Kinderboerderij „DE VRIJE TEUGEL" kreeg koninklijk bezoek op openingsdag Maarten Kooy brengt Mariavespers in Oude Kerk I I A.s. donderdag grote weggeefaktie op de markt Donderdag 22 november 1973 52e jaargang no. 13 I itgave Drukkerij Smit b.v. - Soest Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29, Soest Tel. 14152- Postgiro 126156 A.s. zaterdag intocht St. Nicolaas Gestolen auto terecht Het oog gericht op Europa Alarmfluiten in kerstpakketten voor bejaarden Worden er nog profetieën vervuld? Sluiting Luchtmachtmuseum In gebruikneming Sportzaal ,.De Bunt" Sigarettenautomaat vernield Raadslid Joosten gaat Soest verlaten Gevangene uit cel ontsnapt Officiële in bedrijfstelling riooolwaterzuiverings- installatie Unicef-agenda als geschenk -SXSS4 SOESTERI COURANT Abonnement per kwartaal 4,75. Buiten Soest per kwartaal 9,— Verschijnt iedere donderdag A.s. zaterdag zal St. Nicolaas zijn in trede doen in Soest. De Goed Heilig Man wordt om half twee verwelkomd op het station Soest-Zuid. Daarna wordt een stoet geformeerd, die dit jaar niet via de hoofdweg maar via Nieuweweg, Beukenlaan, Beetzlaan, Waldeck Pyrmontlaan, Nassaulaan, Nas-sauplantsoen en Van Weedestraat, naar het gemeentehuis gaat. Daar wordt Sint Nicolaas ontvangen door de burgemeester. In verband met deze intocht zal het verkeer over de hoofdweg geruime tijd omgeleid worden. De vorige week bij garage Vlug aan de Kerkstraat gestolen Peugeot is te recht. De wagen werd teruggevonden in Schalkwijk bij Woerden bij de daar in een boerderij wonende 22-jarige H. O. R. De man werd gezocht in ver band met postzegeldiefstallen o.a. bij de heer P. te Soesterberg. Een deel van die collectie werd daar terugge vonden en op het erf van de boerderij trof de Woerdense politie de gestolen Peugeot aan. Het Europese parlement in Straatsburg burg is niet bepaald een indrukwek kend instituut - kan dit ook niet zijn, want bevoegdheden heeft het amper. Het kan wel fungeren als een spreek buis van de gezamenlijke parlementen van de Europese landen, maar de lust tot luisteren zal bij ministers en rege ringsleiders natuurlijk slechts gering zijn zolang de parlementaire woorden nauwelijks door daden gevolgd kun nen worden. Dat een man als bondskanselier Brandt zich geroepen, voelt dit kollege parle mentsleden van her en der toe te spre ken, getuigt er in ieder geval wel van, dat hij althans gelooft in de noodzaak dat een Europese politiek gekontroleerd wordt door een Europees parlement In dit opzicht wijkt hij sterk af van de gangbare Franse houding, ook al blij ken Bonn en Parijs wel met elkaar eens te zijn dat in tal van zaken Europa wel een mond moet kunnen spreken wil de stem van dit wereld deel enig gewicht hebben. Juist de gebeurtenissen in het nabije oosten en bijvoorbeeld het Russisch-Amerikaans kontakt met dreigementen hebben dui delijk gemaakt, dat zelfs Frankrijk en Engeland met hun zogenaamde grote- mogendhedenstatus niet meer meetel len, laat staan de kleineren. En het bleef niet beperkt tot een politieke ver nedering alleen - er is bovendien nog de beperking van de olieproduktie plus de speciale boycot van Nederland, die voor een krisissfeer in de Europese ge meenschap zorgt. De schaarste aan olie is zonder meer een ernstige zaak doordat de hele eko- nomie van alle negen lidstaten afhan kelijk is van voornamelijk de Arabi sche olie. Ook zonder Boycot van Ne derland was dit al een moeilijke zaak. Nu die erbij komt en Nederland dus terecht een beroep doet op wat de es sentie is van de gemeenschap, name lijk dat men de tegenslagen gezamen lijk draagt, moet er wel een beslissing vallen over hoe ver men in deze soli dariteit wil gaan. Doordat men van Frankrijk in deze, omdat het meent door zijn vriendschap met de Arabische landen op rozen te zitten, niet al te veel mag verwachten, is het opbeurend Brandt te horen ge tuigen van de noodzaak om als EEG gezamenlijk te reageren. Hij heeft daar voor ook praktische argumenten: als de olie als pressiemiddel bruikbaar blijkt in. dit geval, staat de deur wa genwijd open om vaker door dreiging met olieboycot konsessies af te dwin gen. Het is daarom voor alle negen belang rijk dat deze eerste „chantage" - als men het zo wil noemen - niet slaagt. Brandt is niet zo onzakelijk te menen