J Commissie openbare werken laat zich (nog) niet uit over verkoop premiewoningen Gemeente staat niet te trappelen om huizenbezit te verkopen Koninklijke onderscheiding voor Drs. G. Fatié A. VAN DER WEERD De nieuwe Oranjekalender is verschenen Bestelbon Buurtbelang eist dat kippenhok gedeeltelijk verdwijnt J. W. ten Broeke 25 jaar hoofd Chr. Mavo Water wordt duurder Koninklijke belans:- stlling voor expositie Ron Rooymans Regionale vergaderingen D'66 in Soest Zaterdagmiddagconcert Domkerk Utrecht Splinter-Eemland B.V. heropent garagebedrijf Laatste „open-dag" gemeentekwekerij Slangenbosje niet uniek, wel waardevol voor omwonenden Schoonmaken zou tienduizenden guldens kosten I S Zonnebloem met 71 bloemen Aquariumverenisring ..Zilver Tetra" Bromfietser valt over slansr ben/ineDomn BROMFIETS - TOERFIETS Soes ter Courant van donderdag 20 september 1972 De leden van de commissie openbare werken hebben zich nog niet uitgespro ken over het voorstel van b. en w. de gemeentelijke premiewoningen te ver kopen. Unaniem was men van oordeel, en dat waren de vertegenwoordigers van de VVD. KVP, Prot. Christelijken en het PAK, dat aan het voorstel veel facetten zaten die eerst in de respectievelijke fracties besproken moesten wor den. Men wilde kennelijk zijn kruid droog houden tot de raadsvergadering. De heer J. van Poppelen (KVP) wilde het college alvast wel zich laten voor bereiden op enkele vragen die hij dan wilde stellen. Hij verzocht om een dui delijke toelichting op welke wijze de taxatie van de huizen had plaatsge vonden en hoe men tot de vraagprijs gekomen was. Verder op welke basis het aantal van minimaal 25 kopers ge fixeerd werd; hoe men aan de termijr van vijf jaar gekomen was, de vijf jaren gedurende welke de kopers hun woning niet mogen verkopen en waar om op het enquete-formulier de vraag naar het inkomen van de adspirant kopers gesteld werd. Hij sprak er zijn voldoening over uit dat nu toch eindelijk gehoor gegeven was aan het voorstel dat reeds tijdens een raadsvergadering in 1969 gedaan werd en dat de enquete gehouden werd. Kippenhok weg Uitvoerig werd van gedachte gewisseld over de „kippenhok-kwestie". De heer D. Hoekstra (Prot. Chr.) voelde er veel voor alsnog met de belangheb benden te overleggen, toen hem bleek dat er niet meer garages gebouwd zouden worden dan de zes die er nu ■taan. Daar was, zo werd gezegd, geen be hoefte aan op het moment. Van de zes werden er vier verhuurd aan direct omwonenden als garage, één werd er verhuurd aan een autobezitter die niet in de buurt woonde en één garage was is gebruik als pakhuis. De heer Hoekstra („als we dat vooraf geweten hadden, dan hadden we alle narigheid kunnen voorkomen") zag iets in een poging het pad niet aan te leg gen en toch, door overleg met de be langhebbenden, hen een vrije achter uitgang te verzekeren. Steun kreeg hij niet. De heer J. Korte (KVP) voelde er niets voor, voor chantage te wijken en de heer Van Poppelen (KVP) meende dat het nu beter was door een beslissing de vrije achteruitgang voor ieder vei lig te stellen, daar een legale zaak van te maken. Woningen Soesterberg Binnenkort zal de raad een voorstel gedaan worden een krediet beschik baar te stellen voor de vernieuwing van de electriciteitsleidingen in de ge meentewoningen aan de Gen. Spoor straat en de Gen. Winkelmanstraat te Soesterberg. Dit deelde de wethouder, mevrouw M. Walter-Van de Togt, mee op een vraag van commissielid de heer C. Verheus (Pr. Chr.). Hij meende, dat nu de da ken hersteld