Ziekenfondsverzekering De nieuwe Oranjekalender is verschenen Bestelbon MET ÉÉN ADVERTENTIE IN DE S0ESTER COURANT BEREIKT U MEER DAN 8000 GEZINNEN r IN SOEST EN S0ESTDIJK SW/Stam teams blijven winnen Amerikaanse sfeer bij Piep noch stok V.V.V.-NIEUWS Kampioenschappen 1973 P.V. „Julianapost" Feestavond v.v. Soesterberg SOESTERBERG Hulpdienst komt van de grond Trouwcirculaires frouwkaarten Drukkerij Smit Politieke Soos christelijke partijen Herfstkleurentocht Soester bejaarden groot succes Meningen van lezers Kledinginzameling Burgerlijke stand Cursus handenarbeid Politiek café „Proest" Monsterzege van dames M.H.C. Soest Verdere daling aantal werklozen in Gewest Amersfoort 30 regeling voor oudere werkzoekenden Kermis op „Sterrenberg" Vleesverkoop U kunt niet alles weten PB0- MOEILIJKHEDEN Gaat u zich VERLOVEN verlovingskaartjes Drukkerij Smit ZIEKENAUTO -TEL 12727 Soest er Courant van donderdag 11 oktober 1973 Er ls de laatste weken weer druk gesproken over de loongrens in de zieken fondsverzekering. Ook de stijgende ziektekosten en een eventueel eigen risiko in de ziekenfondsverzekering zyn uiterst aktuele onderwerpen. De ministers Romme en Van den Tempel zullen In 1940, toen zij het ontwerp ziekenfondswet btf de Statan Generaal indienden, niet hebben vermoed dat de uitgaven voor de ziekenfondsverzekering, die aanvankelijk zelfs beneden de 100 miljoen lagen, ongeveer 33 jaar later meer dan 2.500 miljoen zouden be dragen. In het ontwerp van deze twee ministers was de verplichte verzekering voor loontrekkend en overigens nog niet opgenomen. Wellicht zou de Kamer een daartoe strekkend amaindement hebben ingediend, maar de Kamer kreeg die gelegenheid niet meer. Nederla/nd werd door de Duitsers bezet en het was zowaar de duitse bezetter die het idee van de verplichte verzekering in het ontwerp vervlocht. Reeds in het begin van deze eeuw hebben enkele bewindslieden (Kuyper en Talma) getracht een ziekenfonds- wetgeving op poten te zetten. Dat is niet gelukt. Vóór 1941 waren er wel ziekenfondsen (minstens zo'n 600), voortgekomen uit partikulier initiatief. Deze ziekenfondsen voerden de ver zekering van geneeskundige verzorging op basis van vrijwilligheid uit. De si tuatie was bijzonder onoverzichtelijk, want elk fonds stelde zelf bepalingen vast ten aanzien van de inkomensgrens, rechten van de verzekerden en de premie. Omstreeks 1940 waren ruim vier miljoen Nederlanders vrijwillig verzekerd bij een van deze fondsen. Pas in de bezettingsjaren is het zoge naamde Ziekenfondsbesluit ingevoerd, dat beschouwd kan worden als een deugdelijk beginpunt van een wette lijke ontwikkeling van vérstrekkende en beslist zegerijke betekenis voor de gezondheidszorg. Het meest markante kenmerk van het Ziekenfondsbesluit 1941 was de ver plichte verzekering, infeite verplichte premiebetaling voor werknemers met een loongrens, gesteld in de Ziektewet. Die loongrens lag toen bij de ƒ3000, thans ƒ20.900, volgend jaar ƒ23.000. Premie Nieuw was de verplichting van de werkgever tot premiebetaling en de daaraan gekoppelde inhouding van de helft van de premie op de lonen. In teressant is de bepaling in het Zieken fondsbesluit dat de premie niet hoger zou zijn dan 6 van het loon. Deze grens werd in 1967 overschreden toen de premie van 5,8 tot 6,6 procent werd opgetrokken. Sinds 1941 is de premie niet altijd ge stegen. In 1941 bedroeg ze 4 maar in 1948 daalde ze tot 3.8 en in .1949 zelfs tot 3,6 In 1953 werd ander maal de 4 bereikt en sinds dat jaar is de premie steeds meer gestegen. Thans bedraagt de premie zelfs al 8.9%! In 1946 bedroegen de uitgaven van de ziekenfondsverzekering 108 miljoen gulden, in 1966 reeds 1600 miljoen