B&O demonstreert kwaliteit bij Stereo Adviescentrum «<J* ƒ50,- r Gemeenteraad besluit premiewoningen te verkopen PRESENTATIE VAN HET GEHELE GELUIDSPROGRAMMA 1974 van de Gemeentehof rijver ai o o c o o c t.Vm „Uitverkoop" laatste perceel grond Smitsveen ging niet door Afscheid raadslid J. C. Smits mm-, mm Soester Courant van donderdag 27 september 1973 O m 0 1*1 2 2 2 1 O m O PI 2 2 TEL. 12239 en zowel en. ;r en een 's avonds Bijzonder grote publieke belangstelling bestand er voor de vergadering van de gemeenteraad, die door de afhandeling vam de 23 punten tellende agenda ruim drie en een half uur bijeen was. Zjj hebben kunnen beluisteren met hoeveel zorg de gemeente bestuurd wordt en hoe men over de schijnbaar meest onbenullige zaken breedvoerig kan dis cussiëren. Niet iedereen bleef tot het bittere eind, maar de meesten hebben mogen horen dat het „kippenhok" weg moet; de premiewoningen, zij het met tegenzin, wegmoeten; het aanzet je om tot een gezamenlijke praktijk van twee doktoren te kopien een hoogst merkwaardige reactie van een raadslid teweeg bracht; hoe het debat over al dan niet jaren op wild jaarlijks in de raad gevoerd wordt en tenslotte, maar toen waren de meesten al weg, dat het pro testant-christelijke raadslid, de heer J. C. Smits, ook weg moest, maar dat omdat hij ging verhuizen en dat dat velen speet. Het begintempo lag overigens zeer hoog De geloofsbrieven van de opvol ger van de heer Smits, de heer G. Stam (Nieuwehoekplein la) werden on derzocht en in orde bevonden. Tijdens de oktober-vergadering zal de heer Stam zijn taak beginnen. Daarna wer den de notulen van de augustus ver gadering goedgekeurd en kwam de acht ingezonden stukken aan de orde. a. Brief d.d. 14 mei 1973 van de heer P. Bloemendaal te Soesterberg, betrek king hebbende op het functioneren van de Wijkraad Soesterberg, met het voorstel, betrokkene te berichten zoals is neergelegd in de brief van burge meester en wethouders. De heer H. Jonker (D *66) wilde wel een wat uitvoeriger antwoord en vroeg hoever de commissie, belast met het opstellen van een nieuwe wijkraads verordening, met haar werkzaamheden gevorderd was. Het commissielid de heer C. Verheus (Pr. Chr.) kon hem vertellen dat men zo goed als gereed was, maar óók dat de heer Bloemen daal Soest inmiddels verlaten had en nu in Ermelo woonde. Voor de heer Jonker bestond er toen geen behoefte meer op een uitvoeriger antwoord te blijven aandringen, b. Controlerapporten van het Centraal Bureau voor Verificatie en Financiële Adviezen van de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten met voorstel deze voor kennisgeving aan te nemen. Conform besloten. c. Brief van het Waterleidingbedrijf Midden-Nederland van 9 augustus 1973, waarbij worden toegezonden de herziene begroting 1973, de begroting 1974 en het investeringsplan 1973/1976, met voorstel deze stukken voor kennis geving aan te nemen. Conform besloten. De heer K. Levinga (PAK) meende dat er niet al te zuinig omgesprongen werd met „onze" gelden en hij vroeg hoe het zat met de uitkering aan een voor malig directeur die een bedrag van 229.700 gulden krijgt Dat bleek, zoals de wethouder Ebbers zei, een gevolg te zijn van een rechterlijke beslissing. d. Brief d.d. 25 juli 1973 van de Neder landse Vereniging tot Bescherming van Voetgangers inzake de gehouden en- quete met betrekking tot verkeersvei ligheid nabij scholen met voorstel te antwoorden overeenkomstig de ter in zage gelegde ontwerp-brief. Het