Raad meent „Soesterbergers betalen ten onrechte millieubelasting" r Sb spaarrente tot Nieuw-üDosdrecht «%S»K £xhui: uismari GEMEENTERAADSVERGADERING In moties GecL Staten verzocht meer spoed te betrachten van de Gemeentehof meubelen.. a gezellig woomvinkelen bij Huisman. 'N GOUDEN SIERAAD heeft één nadeel RINGENOLDUS Uw vrouw is'n exclusieve Wiewei keuken waard! Unanieme afschuw over houding beroepsprotesteerder drink "TU^. h.vu l/Hrv cU. XitUoL -tduA \Jl/ today todajs home maters. Soester Courant van donderdag 25 oktober 1973 oogstandia jntwerpers: kunststof 345,- iwarte ski- 32,50 Tijdens de gemeenteraadsvergadering, die dezer dagen gehouden werd zijn enkele zaken bijzonder duidelijk aan het licht gekomen. Ten eerste de me ning van de raad dat de bewoners van Soesterberg ten onrechte zijn aange slagen voor de milieubelasting en dat de provincie de aansluiting van Soester berg op de rioolwaterzuiveringsinstallatie vertraagd. De tweede zaak waar men zich duidelijk over uitsprak was het feit dat een Soester Inwoner, mr. H. H. Houtman, de democratie geweld aandoet door tegen ieder gemeentelijk plan bezwaar aan te tekenen. Raadslid P. Storimans (KVP) sprak van een „democratie verkrachter, die een stencilmachine heeft en wel zal blijven doorgaan". Verder werd uitvoerig gedebatteerd over het onderhoud van de gemeente woningen te Soesterberg en over het voorstel een hinderwetvergunning te weigeren aan de aan de Insingerstraat gevestigde groentehandel. Na beëdiging van de heer G. Stam als raadslid, kwamen de navolgende in gekomen stukken aan de orde: a. Brief d.d. 21 juni 1973 van P. J, Th. Zegers inzake de aanleg van parkeer havens in de Eikenlaan met voorstel te berichten overeenkomstig het ter in zage gelegde concept-antwoord. Conform besloten, Tot de aanleg van parkeerhavens zal niet worden over gegaan. Slechts één van de vier bij deze aanGeg betrokken bewoners, ble ken voorstander van de aanleg te zijn, b. Brief d.d. 25 juli 1973 van de Ne derlandse Vereniging tot Bescherming van Voetgangers inzake de gehouden enquette met betrekking tot verkeers veiligheid nabij scholen met voorstel te antwoorden overeenkomstig de ter in zage gelegde ontwerp-brief. Conforw besloten. De raad is van me ning dat de verkeersveiligheid nabij de schol«o niet direct als gevaarlijk kan worden beschouwd en stelt zich verder op het standpunt dat steeds maatregelen genomen worden als daar voor aanleiding blijkt te bestaan. Onderhoud e. Brief van 13 september 1973 van de Wijkraad Soesterberg inzake onderhoud en verbetering van gemeentewoningen, met voorstel mede te delen, dat een totaalplan voor onderhoud en verbe tering van gemeentewoningen op korte termijn gereed komt. Conform besloten. De heer C. Verheus (Pr. Chr.) verzocht duidelijk aan te geven wat onder „korte termijn" moest worden verstaan („in ambtelijke krin gen is dat soms drie maanden en soms drie jaar") en welk onderhoud zou ge schieden. Indien zin spraken ookde heer M. van Ee (WD) en P. Grift (PAK). De heer Grift vroeg de com missie van openbare werken in te «chakeleri bij het bepalen van de ur gentie en dat niet over te laten aan de dienst van gemeentewerken of het college van b. en w. Wethouder mevrouw M. Walter-van der Togt zette direct recht dat er nooüt een poging gedaan werd een zaak op de lange baan te schuiven en dat voor deze huizen het totaal onder houdsplan binnenkort aan de raad, via de commissie van openbare werken, zou worden aangeboden. Overigens was zij van mening dat er weinig keu ze was voor wat betreft de urgentie bepaling, omdat er met het beschik bare geld gewoekerd moest worden. VELUWSE GRAAN-JENEVER ...lekker, hè! Moties