Hoorzitting in Utrecht over bestemmingsplan Soest-Zuid Familie Wortel ontruimde woning aan de Ringweg Wereldwinkel Soest voert dekenaktie in Soest en Soesterberg NOODSITUATIE NIET DENKBEELDIG Ledenvergadering Woningbouwvereniging St. Joseph Bezwaren onderling met elkaar in strijd tas -M-xgf Stichten HAVO-school mogelijk met 360 leerlingen Vergadering „De Soester Ondernemer" SCOUTING NEDERLAND OPENT ALLE DEUREN H. M. de Koningin opent Landelijk Bureau Het oog gericht op de vierde ronde Donderdg 18 oktober 1973 Abonnement per kwartaal 4,75. Buiten Soest per kwartaal 9, Uitgave s Drukkerij Smit H.V. - Soest 52e jaargang no. 8 SOESTERI COURANT Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29, Soest Verschijnt Iedere donderdag Tel. 14152' - Postgiro 128158 De algemene beschouwingen in de Tweede Kamer over het beleid van het kabinet Den Uyl hebben geen ver. rassangen opgeleverd. De standpunten van de oppositie, waarbij Drees jr. no^ het felst van leer trok, werden met de indiening van enige moties onder streept. De Tegering zal het op enkele punten dan ook wel moeilijk krijgen, o.a. met de verhoging van de huur waarde van eigen woningen, maar het kabinet is wel bereid om iets te geven om het meeste te behouden. Het is niet anders dan met vorige regeringen en vorige algemene be schouwingen, het kompromis is onaf scheidelijk verbonden aan het koalitie- svsteem zonder hetwelk Nederland niet regeerbaar is. En Den Uyl heeft meer dan voldoende parlementaire er varing om daar handig mee om te springen en te weten wat politiek wel of niet haalbaar is. De indruk is dan ook, dat deze regering het voorlopig wel redt. Wel zal het nood zakelijke kompromis de eigen achter ban niet erg aanstaan, doch eventuele gevolgen daarvan komen pas in de loop van dit parlementaire jaar tot uiting. De begrotingsbehandeling in 1974 zal dan ook waarschijnlijk inte ressanter worden dan de huidige Als we dan tenminstè niet in een noodsituatie verkeren op internationaal gebied. Want wij babbelen hier nu nog wel over een beetje meer voor dit of een beetje minder voor dat, doch de oorlog in het nabije oosten gaat don kere schaduwen werpen over de we reld. Het begon als een min of meer gelokaliseerd konflikt tussen Israël en de Arabische staten, maar hoe langer deze strijd duurt, hoe meer deze uit groeit tot een verscherpt konflikt tus sen de grote mogendheden De thans aan de gang zijnde oorlog is tevens een toetssteen voor nieuw ontworpen wapens, die vooral Rusland de laatste jaren heeft ontworpen en nu aan Syrië en Egypte ten gebruike heeft gesteld. Dat gebeurt niet voor niets. Ook niet in de eerste plaats om daardoor de Arabieren zo mogelijk aan een over winning te helpen, doch vooral als toetssteen voor de kracht van de eigen, steeds verder gaande, bewapening En dat kan Amerika niet zonder meer zijn gang laten gaan. De Ver. Staten voelen zich genoodzaakt daar iets tegenover te stellen Ook niet als voor naamste doel om daarmee Israël in stand te helpen houden, doch vooral ook om het wapenevenwicht te be houden en zich niet te laten verrassen door een overmachtig geworden Sow- jet-Unie. De Arabische dreiging met dichtdraaien van de oliekraan kan dit proces alleen maar verhaasten en ver scherpen. En nu mag het zo zijn dat in ver band met het atoomgevaar Rusland noch Amerika een openlijke strijd tusen beiden willen doen ontstaan, het staat desalniettemin vast, dat de Rus sen hun bewapening te land, ter zee en in de lucht de laatste tien jaar enorm hebben opgevoerd en daar, ondanks alle konferenties, nog steeds mee bezig blijven. En dat is niet voor niets. Deskundigen zijn er reeds van over tuigd, dat de Russische militaire macht thans sterker is dan die van de Ver. Staten, zeker wat de zoge naamde konventionele bewapening be