HOMEE i cf?) ïïnnx Klassetuintjes bij de St. Bonifaciusschool =1 Overweldigende belangstelling op afscheidsreceptie echtpaar Van der Mey SOEST „de Spiekersjop" Uziter goed naast... jj RINGEN0LDUS Het is nog steeds kinderboeken week van de de fantastische keuken SHOWROOM: Torenstraat 45 (Hoofdstraat) - Soest Telefoon 02155 -180 09 Promotie van plaatsgenoot M. R. Egmond WD-er Hans Wiegel komt in februari naar Soest Spullenhulp moet aktiviteiten beperken OLIE- EN BENZINE VOORRADEN EN DE GEMEENTELIJKE BRAND- VER0RDENING Modeshow in het Dienstencentrum Soesterberg Bloemen verwelken Auto's vergaan maar iets van goud, blijft altijd bestaan. Filmprogramma voetbaljeugd Maria-Vespers in Domkerk Utrecht bij Kennismaking met de Elzas Soester Courant van donderdag 1 november 1973 O 0 /o 0 Gedurende de twee volle uren die de receptie duurde trok vorige week een aaneengesloten rjj belangstellenden langs het echtpaar Van der Mey om van hen afscheid te nemen en kennis te maken met hun opvolgers, het echtpaar Baron. De commissie van beheer van de gereformeerde kerk te Soest bood de heer en mevrouw Van der Mey deze afscheidsreceptie aan, nu deze zich om ge zondheidsredenen genoodzaakt zagen, na twaalf jaar als koster-beheerder van de U'ilhelminakerk en het wykgebouw De Rank in dienst geweest te zyn, hun funktie neer te leggen. Velen lieten hun dank vergezeld gaan vim een geschenk en daarnaast waren er talryke bloemstukken zowel van particulieren als verenigingen. Vier sprekers voerden het woord. De heer H. J. van Altena namens de KAZ, de kerkeraad algemene zaken; de heer D. Hoekstra namens de gemeentele den; de heer A. Smit namens de wijk- kerkeraad en mevrouw E. van Tol na mens de jeugd. De heer Van Altena zei dat men het echtpaar node zag vertrekken;, „wij zullen u missen, u heeft iets betekend in onze gemeenschap". Hij noemde dominee en kerkeraad belangrijk, maar de koster de spil waar alles om draaide. „De koster is voor mij het visite-kaartje van de kerk. Dat spreekt vooral als je van elders komt; hoe ontvangt hij je. heeft hij de nieuwe ling snel geschoten", aldus de heer Van Altena. Hij roemde de heer'Van der Mey om zijn beminnelijke eigen schap waarme hij met alle mensen goed kon omgaan en vond dat hij daar door een stukje goodwill voor de. kerk geweest was. „U hebt de kerk gerepresenteerd, maar wat zou ome Jan geweest zijn zonder tante Sien? Niks; zij was zijn tweede agenda". Citerend uit Spreu ken 31:10 zei hij „Een degelijke vrouw, wie zal haar vinden? Op haar ver trouwd het hart van haar man. Het zal hem aan voordeel niet ontbreken". Hij dankte hen beide voor alles wat zij voor kerk en wijkgebouw gedaan had den en wenste hen nog vele jaren toe. De heer D. Hoekstra roemde de punc tualiteit en de uiterst trouwe zorg van het scheidende echtpaar. Van der Mey stond altijd voor iedereen klaar en had voor iedereen een bemoedigend woord. De heer Hoekstra liet zijn dank vergezeld gaan van een envelop met inhoud. Ook als hoofd van de De Savornin Lohmanschool dankte hij het echtpaar voor de bijzondere goede zorg aan zijn leerlingen gegeven toen twee klassen in De Rank moesten worden ondergebracht. Links het echtpaar Van der Mey, rechts het echtpaar Baron. De derde spreker de heer A. Smit. merkte op dat het echtpaar Van der Mey altijd een bijzondere plaats in de wijkraad had ingenomen. Hij zei blij te zijn dat er alleen afscheid genomen werd uit de kosterswoning en merkte verder op dat men moest afwachten wie er het meeste heimwee zou heb ben; de wijkraad of de heer en me vrouw Van der Mey. „We zullen zon der u verder moeten", besloot de heer Smit, die namens de wijkraad een tuinstoel en tuintafel aanbood. Mevrouw