Leegstaande huizen aan de Molenstraat doelwit van krakers jubileumconcert Nederlands Motet- en Madrigaalkoor <36$ Goedkeuring bestemmingsplan „Steenberghe" aan een zijden draad? Donderdag november 1973 52e jaargang no. 11 BURG. GROTHESTRAAT14, SOEST BURG. GROTHESTRAAT 14, SOEST 1 itgave Drukkerij Smit b.v. - Soest Dureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29, Soest Tel. 14152- Postgiro 12015» NIXON STEEDS MEER IN HET NAUW Wijziging rooster apotheekrliensten Gedachten over een gezonde samenleving Krakers niet van plan veld te ruimen Jeugddienst Open Hof Inwoner van Soest dodelijk verongelukt Het oog gericht op de grote twee Nieuwe „lawaaitekening" vliegbasis ongunstiger voor Soesterberg Noord-West bij gelegenheid van het zilveren jubileum Aanbieding dekens voor kleuter en junior ledikant, van f 52,— nu voor f 39,50 en de tweede deken gratis. Zolang de voorraad strekt. SOESTERI COURANT Abonnement per kwart,al 4,75. Buiten Soeot per kwartaal 9.- Verach«»t Iedere donderdac De continuing story van Watergate is een beetje uit de aandacht geraakt bij de Europeanen die zorgen dichter bij huis kregen. Dat gebeurde dan net op het moment dat de verwikkelingen hoe langer hoe fantastischer werden - de Washingtonse werkelijkheid biedt meer dan een romanschrijver kon verzinnen. De grootste schok was wel de nuchtere mededeling van het Witte Huis dat van de negen geluidsbanden waarover nu al geruime tijd geprocedeerd wordt, juist de allerbelangrijkste helemaal niet bestaat. Het is de bandopname die de kern van de zaak raakt: het gesprek met Nixon waarin diens assistent John Dean gekomplimenteerd werd over zijn voortreffelijk werk bij het in de doof pot stoppen van de Watergate-zaak. Het Is die bewering die tot dusver de kern uitmaakt van de beschuldiging dat de president meer geweten heeft dan hij zelf beweert. Nu, bij de opname van dit gesprek weigerde de apparatuur die een volgende recorder inschakelt als op de eerste de spoel vol is. Een manke ment dat daarvoor en daarna niet meer is voorgevallen, aldus de getuige die ijlings werd gehoord. Wel kon de man vertellen dat tal van banden door een heer van het Witte Huis waren mee genomen - of ze ook teruggebracht wa ren kon hij uit zijn aantekeningen niet altijd opmaken. Goed, daarover is dus al dit tijd door Nixon pricipiëel geharreward en in al die tijd is niet ontdekt dat het kardi nale gespreksdeel per ongeluk niet op de band was opgenomen. Het is na tuurlijk mogelijk, want het toeval wil raar tewerk gaan. Maar het is net een beetje teveel gevraagd van de Ameri kanen om dit nu nog te geloven: de president komt pas tot voor de hem gunstige ontdekking van de opneemfout als hij uiteindelijk de banden toch aan de rechter Sirca ter beschikking stelt na de dag tevoren nog even de speciale onderzoeker Cox ontslagen te hebben omdat die het streven om de banden te verwerven niet op wil geven. Trouwens, de twijfel groeit of Cox wel in verband met Watergate is ontslagen. Hij liet zich ontvallen dat Richard Kleindienst - eens minister van justitie - hem had bekend dat de president persoonlijk hem had gelast niet in be roep te gaan in een geding tegen het befaamde konsern ITT. Dit betekent in de eerste plaats al dat ook deze Kleindienst meineed heeft gepleegd toen hij een senaatskommissie vertelde dat er nooit druk op hem was uitgeoefend om de zaak tegen ITT te staken. De zaak werd buiten het gerecht om „ge regeld" en voor ITT was dit niet on voordelig: in plaats van een aantal be drijven te moeten afstoten kon het een winstgevend verzekeringsbedrijf houden en behoefde het alleen een verliesge vend kantinebedrijf te verkopen. Wie denkt hierbij niet aan het