antwoord wordt herchreven; de brief gaat nog niet uit. Weg kippenhok e. Brieven d.d. 9 december 1971 en 18 mei 1973 van T. v. d. Meulen, Leeuwerikstraat 13 te Soest, met voor stel adressant te berichten overeen komstig de brief van burgemeester en wethouders. Conform besloten. Over het doen uitgaan van de brief werd uiteindelijk gestemd. Aanleiding daartoe was 't feit dat de 4 direct hier bij betrokkenen te kennen geven geen bezwaar te hebben tegen de aanleg van het achterpad (waarvoor een gedeelte van het kippenhok moet verdwijnen) met maar één uitgang. Daarvoor zou de kipperen kunnen blijven staan. Voor de heer J. van Poppelen (KVP) bleef de vraag bestaan of toekomstige bewoners daar ook mee accoord zou den willen blijven gaan, maar evenals de heren P. Grift (PAK) en D. Hoek stra (Pr. Chr.) vond hij dat men de problemen maar moest oplossen zoals de bewoners nu voorstelden. Wethouder mevrouw Walter voelde daar weinig voor. Zij noemde de op lossing van de gemeente objectief goed en die van de bewoners subjectief goed en de mondelinge stemming gaf haar gelijk. Met 13 vóór en 6 tegen (de heer Levinga nam niet aan de stemming deel) werd besloten de brief te doen uitgaan, wat inhoudt dat het kippen hok gedeeltelijk zal moeten worden af gebroken. f. Brief d.d. 25 juli 1973 van de Wijk raad te Soesterberg, waarin de inhoud van de brief d.d. 23 mei 1973 van de bewonerscommissie premiewoningen te Soesterberg inzake onderhoud en ver beteringen van bedoelde woningen wordt onderschreven, met voorstel de wijkraad in kennis te stellen van het reeds door u ingenomen standpunt, zoals dit bij brief van 22 juni 1973 aan de bewonerscommissie is medegedeeld. Conform besloten. g. Brief d.d, 17 juli 1973 van de raads fractie P.A.K., betrekking hebbende op de realisering van het bestemmingsplan „Kerckenlandt" met het voorstel te antwoorden overeenkomstig het voor stel van burgemeester en wethouders. h. Brief d.d. 25 juli 1973 van de Wijk raad Soesterberg inzake voorzieningen daken woningen Gen. Spoorstraat en Gen. Winkelmanstraat met voorstel te antwoorden overeenkomstig de bij de stukken ter inzage liggende concept brief. Conform besloten. 4. Voorstel tot wijziging van het Alge meen Ambtenarenreglement. Conform besloten. 5. Voorstel tot wijziging van de Bezol digingsverordening 1971. Conform besloten. 6. Voorstel aan de vereniging A.R.O.S. te Soest een eenmalige subsidie te ver lenen. Conform besloten. 7. Voorstel tot aankoop van grond, ge legen aan de Kolonieweg van de heer P. C. Kuijer. Conform besloten. 8. Voorstel tot aankoop vaji grond met opstailen, gelegen aan: a. de Eigendomweg van de Erven C. E. Hilhorst; Conform besloten. b. de Nieuweweg van de heer L. J. van den Bos. Conform besloten. 9. Voorstel tot verkoop van grond, ge legen nabij de Nieuweweg aan de heer E. Kareisen. Conform besloten. 10. Voorstel tot het aangaan van een overeenkomst inzake uitbetaling van rente in verband met een gesloten koopovereenkomst met: a. de heer P. C. Kuijer; b. de Erven C. E. Hilhorst. Conform besloten. 11. Voorstel tot het wijzigen van de statuten voor de „Stichting Soester Natuurbad". Conform besloten. 12. Verdeling door loting van de raad in 2 afdelingen in verband met de be handeling van de gemeentebegroting 1974. Onder voorzitterschap van de wethou ders, de heer K. de Haan en mevrouw M, Walter-van der Togt, vergaderen respectievelijk de eerste en de tweede afdeling op dinsdag 6 en woensdag 7 november a.s. 13. Voorstel tot het verlenen van ont heffing als bedoeld ln artikel 1 van de Zoneverordenirvg Hinderwet ten be hoeve van 14 gasdrukregelstations, gelegen in Soest en Soesterberg. Conform besloten. 