Officiële ingebruikneming Ajourwoning in wijk „Klaarwater" NMB 1» eJcs „Soester Gemeenschap" ten lange leste lid van culturele commissie? Bepaal uw eigen winst met NMB Spaarwinstbiljetten KRUISWOORDPUZZEL NIC. VAN DAM TYPISTE/TELEFONISTE Woningbouwprojekt der drie vakcentrales NW - CNV - NKV U hebt keuze uit 6 mogelijkheden: Wereldwinkel Soest start volgende week dekenaktie Slingerende automobiliste beschadigt vier geparkeerde wagens Aankoop kunstwerken tot een bedrag van 79.000 gulden „Vervuilersbelasting? Betalen!" zegt de Stichtse Milieufederatie Schoenen - Tassen BRUIDSREPORTAGE FOTO VAN DAM Bomen in andermans tuin omgezaagd 16 nieuwe imkers behaalden diploma Poging tot inbraak bij juwelier Geldkistje met 500 gulden gestolen Sonab: luidsprekers zonder luidsprekeigeluid. „Sonab" moet je horen! DE GOUDEN SNAAR Soester Courant van dondeTdag 11 oktober 1973 <sH ;<v. t - -Ürt fc»*» -T» »*'C - De staatssecretaris van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening, drs. M. P, A. vam Dam, zal op vrijdag 19^ oktober a.6., 's middags om vier uur, aan de Van Hamelstraat 25 te Soest (w|jk Klaarwater) de eerste sleutel van het 92 woningen tellend woningbouwprojekt van de Stichting Eigen Woningbezit - Soest overhandigen aan de familie Van der Mey. Het betreft hier de bouw van 92 een gezinswoningen, welke is gerealiseerd door de gezamenlijke krachtsinspan ning van de plaatselijke afdelingen van het N.V.V., C.N.V. en N.K.V. Dit is voor het eerst in Nederland in samen werking. De drie plaatselijke afdelingen hebben hun krachten gebundeld in de Stichting Eigen Woningbezit Soest. De Stichting heeft geheel zelfstandig de voorbereidingen verzorgd, terwijl de administratieve begeleiding tijdens de bouw in handen is gelegd van de Stichting Bouw en Exploitatiemaat schappij Utrecht. Voor het dagelijks bestuur van de Stichting Eigen Woningbezit, bestaan de uit de heren A. Lagerwerf, voorzit ter; C. van Huenen, secretaris en A. U. Saathof, penningmeester, is de vol tooiing van het projekt een bekroning op hun werk. De woningen, waarvan de kosten all- inn zo'n 68.000,- tot 70.000,- bedra gen, betreedt men via een ruime entree waar ook meterkast en toilet zijn on- De ajourwoningen aan de Van Hamel straat Een andere manier van sparen, met een leuke spaarwinst na 2, 4'/2 of 6 Jaar. De NMB Spaarwinstbiljetten zijn aan toonder; zij zijn te verkrijgen aan de kas van elk NMB kantoor. U stort Looptijd Rente U ontvangt 873,44 2 jaar 7 ƒ1.000,- 4.367,20 2 jaar 7 5.000,- 714,70 4V2 jaar 7% ƒ1.000,- 3.573,49 4V2 jaar 7% °/o 5.000,- 621,49 6 jaar 8'/4 ƒ1.000,- ƒ3.107,44 6 jaar 8'/4 5.000,- Vraag eens Inlichtingen over deze nieuwe spaarmogelijkheid. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK. dergebracht. Vanuit de ruime woonka mer bereikt men de keuken waar vol doende plaats is voor de gebruikelijke huishoudelijke apparatuur: Via de zich in de woonkamer bevindende open trap is de verdieping bereikbaar. Hier zijn drie slaapkamers en de badkamer met ligbad gesitueerd, iri de badkamer is een tweede toilet aanwezig waarbij men ook nog de mogelijkheid heeft daar een wasautomaat te plaatsen. Op de zolderverdieping - bereikbaar via een vaste trap - bevindt zich de vier de slaapkamer. De centrale verwar mingsketel en de badgeyser staat op de overloop van de zolder. Aannemersbedrijf G. Verwelius uit Huizen heeft de 92 woningen door ar- chitekt Van der Giesen uit Laren ont worpen en reeds meerdere malen be kroond gebouwd. Het ziet er na de maandagavond gehouden vergadering van de commissie culturele zaken naar uit, dat de vereniging Soester Gemeenschap nu toch eindelijk de zo vurig begeerde zetel in deze commissie zal gaan bezetten. Toch