T S.O.S. SAHEL EURO-AKTIE '73 Giro 100200 Eerste steen" van gebouw „Honsbergen een maand vóór het bereiken van hoogste top K Meningsverschil tussen schoolraad en B. en W. over participatie in besluitvorming St. Nicolaas-intocht op zaterdag 24 november Help de laatste kinderen in de peuter- leeftijd de droogte-ramp overleven door een ruime gift. Donderdag I november 1971) 52e jaargang no. 10 Uitgave Drukkerij Smit li.v. - Soest Bureau voor redaetie en administratie: Van Weed est raat 29, Soest Tel. 14152' - Postgiro 126150 PARTIJEN KOMEN EN GAAN 4 Adjudant C. de Boer bevorderd tot eerste luitenant Op rijwielpad gevallen Ledenvergadering Soester Gemeenschap Het oog gericht op bemoeizucht Opbrengst dekenactie Poppenkast in Artishock- gebouw Kinderen dagen ons uit SOESTER 8 COURANT Abonnement per kwartaal 4,75. Buiten Soest per kwartaal 9, Verschijnt Iedere donderdag De politieke partij Demokraten *66 schijnt na zeven jaar reeds aan het eind van haar leven te zijn gekomen. Het is één van die eendagsvliegen ge worden zoals er telkens in ons politie ke wereldje tevoorschijn komen. De Boerenpartij was er ook zo een en er zijn er nog wel enkele, zij het minder opvallende, op te noemen. Bij de Kamerverkiezing in 1967 won D '66 onverwacht ineens zeven zetels. Een ongekend aantal voor een nieuwe partij. Ondanks de o.i. ongelukkig ge kozen naam. Je kunt wel zeggen ,,what is in a name", maar toch is dat een niet onbelangrijk element in de propaganda. Wanneer een bedrijf een nieuw produkt op de markt wil brengen, laat het door experts eerst degelijk uitzoeken of een daarvoor be dachte naam wel zal aanspreken bij het publiek. Daar kan veel van afhan gen voor een al of niet te bereiken sukses. De leden van politieke partijen echter menen dat zulke dingen er wei nig toe doen en dat het alléén gaat om het principe dat zij uitdragen en dit het enige verkoopelement mag zijn. Doch zeker een nieuwe en tot ver nieuwing aandringende partij zou de psychologische invloed van de moder ne reklame niet mogen veronachtza men. Wat is D '66 nu voor een niets zeg gende naam! Evenals trouwens DS '70. Met de aanduiding van dat jaartal bij de naam tekent men eigenlijk reeds zijn vonnis, omdat men daarmee aan duidt geboren te zijn uit een in die tijd gevoelde behoefte. Doch er is niets veranderlijker dan de mens, wiens le ven groeit met de jaren en wiens in zichten daarmee gelijke tred houden. Voor de mensen van nu zijn de aan leidingen van 1966 en spoedig van 1970 geschiedkundige dingen waarvan men zich het waaróm nauwelijk meer her innert, terwijl men inmiddels alweer met andere ideeën rondloopt. Partijen als D '66 ontstaan bovendien uit een zekere middenmoot van het kiezersvolk, die zich om het een of ander niet meer helemaal kan vereni gen met het patroon van de bestaande grote partijen. Het. is de groep van onzekeren, die voortdurend op zoek is naar meer ze kerheid en daarom een vaste lijn en een "betrouwbare leiding zoekt. Nieuwe mensen met een nieuw idee kunnen hen plotseling pakken. Er gaat voor hen een magnetische kracht van uit. Maar in enkele jaren kunnen zij tot de ontdekking komen, dac dit het toch -ook niet is. Dat er van de idealen toch niet zo heel veel terecht kan komen temidden van de veelheid aan principes die er reeds ronddwalen in het politieke we reldje. Dan neemt de belangstelling al weer af en zodra er een nieuwe per soon verschijnt aan het firnament, met ideeën die hen ook wel aanspreken, vliegen zij daar weer op af. In het bestaande konventionele poli tieke patroon heeft D '66 geen ontplof fing teweeg kunnen brengen, zoals Van Mierlo eens had