vrien delijk aanbod van ITT om een half miljoen dollar te fourneren om de Re publikeinse konventie waarop Nixon tot presidentschapskandidaat werd uit geroepen keurig te organiseren? Cox hield zich ook bezig met Nixons vriend Rebozo, een man die hem zo aardig hielp bij het verwerven van landgoe deren. Deze Rebozo is niet een bankier in Florida, hij is er „de" bankier. Anderen, die een licentie aanvroegen om in het gebied een bankfiliaal te openen, kregen nul op het rekest. En zo zijn er meer zaken die naar korrup- tie rieken, waarmee de naam van Nixon in verband wordt gebracht. Het verwijderen van Cox zou weieens zeer nodig zijn geweest, niet zozeer in ver band met Watergate, maar in verband met zaken die Nixon konden onthullen als net zo'n korrupt mannetje als Agnew al bleek. Het resultaat? In een Gallup-oplnie- peiling haalde Nixon - die vorig jaar een lawine-achtige overwinning vierde - nog minder dan Truman op het diep tepunt van zijn karrière. Dat mag van weinig belang geacht worden, maar dan is het niet ondienstig even terug te denken aan wat Henri Kissinger zei ten tijde van het grote Amerikaanse troepenalarm in de krisis van het na bije oosten: „Men moet niet denken dat een zo lang durende krisis om het leiderschap in de VS helemaal geen ef- fekt heeft op de buitenlandse politiek". Een beschaafde manier om te zeggen dat de Russen wel gek waren als ze niet uitbuiten zouden dat Nixon aan gezag verliest En de krisis waarvan Kissinger zo mismoedig repte dreigt alleen maar erger en erger te worden. Van 9 nov tot 16 nov. zal de Wolverlei apotheek Weegbreestraat 56, tel. 19646 de avond-, nacht- en zondagsdienst waarnemen l.p.v. apotheek Soest dijk. Op maandag 12 november a.s. organi seert het Humanistisch Verbond een bijeenkomst voor leden en belangstel lenden in het gebouw van de openbare bibliotheek aan de Aib. Cuyplaan te Soest. Drs. Rob Tieiman, socioloog, zal een lezing met diskussie houden over het onderwerp: Gedachten over een ge tonde samenleving. Aanvang: 20 uur. toegang vrij. Opnieuw is een van de acht leegstaande woningen van de woningbouwver eniging St. Joseph aan de Molenstraat gekraakt. Vrijdag j.I. betrok de geboren en getogen Soester en lid van de woningbouwvereniging, Ton Paauw met zjjn a.s. vrouw het pand Molenstraat 107. Een prima huis in een uitstekende staat van onderhoud, goed in de verf, wind en water dicht, bezetten zjj bi de plaats van het optrekje van 3 bij 4 meter (met gebruik van serre) dat hen in een pension aan de Korte Bergstraat als woning diende. Ton Pauw is niet van plan de woning te verlaten: óók niet als hem een an der huis wordt aangeboden. Zijn groot ste ergernis is dat er een aantal wo ningen leeg staan, terwijl er nog een groot aantal woningzoekenden is. Hij is er dan ook een voorstander van dat alle leegstaande woningen gekraakt moeten worden en hij voegt er aan toe dat kraken volgens de wet niet straf baar is. Zaterdagavond kwam de politie pols hoogte nemen. Een van de agenten dacht er goed aan te doen hem mee naar het bureau te nemen, omdat hij zijn. naam niet wilde zeggen „maar dat ging mooi niet door, dankzij de solida riteit van de omwonenden", aldus Ton Pauw. Bij een tweede bezoek van de politie verliep het gesprek veel soepeler, hoe wel hij zich verbaasde over de uitla ting „dat hij er binnen een week toch weer uitgezet zou worden"! Deze verbazing deelt zijn rechtskundig adviseur de heer C. Kruijff van de Stichting Rechtswinkel te Amersfoort. Die was bij dat gesprek aanwezig. Hij stelt in een „open brief aan de ge meente Soest" dat de zekerheid, dat het op korte termijn tot ontruiming zou moeten komen, nogal aanvecht baar lijkt. „De burgemeester (die