Applaus voor gemeentelijke bestemmingsplannen „Overhees" en „Klein Engendaal" <Mjr Start woningbouw mogelijk augustus 1974 -ar K.V.P. Soest/Soesterberg nodigt VVD-er Hans Wiegel uit Donderdag 11 oktober 1971) 52e jaargang no. 7 Uitgave Drukkerij Smit D.V. - Soest Bureau voor redaetie en administratie: Van Weedestraat 29, Soest Tel. 14152' - Postgiro 12615U KAMERTJES ZONDEN OP HET BINNENHOF Tentoonstelling Ron Rooymans verlengd „Overhees" krijgt voorrang boven Klein Engendaal" Kontakt-avond Invaliden Bond Bingo met vele prijzen Vakantie-aktiviteiten in Vangrail en Praatpaal Het oog gericht op komedie in de V.N. BURG. GR0THESTRAAT14, SOEST BURG. GR0THESTRAAT14, SOEST SOESTER S COURANT Abonnement per kwartaal ƒ4,75. Buiten Soest per kwartaal ƒ9,— Verschijnt Iedere donderdag Naast het weer ontbranden van de openlijke oorlog ln het nabije oosten moet het politieke gehakketak dat deze en komende weken over begroting en beleid in de Tweede Kamer wordt ge voerd ons toch voorkomen als het ver schil tussen een olifant en een muis. Dit temeer omdat de standpunten al grotendeels bepaald en erkend zijn en alle redevoeringen, die vele „geachte afgevaardigden" nu afsteken, daaraan weinig of niets zullen veranderen. Doch temidden van het werelds tu mult om Israël zal men in de Tweede Kamer vele uren en talloze woorden blijven besteden aan de probleempjes van het eigen huishoudinkje waarbij de belangen van de partij vooraf gaan aan die van het land. De VVD is met een tegenbegroting op de proppen gekomen en doet het voorkomen alsof die van een totaal andere beleidsvisie uitgaat. Doch de betekenis en het eventuele resultaat daarvan is zo gering, dat het nauwe lijks anders gezien kan worden dan als een politiek stuntje ter werving van nog wat meer leden. Op een totaal begrotingsbedrag van ruim 50 miljard ziet de VVD geen kans om meer te bezuinigen dan circa 600 miljoen, iets meer dan één procent. Dat zet natuur lijk geen zoden aan de dijk. Men wil cr echter de indruk mee wekken, dat daardoor de belastingverhogingen aan merkelijk minder zou kunnen zijn dan de regering voorstelt. En men ver wacht dat minder belasting, al scheelt het slechts enkele tientjes, de Neder lander wel zal aanspreken. Overal in het land wordt getracht de indruk te wekken dat de WD de grote belas- tingbespaarder is. In Zeist, met een kollege, moest deze daarom ook on verwacht haar goedkeuring aan de vrouwelijke VVD-wethouder in het reeds opgestelde ontwerp-begroting in trekken en bezuinigingsmaatregelen voorstellen om er wat minder belas tingverhoging door te krijgen. Dat is in een samenwerkingskollege al een heel ongewone zaak. Noch daar noch op het Binnenhof kan de VVD natuurlijk verwachten, dat ze er het uitgestippelde beleid daadwer kelijk door kan beinvloeden. Temeer niet waar de voorgestelde veranderin gen in de begroting van zo'n kleine omvang zijn. Maar het gaat dan ook meer om zuiver politieke redenen, om leden en stemmenwinst. Als men dit tenminste als politiek wil bestempelen. De aanval is in het bijzonder gericht op de met het kabinet Den Uyl sa menwerkende konfessionele partijen, de KVP en de ARP. Die wil men dwingen zich uit te spre ken over de nieuwe cijfers en het daar aan gekoppelde beleid. En dat in de verwachting, dat velen in deze fraktie zowel als in de partij voor het dilem ma gesteld worden om nu openlijk te kiezen voor of tegen de koers van de linkse drie. Hoe dit dan ook uitvalt, de WD hoopt er winst uit te peuren, wetende dat vele kiezers van die konfessionele partijen zich niet zo gelukkig voelen over de samenwerking met de linkse drie. Doch het zal niet lukken om hierdoor het kabinet Den Uyl te doen vallen. Dat zou nieuwe verkiezingen beteke nen. die KVP en ARP alleen maar ze telverlies kunnen brengen. Ze zijn dus eigenlijk wel gedwongen om dit kabi net te blijven steunen en kunnen niet veel meer doen dan over enkele pun ten hun bedenkingen te uiten. Wel licht dat de voorgestelde verhoging der huurwaarde van eigen woningen ook door de meerderheid van deze beide frakties zal worden