Auto uit de bocht bij Zonnegloren Bestuurder ernstig gewond Mevr. Van der Meulen-Boysen benoemd tot erelid van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen Amnesty International hield voorlichtingsavond Spaarrentetot HCuÜMcl Twee gewonden bij autobotsing m TALENPRAKTIKUM AMERSFOORT PROGRAMMA 1 fonclatlon (2omer X KRUISWOORDPUZZEL Vier bestuursleden traden terug in goede harmonie Belangstelling niet overweldigend Spin gevangen, twee auto's total-loss Meisje op fietspad aangereden V oorliclitingsa vond plannen Soesterveen-Zuid P.P.R.-Soest ongerust over bomen kappen BRUIDSREPORTAGE FOTO VAN DAM J. A. Smorenburg Begrafenisondernemer in Soesterberg. Soest en omstreken. 't Nut teleurgesteld door verlies van 50 politie-leden Schiesser, Lovable, Lastina en Playtex B MODE ttTtTtttVtT Snelheidscontrole Autobus passagiere valt bij uitstappen Overweglichten stukgegooid Doorrijder Soester Courant van donderdag 4 oktober 1973 Mevrouw M. A. C. van der Meulen-Boysen, die negentien Jaar tang zitting heeft gehad in het bestuur van het departement Soest van de Maatschappij tot Nut vam 't Algemeen en donderdagavond met de drie overige bestuurs leden afscheid nam, is met algemene stemmen tot ere-lid benoemd. Uit handen van de heer J. J. Kljjn uit Amsterdam, secretaris van het hoofdbestuur, kregen de scheidende bestuursleden een boekenbon aangeboden. In zijn toespraak zei de heer Klijn, dat hetgeen in Soest gebeurde iets bijzon ders was: een bestuur trekt zich terug in een goede harmonie en een vrien delijke geest. Ook als menselijke ge beurtenis noemde hij dit iets bijzon ders. Van het oude bestuur noemde hij het terugtrekken een verstandige han deling. „Bij het nemen van het besluit bent u flink geweest en niet kinderachtig. U hebt het belang waar het om gaat Ingezien. Dat heeft het hoofdbestuur zeer gerespecteerd. Wat hier is ge beurd, zouden wij graag als voorbeeld willen stellen". De heer Klein prees het nieuwe be stuur om zijn moed, idealisme, werk lust en vertrouwen in eigen bekwaam heid. „U bent bereid de wacht af te lossen en het Nuts-werk onder sterk gewijzigde omstandigheden voort te zetten." Hij prees het oude bestuur voor de bijzondere volharding en toe wijding die het aan de dag heeft ge legd om het doel van 't Nut, het be vorderen van sociaal, maatschappelijk en cultureel werk, te blijven nastreven en zodoende het departement in stand te houden. „Daarmee werd op z'n minst een mogelijkheid in stand ge houden. Een mogelijkheid, die het nieuwe bestuur wil benutten". De heer Klijn stelde, dat de aftredende leden geen gedoofde fakkel overgaven, maar een fakkel waarmee nog heel goed een nieuw vuur ontstoken kon worden. Hij reikte vervolgens mevrouw Van der Meulen-Boysen en de heren drs. A. C. Bervoets, S. Detmers en J. M. Drissen, een boekenbon uit. De aftre dende voorzitter Bervoets dankte na mens het oude bestuur voor het ver trouwen in al die jaren, juichte het ere-lidmaatschap voor mevrouw Van der Meulen toe („zij is altijd de moto»* geweest") en wees op de grootste moei lijkheid waarmee het oude bestuur al tijd te kampen heeft gehad: het enthousiast maken van de jeugd voor de Nuts-aktiviteiten. „Als wij een bus reis maakten en we telden de leeftijd van de veertig deelnemers op, dan kwamen we ver voor Christus uit", zei zei hij. Hij bood tenslotte de nieuwe voorzitter, mevrouw M Delmaar-van der Meer, een voorzittershamer aan („ik heb er nooit één gehad"). Aanbevelingen Na het openingswoord door de voor zitter, las mevrouw Van der Meulen, secretaresse-penningmeesteresse, het jaarverslag. Daarin