treft, waar echter raketten en ander spul bij zijn die men nauwelijks meer „konventioneel" kan noemen. De Sow- jet-Unie is bovendien bezig het westen in slaap te sussen met besprekingen over troepenvermindering en ander z.g. vredesinitiatieven, hetgeen gezien kan worden als een diplomatiek offen sief in de strijd om de macht. Hoe langer de strijd in het nabije oosten duurt, hoe meer de grote mogendheden er zich betrokken bij gaan voelen en het gaan gebruiken als toetsing van hun onerlinge krachtsverhouding. Het gevaar van escalatie van de huidige oorlog wordt doardoor steeds groter. Deze strijd zou zelfs niet ontbrand zijn als Egypte en Syrië de laatste jaren niet zo sterk door Rusland bewapend waren en daardoor niet tot direkte onderhan delingen met Israël wi'lden komen. Er zit dus een welbewuste opzet ach ter. En dat vormt het gevaarlijke ele ment voor de wereldvrede. Wij zijn er niet zo erg gerust op dat het allemaal nog wel met een sisser zal aflopen. Wij achten het daarom ook niet uit gesloten, dat er binnen afzienbare tijd een noodsituatie, ook voor ons land, zal ontstaan. Dan zal Neder lands politieke wereltje wel gedwon gen zijn meer eenheid te betrach ten. Waarop wij ons in ieder geval wen vast eens mogen bezinnen. Dinsdag 30 oktober a.s., aanvang 20.00 uur, wordt in het restaurant van het Soester Natuurbad aan de Van Weer den Poelmanweg, de ledenvergadering gehouden van de Woningbouwvereni ging St. Joseph. Naast de gehruikelijke agendapunten als notulen en jaarverslag vermeldt de agenda een bestuursverkiezing. Aftre dend en herkiesbaar zijn de heren B. Tolboom en J. Wannders. Bestuurslid, de heer J. de Nijs, heeft bedankt in verband met vertrek uit de gemeente. Aftredend maar herkiesbaar is ook de commissaris van de vereniging, de heer P. Koppen. „Als o>ns structuurplan nu uitgevoerd zou kunnen worden, dan zouden er vele bezwaren weggenomen zijn. Maar wat je voor één goed doet, vindt de ander slecht", aldus de wethouder van openbare werken, mevrouw M. C. P. Walter- Van der Togt tijdens de hoorzitting bij G.S. over het bestemmingsplan Soest- Zuid. Tien vam de oorspronkelijke 65 bezwaarden waren na de vaststelling van het bestemmingsplan door de gemeenteraad, in beroep gegaan bij G.S. en daar kwamen er nog vier bij, die weer bezwaar aantekenden tegen de wijzigingen die in het plan werden aangebracht en waarmee tegemoetgekomen werd aan andere "bezwaren. In Utrecht was op een grote menigte Soestenaren gerekend; de Statenzaal werd vo<or deze hoorzitting gebruikt. Uiteindelijk kwamen er maar 20, waar van er 8 het woord voerden. Gedeputeerden Mr. W. R. van der Sluis en C. H. Letschert, geflankeerd door einige assistenten aanhoorden hen. Als eerste bezwaarde sprak mr. M. D. Ph. van der Werf. Hij verzette zich tegen de eventuele aantasting van de Kolonieweg en tegen de bijzondere be stemming die het terrein achter zijn woning aan de Driehoeksweg had ge kregen. Wat de Kolonieweg betrof, die nauw samenhangt met de Weg over de Eng, meende hij dat er voor de aanleg van deze weg geen reden meer was. Hij citeerde uit een interview met de burgemeester, die had laten blijken de verwezenlijking van de weg met kunstwerken enz. niet te zien zitten. Oök het stadscentrum zou kleiner worden, zo ook de toegangswegen en dat dankzij de geringe groei van de gemeente. Verder betwijfelde mr. Van der Werf of de Provinciale Planologi sche dienst en ook de statenleden wel een juist beeld van de situatie hadden gezien het feit dat de bij het plan ge voegde kaarten nogal verschillend wa ren. Hij verzette zich tegen de onge nuanceerdheid van de bestemming .bijzondere doeleinden" achter zijn wo ning en hij hoopte dat dat niet in zou gaan houden flats enz. De heren J. A. Vreeken en J. B. Rem- kes spraken namens een