afgewezen. Maar dat is dan ook wisselgeld dat zij van Den Uyl terugkrijgen voor het betalen van de resterende vijftig mil jard door het Nederlandse volk. Het daardoor ontstane gaatje in de begroting zal dan misschien weer door een ander belastinkje gedekt moeten worden of men vindt, door verschui ving van wat cijfers, nog ergens een post die wel wat verlaagd kan worden, bij defensie bijvoorbeeld. Van de algemene dreiging, die er nu weer van de strijd in het nabije oos ten uitgaat, zal kabinet en kamer meerderheid zich weinig aantrekken, hoogstens in woorden doch niet ln daden, zeker niet wat de eigen defen sie betreft. In vergelijking met wat er op internationaal politiek gebied plaats vindt, is wat er de komende weken ln de Tweede Kamer aan woorden wordt verspild, niet meer dan het be praten van wat kamertjeszonden. Wegens enorme belangstelling is de expositie van de kunstenaar Ron Rooij- mans in het Artishockgebouw verlengd tot en met èi.s. zondag 14 oktober. Bij de geëxposeerde werken hangt on dermeer. onder nummer 49. het ver- zamelstuk. bestaande uit 15 schilde rijen, dat de adviescommissie „aankoop kunstwerken" wil aanschaffen voor het nieuw te bouwen gemeentehuis. De nummers 1 tot en met 44 betreffen de etsbladen welke bovengenoemde commissie wil aanschaffen ter opsie ring van het nog te bouwen kantoor voor gemeentewerken. De overweldigende belangstelling in de zaal van de brandweerkazerne voor de gemeentelijke plannen. Applaus voor de gemeente klonk op aan het slot van de voorlichtingsavond over de bestemmingsplannen „Overhees" en „Klein Engendaal", welke vorige week gehouden werd in de zaal va«\ de brandweerkazerne. Een niet alledaags gebeuren, net zo min als de overweldigende belangstelling welke er voor deze avond bestond. Er was gereikend op zo'n' 120 a 150 bezoekers, maar het waren er meer dan 300, die nu min of meer in de zaal geperst werden. Velen moes ten genoegen nemen met een staanplaats, terwijl er meerderen de zaal niet eens binnen kwamen. Het verraste de gemeente en beduusd moest de wethouder mevrouw Walter verklaren dat door de grote opkomst het kopje koffie erbij in zou schieten. In haar inleiding zette zij uiteen waar om eerst „Overhees" en daarna „Klein Engendaal" bebouwd zou worden, ter wijl Klein Engendaal, als aansluiting op het Smitsveen, toch meer voor de hand zou liggen. Daar waren twee re denen voor; de eerste was, dat alle gronden van Overhees reeds in het bezit van de gemeente waren, dat was in KI. Engendaal nog niet het geval en op de tweede plaats was er in KI. En gendaal veel groen, dat gespaard moet blijven en dat een preciezere planop stelling nodig maakte. Mevrouw Walter merkte daarbij op dat het gebied Over hees voor agrarische doeleinden niet geschikt was. Beginfase De heer H. J. van der Dussen, direc teur van gemeentewerken, wees er op, dat er nog geen sprake was van kant en klare plannen, dat alles nog in de beginfase was en dat de in de zaal Prir .tonstanttfn, de derde zoon van prinsc- Beatrix en prins Claus, wordt 11 oktober 4 jaar. opgehangen kaarten visueel zichtbare gedachten waren hoe men bebouwing en aanleg zou kunnen gaan uitvoeren. De heer Van der Dussen ging daarna uitvoerig in op de waterbeheersing, waarvoor aanleg van vijvers noodza kelijk was. Overhees ligt in een laag gelegen kom; aan de ene kant de Eng en aan de andere kant de Utrechtse Heuvelrug. De ontwatering is slecht, wat veroorzaakt wordt door de slecht doorlatendheid van de bo venste meters van de bodem en door de gebrekkige waterafvoer naar de Pij- ne.nburgergrift en de Praamgracht. Dat er de laatste jaren geen sprake ge weest was van wateroverlast lag aan de droge zomers, maar dat nam niet weg dat er wel rekening mee gehou den moest worden. Overhees krijgt een gescheiden riool stelsel; één voor het huishoudelijk af valwater, dat naar de waterzuiverings installatie gevoerd zal worden en één stelsel voor de afvoer van het regen water, dat rechtstreeks, via Praam- jracht en Pijnenburgergrift op de Eem geloosd zal worden. Het watergemaal bij de Koningsweg zal