en dit jaar is dat zeker nog een 1000 mil joen meer. Opvallend is vooral de stij ging van de kosten in de afgelopen vijf jaar, een kostenverhoging, die neerkomt op meer dan 100 Volksverzekering? Voor die uitgavenstijging zijn tal van oorzaken aan te wijzen. Zo is de ge middelde opnameduur in een zieken huis hoger dan tien jaar geleden, de ziekenhuizen beschikken over een he tere, maar ook duurdere apparatuur. Voorts is het gezondheidsbewustzijn van de verzekerden toegenomen. Men gaat eerder naar de dokter, wanneer men klachten heeft. In dit verband is zelfs de vraag gerezen of er thans niet sprake is van overkonsumptie. Van verschillende zijden wordt dit wel beweerd en dat heeft ertoe geleid dat het vorige kabinet in de persoon van WD-staatssekretaris Rietkerk reeds heeft overwogen een beperkt eigen ri siko in de verplichte ziekenfondsver zekering in te voeren. Dat voorstel is echter voortijdig afgekapt en het ziet er niet naar uit dat het huidige kabinet de plannen van drs. Rietkerk zal over nemen. Integendeel, in de boezem van dit kabinet wordt zelfs de invoering van een volksverzekering voor ziekte kosten overwogen, hetgeen in feite hierop zou neerkomen, dat niemand meer in het ziekenfonds zit, of - als u wilt - juist iedereen. In verschillende adnere landen (Engeland!) is de ge zondheidszorg reeds genationaliseerd. Uiteraard wordt de stijging van de ziektelasten last but not least in de hand gewerkt door de enorme prijsstij gingen, die de laatste jaren hebben plaats gevonden. Die prijsstijgingen re sulteren bovendien weer in een forse stijging van de loonkosten, wat de ver- pleegprijzen in de ziekenhuizen, ar beidsintensieve bedrijven als dat nu eenmaal zijn, tot ongekende hoogte deed opschroeven. In deze spiraal zit ten wij nog steeds, zodat gevoeglijk kon worden voorspeld, dat de ziekte kosten de komende jaren zullen blijven stijgen. Het ligt dan ook in de lijn der verwachtingen, dat de premie voor het ziekenfonds het komende jaar boven de 9 zal uitkomen. Zowel het eerste dames- als herenteam hebben hun tweede wedstrijd in winst omgezet. De dames wonnen in een zeer regelmatig gespeelde wedstrijd van het zeer sterk geachte Vios uit Amersfoort, en de winst bij de herem kwam tot stand door grote overmacht tegen het vorig jaar uit de derde divisie ge degradeerde OMS. SVV 1-Vios 2 3-0 Vooral in de eerste sets wist SW door goed aanvalsspel snel uit te lopen. Vios kon door goed verdedigen echter steeds weer langszij komen. In het laatste gedeelte van deze sets bleek steeds \veer de betere conditie van de SW- dames. In de laatste set een gelijk opgaande strijd die door de SW-da mes door hun grotere ervaring in winst werd omgezet. SSS-SW 2 2-2 Deze wedstrijd werd afgelopen zater dagavond in Barneveld verspeeld. Deze zeer spannende wedstrijd begon met een makkelijk door de SVV-dames ge wonnen eerste set. De SSS-dames wer den overrompeld door de snelle en goed opgezette SW-aanvallen. De tweede en derde set werden door het zich herstellende SSS gewonnen. In de vierde set bleek de vechtlust van SVV en ondanks de spanning bleef hun spel zeer gevarieerd. Uiteindelijk servewisseling wisten zij de laatste set met 19-17 te winnen. SVV 4-Olympia 4 3-0 Tegen dit jonge Olympia-team, toon de dit geroutineerde team zijn kunnen op overtuigende wijze. Vooral met de snel opgezette aanvallen had Olympia veel moeite De wedstrijd werd dan ook door SVV zonder veel inspanning gewonnen. SVV 5-Foxboro 1-2 Dit zeer jonge team gaf de Foxboro- dames handen vol werk. Door goed verdedigen kwam SW steeds beter in haar spel. Vooral in de derde set bleek SW geen ontzag te hebben voor Foxboro. Na goed spel werd tenslotte