aangegeven. Daar was de aanhang immers niet zelfbewust genoeg voor. Met wist zich niet precies ■wat men nu eigenlijk wilde en nog minder hoe het te bereiken. Wij hebben eens een afdelingsvergade ring van D '66 bijgewoond. Het was onvoorstelbaar hoe moeilijk men daar tot een beslissing kon komen. Juist als men dacht: nu schijnt men het over dat agendapunt toch wel eens te zijn, kwam er weer iemand het ge praat over hetzelfde aan de gang hou den, waarop men er weer van voren- afaan over begon te praten. Iets konkreets kwam er nauwelijks uit. Het geheel behield iets zwevends. En dat is de indruk die D '66 over het al gemeen heeft gemaakt. Een uitgespro ken politieke lijn viel er moeilijk in te ontdekken. Die ging zeker teloor toen de partij zich achter de wagen van de PvdA liet spannen en geheel akkoord ging met het verkiezingsprogramma „Keer punt '72". Dat had natuurlijk tot ge volg, dat er van de eigen identiteit, voor zover aanwezig, veel verloren ging. Wie nogal links dacht, kon zich dan net zo goed aansluiten bij de PvdA en wie wat rechtser dacht bij de WD. Nadat bij de laatste Kamerverkiezin gen het zetelaantal al tot vier was ge daald, zette dit proces zich in verhe vigde mate voort. Bij de gemeenteraadverkiezing voor Zaandam verkreeg D '66 helemaal geen zetel meer. Waarop allerwegen de moedeloosheid zich baan brak en de fraktie in de Rotterdamse raad al verklaarde komend jaar niet eens meer aan de verkiezing te willen deelnemen. Het enthousiasme van de eerste paar jaren is bekoeld. Men voelt zich inge kapseld in het bestel en weinig of niets tot verandering te kunnen bij dragen. Daarvoor was de stem van D '66 niet geartikuleerd genoeg, had te weinig eigen persoonlijkheid. De kring bleef zich beperken tot een aantal min of meer Intellektuelen, die in de molens van de polarisering ten onder gaan. Een verlies behoeft dat niet te betekenen. Er zijn en blijven mogelijkheden genoeg en er komen ook wel weer nieuwe, om toch een steentje te kunnen blijven aandragen In onze politieke beslissingen. Ondanks het feit dat de hoogste top van het gebouw Honsbergen In de wijk Klaarwater aan de Wiardi Beckmanstraat over circa één maand zal iyn be reikt, werd vorige week door mevrouw F. Faber-Proctor de „eerste steen" van dit immense bouwwerk gelegd. De voorzitter van de Stichting Bouw- aktiviteiten in de Bejaardensector Soest, de heer N. Breedeveld, betreur de deze late steenlegging geenszins en merkte op dat ook de officiële eerste paal niet de werkelijke eerste ge weest was. „Dat is in deze tijd mogelijk, terwijl men het vroeger als afsluiting van de papieren aanloop van een bouwwerk zag", aldus de heer Breedeveld Ruim een jaar lang had men aan het gereedmaken van de plannen gewerkt; een van de bestuursleden, de heer Fa- ber, was te vroeg heengegaan. „Wij willen hem gedenken en zouden het op prijs stellen dat u. mevrouw Faber, deze steenlegging wil doen, waarin wij uw man eren". Nadat mevrouw Faber bloemen aange boden waren begaf men zich naar de hal van Honsbergen waar zij een ver sierde troffel kreeg aangeboden om de steen met de tekst: „26 oktober 1973. Eerste steen gelegd door mevrouw F Faber-Proctor" aan te brengen. Daarna bezichtigden de genodigden, onder wie de wethouder van openbare werken, mevrouw M. C. P. Walter- Van der Togt, in het gebouw een reeds gedeeltelijk „aangeklede" modelflat. In de directiekeet dankte mevrouw Faber voor de eer die haar te beurt was gevallen. Zij zei indertijd van haar man gehoord te hebben, dat er veel vaart in de plannen zat en zij sprak de hoop uit „dat dit schip met al zijn passagiers deze wind zal be houden om