worden ver groot. Werkgroep De gemeentelijke projectcoördinator, 1e heer W. Hulsbergen, behandelde daarna de stedebouwkundige opzet van de beide plannen. Daartoe was in oktober 1971 een werkgroep in het le ven geroepen, die zich sindsdien had bezig gehouden met de groeninventari- satie, de plangrenzen, de woningbezet ting en andere voorzieningen. Uitgaan de van de becijfering, 25 woningen per ha., zouden er circa 2900 woningen to taal in beide plannen bebouwd kunnen worden. In Overhees is 55 ha voor 2000 eengezinswoningen en centrale voorzieningen zoals scholen, een win kelcentrum e.d.; in Klein Engendaal 34 ha. voor 900 woningen, ook eengezins huizen en mogelijkheden voor bouw in de particuliere sector. In beide plannen zou „het wonen" primair ge steld worden, waarvoor grote verkeers vrije gebieden zouden worden aange legd. In Overhees kan begonnen worden met de bouw van 600 woningen; t.w. 250 huizen van de bouwstroom, 150 in de gesubsidieerde sfeer, 30 kleiner wonin gen voor onvolledige gezinnen, 42 cas co-woningen en circa 60 in de vrije sector. Ook de heer Hulsbergen benadrukte dat de plannen nog niet definitief wa ren en dat er nog wijzigingen in kon den worden aangebracht. Voor Soesters Na deze inleiding werden er vragen gesteld over de huurprijzen van de woningen en voor wie de huizen be stemd waren, over parkeerruimten en garages, over scholenbouw, particuliere bouw en openbaar vervoer. Ook de aanleg van de Centrumweg kwam ter sprake. Mevrouw Walter kon en wilde ook geen huurprijs noemen. Zij volstond met te zeggen dat die lager zou zijn dan van de woningen in de wijk Klaarwater. Verder zouden Soesters op de eerste plaats voor deze woningen in aanmerking komen, zeker voor de 250 huizen van de bouwstroom. Daarna zouden de woningen beschikbaar ge steld worden voor de regio en aan de genen die economisch aan de regio ge bonden waren. Voor de bouw wordt de in de provincie aanvaarde norm ge hanteerd; 40 woningwet, 40®/o pre miewoningen en 20 vrije sector. In beide plannen is rekening gehouden met de bouw van garages c.q. parkeer ruimten en wel voor 1V* auto per wo ning. Of er garages gebouwd zullen worden, zal echter afhangen van de vraag. Wat betreft de scholenbouw was het moeilijk daarvoor reeds vaste toezeg gingen te doen. In beide plannen was er wel rekening mee gehouden. Ook voor de bouw van een school voor V.W.O. waren mogelijkheden aanwezig; voor de vestiging van een nieuwe R.K. Mavo was een terrein beschik baar aan de Koningsweg. Het openbaar vervoer was, zoals de heer Van der Dussen opmerkte, pri mair geen taak voor de gemeente. Wel waren de aan te leggen wegen daarop berekend. Als een van de belangrijkste en meest urgente zaken werd de aanleg van de Centrumweg gezien. Deze weg komt gedeeltelijk door het plan Klein Engen daal. De aanleg zal afhangen van het verwerven van de benodigde grond. Gestreefd zal worden het bouwverkeer van de Eigendomweg te weren. In het plan krijgt die weg een secundaire be tekenis en er werd niets gevoeld voor de suggestie er nu een wandelpad en fietspad langs aan te leggen. Overigens krijgt de Koningsweg een middenberm van 10 meter en met de aanleg van nieuwe vijvers langs deze weg, zal de bebouwing van Overhees op tamelijk grote afstand plaatsvinden van de flats aan de Veenbesstraat. Het uitzicht, nu op weiden, zal er evenwel wel door veranderen. Óp een vraag waarom er slechts 42 casco-woningen in het opgenomen wa ren, antwoordde mevrouw Walter, dat dat weloverwogen gedaan was. In de praktijk zou blijken dat er van de honderden belangstellenden voor zo'n woning, velen in de loop der tijd af vielen. Bovendien dacht zij dat het niet mooi was meer dan 40 woningen van een zelfde type bij elkaar te bouwen. 