bestond er b|j de commissieleden nog steeds enige aarzeling en voorzitter Wils meende aan de hand van de reglementen te kunnen aantonen, dat het niet mogelijk was iemand die een belangengroep vertegenwoordigde, als commissie lid te aanvaarden. Met hetzelfde reglement in de hand bewees de heer H. van Beek, bestuurs lid van de S.G., dat het wel mogelijk was; naar zijn mening was juist de S.G. een goede representant van het culturele leven in Soest. Raads- en commissielid, de heer D. Hoekstra, probeerde de knoop door te hakken en kwam met het voorstel iemand te be noemen, die dan weliswaar uit de ge lederen van de S.G. kwam maar deze vereniging niet als zodanig vertegen woordigde. Dat zinde met name me vrouw Muurling van de S.G. niet en bovendien bleken de commissieleden de heren Van der Schoot en Joosten beiden lid te zijn van de S.G. De hele discussie had te maken met het bedanken voor de culturele com missie van mevrouw H. L. C. van Baa- ren-van Rossem. In haar korte bestaan kent de commissie een opvallend groot verloop. Vertrokken zijn reeds het raadslid mevrouw T. R. Walma van der Molen-De Vries en de heer J. H. Leijendekker. Mevrouw Walma werd opgevolgd door de heer B. Joosten; de heer Leijendekker door mevrouw T. Timmer-Budding, die echter tot op heden nimmer een vergadering van de commissie bijwoonde. Bij de voordracht van mevrouw Tim mer was het lidmaatschap van de S.G. ook reeds ter sprake gekomen, maar toen had men daar onderuit ge kund en voorzitter Wils gaf dat toe, door te stellen dat er zo nodig iemand uit Soesterberg benoemd moest wor den. Nu had men deze uitwijkmoge lijkheid niet meer bij de hand. alhoe wel er nogeens geprobeerd werd de S.G. en adviseursschap op te dringen. Dat daar bij de S.G. geen behoefte aan bestond was duidelijk; adviseur van een adviescommissie lag hen he lemaal niet. Na enig heen en weer gepraat vond men elkaar bij het voorstel van de voorzitter die de S.G. verzocht „uit haar midden twee personen aan te wijzen om voorgedragen te worden aan de raad voor een plaats in de culturele commissie". Een slag om de arm behield de heer Wils, want hij voegde daaraan toe dat de commissie het recht behield om van de voor dracht van de S.G. af te wijken. Het lijkt er echter nu op dat de S.G. de „kwaliteitszetel" zal binnenhalen, al zal men daar nimmer een aanspraak op kunnen maken. De vertegenwoor diger van de S.G. in de commissie zal d« heer H. van Beek worden. Artishock. Het vertrek van mevrouw Van Baaren braeht ook vacatures mee in de be heerscommissie voor het Artishockge- bouw en in de adviescommissie aan koop kunstwerken. Aanvulling van de beheerscommissie bleek dringend en zelfs meer dan dringend noodzakelijk. In zeer bedekte termen zei voorzitter Wils, dat de commissie niet functio neerde en in een pat-stelling stond. De vertegenwoordiger van de culturele commissie heeft daarmee de niet pret- tige taak, de weegschaal te doen door slaan en dat deze taak niet prettig ge vonden werd bleek duidelijk toen de heer Van der Schoot, de enig overblij vende man van de culturele commis sie, zei er niets voor te voelen. Hij was al tegen deze beheerscommissie geweest van het begin af aan, Uitein delijk zwichtte hij, maar onder voor behoud dat hij er eventueel weer spoedig uit zou mogen stappen als de aversie niet overwonnen werd. Stuurgroep. De heer Van der Schoot werd daarna ook nog gekozen in de door b. en w. in te stellen „stuurgroep welzijnszorg". Deze stuurgroep moet onderzoeken of en in hoeverre het welzijnsbelid in Soest zou moeten worden begeleid en gestimuleerd. In de groep hebben zitting vertegen woordigers van de culturele commis sie, van de S.G., van de Federatieve Raad voor het