één punt uit deze moeilijke wedstrijd gehaald. Heren: OMS-SVV 1 0-3 SW liet er in Ermelo geen twijfel over bestaan wie de sterkste was. In de eerste set maar liefst een 14-1 voor sprong. Trainer/coach Teunissen liet daarom ook in deze wedtrijd verschil lende aanvalsvariaties toepassen. Desondanks een zeer gemakkelijke overwinning in de tweede en derde set. SVV 3-BG SV 3 3-0 Ook in deze wedstrijd bleek de gro tere routine van het 3e herenteam. Door hun betere aanval en goede in zet bleven de SW-ers hun Baarnse opponenten ver' de baas, vooral de laatste set werd met grote overmacht gewonnen. SVV 5-SVV 4 1-2 Deze wedstrijd werd gekenmerkt door onderlinge rivaliteit. De eerste set ver raste het vijfde team het zeer gerou tineerde vierde volkomen. Vooral de goed sluitende verdediging kwam voor het vierde team als een volkomen verrassing. Zeer gedecideerd won het vijfde team de eerste set. Geschrokken door dit snelle verlies, ging het vierde team geconcentreerder spelen. Hierdoor werden de tweede en derde set na een zeer spannend ver loop verdiend door het vierde team ge wonnen. •ubb '19 Itru 7,g :S(ta\. *99 :o;bn 'VS SS ïauiOH 25 lpue( *19 leppa OS Jqaoï 'if luaou -gv leu g* Israaa zf IStreq TV loe 'ov Iye '68 "88 ij^up Z.8 "98 -gg Haods 'os Ibui -qz Ist '$z Lu 'LZ '9Z lapeJi 'SS 'W ZZ lejue '08 Iubjo^ '81 Isuop 7,1 laouja •91 Ipiaiq Isjja 'oi Uoo 6 Ijoon '8 1.133(0 -9 ld(aA 'S l3(Bae g Ijee z l^seq 7 :TWXIXH3A •guoi -99 laxias -99 lepte **9 Ipn *g9 lunp -39 hees 09 l^o 6S !ou *8S iJBJp -99 lujSaq -gg lja;n 'IS lauo -6V lo(n '8v leaep 'gv Iiuaj3( -ff lapuaq TV '-bib '6g lapjap -gg Ideeu3( 'V8 Isej ZZ I apaoj Tg luiejst -qz iJOWT 92 Ijou 'fz !otm -gg Ijo^oj '\z Idutej3( 61 llJ03( "81 Ipe '91 lp SI ^qeis -gi Ijoo Zl Ijbb TI I90U3 7, Ijooa) f laeeq *x :TWXNOZIHOH 3J39M azap jazznd Suissojdp Een achttal dames van de Amerikaanse basis heeft de bejaarden van de be jaardenclub Piep noch Stok verwend met een heerlijke warme lunch. Na heel wat hapjes hebben de aanwezige bejaarden de Amerikaanse service spontaan bedankt met het zingen van een welgemeend danklied. De aalmoezenier Mackenzie van de Amerikanen sprak een Engels tafel gebed uit. Dinsdag 16 oktober ls er voor de be jaarden een gezellige bingomiddag met leuke prijzen. Aanvang 13.30 uur. '1 Een uitgave In kleuren van Pro Juventute. De op brengst komt ten bate van het kind dat extra zorg nodig heeft. Naam Adres Woonplaats wenst toezending van g a .(aantal) Oranjekalen- ders 1974 met Nederlands calendarium en/of b .(aantal) Oranjekalen ders 1974 met viertajig calen* darium: Engels, Frans, Duits en Spaans. Beide soorten f. 4,75 (verzendkosten f.1,25 extra). Postgiro 517400 Kalenderactie Pro Juventute I Postbus 7101-Amsterdam Telefoon (020) 790949 We hebben de Heuvelrugroute weer eens gereden en meekronkelend met dit op het kaartje aangegeven trajact, kwamen we nog eens tot de overtui ging, dat we een tocht maakten door een gebied van groot natuurschoon. En dat alles zo dichtbij! En het gaat toch echt niet op te zeg gen: „hebben we al een keer gereden!" Zo'n route is er niet voor een enkel keertje. De verrassingen zijn er, wan neer je opnieuw start en dan blijkt er zoveel nieuws, wamt schoonheid heeft vele kanten en laat de mens, die er open oog voor heeft, ook opnieuw ont dekken. Vooral in deze komende herfsttijd raden we U met klem aan: trek erop uit en rijd onze Heuvelroute, we zijn er als Soester direct bij be trokken, want de weg voert langs „huis". Het kaartje met beschrijving van de bijzonderheden, die U ontmoet, is bij ons verkrijgbaar. Nieuwe inwoners van Soest krijgen met net volgen van de aangegeven weg een prachtige indruk van het gebied, waar