fk IM Opknappertje voor Torenklok K.V.P. en A.R.P. VERLIEZEN HUN EIGEN GELUID m. De heer G+ Stam raadslid Donderdag 27 september 1973 52e jaargang no. 5 Vv" -'V jMITSVEENv \ssf\ pNGENDMLj UitgaveDrukkerij Smit - Soest Bnreau voor redaetie en administratie: Van Weedestraat 29, Soest Tel. 14152 - Postgiro 126156 Merendeels eengezinswoningen en mogelijkheden voor particuliere bouw /r r'P' [ERREIN K LAARWATER V PARK ENTRUM öfKLEIN^ 14-daagse verkeers controle-actie Smitshof" Betaling abonnementsgeld Actie „Weiger de milieubelasting" gaat door Geen wijziging in stand zonnebloemwedstrijd Kerkconcert in de Oude Kerk Soest Het oog gericht op Europese politieke samenwerking Geslaagd Abonnement per kwartaal ƒ4.75. Buiten Soest per kwartaal ƒ9,Verschijnt Iedere donderdat Voor de het kabinet Den Uyl steunen de frakties van KVP en ARP wordt het toch wel steeds meer de vraag of zij de eigen indentiteit nog kunnen behouden. Een groot deel van hun aan hang begint daaraan reeds te twijfe len. Zoals uit een gehouden enquête bleek, zou bij nu te houden verkiezin gen de VVD een flinke stemmenwinst boeken en men mag rustig aannemen, dat die winst dan grotendeels zou ko men uit de gelederen van genoemde konfessionele partijen. Minder dan ooit moet de aanhang haar oorspronkelijke ideeën herkennen in het beleid van deze beide kamer frak ties en zeker niet in de daarvoor in het kabinet zitting hebbende ministers. Premier Den Uyl toont zich zeer tevre den over de goede samenwerking en eensgezindheid in het kabinet, dat de door de vakbonden gestelde progres sieve eisen grotendeels aanvaardt en er uitvoering aan wil geven. En aan die uitvoering zitten dan voor stellen vast die, zoals o.a. de verdub beling van de huurwaarde van eigen woningen, bepaald niet behoorden tot het verkiezingsprogramma van de kon fessionele partijen, evenmin als de op heffing van de inflatiekorrektie op de loon- en inkomstenbelasting. Toch gin gen de konfessionele ministers daar mee reeds akkoord en al zal er uit genoemde frakties staks misschien een kritisch woord over opklinken, dat zij deze voorstellen zullen afwijzen kan uit politieke overwegingen niet worden verwacht. Al is dat dan natuurlijk wel in strijd met de indruk die men bij de laatst gehouden verkiezing bij de kie zers heeft gewekt. Dal eeuwige meedraaien met de poli tieke mogelijkheden van het ogenblik van vooral de KVP, en waaraan nu ook de ARP braaf meedoet, doet de animo voor het blijven stemmen op deze partijen zeker niet toenemen. Vandaar die vlucht naar de VVD. De uitgangspunten en doelstellingen van het programma Keerpunt '72 der linkse drie krijgen in het kabinetsbe leid in ieder geval een veel beduiden- der aksent dan hetgeen waarvan KVP en ARP uitgingen. Natuurlijk wel begrijpelijk gezien de minderheid die men in de samenwer king uitmaakt, maar daardoor dan ook sterk opvallend. Zoiets ontgaat de gewone kerkbezoe ker niet, die veelal eerder een opstel ling van zijn partij tégen die voor hem te ver gaande progressiviteit had ver wacht. Natuurlijk heeft een en ander ook ge volgen op de voorgenomen samenwer king tussen de drie konfessionele par tijen, waarvan de CHU zich immers faliekant opstelt tegen het huidige re geringsbeleid, althans tegen o.a. de bovengenoemde belastingvoorstellen. Een weerwerking daarvan ziet men in wat er in de meeste provincies reeds geschiedt op het punt van die samen werking met het oog op de aanstaande statenverkiezingen. Men kan dat over het algemeen interpreteren als een be doeling om wél met een gezamenlijk programma en één lijst naar voren te