Raad in de ban van de Molenstraat jfjgj 'i van de Gemeentehof! [sumhorruiA MACHTIG EIKEN PUUR NATUUR Massief eiken meubelen MAASWINKEL MEUBELEN 1=S E.G.V.SETTEN Gemeenteraadsvergadering Renovatie voor een gedeelte van de woningen nu zeer waarschijnlijk BRUIDSREPORTAGE FOTO VAN DAM Haarverzorging van wortel tot punt 1 ^iii fötétro Soester Courant van donderdag 22 november 1973 Ruim twee en een half uur duurde de gemeenteraadsvergadering die vorige week gehouden werd: vijf kwartier voor de 15 punten tellende agenda en nog eens vijf kwartier voor de behan deling van een drietal vragen over de Molenstraat, vragen gesteld door de heren A. van Vloten en B. Joosten, respectievelijk van de Pak-fractie en van D '66. Het debat over de Molen straat werd afgerond met een pluimpje van de heer G. Oldenboom (pr. chr.) voor het college van b. en w., dat zij het beleid principieel had omgebogen en dat ze „zinvol" waren bezig geweest. De vergadering kende verder nog twee hoogtepunten en wel over het verlenen van een krediet voor de aankoop van kunstwerken ten behoeve van de ver fraaiing van de wijk Klaarwater en het verzet van de heer K. Levinga (PAK) tegen de gemeentelijke financiële steun aan de personeelsvereniging van de ge meente. De burgemeester vergeleek daarbij de gemeente met een bedrijf, maar zij zag over het hoofd dat de steun van het bedrijfsleven ten koste of ten laste komt van het netto resul taat en dat is bij de gemeente een fic tief begrip. De heer Levinga had de morele steun van de volle publieke tribune en de woorden van lof van de heer Joosten; voor de ambtenaren ver anderde daar niets aan. Het verzet van de heer Levinga werd niet overgeno men door de raad en zo veranderde er ook niets aan het voorstel en kreeg de personeelsvereniging twee maal tien gulden per lid. Na goedkeuring van de notulen van de vergaderingen van 20 september en 18 oktober j.1. werden zeven ingekomen stukken behandeld. a. Brief d.d. 11 oktober 1973 van het Overlegorgaan van de Centrale Onder nemersorganisaties in het Midden- en Klemberijf te Rijswijk, waarbij wordt toegezonden de „Nota solitaire vesti gingen", met voorstel te antwoorden zoals voorgesteld in het uitgebrachte advies daaromtrent. Conform besloten. b. Afschriften van brieven d.d. 4 en 5 oktober 1973 van de heer T. v. d- Meu- len en bewoners van de woningen Leeuwerikweg 7, 9. 11, 17 en 19 en Laanstraat 61 en 63, gericht aan ge deputeerde staten omtrent de afbraak van een kippenhok c.q. de aanleg van een voetpad met het voorstel deze brieven voor kennisgeving aan te ne men. Conform besloten. c. Controlerapporten van het Centraal Bureau voor Verificatie en Financiële Alviezen van de Vereniging van Neder landse Gemeenten met voorstel deze voor kennisgeving aan te nemen. Conform besloten. d. Brief d.d. 9 oktober 1973 van de heer A. van Duinkerken te Soest waar bij hij het beroepschrift tegen het be sluit van 5 juni 1973 tot weigering van een door hem gevraagde bouwvergun ning intrekt met het voorstel deze brief voor kennisgeving aan te nemen. Conform besloten. e. Brief d.d. 22 oktober 1973 van de heer mr. H. H. Houtman, Parklaan 47 te Soest, waarbij hij bezwaar maakt tegen de gevolgde procedure bij de tot standkoming van bestemmingsplannen, met het voorstel deze brief voor ken nisgeving aan te nemen. Conform besloten. De heer A. van Vloten (PAK) meende, dat men de heer Houtman beter had kunnen antwoorden, vooral omdat men zich in de in de» maand augustus ge houden raadsvergadering afgevraagd had wat de heer Houtman toch voor had met zijn „gestencilde" protesten. De burgemeester was het daar niet mee eens en zei geen behoefte te hebben er nu op in tegaan. Dat zou wel gedaan worden als bij de bezwaren tegen ge meentelijke plannen een argumentatie gevoegd was. f. Brief d.d. 12 oktober 1973 van de heer A. J. H. Plekkepoel, Parklaan 