de bewoners naar een ge lukkige toekomst te brengen". Project Honsbergen. Het initiatief voor het plan Honsber gen is indertijd genomen door de Stichting Katholieke Bejaardenzorg te Soest, die omstreeks mei 1971 contact zocht met de Stichtingen Braamhage, Groot Engendaal en Molenschot. Dit contact heeft geleid tot genoemd pro ject. De naam „Honsbergen" is gekozen uit een aantal namen welke de heer E. Heupers uit de geschiedenis van Soest te voorschijn heeft gehaald. Hon(s)ber- g(en) komt n.1. voor in het Revolutie- boek van Soest (1702-1735) en duidt op een hoeve die daar in die tijd heeft gestaan. Het gehele projekt bestaat uit 229 bejaardenwoningen, waarvan 12 aan gepast ten behoeve van gehandicapten. Het zijn twee- én drie-kamer wonin gen. Alle wooneenheden beschikken over een keuken, waardoor de bejaar den over een optimale zelfstandigheid kunnen beschikken. In iedere woning zijn twee alarmknoppen, zodat men zonodig de huismeester kan oproepen. Het gebouw bevat verder een dien stencentrum met diverse collectieve ruimten; ook een centrale keuken waarop de bewoners desgewenst kun nen terugvallen. Het dienstencentrum heeft daarnaast ook nog een wijkfunc- tie voor alle bewoners van Klaarwa ter. Een peuterspeelzaal zal er onder dak vinden en verder een supermarkt, een wasserette, een dameskapsalon, 'n warme bakker, twee banken en een bedrijf in de horecasector. Een aantal garages, waaronder een aantal voor gehandicapten zal het project voltooi en. Het gebouw zal gaan bestaan uit zes-, acht- en tien woonlagen en is gebouwd op 393 palen van ongeveer 12 meter lengte. Bij het gebouw zal een plant soen en een parkeerruimte worden aangelegd. Bijna tot op de dag is men het bouw schema bij en de oplevering wordt verwacht rond juli 1974. Mevrouw F. Faber-Proctor. Ie It. C. de Boer. Adjudant C. de Boer, werd op 1 mei 1972 plaatsvervangend brigade-com mandant der Koninklijke Marechaus see, van de brigade Soestdijk, voor de toen gepensioneerde eerste luitenant, A. Reitsma. Per 1 november 1973 is adjudant De Boer bevorderd in de rang van eerste luitenant, Het is de kroon op het werk, dat de heer De Boer in verschillende functies heeft vervuld. Op 2 november a.s. wordt luitenant De Boer beëdigd en op dinsdag 6 no vember bestaat er gelegenheid om met de nieuwe brigade-commandant van de Koninklijke Marechaussee te Soestdijk, kennis te maken. Deze gebeurtenis vindt plaats in de kantine van de Kon. Marechaussee te Soestdijk en wel van 16 tot 18 uur. Door onbekende oorzaak kwam de 20-jarige mej. R. M. L. G. met haar fiets te vallen op het rijwielpad langs de Soesterbergsestraat. Dokter Rip verleende eerste hulp en liet haar per ambulance naar Zonnegloren brengen. Om naar aanleiding van de vorige week gehouden informatieve bijeenkomst van de schoolraad te spreken van grote onderwijsproblemen in Soest, is be slist teveel gevraagd. Daarvoor was mogelijk ook de belangstelling te eenzij dig, want meer dan de helft van de zestig man die de zaal bevolkte, kwam rechtstreeks uit ooiderwyskringen en deze beroepsmatig aandoende interesse mondde na de pauze uit in een soort lethargisch aanwezig zijn. Het andere deel van de belangstellenden bestond uit leden van ouderraad en oudercom missies, die in feite de werkwyze van de schoolraad al jaren duidelijk was, én een zeer geïnteresseerde wethouder van onderwys en drie leden van de on derwijscommissie, mevrouw P. Oranje-Entink en de heren A. van Vloten en B. Joosten. De voorzitter van de schoolraad, de heer Th. Holleman, opende de avond met een technische inleiding over het functioneren van de schoolraad', de samenstelling, de