komen, maar dan geschoeid op een po litiek beleid dat zich niet vereenzelvigt met dat van Keerpunt '72. Een beleid dat een eigen geluid en kleur zal moe ten hebben en niet a priori een sa menwerking met de progressieve drie voorstaat. Dat voornemen schuilt ach ter de provinciale samenwerkingen. Weer één band vormen en daarmee een dam opwerpen tegen de socialis tische vloed. Iets wat de landelijke besturen blijken niet te kunnen berei ken bij de politieke instelling. Voorlichtingsavond over bestemmings plannen van Soesterveen-Zuid Donderdagavond 4 oktober a.s. zal in de instructiezaal van de brandweer kazerne aan de Lange Brinkweg een uiteenzetting worden gegeven over de in voorbereiding zünde bestemmingsplannen Soesterveen-ZuLd. Besproken zullen worden het plan Overhees en het plan Klein Engendaal. De inleiding wordt gehouden door de wethouder van openbare werken, me vrouw M. C. P. Walter-van der Togt, waarna de directeur van gemeentewer ken. de heer H. J. van der Dussen, het een en ander zal vertellen over de grond- en waterhuishouding. Vervol gens zal de gemeentelijke project-coör dinator, de heer W. Hulsbergen, de stedebouwkundige toelichting verzor gen. Er zal uitgebreid kaartenmaterieel ge toond worden, ondermeer van de groen-inventarisatie, de waterhuishou ding, een hoogte-kaart en de globale bestemming met ondermeer enke'e structuurschema's o.a. de verkeers- structuur en verder de bekende bouw kundige tekeningen waarbij de 250 wo ningen van de bouwstroom. Situering Het plan Overhees ligt ten zuidwesten van de Koningsweg; het plan „Klein- Engendaal" tussen Smitsveen (Eigen domweg), Nieuweweg en Soest-Zuid (spoorlijn). In het gebied liggen vele waardevolle elementen zoals bepaalde woonbebouwing, kinderboerderij, de jeugdherberg en verder veel boomgroe pen en bospartijen. Alles is nauwkeurig geïnventariseerd en bij de opstelling van de plannen zal er rekening mee worden gehouden. tn het plan Overhees (c.a. 33 ha') ko men ruim 2000 woningen alsmede een buurtwinkelcentrum en een diensten centrum. Verder kleuter- en lagere scholen, terwijl de nieuwe mavo-school aan de rand van het plan, aan de Ko ningsweg, reeds in aanbouw is. De kinderboerderij wordt in dit geheel in gepast. Omdat het Soesterveen laag ligt, zal een gedeelte van het gebied moeten worden opgehoogd, terwijl ca. 5 ha in beslaggenomen zal worden door water partijen om het gebied droog te hou den. (2 ha daarvan langs de Konings weg. 3 ha midden in het plan). Voor openbaar groen en recreatieve voor zieningen is ongeveer 12 ha gereser veerd. Ten aanzien van het verkeer is geko zen voor ontsluitingswegen loodrecht op de Koningsweg. Deze wegen zijn binnen het plan op twee plaatsen met elkaar verbonden en via dit systeem worden de woonstraten en de woonpa- den ontsloten. Voor de voetgangers worden speciale wandelroutes aange legd, met bruggen over de waterpar tijen en twee beveiligde oversteek plaatsen op de Koningsweg. In het bestemmingsplan „Klein-Engen- daal", dat een oppervlakte heeft van circa 57 ha kunnen ongeveer 900 wo ningenworden gebouwd. Verder scho len. echter geen winkel met het oog op het te bouwen Centrum aan de Zuider- eng. De jeugdherberg aan de Bosstraat zal waarschijnlijk gehandhaafd kunnen worden. De bebouwing in beide plan nen zullen voornamelijk uit eenge zinswoningen bestaan. In beide plannen zullen ook percelen beschikbaar zijn voor particuliere bouw. Tijdens de voorlichtingsavond, volgende week donderdag, zal er ruime geleeen- beid ziin voor bet stellen van vragen. De toegang is vrij en het is niet nodig vooraf