E. van Tol zei te hopen dat de nieuwe koster het goede voorbeeld van het echtpaar Van der Mey zou volgen en zij bood namens de jeugd een schemerlamp aan. Steenhoffstraat 66 - TeL 18644 WEERPOP. - Mijn grootmoeder was te vroeger de kleertjes van een pop in een of andere vloeistof, waarna deze kleertjes, al naar gelang het weer, van kleur gingen veranderen. Kunt u mij zeggen wat voor vloeistof dat geweest kan zijn? Antwoord: - Van het Vezelinstituut van T.N.O. ontvingen wij het volgende door u gewenste recept. Men dient blanke stof te dompelen in een meng sel, bestaande uit de volgende ingre diënten; 10 delen Kobaltchloride, 15 delen Natriumchloride (keukenzout), 7 delen Arabische gom, 5 delen Calcium- chloride en 90 delen water. De kleer tjes zullen dan de volgende kleuren aannemen; bij regen helder rood; bij vochtig weer blauw-rood; bij droog weer lavendelblauw en bij zeer droog weer blauw. PADDESTOELEN. - In het gazon van mijn tuin komen veel paddestoelen voer. Graag zou ik willen weten wat hieraan te doen is. Antwoord: - Vermoedelijk zitten er onder de grasmat organische delen, b..v houtstukken, takjes e.d. Dit kan voorkomen wanneer het gazon is aan gelegd op een oude houtwal. Op dat hout gaan zich dan paddestoelen ont wikkelen, die er dan net zo lang blij ven tot het hout verteerd is. Ter be strijding de paddestoelen geregeld verwijderen, hetgeen b.v. reeds ge beurd tijdens het maaien. Daar de paddestoelen zelf zorgdragen voor hun vermeerdering, verdwijnen ze dan langzamerhand wel. Ook kunt u op die plaatsen waar naar verhouding zeer veel paddestoelen staan, de zoden eraf halen en de grond eronder ver nieuwen, de eventueel 'aanwezige hout- delen verwijderen en dan de zoden er weer opleggen. Bespuiten helpt niet daar de oorzaak dieper zit. U moet geduld hebben. METALEN DEKEN. Een tijd gele. den meende ik ergens gelezen te heb ben, dat er voor bergbeklimmers de kens zouden zijn van zilverfolie. Is zo iets nou wel sterk en warm genoeg? Antwoord: Hetgeen waar u op doelt zijn de z.g.n aluminium-folie dekens, welke voornamelijk gebruikt worden om slachtoffers van ongelukken in te wikkelen, aangezien ze heel erg goed de warmte vasthouden. Derhalve zijn zeer veel ambulances, als ook de wa gens van de Wegenwacht er mèe uit gerust. Dit materiaal is flink sterk; trekvastheid 1750 km/cm2. Het smelt punt ligt op 260 graden C. en de dikte is 0,013 mm. Voor partikulieren zijn deze dekens verkrijgbaar bij de A.N.W.B.-kantoren, tegen een prijs van ca. ƒ8,-. Door het zeer lichte gewicht en hun oog isolerend vermogen, zijn ze bij uitstek ook geschikt voor alpinis ten; opgevouwen zijn ze niet veel gro ter dan een pakje sigaretten. HUWELIJK MET DE HANDSCHOEN. Zou u mij kunnen uitleggen wat een huwelijk met de handschoen in houdt? Antwoord: Onder een huwelijk met de handschoen wordt verstaan een huwe lijkssluiting, waarbij een der partners door een andere persoon (gevolmach tigde) wordt vertegenwoordigd. Dit dus in tegenstelling tot de normale huwe lijksvoltrekking, waarbij de beide partners in persoon moeten verschij nen. De. ietwat vreemde, benaming komt uit vroeger tijden, toen men iemand een bevoegdheid kon overdra gen door hem zijn handschoen te zen den. Van deze manier van huwelijks voltrekking werd nogal eens gebruik gemaakt door aanstaande echtparen, waarvan een der partners zich in een van de voormalige koloniën bevond. milmö (Ook op zaterdag geopend). GRENADIERSPARADE. Zouden er nog exemplaren bestaan van „Het Le ven" uit 1926, eind augustus - begin september? Op de voorpagina van één dezer staat een foto, waarop H. M. de Koningin Wilhelmina, gezeten op een wit paard, de parade afnam van 9.000 grenadiers