ze zijn gevestigd. En we zijn er trots op, dit te kunnen presenteren. U kunt meteen het vouwblad over de bezienswaardigheden, musea en de voor het publiek opgengestelde kaste len in de provincie Utrecht meenemen. Daaronder zult U nog diverse mogelijk heden voor bezoek vinden, ook e.v.t. om in de herfstvakantie met de kin deren te ondernemen. Ons is gebleken, dat er voor dit na jaar veel belangstelling bestaat voor nóg eens 'n kleine vakantie, zo'n piep- kleintjevan even wegwezen met een nachtje overblijven, ergens niet al te ver van huis. Haalt U in dit verband het krantje TOER IS MEE, dat de Veluwe aanprijst als grootste (speel)tuin van Nederland. U vindt herin, naast de tekst, die U op datgene wijst, waarvan U kunt genie ten, ook de opgave van hotels en pen sions, waar het goed rusten en over nachten is. Ook bungalow-parken en vakantie-centra worden genoemd en deze zijn dan bij uitstek geschikt om het helemaal „op-jezelf" te willen doen. Het eerste USO-concert Uit en Thuis met de bus, heen en terug Tivoli was een enorm begin. U kunt zich voor stellen, dat het organiseren van het geheel niet eenvoudig is. Des te loffe- lijker dat alles zo goed verliep en het gebodene kan niet met een enkel woordje worden afgedaan. Om Beethovens Vioolconcert aldus te horen vertolken, werd een geschenk, waarmee onze muzikale ervaring ver rijkt is. Vitesse. Hok: 1. H. Nap en Zn. 2. J. de Ruijter. 3. J. Croon. Duif: 1. L. Vogel. 2. J. de Ruijter. 3. J. de Ruijter. Midfond. Hok: 1. H. Nap en Zn. 2. A. van Slooten. 3. J. de Ruijter. Duif: 1. A. van Slooten. 2. J. de Ruij ter. 3. J. van Leijenhorst. Fond. Hok: 1. J. de Ruijter. 2. H. Nap en Zn. 3. J. van Leijenhorst. Duif: 1. J. van Leijenhorst. 2. H. Nap en Zn. 3. J. de Ruijter. Kampioenschap oude duiven. 1. J. de Ruijter 2. H. Nap en Zn. 3. J. van Leijenhorst Jonge duiven. Hok: 1. H. Huisman. 2. P. Faes. 3. J. de Ruijter. Duif: 1. J. de Ruijter. 2. H. van Essen. 3. J. Croon. Navlucht. Hok: 1. H. Huisman. 2. J. van Leijenhorst. 3. P. Faes. Duif: 1. H. Huisman. 2. H. Huisman. 3. P. Faes. Generaal Kampioenen over alle vluch ten 1973: 1. J. de Ruijter. 2. H. Nap en Zn. 3. J. van Leijnenhorst. In de Onderofficiersmess van het Kamp van Zeist wordt vrijdag 12 oktober een feesavond georganiseerd door de feest commissie van de voetbalvereniging De avond wordt verzorgd door de „Zwarttino's" en de „Freddyjenko's". De avond die om 20 uur begint, is toe gankelijk voor allen boven de 16 jaar. Namens de commissie van een drietal wijkraadsleden deelt mej. H. P. Len- sdnk mee, dat op dinsdag 23 oktober een eerste bijeenkomst gehouden zal worden tot realisatie van een hulp dienst in Soesterberg. Bij deze bijeenkomst, die gehouden zal worden in het Dorpshuis is een ieder van harte welkom, die meent aan deze hulpdienst mee te kunnen werken. Reeds in februari kwam deze zaak aan de orde in de wijkraadsvergadering, maar door enkele mutaties en de va kantie werd een en ander gelukkig maar tijdelijk op de lange baan ge schoven. Wat wil een hulpdienst eigenlijk? Deze dienst wil hulp bieden, waar normaal geen directe hulp geboden kan worden. Het betreft allemaal kleine diensten met de bedoeling iemand op een be paald moment even voort te helpen. Het kan een op weg helpen zijn naar een bevoegde instantie, een handrei king aan een medemens die even hulp nodig heeft. Tijdens deze bijeenkomst zal mej. Boot uit Zeist uit haar rijke ervaring put ten en zo mogelijk de Soesterbergse hulpdienst even op weg helpen, geheel in de aard van haar werk. Duidelijk gesteld moet worden dat de hulpdienst bestemd is voor iedereen, ongeacht geloofsovertuiging of maat schappelijke stand. en Snelle en