14. Voorstel tot het verlenen van me dewerking als bedoeld in artikel 72 van de Lager-onderwijswet 1920 aan het bestuur van de Stichting voor Ka tholiek Onderwijs te Soest voor het vergoeden van de herstelkosten van de stormschade aan de Mariaschool voor g.l.o. Conform besloten. Grondprijs verhoogd 15. Voorstel tot verkoop van grond, gelegen aan de Weegbreestraat te Soest, aan de heren P. H. Walter en J. B. M. Eggink. Op voorstel van de leden van de fi nanciële commissie werd de grondprijs van 60 naar 75 gulden verhoogd. In het voorlopig koopcontract dat de beide artsen in hun bezit hebben werd de prijs zestig gulden genoemd en deze onverwachte prijsstijging was voor hen aanleiding een boze brief aan. de raad te zenden. Zij verwezen daarin naar de jarenlange onderhandelingen en noemde de nieu we prijs onaanvaardbaar. Mocht de raad het gewijzigde voorstel aannemen, dan zouden zij geheel van de koop af zien. M. de Groot (B.R.) jacht goede zaak De heer M. de Groot (BR) informeerde waarom die onderhandelingen zo lang geduurd hadden. Hij was het, evenals de heer J. van Poppelen (KVP), met de verhoogde prijs wel eens. De heer Van Poppelen vond het onjuist hier de lage prijs te rekenen terwijl („vlakbij") in het plan Klaarwater 75 gulden ge rekend werd. Hij meende dat het col lege van b. en w. fout geweest was met 60 gulden te vragen en betreurde het dat de doktoren nu besloten de bouw niet te laten doorgaan. De heer H. Jonker (D '66) vond dat men niet te licht over de voorgeschie denis moest heenlopen en hij dacht dat het nauwelijks fatsoenlijk was nu de prijs nog op te voeren. Vóór de ver hoogde prijs vond hij pleiten het feit dat hier sprake was van de bouw van een bedrijfsgebouw; dat de prijs in overeenstemming was met de prijzen voor de wijk Klaarwater en boven dien het feit dat de omringende tuin door de gemeente aangelegd en onder houden zou worden. Ook de heer J. Detmar (WD) voelde ervoor de 60 gulden-prijs te handhaven en vond het zakelijk gezien onjuist daar nu op terug te komen. Overigens betreurde hij het. dat de beide medici niet ingegaan waren op het aanbod gebruik te maken van het Medisch Centrum. Een bijzonder merkwaardig pleidooi voor do hogere prijs hield de heer G. Oldenboom (Pr. Chr.). Hij vergeleek de 25 prijsstijging met de verhoogde tarieven in de afgelopen tijd van de doktoren. Hij constateerde dat prijzen in de loop der tijd kunnen wijzigen en dat het normaal was dat prijsstijgingen doorberekend werden. Ilij had zich kennelijk geërgerd aan de brief van de doktoren, die hij een „bijzonder slech te" brief noemde. De nieuwe vraagprijs noemde hij niet absurd hoog, temeer daar de tuin door de gemeente aange legd en onderhouden werd en verder merkte hij op dat de bouw vertraagd was, „omdat de doktoren geen archi tect" in dc arm genomen hadden. Na dit gezegd te hebben leek de op merking van de heer Jonker, dat hij hoopte dat de heer Oldenboom niet in handen van een van de beide dok toren zou vallen, bijzonder op haar plaats. De burgemeester zette uiteen dat de beide doktoren ln 1971 gevraagd had den op een perceel aan de Beukenlaan twee woningen met praktijkruimte te mogen bouwen. Dit verzoek werd om planologische redenen afgewezen. Later was het verzoek opnieuw in behande