d. Brief van 13 september 1973 van de Wijkraad Soesterberg, met verzoek zich uit te spreken dat de verontreinigings heffing in Soesterberg ten onrechte wordt opgelegd. Wij stellen u voor om de wijkraad te berichten dat een lager orgaan - i.c. de gemeenteraad - niet bevoegd is zich uit te spreken over de al dan niet juiste uitvoering van een verordening van een hoger orgaan. Dit voorstel werd niet met gejuich ont vangen en mondde uiteindelijk uit in het aannemen van twee moties waar in Gedeputeerde Staten verzocht werd aan de situatie in Soesterberg extra aandacht te besteden door de inge stelde beroepen tegen de milieubelas ting met spoed te behandelen en de. begrotingswijziging met betrekking tot de persleiding met spoed goed te keu- Voor de eerste motie gaf de burge meester duidelijk de stoot, hoewel de raad daar om onbegrijpelijke reden niet direct op reageerde. Het voorstel voor de tweede motie kwam van de heer Van Poppelen (KVP) en werd zéér nadrukkelijk toe gejuicht door wethouder Ebbers. De secretaris hield zich daarna bezig met de formulering, wat alles bij elkaar als een bijzondere situatie genoemd mag worden. Als eerste vetzette mevrouw E. Kort- huis-Elion (WD) zich tegen de voor nemens van b. en w. Zij wilde een concept-antwoordbrief en vond boven dien dat de raad zich wel degelijk als vóór- of tegenstander kon opstellen. Zij drong aan duidelijk te maken dat de provincie de ingediende beroep schriften van de bewoners met spoed moest behandelen en dat de provincie ook haast moest maken met de goed keuring van het krediet voor de pers leiding. M. DE GROOT (BR) geen bijltjesdag De heer M. de Groot (BR) was het eens met mevrouw Korthuis en stelde dat de raad de plicht had zich uit te streken of de provincie de verorde ning verkeerd interpreteerde. De heren C. Verheus (Pr. Chr.) en J. van Poppelen (KVP) spraken in de zelfde zin, waarna de burgemeester de tip gaf een motie in te dienen. Wethouder Ebbers benadrukte nog eens de onhoudbare situatie die zou gaan ontstaan als, zoals in het voornemen ligt, als het gebouw Sterrenberg en het woonwagenkamp van Zeist op de Soesterbergse zuiveringsinstallatie zijn aangesloten. B. en w. hadden reeds voorgesteld de persleiding zelf te laten aanleggen, maar de provincie bericht te dat zij dat zou doen en bovendien dat die aanleg nog niet in het ver schiet lag. De heer Ebbers wees daar bij ook op de bebouwing van Eggher- monde, die ook op de kleine installa tie zou moeten worden aangesloten. De heer W. Blaauw (VVD) meende dat het goed was dat de gemeente een bezwaarschrift opstelde, waar alle bewoners gebruik van konden gaan maken en dat voorbeeld bjj het bu reau voorlichting verkrijgbaar te stel len. De heer P. Storimans (KVP) zag iets in een advertentie in een krant, met de tekst van het bezwaarschrift, maar deze „service" ging de burgemeester te ver. Wel wilde zij ermee instem men dat de voorlichtingsambtenaar de tekst van een bezwaarschrift beschik baar zou hebben voor iedere belang stellende. Daarop werden de moties aangeno men. De eerste met de tekst: „De raad in openbare vergadering bijeen; gelezen de brief van de Wijkraad Soesterberg inzake de aan de bewo-. ners te Soesterberg gezonden aan slagen in de verontreinigingsheffing door de provincie Utrecht; overwegen de dat hij meent, dat die aanslagen ten onrechte zijn opgelegd; dat het zeer gewenst is dat in verband met de rechtszekerheid daaromtrent duidelijk heid zal ontstaan; verzoekt Gedepu teerde Staten de ingestelde beroepen tegen deze aanslagen tnet zeer veel spoed te behandelen". De tweede motie met de tekst: „de raad overwegende dat een krediet be schikbaar is gesteld