correcte levering en tot in depuntjes verzorgd I 1* Uitgebreide collectie klassiek en modern. Van Weedestraat 29 - Soest Telefoon 02155-14152 De drie christelijke partijen, A.R., C.H.U. en K.VP. houden op woensdag aanstaande 17 oktober voor het eerst in dit seizoen, weer hun inmiddels be kende „politieke soos". In het afgelo pen jaar is meermalen het belang van deze bijeenkomsten gebleken en de mogelijkheid om bepaalde gemeente lijke zaken aan te kaarten vond steeds veel aftrek (en kreeg inmiddels ook navolging). Deze eerste soos van dit seiozen wordt gehouden in Hotel van de Brink aan de Soesterbergsestraat, en begint om 20.00 uur. Iedereen is van harte wel kom. Dinsdag 9 oktober j.1. organiseerde de Stichting Federatieve Raad voor het Bejaardenwerk Soest een herfstkleu rentocht per bus. Met drie bussen vol opgewekte 65 plussers werd er een on vergetelijke tocht gemaakt over de Ve luwe en de Achterbeek om samen te genieten van de natuur ln herfsttooi. Onderweg werd er natuurlijk ook meermalen gestopt om de Inwendige mens te versterken. Het weer was gunstig gezind en de deelnemers hebben door hun zonnig humeur tot het welslagen van de tocht bijgedragen. Geachte redactie, Namens de Raad van Kerken te Soest stel ik er prijs op, u van harte te be danken voor de door u wederom kos teloos gevoerde publiciteit ten behoeve van de Kledinginzameling voor „Men sen in nood", welke dit jaar ruim 7 ton uitstekende kleding opleverde. Ik wil u verzoeken, deze brief als in gezonden mededeling in uw krant op te nemen, opdat ik daarmede, naast u, al diegenen kan bedanken, die zo ge weldig hebben meegeholpen door het brengen van kleding door het ophalen van kleding en door het beschikbaar stellen van de inleveradressen. En als iemand, door wat voor oor zaak dan ook; op zaterdag 6 oktober niets kon brengen: één van de verza- meiadressen blijft het gehele jaar door open: „Spullenhulp" aan de Veldweg te Soest. Ds. W. 'LEERINK. GEBOREN: Nicoline Sofia, dochter van F. W. Sukel en M. H. Stalenhoef. Johanna Bernardina, dochter van W. J. J. Willigers en H. E. J. M. Pes kes. Tanja, dochter van A. C. Oost hoek en C. H. Bak. Ivanka Amanda Berdine, dochter van G. A. Vos en M. H. F. van de Vlag. Rijkje Cathari- na, dochter van J. van Dalen en E. Hijnekamp. Leendert, zoon van L. Kooij en W. Smid. Frans Sjouke Leo, zoon van P. Nieuwelink en G. W. F. H. Reit. Frank Gijsbertus, zoon van J. W. Welling en A. A. Post. Dennis Esmond, zoon van W. F. Stomp en E. Kaspers. Jan Peter, zoon van W. H. Schuurhannes en W. G. de Graaf. Adriana Elisabeth Jacomina, dochter van A. E. C. Pothuizen en J. A. Nieuwenhuizen. Eran, zoon van P. Hausel en M. E. van Thiel. Je roen Thomas, zoon van G. A. J. W. de Boer en M. C. van der Stam. ONDERTROUWD: Ronald Henneberke en Adriana Hendrika Maria Voskuilen. Hermanus Johannes van de Hoef en Maria Martha Francisca van 't Kloos ter. David Adriaan Guiljam en Wil- lemina Doekemeljer. Everardus Ja- cobus de Wit en Cornelia Paulina Ma ria Merts. GEHUWD: Berend René Walhout en Wilhelmina Maria Smit. Johan Her- man Arling en Dorothea Geurtje The- resia van Ooijen. Bernardus Arnol dus Jurriëns en Johanna Egberta Kersten. Jakob Gerrit Snip en Ma rijke Hillina van Gorkum. Sigurd Richard Friedrich Kube en Margare- tha Johanna Meijer. Hans Cornelis Hooijer en Christa Elisabeth Elfriede Lippert. OVERLEDEN: Gerrit Jan van den Brink, echtgenoot van C. Valkeneer. Jacoba Elisabeth van Hagen, echtgeno. te van J. H. Tönis. Pieter Bartholo- meus van Réenen, echtgenoot van E. Rienks. Petrus van Schalkwijk, echtgenoot van M. A. M. Kessels. Henri Matthé Steenhagen, weduwnaar van H. C. Dona. De cursus creatieve handenarbeid