herinnerde zij aan de vruchteloze pogingen van het oude bestuur om 't Nut nieuw leven in te blazen. De Soester Gemeenschap en net hoofdbestuur van 't Nut bogen zich over de problemen. Het leidde tot een rapport van de Soester Gemeenschap, waarin aanbevelingen werden gedaan voor een nieuwe bestuurssamenstel ling. Die aanbevelingen zijn inderdaad opgevolgd. De leden hadden in 't algemeen waar dering voor de acht avonden, die het Nut-bestuur in het afgelopen seizoen organiseerde. Het aantal bezoekers va rieerde van twintig tot veertig, een aantal waarover het bestuur niet on tevreden was. Uit het financieel over- financieel overzicht bleek, dat 't Nut een batig saldo heeft, al is dit ten op- zichte van het seizoen 1971-'72 aan zienlijk verminderd, hoofdzakelijk als gevolg van gestegen kosten van druk werk en porti Na het officiële gedeelte hield Cor van Elven, medewerker van het rijksmu seum Van Gogh in Amsterdam, een dia-causerie met als onderwerp de brieven die Vincent van Gogh aan zijn broer Theo schreef. Zaterdag maken de leden van 't Nut een busreis naar het museum. Aansluitend brengen zij een bezoek aan de toneelvoorstelling een zekere Vincent" van Jules Croiset. Hoewel de secretaris van de Werkgroep Soest van Amnesty International, de heer A. Elderembosch, op z'n minst „zeer teleurgesteld" was over het feit dat tegelijk met de Amnesty-avond in de Petrus en Pauluskerk elders in Soest een voorlichtingsavond over de milieubelasting werd gehouden („Ik begrijp niet dat de organiserende KVP dit in de Vredesweek doet; dan is er toch wel Iets anders om over te praten"), waren er toch nog zestig belangstellenden gekomen. Een voor de organisatoren verheugend aantal, dat evenwel hen er niet van zal weerhouden de KVP hun teleurstelling kenbaar te maken. Harry Schram was de eerste spreker namens de werkgroep. Hij hield een algemene inleiding over het ontstaan in 1961 en de groei tot nu toe van Amnesty International. Hij legde er de nadruk op, dat A. I. beslist geen organisatie is met een grote mond, ze is ook wars van alle geweld. „Amnes ty International is een rustig werken de, strikt neutrale en geweldloze or ganisatie die op die manier haar doel wil bereiken". Wil de Berg, naast werkgroep-lid ook lid van de adoptiegroep Utrecht van Amnesty International, vertelde over haar ervaringen met het adoptiewerk. Regelmatig kiest men drie gevangenen, die om politieke of godsdienstige over tuiging opgesloten zijn, uit voor adop tie: één uit een communistisch land, één uit een westers land en één uit een niet gebonden land ?de Derde We reld). Dit om iedere schijn van partij digheid te vermijden. Taak van de adoptiegroep is te werken voor vrijla ting van de geadopteerde gevangenen: een betere behandeling voor de gevan genen te bewerkstelligen en het even tueel financieel steunen van hun ge zinnen. De werkgroep Soest zal po gingen in het werk stellen om ook in Soest een adoptiegroep op te richten. Na de pauze vertelde Jacques Koole iets over de kaartenactie, ook een on derdeel van het Amnesty-werk. Het is de bedoeling dat de deelnemers daar aan minstens iedere maand drie brief kaarten schrijven met de wens dat de gevangene die daarvoor zijn uitgeko zen, worden vrijgelaten. Per gevangene krijgen de deelnemers aan de kaarten actie minstens twee adressen: één van een autoriteit in het land waar de ge vangene vastzit (president of minister van justitie) en dat van de ambassa deur van dat land in Nederland. Het laatste woord was aan secretaris A. Elderenbosch, die een uiteenzetting gaf over de knipselactie. Hieraan kun nen