ling genomen, met als resultaat een zelfde afwijzende beslissing. Dit laatste besluit werd genomen op 1 augustus 1972. Op 4 december 1972 hadden zij een aanbod ontvangen om grond te ko pen aan de Weegbreestraat voor 60 gulden per m2. Daarna werden bouw plannen ingediend, die eerst nu, in ver band met bepaalde wedstandseisen, waren goedgekeurd, Zij benadrukte dat de onderhandelin gen weliswaar enige jaren geduurd had den, maar dat aanvankelijk slechts ge sproken werd over bouwplannen op 'n terrein aan de Beukenlaan. De grond waarop de Wolverlei apotheek gebouwd werd, werd op 16 maart 1972 verkocht voor 60 gulden per m2. P. Grift (PAK) vragen De heer P. Grift (PAK) informeerde of er direct na de afwijzing van het plan aan de Beukenlaan gevraagd was om een ander bouwterrein en mevrouw E. Korthuis-Elion vroeg of er bij derge lijke onderhandelingen direct gezegd werd, dat, als die onderhandelinge lang duren, er een mogelijkheid bestond dat de grondprijs hoger werd. De heer M. de Groot (BR) merkte op, dat 60 gulden-prijs zijns inziens in 1972 al bijzonder laag was en hij hoopte dat de raad het college zou corrigeren. Zwaar vond hij wegen dat de gemeen te de tuin ging onderhouden en de heer Oldenboom wees hij terecht, dat hij ten onrechte de dokterstarieven in de discussie betrokken had. Mevrouw P. Oranje- Entink (WD) be treurde het dat de brief van de dok toren een dreigement inhield. Die had beter anders gesteld kunnen worden, want het ging uiteindelijk om 9000 gul den voor twee bedrijfsruimten. Het college handhaafde haar voorstel om tegen 60 gulden per m2 te verko pen met als argument dat het ging om één van de laatste stukjes grond in het Smitsveen. Mocht de raad anders besluiten, dan zou, zo vroeg de bur gemeester, er aan toegevoegd moeten worden dat de aanvragers binnen één maand moesten beslissen. Overigens meende zij dat de gemeente "uitermate correct gehandeld had en geen boter op haar hoofd had. Dat werd nog be streden door de heer Jonker, waarna het voorstel in stemming gebracht werd. Met 14 vóór en 6 tegen (de vier wethouders en de heren Jonker en Detmar) werd de prijs bepaald op 75 gulden. 16. Voorstel tot ontbinding van een huurovereenkomst met de heer E. K. van Leerdam terzake van het perceel Gen. Winkelmanstraat 91 te Soester berg. Conform besloten. 17. Voorstel tot het nemen van beslui ten, betrekking hebbende op de be stemming van gronden in „Kercken landt". Conform besloten. De heer H. Jonker (D '66) zei zeer in genomen te zijn met de intrekking van het ontwerp-bestemmingsplan, en vroeg voor de toekomst om duidelijke argu mentatie waarom ip Kerckenlandt ge bouwd zou moeten worden. Verder verzocht hij in het nieuwe plan de uit breiding van de LTS niet op de Molen straat te doen plaatsvinden en de wo ningen aan de Soesterengweg te spa ren. 18. Voorstel va<n de commissie voor de beroepschriften tot het nemen van een beslissing op een namens de heer H. van Asch ingesteld beroep tegen de aanhouding van een bouwvergunning. Het voorstel werd ingetrokken. 19. Voorstel tot wijziging van de ver ordening op de heffing en invordering van slacht- en keurlonen en van de verordening op de heffing van rechten voor repressieve keuringen. Conform besloten. 