door de raad ter grootte van ƒ85.000 voor het opmaken van een plan voor de aanleg van een persleiding van Soesterberg naar Soest; dat de zuiveringsinstallatie te Soesterberg mede door aansluiting van „Sterenberg" en het woonwagen kamp. beide te Zeist, overbelast is; dat de woningen „Ons Belang" op die persleiding zullen moeten worden aan gesloten; dat het daarom zeer gewenst is dat met het opmaken van dit plan een aanvang wordt gemaakt; verzoekt Gedeputeerde Staten de desbetreffende begrotingswijziging met spoed goed te keuren". Wèl betalen De aanname van de beide moties im pliceert niet dat de bewoners van Soesterberg de aanslagen in de milieu belasting nu niet hoeven te betalen. De burgemeester vestigde daar de aan dacht op en stelde ook dat de provin ciale richtlijn van kracht bleef dat iedere bezwaarde zélf zijn bezwaar schrift zal dienen in te zenden. Een voorbeeld daarvoor is te verkrijgen bij de gemeentelijke voorlichtingsamb tenaar. e. Afschrift brief van 4 september 1973 van de heer H. A. Kuiters betreffende onderhoud van het perceel Plesman- straat 56 te Soesterberg. Medegedeeld wordt, dat de brief ter afdoening is doorgezonden aan de Stichting Samenwerking Woningbouw corporaties te Soest. Conform besloten. De heer A. van Vloten- (PAK) merkte op dat het niet logisch was een brief te zenden aan een nog niet bestaande Stichting, maar de Stichting bleek „in oprichting" te zijn en wel degelijk te functioneren. f. Brief van de raadsfractie P.A.K. d.d. 28 juni 1973 inzake aanstelling van een sociale raadsman met voorstel te berichten overeenkomstig de brief van burgemeester en wethouders d.d. 5 ok- tooer 1973. Conform besloten met aantekening dat de PAK-fractie gaarne gehoord zal worden, als de stuurgroep, die inge steld wordt om het welzijnsbeleid te stimuleren en te begeleiden, aan de sooiale raadsman toe is. g. Controlerapporten van het Centraal Bureau voor Verificatie en Financiële Adviezen van de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten met voorstel deze voor kennisgeving aan te nemen. Conform besloten. h. Brief d.d. 15 mei 1973 van een aantal bewoners van de Chr. Huygens- laan te Soesterberg, inzake de overlast, die zij ondervinden van honden, die in één van de woningen aan deze laan zijn ondergebracht, met voorstel te antwoorden overeenkomstig de ter in zage gelegde ontwerp-brief. Conform besloten. In de brief wordt ;ezegd dat de hinder is opgeheven, omdat de honden inmiddels zijn ver dwenen. 4. Voorstel tot het verstrekken van uitkeringen aan het gemeenteperso- neel. Conform besloten. 5. Voorstel tot ruiling van gronden, gelegen aan: a. de Eigendomweg en nabij de Veen- zoom met A. A. van Doorn; Conform besloten. b. de Beatrixlaan en de Bakkersweg met E. A. van den Hengel; Conform besloten. c. de Industrieweg met T. B, S. Soest B.V Conform besloten. 6. Voorëtel tot aankoop van grond, ge legen: a. nabij de Veenzoom van C. van Dijk; b. aan de Klein Engendaalweg van de Stichting Nederlandse Jeugdzorg Cen trale te Amsterdam. Conform besloten. 7. Voorstel tot het aangaan van een overeenkomst inzake uitbetaling van rente in verband met een gesloten koop/ruilovereenkomst met: a. C. van Dijk; Conform besloten. b. A. A. van Doorn. Conform besloten. Parkeerplaatsje. 8. Voorstel tot wijziging van de erf pachtsovereenkomst met de Soester Vereniging van Postduivenhouders „De Zwaluw", gevestigd te Soest, terzake van een perceel grond aan de Schriks- laan. Conform besloten. M. VAN EE (VVD) actief behandelen Op voorstel van de heren P. Grift (PAK) en M. van Ee (VVD) zal het terrein voor het clublokaal, dat ook door de hockeyclub als parkeerter rein wordt gebruikt, worden verhard. Wethouder Walter zegde dat toe. De oude deklaag van de Klaarwaterweg zal daarvoor als onderlaag dienen en de kosten zullen ongeveer 10.000 gul den belopen. Dat krediet werd bij voorbaat gegeven. 