start op donderdag 18 oktober onder leiding van mevrouw M. H. J. van Surksum- Vroom, Gen. Spoorstraat 50 (tel. 1430), die gaarne inlichtingen verstrekt. De lessen worden gegeven 's morgens van 9.30- 11.30 uur. Bij voldoende deelname is er eventueel ook een mid dag of avond beschikbaar voor deze cursus. De technieken zijn: macramé. pitriet, collages, bloemen maken van papier en stof (corsages). Maandag 15 oktober a.s. organiseren de beide groeperingen D'66 en PPR opnieuw een politiek café, genaamd „Proest" (d.i. Progressief Soest), in Café-restaurant „De Kleine Witte" op de hoek van de Molenstraat en de Middel w(j kstraat. Aan de hand van de gemeenteraads agenda zullen allerlei politieke zaken. Soest betreffende, besproken en bedis cussieerd worden. Met name de open baarheid van de commissie-vergade ringen. Ruime aandacht wordt dit keer ge schonken aan eventueel VWO-onder- wijs in Soest, waarover de Thema- ochtendgroep op zondagmorgen 28 okt. om half elf, in het Artishock-gebouw een „thema-ochtend" aan het voorbe reiden is. Naar aanleiding hiervan heeft de Thema-groep alle politieke partijen in Soest de vraag gesteld hun standpunt op papier te zetten t.a.v. de wenselijkheid en mogelijkheid van een school voor „Voorbereidend We tenschappelijk Onderwijs" in Soest. In „Proest" zullen de democraten en radicalen hun mening hierover aan de hand van enkele gegevens te berde brengen. Met liefst 12-0 hebben de dames van de hockeyclub Soest zondag j.1. gewon nen van het eerste dameselftal uit Culemborg. Tot de rust zag het daar niet naar uit, alhoewel de overwinning wel in de lucht zat. Na 35 minuten hockeyen was het echter pas 2-0. Na de rust liep de aanval echter buiten gewoon goed en vielen er nog tien doelpunten, terwijl er zeker nog even veel doelrijpe kansen gemist werden. De goalgetters waren Marjolein van Noort, Marion Riemens, Nine Ebben, Marian van der Dussen en Rita van Dijk. Ook het eerste herenelftal won de uitwedstrijd tegen Lelystad. Paul den Hartlgh nam het eerste doelpunt voor zijn rekening; Guido Diehl drie stuks. Bij de stand 3-0 kreeg Soest het nog even benauwd, doordat Lelystad tot 3-2 terugkwam. De derde goal van Diehl maakte daarna aan alle onzeker heid een einde. A.s. zondag wordt de tweede ronde gespeeld van de beker wedstrijden. Gedurende de maand september 1973 daalde de geregistreerde mannelijke, arbeidsreserve van 527 tot 507. Hierdoor werd de huldge werkloosheid 159 lager dan die van september 1972 24 lager). Bij de vrouwen was er deze maand sprake van een daling van de geregistreer de arbeidsreserve van 179 tot 168, waardoor de arbeidsreserve thans 11 per sonen lager is dan per ultimo september 1972 5% lager). De werkloosheid onder de jeugdigen tot 19 jaar daalde deze maand bij de jongens van 42 tot 26 en bij de meisjes van 41 tot 34. Eind september 1972 waren deze aantallen resp. 47 en 31. De geregistreerde vraag naar manne lijk personeel nam deze maand toe van 970 tot 1059. Tegenover een aanbod van 507 staat nu dus een vraag van 1059, welke verhouding een jaar gele den 666 tegen 547 was. De geregistreerde vraag naar vrouwe lijk personeel daalde gedurende de verslagmaand van 481 naar 467 en is 96 lager t.o.v. vorig jaar september. De geregistreerde vraag naar jeugdig mannelijk personeel steeg deze maand iets (tot 346), maar is aanmerkelijk ho ger dan eind september 1972 (176). De vraag naar jeugdige vrouwen daal de van 208 tot 187 en ligt evenals bij de mannen hoger dan per eind sep tember 1972 (158). De situatie in de sector van vraag naar en aanbod van part-time krach ten verbeterde zich deze maand iets t.o.v. de voorgaande maanden, maar blijft nog altijd een aanmerkelijk