meedoen in het werk van Amnesty International geïnteresseerden, die echter geen talen spreken of schrijven. Zij kunnen kranteberichten over bij voorbeeld discriminatie, martelen etc. op een briefkaart plakken en die op sturen naar de ambassade van-het be treffende land. De heer Elderenbosch eindigde zijn bij drage aan de avond met een bespiege ling omtrent martelingen. Hij haalde daarbij enkele voorbeelden aan. Tijdens de Amnest-avond, onder ande ren bijgewoond door leden van werk groepen uit omliggende gemeenten, konden de bezoekers met de sprekers discussiëren en hun vragen stellen. De documentatie over het werk van de in Engeland begonnen organisatie, die in de eerste plaats tot doel heeft de ver volging te bestrijden en de vrijheid van meningsuiting te beschermen, trok vooral in de pauze veler aandacht. De 24-jarige uitvoerder L. J. N. uit Baarn kwam, toen hij op de Middel wijkstraat rijdend richting Amersfoort een spin in zijn auto probeerde te van gen, op het linker weggedeelte terecht, Daai botste hij frontaal tegen de hem tegemoet komende personenauto, be stuurd door de 31-jarige vertegenwoor diger H. C, G. uit Amsterdam. G en zijn naast hem zittende vrouw lippen beiden snijwonden op en wer den per ambulance naar het zieken huis Zonnegloren vervoerd. De beide auto's waren total-loss. Het 15-jarige meisje J. E. S. uit Soest werd op het fietspad langs de Burg. Grothestraat, ter hoogte van het Nieu- werhoekplein, aangereden door een personenauto bestuurd door de 24-ja- rige verkoper R. H. S. uit Soest. S. kwam uit de richting Soest en wilde linksaf het parkeerterrein bij garage Stam oprijden. Het meisje liep een hersenschudding op en werd met de ambulanceauto naar Zonnegloren ge bracht. Hedenavond, donderdag 4 oktober, aan vang 8 uur, wordt in de instructiezaal van de brandweerkazerne aan de Lan ge Brinkweg een uiteenzetting gegeven ovei de in voorbereiding zijnde be stemmingsplannen Soesterveen-Zuid. Besproken zullen worden het plan Overhees en het plan Klein-Engendaal In beide plannen zuilen merendeels eengezinswoningen worden gebouwd, terwijl er ook percelen in opgenomen zijn voor particuliere bouw. Het actiecentrum van de P.P.R. Soest heeft in een brief aan het college van burgemeester en wethouders en aan de gemeenteraad haar ongerustheid uit gesproken over het kappen van enige tientallen bomen achter de in aanbouw zijnde woning van mevrouw Corver-Van Haaften aan de Foekenlaan. De rente, die wij vergoeden op spaargelden, loopt van 4!/2°/o voor dagelijks opvraagbare tegoeden tot 8%% voor onze Spaarwinstbiljetten aan toonder en de N.M.S. - Rentespaarbrieven. Vraagt u eens bij een van onze kantoren naar Is deze spaarmogelijkheden. 1 NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK i Mevrouw A. B.-P. (43) verleende als bestuurster van een personenauto op de Soesterbergsestraat bij het linksaf ingaan van de Dennenweg geen voor rang aan een haar tegemoetkomende personenauto bestuurd door de 21- Jarige automonteur J. R. uit Soest. De naast mevrouw B. zittende dochfer A. G. B. (15) raakte door de botsing in de wagen bekneld en moest door de brandweer worden bevrijd Moeder en dochter liepen tengevolge van de botsing een hersenschudding op en mevrouw B. bovendien vermoedelijk een bekkenfractuur. Met de ziekenauto werden zij naar het ziekenhuis Zonne gloren gebracht. De bestuurder van de andere wagen kwam met de schrik vrij. Belde wa gens werden zwaar beschadigd. w (met Hasselblad) KIXG SIZE for maat tot 30x40 cm ln album. Eemnesserweg 81. Baarn. Tel. 02154-7552 Vermoedelijk door te hard rijden