worden, ook andere re paraties uitgevoerd moesten worden, met als eerste de electriciteitsleidingen. Trottoir langs Nieuweweg Langs de Nieuweweg, tussen de Eigen domweg en de poorwegovergang, zal aan de rechterzijde (komende van de Eigendomweg) een trottoir worden aan gelegd. Daarvoor zal een droge sloot dicht gegooid worden. De commissie van openbare werken week hiermee af van het door gemeen tewerken opgemaakte plan, waarin een voetgangers oversteekplaats gepland was ter hoogte van de Klein Eilgen- daalweg en dan een trottoir aan de linkerzijde van de weg tot aan het sta tion. Men was van mening dat de over steekplaats dichter bij het station moest komen, waar dan ook gebruik gemaakt kon worden van de pas aan gelegde verkeersgeleider als vluchtheu- ven. Meer kosten bleken er bovendien niet aan verbonden te zijn. Oversteekplaats ruiters Op verzoek van ruiters zal er op de Soesterbergseplaats, tussen de bocht bjj het ziekenhuis Zonnegloren en de spoorwegovergang bjj station Soest- duinen, een oversteekplaats aangelegd worden, waardoor er een legale ver binding komt tussen de Korte- en de Lange Duinen. De weg bleek nu ook door ruiters overgestoken te worden, maar dat gebeurde dan illegaal. Daar aan kan nu een eide komen. De kosten worden geraamd op 3100 gulden en er zullen zowel op het ruiterpad, als op de straat borden geplaatst worden om ruiters en wegverkeer voor elkaar te waarschuwen. Ook de verkeerslichten op de Ossen- dagweg bij de Oude Utrechtseweg wa ren weer een punt van bespreking in de commissie van openbare werken. Er zal een enigszins gewijzigde belij ning worden aangebracht met drie vakken en bovendien een waarschou wingsbord voor afslaand fietsverkeer. De commissie bleek opnieuw niet ge lukkig te zijn met de situatie. Naar mening van de heer Van Poppe len (KVP) konden de verkeerslichten beter verplaatst worden naar de Schou tenkampweg, waar er meer behoefte aan zou zijn. Ook werd voorgesteld de lichten maar eens enige tijd buiten werking te stel len om te zien of er wel behoefte aan bestond. Uiteindelijk besloot men de politie en de ambtelijke verkeerscom missie nog eens te vragen de situatie te bestuderen. De ambtelijke verkeerscommissie gaf het advies geen parkeerverbod in te stellen langs een gedeelte van de Insp. Schreuderlaan, waar om gevraagd was. Ook adviseerde zij geen parkeerstrook aan te leggen voor de woningen Eiken laan 20 tot en met 26. Zeer democra tisch waren de vier betrokkenen daar voor geënqueteerd. Drie waren er te gen, slechts één, de aanvrager, vóór. In de financiële commissie werd eens te meer duidelijk dat de gemeente niet ■taat te trappelen om haar huizenbezit te verkopen. Ook het doel, de boek winst ten goede te laten komen van de Sociale Woningbouw, sprak de leden niet erg aan, al had men er vrede mee. als er dan verkocht moest worden, het geld daaraan te besteden. Of dat dan al mogelijk is, zal afhangen van de be slissingen van Gedeputeerde Staten en mogelijk ook nog van de Rijksoverheid, die van mening kan zijn dat daardoor haar subsidiebeleid doorkruist wordt. De heer H. Jonker (D'66) deed een uiterste poging de commissieleden tot andere gedachten te brengen, maar hij slaagde daarin niet. Hij ging daar bij uit van de gedachte dat de sociale Woningbouw meer gediend was bij verkoop van zoveel mogelijk woningen en hij berekende dat bij een boekwinst van 50.000 gulden per woning, het fonds voor de sociale woningbouw 1 Vs miljoen rijk zou worden als er 30 van de 92 permiewoningen