Bejaardenwerk, de Stichting Jeugdzorg, Maatschappelijke Dienstverlening en de Sportstichting. Ook zullen een secretarie-ambtenaar en een ambtenaar van de gemeente lijke sociale dienst aan de besprekin gen in de stuurgroep deelnemen. De heer B. Joosten noemde de samen stelling te eenzijdig; de culturele sec tor, althans de direct uitvoerenden, waren er niet in vertegenwoordigd en met name noemde hjj de muziekschool, de bibliothek en Artishock. Daar de muziekschool en de bibliotheek toch al nauw verbonden waren aan de ge meente, dacht hjj dat een vertegen woordiger van Artishock aan de stuurgroep moest worden toegevoegd. Zover ging de commissie niet: wel zal zij b. en w. op de lacune attent maken. Breedvoerig werd er daarna nog ge- discusieerd, waarbij vooral de heer Van der Schoot veel diepzinnige stof aandroeg, over de taak van de cultu rele commissie met het oog op de werkzaamheden van de stuurgroep. De groep werd door b. en w. ingesteld en nam een deel van de taak van de cul turele commissie over, die door de raad was ingesteld. Hoe dat allemaal te rijmen was, werd niet duidelijk maar de culturele commissie verwacht wel dat zij in eerste instantie gerap porteerd zullen worden. Animato. Voor de accordeonvereniging Animato, die met zaalruimtegebrek te kampen heeft, kan de culturele commissie niet veel doen. Gebleken was dat de mu ziekschool de vereniging niet als groep wilde accepteren en ook geen ruimte kon beschikbaar stellen. Wel ieder lid (12 leden totaal) als individuele leer ling, maar dan zou de groepssubsidie niet gegeven kunnen worden. De sub sidie van de gemeente aan de muziek school wordt het komend jaar 161.000 gulden en met het oog daarop meende de heer L. Wils, dat men toch niet ge lukkig kon zijn met het nu ingenomen standpunt van de leiding van de mu ziekschool. De S.G. zal, na deze mis lukte poging bij de muziekschool, trach ten de problemen voor Animato op te lossen. Kunstwerken. De commissie „aankoop kunstwerken" legde de c.c. een voorstel voor voor de aankoop van een zevental kunstwer ken. Daarmee is een dermate groot be drag gemoeid dat het in de loop der jaren gevormde fonds zal zjjn uitgeput. Twee beeldhouwwerken resp. op het Julianaplein en in de wijk Klaarwater, kunnen nu niet aangeschaft worden en de aankoopcommissie verzocht te be zien uit welk budget deze aankopen alsnog zouden kunnen geschieden. De aankoopcommissie had een tweede rit door Soest gemaakt, zes groeps tentoonstellingen bezocht, met diverse kunstenaars, waaronder 4 Soesters, be sprekingen gevoerd en dat leidde tot de volgende adviezen: 1voor de in aanbouw zijnde sport hal aan de Ossendamweg een opdracht te geven aan de beeldhouwer Ubbo Scheffer uit Wageningen voor het ma ken van een schetsontwerp voor een beeld van ruim 2 meter hoog en uit te voeren in cortent staal; kosten tien duizend gulden; voor de openbare school in Klaar water een opdracht aan de Amster- damse beeldhouwster Ellen Beerthuis; kosten 7000 gulden; voor het nieuwe gebouw van ge meentewerken aan te kopen 60 ets- bladen van de kunstenaar Ron Roolj. mans; kosten per blad 135 gulden; voor plaatsing op het Nassauplant- soen een opdracht te geven aan de Amsterdamse beeldhouwer Joop Hol lander; kosten 22.000 gulden; aankoop van het beeld „Phoenix" van de beeldhouwer Willem Reijers, voor het Van Maarenplantsoen te Soesterberg. Het zou het derde en laatste afgietsel zijn van dit beeld; de aankoopcommissie vindt het wel be langrijk er beslagg op te leggen omdat Reyers ook historisch gezien de be langrijkste vertegenwoordiger is van de na-oorlogse kunstenaars; kosten 20.000 gulden: aankoop van het beeld „Grote Ver binding" van de Naardense beeldhou wer Berend Bodenkamp. Het