het bevel tot uitzetting zou moeten geven) is name lijk iemand die de belangen van alle ingezetenen van de gemeente een even warm hart toedraagt. Zij zal dus ook zeker niet alleen rekening houden met de belangen die met ontruiming ge diend zijn, maar ook met de belangen die worden beschermd door het huis bewoond te laten", aldus de heer Kruijff. Die laatste belangen zijn levensgroot aanwezig, zegt ook de heer P. van Asch van de bewonerscommissie. „Het is voorgekomen dat schooljongens zo'n leegstaande woning vernielden; het behang van de muur scheurden en het behang in huis in brand staken. Daar is niemand mee gediend", aldus de heer Van Asch, die het jammer vindt dat op die manier onze belastingcenten besteed moeten worden. De beide gekraakte panden Molenstraat 105 en 107. Hij is verder van mening dat de ge meente de beslissing wat er uiteinde lijk met de huizen moet gaan gebeu ren, opzettelijk uitstelt. „Je kunt mak kelijker naar Den Haag gaan omdat te horen, dan naar Soest", zegt Van Asch. Hij meent dat de gemeente er alle belang bij heeft dat de woningen leeg blijven en vernield worden en Van Asch stelt daartegenover dat het voor de buurt dus beter is dat de wo ningen bewoond worden. Dat voor komt moedwillige vernieling en ver krotting. Op die manier wordt het al gemeen belang gediend. Over het afwegen van de belangen, ontruimen of bewonen, zegt de heer Kruijff dat bewonen toch zal moeten prevaleren. „Is het immers zo onrede lijk dat iemand die op het bureau huisvesting te horen krijgt, dat hjj maar in het Noorden van het land een woning moet proberen te vinden, daar niet ineens mee accoord gaat, des te minder daar hy zijn hele leven in Soest heeft gewoond, waarvan de laat ste anderhalf jaar met zjjn vrouw op één kamertje van 4 by 3 meter? Is het zo onredelijk dat hij in een leegstaand huis kruipt, dat naar alle waarschijnlijkheid nog wel tien jaar leeg zal staan, totdat de gemeente er uiteindelijk in slaagt een bestemmings plan door te voeren waarin op de plaats van deze huizen mooie, dure en voor de buurtbewoners onbetaalbare bungalows zullen worden gebouwd? Is het zo onredelijk dat die huizen in tussen benut kunnen worden door mensen die er niet in slagen iedere maand 350 gulden op tafel te leggen voor de huur van een flat? Is het zo onredelijk dat van de eige naar, de woningbouwvereniging St. Jo seph. waarvan de huidige bewoners reeds geruime tijd lid is. verwacht mag worden, dat deze bereid is de be woning toe te slaan?", aldus de heer Kruijff. Hij merkt op dat de nieuwe bewoners van het huis Molenstraat 107 een groot vertrouwen in St. Joseph hebben; „een beeld heeft zelfs een plaats voor een van de vensters gekregen", aldus Kruijff. (Redactie: Het is toevallig St. Jozef niet, maar de bedoeling is duidelijk!). Krujjff maakt ook attent op de grote eenstemmigheid in de buurt. Zij zjjn van mening dat de krakers moeten bljjven. „Niemand is er nog in geslaagd uit te leggen hoe het komt dat er aan de Molenstraat jarenlang huizen leeg moeten staan. Het zou niet onbevredi gend zjjn als eens werd duideljjk ge maakt waarom bewoning van deze goedkope woningen, waaraan toch zo'n behoefte bestaat, moet worden uitge sloten". De heer Kruijff zegt verder: „Maar misschien is dat overbodig, omdat er toch niet wordt ontruimd. De voor zitter van de woningbouwvereniging, die zijn brood moet hebben verdiend tnet vakbondswerkzaamheden, kan niet anders zijn dan een man met een groot sociaal gevoel. Ongetwijfeld zal hij in zijn contacten met de burge meester dikwijls hebben kennis ge maakt met de liberale rechten van de mens op een redelijk bestaan. Het spreekt vanzelf dat slechts een snufje van de christelijke