9. Voorstel tot verkoop van grond aan de Batenburgweg te Soésterberg aan M. M. Verholt en dr. A. van Dijkman, beiden wonende te Groenekan. Conform besloten. 10. Voorstel tot het aangaan van een overeenkomst tot ontbinding van een pachtovereenkomst terzake van een perceel weiland aan de Veenzoom, al hier, met de heer G. van Dijk. Conform besloten. 11. Voorstel tot het aangaan van een overeenkomst tot ontbinding van een erfprachtsovereenkomst terzake van de percelen Eigendomweg 98-100-102 te Soest met de heer G. J. van Cappelle- veen. Conform besloten. Het betreft „Huize Zuider Eng" dat gesloten moet worden, omdat het niet meer voldoet aan de huidige eisen. De onderbrenging van de bewoners le verde, zo zei wethouder De Haan, voor de gemeente Soest geen problemen op, daar zij allen van andere plaatsen kwamen. Democratie-verkrachtertje. 12. Voorstel tot het vaststellen van het bestemmingsplan Steenberghe I. Conform besloten. 13. Voorstel tot het vaststellen van het bestemmingsplan „Kampweg-Casino". Conform besloten. Met de vaststelling van de beide be stemmingsplannen had de raad geen moeite. In vele sterke bewoordingen werd het gedrag van de enige be zwaarde, mr. H, H. Houtman uit Soest, afgekeurd. De heer W. Blaauw (WD) meende dat de heer Houtman tot de groep lieden behoorde „die dat schijnbaar beroeps halve op ieder plan menen te moeten doen" en hij vroeg of daardoor, „door iemand die part nog deel heeft aan Soesterberg en er ook persoonlijk geen voor- of nadeel van kan hebben", het plan weer nadelig beïnvloed zou wor den en er weer van uitstel sprake zou zijn. De heer G. Oldenboom (pr. chr.) bracht het ongenoegen van zijn fractie naar voren over het „merkwaardige ge drag van mr. Houtman; de slordige wijze waarop hij deze dingen op een stencilmachine zet en automatisch de zelfde tekst instuurt bij ieder plan, waarmee volslagen geweld wordt aan gedaan aan de mogelijkheid en rechts zekerheid die iedere burger heeft om bezwaarschriften in te dienen". Het betekende naar de mening van de heer Oldenboom „een duidelijk misbruik maken van recht". 14. Voorstel tot het verlenen van ont heffing als bedoeld in artikel I van de „Zoneverordening Hinderwet", zulks, ten behoeve van een pluimveehouderij op/in het perceel Birkstraat 142, alhier. Conform besloten. 15. Voorstel tot instelling van vaste commissies van aavies en bijstand en vaststelling van een verordening, re gelende de samenstelling en bevoegd heden van die commissies, alsmede be noeming van leden. Conform besloten. Op voorstel van de heer H. Jonker (D '66), die namens alle fractievoor zitters sprak, werd het oorspronkelijk voorstel dusdanig gewijzigd, dat de aan- en verkopen van gronden tot het terrein van de commissie ruimtelijke ordening blijft behoren, en niet alleen tot de competentie van de commissie financiën, zoals werd voorgesteld. Verder brak de heer Jonker een lans voor de openbaarheid van alle commis sievergaderingen die voor wat betreft de commissies onderwijs, openbare werken en financiën gecontinueerd werd. P. L. J. M. STORIMANS (KVP) stencilmaniak De heer P. Storimans (KVP) sloot zich b(j beide vorige sprekers aan. Hij dacht dat de heer Houtman „een ty pisch democratie-verkrachtertje" was, die door van zijn zgn. rechten gebruik te maken, de gemeenschap duizenden guldens ging kosten. Hij wilde de toe zegging dat zo gauw „deze meneer" In beroep ging, de gemeente bij G.S. en de Kroon op zeer snelle afdoening zou