van de lichtingen 1918, 1919 en 1920, terwijl de muziekkapel van het regiment Wielrijders de defileer- marsen speelde. Antwoord: In de Persbibliotheek, Oude Turfmarkt 151, Amsterdam (telefoon 020-242015) is de jaargang 1926 van het tijdschrift „Het Leven" gebundeld aan wezig. Deze jaargang kan niet worden uitgeleend, maar wel kunnen er foto's en fotokopieën uit genomen worden. U kunt zich dienaangaande met boven genoemd adres in verbinding stellen. als u denkt dat de Internationale Meubelbeurs niet voor particulieren toegankelijk is. Dat is 'ie wel1 echter alleen op vrijdagavond 9 november van 19 tot 22 uur en op zaterdag 10 november van 10 tot 17 uur. De nieuwste meubelcollecties uit binnen- en buitenland kunt u er bewonderen, van klassiek tot modern, in totaal 50.000 m bergmeubelen-kleinmeubelen-slaapmeubelen- zitmeubelen. Entree f5.- pér persoon. 14e INTERNATIONALE MEUBELBEURS JAARBEURS-UTRECHT Aan de Utrechtse universiteit promoveerde maandag j.I. de heer M. R. Eg- mond, wonende te Soest aan de F. C. Kuyyperstraat, tot doctor in de wiskun de en natuurwetenschappen op het proefschrift getiteld: „Studies on the mechanism of the enzymic conversion of linoleis acid by lipoxygenase"; de bestudering van het mechanisme van de enzymatische omzetting van linolzuur door lipoxygenase. De heer Egmond werd in 1946 te 's Gravenhage geboren. In 1964 behaal de hij het gymnasium-B diploma, waar na hij in Utrecht begon met de studie in de scheikunde. Het kandidaatsexa men werd afgelegd in mei 1968; het doctoraalexamen met hoofdvak bioche mie en bijvak fysiologische chemie volgde in september 1970. Sinds oktober 1970 is de heer Egmond verbonden aan het Organisch chemisch laboratorium van de Utrechtse univer siteit als wetenschappelijk medewerker in dienst van de Stichting Scheikundig Onderzoek in Nederland. Promotor was Prof. dr. J. Boldingh buitengewoon hoogleraar in de orga nische scheikunde. Het bestuur van de afdeling Soest-Soesterberg van de KVP heeft de heer H. Wiegel, fractievoorzitter van de VVD in de Tweede Kamer, uitgenodigd in de maand februari naar Soest te komen om in een openbare discussie zjjn tegenbegroting te verdedigen. De KVP had hem verzocht nog dit jaar te komen, maar van de heer Wiegel werd bericht ontvangen dat hij door tijdgebrek verhinderd was daar aan gvolg te geven. Hij stelde voor dat zijn fractiegenoot drs. Van Aar- denne hem zou vervangen, maar de KVP meent dat, zonder drs. Van Aar- denne te kort te willen doen, dat het hier vooral gaat om de persoonlijke uitspraken van de heer Wiegel. Hem is nu gevraagd een datum in fe bruari 1974 voor Soest te reserveren, terwijl de KVP voor een KVP-spar- ring-partner van nationaal formaat zal zorgdragen. Met het oog op het dreigende benzine- en olie-tekort schijnt men. overigens zeer verklaarbaar, over te gaan tot het inslaan van een extra voorraad. Het lÜkt ons daarom juist attent te maken op enige artikelen in de gemeentelijke brandverordening, waarin het voorhanden hebben van voorraden is geregeld. Artikel 19 van de verordening be paalt dat het zonder vergunning van burgemeester en wethouders verboden is benzine voor huishoudelijke doel einden voorhanden te hebben, in een hoeveelheid van meer dan 20 liter en anders dan in één of meer niet gesol deerde, goed gesloten metalen vaten en/of ten hoogste 5 goed gesloten fles sen van niet meer dan 1 liter inhoud. Dit verbod geldt niet voor de brand stof welke zich bevindt in het reser voir van een motor. Artikel 20 bepaalt hetzelfde voor peroleum in een hoeveelheid van meer dan 30 liter c.q. 5 flessen in de woning „de in de tot een haard of kachel be horende dagtank aanwezige vloeistof niet inbegrepen"; in