verkocht zou den worden. Dit bedrag zou stijgen al naar gelang het aantal verkochte wo ningen toenam. Hij stelde daarom voor de vraagprijs iets te verlagen, waar- door meer bewoners koper zouden kun nen worden. Geen van de commissie leden voelde daar iets voor. De sociale woningbouw werd een goed doel ge vonden, maar zwaarder woog de niet- bereidheid woningen te verkopen. Dat was de grondgedachte waarvan men uit wilde blijven gaan. Dat was het standpunt dat de financiële commissie indertijd in zijn totaal, ook de heei Jonker, had ingenomen en daar wees de heer J. C. Smits (Pr. Chr.) hem nogeens nadrukkelijk op. Men filosofeerde erover hoe men het geld eventueel zou kunen gaan ge bruiken, waarbij gedacht werd aan het lenen aan woningbouwverenigin gen tegen een laag percentage, dan wel het bedrag voor erfpacht lager te maken, maar de vraag bleef over heersen of G.S. dat zou goedkeuren. Ook de thans genoemde vraagprijzen werden niet te hoog gevonden. De heer Smits vond de gemeente een „rare verkoper"; de taxatie had in januari plaatsgevonden en nu zou men pas eind van het jaar gaan verkopen, terwijl de prijzen nu beslist alweer 7 8000 gulden hoger zouden liggen. De vraagprijs werd dan ook beslist niet de hoogste marktwaarde gevonden- De secretaris van de commissie, de heer H. van Dengen, hielp het fabel tje de wereld uit dat dit woningbezit de gemeente geld zou kosten. Ieder jaar werd er altijd nog een bedrag van een ton mee verdiend. Wel ziet het er naar uit, dat het spe culatie-beding, „5 jaren niet doorver kopen" uit het besluit zal worden ge haald. Daar waren, met uitzondering van mevrouw E. Korthuis-Elion (VVD) het alle commissieleden over eens. Ui teraard wilde ook de wethouder van financiën het beding gehandhaafd zien en wel om de aantrekkelijkheid om met de woningen te gaan speculeren (in vrband met de inflatie) tegen te gaan. De heer Jonker dacht dat men daar nauwelijks voor hoefde te vrezen, om dat alle bewoners te kennen gegeven hadden de woning te willen kopen voor zelf bewoning en zij. er al zoveel jaren in woonden. De heer M. de Groot (BR) zag er zelfs geen bezwaar in als enkelen toch zouden besluiten te verkopen. Water duurder. Naar aanleiding van de door het Wa terleidingbedrijf Midden-Nederland toe gezonden begroting 1974, de herziene begroting van 1973 en het investerings plan 1973-1976 merkte wethouder Eb- bers op, dat de prijs voor het water fiks verhoogd zal -worden. „Water is kostbaar", zei hij, en er is nu eenmaal geen vervangingsmiddel voor". Hij voorzag dat ook in de toekomst de prijs steeds zal blijven stijgen. Het gemiddelde waterverbruik per in woner is thans 130 m3 per jaar en de prijs daarvoor wordt 130,80. De leden van de financiële commissie maakten zich er zorgen over, maar voelden wel dat zij aan de prijsstij ging niets zouden kunnen doen. Wel werd aangedrongen op spoedige door voering van efficiency-maatregelen. Op 1 september 1973 was de heer J. W. ten Broeke 25 jaar hoofd van de Chr. ULO, later directeur van de Chr. Mavo, aan de Prins Bernhardlaan. Het bestuur van deze school hoopt donder dag 27 september, om 19.00 uur, in restaurant „Darthuizen" met hem deze 25 jaar dankbaar te gedenken waarna om 20.30 uur een receptie voor alle belangstellenden zal volgen. De heer Ten Broeke kwam in 1946 als opvolger van wijlen de heer F. Put aan de Chr. ULO. Hij trof daar als hoofd aan de heer S. Fokkens en als enige collega de onlangs gepensio neerde heer J. Vos. Daar de heer Fok kens het