beeld zal genlaatst worden op de hoek Bec- keringstraat - Koninginnelaan: Kosten 6000 gulden; voor het nieuw te bouwen raadhuis aan te kopen van de kunstenaar Ron Rooymans het schilderij „bellen bla zen". Het is een verzamelstuk en be. staat uit 15 schilderijen. Kosten 6000 gulden. De aankcopcommissie moet ook een advies uitbrengen over een door de Soester kunstenaar Otto Schouten rechtstreeks bij b. en w. ingediend schetsontwerp voor een fontein. B. en W. voelen Iets voor aankoop maar wachten het advies af. Op de Van Weedestraat werden vier geparkeerde personenauto's beschadigd door de automobiliste mevrouw M. J. E. C. (59) uit Utrecht. Zij reed rich ting Amersfoort en raakte even voor de apotheek door onverklaarbare oor zaak de macht over het stuur kwijt. Slingerend beschadigde zij de in de berm staande personenauto's van de heren A. W. en V. van T. en van de dames M. K. en E. Ch. R.-V. De laat ste wagen drukte zij de rijbaan op, waarna de auto van mevrouw C. via fiets en wandelpad belandde tegen de pui van Van Hall. Daar werd de win kelruit ontzet. Mevrouw C. werd met een hersen schudding, een gekneusde enkel en een kleine verwonding aan haar ge zicht per ambulance naar het zieken huis Zonnegloren gebracht. Vandaar werd zij op eigen verzoek overgebracht naar het St. Antonius- ziekenhuis te Utrecht. Zowel van haar auto als van de auto van mevrouw R.-V. werd het kente kenbewijs ingenomen. De afloop was alles bij elkaar genomen bijzonder goed, daar zich toevallig niemand op het fietspad en trottoir bevond. Vele inwoners van de provincie Utrecht richten zich de laatste weken tot de Stichtse Milieufederatie met vragen over de zogenaamde milieubelasting. De Stichting, waarin niet minder dan vjjftig werkgroepen en organisaties op het gebied van natuurbehoud, milieubeheer en ruimtelijke ordening samenwerken, geeft het duidelijk advies wél te betalen. „Eindelijk", zo zegt de Mileufederatie, „wordt de zuivering van het afvalwater dat bedrijven en particulieren lozen, door de overheid aangepakt. Het zal voor iedereen duidelijk zijn dat milieu bescherming geld kost", aldus de federatie, die hier echter aan toe voegt het te betreuren dat geen betere manier is gevonden voor de heffing op de huis houdens. Doordat actiegroepen opwekken de milieubelasting niet te betalen, ont staat ten onrechte de schijn dat de burger niets over heeft voor 'n schoon milieu. De tientallen milieuwerkgroe pen in de provincie die ten koste van veel vrije tijd der leden het beleid van de overheid critisch en construc tief volgen, getuigen van een geheel andere mentaliteit. Verscheidene ge- agde acties tonen volgens de Sticht se Milieufederatie aan, dat velen zich extra moeite willen getroosten ten ba te van het milieu. Men verwijst in dit verband naar de inzamelingsacties van oud papier en glas. Volgens de Stichtse Milieufederatie zou het beter zijn verontreinigingsbe lasting te heffen op basis van het wa tergebruik. Dat vele woningen geen watermeter hebben acht men praktisch een probleem dat oplosbaar is. Zo zou ook het overvloedig gebruik van kost baar leidingwater enigszins beperkt worden en in de naaste toekomst al zal dat hard nodig blijken, aldus de Stichting. Op de zuivering van het water acht men nog wel wat aan te merken. Zo als bekend, worden met name de fos faten, die via de wasmiddelen door de huishoudens in het oppervlaktewater worden gebracht, niet verwijderd door de zuiveringsinstallaties. Een te grote fosfaatvervuiling maakt het opper vlaktewater dood. Daarom vindt de Milieufederatie de huidige zuivering slechts een hoopvol begin. De acties van de huisvrouwen voor het gebrui ken van fosfaatloze wasmiddelen ver dienen daarom alle