20. Voorstel tot wijziging van de tarie ven voor de levering van gas door het gemeentelijk gasbedrijf. Conform besloten. Op vragen van mevrouw P. Oranje- Entlnk (WD) antwoordde wethouder Ebbers, dat in Soest geen PVC-leidin- gen gebruikt werden, zodat hier geen gevaar voor „haarsrheurtjes" bestond. Overigens was hij van mening dat de gastarieven in de toekomst opnieuw verhoogd zouden worden, alhoewel die verhoging de gemeente niet ten goede zou komen. Verkoop premiewoningen 21. Voorstel tot verkoop van gemeen telijke premiewoningen te Soest. Conform besloten Een anderhalf uur durende discussie ging aan dit besluit vooraf. Vele raads leden voerden het woord; als eerste mevrouw E. Korthuis-Elion (VVD). Zij stelde dat in het beleid de door stroming centraal stond en zjj betreur de het dat dat niet gebeurde. Daarom moest „het geld stromen" vond zjj. De VVD was voor eigen woningbezit. Niet eens was zjj het met de bewo ners, die vonden dat de vraagprjjs te hoog was. Naar haar mening had men altjjd goedkoop gewoond en het zou onjuist zjjn als zij nu ook nog zouden profiteren van een lage koopprijs. De VVD-fractie steunde het voorstel ook, omdat de sociale woningbouw ervan zou profiteren, alleen wilde zjj het speculatie-beding (5 jaren geen door verkoop) geschrapt zien. Ook de KVP-fractie was voor eigen woningbezit, zei de heer J. van Pop pelen, en hij verwees daarvoor naar de raadsnotulen van 1969 toen de fractie dat reeds duidelijk gemaakt had. Hij was blij dat het voorstel er nu lag, terwijl hij om een duidelijke uiteenzet ting vroeg hoe de taxatie had plaats gevonden. Hij noemde daarbij de drie- aangelegde maatstaven: 1. verkoop voor de beleggingssfeer, 2. verkoop aan de bewoners en 3. verkoop bij vrije op levering. Naar zijn mening bestond er veel misverstand over de punten 2 en 3, waarbij de bewoners dachten voor 2 in aanmerking te kunnen komen, terwijl de derde taxatieprijs nu gaat gelden. Blij was hij dat de beschikbare gelden vrij zouden komen voor de sociale woningen, mist goedkeuring van G.S. en hij vroeg op welke wijze het geld besteed zou worden. J. van Poppelen voor eigen woningbezit De fractie was eveneens tegen het spe culatie-beding en de heer Van Poppe len wilde graag weten waarom op het enquete-formulier eén vraag werd ge steld over het inkomen van de bewo ner. Voorlichting wilde hij verder voor de adspiranten kopers over financie ringsmogelijkheden. De heer H. Jonker (D '66) deed, even als in financiële commissie, een beroep op de raad de verkoopprijzen lager te stellen; „meer kopers, meer voor de sociale woningbouw". Hij voelde iets voor „vrij op naam" en niet „kosten koper". Ook de heer G. Oldenboom (Pr. Chr.) verzocht het speculatie-be ding te schrappen. Hij was niet al te enthousiast voor de verkoop van ge meente-bezit, omdat er nog steeds een grote behoefte was aan eengezinswo ningen, urgentiegevallen met medische verklaringen. Hij betreurde het dat de gemeente daaraan niet kon voldoen omdat de doorstroming niet opgang gekomen was. Verkoop van de huizen bevor derde wel het particuliere woningbezit, maar hij was van mening dat dat niet moest gebeuren door verkoop van ge- meenschapsbezit aan particulieren. De particulier Zou zelf moeten gaan bou wen. Omdat de enquete geleerd had, dat de huidige bewoners hun wonin gen niet zouden verlaten, er dus voor doorstroming niets beschikbaar zou komen, wilde hij het voorstel steunen. Hij meende verder dat een lagere prijs in totaal minder geld zou opleveren voor de sociale woningbouw. De heer K. Levinga (PAK) was tegen verkoop op dit moment, omdat de wo ningen nog niet uit het woningpakket van de gemeente gemist kunnen wor den. Naar de mening van de heer J. C. Smits (Pr. Chr.) was de volkshuisves ting niet gediend met de verkoop van deze zeer courante woningen. Ook hij zag de doorstroming als een probleem, dat zonder verkoop evenwel niet opge lost zou worden. Dc vraagprijs noemde de heer Smits reëel en daarover zou bjj de bewoners ook geen misverstanden kunnen be staan. 