aantal bewo ners van de Acacialaan. Aan veel van hun bezwaren van destijds was al te- ;emoetgekomen. Hiervan resteerde slechts de ruimte tussen een te bou wen blok van zes woningen en de be staande huizen, die op circa" 20 mëter was gesteld. Dat „circa" moest defini tief worden, dan was wat hen betrof het plan acceptabel. De heer W. Uyland bleef bij zijn eer der bekendgemaakte bezwaar tegen de wijze van bebouwing aan het Driftje. De beperktheid zou een goede exploi tatie niet mogelijk maken, waardoor weer zijn financiële belangen geschaad zouden worden. Knieval. De heer H. J. L. Eshuis sprak namens het bewonerscomité Ossendamweg. Hü meende dat de gemeente onjuist ge handeld had door industrie toe te la ten en nu constant knievallen moest doen voor de auto's Het verkeer over de Ossendamweg was sedert 1968 met 50 toegenomen, waarbij nooit de aard van het verkeer was geteld. Hij meende dat het juist was de overlast over andere wijken te verdelen en hij verzette zich dan ook tegen het niet aanleggen van de ver binding Koningsweg-Esdoornlaan en daarmee annex het niet opnemen van een nieuwe spoorwegovergang in de lijn Den Dolder-Baarn. Ook wees hij op het tekort aan speelgelegenheden voor de jeugd in de omgeving.van de Ossendamweg en de onleefbaarheid daar in 't algemeen. Onjuist. Mr. D. Runia sprak namens het che misch bedrijf Randstad. Hij merkte tussenbeide op „dat het laatste woord over de sluiting van Randstad nog niet gezegd was". Wat het bestemmingsplan Soest-Zuid betrof tekende hjj bezwaar aan tegen het feit dat de te bebouwen oppervlakte van het terrein van Rand stad tot een kwart was teruggebracht; dat de bestemming gewijzigd was en beperkt werd tot nijverheid van plaat selijke verzorgende aard en dat de planologische dienst van de provincie van het terrein een speelplaats wilde maken. Hij merkte verder op dat de houding van de gemeente onjuist was, dat zij makelaars niet goed voorlichtte over de mogelijkheden op het terrein; een garagebedrijf er inmiddels geweerd had, zo ook een klein chemisch bedrijf dat zich daar wilde vestigen. Hij vond het onjuist dat de gemeente naast het nieuwe plan de oude zoneverordening Hinderwet hanteerde en hü vroeg een duidelijke formulering en interpretatie van „bedrijfsdoeleinden". Dr. J. M. Pluvier en drs. J. Stikkers tekende bezwaar aan tegen de bestem ming „bijzondere doeleinden" voor het terrein aan de Schapendrift. Daar zou een serviceflat komen, alhoewel dat plan inmiddels ingetrokken was. Daar uiteraard niet bekend was wat er dan wel zou komen, verzochten zij aan dat onderdeel van het plan geen goedkeu ring te geven. Tegen bebouwing met dubbele woonhuizen hadden zij minder bezwaar, beter was het gebied te laten zoals het was. De heer Stikkers meen de bovendien dat er geen enkele reden was de bestemming te veranderen en dat er nooit een onderzoek gepleegd was naar de behoefte van zo'n service flat. Hij wees daarbij op de problemen met de verkoop en verhuur van het nabijgelegen serviceflat Soesterduinen. De heer J. van Capelle, sprekend na mens een groep bewoners van de Hei deweg, Braamweg en Soesterbergse- straat zei het niet eens te zijn met het gemeentelijke plan de Dennenweg haaks aan te sluiten op de Heideweg. Met redenen omkleed verzocht hij dat juisf andersom te doen en de Heide weg haaks op de Dennenweg te doen aansluiten. Een van de redenen was het feit dat de Heideweg veel smaller is dan de Dennenweg en er bovendien op dat gedeelte van de Heideweg een in- en uitrit van een sportzaal is, met alle verkeersproblemen van dien. Engwcg. Wethouder Walter gaf toe dat de prog noses over de bevolkingsgroei achter haald waren. Desondanks meende zij, dat als de weg over de Eng er „onver hoopt" niet zou komen er toch iets aan verkeersgeleiding gedaan moest