volgend jaar zijn werk we gens ziekte neer moest leggen, werd de heer Ten Broeke op 1 september 1947 hoofd. Het driemanschooltje breidde zich on- der zijn vaste en bekwame leiding gestadig uit. Bij zijn komst 3 lokalen met een gymnastiekzaal voor onge veer 60 leerlingen, nu 10 lokalen, geen gymzaal en 3 dependance-onderkomers voor ruim 300 leerlingen. De school is wel uit de naden gegroeid. Wat de jubilaris het meest typeert, kan in enkele woorden gezegd worden. Hij is een enorme harde werker. Hij vroeg wel „wat" van collega's en leer lingen, maar gaf zelf alles, zonder voorbehoud. Koorts noch spit hielden hem uit school, zodat gezin en colle ga's het soms met angst aanzagen. Het werk als hoofd van een ULO-school was geen kleinigheid. Behalve de ruim 30 lessen (handel, wiskunde en Engels) de administratie, huisbezoek, de zorg, heel alleen voor praktisch alles, tot koffiezetten en aanbrengen van toilet- rollen toe. Gelukkig dat de mammoet wet hem een adjunct-directeur, een administrateur en een conciërge heb ben opgeleverd. Zijn capaciteiten als docent waren ge weldig. Onvoldoenden voor zijn vak ken kwamen nauwelijks voor op de examenlij sten. (Het was ook wel ris kant om voor „de baas" je werk niet in orde te hebben). Onder de collega's wist hij een sfeer van vertrouwen en veiligheid te schep pen, die uniek genoemd mag worden. Steeds was hij in de weer voor hen, die hij nooit „zijn personeel", maar altijd „zijn staf" noemde; of het huis vesting betrof, ziekte, moeilijkheden van welke aard ook, iedereen wist de heer Ten Broke als een rots achter zich te hebben Geen wonder, dat zo'n prachtige teamgeest groeide. Hoewel de heer Ten Broeke onder zijn leerlingen de naam had, streng te zijn, hoe kan het anders, als je 't voor je zelf bent! - was bij examens en overgangen steeds zijn parool: „Geef hem of haar een kans!" Vaak tot diep in de nacht na de vergaderingen zocht hij naar een mogelijkheid, om een drei gend zitten blijven af te wenden, waar bij eerlijkheid en onaantastbaarheid der gegeven cijfers niet in het gedrang mochten komen. J. W. ten Broeke is een man, die een strenge plichtbetrachting wist te vere nigen met een intense zorg voor leer lingen en collega's. Hij verdient de grote dankbaarheid van beiden. Moge de 27e september voor hem en zijn gezin een echte feestdag worden! Begin deze week heeft Prinses Beatrix een bezoek gebracht aan het Artishock- gebouw en er de tentoonstelling van werken van Ron Rooijmans bezich tigd. Zij werd rondgeleid door de kun stenaar en zijn vrouw. Het bezoek duurde enige uren. De tentoonstelling is tot en met 14 oktober dagelijks geopend van 2 tot 5 uur. Zaterdag a.s. 22 september, wordt in de bibliotheek aan de Albert Cuyplaan een regionale bijeenkomst gehouden van D'66-raadsleden. Het is tevens een regiocongres. Er zal verslag gedaan worden van het ingestelde onderzoek inzake de moge lijkheid van samenwerking met andere partijen bij de komende Statenverkie zingen als ook een verslag van de ge- gemeenteraadsfracties voorwat betreft de samenwerking met andere partijen. Gdiscussieerd zal worden over de a.s. gemeenteraadsverkiezingen over een nieuwe opzet voor de coördinatie tus sen D'66-fracties in het parlement, provinciale staten en gemeenteraden. Deze bijeenkomst begint om 10 uur. Op 20 oktober wordt in dezelfde zaal het regionaal vóórcongres gehouden. Zaterdag 22 september a.s. om 3.30 uur, zal in de Domkerk te Utrecht een bij zonder concert plaatsvinden. Uitgevoerd zullen worden: 1. Het con- Bach, met als solisten: Ria van Viegen, eert voor vier clavecimbels van J. S. Stoffel van Viegen, Maarten Kooy en Jan Jansen. 