taak en de bevoegd heden. „Als adviesorgaan van het col lege van burgemeester en wethouders kan de schoolraad alleen goed functio neren, als b. en w. bereid zijn de schoolraad te informeren" aldus de heer Holleman. Maar juist die partici patie in de besluitvorming noemde hij onvoldoende en hij betreurde het dat dat proces zo meoizaam verliep. Daarentegen was de relatie met de onderwijscommissie optimaal omdat 'n lid van deze commissie in de school raad zat, maar ook omdat alle vergade ringen van de commissie openbaar waren. Daarna gaf de secretaresse van de schoolraad, mevrouw M. J. E. Voüte- Reitsma, een overzicht van de ver richte arbeid. Dat was het geven van adviezen inzake de schoolgrenzen, de verkeersveiligheid rond de scholen, de financiering van het onderwijs c.q. het bedrag per leerling, het leerplan, de planning van scholen en de voorlopige opvang van leerlingen èn de benoe ming van hoofden. Verder werden er verzoeken gedaan met betrekking tot de huisvesting van de leerkrachten en met betrekking tot de brandpreventie op de scholen en er werd van ge dachten gewisseld over de tandheel kundige verzorging en daarbij speci aal over de plaats waar dat moest ge beuren. Wat de benoeming van de school hoofden betrof, merkte mevrouw Voü- te op dat het nog steeds een discutabe le zaak was, wanneer de schoolraad diende Ingeschakeld te worden om het geven van een goed advies mogelijk te maken. Het bestuur meende dat dit reeds moest gebeuren bij de eerste oriënterende gesprekken met de kan didaten. De heer Holleman ging op enkele za ken van dit overzicht dieper in. De scnolenplanning noemde hij een bij zonder ingewikkelde zaak met het oog op de onmogelijkheid" goede prognoses op te stellen. Wat de schoolgrenzen betrof meende hij dat er niet te veel rekening werd-gehouden met de direc te belangengroep, de ouders. Over de verkeersveiligheid merkte hij op, dat hier óók de ouders een taak hadden en dat zij zich de veiligheid van hun kinderen voora! moesten rea liseren bij brengen en halen van hun kroost. Niet aan de verkeerde kant van de straat in de auto blijven zitten met als gevolg gevaarlijke situaties door spontaan overstekende kinderen. 1981. Wat het voortgezet wetenschappelijk onderwijs (VWO) betrof dacht de heer Hollcman, dat de lopende aanvraag van de protestant-christelijke groepe ring Soest-Baarn een redelijke kans van slagen had. De beslissing zou een dezer dagen afkomen en het zou bete kenen dat de school op het scholen plan 1974-'76 geplaats kon worden. De vooruitzichten voor een dergelijke school, van de in een stuurgroep sa menwerkende andere groeperingen, het openbaar-, bijzonder/neutraal- en ka tholiek onderwijs, waren niet direct ri ant. Op zijn vroegst, meende de heer Holleman, kon de aanvraag voor 1 februari 1975 ingediend worden, wat betekende een plaats op het scholen plan 1976-'78. Dat Impliceerde weer dat men dan binnen vijf jaar mocht gaan bouwen, zodat in feite niet voor 1981 een school voor v.w.o in Soest geopend zou kunnen worden. Hij merkte daar bij op dat het geheel een bijzonder in gewikkelde kwestie was, maar dat de zaak wel drong omdat men in het na bije verleden buitengewoon nare er varingen had opgedaan met het plaat sen van Mavo-leerlingen bij Havo en VWO scholen in de omgeving. Overi gens was hij ervan op de hoogte zij het uit de pers, dat de voorzitter van de oudercommissie van de openbare mavo, aktiviteiten ontwikkelde om tot stichting van een Havo te komen. (De voorzitter van deze commissie zit qualitate qua in de schoolraad!). De rondvraag leverde nauwelijks iets op. Er werd door een vragensteller