wor den en dat dan de Kolonieweg een goede kans maakte voor verbreding in aanmerking te komen. De bestemming „bijzondere bebouwing" in de omge ving van de Driehoeksweg wilde zij gehandhaafd zien om „toekomstige on bekende plannen veilig te stellen". De Acacialaan bewoners kregen van haar niet de toezegging dat „Circa" in „exact" zou worden omgezet; de spoor wegovergang bij de Esdoornlaan was bewust uit het plan geschrapt om Soest-Zuid van doorgaand verkeer te sparen. Wat Randstad betrof meende zij dat het bedrijf er had kunnen blijven als het maar niet illegaal te werk was ge gaan. Zij vond het nu niet mogelijk te bedenken wat er op het terrein wél zou mogen komen; in ieder geval geen chemische industrie ook geen kleintje, en ook geen garagebedrijf. „Wethouder mevrouw Walter „zonder protesten, al veel meer bereikt". De bijzondere bestemming voor het terrein aan de Schapendrift moest naar haar mening gehandhaafd blij ven, zij veronderstelde dat er wèl be hoefte aan een serviceflat „centraal in het land gelegen en dicht bij mooie bossen" zou bestaan, en ook dacht zij dat bebouwing met dubbele woonhui zen met inharent aanleg van gazons, het bosje méér zou aantasten. Fietspaden. In de tweede ronde werden geen nieu we gezichtspunten naar voren gebracht. Mr. Van der Werf zei verbaasd te zyn dat do Kolonieweg toch verbreed zou moeten worden indien de weg over de Eng er niet kwam. Hij zag een prima sluipweg in het verschiet. Ook vond h\j het gevaarlijk in het plan een mar ge in te bouwen voor „onbekende" be bouwing. Naar zijn mening kon, zo er behoefte aan bleek te bestaan, het plan later nog gewijzigd worden. Ook de heren Remkes en Eshuis ble ven bij hun bezwaren. Volgens de heer Eshuis werd er erg eng economisch ge dacht en werd er formeel te werk ge gaan. De heer G. Braakman, van het bewonerscomité Ossendamweg merkte nog op dat juist door de nieuwe prog nose de „tijdelijkheid" van de open stelling van de verbinding Amersfoort- Industrieterrein via Vondellaan en Os sendamweg, bijzonder onzeker gewor den was. Nieuwe gegevens zouden de situatie weieens kunnen bestendigen. Mr. Runia vond dat de gemeente niets weerlegd had. Randstad was in de val van de gemeente gelopen; had niet zichzelf onmogelijk gemaakt, want dat had de gemeente gedaan. Ook de heer Stikker vond dat de ge meente niet op zijn bezwaren inge gaan was. Hij constateerde dat de ge meente overstag ging „omdat de eige naar van het terrein liever iets anders wilde". Ook de gemeente bleef uiteraard bü haar standpunt. De heer H. J. van der Dussen, directeur van gemeentewerken, merkte wel op dat ook de gemeente niet gelukkig was met het voorstel van Randstad als speelplaats in te ichten. Randstad als speelplaats in te richten. Op een vraag van gedeputeerde de hr. Letschert, zei de heer Van der Dussen, dat de verbreding van de Kolonieweg niet verder ging dan de aanleg van twee fietspaden en dat de rijweg niet breder werd. Vier Indieners van bezwaarschriften, waaronder de groep HLK van de ge broeders Van Arkel en Mr. H. H. Houtman, woonden de hoorzitting niet bij en maakten niet van de gelegen heid gebruik hun bezwaar mondeling toe te lichten. Evenals twee jaar geleden organiseert de Mondlane Stichting een landelijke inzamelingsaktie van dekens voor de bevrijde gebieden in Angola, Mozam bique en Guinee-Bisau. Ook in Soest en Soesterberg zal de Wereldwinkel, evenals vorige keer, een bijdrage leveren aan de voorziening in de behoefte, waarin twee jaar geleden slechts gedeeltelijk kon worden voorzien nadat er in Nederland rond 70.000 dekens waren ingezameld. Soest droeg er toen 173 aan bij. De Mondlame Stichting heeft daarna vele dankbare reakties vanuit de bevrijde gebieden ontvangen. Op uitdrukkelijk verzoek van hen heeft de Stichting opnieuw een