4 te Soest, waarin hij mededeelt bij ge deputeerde staten bezwaar te hebben aangetekend tegen een aanschrijving inzake de afbraak van een stalligsruim- te voor auto's met het voorstel deze brief voor kennisgeving aan te nemen. Conform besloten. g. Brief d.d. 27 september 1973 van het Actiecentrum PPR Soest inzake de verlegging van een pad met het voor stel te berichten conform de ontwerp- brief. Conform besloten. Aankoop grond 3. Aankoop van grend, gelegen aan: a. de Kerkdwarsstraat van de heer F. J. M. v. d. Kant. Voorstel ingetrokken. b. de Molenweg van de heren L. H. en Ph. van Kampen. Conform besloten. c. de Beckeringhstraat van H.M. de Koningin. Conform besloten. Zowel de heer M. van Ee (WD) als de heer B. Joosten (D '66) hadden geen be zwaar tegen de aankoop van de grond aan de Molenweg. Zij merkten op wel bezwaar te hebben tegen de bestem ming van de aankoop (de grond ligt in het plan weg-over-de-Eng), maar ze meenden dat de grond ook opgenomen kon worden in de bestemming „park'.'. 4. Voorstel tot het verlenen van ont heffing als bedoeld in artikel 1 van de ,Zoneverordening Hinderwet" ten be hoeve van een herstelinrichting en stallings ruimte annex inrichting tot het opslaan en afleveren van motorbrandstoffen op/ in het perceel Postweg 23 Soesterberg. Conform besloten. b. een gastechnisch constructiebedrijf op/in het perceel Nijverheidsweg 10 te Soest. Conform besloten. c. een rioolgemaal op het perceel An.ersfoortsestraat 119 te Soesterberg. Conform besloten. (met Hasselblad) KING SIZE for maat tot 30x40 cm in album. Jac. van Lenneplaan 13 - Baarr Telefoon 02154-7552 SOESTERBERGSESTRAAT 44 j SOEST-ZUID - TEL. 02155-12045 Hij stelde voor het voorstel aan te hou den tot er nadere gegevens beschikbaar waren. Dat wilde ook de heren Levinga en Korte; zij voelden er niets voor geld beschikbaar te stellen zonder te weten wat voor kunstwerken ervoor gekocht werden. De heer G. Oldenboom (Pr. Chr.) vond het een moeilijke zaak om over de merites van een kunstwerk te oorde len, maar de raad moest dat nu een maal doen „en waarom zou een ander dat beter kunnen beoordelen dan wij?" Hij was geen voorstander van het vo teren van blanco kredieten en wilde graag weten waarom het voorstel .zo gedaan werd. B. Joosten (D '66) De heer B. Joosten (D '66) stond volle dig achter het voorstel en zei gelukkig te zijn dat het ingediend werd. Van de heer De Grootwilde hij graag horen waar weerzinwekkende en aanstootge vende beelden stonden. Mevrouw E. Korthuis-Elion (WD) en de heer D. Hoekstra (pr. chr.) beiden lid van de culturele commissie, waren ingenomen met het voorstel en dat er nu geld beschikbaar gesteld werd om een wijk te verfraaien. Het blanco-kre diet was nodig om te weten welke ruimte er was voor de aankoop. Bei den wilden wel de raad de uiteinde lijke beslissing geven en dat was ook de mening van de heer J. van Poppe- len (KVP), wethouder mevrouw M. Walter-van der Togt en wethouder J. Ebbers. Zij meenden dat er keus ge maakt moest kunnen worden. Wethouder Dijkstra bestreed de op merking van de heer De Groot dat het primair de bedoeling zou zijn de kuns tenaars te helpen. Het hoofdmotief was wel degelijk verfraaiing van de wijk. Hij zei vertrouwen te hebben in de subcommissie „aankoop kunstwerken", waarin toch ook een raadslid zitting had. De heer Joosten dacht dat het een bij zonder moeilijke zaak werd als reke ning moest gehouden worden met alle wensen. Als voorbeeld van overlaten aan deskundigen noemde hij de aan schaf van boeken voor de bibliotheek. Daar was de heer Korthuis het niet mee eens omdat men boeken kon laten staan en het niet mogelijk was je ogen te sluiten voor een kunstwerk. fen van een klei-oven en meubilair ten behoeve van de openbare Margrie; school voor g.l.o.. alhier. Conform besloten. De heer G. Oldenboom informeerde of de twee andere