kaarten te halen. Het Soest van de toekomst met plannen Overhees. K'rin Engendaal en ook het Centrum, Park en Keek en- landt. Nu ls het wat samenwerking van par tijen betreft aan de andere zijde ook bepaald geen rozegeur en maneschijn. Het kongres van de PvdA voelt er niets voor om een federatie aan te gaan met PPR en D'66. De PvdA zit momenteel in de lift naar boven en voelt zich dus krachtig genoeg om te zien of ze het niet alleen kan redden, de enige ware progressieve partij kan verbeelden. In de PPR gaan ook al stemmen op om de eigen indentiteit toch niet door een samengaan met de grote broer te verliezen en in D '66 is men helemaal sterk verdeeld over een opgaan in één progressieve volkspartij. Neen, eenmaking is in het politiek zo verdeelde Nederland bijzonder moeilijk i te verwezenlijken. Eenmaal een plaats verworven, wil men die niet gauw opofferen in een gezamenlijkheid, waarmee altijd voor ieder iets van het eigene verloren gaat. Wel zijn we, door de opgeroepen po larisering, misschien op weg naar wat minder doch duidelijker afgetekende grootheden. Daarvan kunnen de kon fessionele partijen alleen deel gaan uit maken als zij tot één partij zouden sa mensmelten. Waarvoor zij dan eerst één duidelijk omlijnd programma moe ten kunnen opstellen en dat ook weten vast tc houden. En of dat met de zo verdeelde KVP en ARP zal gelukken ls zeer de vraag. De aanstaande kamer debatten moeten ook op dit punt tot enige verduidelijking leiden. In de oktobervergadering van de gemeenteraad zal de heer G. Stam (57) be ëdigd worden als raadslid. De heer Stam, directeur van garagebedrijf Stam aan het Nieuwerhoekplein, is lid van de C.H.U. en stond op de gezamenlijke lijst van de A.R.P. en C.H.U. op de zesde plaats. Hij volgt de heer J. C. Smits, die in verband met verhuizing naar Rosmalen (N.B.) voor het raadslid maatschap heeft moeten bedanken. De heer Stam volgt de heer Smits ook op in de financiële commissie en in de commissie sociale zaken. Van 1 tot en met 13 oktober wordt in onze gemeente een verkeerscontrole- actie gehouden, waarbij speciaal aan dacht besteed zal worden aan het ge drag van alle verkeersdeelnemers, óók voetgangers, op de kruispunten. Daar bij zal gelet worden op het verlenen van voorrang, hinderen, onvoorzichtig oprijden, het vrijhouden van de krui sing, richting aangeven, onjuist voor sorteren, doorrijden of te vroeg oprij den bij verkeerslichten en alle over tredingen welke voetgangers kunnen begaan. Er zal direct geverbaliseerd worden; waarschuwingen worden niet gegeven. r>' Vandaag openen de heren D. en D. J. van de Broek in het winkelcentrum „Smitshof" een zaak in huishoudelijke artikelen en speelgoed. Het is hun tweede vestiging in de ge meente; de andere winkel is geves- tlgd aan de Koninginnelaan 103. Deze opening valt samen met het 50- jarig bestaan van de zaak. Gelegen heid de beide heren geluk te wensen bestaat er vandaag in de nieuwe ves tiging van 16 tot 18 uur en van 19 tot 21 uur. In de eerste weken van oktober worden de kwitanties van het 4e kwartaal 1973 aan de incas seerder ter inning afgegeven. Wilt u liever niet per kwitantie betalen, dan verzoeken wij u het verschuldigde bedrag ad 4.75 direkt over te maken op onze postgirorekening 126156, of op onze rekening bij de Neder- landsche Middenstandsbank of Rabobank te Soest, of het bedrag aan ons kantoor te voldoen Voor de abonnees die automa tisch gireren geldt deze mede deling niet. Wacht U a.u.b. niet met gireren tot de incasseerder komt. Dan voorkomt U voor ons veel werk en ook een incasseerder wenst graag voor zijn