raak te de bestuurder van een personenauto, de 21-jarige militair R. J. van Z. uit Santpoort, die uit de richting Soester- berg kwam, in de bocht bij het zie kenhuis Zonnegloren, de macht over zijn wagen kwijt. Hij raakte in een slip en botste vervolgens tegen een langs de weg staande boom. Van Z. werd daarbij ernstig gewond en moest per ambulanceauto naar het zie kenhuis Zonnegloren worden gebracht. De auto was total-loss. De marechaus see stelt een onderzoek in. Generaal Winkelmanstraat 62 Soesterberg. Telefoon 03463 - 1223 - 1458 OOK VOOR CREMATIE. Tevens algehele verzorging door geheel het land (Geen klassesysteem.) Het actiecentrum zegt dit bericht ge lezen te hebben in een dagblad, waar als reden voor de kapperij vermeld stond de privacy van de toekomstige bewoners. „Zo dit de enig, doch voor het individu onbelangrijke, reden is, vragen wij ons af, of een burger van Soest, ook al is dat de eerste burger, zomaar door b. en w. gerechtigd kan worden, om een aantal bomen te rooien, voor het doel „privacy". Zijn er dan in de gemeente Soest niet nog meer voor) jeelden aan te wijzen, die om reden van privacy ook zo'n snelle verandering behoeven, maar dan veranderingen die in vele gevallen meer de burgers van Soest ten goede komen dan in dit geval? (Bijvoorbeeld: mensen in flats, bepaalde verkeers situaties). Is het niet zo, dat iedere boom in de gemeente Soest geregistreerd staat en dat zelfs een boom in iemands eigen tuin niet gekapt mag worden? In de privacy van mevrouw de burge meester een dermate dringende reden, dat er daarvoor enkele tientallen bo men gekapt moeten worden? Is het niet veeleer zo, dat juist onze eerste burger het voorbeeld moet geven en zuinig met onze natuur, c.q. bomen om moet springen?", aldus de brief van de P.P.R In het .jaarverslag 1972-'73 van het departement Soest van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen merkte de scheidende secretaresse, mevrouw M. A. C. van der Meulen-Boysen, op het opzeggen van het collectief lidmaatschap van vjjftig leden van het politiekorps te betreuren. .Een teleurstellend besluit", zei zij donderdagavond tijdens de door dertig leden bezochte jaarvergadering in de bibliotheek. „Temeer omdat het nieuwe bestuur plannen had om de politie meer bij de programma's te betrek ken". Zij deelde mee, dat de Soester Gemeenschap, die het rapport heeft uitgebracht dat leidde tot de samen stelling van een geheel nieuw Nut-be stuur, zich niet bij dit bedanken heeft neergelegd. De S.G. heeft de burge meester, als hoofd van de politie, ge vraagd de opzegging van het lidmaat schap ongedaan te maken. De aftredende voorzitter, drs. A. C. Bervoets, deelde nog mee, vruchteloos te hebben geprobeerd hierover contact te krijgen met de burgemeester. Hij verzekerde echter, dat hij zijn pogingen hiertoe zou voortzetten. ENGELS - DUITS - FRANS - SPAANS ITALIAANS NEDERLANDS VOOR BUITENLANDERS INDIVIDUELE KURSUSSEN IN HET TALENPRAKTIKUM BEGINNERS GEVORDERDEN VER-GEVORDERDEN Met de talenpraktikum-methode leert u de vreemde taal snel werkelijk verstaan en spreken. Naast de individuele lessen op het talenpraktikum worden er speciale kursussen voor kleine groepen (telkens drie a vier personen) georganiseerd. ALGEMEEN REPETITORIUM ENGELS ALGEMEEN REPETITORIUM DUITS ALGEMEEN REPETITORIUM FRANS ENGLISH FOR THE BUSINESSMAN DEUTSCH FÜR KAUFLEUTE FRANCAIS COMMERCIAL FRANCAIS ÉCONOMIQUE Bij deze kursussen werkt u de helft van de lestijd individueel in het talenpraktikum en de andere helft konverseert u in een groepje van drie a vier personen onder leiding van de BUITEN