aktie georganiseerd. Hoewel de Portugese regering nog steeds stelt dat het gaat om provincies van Portugal, beschouwt de Afrikaanse bevolking hen als koloniale onderdruk kers en voeren al 13 jaar hun onaf hankelijkheidsoorlog. De bevolking wordt door de Portugezen uit hun dor pen gebombardeerd, en moeten vaak bij temperaturen rond het vriespunt de nachten in het veld doorbrengen. Daarom zijn de dekens voor hen van levensbelang. Ook op landelijk niveau heeft de ak tie veel sympathie o.a. bij Mr. W. Aantjes (voorzitter van de Tweede Ka- merfraktie van de ARP), Dr. A. H. v. d. Heuvel (secr. generaal van de Ned. Herv. Kerk) en mej. Mr. M. A. M. Klompé (voorz. kommissie Justitia et Pax, Ned.), die in het landelijk aanbe velingscomité zitting hebben genomen. Ook in Soest is een eigen plaatselijk comité van aanbeveling gevormd waar o.a. in zitting hebben: T Elderbosch, voorzitter Amnesty International, afd. Soest; B. Joosten, gemeenteraadslid D'66; Maarten Koov J. de Leede, voorzitter Kunstenaarsvereniging Arti- shock. Pastor *'ar Maanen, Soester- veen; Mevrouw S M Polet-Musler; en het echtpaar R Tnlman-Maussche. Aanstaande zaterdag zal iedere deken, behalve gewatteerde of electrisch. zeer welkom zijn. Om het iedere gever zo gemakkelijk mogelijk te maken zijn er een aantal adressen verspreid over Soest en Soesterberg waar men de de kens de geheele zaterdag 20 oktober kan inleveren bij de volgende mensen: Tomassen, Emmalaan 6, Soestdijk; Van Woerkom, Wiardi Beckmanstraat 316; Visser, Speenkruidstraat 49 en Klees, Valeriaanstraat 83, Veen; Fugers, Kerkpad N.Z. 22 en Artishock, Steen hof fstraat 46, Soest; Daniëls, Plasweg 10A, Pluvier, Heideweg 5 en Butze- laar, Bilderdijkiaan 7, SoestZuid; Dill, Prof. Lorenzlaan 179 en Van Waarden burg, Van Marenplein 1, Soesterberg. Indien u absoluut geen gelegenheid hebt om de dekens zelf te komen brengen kunt U 17551 in Soest bellen. Er zal dan geprobeerd worden ze bij u op te halen. Mocht u geen dekens kunnen geven maar wilt u toch iets doen, dan is uw geldelijke bijdrage ook van harte welkom, omdat voor het reinigen en verzenden van de dekens veel geld nodig is, U kunt het geld overmaken op de Raiffeissenbank, re keningnummer 3599.26.223, t.n.v. We reldwinkel Soest, onder vermelding van „Dekenactie". De kansen dat Soest binnen afzienbare tjjd een christelijke VWO-schooI zal hebben zjn naar de mening vain de heer Holleman, voorzitter van de vereni ging voor Openbaar Onderwjs, groot. Dat staat althans in een brief van het PPR-Actiecentrum Soest aain de thema-ochtendengroep, welke maandagavond in het politieke-café „Proest" als basis diende voor een discusie over het onderwijs in de gemeente. In de brief wordt verder opgemerkt dat de stuurgroep, bestaande uit ver tegenwoordigers van het openbaar-, bijzonder/neutraal- en het katholiek onderwijs, onder voorzitterschap van de wethouder van onderwijs, reeds zover gevorderd is, dat er in 1976 een begin zou kunnen worden gemaakt met de bouw van een samenwerkingsschool. Jan Visser van de PPR, die de brief voorlas, gaf een aantal cijfers over het bezoek van Soester kinderen aan VWO-scholen in de omgeving. In 1971 zouden dat er ruim 1200 geweest zijn in 1972 1100. Volgens de bestaande vuistregel kan een gemeente als Soest een lyceum starten met 460 leerlingen indien er een eerste leerjaar is van 79 leerlingen. Een Havo in Soest moet volgens optimale normen 360 leerlin gen tellen. De PPR tekent daarbij aan dat een dependance van het Baarns Lyceum of van een Amersfoortse middelbare school niet denkbaar is en weinig effectief. De voorzitter van de oudercommissie van de openbare Mavo-school, de heer H. de Jong, één van het dozijn be zoekers aan het politiek-café, meende dat het geproduceerde cijfermateriaal Dinsdag 30 oktober