werk beloond te worden. Administratie SOESTER COURANT In een circulaire aan alle „weigeraars" zegt de actiegroep MAN (Milieu Actie centrum Nederland) te weten hoe de provincie waarschijnlijk gaat reageren op de weigeringsactie. Ieder die niet betaald heeft krijgt over ongeveer een maand een nieuwe acceptgirokaart over de eerste periode. Deze girokaart heeft waarschijnlijk een gekleurd rand je. Er staat op dat men waarschijnlijk vergeten heeft te betalen en dat daar om een aanmaning wordt toegestuurd. „Misschien staan er ook nog dreige menten op", aldus de circulaire. Men verzoekt deze kaart weer bij de be kende adressen in te leveren. Een aantal weken daarna komt er dan weer een acceptgirokaart, nu met een ander kleurtje. Ook die giro kunt u bij de adressen inleveren. „Tot dan kan u zeker niets gebeuren. Als u dan zou betalen is er nog niets aan de hand. Maar ook dan is het nog niet nodig; betalen kunt u altijd nog". De actiegroep zegt dat men weinig kans loopt ooit te moeten betalen; er zijn al zoveel weigeraars dat als ie dereen mee blijft doen „we wel moeten winnen". Men behoeft niet bang te zijn dat als er ooit betaald moet wor den, het bedrag hoger zal zijn. Even tuele boetes zullen niet hoog zijn en ook die kan men weer weigeren te betalen. De circulaire besluit met een verzoek zich als medewerker op te geven; „mocht u ooit gaan betalen neem dan eerst kontakt met ons op. Wij doen ons best voor u, laat ons daarom niet in de steek". Vanavond vindt er in De Rank een voorlichtingsavond plaats onder auspi ciën van de Soester KVP, waarin des kundigen uit de provincie en mogelijk ook enkele Kamerleden hoe en waar om men tot het heffen van de milieu belasting is gekomen en waarbij ook de bijzondere positie van Soesterberg aan de orde gesteld zal worden. Het is de eerste voorlichtingsavond over dit onderwerp in de provincie en er be staat, ook in de regio, grote belang stelling voor. Deze week zijn geen meldingen binnen gekomen die de stand in de zonne bloemwedstrijd gewijzigd hebben. Deze stand is alsvolgt: a. de hoogste zonnebloemplant; 1. H. van Roomen, Nieuwstraat 40. 4801/i om, 2. P. de Bruin, Korte Brinkweg 45, 442 cm. b. de breedste zonnebloem: 1. H. van Roomen, Nieuwstraat 40, 41,9 cm. 2. R. Steenman, Den Blieklaan 36, 39,8 cm. c. grootste aantal bloemen aan één plant: 1. A. B. Hamersveld, Kerkpad Z.Z. 152, 71 stuks, 2. Tjeerd Altena, Veenzoom 2a, 55 stuks. Tot en met a.s. dinsdag 2 oktober kan men zich nog aanmelden bij Chris Uiterwijk, Kerkpad N.Z. 49, indien men meent een van bovenstaande op gaven te kunnen overtreffen. Daarna wordt de wedstrijd voor dit jaar afge sloten. Vermoedelijk zal de prijsuit reiking plaatsvinden op vrijdag 19 ok tober a.s. in gebouw „De Rank" aan de Soesterbergsestraat. Zaterdag 29 se£t. a.s., zal er in de Oude Kerk een concert gegeven wor den door Jan Jansen, orgel en clave- cimbel; Pieter Dhont, barokhobo ei Dick Scholten gamba. Het programma omvat Franse en Duit se barokmuziek. Uitgevoerd worden o.m.: Concert voor hobo, gamba er clavecimbel van Frarvcois Couperin Sonate in C dur (eveneens voor hobo, gamba en clavecimbel) van Carl Lu- de wig Matthes; enkele delen uit Messe pour les Convents (orgel) van Frangois Couperin en de Triosonate nr. 1 van J. S. Bach, die als bijzonderheid heeft, dat deze ditmaal niet op orgel maar op pedaal clavecimbel gespeeld zal worden. Het concert begint om 8.15 uur. Het is een beetje ironisch dat laat komer in de Europese Gemeenschap, Engeland, het initiatief moest nemen om te komen tot bezinning op wat Europa nu eigelijk is en