,Pratende Kinderen bij De Regentuuter Prachtig jubileumconcert van het Nederlands Motet- en Madrigaalkoor Wiiii Rademaker heropende zijn Oud-Hollandse bakkerswinkel üassief eiken meubelen Hoog Catharijne gouden <Snaar MAASWINKEL MEUBELEN Gouden Snaar voordeel-festival Lenco L-78 draaitafel SOESTERBERG Artiestenpalet in Dienstencentrum VERZWAKT EUROPA TENOREN en SOPRANEN hartelijk welkom. Snelheidscontrole Kontrole verlichting .Sultan dacht winkelmeisje te kunnen kopen winkelhart van Nederland Israël-avond Feest bij de brandweer Uit de wijde wereld Komeet IJsvereniging vergadert U KUNT NIET ALLES WETEN Soester Courant van donderdag 15 november 1973 zowaar V.F. prijs PIONEER/ TUNERVERSTERKERS SX 424 /2x 18 Watt FM MG 895,— 695,— SX 525 2 x 21 Watt FM MG 1098,— 895, AK AI/T A PEDECKS X 200 D 3 motoren crossfield 1298,— 895,— X 201 D 3 motoren crossfield 1348,— 995.— GXC 40 D cassette-deck 748,— 498,— VERSTERKERS Standardlix 12,5 Watt HiFi 278,— 198. Standard 2 x 20 Watt HiFi 368,— 265,— V.F. prUs COMPL. STEREO-SETS Telefunken Liftomat'S 469,— 349,— Dual HS 39 2 x 6 Watt 695,— 555,-» LUIDSPREKERBOXEN Wharfedale D II 18 Watt 189,— 148,— AKAI SW 100, 40 Watt 320,— 198,— AKAI SW 200, 60 Watt 460,— 298,— STERKE HiFi-SET Pioneer SA 500 A ver sterker. Piorveer PL 12 D draaitafel met AT 66 element. 2 Wharfedale D II boxen 1472,— 999,— STEREO ADVIESCENTRUM Steenhoffstraat 13A-15 - Soest - Telefoon 12132 DEN BLIEKLAAN 53 - SOEST TELEFOON 02155 - 13991 of 14550 Einde Bosstraat rechtsaf met automatische afslag, Vloeistof gedempte vering. Super Hi-Fi all-balance 4M arm. Adviesprijs 539, Een machinénaald breekt niet zo ge makkelijk op dikke stof indien u haar even met zeep inwrijft. Vergulde schilderijlijsten kunt u schoonmaken met een spons, gedoopt in. melk. Niet alleen voor bejaarden van het Woon- en Dienstencentrum, maar ook voor alle andere bejaarden in het dorp Soesterberg presenteert Arties tenpalet gratis een variétéprogramma in, ,hetDienstencqr^runr. op; jcjqndecdag 15 november. Aanvang 20.00 uur. Aan dit gevarieerde programma zal medewerking worden verleend door „The Twinnies", het tweeling-dames accordeonduo; de sopraan Toos Schol- ten, aan de piano begeleid door Frans v. d. Vaart, met operette en Weense liedjes; de goochelaar-entertainer Haurini en Johan Berenschot die. eigen Nederlandse liedjes ten gehore brengt bij luit, gitaar en alxtoharp De pro- duktie en presentatie van dit arties tenpalet is in vertrouwde handen van Victor Conselman. Vorige week werd aan de Laanstraat van de heer W. Rademaker heropend. Terecht, wamt niet dikwijls wordt een zjjn kop gezet zoals hier gebeurd is. Ter illustratie, de oude zaak is er eigenlijk nog, geheel intact. De nieuwe zaak werd er achter gebouwd en daar aan werd het woonhuis opgeofferd. Dat impliceerde wel dat er aan de Laanstraat-zijde een geheel nieuwe pui opgetrokken moest worden. Daar is nu ook de ingang en hoe nodig dat was, blijkt wel uit opmerkingen van nieuwe klanten die niet wisten dat op dit punt een banketbakkerszaak gevestigd was. Toch was de zaak er al 52 jaar en steeds op dezelfde plaats. In 1921 begon de vader van de heer W. Rademaker, wijlen de heer P. Ra demaker, er een broodbakkerij; een eenzame zaak in de toen nog kale vlakte die nu 't Hart heet. Sedertdien is het pand menigmaal verbouwd; er e geheel verbouwde banketbakkerszaak Er bestond grote belangstelling voor. pand voor een verbouwing dusdanig op was eigenlijk sprake van een soort constante verbouwing en dat kwam nu. nu alles ondersteboven ging. te voor schijn. Er is veel veranderd; de gehele bene den etage is nu direct of indirect bij het bedrijf betrokken en niets herin nert meer aan de woning die er tot voor enkele maanden was. De winkel op zich werd tweemaal zo groot. Met de nieuwe gevel, leuke toegangs deur en het gezellige interieur is een Anton Piek-achtig