aandringen. „Deze meneer heeft een stencilmachine; hij blijft doorgaan", aldus de heer Storimans. De heer J.. van Poppelen (KVP) vroeg zich af of „die meneer Houtman er wel van doordrongen was van het leed dat hij tal van Soester bewoners aandoet", door alle bouw te vertragen. De burgemeester merkte op dat de raad nu een gevoelen uitsprak dat bij het college allang leefde. „Ik vrees dat de heer Houtman zich er wel van be wust is dat hij een heleboel leed ver oorzaakt. Ik kan mij niet voorstellen dat hij als jurist daar niet van op de hoogte zou zijn", aldus de burgemees ter. Het college vond het een hoogsl ernstige zaak. „maar", zo zei de bur gemeester, „in de 900 gemeenten die Nederland kent zijn ook wel 900 Hout mannen". waardoor de stapel bezwaar schriften in Den Haag bij Volkshuis vesting en bij de Raad van Staten on voorstelbaar groot waren. Het zou moeilijk zo niet onmogelijk zijn, daar uit de bezwaarschriften van de heer Houtman met voorrang te laten behan delen. Veel plannen werden nu ver traagd, „maar voor 1,20 is de heer Houtman klaar: we zitten met de heer Houtman". De KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN te AMERSFOORT houdt woensdag a.s., van 14 tot 17 uur, voor het verstrekken van inlichtingen, zit ting ten gemeentehuize alhier. Bij de algemene beschouwingen zal men nader op de openbaarheid van de andere commissies ingaan. 16. Voorstel tot het benoemen van de heer G. Stam tot lid van het bestuur van de „Stichting voor Huisvesting van Bejaarden te Soest", alsmede tot lid van de adviescommissie als bedoeld in artikel 7a van de gemeenschappelijke regeling sociale werkverbanden voor Amersfoort en omgeving. Conform besloten. 17. Voorstel tot het beschikbaar stellen van een krediet en het verstrekken van een opdracht voor het maken van voorlopige ontwerpen voor een kunst werk nabij de spoorlijn Den Dolder- Baarn en de Kerkstraat, waarbij de weg onder deze spoorlijn en de Kerk straat zal doorgaan. Conform besloten. 18. Voorstel tot het beschikbaar stellen van een krediet voor de aanleg van een voetpad langs een gedeelte van de zuidzijde van de Nieuweweg. Conform besloten. 19. Voorstel tot het beschikbaar stellen van een krediet voor aanleg van hoofd en afsluitleidingen door het gasbedrijf. Conform besloten. 20. Voorstel tot wijziging van de Ge meenschappelijke Regeling Gasvöor- ziening Centraal Nederland. Conform besloten. 21. Voorstel tot het weigeren van ont heffing als bedoeld in artikel 1 van de „Zoneverordening Hinderwet" ten be hoeve van een groothandel in groenten, fruit en aardappelen annex inrichting tot het wassen en voorbereiden van groenten en het schrappen van aard appelen op/in het perceel Insingerstraat 68 le Soest. Conform besloten. De raad ging met het voorstel accoord alhoewel meerdere sprekers de voort zetting van de groothandel wilden vei ligstellen. De beer J. van Poppelen (KVP) maakte er in de eerste plaats bezwaar tegen dat de heer G. de Groot, eigenaar van de groothandel, uit de pers had moeten vernemen, dat de vergunning geweigerd zou worden. Dat bleek een inderdaad juist te zijn, maar kwam doorgaans niet voor, merkte de burgemeester op. Ook wilde de heer Van Poppelen we ten of aan het bedrijf in het verleden ooit een vergunning verd verleend, wanneer, voor wat en door wie. Hjj vestigde verder de aandacht op de verkeersveiligheid ter plaatse, door voor het bedrijf bestemde auto's veroorzaakt en tenslotte vroeg h\j het college me de werking te verlenen om het bedrijf aan een andere vestigingsplaats binnen de gemeente te helpen. De heer M. de Groot (BR) sloot zich daarbij aan. Hij vond dat „niet mogen blijven", iets anders was