66 bewoners gaven reeds te kennen dat zjj wilden kopen tegen dc opgegeven prijs, 47 wilden ook wel maar vonden dc prijs te hoog voorals nog. Evenals de andere sprekers wil den ook de heer Smits weten hoe het geld besteed werd. Dat vroeg ook de heer J. Korte (KVP) nog eens. Hij meende dat als het jaren ging duren voordat het geld de sociale woningbouw ten goede kwam. men beter nu niet kon verkopen. De heer M. de Groot. (BR) zag geen bezwaar in verkoop. Hij vond het on zin om, evenals in de zestiger jaren, weer te wachten omdat de woningen nog nodig waren. Hij meende dat het dood zonde was dat „er grote bedragen ln de woningen zaten, die gebruikt kon den worden voor de sociale woning bouw". Wat de prijs betrof was hij van mening dat niemand hoefde te kopen, terwijl iedereen kon blijven wo nen. Het beding „kosten koper" moest zijnsinziens gehandhaafd blijven. Het was wel aantrekkelijk het te laten val len en het zou hem vele vrienden op leveren, maar hij achtte dat niet in het belang van de gemeenschap. Van het speculatie-beding wilde hij wel af. De heer A. van Vloten (PAK) wilde garag een uitspraak van het college dat er geen sprake was van verkoop aan een beleggingsmaatschappij en verder stelde hij voor wel de huizen, maar niet de grond te verkopen. Realiteitszin Wethouder K. de Haan beantwoordde de sprekers. Hij had genoeg realiteits zin om zich niet langer tegen verkoop te verzetten, ofschoon hij daar nog steeds geen voorstander van was. Er was nog steeds een grote vraag naar dit soort woningen en hij vond het jammer dat zü nu uit de woningvoor raad gingen verdwijnen ook al omdat er geen alternatief geboden kon wor den. Naar zijn mening zou dan de lust om te kopen anders gelegen hebben. Hij betreurde het dat van doorstroming niets terecht gekomen was, alhoewel er relatief gezien in deze woningen een iets groter percentage vertrok dan uit andere gemeentewoningen. 4 maanden geleden was er voor het laatst een wo ningwetwoning leeg gekomen, waarmee hij wilde illustreren hoe groot de nood nog was. Verder vond de heer De Haan het niet juist nu al te praten over de besteding van het geld, zolang daarvoor nog geen toestemming van G.S. en de rijksoverheid gegeven was. De vraag over het „inkomen" was op het formulier gekomen met medeweten van de leden van de financiële- en de woonruimtecommissie. Voor „Vrij op naam"verkoop voelde hij niets en naar zijn mening zou de neiging tot specu leren toenemen al naar gelang de prijs afneemt. Met de heer Levinga was hij het uiteraard eens. De grond niet-mee-verkopen was een nieuw element in de discussie, waar hij op dit moment nu niet voor voelde. Daardoor zouden ook de geldgevers een ander standpunt in gaan nemen, wat niet ten voordele was van de toe komstige .kopers. Persoonlijk deed de verkoop hem niet prettig aan, maar hij zou de zaak loyaal uitvoeren. Het speculatie-beding moest zijnsinziens ge handhaafd worden. Daar ging wethouder Ebbers nog op Itl Ook hij wilde het handhaven omdat als men er toch in wilde blijven wo nen, het geen zin had de bepaling uit het besluit te halen. Ook de niet-ko- pers hadden er geen last van, maar wél de