van 70 km. per uur. Er werden snelheden geregi streerd van 137, 130 en drie keer van 128 km. per uur.

Soester Courant | 1973 | | pagina 1