dat dit alleen kan door ekonomische maatregelen binnen de gemeenschap, men zal ook politiek moeten optreden en wel als gemeenschap. Er is wel na genoeg geen apparaat voor, maar dat zal er dan snel moeten komen, aldus zijn redenering. De topkonferentie volgens min of meer gaullistisch model van half december is er de eerste aanzet voor. Brandt denkt verder - en dit is dan zeker niet volgens gaullistisch model - als hij een echte parlementaire kontrole noodza kelijk acht op welk instrument voor bijvoorbeeld een gemeenschappelijke' buitenlandse politiek dat men maar ontwerpt. Met annex de waarschu wing dat uiteraard in een dergelijk ge val minderheden het voor lief zullen moeten nemen dat in de besluiten niet de fijne details voorkomen die zij voorstaan: men kan niet een stuk na tionale soevereiniteit opofferen zonder dat het inderdaad iets kost. Er wordt nu serieuzer dan ooit gewerkt aan iets dat een EEG-buitenlandbeleid zou kunnen heten. Pleidooien en argu menten hebben die haast nooit teweeg kunnen brengen, dat doet de druk van de omstandigheden. Eendeels is dit ver heugend: als niets anders dit kan, laat dan de nood maar dwingen tot uit houw van de Europese instituten. Het bedenkelijke is alleen dat onder die dwang van de haast het resultaat wel eens minder fraai kan worden dan mogelijk was geweest, maar dan moet men maar denken dat het betere hier weer de vijand is van de goede. i KANTMAN. Een horde persfotografen, die zich als wildemannen gedroegen, waren het fenomeen dat zaterdag j.1. de min of meer officiële ingebruikneming van de nieuwe kinderboerderij „De Vrije Teugel" begeleidde. Reden van hun over dadig optreden was de aanwezigheid van Prinses Beatrix, Prins Claus en hun drie kinderen de prinsjes YVillem-Alexander, Johan Friso en Constantyn. Het prinselijk gezin arriveerde in een door Prins Claus bestuurde stationcar en zij werden op het terrein van de kinderboerderij verwelkomd door de vooratter van het stichtingsbestuur, mevrouw G. Huygen-Haring, de bur gemeester mevrouw mr. J. M- Corver- Van Haafxen en mej. C. Diks van CRM. Het gezelschap begaf zich naar de binnenhof van de boerderij waar de prinses, de burgemeester en mej. Diks bloemen kregen aangeboden. Me vrouw E. Joosten-Eerdmans overhan digde de prinses daarna een album met een dertigtal foto's, genomen door de fotografe Gisela Bauknecht-Van Rossum, over de bouwperiode van de nieuwe boerderij. De Soester imker en materiaalcommis saris van de boerderij, Chris Uiterwijk, bood de dames vervolgens een potje „bekroonde" honing aan en aan de burgemeester twee zwanen, die mogen zwemmen in de gemeente gracht die rond de boerderij zal wor den aangelegd. Daarna volgde een rondwandeling over het complex, waarbij de prinsjes zich niet onbetuigd lieten; figuurzagen, kleien, de zandbak en alle andere mo gelijkheden kregen hun volle aandacht. In de bestuurskamer gaf het bestuurs- Prinses Beatrix met (aan de hand) Prins Johan Friso en Prins Constantijn tijdens de rondgang op de kinderboer derij De Vrye Teugel. lid, de architekt H. Schneider aan de hand van een maquette en fotomate riaal een explicatie van de bouwge schiedenis en werd een filmpje ver toond over de indertijd gehouden fi nanciële actie. De heer Schneider noemde de stichting van de boerderij en geslaagd voorbeeld van gemeente lijk beleid en particulier initiatief. Hij benadrukte dat de bouw relatief goed koop geweest was. wat mede veroor zaakt werd door de mogelijkheid ge bruik te kunnen maken van de be staande fundamenten, wat alleen al een besparing van circa drie ton ge; ven had. Dank werd daarbij gebracht aan de aannemer C. W. van Rouwen daal, die met bijzondere inzet en grote Volgende week donderdag, 29 november, is het groot feest op de markt. Ter gelegenheid van Sinterklaas wordt een grote feestmarkt gehouden. De markt kooplieden gaan den geld weggeven. Een mister X deelt gedurende de ope ningstijden van de markt ruim 500 verrassingsenveloppen uit. In die en veloppen zitten waardebonnen waarop nummers staan die weer korresponde- ren met de duidelijke zichtbare num mers op de marktkramen. Daar kan men voor het ook op de waardebon De kerstcommissie van de vereniging van Vrijzinnig Godsdienstigen heeft een bijzonder aardig initiatief genomen, door