2. Het motet „Der Geist hilft unsrer Schwachheit auf", van J. S. Bach. Uit voerenden zijn de instrumentale en vo cale groepen van de Domcantorij o.l.v. Maarten Kooy. De toegang is vrij. A.s. zaterdag heropent de heer J. Splinter te Baarn z^jn garagebedrijf Splinter- Eemland b.v. aan de Eemnessarweg. Gelijktijdig vindt ook de heropening plaats van het Soester filiaal aan de Beukenlaan 80. De heropening zal geschieden door de heer S. Erdelman van Ford Neder land. Vanaf 11 uur bestaat er daarna gelegenheid de heer Splinter te felici teren. Het bedrijf ln Baarn onderging een interne verbouwing, terwijl tevens de parkeerplaats op het voorterrein aan merkelijk werd uitgebreid. Naar aanleiding van de heropening zal er van maandag a.s. tot en met woens dag een permanente show gehouden worden van de nieuwste Ford-model len. A.s. zaterdag zal, voor de laatste keer dit seizoen, de gemeentekwekerjj aan de Molenstraat voor het publiek geopend zijn. Dit jaar is er vanaf mei een proef mee genomen, die in ieder geval zodanig succes heeft gehad, dat men er zeker volgend jaar mee door zal gaan. Volgens de heer A. van de Broek, hoofd van de gemeentelijke plantsoe nendienst, heeft de echte liefhebber de weg naar de kwekerij wel gevonden, al was er dan niet direct sprake van een overweldigende belangstelling. Zaterdagmorgen, van 10 tot 12 uur, zal er, zoals gebruikelijk, personeel van de kwekerij aanwezig zijn om waar nodig inlichtingen te verstrekken. Er zijn een aantal modeltuintjes met verschillende beplanting. Hierin staan bordjes met de juiste namen van de planten. Men kan er mogelijk een idee opdoen voor eigen tuin, die met het oog op de komende winter langzamer hand ook onderhanden genomen moet worden. Zoals bekend kan men geen bestellingen doen op de kwekerij van de gemeente, daarvoor moet men te recht bij tuincentra, hoveniers e.d. Voor natuurliefhebbers staat er, ook al geruime tijd, een observatiekast van de plaatselijke imkers. Ook deze kast staat er zaterdag voor het laatst. De tuintjes staan volop in bloei en *t is beslist de moeite waard er een be zoek aan te brengen. Van deze gele genheid maken zaterdag in ieder ge val gebruik de leden van de maat schappij voor Tuinbouw en Plantkun de. mm 2 jaar verzekerd tegen verlies en diefstal „Het slangenbosje is beslist niet uniek, maar wel onvervangbaar voor de maast omwonenden en speicaal voor de bewoners van het bejaardencentrum Braam- hage", aldus de bioloog dr. A. M. Voüte op een bijeenkomst van Menkolaan- bewoners welke dinsdagavond gehouden werd. De opzet van de avond was de reeds lang bestaande plannen, het bosje schoon te maken, in wat meer gerichte banen te leiden. Tjjdens een receptie op het lutherse conferentieoord „Kasteel Hoekelum" te Bennekom werd door de burgemeester van Ede medegedeeld dat btf Koninklijk Besluit van 7 september drs. G. Fafié te Soest, predikant van de evang. lutherse gemeenten Baarn en Amersfoort, benoemd was tot ridder in de orde van Oranje Nassau. Tevens werd bekend gemaakt dat z(jn naaste medewerk sters, mevrouw R. J. Bos-Looyen en mej. A. M. Looyen te Apeldoorn, de gou den eremedaille behorende bjj 'de orde van Oranje-Nassau was verleend. Horloger - Juwelier - Optiek v.h. SPIJKER SOESTERBERGSESTRAAT 26 TELEFOON 12982 - SOEST Een en ander geschiedde in het kader van het 25-jarig bestaan van het Lu therse