scholen in het Smits- veen met een zelfde verzoek zouden komen en de heer K. Levinga (PAK) had er bezwaar tegen dat een school hoofd bepaalde welke firma mocht le veren. Hij wilde daar een gemeente ambtenaar voor inzetten. De heer Le vinga kreeg enige steun van de heer C. Verheus (pr. chr.) die meende dat de inkoper via het rijksinkoopbureau gedaan moesten worden. Volgens onderwijswethouder Dijkstra was niet te vrezen dat ook de andere scholen hun tuin in speelplaats zouden willen transformeren. De Rinke Tol- manschool was bijzonder slecht gelegen tussen grote flats en bovendien moest men rekening houden met het verschol in interesse van de schoolleiding. Wat betreft de aankoop van de klei-oven, merkte de heer Dijkstra op, dat hij het dit keer niet eens geweest was met het advies van de inspecteur, die een goedkoper soort had aanbevolen. Ver der merkte de heer Hoekstra op dat men blij moest zijn dat schoolhoofden „in hun vrije tijd" de voorselectie van de aankopen deden. 8. Voorstel tot ruiling van gronden, ge legen op en nabij de voormalige spoor wegovergang in de Maatweg met cle N.V. Nederlandse Spoorwegen te Utrecht. Conform besloten. 9. Voorstel tot verkoop van grond, ge legen nabij de voormalige spoorwe; overgang in de Maatweg aan het Kom post- en Rioolwaterzuiveringsbedrijf Soest-Baarn. Conform besloten. fÓ.'Voorstel tot'het wijzigen van de begroting 1973. Conform besloten.. Wjj k-verfraaiing 5. Voorstel tot het beschikbaar stellen van een krediet voor het aankopen van kunstwerken ten behoeve van. de wijk Klaarwater. Conform besloten na mondeling stem ming. De heren M. de Groot (BR), K. Levin ga (PAK) en J. Korte (KVP) konden zich niet met het voorstel verenigen. De heer De Groot wees er op dat een wfjk ook verfraaid kon worden door aanleg van plantsoenen en het planten van bomen; naar zijn mening hoefde dat niet alleen te gebeuren met kunst werken. Geld kon ook gebruikt worden voor onkruidbcstrjjding en hij betwij felde of de voorstanders van het plaat sen van beeldhouwwerken zich dat wel realiseerden. Hij citeerde uit een rapport van de provinciale Utrechtse Stichting voor welzijnsbevordering betreffende de per centage regeling voor kunstwerken: „deze regeling (1 of 1V» reservering van de bouwkosten voor het plaatsen van kunstwerken) werkt gunstig én naar de kant van de kunstenaars die hierdoor interessante opdrachten kun nen verwerven én naar de kant van het publiek dat te meer kennis kan nemen van nieuwe kunstuitingen". De heer De Groot concludeerde daaruit dat er op de eerste plaats sprake was van een openbreken van de markt voor de afzet van kunstenaarsproducten en niet altijd de eerste opzet, de verfraai ing van wijken. Bovendien was hij het er niet mee eens dat een blanco kre diet gegeven werd, zonder dat de raad wist wat er voor aangeschaft werd. Hij vond dat sommige kunstwerken weer zinwekkend en soms aanstootgevend waren en hij wilde zich later niet. hoe ven te schamen voor medewerking aan een zodanige verfraaiing van een wijk. M. de Groot (B.R.) De heer De Groot gaf daarna nog twee voorbeelden van kunstwerken die hem niet zinden; een kunstwerk waarin ge weld tot uitdrukking werd gebracht en een kunstwerk dat paring tussen mens en dier te zien gaf. Daar ging de heer Joosten verder niet meer op in. Een stemming bracht tenslotte het resultaat da het kredie van 36.000 gulden werd beschikbaar gesteld, zij het dat de raad de uiteindelijke beslissing houdt van de aankoop. 6. Voorstel tot aankoop van een per ceel grond met opstallen, gelegen aan de Veldweg van de heer G. de Groot. 