speculanten, zodat het beslist ge handhaafd moest worden. Bovendien vermoedde hij dat G.S. het besluit niet zou goedkeuren als het beding er uit geschrapt was. Over de bestemming van de gelden was nog weinig te zeg gen, alhoewel men daarover reeds con tact gehad had met het ministerie. Uiteindelijk kwam men tot een mon delinge stemming over het al dan niet schrappen van het veelgenoemde be ding. Met 15 tegen en 5 vóór werd be sloten de termijn van vijf jaren te handhaven. Daarna werd met 17 vóór en 3 tégen (PAK) besloten de woningen te ver kopen. In het besluit werd opgenomen dat na 1 januari 1974 de genoemde prijzen opnieuw vastgesteld moeten worden. 22. Voorstel tot het beschikbaar stellen van een krediet voor het vergroten van de keuken in de brandweerkazer ne. Conform besloten. De raad ging niet mee met het voor stel van de heer P. Grift (PAK) de instructiezaal van de brandweerkazer ne ook tegen een redelijke prijs, be schikbaar te stellen aan verenigingen. De heer J. van Poppelen (KVP) vrees de dat men daar de horecabedrijven geen plezier mee zou doen en de bur gemeester veronderstelde dat er dan een geheel andere exploitatie-opzet voor de zaal gemaakt diende te wor den. 23. Voorstel tot verhuur van het jacht- recht aan de Jachtcombinatie Soest. Conform besloten. Mevr. P. Oranje-Entink en de heren K. Levinga (PAK) en C. Verheus (Pr. Chr.) waren het er om principiële re denen niet mee eens. De heer Verheus niet omdat hij tegen de jacht was, maar omdat hij vond dat er bij een openbare verpachting meer geld voor het terrein te verkrijgen was. De heer M. de Groot (BR) deed een hernieuwde poging de tegenstemmers om te praten. Hij wilde niet spreken van jagen maar van het onderhouden van de wildstand, dat hij vergeleek met het onderhouden van een tuin. Er moest daar onkruid gewied worden en gesnoeid; zo ook moet schadelijk wild onderdrukt wor den en opgeruimd. Geheel oneens was hij het met de heer Verheus en hij vond het volkomen onjuist meer geld te slaan uit de pacht. Naar zijn mening moest men meer kijken naar aan wie de jacht verpacht werd en in dit geval bl\j zijn dat deze bekwame jagersgroep zich hiervoor aanmeld. PAK-vragen Daarmee was dc agenda van dc ver gadering afgehandeld. Aan de orde kwamen toen nog do vijf schriftelijke vragen van de PAK-fractic, betreffen de achterstallig onderhoud van gc- meentcwoningen in Soesterberg. De wethouder van openbare werken, mevrouw Walter. nam dat voor haar rekening. Het was haar bekend dat diverse bewoners klachten hadden, maar zij stelde, dat het onderhoud, nodig voor het op behoorlijke wijze in stand houden van de woningen, regel matig werd verricht Rekening moest daarbij gehouden worden dat voor dat normaal onderhoud niet meer dan 278 gulden per woning per jaar beschik baar was. De aanrechtbladen waren inderdaad aan vernieuwing toe. Reparatie gebeur de reeds als er lekkage optrad. Een gehele vernieuwing van de keukenin richting zou ongeveer 3750 gulden per woning kosten. Alleen aanrechtkastjes en aanrechtbladen vernieuwen zou met bijkomend werk ongeveer 900 gulden vergen, terwijl uitsluitend het aan- rechtblad vernieuwen voor circa 400 gulden kon worden uitgevoerd. Wat het verhelpen van andere klach ten aanging merkte zij op dat daar aanzienlijke bedragen mee gemoeid zouden zijn. Voor de voorzieningen aan de daken was reeds door de raad een krediet beschikbaar gesteld van 127.200 gulden. Klachten betreffende de veilig heid van de electrische