steun. En ook hier zo zegt de Milieufederatie, ligt een ma r cIui.j lu a.. IHki Styled by Ar» Chique en iadyt f 69,95 Torenstraat 5 - Soest „Bij de Oude Kerk" (Lid modegroep Garant International) taak voor de overheid: milieuvijandige wasmiddelen behoren te worden ver boden. Provinciale Staten zouden de Regering kunnen aansporen tot maat regelen in deze zin. „Milieubescherming eist de inzet van iedereen. Daarom raden we aan de verontreinigingsheffing te betalen. De strijd tegen de watervervuiling is 1,10 per week meer dan waard", aldus de Stichtse Milieufederatie. fi (met Hasselblad) KING SIZE for maat tot 30x40 cm tn album. Eemnesserweg 81, Baara, Tel. 03154-7552 Drie grote coniferen, die in de tuin stonden voor de woning van de heer W. P. aan de Wijnand Toplaan, wer den omgezaagd door de 37-jarige R. H. W. Aanvankelijk wenste de zager onbekend te blijven en meldde hij de politie telefonisch, zonder zijn naam te noemen, dat hij de drie bomen om ver had ingezaagd, dat ze op vallen stonden. Toen de politie ter plaatse kwam, trof zij daar W. aan, die mee deelde dat hij de zaag gehanteerd had. Als motief voor zijn daad gaf hij op, dat de bomen het uitzicht ter plaatse belemmerden. Twee bomen moesten worden omgetrokken. Op dinsdag, 2 oktober vond in De Rank, onder toezicht van de gecom mitteerde voor het Lager Tuinbouw- onderwijs, dhr. Van 't Hout, het eind examen van de cursus Beginnend Im ker plaats. Door de cursusleidster, mevr. M. van Dijk-Oosten werden o.a. aan de hand van een serie fraaie dia's de vragen gesteld, die voor het meren deel vlot werden beantwoord. Het re sultaat was dan ook dat aan 16 van de 19 Soester deelnemers het diploma kon worden uitgereikt De overigen hadden het meestal reeds aan het begin van de cursus laten afweten. Tot slot draaide de heer C. Uiterwijk, die de door griep gevelde voorzitter, dhr S. Nieuwenhuizen verving, een door een der leden opgenomen film over bijenhouden te Soest Tot een ieders verrassing bleek deze enkele tijdens de curst» •""■"inmpn delen te bevatten. Het examen wera -tfcerond met een hartelijk dankwoord aan mevr. Van Dijk, die in deze materie zeker nog wel eens van zich zal laten horen. De meeste mensen beseffen niet dat het in tropisch Afrika 's nachts vre selijk koud kan zijn. Soms met tem peraturen rond het vriespunt. Daar naast zijn er nog vele andere factoren die het leven in Angola, Mozambique, en Guinee-Bissau erg zwaar maken. Sinds het einde van de vijftiende eeuw be/et Portugal gebieden in Afrika. De bevolking van deze gebieden legt zich bij deze bezetting niet meer neer. Zij verzet zich gewapenderhand, in Angola sinds 1961, in Guinee sinds 1962 en in Mozambique sinds 1963. De inwoners van deze landen willen zelf beslissen hoe zij bestuurd worden. Dat ze er recht op hebben, is erkend door de Ver enigde Naties, door onze regering, en van kerkelijke zijde door Kardinaal Alfrink en door de Wereldraad van Kerken. Terwijl bijna heel Afrika sinds 1960 zelfstandig is geworden, houdt de Por tugese regering vol, dat deze gebieden provincies van Portugal zijn en dat moeten blijven. In de streken waar de oorlog het hevigst is, worden dor pen platgebrand of gebombardeerd en oogsten vernietigd. Dan begint een zwervend bestaan want uit angst voor nieuwe bombardementen durven de mensen geen huizen meer te bouwen en leven in de openlucht met tempera turen soms rond het vriespunt. Door te weinig dekens lopen de ondervoede mensen allerlei ziektes op. Zelfs zie kenhuizen en internaten in de bevrijde gebieden hebben een groot tekort aan dekens. Meer dekens nodig Opnieuw werd een dringend beroep gedaan op de Mondlane Stichting om weer een dekenaktie te organiseren. De Wereldwinkel