7. Voorstel tot het beschikbaar stel'en Conform besloten. van een krediet voor het wijzigen van de tuin nabij de openbare Rinke Toi- manschool, alsmede voor het aanscnaC- K. Levinga (PAK) 2 x 10 gulden De heer K. Levinga was er aanvanke lijk tegen, dat uit de gemeentekas 2 maal tien gulden per personeelslid ge stort werd in de kas van de personeels vereniging van de secretarie. De amb tenarensalarissen waren zijnsinziens dusdanig, dat zij zelf wel het jaarlijkse uitstapje konden betalen. Hij gunde ze dat uitstapje van harte, maar hij was beslist tegen deze financiële seun. Ook de heer Grift (PAK) had het er moei lijk mee en wel in het geval dat de tien gulden werd onthouden aan het personeel dat niet mee uit ging en dat zij geen extra vrije dag kregen. De burgemeester verdedigde het voor stel door te spreken van „het bedrijf gemeente" en de „goede band tussen het personeel". Die „goede band" was voor de heer Levinga aanleiding om dan maar 500 gulden per lid te geven en verder dacht hij dat de vereniging een kwijnend bestaan leed, omdat hij er nooit iets van hoorde. De heer Joosten (D '66) vond dat als men bij herhaling zijn waardering voor het hardwerkende ambtenaren corps uitsprak, men dat best eens mocht om zetten in klinkende munt. Dat alles overtuigde de heer Levinga niet, maar hij ging tenslotte wel accoord met het voorstel. Uiteindelijk ging he om een bedrag van ongeveer 2000 gulden. 11. Voorstel tot het vaststellen van een besluit tot wijziging van de voorschrif ten van een viertal bestemmingsplan nen. Conform besloten. 12. Voorstel tot het vaststellen van een besluit als bedoeld in artikel 21 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening (voor- bereidingsbesluit). Conform besloten. 13. Voorstel tot verhoging van de gas tarleven als gevolg van maatregelen door de rijksoverheid ten aanzien van het e.ardgas. Conform besloten. 14. Voorstel tot het treffen van voor zieningen aan het Soester Natuurbad. Conform besloten. 15. Voorstel tot het aangaan van een overeenkomst Inzake uitbetaling van rente in verband met de gesloten koop overeenkomst met de heren L. H. en Ph. van Kampen. Conform besloten. Molenstraat Sprekers van de fracties van de KVP. VVD en Prot. ChrisL voerden daarna na woord over de kwestie Molenstraat. Aanleiding daartoe was de brief van de heren A. van Vloten van het PAK en B. Joosten van D '66 waarin zij een drietal vragen stelden: a. een beslissing te nemen in zake de beantwoording van de brief d.d. 18 april 1973 van de bewonerscommissie aan de raad; b. b. en w. te verzoeken in de raads vergadering van december aan de raad een zodanig voorstel te doen, dat de raad tenminste een principe besluit ter zaken van een waardig voortbestaan van de woningen c.q. de Molenstraat kan nemen; c. de burgemeester te verzoeken de raad toelichting te geven over het gevoerde c.q. te voeren beleid t.a.v. de krakers. De heer Joosten gaf een toelichting. Wat punt a. betrof verweet hij wet houder De Haan dat h(j zijn in juni gedane toezegging, dat in de juliver gadering een nieuw concept antwoord brief zou worden voorgelegd, omdat er toen nogal wat ontwikkelingen aan de gang waren, niet was nagekomen. H(j betreurde het dat het zolang duurde en wilde de brief nu beantwoord zien. Hij stelde voor de bewonerscommissie te schrijven, dat door de gemeente in samenwerking met de woningbouwver eniging St. Joseph een onderzoek zal worden ingesteld naar de gebreken die iedere woning van het complex ver toont. Na deze opname zouden de be woners door de ambtelijke werkgroep worden gehoord, waarna met het mi nisterie van volkshuisvesting overleg zou plaatsvinden teneinde vaststelling te verkrijgen van het bedrag dat aan elk huis zal kunnen worden besteed Tevens zou bij het overleg worden be zien wat de consequenties met betrek king tot de huur zouden zijn: en ver der zou de gemeente bevorderen dat er geen woningen meer aan de woon ruimte onttrokken zouden worden zo lang de mogelijkheid tot verbetering aanwezig was. Voorwat punt c. betreft zat het hem vooral dwars dat de kra ker Paauw geen tijd gegeven werd om een kort geding