wil zijn - fraai gezegd: de Europese identiteit. De Britten kwamen hun initiatief als een elegante manier om uit een im passe te komen, waarin de EG-landen verzeild zijn geraakt door de Ameri kaanse aandrang van 1973 een Euro pees jaar te maken. Het begon ermee dat Kissinger - toen al in alles minister, behalve in titel - met een groots gebaar zo ongeveer al les waardoor de VS en Europa met el kaar te maken hadden tegelijk wilde bespreken en hervormen. Dat was de NATO, het Internationaal Monetair Fonds, de GATT die handelsreglemen ten vaststelt en en passant ook nog zaken als de Europese Veiligheidskon- ferenties etcetera. Dit alles zou na tuurlijk vooral voor Nixon de mogelijk heden openen een in ieder geval op merkelijk uitziend resultaat van zijn Europese tocht mee terug te brengen - ideaal in zijn streven om het door Wa'cergate gehavende prestige in eigen land wat op te lappen. Maar west- Europa voelde er geen klap voor en in dit opzicht waren het zeker niet alleen de Fransen die bedankten voor zijn overladen programma. De voor naamste bezwaren waren dat men door het mengen van militaire, ekonomische en politieke zaken het een met het ander zou moeten bepalen, wat de hel derheid niet ten goede zou komen. Handelsafspraken in ruil voor Ame rikaanse troepen in Europa en derge lijke lijken niet; zo verheffende koe handels. Keurig verpakt was het antwoord dus nee. En het zag er al naar uit dat er geen jaar van Europa zou komen en geen reis van Nixon. Maar dat zat de Europeanen toch ook weer niet lekker. Moest de EG nu Nixon een klap in zijn gezicht geven, juist als Brezjnew hem hartelijk komt omhelzen? Ten slotte is - vooral voor de Fransen - argwaan de eerste reaktie als ze den ken aan de hartelijkheid die VS en Rusland elkaar betonen: gaat dat niet op onze kosten? Er moest dus iets ge vonden worden om het toch de moeite waard te maken voor Nixon de oceaan over te steken, er moest iets te onder handelen zijn, maar dan wel zo dat daaraan niet de bezwaren zaten waar om men eerst nee had gezegd. Wat men nu doet, is erkennen dat de relatie VS-Europa een beetje in het slop zit, wat trouwens overduidelijk ls. Dat komt voor een deel uit doordat de een niet precies weet wat hij aan de ander heeft - in menig opzicht zelfs niet weet wie de ander is. Als dat een beetje opgeklaard kan worden, dan kan in vriendschap menige plooi uit de huidige verhouding gladgestreken worden. Dat hebben de ministers van buitenlandse zaken zo'n beetje bekok stoofd in Kopenhagen, en de eerste reakties uit Washington duiden erop dat dit de VS niet onaangenaam in de oren klinkt. Door de nood gedwongen zijn de EG-ministers zich nu ook een beetje erin gaan verdiepen wat Europa nu eigenlijk is en wat het wil om daar op een zogenaamde „concerted policy" te gaan bedrijven - zeg maar georces- treerde politiek, waarbij de diverse landen meedoen in een groot geheel als bij de uitvoering van een concert. Het vreemde is eigenlijk dat men niet eer der op het idee is gekomen de samen werking zo eens te proberen. KANTMAN. Aan de universiteit te Nijmegen slaag de voor het arts examen onze plaats genoot de heer W. A. C. Hartman. Deze week werd het uurwerk van dc toren van de Oude Kerk aan de Torenstraat aan de jaarlijkse onderhoudsbeurt onderworpen. Er werden enkele lampen van de verlichte wijzerplaat vernieuwd en gelijktijdig de bliksemafleider gecontroleerd. De firma „De Klok" uit Aarle-Rixtel voerde de werkzaamheden uit. Tot in de verre omtrek is nu weer te zien „hoe laat het is" in Soest. SOESTER COURANT

Soester Courant | 1973 | | pagina 1