Overdracht op vliegbasis Soesterberg van ,Sijs-9' -L. Middelman. ALLEEN BIJ „GEMAR" SOEST SUIKER Witte Reus Whisky CROX Halvarine _TAfslank-\. Middelman. -f Licht - Middelman. KRUISWOORDPUZZEL middelman j middelnrian ZIEKENAUTO 12727 Vliegbasis Soesterberg weer in gebruik D'66 in de provincie Utrecht voor voortbestaan van partij 1IDATSUN! Politie assisteert bij Artishock Kinderen dagen ons uit Zondagmiddagconcert van Larens Vocaal Ensemble Thema-ochtend met Amnesty-International TELEFOONNUMMER TENOREN en SOPRANEN hartelijk welkom. Maandagmiddag vond op de vliegbasis Soesterberg de officiële overdracht plaats van het nieuwste prototype sneeuw- en (jsbestryder, de SIJS-9, aan de directeur materieel luchtmacht, de Luitenant-Generaal Ir. H. K. Stokla. Deze machine werd gebouwd in de werkplaatsen van het DATIM in het Kamp van Zeist te Soesterberg. De overdracht geschiedde door de commandant van de Datim, de kolonel M. W. A. Weers. De kolonel noemde een van de wezen lijke kenmerken van de Luchtstrijd krachten, het vermogen om vrijwel on middellijk bij een aanval te reageren. Dit reageren moest onder alle weers omstandigheden mogelijk zijn om effect te hebben. Dit besef had geleid tot de ontwikkeling van een straalturbine-ijs- en sneeuwbestrijder, waarbij gebruik gemaakt wordt van straalmotoren. Aan vankelijk werden er een drietal ge bouwd door het Datim, doch probleem rond de onderdelenpositie waren er de oorzaak van dat een nieuwe opdracht werd verstrekt een prototype SIJS te ontwerpen voor een nieuwe generatie SIJSen, welke uitgerust zullen worden met motoren van de buitengebruik ge stelde Lockheed T-33 straaltrainers. Daar deze straalmotoren groter en zwaarder waren, een hoger brandstof verbruik hebben en een aanzienlijk hogere stuwkracht leveren dan de oude SIJSen, is het totale ontwerp aanzien lijk groter geworden dan de eerder vervaardigde modellen. De kolonel Weers besloot met alle me dewerkers, zowel burger als militaire vaklieden te danken voor de door hen geleverde prestatie. Vervolgens over handigde hij Generaal Stokla een foto album met het bouwoverzicht van de SIJS-9. De Generaal Stokla aanvaardde met bijzonder veel genoegen dit eerste pro totype, dat gestationeerd zal worden op de vliegbasis Soesterberg. Hij herin nerde aan de eerste sneeuw- en ijs- bestrijder, die de naam Sotjimas droeg en op de vliegbasis Volkel gebruikt werd. Dankzij de ervaring in de loop der jaren met de diverse SIJSen opge daan, was nu de SIJS-9 ontworpen die langer mee zou kunnen omdat men over voldoende onderdelen kon be schikken. Dank bracht hij aan alle me dewerkers, in het bijzonder aan de Lt. Kol. J. Dassel van het Datim, de Maj. Ir. C. Bakker, hoofd bedrijfsbureau van het Datarn, de Elt. J. Rossen en de Elt. W. Brugman de projectofficieren, de Kol. Ir. P. Spek van de KMA. en prof. De nieuwe sneeuw- en ysbestr\jder Sys-9. Stuart Mitchell van de T.H. te Delft die de blaasmond ontwierpen en de Lt, Kol. Ir. W. Baas die de dwarssterkte- berekening maakte. Hij besloot met de wens uit te spre ken dat dit prototype gevolgd zou wor den door de seriebouw van meerdere SIJSen. Er volgde daarna een demonstratie. De totale lengte van de SIJS-9 is 13,86 m; de hoogte 3,27 m; de breedte 2,30 m. De draaicirkel is 3,20 en de inhoud van de brandstoftanks is totaal 5.600 liter. De machine kan op deze tankinhoud een uur lang draaien, wat voldoende geacht wordt om een startbaan sneeuw vrij te maken. Het minimale effect van de straalmonden, de sneeuwruimbreed te, is 15 meter. De beide straalmotoren, een vóór, een achter, zijn scharnierend in de motorbokken opgehangen, zodat