inspiratie waarmee deze voorzitter ook in de gemeentepo litiek opereert, voldoende is om te verhinderen'dat het tot een niet nood zakelijke ontruiming komt". Ton Paauw zegt de voorzitter op de vorige week gehouden ledenvergade ring te hebben horen zeggen dat de vereniging niets tegen krakers zal on dernemen, Ook de secretaris heeft hem meermalen medegedeeld dat hij hen er wel in wilde hebben en dat hij op de wachtlijst stond. Onrechtmatig. Volgens het bureau voorlichting is de bewoning onrechtmatig en zal onher roepelijk ontruiming moeten volgen. Paauw heeft geen woonvergunning voor dit pand gekregen en daarop be roept de burgemeester zich, die hem inmiddels (maandagavond) het bevel heeft doen toekomen dat hij woensdag (gisterenmiddag) om 12 uur de woning diende te ontruimen. De heer Kruijff is het niet met de burgemeester eens, die in haar ont ruimingsbevel verwezen heeft naar lid 1 van artikel 23 van de Woonruimte- wet. Kruijff stelde dat alle bepalingen van de wet alleen gebruikt mogen worden „ter bevordering van doelma tige woonruimte verdeling" (art. 1). In dit geval is er nu juist geen sprake van woonruimte verdeling, maar van leeg laten staan Inmiddels is ook Mr. J. Knoppers uit Soest ingeschakeld, die de burgemeester in een expresse- brief verzocht de ontruiming niet te laten doargaan. Pand 105 Maandagavond werd het pand 105 ge kraakt door Harry Witte en zijn echt genote. Dit huis stond ongeveer acht maanden leeg en zag er aanzienlijk minder goed onderhouden uit. In de achterkamer had schooljeugd ge poogd brand te stichten: het behang was van de muur getrokken en op de muur was het resultaat van het vuur tje stoken goed te zien. Pand 81 Eveneens maandagavond werd de wo ning nummer 81 gekraakt. Daar nam het echtpaar Vorderhake met baby in trek in. Ook dit huis stond enige tijd leeg, maar het bleek toch alleszins be woonbaar. De echtparen Witte en Vorderhake hadden woensdagmorgen nog geen be zoek van de politie gehad. Met de ont ruiming van woning nummer 107 werd woensdag geen begin gemaakt. Wel was de buurt rond 12 uur 's middags paraat. Iedere woning getuigde daar van, want allen waren voorzien van een raambiljet met de tekst „Molen straat Paraat". Het bureau voorlichting van de ge meente kon ons woensdagmiddag niet meedelen wanneer de ontruiming zou plaatsvinden, maar dat de woningen ontruimd zoudn worden stond vast. Zondag 11 november a.s., om 19.00 uur. is er weer een jeugddienst in de „Open Hof" in het Soesterveen. Deze dienst heeft de vorm van een musical, die geleid zal worden door spreker Ds. J. P. van Ewijk van de Bergkerk te Amersfoort, in samenwerking met de Jongerengroep „Rond de 15" uit Amersfoort. Aan deze musical moet uiteraard mee gedaan worden door de bezoekers van deze dienst. Het onderwerp is: „De ge lijkenis van de talenten". Wie van een moderne dienst houdt, moet zeker naar deze dienst komen. Bjj een botsing tussen een personen auto en een trein op een met knipper lichten beveiligde spoorwegovergang te Etten-Leur is de 51-jarige heerC. Kools ui Soest om het leven gekomen. De twee mede-inzittenden verloren even eens het leven. Het gesprek over de vermindering van de strijdkrachten in midden-Europa is in Wenen begonnen - een gesprek dat makkelijk een jaar of wat kan duren, zodat het weinig zin heeft nu reeds bespiegelingen te houden over het re sultaat. Wel is het opvallend dat de gedele geerden natuurlijk aan hun openings toespraken hebben gewerkt onder d» schaduw van de krisis in het nabije oosten, ook al heerst er een vrij eens gezinde stemming om daaraan liever niet te refereren, maar zich te beper ken tot waar het om gaat. En dat is het risiko van oorlog in Europa