aan te spannen. Wethouder K. de Haan Wethouder K. de Haan beantwoordde de punten a en b. Hij maakte daarbij eerst wat opmerkingen „om schijn en werkelijkheid" te scheiden. Er werd naar zijn mening teveel „geblaft voor de verkeerde deur" en teveel politieke personen en groepen riepen richting Den Haag, terwijl de uiteindelijke be slissing toch bij de gemeenteraad lag. Hij noemde dat een miskenning van de bevoegdheid van de raad en hij be treurde dat. Als tweede aspect noemde de heer De Haan de huidige actie „die de schijn wekt dat enige mensen, die het niet zo prettig hebben, door kraken aan onder dak geholpen worden. Het wezen is dat hier enige lieden achter de scher men verschillende kandidaat-woning zoekenden hebben aangezocht en uit eindelijk deze hebben bereid gevonden om als pion in het spel op te treden". Fel hekelde de heer De Haan vervol gens de schrijver van de „open brief aan de gemeente", die hij iemand noemde „die niet gehinderd door enige kennis van zaken op het terrein van het woorvruimtebeleid, slechts gébas- seerd op een stuk of wat gegevens die hij toevalling had gekregen". „Het is te hopen", aldus de wethouder, „dat hij op ander terrein, waarop hij pre tendeert enige kennis te hebben, ook niet met zo weinig kennis van zaken zijn adviezen gaat uitbrengen". Wat betreft het niet beantwoorden van de brief van de bewonerscommissie merkte de heer De Haan op, dat er op 9 juli een bespreking had plaatsgevon den met de bewoners, waarin werd toe gezegd dat er een rapport zou komen „van een groepje adviseurs, die zich waarschijnlijk zelf hebben aangebo den maar niettemin door de bewoners commissie met vreugde waren begroet". De heer De Haan noemde dat een nieuw element in de gang van zaken maar dat wel aanleiding gaf tot nader overleg in gemeentelijke kring, waar de bewoners recht op hadden. In het nader overleg was een stadium bereikt waarin een gesprek had plaats gevonden met het bestuur van de wo ning bouwvereniging, inhoudende een overzicht van de mogelijkheden die er lagen vanuit de uitbreidingsplannen van de gemeente èn van de andere kant enkele principiële mogelijkheden t.a.v. het al dan niet handhaven van althans een belangrijk deel van de wo ningen. Dat gesprek zou de volgende dag (vrijdag j.1.) worden voortgezet bij de hoofddirectie van volkshuisvesting in de provincie Utrecht en de heer De Haan hoopte daar een stap nader te komen op de weg naar een duidelijke uiteenzetting. Met het oog daarop kon niet worden aangegeven in welke vorm er vaste rond zou worden verkregen t.a.v. de juiste cijfers en mogelijkheden. Zolang dat niet het geval was. was het zinloos meer dan algemene mededelingen te doen en de heer De Haan zei dan ook niet te kunnen ingaan op het verzoek om in december met voorstellen te ko men. Er zat immers ook nog een pla nologische kant aan de zaak, die voor bereiding behoefde. Het college voelde er niets voor nu nog eens met vage verhalen te komen bij de bewoners, „er zijn er al genoeg geweest de laatste jaren", aldus de heer De Haan. Uit gangspunt was nu dat er een voorstel zal worden gedaan een belangrijk deel van de woningen langer dan 8 10 jaar te handhaven zover daar planolo gische mogelijkheden toe waren. Dat In Soest is een klein knus frans restaurantje - een echte BISTRO - waar alleen al het stok brood met boter een delicatesse is. U eet er heerlijk cham pignons de cannes en verrukkelijke hazerug en reebiefstuk. De cerise flambée. is een sprookje en de koffie met echte kandij is een genoeglijke af sluiting van de gezel lige avond bij kaars licht. Het is Peter Meijer, Uw gastheer, een grote eer U volledig naar wens te bedienen. En vooral op vrijdag en zaterdag is het in de Bistro De Dissel bij zonder druk, zodat het aan te bevelen is. Uw tafel voor deze avonden te reserveren. Ons telefoonnummer is 02155 - 17249 en ons