250 eendere woningen van de bouw stroom vond zij heel erg. Bij benadering kon mevrouw Walter niet zeggen wanneer de terreinen voor particuliere bouw uitgegeven zouden worden; „veel zal afhangen van de waardering die de bevolking voor deze plannen heeft", aldus mevrouw Walter. die daarbij kennelijk het al dan niet indienen van bezwaarschriften op het oog had. Gezien de enorme belangstel ling voor de avond, zou dat inderdaad een grote streep door vele plannen ha len. Dat velen zeer ingenomen zijn met deze gemeentelijke plannen, werd nog eens nadrukkelijk onderstreept meteen extra applaus, toen een van de aanwe zigen de gemeente dank bracht voor het houden van deze avond. Vele ge meenteraadsleden waren daar getuige van. Het bestuur van de kring „Het Gooi" van de Algemene Nederlandse Invaliden Bond (ANIB) heeft voor haar leden uit Soest, Soesterberg en Baarn, een contact-avond georganiseerd, die gehouden zal worden op morgen, vrijdag 12 oktober, in het Verenigingsgebouw aan de Steenhoffstraat. De opzet van deze avond is de leden' nader met elkaar en met het kring- bestuur kennis te laten maken. De avond zal ingeleid worden door de vice-voorzitter van de kring, de heer E. van Leijenhorst uit Soesterberg, waarna de heer Lubach inlichtingen zal geven over het advieswerk van het kantoor te Hilversum. Aansluitend daarop wordt Bingo, gespeeld, met als bingo-master de heer W. den Hartog van de Soester Politie Sport Vereni ging. Er zijn vele prachtige prijzen te verdienen, o.m. een 4-pits gaskomfoor, een schemerlamp en waardebonnen van 25 gulden. De prijzen werden door vele middenstanders beschikbaar ge steld. De Kring Het Gooi omvat 20 gemeen ten; in Soest, Soesterberg en Baarn telt men op het moment 125 leden en „helaas" zegt de heer Van Leijenhorst, „groeit het aantal wekelijks". Een der gelijke avond werd nu drie jaar gele den voor het, laatst ghouden. Door be stuurswisselingen is er daarna niets meer van gekomen maar nu sinds vier maanden het bestuur weer kompleet is kunnen de aktiviteiten worden hervat. In Soest zijn bijzonder goede kontak ten met de volleybalvereniging Olym- pia, die de wekelijkse volleybalavon den voor invaliden verzorgt, terwijl ook, dankzijx financiële hulp van het Bentinckfonds, iedere zaterdagmorgen gezwommen kan worden in het in- structiebad De Turf. Op stapel staat verder de organisatie van kontakt- middagen voor de leden, die één a tweemaal per maand gehouden zul len worden. Nadere mededelingen daarover worden op de kontaktavond gegeven. Het is overigens de bedoeling de kon takt-avond, van morgen 12 oktober, niet alleen open te stellen voor leden, maar ook voor allen, validen cn inva liden, die belangstelling hebben voor het werk van de ANIB. Voor vervoer naar het Verenigingsge bouw kan men kontakt opnemen met de volgende adressen: de heer E. van Leijenhorst, Lt. Kop penlaan 3, Soesterberg, tel. 03463-1507; de heer J. W. v. d. Oord, Smitsweg 275, tel. 19511; mevrouw A. Goethals, Smitsweg 183, tel. 15947; mevrouw A. Arondi-Klijn, A. v. Dijklaan 35, Baarn, tel. 02154-5446 of met het ANIB-bu reau, Langgewenst 5 Hilversum, tel. 02150-40310. De kontakt-avond begint om 20.00 uur precies. In de herfstvakantie van 15 tot en met 19 oktober biedt de Stichting Jeugd zorg Soest in het gebouw „De Vang rail" aan de Beetzlaan en in gebouw ,De Praatpaal" aan de Molenstraat een gevarieerd programma voor leden en niet-leden. De openingstijden zijn elke middag van 2 tot 5 uur voor jongens en meisjes van 6 tot en met 10 jaar; elke avond van 7 tot 8.30 uur voor jongens en meisjes van tien tot en met dertien jaar en elke avond van 8.35 tot 9.30 uur voor jongens en meisjes van veer tien en vijftien jaar. Toegang ƒ0,50. Een komedie noemde de zuiidafrikaan- se premier Vorster wat zijn delegatie overkwam in de VN-assemblee. Een meerderheid daarin stelde vast dat de geloofsbrieven van de Zuid-Afrika nen niet deugden, wat onder normale omstandigheden zou betekenen dat de delegatie niet behoort te worden toe gelaten. Echter: dit stelt tevens het lidmaatschap van de VN aan de orde en daarover beslist de veiligheidsraad, niet de assemblee. Voorzitter Leopoldo Benites kon derhalve weinig anders doen dan minister Hilgard Muller uit Zuid-Afrika het woord verlenen, waar op honderd van de 134 afgevaardigden de zaal verlieten. Dit is inderdaad een komedie, daarin zal men - ook al heeft men niet veel op met de