de stand van de motoren aangepast kan worden aan de dikte van de te ruimen seeuw- of ijslaag. In de ver warmde cabine is een radioset gemon teerd, welke radioverbinding met de verkeerstoren mogelijk maakt. In prin cipe wordt de inzet van de SIJS van uit de verkeerstoren geregeld en aan gepast aan het vliegverkeer. De rente, die wij vergoeden op spaargelden, loopt van 4'/a% voor dagelijks opvraagbare tegoeden tot 814% voor onze Spaarwinstbiljetten aan toonder en de N.M.S. - Rentespaarbrieven. Vraagt u eens bij een van onze kantoren naar |B S|1 deze spaarmogelijkhedert. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK TT» T Vanaf vrijdag 30 november a s. zal de vliegbasis Soesterberg, na ruim ze ventien weken durende herstelwerk zaamheden, weer in gebruik genomen worden De tot dan op de vliegbasis Leeuwarden gestationeerde Phantom's van het 32ste Tactical Fighter Squa dron van de Amerikaanse Luchtmacht zullen dan weer terugkomen op hun Nederlandse thuisbasis te Soesterberg. Voor het party cangre* van D'66, dat 24 november a.s. in Utrecht gehouden zal worden, hebben de voorzitters vain de beide Kamerfracties, Jan Terlouw en Paula Wassen, en de partijvoorzitter Jan ten Brink, samen de resolutie ingediend waarin wordt aangedrongen dat de party zich met kracht zal In zetten om de kiezers opnieuw voor zich te wiamen en daarmee een begin te maken bij de eerstekomende verkiezingen. De steun aan Keerpunt '72, de steun aan het kabinet-Den Uyl en de samen werking met progressieve partners zien de indieners van de resolutie als een stap op de weg naar de verwezenlij- originele SangrSa-kan 9,95 prachtige kollektie glas werk, waaronder dit Wodka glaasje van 3,10 Bekijk ook eens de geweldig mooie^ mond geblazen kollektie Lambert L koopavonden open tot 21.00 uur v. Lennepleen 73 hoek Blrinitraat lal. 02155-15512 SOEST Whakt aan 4a vota weg Soatt/Amantoort) king van eigen doelstellingen, waar onder werkelijke partij vernieuwing en staatsrechterlijke vernieuwing een be langrijke plaats blijven innemen. De resolutie zegt verder dat D '66 zich van de P.v.d.A. onderscheidt door na druk te leggen op de afbraak van machtsélites op zodanige wijze, dat nieuwe ondoorzichtige machtsopeenho pingen geen kans krijgen. De partij streeft naar radikale herverdeling van macht en welzijn, en stelt zich daarmee op tegenover de VVD en andere kon- servatieven. Het bestuur van de regio Utrecht van D '66 en de negen Utrechtse kandidaat- Statenleden, die zich tot nu toe heb ben aangemeld, scharen zich volledig achter deze resolutie. Tijdens het in Soest gehouden regio congres bleek slechts één van de zit tende Statenleden zich herkiesbaar te willen stellen. 1 official dealer 11 I Autobedrijf I Bilthoven B.V. Varkoop: j CatheuijnesraelS UTRECHT 030-317077 LeyensewegS BEJHOVEN 030-782396 Service; Brkstraat SOEST 02155-18667 Be^sveg ZEIST 03404-12066 In het weekend heeft de politie op verzoek van de leiding assistentie ver leend bij het Artishockgebouw. Daar waren een achttal jongemannen aan wezig die het gebouw niet wilde ver laten. Met zachte drang wist de politie hen naar buiten te werken. GROOT VAT WHITE HORSE Max. 3 kilo per klant van 9,95 voor GROTE FLES KUIPJE, 500 gram, van 1,34 voor Hedenavond, om 20.00 uur, wordt er in de kleuterschool „De Bengelenbak", Duinweg 22, Soest een voorlichtingsavond gehouden over opvoeding. Er zal gesproken worden over gezonde, eigentijdse opvoedingsprincipes, die ouders kunnen leren om op een prettige(r) manier met hun kinderen om te gaan; oon samen gewone, alledaagse problemen en probleempjes zonder ruzie op te los sen. De opvoeding van