te ver kleinen door daar zo min migelijk troe pen op de been te houden en bijvoor beeld ook geen onrust te wekken met grote manoeuvres door daarvan tijdig kennis te geven vooraf. Een beetje curieus is echter toch wel, juist in verband met het nabije oosten, dat van NATO-zijde als voornaamste gespreksthema ter tafel wordt gebracht, dat de twee groten het voorbeeld moe ten geven, zoals de Belgische afgevaar digde het onder woorden bracht. Het schijnt dat een officiëel voorstel op komst is dat zal inhouden dat de Sow- jet-Unie en de Verenigde Staten dat zijn dus wat midden-Europa belreft de buitenstaanders - elk hun strijdkrach ten met veertien procent verminderen. In getallen betekent dit dat 28.590 Amerikaanse soldaten en 64.500 Russi sche naar hun land terugkeren - er zijn nu eenmaal meer dan twee keer zoveel Russische als Amerikaanse troe pen hier. Maar al is dat dan wel in overeen stemming met het uitgangspunt dat ge sproken wordt over een „evenredige en evenwichtige" terugtrekking van troe pen, voor het Warschau-pakt betekent dit dat van het verschil in totaal aantal troepen - 777.000 man versus 871.000 man direkt maar even een derde zou verdwijnen. En is dit nu evenwichtig en evenredig? Kortom, dit maakt dui delijk waarom men in Wenen nog wel eventjes denkt te moeten vergaderen. Het curieuze in dit gespreksthema is dat de kleinere NATO-landen de bal zo keurig toespelen aan de twee reuzen. En dit gebeurt juist op een moment dat allerwegen, niet in de laatste plaats juist door de kleinere NATO-landen, groot bezwaar wordt gemaakt tegen de Russisch-Amerikaanse kombine die aan de gang is gegaan om in het nabije oosten een wapenstilstand af te dwin gen. die de Veiligheidsraad geen stem in het kapittel laat. maar deze achter de schermen pasklaar gemaakte reso luties voorschotelt, -die over de hoofden van alle anderen heen niet al te duide lijke militaire dreigementen jegens el kaar uiten en andere symptomen van eigengereide onwil om met anderen te overleggen. Dus is in meer of minder diplomatieke taal en door daden gepoogd de twee duidelijk te maken dat de wereld niet hun speeltuin is waar ze alleen met elkaar te maken hebben. Dit is o.m. een reden waarom Washington nogal boos is op Europa omdat het zich niet als een loyaal steunende bondgenoot gedraagt. En nu? Nu zeggen zo ongeveer de zelfde kritici dat de twee supermachten het voorbeeld maar moeten geven. Een beetje dwaas? Nee, veeleer een geka- moufleerd toegeven dat deze twee reu zen inderdaad de dienst uitmaken - of men het leuk vindt of niet. KANTMAN. De provinciale planologische dienst heeft in samenwerking met TNO-Delft een gewijzigde tekening geproduceerd van de lijnen van gelijke lawaaibelasting rondom de vliegbasis Soestetrberg. Op de oorspronkelijke tekening, die ge voegd was bij het rapport „Lawaaibelasting nabij de vliegbasis Soesterberg" gepubliceerd door G.S., werd voor de situering van de start- en landingsbanen gebruik gemaakt Van gegevens van de luchtmacht. Achteraf bleek dat bü overnemen van deze gegevens een afwijking was ontstaan van de ligging van de banen. Daarom was een korrektie gewenst. hoogte bereikten. Deze verfijning in klankleur wordt nagestreefd in de uit voering van de dubbelkorige messe van Luigi da Palestrina. In de „Zigeunerlieder" komen alle muzikale facetten naar voren waar over Brahms in zijn tijd kon beschik ken. van uitbundig naar ingetogen, van jubelend naar beschouwend. De liefdesgedichten, die het oorspronkelijk zijn en waarop Brahms de muziek maakte, zijn nauw met de Hongaarse volksmuziek verweven. Volksmuziek en Zigeunermuziek werden identiek geacht en zo hebben de liefdesliederen de naam „Zigeunerlieder" gekregen. Van Vecchi, een componist uit de 16e eeuw, worden twee werken uitgevoerd. Het eerste werk, een scene uit: „L'am- phiparnasso Comedia Armonica", is een voorloper van de latere Opera. In die tijd werd het gezongen gedeelte door een koor uitgevoerd en de dra matiek uitgebeeld door akteurs en ak- trices. welke niet mochten zingen. Het ensemble Audio Corti speelt het strijkkwintet K.V. 516 van W A. Mo- zart. Werken van Chopin, Schumann en Brahms zullen door George van Renesse len gehore gebracht worden. Zondagmiddag 18 november wordt hetzelfde programma uitgevoerd in de Pieterskerk in Utrecht. Na afloop van het concert is er gele genheid in de kerk dirigent en be stuur met het 25-jarig jubileum geluk te wensen. Hieruit blijkt nu dat de situatie voor het ontwerp-bestemmingsplan „Steen- berghe", (Soesterberg Noord-West), waar woonbebouwing is ontworpen, on gunstiger is geworden. De woningen komen te liggen in de zóne tussen de 40 en 45 Kosten-eenheden, de lawaai belasting (genoemd naar prof. dr. ir. C. W. Kosten, voorzitter van de advies commissie geluidhinder door vliegtui gen). Gedeputeerde Staten van Utrecht heb ben zich op het standpunt gesteld, dat een lawaaibelasting van minder dan 40 Kosten-eenheden voor woningbouw zonder geluidwerende voorzieningen acceptabel is. De korrektie geeft voor de gemeenten Leusden en De Bilt een gunstiger ge luidsniveau. terwijl voor de gemeente Zeist de situutie ongewijzigd blijft. De „Kosteneenheid" is een maat om de hinder van vliegtuiglawaai te objecti veren en te kwantificeren. De in 1961 door de Minister van verkeer en wa terstaat ingestelde Adviescommissie ge luidhinder door vliegtuigen, de Com missie-Kosten, adviseerde In haar rap por' d.d. 30 juni 1967 de 45-Kos.ten- eenheden als grens voor woonbebou wing aan te houden. Gezien het feit dat bij 45 Kosteneenhe den voor 1,3 deel der bevolking de tolerantiegrens is bereikt, besloot G.S. van Utrecht bij het te voeren planolo gische beleid uit te gaan van een la- waaigrens van 40 Kosteneenheden. Bij deze grenswaarde wordt evenwel vol gens schatting van de commissie Kos ten nog altijd 28 0van de bevolking ontoelaatbaar gehinderd. Geen goedkeuring Ingevolge artikel 28, lid 4 van de op de ruimtelijke ordening, zal G.S. aan nog niet goedgekeurde bestem mingsplannen dc goedgekeurde bestem mingsplannen de goedkeuring geheel of gedeeltelijk onthouden, voorzover in die plannen binnen de 40-ljjn woonbe bouwing wordt geprojecteerd. Het bureau voorlichting kon hierover meedelen dat inderdaad een klein ge deelte van het plan Steenberghe binnen de 40-45 lijn ligt en dat daardoor mo gelijk "t plan iets gewijzigd zal wor den. Overigens bestaat de mogelijkheid dat het plan gedeeltelijk goedgekeurd werdt. Het Nederlands Motet en Madrigaalkoor. door zijn jaarlijkse uitvoeringen een goede bekende in Baarn en Soest, geeft op 10 november een feesteoncert in de Oude Kerk in Soest. Uitgevoerd worden werken van Da Palestrina. Brahms, Vecchi e.a. Aan dit concert werken mee George van Renesse, piano en het ensemble Audia Corti uit Amsterdam. Het geheel staat onder leiding van Carel Laoüt. Het koor, aanvankelijk „Sempei Avan- koor nu tot een van de beste in de ti" geheten, werd in 1948 'door de he- wijde omgeving gerekend mag worden ren H en L. Rademaker opgericht. Laoüt kreeg zijn opleiding aan de Onder de dirigenten Willy Francois en Utrechtse school voor kerkmuziek Zijn Lex Karsemeijer kreeg het koor zijn voorliefde gaat uit naar de oude mees- eerste bekendheid. De huidige dirigent Iers. die qua Compositiestijl verfij- Carel Laoüt komt de eer toe, dat het ningskunst en harmonie zo'n grote

Soester Courant | 1973 | | pagina 1