Huisvrouwenwerk op kasteel Hoekelum. In 1948 werd door ds. G. Fafié met medewerking van bovengenoemde da mes het initiatief genomen tot het bij eenbrengen van vrcuwen uit de Ev. Lutherse kerk tijdens een driedaags verblijf in Bennekom. Deze dagen, die in de loop van een kwart eeuw steeds drukker bezocht werden, beoogden de deelneemsters te laten uitrusten, los van hun gezin, en hen toe te rusten voor het werk in de christelijke ge meente en daarbuiten. Door voor drachten, excursies, wijdingsuren, dis cussiegroepen e.d. werd getracht iets door te geven van wat waardevol is natuur en cultuur, in kerk en wereld. Drs. G. Fafié, in Rotterdam geboren, diende meerdere lutherse gemeenten o.m. Stadskanaal, Purmerend, Apel doorn, Doesburg, Amsterdam en Hil versum en vervulde tal van funkties op kerkelijk, oecumenisch en krekelijk- maatschappelijk terrein. Na de bevrij ding maakte hij deel uit van de nood- gemeenteraad van Purmerend. Voorts was hij o.m. bestuurslid van'het Noord- Hollandse Oranje Groene Kruis, se cunduslid van de synode, voorzitter van het Centraal Luthers Weeshuis en van de Stichting tot oprichting en in standhouding van Lutherse rusthui zen, bestuurslid van oecumenische ra den en thans nog lid van de Raad van kerken in Soest. Hij studeerde aan de universiteiten van Leiden en Amster dam aan welke laatste hij het docto raal examen theologie aflegde. Een uitgave in kleuren van Pro Juventute. De op brengst komt ten bate van het kind dat extra zorg nodig heeft. Naam Adres Woonplaats wenst toezending van a .(aantal) Oranjekalen ders 1974 met Nederlands calendarium en/of b. (aantal)Oranjekalen ders 1974 met viertalig calen darium: Engels, Frans, Duits en Spaans. Beide soorten f.4,75 (verzendkosten f.1,25 extra). Postgiro 517400 Kalenderactie Pro Juventute I Postbus 7101 - Amsterdam Telefoon (020) 790949 Deze week is een record gevestigd In de sinds enige jaren in Soest gehou den zonnebloemwedstrijd. By de heer A. B. Hamersveld, Kerkpad ZZ 152 werden 71 bloemen geteld aan één plant. Het grootste aantal tot nu toe was 62 bloemen, geteld in 1970. De tweede plaats in de categorie grootste aantal bloemen aan één plant wordt nu ingenomen door Tjeerd Al tena, Veenzoom 2a, waar 55 bloemen geteld zijn. Ook in de stand „breedste bloem' kwam een wijziging. Gemeten is nu een bloem van 41,9 cm aan de plant van de heer H. van Roomen, Nieuw- straat 40. Deze kolossale bloem zit daarbij nog aan de hoogste plant van dit jaar, nl. 480 V* cm. De tweede „breedste bloem" werd ge meten bij de heer R. Steenman, Den Blieklaan 36. De diameter is 39.8 cm De hoogste plant op één na staat nog steeds bij de heer P. de Bruin, Korte Brinkweg 45 en meet 442 cm. Het ziet er niet naar uit dat het record van vorig jaar, 5.22.3 meter gebroken wordt. Mocht u weten nog een plant te heb ben die voor een eerste of tweede plaats in deze wedstrijd in aanmerking komt, dan kunt u kontakt opnemen met Chris Uiterwijk, Kerkpad NZ 49. A.s. maandag 24 september, aanvang 20.00 uur, wordt in het gebouw „De Rank" aan de Soesterbergsestraat voor de leden van de aquariumvereniging „Zilver Tetra" een lezing gehouHpn dcor de heer S. D. Koning uit De Bilt. Deze lezing draagt de titel ..Spijkers met koppen" en behandeld de grond slagen van de aquaristiek en de in richting van de bak. Met duideliike voorbeelden van voortreffeliike mis. sers wordt ondermeer aangegeven hoe het niet moet. Op de Burg. Grothestraat kwam de 20-jarige bromfietser H. T. P. O. te vallen over een langs de