adres Burg. Grothe- straat 16 - Soest. betekende dat er méér aan de huizen kon worden gedaan; dat de gelden die ter beschikking zouden komen groter zouden zijn en dat daaruit voortvloeide dat voor^ die woningen ook een kwali tatief betere oplossing zou kunnen worden gevonden. Dat betekende aansturen op renovatie voor een gedeelte en voor het andere deel overleg over de termijn hoe lang die woningen gehandhaafd zouden kun nen worden, in welke vorm en onder welke voorwaarden. Er zou wel naar gestreefd worden om in december met de gegevens op tafel te komen, maar de wethouder merkte op dat dat riiet alleen van de gemeente afhing, maar ook van de subsidiege vers. Hij besloot met te zeggen dat men „een broedende kip niet moest storen". Het rapport van de bewonerscommissie was overigens mede oorzaak geweest van het langere vooroverleg en het zou van weinig egards getuigd hebben als de gemeente daar niet veel aandacht aan besteed had. Ook de burgemeester benadrukte dat het college het erg op prijs stelde dat de bewoners zo bezig waren voor het behoud van hun huizen. Met wijziging van .de bestemmingsplannen zouden woningen gehandhaafd kunnen worden, al was het moeilijk daar definitieve toezeggingen voor te doen, zo lang de financiële mogelijkheden er niet waren. Ook zouden er tegen de nieuwe be stemmingsplannen geen bezwaren moe ten worden ingediend omdat dat weer voor veel vertraging zou zorgdragen. Uitzetting Wat betreft het uitzetten van de kra kers merkte de burgemeester op dat het soms beter is met afbraak van wo ningen, die verdwijnen moeten, te wachten tot die allemaal leeg waren. Dat zou problemen kun nen geven voor diegenen die een huis nodig hadden, maar het was niet an ders. Voor de Molenstraat zou men a. kun nen denken aan afbraak en b. aan re novatie waardoor de leegstaande wo ningen nodig waren voor tijdelijke op vang. Zij wees vervolgens op de lange wachtlijst van woningzoekenden en op het gemeentelijk beleid dat leegstaande huizen in de eerste plaats worden toe gewezen aan medisch urgente gevallen. Kraker Paauw stond niet ingeschreven als woningzoekende; dat was pas op 14 november gebeurd. Een kraakgeval van enige maanden geleden was een duidelijk urgent geval dat na vrijwil lige verlating van het pand de toezeg ging had gekregen dat zij t.z.t. in aan merking zouden komen voor huisves ting. Zij had wat Paauw betreft niet het kortgeding willen afwachten, ook al omdat de rechtskundig adviseur zei „te overwegen een kortgeding aan te spannen". Wel was de uitzetting opge schort voor de beide andere krakers; krakers die wel bij het bureau huis vesting stonden ingeschreven. Het lo pende kortgeding was daar aanleiding voor geweest en tot de uitspraak zou den zij kunnen blijven zitten. i-i zou komen. Hij vond dat men de zaak niet belachelijk moest maken en hij vroeg waarom de bewoners niet eer der uitvoerig waren ingelicht. Jammer vond hij het dat de kwestie hier en daar in het politieke vlak werd ge trokken. Hij verwees naar een verga dering van de commissie ruimtelijke ordening, -waarin alle fracties verte genwoordigd waren en waar deze zaak aan de orde geweest was. Indien pla nologisch gezien de woningen niet hoefden te verdwijnen, dan zou men ook moeten bekijken of ze niet aan de bewoners te koop aangeboden konden worden „tégen de prijs van de slechte toestand van buiten". Ook stelde hij voor wat te doen aan de bereikbaar heid van de woningen. Wat betreft het kraken deelde hij het standpunt van de burgemeester. De heer J. Korte (KVP) vond het moei lijk met afgeronde plannen reeds de volgende maand te komen, omdat naar zijn mening daar ook de bewoners in gekend moesten worden. Men moest de opvattingen van de bewoners zwaar laten wegen bij het opstellen van plan nen. De heer Joosten kwam terug op het gezegde van de heer De Haan dat men een broedende kip