een hoeveelheid meer dan 60 liter buiten de wo ning of gebouw „en anders dan in één of meer niet gesoldeerde, goed geslo ten metalen vaten en/of ten hoogste 5 flessen", indien de vloeistof zich be vindt op een hoogte van meer dan 2,75 meter boven het maaiveld; in een hoe veelheid van meer dan 200 liter (an ders dan in gesoldeerde vaten en ge sloten flessen) op alle andere plaatsen, tenzij weer in een speciaal daarvoor bestemde ruimten die aan bepaalde eisen moeten voldoen. De bepaling van de 200 liter geldt niet. indien de vloei stof zich bevindt in ondergrondse re servoirs, mits de gronddekking ten minste 50 cm bedraagt In artikel 21 van de verordening is het voorhanden hebben van brand spiritus beperkt en wel tot een hoe veelheid van 5 liter. Volgens artikel 23 is het zonder ontheffing verboden meer dan 200 liter stookolie voorhanden te hebben „en anders dan in gesoldeerde en goed ge sloten metalen vaten". Dat verbod geldt weer niet indien de olie zich bevindt in ondergrondse reservoirs, mits de gronddekking ten minste 50 cm be draagt. In artikel 22 tenslotte zijn bepalin gen opgenomen omtrent de eisen waar aan een vat en de leidingen van het vat naar haard of kachel moeten vol doen. De medewerkers van Spullenhulp heb ben tot hun spijt moeten besluiten hun aktiviteiten drastisch te beperken. Niet alleen kampen zij met een groot ge brek aan ruimte, maar de toevloed van goederen is zo groot en de vraag er naar eveneens, dat er werk is voor een fulltime kracht. Daarom zijn de openingstijden vanaf morgen (vrijdag) van 19 tot 20 uur en zaterdag van 11 tot 15 uur. Men is druk doende om voor de lang zamerhand onhoudbaar geworden toe stand een oplossing te zoeken, Deson danks blijft men het op prijs stellen dat goede spullen die afgedankt wor den, niet naar de Schans maar naar het adres Veldweg 6 of 14 gebracht worden. Vooral kleding, en op het ogenblik winterjassen, zijn zeer intrek. JVIaandag 29 oktober j.1. werd in-het Dienstencentrum voor bejaarden te Soesterberg een modeshow gehouden door Fa. Middelman, Soest. Na een hartelijk welkomstwoord door de leidster, mej. A. H. Frankena en onder het genot van een kopje koffie werd een lVz uur durende show ge toond door een 7-tal manequins, die onder applaus van de 70 aanwezige be langstellenden een schitterende collec tie aan het oog voorbij lieten gaan. Dat hier sprake was van goede - en voor oudere dames betaalbare - kle ding mag wel vermeld worden en zeer juist door Fa. Middelman uitgekozen. De presentatrice, mevr. Westerbeek, vertelde aan de aanwezige dames, dat het niet doenlijk bleek alle kleding te showen en nodigde een ieder uit om 's'-middags met een bus naar de zaak te komen, teneinde nóg beter de enor- collecte te kunnen bekijken. Hier van maakte een 18-tal dames gebruik en brachten een heel gezellige middag bestede 1 doorkin de modezaak. Er werd druk gekocht en al gauw bleek dat de op de ochtend geshowde modellen goed waren bekeken en de voorkeur ver dienden. Elk verliet dan ook - welis waar financiëel wat lichter - doch vol daan over de nieuwe aankopen de zaak. Vóórdat men echter naar huis terug keerde nodigde de heer Middelman sr. de dames uit om tevens van de gele genheid gebruik te maken een bezoek te brengen aan de nieuwe meubelzaak aan de Birkstraat. Ook hier keken de dames vol bewondering rond naar het ongelooflijk vele op het gebied van woninginterieur. Het bezoek werd dan ook wel op prijs gesteld en men raak te niet uitgepraat over deze prachtige en voor Soest unieke zaak op meubel- gebied. De leiding van het Dienstencentrum kan terugzien op een geslaagde en wel- Van Weedestraat 12 - Soestdjjk Telefoon 16372 De jeugdcommissie van