weg liggende benzineslang bij garage Van D. Hij liep daarbij een lichte hersenschudding op. Dokter J. Overbeek verleende eerste hulp en liet hem naar zijn woning vervoeren. Of het er uiteindelijk van zal komen bleef een vraag, temeer daar men geen enkele zekerheid had, van wie het terrein was; van de gemeente of van de N.C.H.B. Op voorhand werd echter gepoogd toch wat plannen te maken en die per circulatie aan de meest be. langhebbenden bekend te maken en zo belangstelling op te wekken om metterdaad de handen uit de mouwen te steken. De heer Voüte bagatelliseerde dat werk niet; het zou zeer omvangrijk zijn en er zou, om de vijver schoon te maken, méér dan mankracht nodig zijn. Met de inventarisatie van het ge bied was hij op de kevers na gereed en hij concludeerde dat het bosje be slist niet zeldzaam was. In de vijvers kwam door de overstelpende hoeveel- 1 eid rommel, practisch geen leven voor. Desondanks meende hij dat het een onvervangbaar gebied was voor de bejaarde wandelaars. Naar zijn idee zou men wat beheersmaatregelen moeten nemen, waardoor de waarde van het bosje zou worden verhoogd. Hij dacht daarbij aan het schoonma ken en egaliseren van het wandelpad, het opruimen van enkele omgevallen bomen, de toegangen zo maken dat fietsers en bromfietsers er niet meer in konden. Het weilandje en de kleine boomgaard moesten gehandhaafd worden en ver der moest ervoor gewaakt worden dat er opnieuw vuil gestort zou worden. Een werkelijk grote schoonmaakbeurt zou zeer veel geld kosten. Dat was ook de mening van de heer A. van de Broek, hoofd van de gemeentelijke plantsoenendienst, die de bijeenkomst als belangstellend burger bijwoonde. Hij benadrukte dat hij geen gemeen telijke hulp kon toezeggen, ookal niet omdat niemand weet wat er op het perceel gaat gebeuren. Dat zou b.v. bouwen kunnen zijn. Hij was echter van mening dat dat de omwonenden niet moest weerhouden aan de slag te gaan, waarbij zijn hulp niet verder kon gaan dan het verlenen van wat hand- en spandiensten. Zijn aanwe zigheid op de avond mocht echter niet gezien worden als een feit dat de ge meente het bosje wilde gaan opknap pen. De belangrijke vraag bleef in de lucht hangen van wie het terrein was. Al vorens ook maar iets te gaan onder nemen zal men dat eerst proberen uit te zoeken. Voorzover bekend werd bet terrein, althans gedeeltelijk, verkocht aan dc N.C.H.B., en wel in 1969 door de ge meenteraad. Er werd een voorlopig koopcontraet opgemaakt, maar de fei telijke overdracht vond nog niet plaats. Bijzonder onthullend was de medede ling van een van de aanwezigen, dat nog in 1957 plannen bestaan hadden het bosje op te knappen. De Heide Mij zou dat werk uitvoeren maar door geldgebrek was daar niets van geko men. Wie het volle profijt van zijn bromfiets wil trekken en dankzij de grote aktie- radius het eigen land tot in de verste uithoeken wil leren kennen, kan bij de ANWB of de provinciale VVV's terecht voor, aan de bromfiets aangepaste, toe ristische routes kompleet met beziens waardigheden- Er is keus te over, want er zijn meer routes dan u in een hele vakantie kunt afrijden. Goede raad daarbij is: Zorg ervoor dat de bromfiets zich in goede staat be vindt. Kontroleer tevoren de verlichting, om ook laat nog veilig thuis te komen. Zorg bovendien voor reflektoren. Dan zien de automobilisten u nóg eerder! Denk ook om de verkeersregels voor bromfietsers: gebruik het rijwielpad; nooit de auto-snelweg; rij in de be- bouwse kom niet harder dan 30 km. per uur, daarbuiten