driftig geroerd in het potje „oneenig- heid schoolraad en b. en w." over de benoeming van schoolhoofden. In feite was daar de avond niet voor belegd, maar de vragensteller persisteerde en wilde klaarblijkelijk de kwade dampen ruiken. Een andere zaak werd anoniem aange sneden. Schoolraadlid de heer J. H. van Walsem deed dat op verzoek van een onbekende leerkracht, die de raad beschuldigde dat er te weinig aan toe komstvisie werd gedaan. Voorzitter Holleman gaf dat royaal toe, wees op het tweejarig bestaan van de schoolraad en zei dat men er graag aandacht aan wilde gaan besteden. Achter in de zaal was men toen al lang niet meer in de discussie ge ïnteresseerd. De algemene ledenvergadering van de vereniging De Soester Gemeenschap wordt gehouden op dinsdag 6 novem ber a.s., aanvang 20.00 uur, in De Open Hof aan de Veenbesstraat hoek Dal- weg. De agenda vermelde ondermeer de afronding van de kwestie of politieke partijen lid kunnen zijn van de S.G. Verder zal de gemeentebegroting be handeld worden en zal er gediscus sieerd worden over het welzijnsbeleid in onze gemeente. Zaterdag 24 november a.s. zal Sint Nicolaas weer zyn intrede doen in Soest. Hy wordt, zoals gebruikelyk is, om half twee, na aankomst van de trein uit Den Dolder, ophet station Soest-Zuid verwelkomd. Daarna wordt een stoet geformeerd, die dit jaar niet via de hoofdweg maar via Nieuweweg, Beukenlaan, Beetz- laan, Waldeck Pyrmontlaan, Nassau- laan, Nassauplantsoen en Van Weede- straat, naar het gemeentehuis gaat. Daar komt Sint Nicolaas om ongeveer half drie aan en zal Hy ontvangen worden door de burgemeester. In de kleine stoet die Hem vergezelt, lopen c.q rijden mee de Soester har monie P.V.O., een zestal rijtuigjes van de „Soester-Aanspanning". wandelaars van de vereniging Olympia. welpen en kabouters en de drumband van Olympia. 25 Zwarte-Pieten behoren tot het ge volg van de Sint. Voor de belangstellenden bij het ge meentehuis zal, in afwachting van de komst van de stoet, door de majoret tes en drumband van de gymnastiek - De ontvangst van St. Nicolaas op het bordes van het gemeentehuis in 1972. vereniging „De Springbokken" een show verzorgd worden. In verband met een en ander zal het verkeer over de hoofdweg enige tijd omgeleid moeten worden. Komende vanuit de richting Amersfoort moet men bij de Petrus en Pauluskerk het Kerkplein op en dan via de Lange Brinkweg naar de Stadhouderslaan en vandaar weer naar de Van Weede- straat. Komende uit de richting Am sterdam wordt het verkeer vapaf de Van Weedestraat het Nassauplantsoen opgestuurd. Via Albert Cuvplaan en Dalweg kan men dan weer op de Steenhoffstraat terecht komen. Deze omleiding geldt gedurende de ont vangst van de Sint op het gemeente huis. De organisatie van de intocht is In handen van een comité waarin zitting hebben de heren J. Elderman (namens de sport), G Verkade (winkeliersver. Wiso), G. Kruimer (zakenkring), J. Brouwer (VW), R. van Dijkhorst (jeugdwerk) en B. van Os (Gemeente) De buitenlandse politiek van een er varen politikus als de heer Luns is jaren lang gekritiseerd omdat deze te steriel zou zijn. In zijn plaats parade ren wij nu met de heer Van der Stoel. Deze valt in het buitenland op door de wijze waarop hij zich met ander mans zaken bemoeit. Trouwens niet alleen hij, maar ook allerlei aktiegroe- pen houden zich bezig met het be schimpen van regeringsmaatregelen in andere landen. De Ver. Staten, die verreweg het meeste voor andere lan den doen, zijn meer dan eens het mik punt. Men was in Nederland over 't alge meen erg gelukkig met de steun van de VS aan Israël. Maar geen van de Europese landen heeft