a.s. wordt in Ho tel Van den Brink aan de Soesterberg- sestraat een vergadering gehouden van de vereniging „De Soester Onderne mer". Op deze vergadering, die om precies 20.00 uur begint, zullen de statuten en het huishoudelijk reglement, die door de juridische diensten van de stands organisaties werden herzien, ter goed keuring worden aangeboden. Daarna zal de bestuursverkiezing plaatsvinden waarvoor kandidaat zijn gesteld de heren; A. H. F Smit, A. Brey, J. C. Brouwer, W. A. van Hees, J. Kluën, J. Kok, H. C. Schoemaker, C. A. Suk- king en J. Zoetelief. De heer Smit is kandidaat gesteld voor de voorzitters functie. Op de agenda staat verder de behan deling van de begroting voor 1974 en de vaststelling van de contributie voor het komende jaar. niet klopte omdat leerlingen uit Soest geweigerd worden door VWO-scholen in de omgeving. Hij gaf daar enige voorbeelden van en noemde de huidige situatie onhoudbaar. Van de ouders van de Mavo-school had hij de mach tiging gekregen stappen te ondernemen om ten minste een HAVO-school in Soest te stichten. Hij voorzag echter, dat als de minister goedgunstig be schikte over de aanvraag van de protestant-chriselijke groepering, de anderen voorlopig geen schijn van kans meer zouden hebben. Snel handelen was daarom gewenst, want de vesti ging van een protestant-christelijke school zou niet in het belang zijn van de gehele Soester gemeenschap. De onderwijsexpert van D'66, de heer B. Joosten, meende dat de schoolraad in gebreke bleef en in deze kwestie de gemeenteraad beter diende voor te lichten. Ook hij was voorstander van de samenwerkingsschool en vond dat er zeer spoedig stappen gezet moesten worden om een dergelijke school te stichten. Openbaarheid. Het tweede punt dat aan de orde ge steld werd, de openbaarheid van de commissie-vergadering, leverde nau- welijks een discussie op. Raadslid Jonker zei ingenomen te zijn met de nieuwe verordening, waarin nu in ieder geval de mogelijkheid om commissie vergaderingen openbaar te maken, geregeld was. Hij veronderstelde verder, en daarin verschilde hij van mening met zijn collega Joosten, dat in de bestaande situatie geen verandering zou komen. Zowel de commisi'es openbare werken, onderwijs als financiën zouden open baar blijven. De heer Jonker voelde ervoor ook de meeste andere commis sies in het openbaar te laten ver gaderen maar hij dacht dat men nu nog niet de illusie moest hebben, dat dat in deze zittingsperiode van de raad voor elkaar zou komen. Overigens was hij van mening dat er voor iedere commissie de mogelijkheid moest blijven bestaan om bepaalde, vooral op personen betrekking heb bende zaken, achter gesloten deuren te behandelen. Zaterdag 20 oktober a.s. zal Hare Ma jesteit de Koningin, samen met ruim duizend meisjes en jongens, op feeste lijke wijze het Landelijk Bureau van Scouting Nederland te Amersfoort openen. Scouting Nederland is begin van dit jaar ontstaan uit een fusie van de vier Nederlandse padvinders(sters) organisaties. Voor de officiële opening zal Hare Majesteit de Koningin een bezoek brengen aan een speciaal ingericht speelterrein waar de Amersfoortse jeugd kan kennismaken met de vele facetten van het Spel van Verkennen,. zoals dit momenteel door honderddui zend meisjes en jongens wordt ge speeld. Onder meer zullen op het terrein de volgende activiteiten mogelijk zijn: werken met videorecorders, wandkle den maken, fotograferen, handenarbeid koken en bakken enz. Bovendien zal ln het landelijk Bureau - in het kader van de Jamboree an the Air - een compleet radiozendsta tion worden ingericht waarmee con tacten mogelijk zijn met scoutingleden in ongeveer tachtig landen. Een paar dagen strijd tussen Israëli sche troepen en die van Syrië en Egypte maken duidelijk dat de situatie thans geheel