de v.v. Soes terberg organiseert op vrijdag 2 no vember een filmprogramma voor de gehele voetbaljeugd van „Soesterberg" in De Hoeksteen. Als hoofdfilm de speciale voetbalfilm van de wedstrijd „Engeland-rest van de wereld". Aan vang 20 uur. Op zaterdag 3 november a.s. wordt om 3 uur een concert gegeven in de reeks Kerkmuziek Dom. Uitgevoerd worden de Maria-Vespers van Cl. Monteverdi, door de Nederlandse Cantorij o.l.v. Maarten Kooy. De toegang is vrij. IQQd^SESSSEiSflHI boekhandel] Na enige weken intensief werken, door ouders, leerkrachten en leerlingen van de St. Bonifaciusschool aan de Steenhoffstraat, werd zaterdag de laatste hand gelegd aan het gereedmaken van schooltuintjes voor de leerlingen van de vierde klas van deze lagere school. Het circa 250 m2 grote terrein lag al jaren ongebruikt en werd gebruikt als afvalplaats. Samen met de onderwijzer van de vier de klas. de heer A. Vrakking, ontwierp het hoofd van de school, de heer P. Smeets, een plan, om het terreintje nuttig te gaan gebruiken. Via de schoolkrant werden de ouders ongeroepen hulp te verlenen. Met ver eende krachten werd ondermeer een 10-tons container vol puin gestort. Daarna werd de grond omgezet en af gelopen zaterdag werd de mest er op gebracht. In het voorjaar zal een begin gemaakt worden met zaaien en planten. Het is de bedoeling er een instructieve tuin van. te maken; gedeeltelijk bloemen en gedeeltelijk aardappelen, groenten en diverse korensoorten. Zo mogelijk zul len er ook nog enkele hokken gebouw' worden voor wat leine huisdieren, zo als kippen duiven en konijnen. Alles komt ieder jaar in onderhoud bij de vierde klassers. Zij ook mogen een Jong en oud bezig met de noodzake lijke spit- en opruimingswerkzaamhe den. naam voor de tuin bedenken, waar voor een wedstrijdje is uitgeschreven. Beide initiatiefnemers kwamen op deze gedachte toen hen in de lessen steeds meer bleek, dat door de verstedelijking •/an Soest zelfs hier de kennis der na- uur achteruit ging en de „flatkinder- jes' het onderscheid tussen rogge, ha- •er gerst en tarwe niet meer duidelijk vvas Ieder kind krijgt nu een eigen tuintje van circa 10 m2, waarin hij zelf mag experimenteren. Het is vandaag maandag 15 oktober, en 8 uur in de ochtend, als wij ons hotel „La Vignette" in St. Hippolyte verla ten om op uitnodiging van vigneron Charles Jenny in Kintzheim het begin van de wijnoogst mee te maken. Na 15 minuten rijden door een wat mistig dorpje, Orschwiller geheten, staan we voor een statig aandoende gevel met als ingang een al even statig aandoende hardeiken deur, die de in druk wekt alsof men voor de ingang van de Strassburger Münster staat. We worden ontvangen door Monsieur Charles Jenny met een vriendelijkheid, die spreekwoordelijk is voor de gehele Elzas. Op de grote binnenplaats is een gezellige drukte van vrolijke wijnpluk kers, die jaarlijks drie weken lang met elkaar zullen optrekken om voor hun „Patron Jenny" de gehele oogst zo goed mogelijk te laten verlopen. Terwijl de wijnplukkers op hun wa gens plaatsnemen komt „le patron Jenny" aandragen met wat flessen Riesling, „de Koning der Elzasser wijn". Temidden van deze vrienschappelijke stemming trachten wij als nuchtere Hollanders ons glas wat losser op te heffen en te delen in de gemeenschap pelijke vreugde. Men proeft nu de wijn in zijn omgeving en ik geef U de ver zekering, dat dit een beleving is, die je geheel los maakt. Monsieur Charles Jenny nodigt ons uit om de wijngaard, gelegen achter zijn „chateau" te bezoeken, welke gelegen heid wij met beide handen aangrijpen. Even later lopen wij langs de wijnstok ken, beladen met de trossen vol heer lijk vocht en „le patron" vertelt over zijn