dan „weg moeten". Ook de heer B. Joosten (D '66), M. van Ee (WD) riepen clementie in bij de verplaatsing van het bedrijf. De heer Joosten wees daarbij nog op een in de buurt gevestigde bandenhandel houtzagerij, waarvoor wel vergunnin gen werden verleend. De heer Blaauw wilde de helpende hand bieden, „ook al zou dat geld gaan kosten" en de heer Van Ee vroeg om de kwestie niet passief, maar actief te behandelen. De heer A. van Vloten wees nog op de klachten over stankoverlast, waar tegen de groothandel ln overleg met de gemeente, maatregelen genomen had. Toen werd hem gezegd een ver gunning aan te vragen en die wordt hem nu geweigerd. Wethouder Walter constateerde in haar antwoord, dat iedereen het er wel overeens was, dat het bedrijf diende te verdwijnen en dat daarom de vergun ning geweigerd diende te worden. De De onderhandelingen met het bedrijf liepen overigens al gedurende een periode van 13 jaar. Het was een dik dossier geworden waaruit echter ner gens bleek dat in de beginjaren een. vergunning verleend werd. In 1966 reeds werd een aangevraagde vergun ning voor de bpuw van een aardappel- loods geweigerd; ook tpen al stond de gemeente op het standpunt dat het be drijf daar niet hoorde. Toch had de gemeente de groothandel steeds ge holpen en zelfs in een later stadium alsnog vergunning verleend voor de ge deeltelijke bouw van de aardappelloods. Nu stond er echter veel meer dan door de vergunning gedekt werd. In 1967 had men de heer De Groot er reeds op gewezen dat het bedrijf d?ar weg moest en nu was het dan zover „op een gegeven moment moet de bijl val len", zei mevrouw Walter, die er overi gens geen bezwaar tegen had nog enig uitstel te geven. Niet iedereen was het met dit ant woord eens. De heer Storimans (KVP) wilde nader omschreven zien naar welk terrein de groothandel moest ver huizen; de heer Joosten (D'66) wees nog eens op de bandenhandel en de heer M. de Groot (BR) was bijzonder teleurgesteld dat de wethouder het woord „bijl" gebruikte. Liever had hij „onderhandelingen" gehoord en dat wilde hij alsnog toegezegd hebben. Mevrouw Walter bleef bij haar stand punt, daarin gesterkt door de heer G. Oldenboom (pr. chr.), dat het niet op de weg van de gemeente lag, een ter rein voor de groothandel te gaan zoe ken. De bandenhandel had overigens een gewone hinderwetvergunning en geen ontheffing van de zoneverorde ning hinderwet, die hier verleend zou moeten worden. De raad ging daarna met het voorstel accoord. 22. Voorstel tot het beschikbaar stellen van een krediet ten behoeve van de aanleg van een gedeelte van de Dok ter De Voslaan. Conform besloten. 23. Voorstel tot aankoop van grond met opstallen gelegen aan de Juliana- laan van Ira J. B. Iburg te Rotterdag. Conform besloten. Hilversum: GroestllO BussumSpiegelstraat 38 Je kunt het niet in een vaas midden op tafel zetten, maar 't blijft wel iets langer mooi VAN WEEDESTRAAT 12 - SOESTDIJK TELEFOON 16372 De rente, die wij vergoeden op spaargelden, loopt van Wl* voor dagelijks opvraagbare tegoeden tot 8%% voor onze Spaarwinstbiljetten aan toonder en de N.M.S. - Rentespaarbrieven. Vraagt u eens bij' een van onze kantoren naar |B gpt deze spaarmogelijkheden. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK tewei (op het.industrieterrein) Telefoon 02158-1844. Volg vanuit Utrecht en Hilversum de borden Loosdrecht-viiegveld. YY wjewel keukens Op de Wiewei permanente keukenshow ziet u 30 keu kens van gerenommeerde merken als voorbeeld van wat Wiewei voor uw vrouw kan doen. U bent hartelijk welkom van dinsdag tot en met zaterdag van 9 tot 17 uur. De toegang is vrij en praten kost niets. w~w

Soester Courant | 1973 | | pagina 5