anders is dan nog maar enige jaren geleden. Langer dan de hele zesdaagse oorlog duurde, hebben de arabische troepen dit keer bijzonder goed partij gegeven. Zelfs al zou na enige tijd voor de grotere bekwaam heid en vooral het betere vermogen tot improviseren van de Israëliërs er toe leiden dat de Syrische en Egyp tische troepen teruggeslagen worden naar hun uitgangsstellingen - of daar zelfs aan voorbij - dan nog blijft dat op het slagveld het zeker niet meer zo is dat de Israëlische generaals als het ware de vloer kunnen aanvegen met hun tegenstanders. In ieder geval is het ook duidelijk dat als deze vierde ronde van de oorlog al niet gaat lijken op wat Hitier de „totale oorlog" noemde, waarbij bom bardementen op steden en andere niet- militaire doelen meespelen om de vij and kapot te maken, dit zeker in de volgende ronde gaat gebeuren: het gaat iedere weer een beetje groot scheepser, een beetje gemener. Dit maakt het des te beklemmender middelen te bedenken om te voorko men dat er een vijfde ronde komt. De vraag is echter of deze vierde ron de ertoe bijdraagt dat het konflikt van het nabije oosten na meer dan 25 jaar eindelijk eens kan worden bijgelegd. Redelijke oplossingen - althans door buitenstaanders redelijk geachte op lossingen - zijn al die tijd bij dozijnen ter tafel gebracht, maar de twee par tijen konden er nimmer mee instem men. De herhaalde vernederingen maakten het voor de Arabieren haast onmogelijk ook maar de kleinste kon- extra te doen - het zou hen helemaal in een positie plaatsen ge heel en al overwonnen te zijn en hun vrede gedikteerd te hebben gekregen. Israëlische instemming voor een der plannen was evenmin ooit te verkrij gen, voornamelijk omdat de achter docht jegens de Arabische buren diep geworteld zit en niets geaksepteerd kan worden dat niet inderdaad water dichte garanties biedt - en hoe men die waterdicht kan maken is niemand duidelijk. De Israëlische achterdocht is door de aanval op Grote Verzoendag uiteraard alleen maar intenser ge worden. Stemt dit al niet niet optimistisch over de mogelijkheden een akkoord te bereiken na de wapenstilstand die deze vierde ronde afsluit, de Arabische prestaties in deze veldslagen doen meer dan alleen het zelfvertrouwen versterken: ze kunnen evengoed de idee laten leven dat er ooit eens een mogelijkheid zal komen om inderdaad met wapens het konflikt definitief op te lossen door een totale overwinning. Wie een beetje handig jongleert met psychologische termen kan overigens op dezelfde gronden tot de konklusie komen dat zowel Israël - gelouterd door deze krijgservaring - als Egypte en bondgenoten - nu bevrijd van een minderwaardigheidscomplex - rede lijker zullen zijn. Maar erg geloof waardig klinkt dit allerminst als men een kwart eeuw wereldgeschiedenis ernaast legt. De ernige oplossing die enige kans van slagen heeft, is er een waarbij de grote mogendheden - in dit geval Rusland en Amerika samen - de twee partijen een akkoord door het keelgat stampen. Een weinig aantrekkelijke taak waar aan beiden zich tot dusver angstvallig hebben onttrokken. Als ze dit weer doen, staat - ongeacht de afloop van de vierde ronde - de wereld zeker een vijfde te wachten, nog een beetje fel ler, nog een beetje zinilozer. KANTMAN Vóór 12 oktober j.1. heeft de familie Wortel, geheel conform de beslissing van de rechter, de woning aam de Ringweg ontruimd. De familie is naar Wolvega verhuisd en heeft uiteraard de bij hen gestalde paarden meegenomen. Daarmee Is een eind gekomen aan de langspelende onteigeningskwestie en kan voortgang gemaakt worden met de voltooiing van de wj)k Klaarwater. Dezer dager nog vertrekt de familie Maat, dat het gemeentelijk aanbod om dc woning Nieuweweg 80 te betrekken, heeft geaccepteerd.

Soester Courant | 1973 | | pagina 1