Soest zal deze aktie weer steunen. In samenwerking met de Bij juwelier Rademaker aan de Smits hof werd een poging gedaan in te breken. Nadat de toegangsdeur open gebroken was, trad echter de alarmin stallatie in werking, waarop de da- der(s) verdwenen. Een uitgebreide speuractie leverde geen resultaat op. Slager Bakker uit de Smitshof deed aangifte van diefstal van een geldkist je met ruim 500 gulden. Het kistje stond in het kantoor. De onbekende dader is via de worstkeuken het kan toor binnengekomen, waarvan de toe gangsdeur niet was afgesloten. Raad van Kerken heeft de Werkgroep Vredesweek van de Wereldwinkel Soest twee jaar geleden ook een de kenaktie georganiseerd. Soest bracht toen 173 dekens op. Volgende week volgen nadere gegevens over deze aktie. Misschien kunt u al vast een deken klaarleggen? Of even tueel wat geld overmaken op de Raif- feisenbank, rekening nummer 3599.26.223 t.n.v. Wereldwinkel Soest, onder ver melding: „Dekenaktie". Voor het reinigen en verzenden van de dekens is veel geld nodig en daarom zijn ook uw financiële bijdragen zeer welkom! Dat is waar het om draait bij Sonab luidsprekers. Het geluid wordt losgemaakt van de luidsprekers. Het stuitert tegen plafond en wanden en speelt door de gehele ruimte. Sonab Sound vult uw kamér als de geur van bloemen. b|) STEREO ADVIESCENTRUM Steenhoffstraat 13A-15 - Soest Telefoon 12132 i b.v. nederlandse kunststofindustrie «soesterberg., Bent U ontevreden over de werkzaamheden die U momenteel moet verrichten? Vindt U ze saai, oninteressant, geestdodend, of voelt U zich niet zelfstandig genoeg? Komt U dan eens bij ons praten over de vacante funktre van Wij zoeken namelijk een geroutineerde typiste, die in hecht teamverband naast de bediening van de telefoon en het uittypen van de uitge breide correspondentie, een deel van onze drukke werkzaamheden, in samenwerking met en onder leiding van de administrateur, kan overnemen. Wij verlangen dus niet dat U het zeldzame schaap met vijf poten bent, maar wel dat U niet bang bent voor druk, afwisselend en in- terressant werk. U kunt desnoods morgen al bij ons beginnen! Veld. Montgommeryweg 45-47 Telefoon 03463-1647 Soesterberg HORIZONTAAL: 1. staaf goud; 4. kostbare stof; 7. Uit heems zoogdier; 11. bloeiwijze; 12. deel v. h. hoofd; 13. morslap; 15. oude stof maat; 16. jongensnaam; 18. niet lang; 19. spierpijn; 21. draaiend deel; 23. vol kerenorganisatie; 24. gevangenis; 26. inhoudsmaat; 28. godsdienst; 31. straf werktuig; 32. groep gelijke mensen; 34. jongeling; 35. rangtelwoord; 39. op de wijze van; 41. ongeordende groep; 44. gedroogde rozijn; 46. meisjesnaam; 48. soort onderwijs; 49. Engels telwoord; 51. inhoudsmaat; 53. aanvang; 56. gang v. e. paard; 58.Engelse ontkenning; 59 deel v. d. bijbel (afk.); 60. zonder af wisseling; 62. niet dik; 63. bepaalde hoeveelheid; 64. opera; 65. glazen uit bouw; 66. inwendig orgaan. Oplossing elders In dit blad. VERTIKAAL: 1. boomschors; 2. vis; 3. rijstbrande wijn; 5. plaats ln Gelderland; 6. kleur stof; 8. Europeaan; 9. gehoororgaan; 10. delfstof; 14. zij die gaat trouwen; 15. klein soort struisvogel; 17. kleine, zach te veertjes; 18. heilig boek; 20. hoek- pilaster; 22. vertaler; 25. deel v. e. trap; 26. Frans lidwoord; 27. onder het nodige voorbehoud (Lat. afk.); 28. bestaat; 29. familielid; 30. weversklos; 33. vis; 36. godsdienst; 37. vrucht; 38. verharde huid; 39. Engels voorzetsel; 40. anno Christi (afk.); 41. bevreesd; 42. eens (oude vorm); 43. voorzetsel; 45 middag; 47 ovenkrabber; 50. oude literatuur: 51. gebied; 52. Europese hoofdstad: 53 landman; 54. verdedi gingsorganisatie; 55. boom; 57. vacht- of verenwisseling; 61. voorzetsel.

Soester Courant | 1973 | | pagina 9