geheel geschapen. De gevel is ontworpen door de Soester architect A. Brouwer, het interieur door de binnenhuis-architect. I. van 't Woud te Alpien aan de Rijn. De ge hele verbouwing werd uitgevoerd door aannemer Jan Radernaker; de electri- De oud-hollandse bakkerswinkel met evenveel bloemen als gebak citeitsvoorzieningen werden aangelegd door de firma Joh. van Schalkwijk; het loodgieterswerk door de firma Evert Kerkhof en de centrale verwar mingsinstallatie door de firma H. Suik. Wat er ook allemaal veranderdeniet de kwaliteit, die bleef zoals voorheen, uitstekend en van de bovenste plank, zoals Rademaker senior dat altijd wil de en waar hij zich een „naam" mee verwierf. De grote variatie van het assortiment (ooit geweten dat het brood in zoveel siervormen gemaakt werd?) komt in deze zaak goed tot haar recht. „Tóch", zegt Wlm Rademaker, „mis schien hadden we de winkel nog groter moeten maken". De nieuwe generatie zal net als senior wel steeds aan het veranderen en verbeteren blijven. Honden- en kattenharen kunt u ge makkelijker van tapijten en stoelbe- kleding verwijderen door deze met een vochtige spons af te nemen. Ter versterking van het Nederl. Motet- en Madrigaalkoor zijn Repetitie: dinsdagsavonds 8 uur in de zaal van de Emmakerk aan Regentesselaan. Aanmelden; A. MAASWINKEL Den Akkeren 37 - Soest - Tel. 14550 Tijdens een twee uur durende snel heidscontrole op de Soesterbergsestraat werden 63 overtreders van de maxi mumsnelheid geregisteerd. Gedurende i die periodq passeerden 639 voertuigen de radarapparatuur. Binnenkort zal door de politie een kontrole worden gehouden op de ver lichting van alle voertuigen. Indien deze niet in orde is zal er direct be keurd worden. Als u de uiteinden van kleerhangers met elastiek omwikkelt, glijden gladde kledingstukken of blouses met wijde hals niet telkens van de hangers af. Het is een nog gauw toegeven aan de chantage, opdat de andere acht niet hetzelfde lot van gehele boycot zal treffen als Nederland door de Arabie ren werd toebedacht. En daarom ook geen verklaring dat men Nederland in zijn olietekort zal helpen. O nee. de Arabieren mochten anders de boycot eens uitbreiden! Men liet Nederland in feite alleen staan en zonder konsessies te ontvangen moest minister Van der Stoel de verklaring van de negen mede ondertekenen, on danks zijn eerdere verklaringen. Erg konsekwent was dat bepaald niet van de Nederlandse regering. Zij kan nu wel beweren dat met deze verkla ring geen verandering werd gebracht in haar eerder uitgesproken mening over het konflikt, maar dat is wel het geval. Het is laf dat nu niet eerder toe te geven. Zoals de EG Nederland in de kou liet staan, zo was dat eerder gebeurd ten aanzien van de Verenigde Staten, toen deze, gezien de Russische aanvoer naar Egypte en Syrië, nog in allerijl wapens via en vanuit Europese landen over vloog naar Israël. Ook daarover achteraf gauw verkla ringen van o.a. West-Duitsland en Engeland dat ze het er niet mee eens waren dat dit zomaar was gebeurd. Zich daarmee niets aantrekkend van het feit. dat Amerika met spoed het evenwicht ten aanzien van de Russi sche expansieplannen moest voorko men, wilde het konflikt niet tot een veel grotere oorlog uitgroeien. Hier door ontstond ook een deuk in het NAVO-bondgenootschap. waarvan het niet uitgesloten is dat west-Europa nog eens de zure vruchten zal plukken. Door het niet kunnen bepalen van één gezamenlijke buitenlandse politiek laat de Europese Gemeenschap zich in het hoekje drukken waar de slagen vallen. Het wil zich politiek nogal militair krachtig maken en wordt daardoor automatisch een speelbal tussen de grote wereldmachten en zelfs van het machtsgevoel van de Arabieren. Euro pa weet zich vriend noch vijand te maken. De vermindering van de olietoevoer zou toch gekomen zijn, dat was al be kend eer de Verzoendag-oorlog uit brak. De