gro ter aanbod dan vraag vertonen. Het aanbod van part-timers daalde deze maand bij de mannen van 22 naar 18 en bij de vrouwen van 141 tot 122. De vraag naar part-timers steeg deze maand bij mannen van 4 naar 6 bij vrouwen van 17 naar 23. In verhouding tot de afhankelijke be roepsbevolking van mannen resp. vrouwen van dit gewest is de werk loosheid thans 1,2 bij de mannen en 1,1 bij de vrouwen. Vorig jaar sep tember waren deze percentages resp. 1.6 en 1,2. Voor wat betreft de vraag naar ar beidskrachten is deze in verhouding tot de in dit gewest woonachtige man nelijke resp. vrouwelijke beroepsbe volking thans 2,4 resp 3,1 en was deze eind september 1972 resp. 1,3 en 3,3 Tenslotte nog een vergelijking met provincie en Rijk van de ontwikkeling van het werkloosheidspercentage van mannen in het gewest Amersfoort. begin eind begin eind gewest Amersfoort 1,6 1.6 1,2 1,2 provincie Utrecht 2,1 2,1 1,9 1,8 Nederland 2,9 2,9 2,7 2,6 Voor Soest zijn de aantallen: aanbod mannen: 87 sept. '73; 91 aug. '73; 123 sept. '72. vraag mannen: 261 sept. *73; 212 aug. '73; 78 sept. '72. aanbod vrouwen: 29 sept. '73; 31 aug. '73; 31 sept. '72. vraag vrouwen: 86 sept. '73; 98 aug. '73; 120 sept. '72. 30% regeling Het Gewestelijk Arbeidsbureau Amers foort kan thans ook de zgn. „30 loonkosten regeling voor moeilijk plaatsbare werkzoekenden" toepassen. Deze regeling houdt In dat het arbeids bureau 30 van de loonkosten kan subsidieëren. indien de leeftijd van de werkzoekende en het eerder door hem verdiende salaris voor de werkgever als bezwaarlijk voor plaatsing wordt beschouwd. Deze plaatsongsbevorderende maatregel geldt: a. voor werkzoekenden tot 45 jaar, In dien zij langer dan zes maanden zon der werk zijn geweest Voor hen geldt de 30 regeling voor een half jaar. (d.w.z. voor de werkgever die hen ln dienst neemt), met een maximum van 5000 gulden. b. voor werkzoekenden ouder dan 45 jaar, met directe ingang. De regeling voor hen kent een maximum van 10.000 gulden, in een jaar te betalen aan de werkgever die hen in dienst neemt. De opzet is dat de werkgever na dat jaar, respectievelijk halfjaar, het sa laris van de werknemer optrekt op het niveau dat met de subsidie bereikt werd. Het arbeidsbureau kan ln beide ge vallen direct zelfstandig beslissen. Voor eventueel hoger te subsidiëren bedra gen is toestemming nodig van de di recteur-generaal van de arbeidsvoor ziening. Buiten deze 30 loonkostenregeling is er dan ook nog de regeling „tijdelijke arbeidsplaatsen bij de overheid". Voor maximaal een half jaar kunnen werk zoekenden geplaatst worden bij rijks-, gemeente- of provinciale overheid, waarbij de loonkosten voor 100 wor den gesubsidieerd. Van deze regeling zijn de arbeidsbureau's uitgesloten, m.a.w. zij kunnen geen werkzoekenden voor een halfjaar ln dienst nemen. De vele medewerkers van de stichting „Jeugdwerk" hebben geheel belange loos een kermis verzorgd in de Ster renberg te Huis ter Heide. Zowel de huisgenoten van de Sterren berg als de medewerkers in de diver se stands hebben heel wat plezier be- leeld. De heer Westening was juist zo blij met deze kermis, omdat de inwoners van de Sterrenberg er zelf zo actief bij betrokken waren. Zaterdagmorgen, 9 uur, zal aan het slachthuis verkoop van vlees plaats vinden aan de houders van grijze kaarten, genummerd van 1 tot en met 66 en aan de houders van gele kaarten genummerd van 1 tot en met 100. Stugge badhanddoeken kunt u weer soepel krijgen door deze te wassen in water waaraan wat azijn is toege voegd. Eiwit blijft lang stijf, wanneer u er een beetje bakpoeder doorheen klopt. Wasgoed, dat in een sop van synthe tisch wasmiddel staat, mag hierin niet blijven