dit jaar in de kerstpakketten voor bejaarden, naast alle goede gaven ook een alarmfluit bij te pakken. Men werd op dit idee gebracht naar aanleiding van het verhaal van een bejaarde dame die er niets voor voel de in een bejaardencentrum opgeno men te worden. Zij zei in geval van nood gebruik te maken van een alarm- fluit. die bij de franse politie in ge bruik is, en die uitmunt door een bij zonder doordringend geluid. Men hoopt dat ook andere instanties, die zich bezig houden met het ge reedmaken van kerstpakketten, het idee zullen overnemen. Uiteraard zal het ook bij andere gelegenheden een gewaardeerd geschenk zijn. Sportzaken zullen waarschijnlijk de gevers aan het gewenste fluitje kunnen helpen. Op 30 november a.s. komt ds. J. A. Visser uit Amsterdam, van de Europees Chr. Zending, spreken in gebouw „Cre do" naast de Julianakerk in de Julia- nalaan te Soest, aanvang 20.00 uur. Deze keer zal zijn onderwerp zijn: „Worden er nog profetieën vervuld?" Vooral belangrijk nu het midden-oosten de aandacht van de wereld op zich blijft vestigen en we attent moeten zijn op de gebeurtenissen daar. Iedereen is van harte welkom! Voor vervoer naar en van Credo kunt U zich wenden tot de navolgende telefoonnummers: 15291 of 13218 of 17786. In april of mei van het volgend jaar, afhankelijk van het beschikbaar ko men van zijn nieuwe woning, zal hij afscheid nemen als lid van de gemeen teraad. Op 15 februari van dit jaar werd hij beëdigd als raadslid, als opvolger van mevrouw T. R. Walma van der Molen- De Vries, die om gezondheidsredenen ontslag nam. De heer Joosten is lid van de onder wijscommissie, de commissie sociale zaken, de commissie woonruimteverde ling en de culturele commissie. Grote bekendheid genoot hij als voorzitter van de kunstenaarsvereniging Artis- shock. Volgens de kieslijst van D'66 zal zijn plaats ingenomen worden door de heer H. J. Gerth. Het Luchtmachtmuseum op de Vlieg basis Soesterberg zal met ingang van 1 december a.s. tot eind maart 1974 op de zaterdagen voor het publiek worden gesloten. Bezoek in groepsver band op werkdagen blijft echter moge lijk na voorafgaande afspraak. De burgemeester zal vrijdagavond 14 december a.s., om half acht, de sport zaal „De Bunt" officieel openen. Naar gelang de stand van de werk zaamheden zal de zaal echter reeds vóór 14 december a.s. geleidelijk in gebruik worden genomen. Bij sigarenhandelaar C. van Rouwen daal aan de Koninginnelaan werd de aan de pui hangende sigarettenauto maat gekraakt. De onbekende dader slaagde er echter niet in bij de siga retten te komen. De schade aan het apparaat bedraagt 100 gulden. interesse de verbouwingswerkzaamhe den uitvoerde. Na een verblijf van ongeveer twee uren vertrók het prinselijk gezin. Vele autoriteiten woonden de inge bruikneming bij; onder hen de wet houders mevrouw M. Walter-Van der Togt en de heer J. Ebbers; de raads- i leden mevrouw G. Alting-Ambrosius, mevrouw E. Korthuis-Elion, de heren i K. Levinga, B. Joosten en A. van Vlo ten; de directeur van gemeentewerken de heer H. J. v. d. Dussen; de hoofd inspecteur van politie, de heer H. G. Scholtmeijer; het hoofd van de plant soenendienst, de heer A. v. d. Broek. De Stichting Jeugdzorg Soest bracht voer voor de veestapel op een ver sierde bakfiets. Bestuursleden van de Soester Zaken- kring overhandigden een gift van 1000 gulden; een bijzonder welkom ge schenk, omdat de verbouwing tot stand kwam aan de hand van een in 1971 opgestelde- begroting. Door prijsstijgin gen zijn enkele posten niet gereali seerd kunnen worden. Vorige week reeds kwam van het se cretariaat van Prinses Beatrix de toe zegging van een gift van 1000 gulden binnen. Dit bedrag wordt beschikbaar gesteld uit een charitatief fonds, waar aan de Prinses een bestemming mag geven. Voor het bedrag zal de konij nenheuvel worden aangelegd. Ook zul len binnenkort twee dwerggeitjes van Drakensteijn worden afgeleverd. Tijdens de ontvangst in de ochtend uren boden leerlingen van de LTS verfrissingen aan. Deze concumpties waren beschikbaar gesteld door de Soester middenstand. In de loop van de middag werd de boerderij door circa 1000 mensen be zocht. Prins Claus met Willem-Alexander op de bouwplaats van de kinderboerderij. De heer B. Joosten, lid van de ge meenteraad voor