devaluatie van de dollar heeft dit proces versneld. De sheiks wachten maar eens af hoe ze. door de olie te bewaren, hun rijk dom en macht kunnen vergroten. Van hun kant gezien hebben ze groot lijk. Maar west-Europa had daartegen een eigen energie-politiek moeten opbouwen en een gezamenlijke politieke houding moeten vaststellen, inplaats van alleen maar de eigenbe langen van de overigens te zwakke staten te dienen. We zijn nu hard op weg west-Europa aan de Russische ex pansieplannen, die met een en ander in direkt verband staan, zonder slag of stoot over te leveren. Een welvarend west-Europa past niet in die plannen. Het dicht draaien van de oliekraan is een teken aan de wand. Maar de west-Europese politici zien het niet. In het bijzijn van alle schoolkinderen werd woensdagmorgen een beeldhouw werk van de beeldhouwer A. vaai de Vis op de speelplaats van de school „De Regentuuter", onthuld. Wethouder Dijkstra wenste schoolleiding en kinderen veel geluk met dit fraaie kunstwerk en sprak de wens uit dat het mocht func tioneren zoals de maker zich dat had voorgesteld. HOOG CATHARIJNE - Bezoekers van een winkelbedrijf in Hoog Catharijne zagen gistermiddag tot hun stomme verbazing, hoe een oosters geklede vreemdeling plotseling een winkel meisje in de armen nam en haar naar een kassa droeg. Bij het shoppen was hst donkere oog van de incognito reizende sultan Rachid Hassan III met welgevallen blijven rusten op de hoogblonde en aantrekkelijk gevormde Wiegeline D. (18). die aldaar als verkoopster werk zaam is. Wiegeline: „Ik merkte wel dat de sul tan steeds om me heen draaide en me van alle kanten bekeek", hoewel de doorluchtige bezoeker later verklaarde dat hij alleen maar naar het prijs kaartje en de maten had gezocht. Sultan Rachid betuigde zijn leedwezen over het gebeurde. Vast staat dat hij handelde in de overtuiging dat in Hoog Catharijne alles te koop is. Als ge noegdoening schonk hij de jongedame een gouden ring met saffier. Wiegeline was toch wel in haar schik met de attentie van de sultan. „Men zegt dat hij een zeer goede smaak heeft", zei ze. Vele winkeliers bevesti gen dit op grond van het grote aantal inkopen dat de sultan in Hoog Catha rijne heeft gedaan. Onder auspiciën van het Soesterbergs Nieuws- en Advertentieblad wordt op donderdag 15 november een Israël- avond georganiseerd in De Hoeksteen. Aanvang 20 00 uur. De avond, die ge houden wordt ten bate van de Collec tieve Israël Aktie (giro 23434) te Am sterdam, zal worden geopend door ds. F. J. Th. van Boven, die met pastor F. C. E. van Eijk en dokter A. Th. M. Splinter het comité van aanbeveling vormt. Een causerie over Israël zal worden gehouden door de heer B. C. Littooij aan de hand van dia's, tijdens vakan ties in Israël gemaakt. Verder zal Louis Oppenheimer, luitenant in het Israëlische leger, zijn visie geven op de toestand en vragen beantwoorden rond dit actuele onderwerp. De nieuwe brandweerkazerne zal op woensdag 21 november om 15.00 uur officieel worden geopend door de bur gemeester van Soest, mevrouw mr. J. M. Corver-Van Haaften. Van 16.00-17.30 uur volgt een receptie in de brandweerkazerne, ter gelegen heid van het vijftigjarig bestaan van de vrijwillige brandweer Soesterberg. De „open dagen" voor het publiek zijn op zaterdag 24 november van 10-12 en van 14-17 uur; op woensdag 28 no vember van 14-17 uur. Parlementaire loterij In de Zweedse grondwet staat, dat bij staking van stemmen het lot beslist. Het nieuwe parlement, dat in januari a.s. bijeenkomt, kan herhaaldelijk voor dit geval worden geplaatst, want de regeringspartijen en de oppositie tel len beide 175 man. Er is ook voorzien in de wijze van loterij. Er moeten dan onder toezicht van twee rijksdagleden van verschillende partijen twee stem biljetten, één met ja, één met neen, in een vaas worden gedaan, en vervol gens moet een ander lid van de rijks