installatie wer den steeds zo snel mogelijk verholpen. Iets anders was dat electrische acco- modatie niet was aangepast aan het ge bruik van apparaten zoals wasmachi nes en diepvrieskasten. Het euvel van condensvorming in de doucheruimte was zeer moeilijk te verhelpen. Dat houtvorm in ernstige mate het hout werk in vele woningen had aangetast, was mevrouw Walter niet bekend. Er zou op korte tijd een onderzoek naar worden ingesteld en zonodig direct maatregelen worden getroffen. De wo ningen waren echter dermate houtarm, dat niet gevreesd hoefde te worden voor een voor de bewoners onveilige situatie. Door de dienst gemeentewerken wordt reeds gewerkt aan een totaaloverzicht van alle in de komende jaren te ver richten grotere onderhoudswerken. Bin nenkort zullen voorstellen gedaan wor den voor kredieten o.a. voor voorzie ningen aan de elektrische installatie. Het totaalplan zal op korte tijd gereed komen. Reserves Mevrouw Walter stelde daarna vast dat naast de 278 gulden voor onder houd ook jaarlijks stortingen plaats vinden in de risicoreserve. Voor 1974 zou dat per woning een bedrag van 425 gulden per woning zijn. Deze risico reserves zijn bestemd voor het uitvoe ren van onvoorziene kapitaalsuitgaven. Met besteding van het krediet (ƒ127.200,-) voor het herstel van de daken was de reserve, met inbegrip van de storting in 1973, verbruikt. Ren te en afschrijving van andere kapi taalsuitgaven zouden dus bestreden moeten worden uit de stortingen in 1974 en de volgende jaren en/of extra huurverhoging. De geraamde storting in 1974 ad 425 gulden kwam overeen met de rente en afschrijving van leen investering van 4250 gulden. Zouden tot dit bedrag voorzieningen getroffen worden, dan zouden andere extra voor zieningen en grote onderhoudswerken voor een lange reeks van jaren uitge sloten zijn, tenzij de huren aanzienlijk werden verhoogd. Becijferd werd dat voor het aanpassen van de electrische accomodatie en vernieuwen van de be drading (2000 gulden); voor de wijzi ging van het lavet in een douchebak met aparte wastafel (2000 gulden) en voor de keukenverbetering (3750 gul den) in totaal 7750 gulden nodig zijn. Voor het wijzigen van de lavet zou een huurverhoging van 17 gulden per maand gevraagd moeten worden; voor de verbetering van de keukens een huurverhoging van 22,50 gulden per maand. Een en ander zou dan weer de doorstroming niet bevorderen. De wet houder meende dan ook dat het goed was eerst het totaalplan af te wach ten. De heer P. Grift (PAK) was het met deze uiteenzetting niet tevreden. Vele aanrechten stonden op instorten en daaraan zou zijnsinziens direct iets ge daan moeten worden. Het speet hem dat er voor de bewoners geen soulaas geboden kon worden. Afscheid Met enige welgekozen woorden nam de burgemeester afscheid van de heer J. C. Smits (Pr. Chr.), die in verband met vertrek uit de gemeente voor het raadslidmaatschap moest bedanken. Zij had grote bewondering voor zijn inzet, niet alleen als raadslid, maar ook op andere terreinen van het maatschappe lijke leven, met name in de sector van het bejaardenwerk. J. C. Smits afscheid Zij bracht hem dank voor alles wat hij voor Soest gedaan had en wenste hem nog vele goede jaren toe. De heer Smits dankte op zijn beurt voor de vriendelijke woorden. Hij zei het jammer te vinden „dat veel wat ons scheidt wereldkundig wordt en het vele waarover wij het eens waren niet bekend wordt", aldus de heer Smit —1

Soester Courant | 1973 | | pagina 7