D'66, gaat Soest ver laten. De heer Joosten is direkteur van de werkwinkel te Wageningen en hij heeft moeten besluiten dichter by zijn werk te gaan wonen. staande bedrag gratis het gewenste artikel krijgen. De bonnen hebben een waarde van resp. een gulden, rijks daalder en vijf gulden (heeft men b-v. een bon van een rijksdaalder gekregen en wil men een stuk kaas van vier gulden kopen, dan moet er maar een gulden en vijftig cent worden bijbe taald of wil men b.v. een bos bloemen kopen voor een gulden en men heeft een bon van een gulden in zijn/haar bezit dan krijgt men het artikel gra tis). De waardebonnen zijn alleen die dag (29 november) geldig. Daarnaast worden door de marktkoop lieden gratis stickers uitgedeeld voor de kinderen. De 22-jarige Surinamer H. O. R., die vorige week door de politie van Woerden in een boerderij te Schalkwijk werd gearresteerd en in verband met auto diefstal en diefstal van een collectie postzegels aan de Soester politie werd overgeleverd, heeft zondagavond kans gezien te ontsnappen. R., die ingesloten zat in de cel van het poltibureau, klaagde over hoofd pijn. Een van de dienstdoende agenten die terugliep om een pilletje te halen, vergat de celdeur te sluiten. Toen hij terugkwam was R. gevlogen. Er werd direct een grootscheeps on derzoek ingesteld waarbij gebruik ae- maakt werd van een speurhond. Tot aan de Nieuweweg heeft men zijn spoor kunnen volgen, maar daar raakte men het bijster. Vermoed wordt dat R. daar een fiets heeft kunnen bemachtigen. Alle verdere onderzoekingen, het con troleren van stations en openbaar ver voer, leverde niet het gewenste resul taat op. De korpschef, de heer H. G. Scholt meijer, betreurt dit moment van on achtzaamheid maar zegt goede hoop te hebben de ontsnapte gevangene spoe dig terug te vinden. R. werd vorige week aangehouden ln verband met postzegeldiefstallen o.a. te Woerden en te Soesterberg. Bij zijn aanhouding bleek op het erf van de boerderij waar hij zich ophield, de bij garage Vlug gestolen rode Peugeot te staan. Bij het onderzoek dat met de politie van Woerden werd ingesteld kwam verder aan het licht dat hij zich ook schuldig gemaakt had aan diefstal van antiek en een Perzisch tapijt. Vrijdag 7 december a.s., des middags om 16.00 uur, zal Prins Claus de nieu we rioolwaterzuiveringsinstallatie van de gemeente Soest en Baarn, die on langs is gereed gekomen, officieel ln bedrijf stellen, De installatie Ls aan de Maatweg te Soest. Tijdens de vergadering, waarop dit verhaal verteld werd, kwam bovendien aan het licht dat de bezoekende dames het bezit van zo'n alarmfluit eigenlijk ook op prijs stelden, omdat zij zich geen van allen safe voelden bij de ge dachte na afloop alleen in het donker naar huis te moeten. Voorzichtigheidshalve werd bij de plaatselijke politie geïnformeerd hoe men daar over het idee dacht en ook daar was men zeer enthousiast. Bijzonder geschikt als cadeautje is de Unicef-weekagenda; bij de telefoon uw tweede geheugen. Ze bevat tevens 53 schitterende kleurenreproducties en ci taten in Nederlands-Frans of Engels- Frans. Ook de geschenkendoos van de Unicef is als cadeau zeer origineel (20 grote en 30 minikaarten envelop pen). Een en ander is verkrijgbaar bij de VVV; de firma „De Ster" aan de Van Weedestraat of Smitshof; de firma Ton Beuken, Soesterbergsestraat 51 en bij de Nederlandse Credietbank Toren straat 47. Unicef, de wereldorganisatie voor het kind, verleent steun in 118 landen waaronder ook de Sahel-landen, Zaterdag 24 november, aanvang 8.15 uur, zal in de Oude Kerk in het kader van de maandelijkse kerkconcerten een uitvoering worden gegeven van de „Vesperae Beatae Mariae Virginis" (Mariavespers) van Claudio Monteverdi, door de muziekkring de Nederlandse Cantorij o.l.v. Maarten Kooy. Het behoort tot Monteverdi's bekendste werken, en vereist een grote verschei denheid van instrumenten (strijkorkest, baroktrompetten, baroktrombones, blok fluiten, twee luiten, clavecimbel, orgel); verdere uitvoerenden zijn het koor van de Nederlandse Cantorij en de vocale solisten Christine Jansen, Lucia van Het koor van de Nederlandse Cantory, o.l.v. Maarten Kooy. Surksum, Ine Kooy, Giska Schelland, Bier Veldman, Peter Kooy, Patrick Kool en Kees de Groot.

Soester Courant | 1973 | | pagina 1