Gewürztraminer, zijn Riesling en zijn Grauklevner (Tokayer). Wij proe ven de druiven, wij bekijken de grond en „le patron" vertelt. Even later zitten wij op de binnen plaats - in een speciaal daartoe inge richte kamer de 6 wijnen, welke hij produceert, te proeven, terwijl „le pa tron" verder vertelt, over zijn Elzasser land. het gebied, dat zich uitstrekt van Lembach in het Zuiden tot Marlenheim in het Noorden: „De Elzasser „Wijnstraat" strekt zich in alle gemoedelijkheid uit van Lembach naar Marlenheim, op halve hoogte van de voorheuvelen der Vogezen, en slin gert zich op zijn gemak door het weli ge gewas der wijnstokken, dat - groei end in rijen nauwkeurig de golvingen van het terrein volgt, zich als het ware er tegenaan vleiend. Steeds opnieuw, bij elke bocht van de weg of bij het klimmen en dalen van de weg, blijft de blik van de wandelaar mooi aan het oog ontvouwt; in de diepte: het pano rama van het Rijndal, waarin zich stadjes en dorpen sfeervol aaneenrij gen; in de hoogte: de aanblik van de zonovergoten bergrug, waarop de wijn stokken tot ca. 450 m hoogte laagsge wijs tot wasdom komen, prachtig be schut door middeleeu :e kateelruïnes. Talrijke stadjes en dorpen hebben zich in dit groenomrankte wijn-landschap genesteld en hun vriendelijke straten vol bloemen hun oude, statige huizen en hun eerbiedwaardige kerken getui gen van een gedegen wijncultuur en van een grote welstand, welke alle moeilijkheden van de afgelopen eeuwen goed te boven zijn gekomen. In de Middeueeuwen was de Elzasser wijn de meest bekende van het Rijndal en zijn goede hoedanigheid heeft zich, door handhaving van de traditionele rassen en de gebruikelijke natuurlijke behandeling van de wijn, op voortref felijke wijze weten te handhaven. Fris, aangenaam fruitig, behoort hij tot de beste wijnen van Frankrijk en kan hij dan ook aanspraak maken op de hoog ste kwaliteitsaanduiding: Vins Ap pellation d'Origine Controlée". Hij wordt meestal in de handel ge bracht onder vermelding van de naam van het wijnras slechts zelden wordt de naam van plaats of wijngoed ge bezigd. Tot de tafelwijnen worden gerekend de prettige Sylvaner, die een opwek kende werking heeft, en de Pinot Blanc (qf Weissklevner), een prachtig harmo nische en volle wijn. Voor fleswijn ko men de nobele rassen in aanmerking, t.w. de Riesling, die in de Elzas wegens zijn fijn, delicaat bouquet, zijn aange name frisheid en zijn elegante volheid als de koning der wijnen wordt be schouwd door de kenners; de Muscat, waarvan in de 16e eeuw het karakte ristieke bouquet reeds werd bezon gen door Fiscart; de Pinot Gris (of Grauklevner), in de Elzas Tokay d'AIsace geheten, die wel de meest volle en krachtige wijn van de Elzasse wijnkaart is, en ten slotte de zeer be kende en krachtige Gewürztraminer met z'n kruidig bouquet, hetwelk hem algemeen geliefd heeft gemaakt, in het bijzonder bij de dames. De Elzasser wijnen zijn natuurlijke wijnen, ze passen voortreffelijk in het beeld van de Elzas: ze zijn eerlijk, stralend van vreugde, monter en trouw, men rekent hen dan ook tot het beste, wat er op wijngebied bestaat." Het is inmiddels 12 uur geworden, de grote deuren slaan open en onze vro lijke druivenplukken komen binnen rijden met tonnen vol van de mooiste druiven, die binnen een uur verwerkt zullen worden tot heerlijke wijn, die pas in het voorjaar zijn volle kracht zal hebben. Als de druivenplukkers aan hun wel verdiende Elzasser zuurkoolmaaltijd be ginnen, nemen wij afscheid „le patron" Jenny, die ons zijn mooie Elzas heeft leren kennen en die ons uitnodigde de laatste week van de oogst mee te ma ken: een uitnodiging om over na te denken. OENOPHILE

Soester Courant | 1973 | | pagina 3