niet moest storen „maar als een kip erg lang blijft broe den dan moet men zich afvragen of de eireren wel bevrucht zijn. En ik dacht dat we omtrent de toestand van de eieren ons toch wel zorgen moeten ma ken zo langzamerhand. Ik zou er voor voelen er wat verse eieren onder te doen, die dan door een haan bevrucht zijn", aldus de heer Joosten. Hij be treurde het verder dat er nu weer sprake was van renovatie van een ge deelte van de woningen, dit met het oog op de mening, die bij de bewoners was gaan leven naar aanleiding van mondelinge toezeggingen de vorige week gedaan. Overigens wilde hij in december slechts een principe-uit spraak van de raad, daar hoefde geen plan bij overgelegd te worden. DEN BLIEKLAAN 35 - SOEST TELEFOON 02155 - 13991 of 14550 Einde Bosstraat rechtsaf A. van Vloten (PAK) De heer Van Vloten dankte voor de uitgebreide inlichtingen, waar hij enige tegenspraak in bespeurde. Waarom werden de huizen leeg gelaten terwijl men niet wist wat ermee gebeuren moest, terwijl er soms huizen, die moesten verdwijnen, zo lang mogelijk bewoond gelaten werden? De heer J. van Poppelen (KVP) meen de dat men met goed overleg het verst Ook de heer M. van Ee (VVD) wees op de koopmogeiykheid van de woningen voor de bewoners, wat echter juridi sche problemen gaf omdat de woningen in het bezit waren van de woning bouwvereniging. Hij wilde daarom on derzocht zien of de gemeente de wo ningen kan overnemen. In principe was in de commissie ruimtelijke ordening besloten dat de gemeente de wijk zou laten bestaan; dat de gemeente zou proberen de woningen in handen te krijgen en dat deze besluiten zouden worden kenbaar gemaakt aan de be wonerscommissie. Men zou nagaan of er voor koop interesse bestond, waar door het proces van sanering snel in gang gezet zou kunnen worden. Het nieuwe bestemmingsplan zou snel inge diend moeten worden. Wethouder De Haan bevestigde dat bij het onlangs gehouden gesprek met het bestuur van St. Joseph het voorstel om de woningen te verkopen ter sprake was gekomen. De woningbouwvereni ging zou dan het verkregen geld be steden aan sociale woningbouw. Hij was daarbij een voorstander als basis voor de koopprijs de boekwaarde te nemen. Verder zei hij op gepaste wijze gebruik te zullen maken van gedane toezeggingen van de staatssecretaris. Ook gaf hij toe dat het resultaat van de bespreking met de bewoners in de maand juli wel aan de raad had be kend gemaakt had kunnen worden. De beantwoording van de brief van april j.1., waar de heer Joosten alsnog op aandrong (de heer Val Vloten niet), wilde de heer De Haan, als de bewo ners daar nog behoefte aan hadden, wel in de maand december afwerken. Nadat de burgemeester nog eens ge zegd had dat er sprake was van reno vatie van een gedeelte van de wonin gen gezegd had dat er sprake was van renovatie van een gedeelte van de wo ningen aan de Molenstraat; dat kra ken altijd uit den boze was met het oog op de narè konsekwenties ervan, besloot de heer G. Oldenboom (pr. chr.) het debat met te constateren dat be woners, gemeente en woningbouwver eniging zinvol bezit waren; dat de emotionele kanten van het woongenot weieens scherp naar voren traden maar dat te rechtvaardigen was. Er was van een principiële beleidsombuiging, waarvoor hij het dagelijks bestuur van de gmeente een pluim gaf. Ten aanzien van het beleid tegen de krakers merkte de heer Oldenboom op: „Het is altijd zo. dat een meer subjec tief gericht beleid altijd grote risico's inhoudt en ik dacht dat diegene die zich daarop gaat beroepen toch wel fout is. Wie zich beroept op subjectief voordeel van een ander, bemoeilijkt eigenlijk het volgend subjectief beleid, omdat men dan geneigd is objectieve normen te gaan stellen", aldus de heer Oldenboom. Jhcelse juwelier horloger 1 SOESTDUK REMBRANDTLAAN 18 TEL 02155-14785

Soester Courant | 1973 | | pagina 5