dag de beslissende stem uit de vaas halen. Het zal iets unieks zijn als Zweden bij het lot wordt geregeerd. Geen van de partijen zal dit wensen, dat dit vaak voorkomt, doch het te vermijden zal niet gemakkelijk zijn. De astronomie heeft aangekondigd, dat een reusachtige komeet, die zij „Ko- houtek" noemt, op het ogenbLik door ons zonnestelsel veegt en zich tussen Kerstmis en Nieuwjaar in een „adem benemende haarspeldbocht rondom de zon zal slingeren. De snelheid van de komeet bij deze haarspeldbocht zal 400 000 km per uur zijn. De staart van de komeet is miljoenen kilometers. Als de komeet rondom de zon is ge gaan zal ze weer de ruimte inschieten om dan misschien nooit meer door mensen te worden aanschouwd. De ko meet. zal bij haar baan rondom de zon toch op 21 miljoen kilometer van de zon verwijderd blijven. Het schouw spel zal groots zijn en herinneren aan de beroemde komeet van Halley in 1910, die in 1968 weer terugkeert. De nieuwe komeet werd ontdekt in maart j.1. door dr. L. Kohoutek van de Hamburgse telescoop, waarnaar de ko meet thans wordt genoemd. In de volgende maanden zal de komeet hoe langer hoe beter zichtbaar worden. Al trekt de aarde dwars door de staart van de komeet heen, zoals reeds eer der gebeurde, het zal niet gevaarlijk zijn, want een duizend kubieke meter „staart" bevat minder „vuil" of ,gif" dan een vingerhoed gewone lucht, wat betekent, dat de verpeste lucht in onze grote steden veel gevaarlijker is dan een hypothetische passage door een kometenstaart, die men op dat mo ment trouwens ook niet ziet. In het eind van dit jaar zal het verschijnsel regelmatig persnieuws zijn. Tot diep in jahuari zal de komeet zichtbaar blijven. De algemene ledenvergadering van de IJsvereniging Soesterberg zal worden gehouden op woensdag 14 november in café ,,'t Centrum". Aanvang 20 uur. Tijdens deze jaarvergadering zal een bestuursverkiezing worden gehouden. Volgens het huishoudelijk reglement zijn mevrouw A. Roose-Wiegman en de heren M. A. Legierse en J. Veenen- daal aftredend. Nieuwe jcandjdaten voor een functie in het bestuur kun nen tijdens de vergadering nog wor den opgegeven. De toegangskaarten voor de ijsbaan kunnen tegen contante betaling wor den afgehaald op woensdag 21 novem ber van 19.30-21.30 uur in De Hoek steen. De contributie bedraagt 7,50 per jaar, waarvoor men een toegangs kaart ontvangt voor beide ouders; de tarieven zijn dan voor kinderen tot en met 15 jaar gratis; voor gezinsleden van 16 jaar en ouder 2,50. Na 21 no vember worden deze tarieven 2,50 en 3,50. „We willen heus wel lief voor jullie zijn", daarop komt de verklaring neer die de negen ministers van buiten landse zaken van de Europese Ge meenschap samenstelden over de hou ding ten aanzien van het konflikt Is raël-Arabische staten. Lief zijn voor de Arabieren. Israël, zeggen de negen, waaronder ook Nederland, moet gevolg geven aan resolutie 242 van de Veiligheidsraad en dus alle bezette gebieden ontrui men eer er sprake kan zijn van het sluiten van vrede. Met die verklaring wilde de EG nog gauw aantonen, dat ze één gemeen schappelijk standpunt inneemt het konflikt en deed net alsof men daar altijd van uitgegaan is. Dat is niet zo. West-Europa heeft daarin nimmer een gemeenschappelijk stand punt uitgedragen. Integendeel. Frankrijk achtte het voor zich voordeliger om speciaal de Ara bische staten te vriend te houden, bij enkele anderen ging de sympathie meer uit naar het belaagde Israël en nog weer enkele landen hielden zich helemaal op de vlakte en zeiden en deden niets ten voordele van een van de partijen. Er was en is in feite dan ook geen sprake van een gemeen schappelijke politiek van de EG. De nu moeizaam tot stand gebrachte verklaring is een produkt van angst. Angst voor een te lang durend afslui ten of een te sterk verminderen van de olietoevoer door de Arabieren. Twee leerlingen, Ingrid