niet harder dan 40 km. per uur en rij nooit met z'n tweeën naast elkaar. En bovenal: draag een valhelm! Met de bromfiets de grens over Een paar tips voor de bromfietser, die meer wil dan het toeristisch schoon van eigen land. - Pas op voor Skandinavië! De mini mum leeftijd is daar 18 jaar. Boven dien moet ook de bromfietser daar in het bezit zijn van een rijbewijs. En met z'n tweeën op de brommer - hoe gezellig ook - is verboden. - Engeland eist van de bromfietser eveneens een rijbewijs. Daarmee heeft hij echter, o.a. wat snelheid betreft, dezelfde rechten als alle andere ge- motoriseerden. - In Italië en Spanje mag je ook niet met z'n tweeën op de brommer. Ge deelde vreugd wordt daar dubbele smart. Alleen al om bovenstaande redenen is het dus verstandig voor de bromfietser het niet te ver te zoeken. Toch moet hij ook dichter bij huis een aantal za ken in acht nemen. Er zijn twee uitzonderingen op de max. snelheid van 40 km. per uur (buiten de bebouwde kom), t.w.: in Zwitserland is het 30 km. per uur; in Frankrijk is het 45 km. per uur. - In België en Frankrijk is de brom fietser verplicht, van de rijwielpaden gebruik te maken. Daar staat tegen over dat hij gelijke voorrangsTechten heeft als snelverkeer, al zal het wel van wijs beleid getuigen die rechten niet te allen tijde ook op te eisen. Dat geldt overigens voor elke wegge bruiker: met verstand rijden is altijd beter, dan alleen met voorrang. - In België ben je trouwens je voor rang kwijt als je stopt bij een kruising. - In België moet je 18 jaar zijn, om een duo-passagier mee te mogen ne men. En tenslotte om te noteren: Alarmnummer voor heel België is tele foonnummer 900. Voor het overige vinden wij in de landen om ons heen voornamelijk de zelfde regels als in Nederland voor wat de bromfiets betreft. Toch is het ver standig hier van tevoren informatie over in te winnen en vooral kennis te nemen van eventueel afwijkende of ge heel andere verkeersborden. Valhelmverplichting Bij het voortgezette Tweede-Kamer debat over de begroting 1973 van Ver keer en Waterstaat heeft minister Udink van het Kabinet Biesheuvel ge steld, dat in de loop van dit jaar in het reglement verkeersregels en verkeers tekens de verplichting wordt opgeno men tot het dragen van valhelmen door bestuurders en passagiers van bromfietsen. De datum van Ingang zal nog nader worden vastgesteld, maar de verwach ting is, dat deze vóór eind 1974 een feit zal zijn. Als zowel de bestuurder als de pas sagier straks een helm moet dragen; als wij bovendien in aanmerking ne men, dat het totaal aantal van 2 mil joen bromfietsen wordt bereden door 3 miljoen mensen en als wij tenslotte aannemen, dat er - naar schatting - nog maar zo'n 400.000 een valhelm be zitten, dan weten wij bij toenadering hoeveel helmen er straks bij een wet telijke verplichting nodig zullen zijn: ruim 2Vt miljoen. Maar waarom wachten op een wette lijke verplichting als het allang een morele verplichting is; een zaak van menselijk en van maatschappelijk ver antwoordelijkheidsbesef. Overigens geeft de politie hierin het goede voorbeeld. Bij veel corpsen heeft de bromfiets met helm al zijn intrede gedaan. Ook Amsterdam gaat geleide lijk overschakelen van surveillance per auto naar agenten te voet en op de brommer. In Den Haag kregen op 1 februari van dit jaar 25 vrouwelijke agenten van de Haagse verkeerspolitie, die regelmatig op een ddienstbromfiets rijden, een val helm. Goed dat er valhelmen zijn!

Soester Courant | 1973 | | pagina 5