de moed gehad zich duidelijk aan haar zijde te scha ren Kritiek uitoefenen ligt ons beter. In dat vlak ligt het „Nederlandse stand punt" van minister Van der Stoel om tot een wapenstilstand in het nabije oosten te komen langs de bestands lijnen van 1967. Minister Vredeling van defensie moest zo nodig privé een de monstratie vóór Israël bijwonen. Het gevolg is geweest dat onze olie-aanvoer uit de Arabische landen vrijwel is af gesneden. Het is een begrijpelijke reak- tie op dit soort aktieve buitenlandse politiek. In hetzelfde vlak hebben wij in het verleden al verklaringen gezien over Chili en Brazilië. Wij zijn zelfs bereid allerlei bevrijdingsakties te steunen te gen Portugezen en Zuid-Afrika zonder te weten of de akties misschien tot nog meer diktatuur zullen leiden dan die welke wij willen bestrijden. Het wordt hoog tijd dat de Nederland se buitenlandse politiek van meer rea liteitszin gaat getuigen. Die zou hieruit kunnen blijken dat wij ons minder gaan bemoeien met hetgeen in vreemde landen gebeurt. Men zou alle aandacht kunnen gaan geven aan de Nederlandse belangen in het buitenland in plaats van deze te schaden, zoals in het geval van het nabije oosten. Minister Van der Stoel zit veel te hoog te paard. Hij vergeet, dat hij minister is van een klein land dat er voortdu rend op bedacht moet zijn dat de machines moeten blijven draaien voor de werkgelegenheid. Zonder een goede naam in de wereld en zonder olie gaat dat niet. KANTMAN. De door de Wereldwinkel in Soest en Soesterberg gevoerde dekenactie heeft buiten een bedrag van 1148 gulden in contanten, 525 stuks dekens opgeleverd. In Soest werden 370 dekens ingeza meld en een bedrag van 378 gulden; in Soesterberg 155 en 770 gulden. Twee jaar geleden was de opbrengst in Soest 173 dekens. Na reiniging zullen alle dekens ver zonden worden naar de bevrijde gebie den in Angola Mozambique en Guinee- Bisau. Tot en met april 1974 zijn er iedere zondagmiddag poppenkastvoorstellingen in het Artishockgebouw aan de Steen hoffstraat. De leiding van deze voor stellingen berust bij de Soester poppen kastspeler en goochelaar Ronald de Zeeuw. De voorstellingen zijn geschikt voor kinderen van alle leeftijden. Voor de komende maand ziet het pro gramma er als volgt uit: 4 november; poppentheater Picola met de verhalen „Pimpeloentje en de manestraal" en „Jan Klaassen de trompetter"; 11 no vember poppentheater Picola; 18 no vember poppenkast en goochelen; 25 november poppentheater Picola met „Hoe Jan Klaassen gestraft wordt" en een spannend Sint Nicolaasverhaal. Over het onderwerp „Kinderen dagen ons uit" wordt donderdagavond 22 no vember, aanvang 20.00 uur, op het adres Duinweg 21 te Soest, een lezing gehouden. Degenen, die deze avond ia de kleuterschool „De Bengelenbak" wil len bijwonen, worden verzocht dit te voren op te geven aan mevrouw R. Jongerius-Delen, Euterpeplein 38c, te Amersfoort, telefoon 03490-25813. Er wordt die avond een toegangsprijs ge heven van een gulden per persoon. De avond is min of meer bestemd voor alle ouders die het met de opvoeding niet meer zien zitten en voor de gewo ne alledaagse problemen geen oplossing kunnen vinden. De vanzelfsprekendheid waarmee vroeger werd aangenomen dat ieder ouderpaar in staat was zijn kin deren goed op te voeden, wordt tegen woordig als achterhaald beschouwd. De avond wordt georganiseerd door de Werkgemeenschap „Ouders" en zal zich bezighouden met de opvoedingsprinci pes van prof. dr. Rudolf Dreikurs, die ruim 700 boeken en artikelen over psychologie en opvoeding voor leken en vakmensen op zijn naam heeft staan.

Soester Courant | 1973 | | pagina 1