van Essen en Carlo Deijs, trokken daarna het doek van het beeld weg, waarna de kinderen zich naar binnen spoeden om de trak tatie van de beeldhouwer in ontvangst te nemen. De zeer korte plechtigheid in de regen werd bijgewoond door het raadslid mevrouw E. Korthuis-Elion, de archi-1 tect van de school de heer A. Bos uit Baarn, de kunstenares mevrouw Joos- ten-Eerdmans en de secretaris van de culturele commissie de heer A. den Daas. Vele liefhebbers vajn goede koorzang hebben zaterdagavond het slechte weer getrotseerd om toch een bezoek te kunnen brengen aan het jubileum-concert van het Nederlands Motet- en Madrigaalkoor, dat met dit concert haar 25- jarig jubileum vierde. De hoofdmoot van dit prachtige con cert was wel de uitvoering van de dubbelkorige mis „Laudate Dominum" van G. P. Palestrina. Voor de uitvoe ring van deze mis is. een opstelling van twee geheel zelfstandige koren noodzakelijk, hetgeen wel bijzonder hoge eisen stelt aan de uitvoerende. Onder leiding van haar dirigent Carel Laoüt gaf het koor een prachtige ver tolking van deze mis. Prachtige effek- ten en een bijzonder goede koorklank kwamen, mede door de goede akoe stiek van de Oude Kerk. bij de toe hoorders goed over. Na het eerste op treden van het koor nam het Amster damse ensemble „Audio Corti" op het podium plaats voor een uitvoering van het Strijkkwintet K.V. 516 van W. A. Mozart. De echte fijnproevers hebben dit prachtige stuk muziek, waarin toch wel enkele foutjes voorkwamen, zeker kunnen waarderen. De meer opper vlakkige toehoorder zal het stuk mis schien wel iets te lang hebben gevon den, temeer, daar men toch naar een kooruitvoering kwam luisteren. Voor het optreden van de pianist George van Renesse was de keuze ge vallen op een 3-tal pianostukken van achtereenvolgens Chopin, Schumann en Brahms. De virtuositeit en het gevoe lige spel van deze pianist zorgden in de vertolking van deze stukken voor een zeer aangename verrassing. De beloning in de vorm van een lang durig applaus door de aanwezigen was dan ook zeer op zijn plaats. Als laatste programma-onderdeel zong het koor met grote bekwaamheid de Zigeuner-liederen van Brahms. De vertolking van deze liederen wist het koor op een zeer bekwame en mee slepende maneir te brengen, zodat dit laatste optreden wel het hoogtepunt van deze avond mag worden genoemd Kortom een concert, waarop koor en verdere medewerkers met voldoening •kunnen terugzien. Het beeld stelt spelende kinderen voor en heeft inclusief plaatsing 10.000 gul den gekost. De beeldhouwer Henk van de Vis woont in Maarn. Hij genoot zijn opleiding aan de Vrije Academie te Den Haag en bij Artibus te Utrecht. Hij kreeg opdrachten o.m. van de PTT te Den Haag en van de landbouw school te Kerk Avezaath. Op de foto beeldhouwer A. van de Vis naast K(jn „Pratende Kinderen". Slaat de vlam in de pan tijdens het bakken, leg er dan onmiddellijk een deksel overheen en het vuur zal do ven, doch beweeg dit deksel van u af tot het geheel op de pannerand sluit. uw linoleum gescheurd? Vul de scheur dan op met paraffine, v Een roestvlek moet u nooit direkt uit- Dergelijke vlekken eerst met zout bestrooien, dit er even op laten zitten en daarna uitborstelen. Maakt uw huisbel teveel lawaai (in verband met eventuele zieke), plak er dan een paar stukjes vloeipapier of cellotape omheen. Laat één van de bloemen in de vaas het kopje hangen? Steek een tanden stoker (of puntig geslepen li.cifer) door het hartje van de bloem in de steel als steun. Bij kleine bloemetjes kan een speld dienst doen. Als u bij het meubels wrijven de in- wrijfdoek even warmt vóór u er was aan doet, gaat het beumels wrijven veel gemakkelijker. Bij het ophangen van pasgewassen nylon kousen of nylon vitrage, kunt u bij veel wind het slingeren om de lijn voorkomen door het goed onderaan knijpers te verzwaren.

Soester Courant | 1973 | | pagina 11