kinderen wordt daardoor een uitdaging voor alle ouders die zich in deze nieuwe methode willen verdiepen. De methode is ontwikkeld en uitgewerkt door prof. dr. Rudolf Dreikurs die ruim 700 boeken en artikelen op zyn naam heeft staan. Het ligt in de bedoeling om met de ouders, die zich wérkelijk in deze op voedingsmethode willen verdiepen, een studiegroep op te zetten waarbij dan als leidraad voor verdere bestudering het boek: „Kinderen dagen ons uit" van R. Dreikurs zal worden gebruikt. Deze voorlichtingsavond wordt geor ganiseerd door de werkgemeenschap „Ouders", die reeds vele lezingen en studiegroepen in het hele land heeft opgezet o.a. in Groningen, Leiden en Venlo. Studiegroepen zijn nodig omdat men elkaar daarin stimuleert om door te zetten en de moed niet op te geven. De tijd waarin wij leven vraagt een heel andere aanpak van kinderen dan de tijd van onze ouders. Veel dingen die zij wél konden gebruiken, kunnen wij niet meer gebruiken. De kinderen streng aanpakken gaat niet meer; ze maar hun gang laten gaan biedt al evenmin een uitweg. Wat dan? De methode en principes van Rudolf Drei kurs bieden u een grote hoevast. Op de voorlichtingsavond hoort u er be slist meer over. Gaat u gerust; ook als u denkt: „dat is toch niets voor mij". Het doel van de werkgemeenschap „Ouders" is: a. het „lastige" gedrag van onze kin deren béter te leren begrijpen; b. problemen (en probleempjes) te on derzoeken en nieuwe opvoedingsprin cipes leren kennen en toezeggen; c. vaardigheden te verwerven om op demokratische wijze met de dagelijkse problemen van gelijkwaardig samen leven klaar te komen; d. elkaar te stimuleren en te bemoe digen in het toepassen van de nieuwe principes o.a. door middel van studie groepen. Bent u een beetje nieuwsgierig gewor den en wilt u er meer van weten dan bent u vanavond van harte welkom in ,De bengelenbak". Tientallen verschillende kalenders v rhet o.a. deze eeuwige datum-aangever 6,95 ®j SMAKEMt" handig dieet-bord met jfty cal o rie 1 i j stje 7,95 koopavonden open tot 21.00 uur v. Lenneptaan 73 hoak Blrkatraat tal. 02155-15512 SOEST (dlrakt aan da grolt wag Soeal/Amarafoort) A.s. zondag, 25 november, des middags om 33 uur, zal het Larens Vocaal Ensemble een concert geven in de rJc. kerk aan het Nieiuwerhoekpleln. Uit gevoerd zullen worden werken van o.a. Mozart, Liszt, Bach, Strawinsky en Telemann. Het koor dat omstreeks Pasen 1970 werd opgericht bestaat uit 23 jonge zangers en zangeressen, die onder lei ding van de dirigent Jan S. Peerik zich hebben gespecialiseerd in het zin gen van kerkmuziek uit de Renaissance Vroeg-Barok. Het heeft zich in korte tijd weten op te werken tot een van de beste amateur-ensembles op dit gebied en nationale en Internationale roem verworven voor uiterst verzorgde uitvoeringen. Achter dit succes staat een ongekende ijver en inzet; minstens driemaal per week wordt gerepeteerd. Van origine zijn de stemmen niet geschoold, er zijn er zelfs bij die vóór het Larens Vocaal Ensemble nog nooit gezongen hadden. In de afgelopen jaren werden meer dan zeventig uitvoeringen gegeven, waaronder diverse radio-uitzendingen een groot aantal concerten ln het buitenland. Enthousiaste re censies getuigen van de vocale presta ties van het koor, die huns gelijke bij kans nergens vinden. Een herontdek king van de schoonheid der oude kerk zang, muziek, doorhuiverd van vrome devotie; muziek ten gehore gebracht op een wijze als nog niet eerder gehoord." Een Belgische recensent schreef over een mirakel in deze tijd" en de Duitse pers sprak over „Amateure mit Profii- Erfolg. Höchstes Lob Ware kaum zu viel für das Larens