apartsheidpolitiek - Vorster gelijk moeten geven. Als men serieus dit land uit de VN wil zetten is daar voor een weg - via de Veiligheidsraad, zoals dit ook met Taiwan, het „China" van Tsjiang Kai-ssjek is gegaan. De reden daarvoor was echter dat twee landen erop aanspraak maakten te spreken namens het gigantische Chine se rijk op het vasteland als het kleine eiland voor de kust - een keus die ln alle realiteitsbesef niet moeilijk kon zijn: als men het over China heeft, dan heeft men het over het land waar van de regering in Peking zetelt. Nu in het zuid-afrikaanse geval kan er evenmin veel wij fel bestaan: het gezag wordt in Zuid-Afrika uitgeoefend door de regering in Pretoria. Of dit rchtvaardig is of niet, Is een andere zaak: de afrikaanse en aziati- sche landen die Zuid-Afrika's lid maatschap van de VN aanvochten heb ben gelijk dat een zeer groot percen tage van de bevolking zich bepaald niet vertegenwoordigd acht door deze regering. Maar het erkennen van re geringen is geen kwestie van sympa thie met of respett voor hun bewind - het is de simpele aanvaarding van het feit dat ze het heft in handen hebben. De nieuwe Chileense machthebbers, wier terreur met executiepelotons en martelingen steeds grover wordt, ge nieten niet veel achting in de wereld. Maar dat ze het gezag uitoefenen is onmiskenbaar en derhalve wordt hun regering erkend. Nie zinloos. De regeringen van Portugal, Grieken land, Spanje en een reeks zuidameri- kaanse staten zijn ook om deze zeer zakelijke reden erkend door menig land waarvan de regering scherp af keurt hoe deze regimes zich in stand houden. En omgekeerd kunnen twij fels gerechtvaardigd zijn of b.v. de regering van Tsjechoslowakije wel echt een afspiegeling is van wat de meerderheid der bevolking wenst - feit is dat ze de macht heeft en dat is het enige wat in het diplomatieke spel telt voor erkenning. Morele over wegingen komen daarbij niet te pas - die uiten zich op andere wijze. Zou men inderdaad alleen op morele over wegingen te werk gaan bij de toela ting tot de VN, dan kan die binnen de kortste keren voltallig vergaderen op een zolderkamertje. In zoverre heeft Vorster dus gelijk als hij van een komedie spreekt. Maar helemaal zinloos was de aktie ln de VN-assemblee niet. Ze heeft Vorster goed nijdig gemaakt: hij voelt zich - niet ten onrechte - vernederd en be ledigd. En dat was het hoofddoel. Het geeft aan hoe machteloos de wereld - en de VN - in wezen is tegenover de apartheidspolitiek, die ook door het echt uitstoten van Zuid-Afrika niet verdwijnt. Het enige wat men kan doen, en deed, is de zwarte bevolking van Zuid-Afrika moreel steunen door te laten zien dat Vorster en zijn blan ke regering echt niet ln een volkomen onaantastbare superieure positie ver keren. Tegenover de zwarte bevolking heb ben Vorster en alles waarvoor hij staat prestigeverlies geleden. Dat is uiteraard lang niet genoeg om het be wind te laten wankelen, maar het kan het moreel van het verzet slechts ster ken. Niet alleen onder de zwarte be volking trouwens, maar ook onder die niet geloven dat de heerschappij van een minderheid over een meerderheid voor altijd kan voortduren. En dat is dan het nut van de komedie. KANTMAN. Het dagelijks bestuur van de KVP Soest/Soesterberg heeft de fraktle- Icider van de VVD in de Tweede Kamer. Hans Wiegel, verzocht in Soest zijn tegenbegroting tc verdedigen. Er zal worden gezorgd voor gelijktijdige aanwezigheid van een KVP-er van nationaal formaat. Wie dat zal zijn is nog niet definitief bekend. Eveneens is de datum van dit treffan nog niet vastgesteld. De KVP Soest, die eerder dit jaar bijeenkomsten organiseerde over de toekomst van het vliegveld Soesterberg en over de milieubelasting In de provincie Utrecht, hoopt met deze avond de bevolking van Soest en omgeving een boeiende discussie te bezorgen, die bovendien bijdraagt tot duidelijkheid in de landspolitiek van vandaag. Aanbieding kinderstoelen in diverse fraaie kleuren, waar u ook een tafel en stoeltje van kunt maken reeds v.a. f 47,-

Soester Courant | 1973 | | pagina 1