LANDSE docent. Voor deze laatste kursussen is middelbare school niveau vereist. Duur: 15 weken, aanvangend in de week van 22 oktober 1973 en in de week van 18 februari 1974. Voor de kursussen beginnend in oktober zijn nog enkele plaatsen beschikbaar. Aanmelden zo spoedig mogeljjk, in ieder geval vóór 12 oktober. Voor nadere inlichtingen: (03490) 2 90 97 In onze vindt U de bekendste merken zoals, alsmede een uitgebreid assortiment nacht- en ochlend- kleding en ondergoed. SOESTERBERGSESTRAAT 51 SOEST recht tegenover busstation Soest-Zuid Tel. 12400 - b.g.g. 13689 AAAAAAAAAAA, Gedurende een twee uur durende snel heidscontrole op de Nieuweweg, pas seerden 600 voertuigen de radarappa- ratuur. 16 bestuurders overtraden de daar geldende maximumsnelheid van, 50 km per uur. Bij een controle van de autoverlichting werden vijf wagens gefotografeerd, waarvan de verlichting niet in orde was. Alle overtreders krijgen een pro ces-verbaal thuis. De 17-jarige mej. G. M. W. kwam bij het uitstappen uit een bus te vallen. Zij liep daarbij een hersenschudding op. Met een surveillanceauto van de politie werd zij naar huis gebracht. Door onbekenden is de knipperlichtin stallatie bij de overweg Den Blieklaan- Foekenlaan stukgegooid. Personeel van de spoorwegen heeft de schade inmid dels hersteld. Op het Nieuwerhoekplein werd de per sonenauto, bestuurd door de 28-jarige garagehouder J. A. v. d. P. K. aan de linkerzijde aangereden, door een onbe kend gebleven automobilist, die rich ting Baarn verdween. Van de P. K. stond op het plein voorgesorteerd om linksaf de Koninginnelaan op te rijden; de doorrijder kwam vanaf de Koningin nelaan. Van hem is slechts bekend dat hij in een beige-kleurige auto reed. HORIZONTAAL: 1. zangstuk; 4. graafwerktuig; 7. steen massa; 10. soort aap; 14. vogelproductj 15. verbinding; 16. baardje; 18. lid woord; 19. dit is (afk.)20. bevel; 22. pers. vnw. 24. ik (Lat.); 26. stemt over een; 30. stuk stof; 32. oude Duitse munt; 33. scheepszijde; 34. onder het nodige voorbehoud; 35. verlaagde toon; 36. Engelse ontkenning; 37. Duits pers. vnw.; 38. indien: 40. onderofficier (afk.) 42, rivier in Italië; 44. werelddeel; 45. vrucht; 46. deel v. d. dag; 47. Engels voorzetsel; 48. meisjesnaam; 50. fami lielid; 51. zangnoot; 52. en andere (afk.); 54. landbouwwerktuig; 56. wa ter in Friesland; 57. gewicht (afk.); 58. nauw; 59. overblijfsel; 62 beletsel; 64. getij, 66. sluis; 67. zangnoot; 68. bouw kundig ingenieur (afk.); 69. jong dier; 72. kledingstuk; 74. de dato (afk.); 76. eerzucht; 80. zonder spraak; 81. boom; 82. overblijfsel. Oplossing elders in dit blad. VERTICAAL: 2. godsdienst (afk.); 3. oosterse titel; 4. de oudere; 5. vuurwapen; 6. reeds; 7. tentoonstellingsgeb. in A'dam; 8. kin- dergroet; 9. henneb raak; 11. herkau wer; 12. brief aanhef; 13. smalle strook; 15. Chinese maat; 17. afstandsmaat; 19. onverstandig; 20. de oudere: 21. als onder; 23. dunne; 25. dreigend brom men; 26. deel v. e. fototoestel; 27. duur van eb en vloed; 28. vreemde munt; 29. muziekinstrument; 31 groentje; 36. eet- of dringgerei; 37. spoedig; 38. lief kozing; 35. plaats in België; 41. fami lielid; 43. Engels telwoord; 49. open baai ambtenaar; 53. leeftijd (Eng.): 55. jongensnaam; 56. voegwoord; 57. spoe dig; 58. rivier in Duitsland; 60. soort schip; 61. spil; 63. gebruik in kleding; 65. welwillende lezer (Lat. afk.); 67. maanstand (afk.); 70. oude vochtmaat; 71. afstandsmaat; 72. zangnoot; 73. ijzerhoudende aarde; 75. deel v. d. bijbel (afk.); 77. dierengeluid; 78. ter plaatse (afk.); 79. bestaat

Soester Courant | 1973 | | pagina 5