Vocaal Ensemble". Het koor zingt a-capella, zonder be geleiding en het zal de moeite waard zijn deze uitvoering, op de auto-vrije zondag, te gaan beluisteren. Er wordt een entree geheven van 2,50 gulden. Let op onze grote kollektie sierkaarsen In vele vormen en diverse standaardjes in glas en metaal Omas. olielampje 5,95 koopavonden open tot 21.00 uur modern olielampje 9,95 v. Lenneptaan 73 hoak Blrkalraat tal. 02155-15112 SOEST (dlrakt aan da grola wag Soeat/Amarafoort) A.S. zondag 25 november organiseert de thema-ochtend groep in samenwerking met Amniesty-Internatiomal een bijeenkomst in het Artishockgebouw aan de Steenhoffstraat over het onderwerp „Bestrijdt vervolging en beschermt de vrij heid van meningsuiting". Reetor J. H. A. Vermeulen, lid van de adoptiegroep uit Amersfoort, zal over dit onderwerp een inleiding houden, waarna er ge legenheid zal zyn voor discussie. De ochtend begint om 10.30 uur en er is een kindercrèche aanwezig. Amnesty-International werkt sinds 1961 voor de vrijheid van meningsuiting op politiek en godsdienstig gebied. Strikt onpartijdig worden er gevangenen ge holpen, wat de inhoud van hun over tuiging ook is en in welk land ze ook worden vastgehouden. Er geldt slechts één beperking; de gevangenen mogen geen geweld hebben gebruikt of ge propageerd, voorzover uit de beschul diging blijkt. Wie de blanke heerschap pij in Zuid-Afrika met geweld be strijdt, wie de Russische Handelsver tegenwoordiging in Amsterdam op blaast, kan niet op hulp van Amnesty- International rekenen. Soms ook wor den politieke vluchtelingen geholpen. Het steeds groeiend aantal vrijgelaten gevangenen bevestigt, dat het werk van Amnesty succes heeft; van 1961 tot 1971 zijn er van de 6000 geadopteerde gevangenen ruim 2500 vrijgekomen. Ter versterking van het Nederl. Motet- en Madrigaalkoor zijn Repetitie: dinsdagsavonds 8 uur in de zaal van de Emmakerk aan Regentesselaan. Aanmelden: A. MAASWINKEL Den Akkeren 37 - Soest - Tel. 14550 Horizontaal: I. in orde; 3. wiel; 6. meisjesnaam; 8. Gode zij lof (Lat. afk.); 10. soort sport; II. wondvocht; 11 deel v. h. been; 15. gewicht; 17. eenmaal; 19. luchtstrijd krachten (afk).; 21. eil. i.d. Midd. Zee; 23. modegek. 25. meisjesnaam; 27. lid woord; 28. ik (Lat.); 30. sinds; 33 adel lijke titel; 35. watering; 36. schouder holte; 39. netto; 40. bevestiging; 41. pl. i. Italië; 42. pl. i. Italië; 43. gewicht; (afk.); 44. naar mijn mening (afk.); 46. componist; 48. water in Engeland; 50. meest volmaakte; 52. geluidloosheid; 55. meisjesnaam; 56. pl. in Gelderland; 58. edelgrootachtbaar (afk.); 59. smalle weg; 61. pl. i. Italië; 64. holte in de muur; 66.Mohammedaans rechter 67. wrede keizer; 69 houding; 70 siersteen; 72 ven ter; 74. selenium (afk.); 75. plakmid del; 76. Duits pers. vnw.; 77. afstands maat (afk.). Verticaal: 1. voorzetsel; 2. kledingstuk; 3. kle dingstuk; 4. deel v. Sumatra; 5. heilige (afk,); 6. groentje; 7. grote bijl; 8. kleur; 9. lidwoord; 12. bijwoord; 13. verharde huid; 16. zijrivier v. d. Donau; 18. naar beneden; 19. niet vast; 20. ligplaats v. schepen; 22. uit Ierland; 23. niet goed; 24. Eng. lidwoord; 26. beroep; 29. barm hartig; 31. herkauwer; 32. soort graf; 33. snelle lichtstraal; 34. klein raampje; 37. steen; 38. pl. in Gelderland; 45. deern; 47. grasplak; 49. geestdrift; 50. boom; 51. vulkaaninhoud; 53. breek baar; 54. verlangen; 56. uniek; 57. vul kaan; 60. plant; 62. pl. in Noordhol land; 63. beetje; 65. land in Azia; 66. wig; 68. vr. munt; 69. naschrift (afk.); 71. klaar; 73. lengtemaat (afk.). OPLOSSING KRUISWOORDPUZZEL ELDERS IN DIT BLAD.

Soester Courant | 1973 | | pagina 9