staan totdat het sop weer koud is, want dan trekt het vuil weer in hel goed. Het zoolleer bij „spijkerloze" schoenen is aan de rand van het bovenleer vast gemaakt. Reparatie van deze soort schoenen dient u over te laten aan de vakman. Moet u metaal beplakken met papier, gebruik hiervoor uiensap. Dit houdt ook de vliegen weg. Zijn uw voeten erg vermoeid, dan helpt een bad in citroenwater heel goed. Heesheid kunt u verhelpen door het inademen van de damp van kokend zout water. Teervlekken, opgelopen aan het strand, zijn doorgaans geen „teer"vlekken, maar residuvlekken van olie. Deze kunnen worden verwijderd met petro leum. Gebruik hiervoor een klein lap je, dat steeds vernieuwd moet worden. Slagroom kunt u erg vlug stijfkloppen door er tevoren een druppeltje citroen sap bij te doen en daarbij in een koele ruimte te gaan staan. Door veel slikken kunt u het hinder lijke hoesten, bijvoorbeeld in een schouwburg, een heel eind voorkomen. Om goed te kunnen slapen neemt u een beker hete melk met een paar lepels honing. Een ander „slaapdrankje" is een beker hete melk met suiker en kaneeL Taai vlees kunt u weer mals maken door er een beetje cognac of brande wijn over te gieten en nog even te laten stoven. Aardappelpuree zal beter uitvallen als u in plaats van koude melk, kokende melk er bij gebruikt Slaat de kaas in de stolp gauw uit? Leg er dan een klontje suiker bij en de kaas zal mooi droog blijven. Een heel grote plak chocolade zal met een warm mes gemakkelijker gesne den kunnen worden. Reeds lang zijn er moeilijkheden in de Sociaal-Economische Raad, het belang rijkste publiekrechtelijke adviesorgaan van de regering in ekonomische aan gelegenheden. Binnen het verband van deze Raad kunnen werkgevers en werknemers het steeds moeilijker met elkaar vinden. Daardoor komt ook de derde groep in de SER, die uit kroonleden bestaat, in steeds groter geestelijke nood. De SER wordt gefinancierd door het bedrijfs leven via de heffingen voor het Han delsregister. Het NW heeft als grote vakvereniging twijfel geuit aan de noodzaak van de SER-adviezen en is daarom onlangs ook uit de vergadering weggelopen. Nu heeft het Kon. Verbond v. Onderne mers, grootste centrale in het midden- en kleinbedrijf, daarop gereageerd met de suggestie om te laten onderzoeken of de SER misschien kan worden op geheven. Dat is dan de tweede orga nisatie die twijfelt aan het nut van dit publiekrechtelijk orgaan. Het mid den- en kleinbedrijf betaalt een derde van de kosten van de top van de Pu bliekrechtelijke Bedrijfs Organisatie. Wij zijn het eens met de suggesties van het KVO. De beleidsnota's van de afzonderlijke deelhebbers aan het so ciaal ekonomisch bestel spreken een zo duidelijk verschillende taal, dat daar beslist geen gemeenschappelijk advies uit is te distilleren. Opheffing van de SER zou voorts de positie van parlement en regering ver sterken. De relaties tussen de partners in het sociaal-ekonomisch leven zouden ook wel via privaatrechtelijke kanalen kunnen worden onderhouden als men daar behoefte aan voelt. De Stichting van de Arbeid is door het optreden van de SER reeds in zijn waarde uit gehold. Daarnaast dient het midden- en kleinbedrijf de hand in de boezem van haar eigen PBO-organen te ste ken. Wij denken aan de hoofdbedrijf schappen voor Detailhandel en Am bachten en aan de Raad voor het Mid den- en Kleinbedrijf. Wat kosten die organen aan de bedrijfsgenoten en be staat daar in deze vorm nog behoefte aan in het huidige maatschappelijk be stel? Bij ons vindt u een uitgebreide collectie Modellen boek ter Inzage Voor al uw famüledrakwerk Van Weedestraat 29 - Soest Telefoon 02155-14152

Soester Courant | 1973 | | pagina 11